כנהוג בישראל, ההודעה על מסיבת העיתונאים המפתיעה של מיטש גולדהאר, גררה חרושת שמועות עקשנית ומופרכת כרגיל. אוהדי הקבוצה שמעו שלל דברים, החל מהכרזה צפויה על בניית אצטדיון באור יהודה, דרך אי סדרים כספיים שנתגלו וגררו תגובה ועד להודעה על כך שלמיטש נמאס. כמובן שכשאף אחד לא יודע, אז הצורך הוא להמציא, ובהמצאות אף אחד לא מגביל את עצמו.

*

אחרי ההפסד מול הפועל חיפה, לא היינו צריכים להמציא כלום, מקורבי ג'ורדי איששו את המחשבה שהחודשיים הקרובים הם החודשיים האחרונים של ג'ורדי במועדון. אני לא יודע אם ג'ורדי החליט בשנה הזאת שמאמן זה לא התפקיד התפור לו לעצמות, אבל ברור שהגיע כבר מזמן לתחושה שמאמן מכבי זה משהו שלא קוסם לו עוד.

כתבתי זאת הרבה בפוסטים על הקבוצה, אך נראה שמלכתחילה תפקיד המאמן של ג'ורדי השנה, נועד לשרת את מטרת ההמשכיות במועדון, לאחר שמיטש כבר קיבל החלטה בעונה הקודמת שג'ורדי ומכבי הגיעו למיצוי הדדי מיכולותיו כספורט דירקטור במועדון. בעוד שכשמדובר בשחקנים אני נוטה יותר לגישת ביליצ'ק, כלומר עדיף להפרד משחקן שנה מוקדם מדי ולאבד שנה טובה יחסית, על פני שנה מאוחר מדי, כאשר מדובר במנהל במועדון אני בגישה ההפוכה. עדיף בהחלט לוודא שתחושת המיצוי מקבלת חיזוקים, ולא להפרד ממנהל טוב שנה מוקדם מדי.

הסיבות לכך פשוטות. שחקן שנשאר שנה יותר מדי ימשיך לתפוס מקום בהרכב, ויחסום את ההתפתחות של המחליפים הפוטנציאליים שלו. בעוד שהמחשבה של מאמן צריכה להיות מוקדשת למיצוי המקסימום מכל עונה ועונה, ועל כך הוא צריך לבסס את בחירת השחקנים להרכב, הרי שמנהל נמדד בטווחי זמן שונים לחלוטין. לכן גם עדיף לתת למנהל למצות עד תום את דרכו, שכן גם אם שנתו האחרונה כמנהל תתאפיין בהישגים נחותים יותר, אין בכך שום נזק למועדון, ואת בחירת המנהל החלופי יש לעשות בסבלנות וללא לחצי זמן מיותרים.

*

אני מעדיף לסכם את תקופת ג'ורדי במכבי בסוף העונה הנוכחית, אני עדיין לא בעמדה שמכבי כבר סיימה את העונה, האליפות עודנה בהישג יד, אם כי כמובן זה יהיה קשה למדי.

ברור שלג'ורדי יש יתרונות וחסרונות כמנהל. החסרון הבולט ביותר בעיני אינו דווקא יכולתו בהחתמת שחקנים בין אם זרים ובין אם מקומיים, גם אם אני מסכים שהוא לא הפגין יכולות מדהימות בתחום זה. החסרון הבולט של ג'ורדי כמנהל הוא שג'ורדי פועל כאינדיווידואליסט. הוא לא בנה מערכת, הוא נסמך על כשריו, קשריו ושיקול דעתו.

אולם, אם נסתכל על שש השנים האחרונות כפרק נפרד בהיסטוריה של מועדון הכדורגל מכבי תל אביב, נתקשה למצוא פרק של שש שנים אחרות בהיסטוריה הארוכה של המועדון בו הגענו להישגים דומים. שלוש אליפויות עם אופציה לארבע, גביע אחד, כשלונות שהתבטאו במקום שני בליגה, ושני הפסדים בגמר הגביע. שלב בתים בליגת האלופות ושלושה שלבי בתים בליגת אירופה. אני מבין שרבים יאמרו שזאת לא חכמה, ג'ורדי קיבל את התקציב הגדול ביותר. אחרים יאמרו שזה יותר זהבי מג'ורדי. אבל, בסופו של יום, לפני שג'ורדי הגיע היינו בדיוק אבל ממש בדיוק במקום בו מועדון הכדורגל של מכבי חיפה נמצא בו כיום. ג'ורדי בנה תשתית שאפשרה יציאה מביצה טובענית אל עבר ההישגים המצוינים בפסקה הקודמת. תאמרו אפשר היה יותר, יתכן. נדמה לי שהוא השיג לא מעט, כנראה השיג את שש השנים החזקות ביותר בהיסטוריה שלנו, זה הרבה יותר מלא מעט.

עאלק לעשות טרייד על אודל
הסדר של פרעה