אז יאללה לעמיר תורג'מן

כל הסיבות לכך שאילו אני הייתי בנעלי אנגלידיס, הייתי ממנה את עמיר תורג'מן, וכן זה שמדובר באנגלידיס זאת בעיה.

עברו כבר שבועות רבים מאז שמכבי הודיעה שיורדי עוזב, אך טרם מונה מאמן חדש. בכל האתרים פורסם שמכבי כבר בחרו מאמן חדש, איביץ' שמו, אך סגירה איתו עדיין אין, ומנסיוני כשהסגירה נמשכת שבועות רבים כל כך, אחד הצדדים לפחות, לא בטוח שהוא מעוניין בעסקה כמות שהיא.

אילו זה היה תלוי בי, ואני הייתי בנעלי אנגלידיס (לצערי עושה רושם שמי שאמון על בחירות המאמן הוא יותר אנגלידיס ממנספורד), הייתי נוטש את תכנית א', וממהר לתכנית ב', ובשם הייתי קורא לתכנית ב' עמיר תורג'מן.

ראשית אנסה לשלול מראש את הטיעונים הכבדים כנגד מינויו של עמיר.

ההצלחה המאוד בינונית באשדוד – עוד כשעמיר תורג'מן חתם באשדוד חשבתי שמדובר בטעות מצידו. אשדוד היא גרסה מוקטנת אך לא פחות עכורה של הביצה בחיפה. בעלים שנוטה לנהל את המועדון גם מהכלא, אינטרסים לא ברורים, ועוד חטא על פשע, הצורך להתחשב בכך שהבן של הבעלים אמור לשחק בהרכב. זאת סיטואציה בלתי אפשרית לכל מאמן כמעט, ואין זה פלא שבמועדון הזה יש בעיקר מאמנים שכושלים בעבודתם. יחסית לתנאים, עמיר תורג'מן השיג תוצאה סבירה, הוא הגיע למועדון שנמצא באחד משני המקומות המבטיחים ירידת ליגה, ועזב מועדון שכמעט הבטיח את ההשארות בליגה. נכון שחומר השחקנים שהיה באשדוד טוב מזה שהיה באשקלון ובעכו, אך חומר השחקנים שהיה בחיפה טוב מזה שהיה בבני יהודה, נתניה וכדומה, אז הבנתם את כוונתי.

מדובר במאמן חסר נסיון ברמות הגבוהות בבוגרים – זאת כמובן אמירה נכונה, אך היא היתה נכונה גם לאוסקר גרסיה למשל. ברק בכר נחשב כיום ובצדק להחלטה מבריקה של אלונה, אך כולנו (או לפחות אני) זוכרים באיזה זלזול דברו על המינוי של איזי שרצקי כאשר מינה את ברק בכר למלא את התפקיד שרן בן שמעון מילא. ברק בכר גדל בעירוני קריית שמונה כמו שעמיר תורג'מן גדל כמאמן במועדון שלנו, מכבי תל אביב. ברק בכר אכן הצליח יפה בקריית שמונה, אך רבים נטו לייחס את הצלחתו לאיזי שרצקי. אלונה ברקת אולי לקחה סחורה מוכחת יותר מכפי שעמיר תורג'מן כיום, אך לטעמי סחורה שעדיין לא היתה מוכחת לחלוטין.

*

עכשיו ליתרונות הרבים שיש בעיני למינוי כזה. עמיר תורג'מן הוא זה שאימן את המושאלים שאמורים להבחן במכבי בקיץ הנוכחי, מעריך בזהירות שהוא מכיר אותם טוב מכל אחד אחר.

עמיר תורג'מן כנראה עשה עבודה לא רעה לכל הפחות באימון הנוער של מכבי, וגם באימון בית"ר רמלה, למען האמת גם העבודה שעשה באשדוד לאור הנסיבות היתה מוצלחת בעיני.

מדובר באיש שגדל במערכת, מאמין שגם בגלל זה, אפשר לשבור את נושא האי אמון שיש למיטש במאמנים ישראלים, אולי כתוצאה מהקדנציה הנפלא של אבי נמני אצלו. עמיר תורג'מן גם מכיר היטב את המערכת של מכבי, עובדה זו תקל עליו מאוד את ההשתלבות המהירה שצריך לעשותו כיום, ההכנה לעונה הבאה מתחילה עוד שלושה שבועות בערך.

השיקול הכלכלי גם הוא עובד לטובת המינוי. גם מבחינת הישראלים שיוחתמו במכבי, עמיר תורג'מן יעבוד כנראה עם סגל שחקנים שיהיה זול יותר מכל הסגלים שהיו במכבי בעידן מיטש, ובכך יש לו נסיון רב. כמובן שגם התשלום לעמיר לא יגיע לרמות של החצי מליון יורו, אז גם פה יש יתרון.

*

לאור העובדה שגם בעונה שעברה בה למועדון היה מאמן שכנראה הוציא מהסגל פחות ממה שהיה בו, אני מעריך שגם אם יתגלה שעמיר תורג'מן יתגלה כמאמן לא מבריק, עדיין הסיכויים הם שיצליח להוציא מהסגל את מה שיש בו, וזה כמובן שיפור גדול לעומת העונה הקודמת.

בגלל העובדה שהוא תוצר של המועדון, הייתי בוחר בעמיר תורג'מן על פני כל מאמן ישראלי אחר (למרות שקשה לי להתווכח עם מינוי של דראפיץ' למשל), וכמאמן ישראלי, אם יצליח, אפשר להניח שסוף סוף נזכה למאמן שיעבוד במועדון במשך שנים מספר, ולא כזה שיעזוב את המועדון בסוף העונה הנוכחית.

פלייאוף בנקודות
ברוך הבא איביץ'

תגובות

 • השמן

  לא יודע. בכל אירופה מאמני כדורגל הופכים ליותר ויותר דקדקנים במידת ההכנה שלהם למשחק, בהוראות הטקטיות, בשיטות האימון, מחלקים את המגרש ל18 שטחים, גיגנפרסינג, צילומי אימונים מרחפן וכו'.
  העונה של ג'ורדי מוכיחה לדעתי בדיוק להפך ממינוי עמיר תורג'מן. הרי מה היה לנו? מישהו שהשחקנים אוהבים, שהוכיח יכולות הנהגה, שמכיר את המערכת, ואפילו הראה קצת יכולות במעט הזמן שאימן בעבר. מה קיבלנו? החוסר של ג'ורדי היה בדיוק ברמת הדקדקנות והירידה לפרטים. זה שעטר אוהב לשחק באגף שמאל לא אומר שהוא יכול להחליף את טב"ח, קישור אגרסיבי ולוחץ זה נחמד, אבל בעייתי אם אין להם יכולת לתת מספרים, קשרים אחוריים עם מסירות טובות חסרי תועלת אם אין להם יכולת תיקול.
  עמיר תורג'מן אולי עושה רושם של בחור טוב ויסודי, אבל מכבי צריכה מישהו שייתן לנו ערך מוסף, חדש, מורה של המשחק. מישהו שירד עם השחקנים לפרטים הכי קטנים של איך משחקים. אני בספק עם תורג'מן (או כל מאמן ישראלי אחר) הוא כזה.
  כמובן שיכול להיות שהבחירה באיביץ' או כל מאמן אחר תהיה שגויה ממגוון של סיבות. אבל תורג'מן זה בינוני בעיני.

  הגב
 • שלי

  אני לא הצעתי אותו כמי שאולי השחקנים אוהבים אותו, הצעתי אותו כי צמח במכבי כמאמן, קרי נחשף לכל השיטות האירופיות המתקדמות שאוסקר גרסיה הביא איתו למשל, וכשאני חושב על החלופות בתקציב שיש לנו, אני מעדיף לקחת הימור שיתפתח להיות מאמן ברמה גבוהה כמו ברק בכר למשל, ואז ישאר עוד כמה שנים במועדון. איביץ' יתכן והוא בחירה מצוינת, העובדה היא שלמרות שכבר שבועות מספרים לנו שהכל סגור, העסקה איתו עוד לא נחתמה,וזה כבר אומר משהו

  הגב
  • השמן

   וג'ורדי לא נחשף לכל שיטות האימון המתקדמות? שלא נדבר על מה שהוא נחשף אליו בבית או ככדורגלן.
   אני לא באמת יודע מי ומה עמיר תורג'מן. הוא קצת נתפס אצלי כמו הפוליטיקאים האלה שנהנים מבאז למרות שאין להם שום טרק רקורד. עצם זה שהוא הסכים לעבוד באשדוד כבר לא מבשר טובות. הקדנציה שלו שם, בטח לא הרשימה.
   השאלה זה איזה מאמן מחפשים. אין לי מושג עם איביץ' עונה על התיאור שרשמתי למעלה, יכול להיות שמה שרשמתי בכלל לא עבר במוח של אנגלידיס. עמיר תורג'מן זה בדיוק כמו המינוי של ג'ורדי, מתאים מכל כך הרבה סיבות אבל משום סיבה באמת טובה.
   לגבי הביקורת על העיסקה עם איביץ' שחתימתה מתמהמהת. זה גולדהאר, ככה הוא עושה עסקים, זה מבאס לפעמים, אבל אין כל כך מה לעשות עם זה

   הגב
 • ברק

  אני חושה שהרעיון שלך יכול היה להיות הדבר הנכון לעשות, אם היה עדיין במועדון מנהל מקצועי דומיננטי כמו שג'ורדי היה עד ש..
  נכון להיום, אני חושב שהמועדון חייב פיגורה שתביא איתה ידע וניסיון ש"יחזיקו" את השחקנים. לצערי אני לא סומך על חדר הלבשה ישראלי שיידע לכבד והכיל מאמן טירון. מוכשר, גדל במערכת, אבל טירון. לאוסקר גרסיה המאמן הטירון, היה ברזומה ניסיון כשחקן במועדון-על. כנל סוזה.

  הגב
 • בלייק

  לא יודע לגבי המאמן. בטח לא פוסל את עמיר תורג'מן.
  מה שלא ברור לי, לפחות, זה למה לא ממנים מנהל מקצועי קודם?
  זאת כבר לא פונקציה חשובה במכבי? כל המילים שנשפכו על ידי ג'ורדי, אנגלידיס וגולדהאר על המבנה האופטימלי למועדון כזה מבחינתם נזרקים עכשיו לפח? למה?
  ואם רוצים כזה, למה לא מינו אחד כזה כבר? למה סוגרים מאמן לפני מנהל מקצועי?

  הגב
 • שלי

  נראה לי שבן מנספורד הובא כדי לשמש מנהל ספורטיבי, קרי הוא המנהל המקצועי הנוכחי, להבנתי ברק יצחקי מונה כדי להיות העוזר שלו בכך

  הגב
  • בלייק

   אם מנספורד הוא מנהל מקצועי אז הייתי מצפה להודעה מסודרת בנושא.
   שיתן כמה ריאיונות עומק להציג את עצמו, דעותיו ותפיסותיו לגבי התפקיד. ג'ורדי (וגם אנגלידיס) עשה את זה בזמנו.
   ואם (2) - מנספורד הוא המנהל המקצועי אז מי הוא המנכ"ל?

   הגב
   • שלי

    אילו רק ידעת כמה פעמים בקשתי מעפר רונן לראיין את מנספורד, יש למכבי מנהלת שיווק עצמאית וחזקה, אז הוא יכול להיות המנהל המקצועי והמנכ"ל, לא רואה צורך בכפל תפקידים פה

    הגב
    • בלייק

     הוא יכול להיות גם וגם, ואני לא מצפה ממך כמובן להסביר את מבנה המועדון.
     אני כן מצפה שאותם אנשים שהסבירו למה תפיסת עולמם מחייבת מנכ"ל לצד מנהל מקצועי (או מעליו), שינו את דעתם. אני מבין את החיסכון הכלכלי,ואולי עוד כמה יתרונות ניהוליים (קבלת החלטות יותר קצרה למשל). אבל לא אני סיפרתי כמה זה תפקיד הכרחי במכבי תל אביב וכמה זה מקדם את המועדון. אמרו את זה האנשים הבכירים במכבי באותם זמנים - אנגלידיס, קרויף ואפילו גולדהאר (אני זוכר ריאיון איתו אחרי האליפות הראשונה בתקופתו שהנושא עלה, והוא הסביר למה הוא חשב שזה נכון למכבי).
     עכשיו עושים שינוי. למעשה, השינוי התחיל עוד בשנה שעברה עם שינוי התפקיד של קרויף. לא "מגיע" לאוהדים/לקוחות הסבר?

     הגב
 • שלי

  כל מילה בלייק

  הגב
 • yaron

  שאני אבין גיל, המטרות שלך הן אליפות ובתים באירופאית?

  הגב
 • השמן

  בטמקא שדיווחו על הבעיות מול איביץ', מדווחים עכשיו שהכל הוסכם והוא יוצג מחר, ושהרוש על סף סיכום גם כן.
  אני מבסוט משני הצעדים

  הגב
 • יואב

  חחח צנציפר משנה את הכתבות שלו כל רבע שעה. למה לטרוח לקרוא את השילשול הזה בכלל?
  קצת מוזר לי שעבר לכם מתחת לראדר שכנראה יצחקי הוא המיועד למנהל המקצועי והוא בסוג של חפיפה.
  הייתי בעד עמיר(עוזר). סנטימנטלית. התקררתי. אני רוצה גויים בכל צוות האימון, לפחות בעתיד הנראה לעין.

  הגב
  • yaron

   לא מאמין שיצחקי מיועד למנהל מקצועי, בטח שלא השנה.

   הגב
   • יואב

    כתבתי- חפיפה. לא יגיע מנהל מקצועי העונה בדיוק מהסיבה הזאת.

    הגב
    • yaron

     יצחקי בתפקיד ג'ורדי?
     גם בעוד שנה ושנתיים אני לא רואה את זה קורה. לדעתי גם גולדהר.

     הגב
  • גיא זהר

   יואב, אתה רוצה צוות מקצועי זר ומוכן לקבל מנהל מקצועי (וראינו שאצלכם הוא היה חשוב לא פחות מהמאמנים) ישראלי ועוד מכולם את ברק יצחקי? מה הביא את גולדהאר/אנגלידיס/מנספורד לחשוב שדווקא יצחקי מתאים לתפקיד הזה? מוזר, מאוד מוזר.

   הגב
   • יואב

    אני רוצה רק גויים בצוות המקצועי. רק משם יכול להגיע עוד ידע. שמח שהעוזר הראשי זר. בלי הדבקות מלאכותיות.
    אני יכול רק לאחל ליצחקי בהצלחה. חלילה לא אשפוט אותו עכשיו על פי דעה קדומה/רכילות/קשקוש אחר. רק על סמך מה שהוא יתן למכבי בתפקידו החדש. הרי אנשים מספיק רציניים נתנו לו את הזדמנות.

    הגב
   • yaron

    גיא, אני הרבה פחות מקושר מיואב ועדיין, אני מתקשה להאמין שזאת התוכנית ולכן מבחינתי כרגע כלום לא מוזר.
    אם יצחקי יקבל את התפקיד זה בהחלט יהיה מוזר.

    הגב
    • יואב

     לא מקשרים. זאת התחושה שקיבלתי מראיונות שקראתי לאחרונה. אולי אני טועה. האם יצחקי מיועד להיות המנכל העתידי במקום בן? נראה לי פחות סביר. ולא נראה לי שיש תקן רשמי לתפקיד- הסגן של מנספורד.

     הגב
     • yaron

      אם זה מראיונות אז לדעתי אתה טועה. לא רואה את יצחקי בתפקיד קרויף/מנספורד בשנים הקרובות.

      הגב
      • יואב

       אז מה הוא עושה במערכת? מכבי מקצצת אבל פתאום ממציעה תקן חדש- ממלא מקום מנספורד? לא נראה לי.

      • שלי

       אני גם מבין שיצחקי הוא עוזר של מנספורד, והכוונה היא שיהיה המנהל המקצועי בהמשך

      • יואב

       ממציאה

      • yaron

       חסרים תפקידים במערכת גדולה כמו מכבי ת"א? זה או מנכ"ל או מנהל מקצועי או "תקן מומצא"?
       אני לא יודע מה יהיה בעוד שנתיים שלוש אבל אני לא מאמין שמכבי מתכננת חפיפה מהירה ליצחקי לאחד משני התפקידים הנ"ל ובטח שלא מאמין שלא מאיישים עמדה כזאת בגלל יצחקי. יכול להיות שבמכבי מאמינים שאנגלידיס ומנספורד מספיקים כרגע (דיי הגיוני בהתחשב בעובדה שמכבי הולכת ל" עונה פיננסית") ושברק ייכנס איפושהו בתפר בינם לבין הפעילות היומיומית בקבוצה, ויכול להיות תפקיד אחר לגמרי, אין לי מושג.

 • איציק

  האם אתה מכוון להעמיד קבוצה שרצה לאליפות שנה הבאה או שזו צריכה להיות שנת מעבר?

  הגב
  • yaron

   לא רצה, לוקחת :-)

   הגב
   • איציק

    לא הייתי מהמר עליכם, ובטח שלא עלינו. קודם צריך לראות היכן ראדי חותם ;)

    הגב
 • השמן.

  אני לא ראיתי בשום מקום את יצחקי מוגדר כמנהל מקצועי או משהו כזה.
  אני חושב שצריך לזכור מיהו ומהו מעמדו בקרב השחקנים הישראלים. ג'ורדי היה כוח משיכה גדול לזרים, אבל גם דמות מושכת לשחקנים ישראלים. מכבי זקוקה למישהו שיתקשר לשחקן התורן וידבר על ליבו לבוא למכבי. לא חושב שמנספורד או מאמן זר מתאימים לזה

  הגב
 • אורי

  על פי פרסומים זרים הכל סגור, מחר יוצד ורק חיכו שהחוזה של יורדי יגמר. נראה מחר...

  הגב
 • רונן דורפן

  נסיון

  הגב
 • אחד העם

  בואו נמתין למחר, כנראה שבכל זאת Plan A.
  תורג'י בלי מטריה של מנהל מקצועי, לעת הזאת, סיכון גדול מדי.
  שני סרבים קשוחים סטייל יוקה, שיחרידו את המערכת מרבצה.

  הגב
 • אמנון א.ק.א. טרנטה

  אני חשבתי בעבר שאלברמן יהיה שנה שנתיים עוזר המאמן (הזר) ואז יעבור בטבעיות לתפקיד המאמן. מתאים בול הן מהבחינה הפרסונלית והקונספטואלית.
  אבל אז הוא עבר לחיפה במקום לפרוש. כל כך חבל לי (עלינו ועליו).
  לגבי תורג'מן - מה שברור שמדובר בבחור אינטיליגנט ואחד שמכיר את המערכת (של ג'ורדי). האם זה מספיק להיות מאמן מכבי? וואלה לא יודע אבל ליטו וידיגאל היה פה אז כנראה שכן.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *