מסתבר שג'ורדי תפס עצמו כHR

אצל ג'ורדי הכל היה אישי, זה לא נקרא לנהל

אנחנו כבר נמצאים בערך חודש בתוך העונה החדשה. הרבה דברים נראים אחרת בתחום הניהול של מכבי. עושה רושם שבין אם בגלל עבירות הפייר פליי, ובין אם בגלל שמיטש רצה שמכבי תתחיל להתנהל לפי פרמטרים כלכליים מעט הגיוניים יותר, ואולי מדובר בצירוף של השניים, מכבי שנתה את דרך בניית הסגל.

אנחנו עוד לא ביום הראשון של אוגוסט, ולא רק שמכסת הזרים שלנו מלאה, אלא גם החתמנו כבר שני ישראלים חדשים, כאשר על מאור קנדיל שלמנו באמצעות חוזים של שחקנים ישראליים שלנו, ולא בכסף מזומן. אם נבדוק את מצב הקבוצה בעונה שעברה באותו תאריך, הרי שבאותו זמן היו לנו רק שלושה זרים (אם לא נתחשב במרסלו שהיה רשום בקבוצה אך רק מחוסר ברירה) ולא היו לנו שחקנים ישראלים חדשים.

רבות שמענו מצד גורמים המקורבים לג'ורדי שמדובר בעיקר בשני גורמים מעכבים. הגורם הראשון, שחקנים טובים באמת לא חותמים במכבי כאשר החלון עדיין פתוח ויש להם אפשרויות אחרות באירופה. הטענה השניה היתה שגם כאשר ג'ורדי מצא שחקנים שמוצאים חן בעיניו, הסחבת עם האישור של מיטש לעסקאות גרמה להתארכות תהליך ההחתמה, או לפספוס של שחקנים. טענה זו נשמעה גם לגבי טינו סוון סושיץ' וכמובן שלגבי אלירן עטר.

*

ואז הקשבתי לראיון המצוין של שרון דווידוביץ' עם דור מיכה. דור מיכה אמר משהו בראיון שהקפיץ לי את הפיוזים. ג'ורדי פנה אליו ואמר לו שלא מעניין אותו מכבי, הוא יעשה הכל כדי שמיכה יקבל חוזה כזה שיסדר אותו לכל החיים. מיכה אמר זאת כמשהו שאמור להעיד עד כמה ג'ורדי דאג לשחקניו, אני תפסתי את האמירה הזאת בצורה אחרת לגמרי.

הדרך הקלה ביותר של מנהל להתחבב על עובדיו, היא להזדהות עם תחושות העובד כנגד מקום העבודה בו הוא נמצא. מנהל כזה הוא למעשה פוליטיקאי, ולא מנהל. הוא פורש לעצמו רשת של נאמנויות אישיות ובונה עליה ככלי ניהולי, אך הוא עושה זאת על חשבון מקום העבודה אותו הוא מנהל. מנהל אמיתי לעולם לא יגיד לעובד מגיע לך יותר, אבל לא נותנים לי לתת לך, מצטער. באותו רגע הוא אולי קונה את העובד, אך הוא גורם לעובד לאבד מוטיבציה במקום העבודה שלו.

כך הבנתי איך ג'ורדי תפס את עצמו כספורט דירקטור. הוא לא דאג לכספים, מבחינתו זה לא באמת היה חשוב, למיטש יש הרבה כסף, ושהוא ידאג לעניין הזה. מבחינת ג'ורדי הוא היה בכלל בצד של השחקנים, הוא רצה לדאוג להם לחוזים הכי טובים, האמין שכך הוא יוציא מהם את הנאמנות לעצמו וגם את היכולת הכי טובה, ושהמועדון יסתדר.

עכשיו אני גם מבין את ההתפרקות הטוטאלית של מכבי בפלייאוף בעונה שעברה. מאחר ואצל ג'ורדי הכל אישי, הרי שאם השחקנים לא עמדו בציפיות שלו, זה אמר שהם לא היו מספיק נאמנים לו. ברגע הזה הוא גם איבד את האמון של רוב השחקנים, זה ניכר ביחסים שלו עם טיבי, ביחסים עם מיכה, באיך שוידאר נראה, האחרון שהאמין בג'ורדי ושג'ורדי האמין בו היה ברק יצחקי. כך קבוצת קורסת.

*

ג'ורדי היה הסוג הגרוע של מנהלי HR, אלה שלא מבינים שתפקידם אינו רק לגייס את העובדים ולשמר את הטאלנטים, אלא גם להיות חלק מהצוות הניהולי של החברה. להבין את הצרכים של החברה, להבין את מגבלות התקציב, וכן להבין גם שכל עובד ירגיש שמגיע לו הרים וגבעות, אבל את התגמול אפשר לתת רק על בסיס פרמטרים הגיוניים שנמצאים בתוך מסגרת האפשרויות של החברה, ולפי השווי של העובד בשוק. אם כמו במקרה זהבי, השוק של השחקן עולה בהרבה על האפשרויות של החברה, התפקיד של מנהל הHR האמיתי הוא להבין שאי אפשר להמשיך להחזיק את זהבי למרות שנורא רוצים, אך מנהל HR שמתפקד כמנהל ועד העובדים, פשוט ילחם מול מיטש על השארת זהבי, וידליף לעיתונות עד כמה הוא לא מרוצה מכך שמיטש לא נשבר.

*

בסופו של יום ג'ורדי לא באמת היה מנהל במכבי. מנהל יודע לבנות צוות ולנהל אותו. מנהל יודע לייצר סטנדרטים מסודרים של עבודה, ולעבוד בתוך המסגרת. אצל ג'ורדי הכל היה אישי. השחקנים היו צריכים להיות נאמנים אליו, וכל עוד הוא מזהה עצמו עם מכבי, אז אחלה, אבל הנאמנות שהוא יצר היתה אישית כלפיו. ג'ורדי לא סומך על איש, הוא עושה הכל לבד. זה לא נקרא לנהל, היום עושה רושם שיש מנהל למכבי, יש חלוקת סמכויות ברורה, יש עבודת מערכת מסודרת, נהלים, ועוד. מה שאין במכבי כיום זה הצורך לברר מי אוהב ומי אויב, מסתבר שהרבה מהיחסים עם התקשורת נבעו מכך שאצל ג'ורדי זה או אוהב או אויב, לא שלכל אחד יש משימה שצריך לבצע.

כמו דיקטטורים אחרים, אפשר להצליח חלק מהזמן כאשר הכל אישי, אבל בסוף הכל קורס, זה מתחיל לקרוס כאשר אתה מוצא את עצמך מנסה להצדיק קודם כל לעצמך למה צדקת כל הזמן והמבקרים שלך טעו, זאת בדיוק הנקודה בה דברים קרסו במכבי.

ג'ורדי לא השאיר אחריו מערכת מסודרת, כי הוא לא חש שהוא זקוק לכזאת. למעשה כל מי שעבד לצד ג'ורדי בין אם באימון ובין אם בניהול, לא נמצא במכבי היום. ג'ורדי לא השאיר אחריו נהלים מסודרים, הוא לא השאיר אחריו עקרונות של עבודה. הדבר החשוב שכן השאיר אחריו הוא קבוצה שנמצאת במקום אחר לגמרי ממה שקיבל. אך במקביל לכך גם כתוצאה מחוסר האכפתיות שלו לכל דבר שלא נמצא בנאמנות האישית כלפיו, הוא השאיר אחריו מורסה מודלקת של פייר פליי. למזלנו בעבודת ניהול נכונה, אפשר להפוך את הפצעון לעור חדש. אני תקווה שזה מה שבן מנספורד עושה בימים אלה.

שיטה בעייתית מלאת יתרונות
מה יונייטד צריכה לעשות בשוק ההעברות?

61 Comments

יואב 31 ביולי 2018

גיל,
פוסט יפה ומאיר עיניים. אני מסכים עם העקרוניות שבו אבל רוצה להוסיף: אתה הולך עם מה שהצליח לך. האסכולה האישית הזאת(שגם פרגי לא חף ממנה אגב) קיימת ובהינתן התנאים המסויימים- היא יכולה גם להצליח. שלוש אליפויות בישראל, זהו נצח. קבוצות פה מתפרקות וחוזרות תוך חודשים. מיטש עבד איתו ובוודאי הבין את העקרונות שאתה מדבר עליהם אבל אולי גם הבין שבכדורגל הישראלי האוטופיה המוצדקת שאתה מדבר עליה, היא שברירית מידי. גיל, המקום הזה (ישראל) הוא גונב דעת. קל לצלול בו, קל להשתכר מכח, מזג האוויר והפיתויים, בטח אם אתה יורדי, בחור יפה ועשיר.
תחילת הדרך(הגליית ברק וסגירת קרית שלום) היתה אחרת. ונצחונות ותארים מביאים נוסטלגיה לשחקנים שהביאו לך את זה. וסלחנות.
יורדי "הפך את הפינה" בשביל מכבי. אולי עכשיו זה הזמן לניהול פחות יחידני ופיזור סמכויות.

שלי 31 ביולי 2018

אני לא שוכח לג'ורדי את מה שעשה בשבילנו, לעולם לא אשכח. לגבי פרגי, אתה צודק, אבל אצל פרגי הוא יצר מערכת יחסים כזאת עם השחקנים שהם נאמנים קודם כל למנצ'סטר יונייטד, ורק כך אפשר להיות נאמנים לפרגי. פרגי בחיים לא היה בא לשחקן ואומר לו אני אדאג לך מול המועדון, זה משהו שלא עושים, זה משהו שברגע שאתה עושה אותו, אתה מבטיח לעצמך לאבד את האמון של אותו שחקן, השחקנים מבינים יפה מאוד ברגע שאתה לא מזהה את עצמך עם המועדון.

יואב 31 ביולי 2018

כן אתה צודק. טוב, מקרה פרגי באמת קצת שונה כי הוא היה ההתגלמות האנושית של יונייטד.
אז אתן לך עוד זווית לעניין: תראה איזה כף שטות הכדורגל פה, מגיע הילד המיוחס של יוהאן, עושה את הדאוינים שלו, ולוקח בארבע שנים כל! מה שאפשר לקחת- ו ב ק ל ו ת.
כל כך ניאדרטלי כל העסק כאן, שהילוך שני ופאסון נכון מספיקים.
אצטט לך אדם שעבד מול יורדי: :הוא תמיד יהיה הבחור הכי החכם בחדר והוא ידע את זה מצויין".

שלי 31 ביולי 2018

אחלה ציטוט ולגמרי, אני אוהב חולשות אנושיות בלעדיהן זה משעמם

Gil - Zimbabwe 31 ביולי 2018

שהתחלתי לכתוב את התגובה לא הייתה אף תגובה, מאיפה באת? כתבתי כמעט אותו דבר. אם הייתי רואה את התגובה שלך רק הייתי כותב מסכים ולא נאבק במקלדת.

השמן 31 ביולי 2018

מעולה גיל.
אני מסכים עם הכול, אבל התוספת של יואב חשובה מאוד. ג'ורדי היה שלב ראשון בשינוי של מיטש. בלי התמקדות במערכת היחסים מול השחקנים, לא בטוח שאפשר היה להשריש במועדון את מה שכן ג'ורדי השאיר אחריו וזה לא מעט: סגירות מול התקשורת, חדר הלבשה חזק, התמודדות שפויה אם כישלונות וכו'. כמו שאמרת, קבוצה במקום אחר לגמרי ממה שקיבל אותה.
אחרי זה, כשהגיע הזמן לבנות קבוצה חדשה, התכונות שציינת הכשילו אותו.

Gil - Zimbabwe 31 ביולי 2018

אני חושב שאתה מחמיר עם איתו מאד. הנקודת מבט שלך ושלו שונות והוא לא רואה את זה בצורה שאתה רואה. אתה רואה את זה מנקודת מבט של חברה לא בתחום הספורט הישראלי, של אקדמיה, והוא כנראה רואה את זה מנקודת מבט של קבוצת ספורט שמורכבת משחקנים ישראלים (ולא צריך להוסיף).
אני מסכים איתך שהדרך שאתה מציג היא הנכונה, האם היא מתאימה לכדורגלן הישראלי כרגע? לא יודע. אולי אחרי השינוי שהאגודה עוברת בארבע שנים האחרונות נוכל לראות אם זו הדרך.
בסיכומו של דבר ג'ורדי לקח את מכבי הפך אותה על מנת שכל הרעל יצא ממנה והעמיד אותה על הרגליים, אל תזלזל בזה. מי כמוך יודע שזה הדבר הכי קשה בשיקום חברה. יכול להיות שלאחר מכן הוא נהיה קצת ישראלי.
נכון שכרגע זה ניראה טוב גם מכיוון שזה התחיל לקראת סוף העונה הקודמת.

איציק 31 ביולי 2018

גיל, האמת קצת עצוב לקרוא את מה שאתה כותב ואיך שאתה כותב. שנים הייתה מנאמניו, הוא בא להתראיין אצלך וסינגרת עליו. מה לא ראית את כל זאת? הרי הסבירו איך כל הליגה באה ללמוד ממנו ואף אלונה הודתה בכך. הסבירו לנו איך אלונה עדיין פרובינציאלית ולא עשתה את הצעד הנוסף לצורת הארגון שבנה ג'ורדי במכבי. ופתאום, פוףףףף, הוא מנג'ר מהסוג הגרוע (טביב ובן-זקן מחייכים). אם ג'ורדי כזה גרוע, הוא הצליח לעבוד על רבים מאד להרבה מאד זמן, והכי גרוע, הוא עבד המון זמן על ביזנסמן מעולה כמיץ'. האמת, כישרוני הג'ורדי הזה. הוא כזה כישרוני שהציעו לו מסרות לא רעות בקבוצות לא זניחות באירופה. סלח לי גיל, אבל הפעם משהו לא מסתדר לי.

ישי 31 ביולי 2018

אם אתה לוקח 3 אליפויות, כנראה שאתה מעולה, ועכשיו רק צריך להסביר למה.
אם אתה לא מצליח במשך כמה שנים למרות תנאים טובים, כנראה שאתה גרוע, ועכשיו רק צריך להסביר למה.
ככה זה כשבטוחים שאפשר וצריך הסבר לכל אירוע נקודתי. הדרך הנכונה לחקור ניהול היא כמובן לנסות לעשות מחקר משווה עם N מספיק גדול, אבל בני אדם אוהבים שלכל אירוע יש הסבר, ולכן מתאימים משהו אד הוק לכל מה שקורה. זה אכן לא נותן אמינות לניתוח (עוד דוגמה: אם שיבק הסכים לאמן בחינם זה כנראה אומר שמכבי תקרוס כלכלית בשנה הבאה ואולי תגיע לפירוק. בפועל מכבי אמנם צמצמה הוצאות אבל ברור שהמרחק שלה מקריסה היה גדול מאוד וזה לא שמשכורת לשיבק הייתה ממוטטת את המועדון, אבל היה צריך למצוא הסבר לאירוע אז ממציאים משהו אד הוק).

צור שפי 31 ביולי 2018

המחשבה שהפוסט הזה עורר אצלי היא לגבי ריבוע המעגל – אני מנהל בכיר למדי בארגון גדול, אבל כמובן לא תמיד ההחלטות בדרגים שמעלי נראות לי. ברור שאני לא חוסך את דעתי מהממונים עלי, זה קל וגם די אלמנטרי, הבעיה והאתגר מתחילים מול הכפיפים: מצד אחד, כמו שכתבת, לויאליות להחלטות המנהלים ול"ארגון" היא חשובה. מצד שני, כאשר מתקבלות החלטות שנויות במחלוקת אני לא חושב שנכון יהיה להסתיר את דעתך האישית מעובדים זוטרים יותר כי זה עלול לצייר אותך כסאקר דוגמטי וחוץ מזה, כמו שניכרים דיברי אמת גם זיוף מורגש. הפתרון שלי לרוב הוא להסביר את הגיונה של החלטה שאינני מסכים איתה בלי להסתיר את דעתי וכמובן תוך עמידה על כך שהיא מחייבת.

no propaganda 31 ביולי 2018

נכון, זה ממש לא שחור לבן. האתגר בלהיות מנהל זה לדעת לגשר בין שני הצדדים. עובדים צריכים לדעת שהמנהל שלהם דואג גם למשכורת שלהם(כמובן ככל שמגיע), אם לעובד שלך מגיעה משכורת גבוהה יותר ואתה לא דואג לזה אז העובד יהיה לא מרוצה ויעזוב וכך בעצם פגעת גם בחברה כי היא איבדה עובד טוב.

שלי 31 ביולי 2018

בול בפוני צור, זאת הדרך גם בעיני

אבי 31 ביולי 2018

נו, וממשפט אחד שאמר דור מיכה אפשר להסיק שהדרך של ג'ורדי היתה אחרת? שהוא לא הסביר במקרה הזה, ובטח ברוב עצום של המקרים האחרים, את ההיגיון של החלטות שהוא לא הסכים איתן? זה לא רציני.

שלי 31 ביולי 2018

אם מנהל תחתי היה אומר לעובד שלי משפט כזה, הוא לא היה מנהל אצלי יותר

איציק 31 ביולי 2018

גיל נסה לדמיין את עצמך במקום בעל חברה, ראש מחלקה. עובד אצלך מישהו שאתה מאד מעריך כעובד מצטיין, אך השכר שלו לא משהו והעובד רוצה העלאה. אתה גם חושב שמגיע לו, והעלאה רציני. אתה הולך לבוסים הגדולים והם אומרים לך "מה פתאום, תן לו עוד מאה ש"ח ברוטו כדי שירגיש שקיבל העלאה." ברור לך שהעובד פגוע. ברור לך שהוא צודק. מה שעוד ברור לך זה שאתה רוצה שהוא יישאר. מה תגיד לו "חבק ת'מאה שקל, אולי נזמין פיצה חצי-חצי פעם בחודש."?

שלי 31 ביולי 2018

לא, אני מצפה מהמנהל להלחם על התוספת שהוא חושב שמגיעה לעובד, ואפילו להגיד לעובד שמגיע לו יותר, אבל לא הצלחנו. אני לא מצפה מהמנהל להגיד, בוא על הזין שלי מקום העבודה הזה שלהם, אל תדאג, אשיג לך מה שתרצה

איציק 31 ביולי 2018

אז אנחנו מסכימים, רק להרגשתי זה פחות או יותר מה שג'ורדי אמר רק שמיכה תאר את זה בצורה שזה יצא רע. אני לא חושב שמיכה רצה להוציא את ג'ורדי רע אלה להשוויץ כמה היחסים שלו עם ג'ורדי היו טובים וכמה ג'ורדי העריך ואהב אותו. יצא קצת עקום.

אבי 1 באוגוסט 2018

אבל בתגובה מעל כתבת לצור ״בול בפוני״ על גישה שמאפשרת למנהל הביניים לומר את דעתו.
אז מה מהשניים: פיטורים או בול בפוני?

Gil - Zimbabwe 1 באוגוסט 2018

גיל זו הצהרה חדה מאד. גם אם היה לו רקורד מעולה היית מפטר בגלל הצהרה כזו?

שלי 1 באוגוסט 2018

כן, זה מנהל שלא רואה את האינטרס של החברה בה הוא עובד כאינטרס שלו, אדם כזה לא יכול להיות מנהל אצלי. כבר סיפרתי את הסיפור הזה, אבל אספר שוב. בזמן הלימודים אני גם לימדתי פסיכומטרי ואחרי זה נהלתי מכון פסיכומטרי. מורים שהיו מקבלים פידבק בה הם יצאו עם ציונים מעולים, אבל המכון קיבל ציונים פחות מטובים, היו מדורגים אצלי הרבה פחות טוב ממורים שקיבלו פידבקים סבירים, אבל המכון קיבל באותם שאלונים ציונים טובים מאוד. הכי קל לשווק את עצמך על חשבון המקום בו אתה עובד, אבל ברגע שאתה עושה את זה, אתה פוגע בתפקיד שלך, פוגע במעסיק שלך, והאיכות של העבודה שלך נפגעת גם היא בהגדרה.

דור אליגולא 31 ביולי 2018

גיל.
מאמר מעולה, מעמיק ומנותח יפה.
יש בו נימה טיפה ביקורתית שעולה ממנו, כמו אפטר טייסט שלילי טיפה.
אני חושב שדרך הניהול שלו היא יותר אמוציונלית, שהתאימה בהתחלה שלו כאן. ליצור צבא סגור, קטן וקומפקטי, ליגיון נאמן לו.
בגלל זה ההגליה של יצחקי, בגלל זה אנשים כמו זהבי, גרסיה, יצחקי ופריצה הצליחו.
כי הם משחקים עם רגש.
הרגע שמכבי גדלה הוא הרגע שבו היה צריך להפרד – אבל כמו כל סיפור אהבה מהאגדות – לפעמים מושכים אותו טיפה יותר מדי מתוך הזיכרון והתשוקה לעבר.

אני לנצח אזכור את גורדי כמי ששינה את חיי כאוהד מכבי.
ובתקופתו חוויתי את הרגעים היפים ביותר בחיי כאוהד מכבי.
הוא החזיר אותנו לגאווה ולזלילת התארים, לווינריות וליראה של כולם מאיתנו.
הוא גרם לנו לזקוף חזה ולזלזל בשאר.
הוא גרם לנו להיות מכבי.
לנצח אזכור לו את זה

רניב 31 ביולי 2018

אפשר גם למצוא נימוקים ענייניים לכל החלטה: לגבי החתמות בסוף התקופה אני חושב שזו באמת הייתה האמונה או האג'נדה שלו, שבסוף התקופה אפשר למצוא שחקנים עם ערך מוסף לקבוצה. בעונת הדאבל (או הטרבל) ג'ורדי החתים את עדן בן בסט ואיגבור עוד לפני המוקדמות. גם לא עלינו וגם נראינו רע ואולי מכאן הגישה לשחקנים לוקח זמן להתאקלם ולאירופה נגיע עם הסגל שסיים את השנה שעברה. תובנה שהוכיחה את עצמה בעונות שלאחר מכן.
מעבר לכך, נראה לי שגורדי הבין שהוא לא יכול לזהות כישרונות שאחרים לא מזהים ולכן רצה להחתים שחקני נבחרת. שהם גם יקרים יותר בשכר ולא פנויים. בגלל זה שילם כל כך הרבה לעדן בן בסט וורמוט. ההחלטה הזאת דווקא התבררה כמוטעית מהיסוד וגם עצלנית אבל עדיין סבירה.
לגבי הראיון של מיכה. אז ג'ורדי אמר לו, אולי אמר לו כדי שלא יעבור לחול או לקבוצה אחרת. צריך לבחון אם החוזה שלו משמעותית גבוה מזה של שחקנים אחרים במכבי או בארץ. לא משוכנע שכן. לגולדהאר ג'ורדי בטח אמר שבארבע מאות אלף יורו לעונה, בלי דמי העברה/חתימה וכו' הוא מסדר לו שחקן כוכב בהרכב עם 15 בישולים כל עונה (שערים זו כבר אקסטרה אצלו) ושבמקום אחר ירוויח יותר.

השמן 31 ביולי 2018

כל החלטה סבירה? זה קצת לייפות את המציאות.
השינוי שחל לאורך השנים, והנקודות שבהם הגישה שלו כשלה, דווקא משתקפים יפה בהחלטות שלו.
לזרוק את ברק יצחקי לקפריסין לעומת להאריך לו את החוזה בשנה או שנתיים מיותרות לגמרי.
למכור את אלירן עטר שרצה להישאר לעומת להחזיר את עטר בסכום לא קטן ובשכר מופקע (שלא הסכמת לתת לו כשהיה אחרי עונת שיא)
להפוך את שרן ייני לקפטן לעומת להציב אותו כקשר אחורי בכיר וכמעט יחיד
כל ההחלטות המאוחרות במשוואות שערכתי היו ברורות כטעויות לדעתי בזמן אמת, ומייצגות בדיוק את מה שגיל מדבר עליו – העדפות שהן פחות מקצועיות ויותר אישיות. אני חושב שגיל לא הדגיש מספיק את התהליך שג'ורדי עבר, או את חוסר ההתאמה של הגישה בסוף הדרך לעומת ההתאמה שלה בהתחלה

רניב 1 באוגוסט 2018

גיל דיבר על שיקולים זרים ואני חושב שעל כל החלטה שקיבל, לרבות החלטות מוטעות, אפשר לסנגר בקלות ולנמק בשיקולים מקצועיים. להביא את עטר שהיה לא רע בחיפה בשליש מהסכום בו נמכר במקום טל בן חיים זו החלטה מוטעת בזמן אמת? לג'ורדי היה תקציב גבוה וביקשו ממנו הישגים. הוא העדיף להשקיע את התקציב בשחקנים "מוכחים" ולכן מאז שזהבי עזב נהייתה לנו קבוצה בעיקר שבעה ולא "רעה". זו טעות מקצועית מובהקת אבל לא הייתי אומר שהאמירה הזאת של מיכה מלמדת ששיקולים זרים גרמו לגורדי לבנות את הקבוצה כמו שבנה.

no propaganda 31 ביולי 2018

נראה לי שביקורת על ג'ורדי המנהל התחילה כשהוא נהיה מאמן ונכשל. סה"כ למעט העונה שעברה, כל התקופה של ג'ורדי הייתה טובה לקבוצה הבוגרת, זה לא אומר שאי אפשר היה לעשות יותר טוב אבל ממש לא בטוח שזה היה יוצא יותר טוב אם היו הולכים עם הגישה שאתה מציג.

חוץ מזה, לדעתי, הדבר הכי חושב בפרוייקט היה דווקא שיפור מחלקת הנוער. אני לא מתעניין מספיק כדי להכיר לעומק ואולי לאוהדי מכבי יש ראייה אחרת של המצב אבל לדעתי בנקודה הזאת ההצלחה היא חלקית. יש למכבי מחלקת נוער יותר טובה ודור פרץ יצא משם ועכשיו אור דסה אבל הציפיות שלי היו יותר גדולות(אול מוגזמות?)

יואב 31 ביולי 2018

זאת השנה השלישית של ון לייבן כראש המקצועי של מחלקת הנוער. זה נכון שתחת ניר לוין, היא היתה אנדראצ'יברית במידה מסויימת. מכבי אכן פיקששה את הדור הנהדר של דאבור, קהת, מיכה, לוגסי, ברק לוי (אצילי ודסה היו חלק ממנו בצעירותם). אבל עכשיו חזרו אליה מושאלים מבטיחים שהיו שחקני הרכב משמעותיים בקבוצות פלייאוף עליון(גלזר, רוסלן, פיבן, גולדברג, חוזז) והיא תחזיק בסגל שלה השנה כשמונה תשעה שחקני בית. זה יפה.
בקשר למהפיכה הזרה של ואן לייבן, נצטרך להמתין(יש כמה כישרונות מהנוער כבר עכשיו) אבל מעודד שמיטש משקיע כל כל הרבה משאבים שם(20 מיליון מוערך).

אבנר משער 2 (206) 31 ביולי 2018

גיל, תודה על הפוסט.
במקור אני לא אוהב הולנדים (סוג של גזענות)
בהקדמה לספרו המצוין איאקס,הולנד והמלחמה, סיימון קופר (הולנדי בעצמו) מסביר איך ההולנדים שמחשיבים את עצמם כ"אנשים טובים" הם בעצם לא כאלו. גם כשהסכמתי עם טל ממכביבול על ההגדרה כ"סיינט ג'ורדי", תמיד קינן בי משהו נגד.
את המהפכה המקצועית שג'ורדי עשה אצלנו אין לגמד, אך תמיד חשבתי שלאנגלידיס חלק עצום בהפיכת המועדון למודרני יותר.
אל תתפסו אותי בלוח זמנים אבל נראה לי שג'ק היה שותף בכיר בהתחלה וכשעזב ג'ורדי השתלט על המועדון ורק כעת, עם חזרתו של אנגלידיס המועדון חוזר לימיו המסודרים.
גם ההשקעה העצומה במחלקת הנוער כולל אלה שחוזרים כעת מההשאלות מפיחה תקווה לעתיד (והווה) טובים.
אכן ג'ורדי שם יהבו על מיכה בעונה האחרונה כולל האמרה:"מכבי משחקים בשיטה שהיא מיכה יהיה איפה שבא לו על המגרש" וזו גם הייתה התרסקותו. כי "המוסר הכי טוב בארץ" הוא לא מנהיג שיכול לקחת קבוצה על כתפיו.

תודה להולנדי סיינט ג'ורדי ושלום.

צור שפי 31 ביולי 2018

סיימון קופר בריטי

dn 31 ביולי 2018

My family moved to the Netherlands just over thirty years later, in 1976.

אלכס 1 באוגוסט 2018

אני סקרן לדעת איך באמת מתחלק הקרדיט בין השניים האלו. לצערי יכול להיות שלעולם לא נדע.

הנס 31 ביולי 2018

תודה גיל
ערן לוי הוא המחליף של דור מיכה?

אבי 2 31 ביולי 2018

הסיכוי שמאמן אירופאי ייגע בשחקן שנראה כמו ערן לוי הוא קלוש עד בלתי קיים.
ואני מאוהביו של השחקן הזה.

Ollie Williams 31 ביולי 2018

אני מתקשה להבין למה הציטוט הזה של מיכה עושה לך כזאת סמטוכה בראש.
אני לא מרגיש שנכתב פה משהו שלא חשנו/ידענו עוד קודם.גם לגבי הגישה היותר-מדי-אישית של ג'ורדי.

אני לא מרגיש שזה משנה שתי הבנות שלי ששזורות קצת זו בזו:
– ג'ורדי היה האיש הנכון להרים את מכבי מהקרשים, אבל לא ידע לשנות כיוון כשהיה צריך (ועזב שנה מאוחר מדי) והוא לא האיש הנכון להרים חזרה למעלה, למרות שעמדת המוצא טובה בהרבה.
– כל עוד הדרג הניהולי עבד בצורה ובהיררכיה מסודרות התוצאות היו בהתאם. כשביין עזב וחלוקת הסמכויות התפזרה לכל עבר התוצאות היו בהתאם.

שלי 31 ביולי 2018

כשג'ורדי אומר למיכה לא מעניין אותי מכבי אני דואג לך, הוא מבטל את הזהות בין ג'ורדי ובין מכבי, ג'ורדי כמנהל היה אמור להיות אורגן של מכבי, רק כך אפשר לנהל. בעיני זה חטא ניהולי גדול, כזה שאם מנהל תחתי היה מבצע, הוא לא היה מנהל אצלי יותר. אתה לא יכול כמנהל לשים את עצמך עם העובד נגד הארגון, אתה יכול להגיד למשל, חשבתי שמגיע לך יותר אבל זה מה שהוחלט. אתה לא יכול להגיד אני אעזור לך לזיין אותם, כי ברגע שזה הם ולא אנחנו, זה הרגע שמיכה וכל שחקן אחר זוכר לתמיד

איציק 31 ביולי 2018

ואתה בטוח שמיכה ציטט במדויק ולא מסר אינטרפרטציה שלו לנאמר? איכשהו ג'ורדי עושה רושם יותר מדי חכם וישר מכדי לומר כמו שמיכה תאר.

שלי 31 ביולי 2018

מיכה התרגש מאוד מהמחווה של ג'ורדי, נראה לי שהוא לא התבלבל, עשה רושם של ראיון כן ואינטיליגנטי מאוד

yaron 31 ביולי 2018

"הוא אמר לי: אני אוהב את מכבי, אני אוהב את מיץ', אני אוהב את כולם פה, אבל אתה… כאילו בשבילי, אני לא אתן שאף אחד ידפוק אותך ואני איתך עד המוות. יותר חשוב לי שאתה תצא הכי מרוצה בעולם."

yaron 31 ביולי 2018

זה מה שמיכה זוכר משיחה שנערכה לפני שנה באנגלית.
נשמע יותר כאינטרפטציה מציטוט מדוייק למרות שאני מאמין למיכה שזאת היתה רוח הדברים.

יואב 31 ביולי 2018

גיל, חשוב לזכור בקונטקסט- היה סיכוי אמיתי לאבד את מיכה ויורדי לא חפץ בזה. זה לכשעצמו, לא חטא גדול. אתה רואה היום שאין מה לקנות(ישראלים).

גיל שלי 31 ביולי 2018

ברור יואב, אסור היה לאבד את מיכה, ממש לא זה העניין

Ollie Williams 1 באוגוסט 2018

אני עם יואב, אני חושב שג'ורדי אמר את מה שלדעתו היה צריך לומר כדי שמיכה יישאר במכבי, לטובת מכבי.
הגבול בין איפה נגמר ג'ורדי ואיפה מתחילה מכבי אכן היטשטש בשנתיים האחרונות אבל לא חושב שהראיון הזה מחדש משהו. נהפוך הוא, אני חושב שהוא מראה את מה שידענו על ג'ורדי – הוא יודע לדבר עם אנשים כדי להפעיל אותם.

אלכס 31 ביולי 2018

איזה אחורה פנה…
גיל, אני מאוד מעריך את הפוסטים שלך וקורא אותם בהנאה, אבל האופטימיזם שלך זה משהו (לא שזה רע, כל אוהד צריך לפחות טיפה).

אני לא אומר שאתה לא מעריך את מה שג'ורדי עשה\השיג. אבל זכור לי יותר מטקסט הלל לבחור ולדרך בה הוא מתנהל ושהוא בונה מערכת… ועכשיו זה.
אפשר להגיד "אוקיי, לא היו לי את הפרטים המלאים אז", וזה נכון, אבל מה גורם לך לחשוב שיש לך את כל הפרטים עכשיו? בין אם על תקופת ג'ורדי (יכול להיות שהמשפט צוטט לא נכון, או שזה נאמר במסגרת אם מיכה עוזב 100%, אז…) או על ההנהלה הנוכחית.

הביקורת שהייתה עליו כמנהל היא שהוא לא מאציל סמכויות, מזלזל ביציבות (לפחות בעמדת המאמן) ומפחד לטעות (סחבת מהלכים. אפשר להגיד שהוא חיפש כשלי שוק, אבל זה אסטרטגיה לגיטימית גם אם אני לא חושב שנכונה בהכרח). זה לא ממש היה נעלם אז (וכתבת על זה לא פעם), ולא חדש היום.
הטוב שבו היה שהוא הביא שינוי נהלי עבודה (גם אם הם עדיין לא כתובים), סגר את התקשורת (בהתחלה), השיג את אמון השחקנים ולאט לאט פירק חונטות בחדר ההלבשה. הוא גם הביא לפה אחלה מאמנים, סוג חדש של שחקנים שלא ראינו פה והפך את מכבי ת"א למודל לחיקוי. וגם כל זה עדיין תקף.

Lord Anthony 31 ביולי 2018

נראה לי שאתה בונה תיאוריה גדולה מדי מכלום.
הבעיה המרכזית של ג'ורדי היתה שהוא לא היה מסוגל להוביל את מכבי לשלב הבא – להפוך אותה ממועדון מוביל בישראל למועדון אירופי לגיטימי מהדרג השני או השלישי, כאשר מתקבל הרושם שככל שההבנה הזאת התחדדה אצלו כך עלתה כמות ההחלטות הלא רציונאליות וההימורים.
אני חושב שבמידה רבה ג'ורדי הוא קורבן של ההצלחה שלו, כאשר להערכתי במשך תקופה יחסית ארוכה התקבל הרושם (ולא רק אצל הקהל) שהוא יכול להוביל לבדו את מכבי, דבר שבדיעבד היה גדול עליו, ומה שבוודאות האיץ את הנפילה שלו.

יואב 31 ביולי 2018

ולהיות מועדון אירופאי לגיטימי שנע בין שלוש לארבע(וגם חמש זה בסדר) זאת וואחד משימה. אולי פיק גדול מביא אותך לשם אבל כשיגרה? זה לא ממש אפשרי בעיניים שלי.

Lord Anthony 31 ביולי 2018

נראה לי שזה יותר מאפשרי, מה השוני התהומי בין מכבי ללודוגורץ או ויקטוריה פלזן או אפילו פאוק ואפואל ניקוסיה?
ג'ורדי הצליח להביא את מכבי למצב שעלייה לשלב הבתים בליגה האירופית נתפשת כמעט כהישג מינימום, אבל הוא לא הצליח לגרום למכבי לעלות עוד מדרגה – לרמה של קבוצה שבאופן קבוע גם עולה משלב הבתים בליגה האירופאית או לחילופין עושה קמפיינים תחרותיים בליגת האלופות.
מכבי גם היתה בדרך לשם, אם שוטא לא היה מחרבש את הכל.

yaron 1 באוגוסט 2018

Lord,
אני חושב שזה היה אפשרי (דגש על היה). נכון להיום המטרות צריכות להיות אליפות ועלייה לבתים. אם נשיג את זה והמערכת תתייצב ובנוסף נחזור לבלומפילד אפשר לדבר על יותר.

Ollie Williams 1 באוגוסט 2018

ההבדלים?
1) הגבלת זרים
2) חומר מקומי

yaron 1 באוגוסט 2018

יואב, אני עם lord כאן.
לדעתי לפני השינויים באלופות ובאירופאית והמעבר לנתניה זה היה לגמרי אפשרי אבל בטח לא משימה לאיש אחד.
קרויף וגולדהר לגמרי היו קורבנות ההצלחה שלהם. המזל הגדול שהיה עם החלפת מאמנים כמו גרביים הביאה אותם לחשוב שלא רק שהמודל של החלפת מאמנים עובד אלא שגם מנכ"ל/או מנהל מקצועי במשרה מלאה לא הכרחיים. שילמנו על כך מחיר כבד.

יואב 1 באוגוסט 2018

אני מרגיש היום שגם הניהול הכי נכון בעולם לא יכול להתגבר על חולשת השחקן המקומי. הלוואי ואני טועה.

עמרי כהן 31 ביולי 2018

רק משהו אחד שאני לא מבין – כל הHR שנתקלתי בהם(ן) היו מכשפות. צירוף מקרים או שיטה?

אחד העם 1 באוגוסט 2018

אחרי מות טמאים אמור..

ניר 1 באוגוסט 2018

מסכים עם רוב הפוסט, חוץ מהסיבה לקריסה בעונה שעברה. הסיבה לקריסה היתה מה שכתבת – נאמנות אישית לג׳ורדי, וברגע שנודע שהוא הולך, הקבוצה קרסה.

העכבר הצהוב 1 באוגוסט 2018

לא מסכים עם אף מילה שנכתבה בטור הזה, בסך הכל גיל מייצג את האוהד הישראלי הטיפוסי שנוטה להגזים ולהפוך כל דבר לשחור או לבן, טור עצוב ומאוד גרוע.

yaron 1 באוגוסט 2018

עכבר,
גם אני לא מת על הפוסט הזה. לגיל יש נטייה להקצין דברים כדי להעביר נקודה ספציפית וזה לגמרי בסדר, אחרי הכל מדובר בבלוג.
מה שאני לוקח מהפוסט הזה (ומהראיון עם מיכה) זה שמערכת היחסים בין קרויף לשחקנים הפכה למאוד לא בריאה בשנתיים האחרונות.
אחת הנקודות המעניינות שמיכה העלה היתה (בשפה חופשית) שהוא היה הדמות הקרובה ביותר לשחקנים ושהם פנו אליו בכל נושא.
ברגע שנוצרה במכבי סיטואציה שהשחקנים מבינים שהמאמן הוא דמות משנית וזמנית ושהאיש לדבר איתו הוא קרויף נוצר מצב מאוד לא בריא.

rami 1 באוגוסט 2018

+הרבה.

אלי - לא אוהד כ"ס 1 באוגוסט 2018

תראה גיל, אני בכלל אוהד הפועל ולא שונא אף קבוצה במיוחד אז נראה שיש פה תנאים לאובייקטיביות בהקשר מכבי:
כשגורדי הגיע למכבי השינוי העיקרי היה בזה שהפעיל את התקציב שעמד לרשותו מתוך חשיבה אירופאית (כוחני, בסגנון ברצלונה, ריאל מדריד אם תרצה). עיקר ההתמודדות שלו היתה עם הכדורגל הישראלי והיה הרושם שמדובר בכריש שנזרק לבריכת דגים. לא באמת כוחות. אני אף פעם לא חשבתי שגורדי גאון כזה גדול (וזה היה היחס אליו בתחילה) ובכל מקרה מדובר בכדורגל הישראלי. בהחתשב במצבן של היריבות שלוש האליפויות ברצף הן פועל יוצא די הגיוני אם כי מרשים. אבל מהבחינה הזו ההישג של ב"ש, אם תרשה לי, הוא יותר גדול כי היה להם את מכבי כיריב.
מישהו הזכיר פה את השלב בו מכבי היתה צריכה להפוך לקבוצה אירופית לגיטימית. צריך להבדיל בין הצלחה באירופה לבין להפוך לקבוצה אירופית שזה לא אותו הדבר ובזה גורדי נכשל. היו לא מעט קבוצות בארץ שהצליחו באירופה אבל אף אחת מהן לא הפכה להיות קבוצה אירופית טיפוסית גם אם הן מתנהלות אירגונית כמו מכבי חיפה (שתמיד נאמר עליו שהוא מתנהל כמו מועדון אירופי). בעניין הזה גורדי גירד את תיקרת הזכוכית שלו. מספיק טוב לליגה הישראלית ולא מספיק טוב לשלב הבא. לזכותו אני אגיד שזו משימה לא פשוטה כלל. אחרי הכול אנחנו חיים במזרח התיכון כשהמרחק המנטלי גדול לאין ערוך מהמרחק הנומינלי. לדעתי זה גם לא יקרה בעתיד הנראה לעין. אני מאוד אוהב את הליגה הישראלית, זו שכולם אוהבים להשתלח בה, ונראה לי שצריך להתרכז בהשבחה של הליגה המקומית.
דבר אחרון. אתה מנפק לא מעט פוסטים על כדורגל וקשה להיות עיקבי בנושא שהוא בבסיסו בלתי צפוי, גם לא צריך הרי אתה קודם כל אוהד. למרות זאת זה קצת לא רציני לדבר על שינוי רציני בניהול של מכבי כשהעונה עוד לא התחילה, מה גם שהניהול במכבי הוא טוב גם ככה (הלוואי עלינו). גם אם מכבי תגרוף תארים השנה זה לא יהיה בהכרח בגלל איזה שינוי תהומי שקרה ויכול להיות שגם גורדי, אם היה נשאר, היה עושה את זה.

העכבר הצהוב 1 באוגוסט 2018

ושכחת לציין שאתמול ב"ש עשתה את "המחצית הראשונה הכי גדולה בהיסטוריה של קבוצה ישראלית באירופה".
נו באמת, ממש מביך הזלזול באליפויות של מכבי ביחס לאלו של המאמי הלאומית.

אלי - לא אוהד כ"ס 1 באוגוסט 2018

איפה מצאת בכתוב זלזול?

funfun 1 באוגוסט 2018

אני מצטרף למאוכזבים מהפוסט. שלי התהפך כמו סטייק אחרי ציטוט לא מדויק של מיכה (שעל האנגלית שלו הייתי שם כוכבית)
על זה לבנות תאוריות? על סמך חודשיים עונת מלפפונים לבנות מגמות?
במקרה הקיצון אני יכול להסכים שמאז מות אביו ג'ורדי תפקד פחות טוב ועשה יותר טעויות (יחד עם המערכת)
זהו
כל השאר אני עדיין מעריך ומוקיר ולנצח אזכור!

ערן (המקורי) 1 באוגוסט 2018

כמו גיל, גם אצלי רגשות התודה ובהוקרה לגורדי על השנים הראשונות המופלאות, הפכו בשנה החולפת לאכזבה גדולה ולכעס. לא בטוח מסכים עם האבחון המסתמך על המשפט של דור מיכה, אבל מסעים בהחלט שגורדי לקח את הנושא של קשר אישי רחוק מדי (יצחקי, טיבי).
הכעס הגדול על גורדי היה שעבר לעבוד כמאמן, דבר שנהיר לכולם שלא היה אופציה רצויה לו ולמועדון. סתם בוזבזה שנה.

מיכאל 8 באוגוסט 2018

הגיע להישגים ללא ספק.
עדיין…כל זמן שהיה זהבי ולא היו יריבות ג׳ורדי היה קדוש. הלך זהבי, הגיעה יריבה רצינית נעלמה הגאונות. כל זה עם תקציב ענק.

Comments closed