תחל עונה וברכותיה

שנה חדשה וברכת הפייר פליי

היום בהונגריה מול קהל של חברי תנועת חובבי ציון, אנו פותחים את עונת 2018/9, פותחים את העידן השלישי בתוך עידן מיטש במכבי. כחלק מתום עידן ג'ורדי, יש לנו מנהל מקצועי חדש (בן מנספורד), התמודדות עם תקנות הפייר פליי המתיישבת על הרצון של מיטש שמכבי תעבוד לפי פרמטרים כלכליים הגיוניים, מאמן חדש, ולא הרבה שחקנים חדשים.

*

ההתאמה שנדרשה על ידי א"ופא לתקנות הפייר פליי אמנם לא נתבקשה על ידי מכבי, אך נחתה על מכבי כגשם המרווה אדמה יבשה. עידן ג'ורדי כמנהל מקצועי התאפיין בכך שכסף היה אמצעי ולא מטרה. ההתמודדות הקשה של ג'ורדי, התמודדות בה כשל למעשה, היתה ההתמודדות עם העובדה שזהבי היה גדול על מכבי מבחינת ערכו המקצועי, ולכן לא ניתן היה, ואין סיכוי להחליף את זהבי בשחקן אחר שיביא אפילו 80% מהערך שלו ככדורגלן במכבי, בתוך המסגרת התקציבית ההגיונית של קבוצת כדורגל בליגה הישראלית.

את הערך האמיתי של זהבי אנחנו ראינו לא רק בתוצאות של מכבי בעונות סוזה, פאקו ועונת זהבי והצ'מפיונס, אלא גם בשכר של זהבי בסין, ושוויו בסין בימים אלה. מדובר בסכומים שגם אם נחלק אותם בפקטור הסיני, גדולים על מכבי בסדרי גודל. לכן המחשבה ששחקן כמו סקאריונה שנמצא בקצה העליון של הסכומים הסבירים ששחקן כדורגל שווה בכדורגל הישראלי, יכול להחליף את זהבי, היא מחשבה לא רצינית. כמובן שגם סקאריונה + וידאר אינם תחליף לזהבי, די אם נסתכל על התוצאות אך גם על השווי הכספי של שניהם יחד מולו.

הדרך היחידה להביא את מכבי קרוב לאיפה שהיתה בעידן זהבי בשיאו, היא לבנות קבוצה שלמה שתהיה חזקה הרבה יותר במקומות בהן היתה חלשה בעידן זהבי, ותהיה מעט פחות טובה בתחומים בהם זהבי היה קריטי לקבוצה. כדי לבנות קבוצה בסכומים המתאימים לליגה הישראלית, ההשקעה הראשונה צריכה להיות במאמן שידע לבנות קבוצה שכזאת. ברור שג'ורדי בעונה שעברה לא היה מאמן מהסוג הזה, התקווה היא שהשנה יש סיכוי שהמאמן שהובא, איביץ', הוא מאמן שמתאים להגדרת התפקיד.

גם סגנון הניהול המקצועי חייב לעבור את ההתאמה. כדי לבנות קבוצה חזקה יותר, אין זה הגיוני לחפש שחקן אחד או אפילו שניים שיהיו כאילו קרובים לערן. אין כאלה. וכאן ה"עונש" של הפייר פליי מתאים למכבי ככפפה ליד. בעידן ג'ורדי הקבוצות בארץ אך גם המערכת של מכבי, התרגלו לכך שמכבי מעדיפה להקטין את ה"הימור" באמצעות שפיכת כסף. אם יש שחקן שמכבי רוצה בישראל, כסף הוא לא מחסום. אם צריך להביא שחקן זר, מחכים לנס שיביא לנו תום חלון ההעברות, אולי איזה כוכב יפול בין הרשתות, ונוכל לקנות אותו או להחתים אותו בכסף גדול. כיום זו לא האסטרטגיה של מכבי, ותקנות הפייר פליי מכריחות את מכבי לבצע התאמה בדרך בה היא בונה קבוצה, לכן זאת בעצם ברכה גדולה.

*

אני מניח למשל שאם מכבי היתה רוצה את קנדיל וקינדה לפני שנתיים, ג'ורדי פשוט היה משלם מליון יורו על כל אחד מהם, למה מליון? כנראה יותר, הרי על שגיב יחזקאל הוא שילם כמעט מליון יורו. כיום הקבוצות של קנדיל וקינדה יודעות שאי אפשר להוציא ממכבי את הסכומים האלה, לכן אם יגיעו שחקנים אלה למכבי, זה יהיה או במקום שחקן באותה עמדה (אלי דסה/קנדיל) או במסגרת של שחקן צעיר מוכשר מעט יותר, כנגד מספר שחקנים צעירים מוכשרים מעט פחות (קינדה). כך נכון לבנות קבוצה, לא לשפוך כסף על הישראלים ה"פנויים" הכי טובים, אלא להחתים את השחקנים לפי הצרכים והאפשרויות הכלכליות, וכן צריך לשאול את המאמן איזה סוג קבוצה הוא רוצה לבנות, ולא לתת למאמן סגל ולאמר לו, זה הכי טוב שיכולתי להביא, עכשיו תסתדר.

את ההגיון הזה רואים גם בזרים שהגיעו עד עכשיו. בשעה טובה החתמנו בלם עם רגל שמאל, ומגן שמאלי זר. בעידן ג'ורדי כמנהל פוסט החתמת זהבי, החתמנו את הזרים הכי "טובים" שיכולנו להביא, בדרך כלל מאוחר שכן הכי "טובים" לא היו פנויים בתחילת חלון ההעברות. כיום הבאנו שני שחקנים זרים שיושבים בול על החוסרים הכי כואבים שלנו במשך שנים. לא עוד הפנטזיה שנביא זרים שוברי שוויון, אלא הבאת זרים במקומות בהם אין לנו שחקנים טובים מספיק. לבן מנספורד היתה שנה שלמה ללמוד את הכאבים של הקבוצה, וגם ללמוד מה לא עובד בשיטה הקודמת, נראה כי למד שיעורים מעניינים וחשובים.

*

אין לדעת איזה קבוצה יש לנו, גם היום בערב לא נהיה הרבה יותר חכמים. אבל המשחק הערב יתן לנו הצצה לא רק ליכולות הזרים החדשים, אלא גם לזהותו של איביץ', וגם לשאלה המאוד חשובה, האם הקבוצה שלנו היא עדיין הקבוצה שמחפשת את המנהיג שלה שגלה לסין, או שנבנית קבוצה שמתאימה לעידן שאחריו. התמהיל של שחקנים צעירים שהשתפשפו וישבו על הספסל דוגמת ברסקי, גלזר ומתן חוזז, זרים שימלאו חוסרים, הוא תמהיל מתאים כדי לבנות קבוצה שתתמודד על האליפות בישראל, ובאם המאמן איביץ' אכן יוכח כמאמן חזק, סביר שנוכל להגיע לתוצאות לא פחות טובות מאלה שהגענו אליהן בעידן ג'ורדי.

פרמיירת מונדיאל - מלר ובורוביץ' -מדוע אנגליה שוב קרסה ברגע האמת?
סאות'גייט והביצים של אלחנן

19 Comments

פרסלני 12 ביולי 2018

שיהיה לנו בהצלחה.
כנראה שהמונדיאל (סוחט כל דאטה אפשרי) , האכזבות בשנים האחרונות ואי האמונה במה שכבר כתוב על מכבי גורמים לי לבוא לעונה הזאת כמו טבולה ראזה וזה מצויין . ללא שום ציפיות – מקווה פשוט שיהיה טוב.

yaron 12 ביולי 2018

מכבי של השנה לא פחות טובה ממכבי של שנה שעברה ויש שיגידו שאפילו חזקה יותר.
ראיקו ווידאר מהזרים הטובים בארץ, אם לא יימכרו וישארו לעוד עונה זה רחוק מלהיות דבר רע. אולי לכיס של גולדהר…
הנקודה החשובה כפי שציינת היא שהשנה אי אפשר סתם לצאת לקניות אימפולסיביות אלא צריך קודם להכין רשימת קניות בבית ולבדוק שיש כסף בארנק. מבורך!
והשורה התחתונה – איביץ'. ייתגלה כמאמן טוב שסוחף אחריו את הקבוצה – תהיה עונה טובה.

רועי 12 ביולי 2018

עדיין לא התפכחנו מ"ראיקו מהזרים הטובים בארץ" ?

yaron 12 ביולי 2018

במקור ג'ורדי כינה את ראיקו כ"אחד הטובים בעולם לגילו". בדיעבד אני חושב הוא טעה אבל היה הגיון בשיגעון.
בתקשורת מייד הפכו את זה ל"הטוב בעולם לגילו". לא נאמר ע"י קרויף ואנשי מכבי אבל התקבע כאילו נאמר.
ועכשיו אתה שואל אם עוד לא נגמלנו מ"ראיקו מהזרים הטובים בארץ"…

לא, לא נגמלנו.
כן, ראיקו אחד הזרים הטובים בארץ.
אם לא נכנסים לענייני תקציב / פייר פליי אשמח מאוד אם יעמוד בין הקורות בעונה הבאה.

yaron 12 ביולי 2018

יותר מזה, עושה רושם שגם במכבי לא נלחצים מהאופציה הזאת ושגם גם ראיקו לא יתנגד.
מנסים למכור ב-5 מיליון ולקבל אחוזים ממכירה עתידית.
אז או שאין סיכוי ושמכבי לא באמת מעוניינת למכור. או שבמכבי מבינים משהו בכמה ראיקו שווה ומה המחיר שמתחתיו עדיף לתת לו לסיים חוזה בשמחה.

מכביסט ותיק 12 ביולי 2018

זהו הגיע הזמן שנחזור לשלשל על כל הליגה

אלי-לא אוהד כ"ס 12 ביולי 2018

אתה כנראה מכביסט ותיק אם זה מה שאתה רוצה. כנראה לא למדת כלום כי אני לא שומע את הנימה מאוהדי הפועל באר שבע למשל.

בלייק 12 ביולי 2018

כל אחד שומע מה שהוא רוצה

אלי - לא אוהד כ"ס 12 ביולי 2018

נו, ומה אתה שומע כשמישהו כותב לשלשל על כל הליגה?

מכביסט ותיק 12 ביולי 2018

תעשה לי טובה בלי התייפיפות מיותרת אנחנו באים לנצח ולשלשל על כולם לא מתבייש בזה

בלייק 13 ביולי 2018

שמעתי דברים גרועים יותר…אפילו מבעלי תפקידים בקבוצות.
בכל מקרה, שמעתי את זה גם מאוהדים של ב"ש, וכמו שאמרתי- כל אחד בוחר מה לשמוע

אחד העם 12 ביולי 2018

ממליץ לאמץ את הכותרת כסיסמה לסדרת הכתבות בענייני הקבוצה בשנה הבאה לטובה.
יש בה תקווה ואופוימיות מרוסנת מהולות ברמז זיכרון מובלע של שלושת השנים הקודמות, וקללותיהן המסויימות.

ניינר / ווריור 12 ביולי 2018

רק תיקון קטן, העונה מתחילה בששי לספטמבר

שלי 12 ביולי 2018

שישה לספטמבר

מתן גילור 12 ביולי 2018

*בספטמבר. :-)

ניר 12 ביולי 2018

תהיה עונה מעניינת, מכבי לראשונה ללא עליונות תקציבית, באר שבע הולכת ונחלשת משנה לשנה. לא אתפלא אם תהיה אליפות צהובה הסוף.

אלון 12 ביולי 2018

גם העונה יהיה למכבי את התקציב הכי גבוה בליגה, ובפער די גדול

Gil - Zimbabwe 12 ביולי 2018

שיהיה בהצלחה, וגם אם לא לא נורא. תמיד יש עוד עונה.

אלון 12 ביולי 2018

מי אמר שמיץ רוצה שמכבי תעבוד לפי פרמטרים כלכליים הגיוניים?
1) אם זה היה ככה הוא לא היה חורג בשנים האחרונות
2) אם זה היה ככה הוא לא היה עוקף את זה בקומבינה סטייל חסות מהחברה שלו.
אני התרשמתי שממש לא משנה למיץ אם הוא צריך לשים 50 מיליון שקל בשנה, העיקר האליפות.

Comments closed