ביום חמישי התחבאה ידיעה מעניינת באתרי הכלכלה הישראליים ברשת. מנכ"ל אבן קיסר פוטר לאחר 13 חודשים בתפקידו. כמובן שצוין באותן כתבות גם שכרו של המנכ"ל, ודובר בעלות שכר של למעלה ממליון וחצי שח לחודש.

*

אצלנו אוהדי הספורט התופעה מאוד מוכרת, לפעמים שכר גבוה מדי, ואין לי מושג מה זה שכר גבוה מדי, אבל לפעמים שכר גבוה מדי הוא מלכודת דבש מסוכנת. מי לא מכיר את הספורטאים שזכו לשכר מפוצץ וקרסו תחת עומס הציפיות שהתלווה לשכר המפוצץ לו זכו. במקרה של בובי בונילייה למשל זה לא ממש נורא, בכל זאת הוא כנראה לא היה מתפתח להיות ג'ו דמאג'יו או בייב רות', אבל השכר המפוצץ לו זכה במטס, היה גם סוף הקריירה הרשמי שלו. הוא כבר לא קיבל חוזה נוסף, אבל לפחות מהחוזה שקיבל הוא חי טוב כל החיים, למרות שבגלל מיידוף הוא נאלץ להסתפק בהסדר של פריסת התשלום לכל החיים. אוהדי המטס מכירים את יום הבובי בונילייה בשנה, זה היום בו המטס משלמים לבובי עוד למעלה ממליון דולר על השירותים שלא ממש העניק למועדון. אצל ווילפון הבעלים של המטס, מר בונילייה זוכה לשכר גבוה יותר מרוב השחקנים הפעילים של המטס, טוב זאת כבר בעיה אחרת.

*

אבל התופעה הזאת קיימת לא רק בעולם הספורט. למען האמת, גם לא רק בעולם הבכירים. אני לא מתיימר לקבוע דעה על תפקודו של המנכ"ל היוצא של אבן קיסר, או על חבילת השכר שלו, אך אין לי ספק שאילו היה זוכה לשכר נמוך יותר, הוא גם היה זוכה לחבל ארוך יותר לנסות להוכיח את עצמו. השכר הגבוה שלו הוביל להחלטה מהירה יותר להדחתו.

זהו מלכוד שקיים אצל עובדים רבים במשק, למרות שהם לא מודעים לו. ישנם עובדים המצליחים לקבל שכר גבוה יותר ממה שהם שווים בשוק ברגיל, בגלל נסיבות ייחודיות של ביקוש, או אפילו בגלל רצון של המעסיק להשאיר את העובד אצלו. אבל מרגע שהעובד מקבל את השכר הגבוה יותר משוויו, נכנס תהליך אחר לפעולה. אותו עובד נמצא במצב שבו הוא נדרש להוכיח את שוויו.

אותו עובד יהיה הראשון להיות מפוטר בכל מצב של התייעלות בחברה. אותו עובד יידרש להוכיח את מה שלא ניתן להוכחה, כלומר שהוא שווה את הכסף שהוא מקבל, הבעיה היא שהוא לא באמת שווה, שכן הוא מקבל יותר מדי. במצב זה גם ניתן להניח שאותו עובד לא יקבל קידומי שכר במשך זמן רב, בזמן שעובדים אחרים בחברה יקבלו.

*

בקיצור, לפעמים אפשר לקבל שכר גבוה מדי.

הפסד להפועל חיפה
עאלק לעשות טרייד על אודל