התמונה באדיבות האתר הרשמי של מועדון הכדורגל מכבי תל אביב.
אנחנו חשבנו שיצאנו מתוסכלים מהנצחון על מכבי פתח תקווה, אתמול קבלנו שידור חוזר למשחק מול מכבי פ"ת, אך התסכול הוא אמיתי וחד.

אתמול נפל לי האסימון. הנזק הגדול ביותר מפתיחת העונה של מכבי הוא הפחד של ג'ורדי לבנות דברים נוספים. כמה משחקים העונה נצחנו כאשר הסרחנו את הדשא בכדורגל שלנו? דווקא בחודשים הראשונים, עד למשחק ההוא בטרנר, מכבי פיתחה סוג של התמחות בכך. הרבה יאמרו שנצחנו יריבות מצחיקות בשלבים המוקדמים באירופה, אבל ספק אם היריבות האלה היו פחות טובות מאשדוד, רעננה, אשקלון ואחרות. עדיין ידענו לנצח בחוץ קבוצה יוונית, קבוצה אוסטרית, ובלי כדורגל, כלומר בדיוק מה שחסר לנו היום. ידענו לתת גול לא מתוך דומיננטיות, ידענו לא לספוג שערים, לעזאזל אפילו שני גולים מקרן הבקענו, האחד קרן של אצילי שתורגם לשער באמצעות שחקן היריבה, והגול המכריע של שרן שהעלה אותנו לשלב הבתים באירופה.

הקבוצה שיש לנו מאז ינואר היא אולי טובה בהרבה מבחינת הכדורגל שלה, כאשר היא משחקת את הכדורגל שלה, אבל היא קבוצה שיודעת לנצח רק במצב צבירה אחד. הקבוצה הזאת יודעת לנצח רק כאשר היא מתרגמת את הרגעים הדומיננטיים שלה, לשערים. הקבוצה הזאת לא יודעת להבקיע כשהיא לא דומיננטית בלחץ, כשהיא לא שולטת במשחק, כשהיא לא מייצרת רצפים שלה התקפות בחלק המגרש של היריבה. כל הציניות שאיפיינה את ג'ורדי במוקדמות ליגת האלופות איבדה את מקומה, כיום אנחנו קבוצה של מצב צבירה אחד, וכשהמצב הזה לא מתקיים, אנחנו לא יודעים לנצח.

*

החצי הראשון אתמול היה דומיננטי ברמה של החצי הראשון מול מכבי פתח תקווה, החצי הראשון מול אותה הפועל חיפה, החצי הראשון מול בית"ר בטדי, החצי הראשון מול באר שבע, יודעים מה, נזרוק גם את החצי הראשון מול מכבי חיפה בנתניה. רק מול באר שבע נצחנו את המשחק כאשר לא הבקענו שני שערים בחצי הדומיננטי שלנו. אתמול הגענו למצבים שהיו צריכים להקנות לנו שקט נפשי לחצי השני, אבל וידאר וריקן החמיצו, והשער השני לא הגיע. ואז עלינו לחצי השני.

רבים מדברים על חוסר התגובה של ג'ורדי לדקות המשחק בהן נראה היה שמכבי נלחצת ומאבדת שליטה במשחק, וכמובן אלו אמירות נכונות. ג'ורדי כמו בין משחקים, לא יודע להגיב כשהמצב עדיין שפיר. הוא מגיב רק לתוצאות לא טובות, ראינו את זה בהבדל בין הגישה למשחק מול רעננה לאחר משחק לא טוב בעכו, אבל תוצאה טובה, לבין התגובה לקראת המשחק מול הפועל חיפה, לאחר הפסד מול רעננה, במשחק שהיה טוב בהרבה מהמשחק מול עכו. אתמול עלינו לחצי השני והתגובה היחידה של ג'ורדי לדקות שניתן לתאר אותן רק כאובדן עשתונות היתה העברת ניק בלקמן מאגף ימין לאגף שמאל, ושינוי התפקוד של דור מיכה משחקן כנף לשחקן שאמור להוציא את ההתקפות מאמצע המגרש.

מכבי של פתיחת העונה ידעה לעבור דקות רבות במצב של בונקר מעשי (שחקן הבונקר הטוב ביותר שלנו הוא ארון שוינפלד, אולי המצטיין של מוקדמות ליגת אירופה), ולא היתה צריכה את הכדור כדי להרגיש נח במשחק. אבל מכבי הנוכחית לא יודעת להתמודד עם מצב בו אין לה יתרון מהותי בכדורגל. ראיקוביץ' אתמול היה לא מרוכז למעשה מפתיחת המשחק. השער שקיבל הוא שער ששוער ברמתו או הרמה בה היה אמור להיות, לא צריך לקבל. אבל מה עם גולסה? לחיפה יש שני שחקנים עם בעיטה טובה מרחוק, פלוקצ'נקו ותמאש. למה גולסה נותן לפלוקצ'נקו להתנהל על מי מנוחות שלושים מטר מהשער, בלי ללחוץ אותו? בלי להפריע לו להכין את הבעיטה?

*

השער של פלוקצ'נקו גרם לג'ורדי להגיב. כמו במשחק מול אשדוד, ג'ורדי עבר ל4:3:3, כמו במשחק מול אשדוד כל מה שקבלנו היה בלגן במגרש, שום דבר טוב לא צמח מהמעבר הזה, כמו שלא קרה במשחקים קודמים בהם ג'ורדי ביצע חילופים כפולים בדקה ה65-70. זה קרה באשדוד, זה קרה מול אשדוד בנתניה, זה קרה מול מכבי פתח תקווה במושבה, זה קרה מול בני יהודה במושבה, מה שלא קרה באף אחד מהמשחקים האלה הוא שער שהקבוצה כובשת בעקבות הצעד הזה של ג'ורדי.

*

ג'ורדי טוען שחסר לנו שחקן הכרעה, אני שואל מה קורה עם אצילי, מה קורה עם קניוק, אצילי היה אמור להיות שחקן ההכרעה שלנו השנה, למה ג'ורדי לוקח את הזמן בשילוב שלו חזרה? קניוק היה אמור לשפר את המצבים הנייחים, למה בדקות ההכרעה אתמול דסה הרים את הקרנות מצד ימין, וריקן ביצע את המצבים הנייחים עד שיצא? הסיבה שבאר שבע ובית"ר יודעות לנצח משחקים בהם הן משחקות רע, היא שבאר שבע ובית"ר יודעים לתרגם מצבים נייחים לשערים, ולא נלחצות מכך שהן משחקות רע. ג'ורדי לא טרח להתכונן למצב הזה, לכן אנחנו לא מנצחים משחקים כאלה.

*

כדי לזכות באליפות צריך לקרות אחד משני הדברים הבאים. האפשרות הראשונה, שמכבי תהיה הרבה יותר טובה מהיריבה בכל המשחקים שנותרו. כדי שזה יקרה, מכבי צריכה להגיע למצב כושר גופני בו היא מסוגלת ללחוץ את כל המגרש במשך תשעים דקות, קשה לי לראות את זה קורה. כמובן אם נבקיע שני שערים בדקות בהן אנו לוחצים, אז אפשר לבנות על נצחונות גם עם כושר גופני לשישים דקות כאלה. כל קבוצות הכדורגל בעולם יודעות לשנות קצב, כולן חוץ ממכבי.

האפשרות השניה היא שמכבי תשלב את הציניות של פתיחת העונה עם הכדורגל שלמדה לשחק. בשביל זה צריך, ואני יודע שתצחקו, אבל כן צריך את שרן על המגרש. חשוב מכך, מכבי חייבת את אצילי. אצילי הוא השחקן היחיד שיודע לייצר שער בעצמו, הוא שחקן ההכרעה היחיד שיש לנו, לפחות בפוטנציה. הלוקסוס של להחזיר אותו לאט לאט, הוא לוקסוס שלא יכולנו להרשות לעצמנו. השמרנות של ג'ורדי הורגת אותו. חוסר היכולת שלו לשנות כאשר דברים נראים טוב, הוא המקור לבעיות האמיתיות של הקבוצה שלנו. עכשיו הדברים כבר לא נראים טוב, לפחות זה יכריח אותו לשנות.

תסריט דמיוני על החרמת מונדיאל
השכר ושברו