כבר מההרכב אתמול היה ברור שמכבי לא הולכת לנצח את המשחק. אם ננתח את הסיבות להפסדים מול הפועל חיפה ומול נתניה, הבעיה לא היתה במערך שלושת הבלמים, הבעיה היתה בחוסר היכולת להבקיע ממצבים נוחים, וסף השבירה המנטלי הנמוך. ג'ורדי כנראה לא זכר את החצי הראשון מול הפועל חיפה, חצי בו מכבי היתה אמורה להבקיע שמונה מאות שערים, והפועל חיפה לא עברה את החצי. הוא גם לא זכר כנראה שאת השערים של מכבי נתניה בחצי הראשון בישל באבין, והקבוצה בעיקר וידאר פשוט החמיצה מצבים שאין להחמיצם. ג'ורדי צדק כל הזמן שמכבי משחקים טוב רק במערך שלושת הבלמים, אז במשחק הכי חשוב של העונה, משחק ההזדמנות האחרונה, הוא עלה עם ארבעה בקו האחורי. לשנות כדי לשנות, לא כדי להשיג משהו מוגדר.

*

אם ננתח את הבעיות של מכבי מאז הנצחון על הפועל חיפה, הרי שמכבי לא הבקיעה מספיק ממצבים נוחים, ולא עברה בשלום את הדקות הקשות. אבי ריקן דעך ממשחק למשחק מאז המשחק הזה, בלקמן יחד איתו, וידאר וראייקוביץ' אבדו את הבטחון. לפני המשחק אני חשבתי שצריך לאור עובדות אלה, ואני הולך לכתוב פה משהו שאני שונא שפרשנים עושים אותו, אבל אני ממש לא פרשן, חשבתי שצריך להכניס את אצילי במקום ריקן, ואת קאניוק במקום גולסה, בתוך אותו מערך בדיוק, יודעים מה אפשר גם להוריד את גולסה לעמדה של דור פרץ, ושדור פרץ יחליף את באבין.

מה היו הנימוקים? קאניוק במכבי פתח תקווה שיחק את ה50:50, הוא שחקן אגרסיבי שיודע גם להבקיע, וגם לבעוט במצבים נייחים. כאשר השדרה של מכבי מורכבת ממיכה שלא מסוגל להבקיע, דור פרץ שלא מסוגל להבקיע, וגולסה שלא מסוגל להבקיע, יש יותר מדי שחקנים שלא מסוגלים להבקיע בקישור, כלומר מעט מדי אפשרויות להבקיע פרט לחלוצים. היחידים במכבי שמסרו לגולים היו מיכה ודסה, גולסה לא יצר מצבים ולא הבקיע, כנ"ל גם דור פרץ. לכן היה צריך להביא שינוי אמיתי ולזרוק למערכה שחקנים שמסוגלים, ואם יש משהו אחד שאנחנו יודעים על אצילי, הרי זה שאצילי היה מסוגל גם להבקיע וגם לבשל, אנחנו גם יודעים שקניוק בפתח תקווה היה מסוגל. ריקן מאז הפועל חיפה איבד את המסוגלות הזאת, גולסה לא הפגין אותה כל העונה, דור פרץ משחק רחוק מדי מהשער כדי שנבחן את זה.

*

מה ג'ורדי עשה? הוא רצה שינוי, אבל לא היה מוכן ללכת על דברים שהוא לא מכיר, לכן שינה בשיטת הבדיחה על הצבא הסורי, החדשות הטובות הן שמחליפים את התחתונים, החדשות הרעות הן שאתם מחליפים אותם ביניכם לבין עצמכם. בכך שג'ורדי עבר למערך של 4:3:3, הוא אמנם ריכז את דסה ומיכה באגף ההגנתי החלש של באר שבע, אבל למעשה הוציא את דסה ממשחק ההתקפה של מכבי. בצד השני הוא הרכיב את אופיר דווידזאדה, שחקן שהפעולה ההתקפית הטובה האחרונה שלו העונה היתה המסירה לקיארטנסון באוסטריה. אה, הוא גם בנה כנראה על השילוב המופלא של אלירן עם אופיר, שילוב שמרגע שהופיע, רק מחק את אופיר דווידזאדה לחלוטין מעל פני המשחק. כדי להוסיף חטא על פשע, גם גולסה התערבב שם בצד שמאל, וכך לא נוצר שילוב אחד נורמלי בצד הזה.

עוד דבר שהשינויים של ג'ורדי השיגו היה משחק הגנה נורא. באר שבע לא באו במחשבה של איך לבנות התקפות, אז ג'ורדי הקל עליהם בכך שהעלה מערך הגנתי שגרם לכל מסירה של באר שבע בחצי של מכבי, לייצר מצב. הגול הגיע מהתקפה הכי פשוטה שיש, חטיפה מדור מיכה ליד קו האמצע, אלוהים יודע איפה היה דווידזאדה, וממן היה חופשי ומאושר לקבל מסירה נחמדה ממיכאל אוחנה, מסירה שאף אחד לא ניסה להפריע לה.

*

בקיצור, ג'ורדי פשוט סמך רק על האינטואיציות של ג'ורדי, הוא ידע שצריך שינוי, אבל לא היה מסוגל לעשות את השינוי האמיתי, לא היה מסוגל לנסות משהו חדש באמת, פשוט חזר אחורה לדברים שלא עבדו, ואמר לעצמו אולי זה יעבוד כי אני נורא רוצה, משום מה זה לא עבד. המשחק הזה היה המשחק הגרוע ביותר של מכבי העונה, וזה לא בגלל שהשחקנים לא רצו. אלירן עטר בעשר הדקות הראשונות עשה יותר קילומטרז' בהתרוצצות בין הבלמים, מכפי שרץ בכל העונה עד למשחק הזה יחד. אבל כשאנחנו מחזיקים כדור מאתיים אחוז מהזמן, אין צורך בלחץ על היריבה, וכמו שראינו מכבי גם לא היתה מסוגלת לייצר שום דבר בעצמה, ולא מחוסר בריצה. מיכה שיחק כאילו אנחנו עדיין בשיטת שלושת הבלמים מאחר ובתחילה כאשר שיחק בכנף ימין הוא פשוט בוטל לחלוטין ואיבד כמעט כל כדור. כאמור מיכה לא רק בוטל אלא גם ביטל את דסה. משחק ההתקפה שלנו היה בנוי על גולסה ורודריגז, והם לא הצליחו לייצר דבר, חוץ מלמסור מדי פעם לאלירן ואז הוא לא הצליח לייצר שום דבר. התקווה היחידה שלנו היתה לנצל שחקני הגנה מאוד לא טכניים של באר שבע, לזכות בכדור כתוצאה מלחץ על ההגנה, אבל משום מה לא נתנו להם הזדמנות להחזיק בכדור, אלא התמזמזנו עם הכדור במשחק התקפה הכי לא יעיל שראינו לא רק העונה.

*

כמובן כדי להדגיש לנו את צורת המחשבה של ג'ורדי, קבלנו את ריקן כחילוף ראשון במקום רודריגז, למרות הדעיכה האיומה של ריקן בחודש האחרון, והמתאבן האמיתי היה שוב ברק יצחקי כקשר קדמי, חילוף שגמר את עשר הדקות היחידות בהן שיחקנו כדורגל אחרי ההרחקה של בן ביטון.

*

בבאר שבע ברק בכר הראה שהבעיה במכבי לא נעוצה בהרכב השחקנים, אלא במסגרת שלא קיימת. חאתם עבד אל חמיד לא נהיה בלם ענק אתמול, לואיי טהא לא מסוגל לתרום התקפית דבר, אורן ביטון לא נדרש להפגין יכולות הגנה, ברק בכר לקח הרכב הכי חלש שהיה לו בשלוש העונות שלו בבאר שבע, וייצר נצחון קל על מכבי, בלי להדרש לכלום. הוא לא היה צריך לשחק כדורגל, כי מכבי נתנו לו את המשחק, כל מה שהיה צריך זה לבנות מסגרת שתנצל את זה, וזה מה שבאר שבע עשו.

יש שיאמרו שברק יצחקי לפחות הפגין לב בבושידו שלו לאחר ההשפלה של וואקמה עם הכדור ליד דגל הקרן במשך שעה וחצי בלי שאנחנו מצליחים לחלץ ממנו את הכדור. אני ברגע שברק יצחקי התחיל לחנוק את איינבינדר קמתי ויצאתי מהמגרש. זה לא הלב שאני רוצה לראות מהשחקנים שלי. זה בדיוק התמונה המשקפת של ג'ורדי כמאמן. כשלא הולך, כשהולכים לאבדון, עושים משהו כדי לעשות, כדי לרצות את דעת הקהל, כדי לשחרר את העצבים והלחץ, לא משהו שתורם קונסטרוקטיבית למשחק. ההתפרצות האומללה של ברק יצחקי היא בדיוק העונה של מכבי. זה המעשה הלוזרי של מישהו ש"אכפת" לו. לג'ורדי מאוד אכפת, הוא לוקח מאוד קשה את ההפסדים האלה, ומה שהוא מייצר מהאכפתיות הזאת זה בדיוק הקפיצה של ברק יצחקי על איינבינדר. אגב ברק, אתה צריך לשפר מאוד את יכול החניקה שלך, הפגנת טכניקה לקויה של סליפר הולד.

*

עונה אבודה, אבל לפחות ראינו אתמול בזכות ברק בכר, שאין בעיה לקצץ את התקציב בחצי, אפשר לקחת אליפות בישראל עם שחקנים לא מאוד מוכשרים, מה שצריך זה לתת להם מסגרת נכונה, צריך את אלה שיודעים לעשות משהו בהתקפה, ואת אלה שיודעים מה תפקידם בהגנה. ההבדל בין מכבי לבאר שבע, הוא בדיוק ההבדל בין גולסה לאיינבינדר. גולסה שחקן "טוב" יותר, הוא יחלץ יותר כדורים, הוא מסוגל להוביל את הכדור טוב יותר, הוא יחשב מוכשר יותר כמעט אצל כולם. אצל ברק בכר איינבינדר תורם לבאר שבע בעמדה של גולסה, פי מליון ממה שגולסה תורם למכבי, זה הסיפור של העונה הזאת.

ג'ורדי כמאמן הצליח לאבד אמון בסושיץ' במקום להפוך את הזר היחיד שהביא עם כישורים כלשהם, להיות גורם תורם בקבוצה. ג'ורדי הצליח לוותר על שחקן ההכרעה שמכבי רדפה אחריו כל כך, ולא לתת לו סיכוי להשתלב במשחקים המכריעים כשהכל לא הלך, וכן אני מדבר על אצילי. ג'ורדי לא היה מוכן לבדוק מה קניוק שווה, למרות שראינו מה ריקן נהיה, וגם שגולסה משחק ללא תרומה התקפית ראויה במשך כל העונה. ג'ורדי תמיד יעדיף את המוכר לו על פני הלא נודע, זה נכון לג'ורדי המנהל, אבל אצל ג'ורדי המאמן זה פשוט חיסל את הקבוצה.

עוד אכתוב פוסטים על מה שיקרה בעונה הבאה, המצב לא עגום כפי שהוא נראה, אבל הישג אחד ג'ורדי השיג אתמול, הוא הפך את השפל בטרנר לשפל השני בעוצמתו העונה, מה שהוא עשה אתמול התעלה על מה שעשה בטרנר בכל מובן אפשרי.

בורחים מהאחריות ישר לקבר
אנליטיקס בשואה