אחד המאפיינים החזקים ביותר בתקופת יורדי במועדון הכדורגל של מכבי תל אביב היה שימת דגש מיוחד על חשיבות עמדת המאמן. מבחינה תקציבית המאמן תמיד היה בין המשתכרים הגבוהים ביותר במועדון, לדעתי היום הוא המשתכר הגבוה ביותר במועדון. מאוד יתכן שרק ערן זהבי השתכר יותר מהמאמן ברוב תקופתו במכבי, אך אפילו הוא לא בכל התקופה. אני לא זוכר את שכרו של אוסקר גרסיה, אך אני זוכר את השכר של יוקאנוביץ', את שכרו של פטר בוס, וגם את שכרו של סוזה, אפילו שוטא, כולם כולם השתכרו מעל לחצי מליון יורו לעונה.

*

מכבי של השנה היא קבוצה המתנהלת עם מנהל קבוצה שאיננו מאמן. אין מצב שיורדי המנהל המקצועי היה לוקח מאמן חסר נסיון לחלוטין בתחום האימון כמו יורדי המאמן, ומעניק לו את השכר הגבוה ביותר במועדון, בלי שום אינסטנציה מקצועית מעליו. דנתי מספיק בסיבות לכך שיורדי מצא את עצמו בעמדת המאמן, זה היה ניסוי נכון לשעתו, יתכן והניסוי כן היה צריך להסתיים בדצמבר, אך יורדי הרוויח כמאמן את הזכות להמשיך עד תום העונה, וגם בראיה לאחור נכון היה להקריב עונה כדי לשמור על תשתית יציבה. בן מנספורד הגיע כשבוע לפני פתיחת העונה, הוא קיבל תקופת הכנה ארוכה בה סמכויות הניהול המקצועי למעשה עדיין היו אצל יורדי, בתקופה זו הוא יכול היה ללמוד את הכדורגל הישראלי, ללמוד את מבנה הקבוצה, ומינואר הוא יכול היה להתחיל לבנות את העונה הבאה. אני גם מאמין שזה מה שקרה בפועל.

*

החולשה העיקרית של יורדי היא החשש מהכשלון. החולשה השניה שלו היא הריכוזיות שלו וחוסר היכולת לשתף אנשים בצורה מסודרת בתהליכים שהוא מנהל. החשש מהכשלון מצטרף לריכוזיות וחוסר האמונה שלו בעבודת מערכת מסודרת, והתוצאה נכרת גם בשחקנים שהוחתמו השנה במועדון. ברור שמיטש הגביל את הקבוצה מאחר והוא ראה בעונה זו עונת מעבר. יורדי המנהל המקצועי העונה נצמד להרגליו לאחר שנכווה קשות עם מרסלו וראמון הברזילאים. הוא תחילה בנה על המוכר והידוע יחסית, סושיץ' שיחק מולנו במדי ספליט וכנראה משך את עיניו של יורדי. באבין הגיע כמיטב המסורת בשניה האחרונה של חלון ההעברות, בלם עם עבר בליגה הספרדית הראשונה, אולי ההצלחה האדירה עם קרלוס גרסיה שכנעה את יורדי לנסות שוב את אותו דבר בדיוק. רודריגז הגיע אחרי הדקה התשעים, אך שוב עם קרדינשלס שיורדי מאמין בהם. יורדי כנראה שכח את הסיבות שהביאו אותו לנסות את ההחתמות של מרסלו וראמון, הרי חוסר ההצלחה בהחתמות הרגילות שלו הביאו אותו לנסות משהו אחר. אכן כל ההחתמות הזרות השנה הם כשלון קולוסאלי, והם נבעו מהחולשות שיורדי חשף אתמול גם כמאמן.

*

אז באבין החליט באיזה שהוא שלב בהתקפה שהובילה לשער של נתניה, שנתניה חייבת לכבוש. הוא נכשל בצורה תמוהה ביותר בהרחקת הכדור, ואחר כך באותה התקפה ממש, כשל בצורה מחפירה בסגירה של דיא סבאע כאשר החליט משום מה לנסות לנצל את הזריזות המדהימה שלו (אולי הוא שומר הרבה באימונים על ברק יצחקי ולכן הרגיש עצמו זריז) ולירט את הכדור שהיה בדרכו לדיא סבאע במקום לעמוד בין סבאע והשער ולסגור לו את זווית המסירה כאשר גם טיבי גם פרץ וגם שפונגין נמצאים די קרוב אליו ויכולים לעזור בסגירת זוויות הבעיטה. נתניה מובילה 1:0 למרות שוידאר כבר החמיץ את ההזדמנות הענקית הראשונה שהוענקה לו, ולמרות שזו היתה הבעיטה הראשונה של נתניה אל עבר השער הלבן, יודעים מה גם לעלות בלבן היה סוג של פשע.

לאחר עוד החמצת ענק של וידאר, שפונגין נפגע. יורדי נצמד למערך המוכר, אך הוא בפיגור ודור פרץ כקשר אחורי חשוב לו מאוד להפעלת הלחץ במרכז המגרש. כך יורדי מגיע להחלטה הראשונה שלו שמעידה על הפאניקה האדירה בה נמצא לאור כך שהעונה נוזלת לו מהידיים לנגד עיניו. הוא מחליט להציב את אופיר דווידזאדה כבלם שמאלי במקום שפונגין. לא להוריד את דור פרץ לעמדת הבלם, ולהציב למשל את רודריגז לפני גולסה, או רחמנא לצלן אפילו את באטוקיו במקום פרץ, ופרץ בלם, הוא מחליט לקחת את אופיר דווידזאדה שהקשר היחיד שלו לעמדת הבלם השמאלי היא עובדת היותו שמאלי, ולהמשיך עם המערך היחיד שעבד השנה.

החוזקות של דווידזאדה אם ניתן להשתמש בהקשר שלו במילה חוזקות נעוצות בעיקר ביכולת שלו לדהור עם הכדור על הצד השמאלי. כבלם שמאלי אופיר לא אמור לרוץ על הכנף, מיכה היה שם. יכולות ההגנה של אופיר דווידזאדה לא היו אף פעם כרטיס הביקור שלו, גם לא ההבנה הטקטית המעולה. איך נאמר, הצבתו בעמדת הבלם השמאלי זכתה למידת הצלחה שלא הפתיעה איש, יודעים מה, גם לא את יורדי, זה היה צעד של ייאוש, וצעדים של ייאוש מבחינה סטטיסטית זוכים לסיכויי הצלחה נמוכים באופן יוצא דופן, הצלחה לא הפעם. הגול השני אמנם נבע שוב מכיסוי נורא של באבין שגם לפני כן פחות או יותר הכין את המצב לרמזי ספורי, שכן המסירה של ערן לוי הגיעה תחילה לרגלי באבין, אך הפעם טיבי היה רחוק בריצה אחורה לאחר שערן לוי סבסב אותו על קו אמצע המגרש בערך, דור פרץ כיסה על טיבי בצד ימין, ומי השחקן שלא היה בעמדת הבלם השמאלי לצדו של באבין? נכון אופיר שהיה כנראה בעמדת המגן השמאלי, אולי היו לו כמה דברים להחליף עם מיכה.

*

לא נכנס שוב להגדרות של אינשטיין לגבי שגעון, אבל החילוף במחצית היה בהחלט מוכר והציפיה לתוצאות שונות לא מובנת לחלוטין. הפעם הראשונה בה ברק יצחקי נוסה בתפקיד הקשר שמאחורי החלוצים היתה בדרבי בו מכבי קנתה את שוינפלד, כלומר הדרבי שבו שוינפלד הבקיע במדי האדומים. בוא נצרף גם את משחק פתיחת העונה מול ביתר ירושלים, ועוד כמה משחקים השנה. בכל המשחקים האלה ברק יצחקי הוצב בקישור, ומכבי תל אביב אבדה לחלוטין את מרכז המגרש. עכשיו תוסיפו לכך את העובדה שדור פרץ ירד לעמדת הבלם, גולסה ירד לעמדת הקשר האחורי של דור פרץ, ותקבלו מרכז מגרש בשליטה מוחלטת של נתניה. אז תשאלו למה יורדי בכל זאת ניסה את מה שנועד להכשל? או, טוב ששאלתם, הוא ראה את ההפסד מגיע, נכנס ללחץ, ונצמד לאמונה שלו בברק יצחקי שיוליד לו שערים, אמונה על חשבון חשיבה. טוב, לא אשאיר אתכם במתח, זה לא מאוד הצליח הצעד הזה. הגול השלישי נולד ממרכז שדה פרוץ, מבלם שמאלי שלא ממש יודע לשמור על קו נבדל בין השאר כי הוא לא בלם ולא היה בלם אף פעם, ומכבי בפיגור של 3:0. יורדי נהג במחצית כאילו לא היתה קבוצה בהיסטוריה שחזרה למשחק מפיגור של 2:0, זאת למרות שבמהלך החצי הראשון מכבי הגיעה להזדמנויות הבקעה רבות, כאלה שאמנם הוחמצו בשלמיאליות, אבל הזדמנויות רבות. לא היתה סיבה להניח שבחצי השני נתניה יציגו משחק הגנה משופר יותר, הנקודה החזקה של נתניה היא אמצע המגרש, ושם יורדי ויתר על המשחק לחלוטין.

עכשיו יורדי הואיל בטובו לנסות לשלוט שוב במרכז המגרש והכניס את רודריגז במקום וידאר. עוד דבר שקרה בעקבות כך, מכבי עברה למערך של 4:4:2 מעורבב עם 4:3:3. הערבוב כנראה לא נבע מהוראות של יורדי, אלא מחוסר ידע מוחלט של השחקנים מה צריך לעשות, אבל ההחלטה שלהם לעבור לארבעה שחקנים בקו האחורי אכן היתה מוצלחת, שאפו.

*

עכשיו לנקודה הכואבת ביותר. יורדי כמאמן נצמד למה שפעם עבד, גם כשהדברים לא ממש עובדים מזה זמן. המשחק הטוב האחרון של אבי ריקן היה כנראה מול הפועל חיפה בסיבוב השני. מאז ריקן הוא הצל של עצמו, עדיין יורדי לא הצליח להביא את עצמו להחליף את ריקן באצילי, השחקן שאמור להיות שובר השוויון שלנו. יודעים מה, יורדי מפחד לתת לאצילי לשחק תשעים דקות והקונבנציה היא שעדיף להכניס אותו כששאר השחקנים על המגרש עייפים, למה לא לנסות את רודריגז במקום ריקן? למה? כי המשחקים שנצחנו היו עם אבי ריקן, והוא גם היחיד חוץ מוידאר ובלקמן שמסוגלים להבקיע.

דור מיכה כנראה לא יבקיע השנה גם את שני הגולים וחצי שנהג להבקיע בשנים הקודמות. עכשיו גם גולסה נמצא באותו מצב, וגם דור פרץ, מכבי עולה מראש עם מחסור אדיר ביכולת הבקעה, בטח כשוידאר נהיה הצל של עצמו. יורדי יודע את זה, אבל מעדיף לא לזרוק את הקלף של אצילי לקופה, אני פשוט לא מסוגל להבין את זה. הסיבה היחידה שאני רואה לכך, הפחד של יורדי מלנסות דברים שלא בקונבנציה, דברנו על זה כבר.

*

תגידו לא הכל יורדי, וידאר החמיץ כמו ילד, באבין העניק מתנות בנדיבות, השחקנים לא מחויבים, לגבי השחקנים לא מחויבים אני רוצה להגיד משהו, שטויות במיץ עגבניות. אם במשחקים האחרונים הם אבדו אוויר בדקה השישים, הרי אתמול הם רצו עד הדקה האחרונה. במערך שיורדי הציב בפתיחת החצי השני, לא היה לשחקנים שום סיכוי להצליח, הם עדיין רצו, אבל בחוסר תוחלת מוחלט. מכבי השנה הוא בדמות המאמן שלה, כזכור האיש שמשתכר הכי הרבה במועדון ככל הנראה. קבוצה שלא ערוכה להתמודד עם מצבים קשים, קבוצה שלא ערוכה מראש למצבים שיכולים להתעורר במשחק, קבוצה שלא מסוגלת להשתנות תוך כדי המשחק, כזאת שלחץ מפרק אותה.

עצה לי ליורדי, אימון זה לא בשבילך. לא בגלל שאין לך כדורגל, אני בטוח שיש לך הרבה יותר כדורגל מלהרבה מאמנים מאוד מוצלחים. אי אפשר to coach scared, מאמן לא יכול לאבד אמונה ולנהוג בפאניקה, מאמן צעיר ומתחיל לא יכול לעשות הכל על דעת עצמו, השמרנות אולי טובה לעמדת המנהל בקבוצה עם יתרון תקציבי אינהרנטי, כזאת שמספיק בה סדר וחדר הלבשה בריא עם מאמן טוב כדי להעניק לה סיכוי גבוה לאליפות. אם יש משהו שיורדי יכול ללמוד מהשנה הזאת, הרי זה שאין בו את השקט הנפשי והיכולת להאמין באחרים שיקחו אותך רחוק כמאמן. למרות כל המגבלות האלה, למרות הנקודות שיורדי עלה לקבוצה שלנו השנה, בליגה הנוכחית מכבי היתה צריכה להיות בעמדה של לקחת אליפות, אבל כנראה אי אפשר לעשות את זה כשהמאמן מתעקש להצמד למה שהוא מאמין בו בזמנים הקשים, במקום למה שהוא חושב להצליח איתו.

זה כנראה הפוסט הארוך ביותר שכתבתי על מכבי במהלך השנים האחרונות, התסכול הוא אדיר, אבל עדיין מדובר בעונה כושלת, לא במועדון כושל, מאמן סביר, החתמות סבירות של זרים, אמונה בצעירים שיכולים לפרוץ במקום בותיקים בדעיכה, כל אלה יכולים להחזיר לנו קבוצה כבר בעונה הבאה. תודה יורדי על כל מה שנתת לנו, וכן נתת לנו הרבה, אבל העונה הזאת היא כולה עליך, יש ליורדי המון חומר למחשבה כדי להצליח בתחנה הבאה, והוא נתן למנספורד הרבה תובנות כתוצאה מהכשלונות שלו השנה.

הסדר של פרעה
בורחים מהאחריות ישר לקבר