יותר מזה אנחנו לא צריכים

אני ממש נהניתי מנבחרת שהוציאה 100% מהכשרון שלה, לא 120% אבל מסתבר שהקודמות הוציאו פחות מ60%

נבחרת ישראל בכדורגל עלתה על משהו שבמכבי תל אביב בכדורסל עדיין לא הבינו, ומכבי חיפה כדורגל מסרבים להכיר בו. מסתבר שכאשר השיקולים נקיים מאינטרסים, מסתבר כאשר המחשבה היחידה של בעל תפקיד היא איך להצליח בתפקידו, ולא איך לדאוג לתפקידו הבא, או איך לדאוג למי שעזרו לו להגיע לתפקידו, אז הסיכויים שלו להצליח בתפקיד גדלים בצורה ניכרת.

ישנה סיבה די פשוטה לקמפיינים הלא מאוד מרשימים אך מאוד מדכאים של נבחרת ישראל בכדורגל. מדובר כמובן בכל הקמפיינים שהיו בשנים האחרונות עד להגעתו של מאמן ללא נסיון קודם באימון בוגרים, ומנג'ר שקיים סיכוי לא קטן שהוריו לא חיבבו יהודים בצעירותם. אלישע לוי למשל לא הגיע כנראה לתפקיד בהתבסס על הצלחות יוצאות דופן שלו בכדורגל העולמי. איך ננסח זאת בעדינות, נראה כי הסגלים שזימן למשחקים לא היו מוטי שיטה מסוימת שבה חשב להצליח, או מבוססים על השחקנים בכושר הטוב ביותר באותו רגע, אלא מושפעים גם מאינטרסים של אנשים שהוא כנראה דאג להם, או שמא כאלה שעשויים היו לעזור לו לקבל עוד תפקיד גם אחרי קמפיינים לא מוצלחים בנבחרת.

כן, צריך גם להכיר בזה שישראל איננה מעצמת כדורגל גדולה כל כך עד שתמיד תוכל להעמיד סגל בן 16 שחקנים שתמיד יצליח להתמודד עם הנבחרות בדרגים העליונים באירופה בהתבסס על כשרונם בלבד. אך אם יש משהו שאנחנו רואים בקמפיין הזה הרי הוא שמספיק להעמיד מסגרת לנבחרת שמאפשרת לשחקנים להוציא בדיוק את מה שהכשרון הלא מאוד גדול שלהם מאפשר, כדי להשיג תוצאות סבירות, אך יתרה מכך, לגרום לאוהד הישראלי הממוצע היושב בביתו לא לסלוד מהנבחרת.

*

הרבה דברים רעים נאמרים על הכדורגל הישראלי. העונה אף קבוצה לא הצליחה להגיע לשלב הבתים במסגרת האירופית. אין לנו שחקנים שמשחקים בדרך קבע בקבוצות שנמנות עם הצמרת האירופית. אבל בסופו של יום, אפילו בשנים בהן הנבחרת נראתה כמו הזבל של השכנים בבניין, היתה לנו קבוצה שהתבססה על שחקנים ישראלים בעיקר, ודווקא אלה שלא מצאו דרכם לליגות הטובות בחול, שהגיעה לשלב הבתים בצ'מפיונס ליג, וניצחה קבוצות מעולות כמו באזל ופלזן, קבוצות אשר לא התבססו בעיקר על הכשרון המקומי של המועדונים האלה. היו לנו שתי קבוצות, מכבי ובאר שבע, שהצליחו לקיים קמפיינים אירופיים בליגת אירופה, שהתבססו בעיקר על שחקני כדורגל ישראלים מחוזקים בזרים ברמה טובה אך לא כזאת שעולה על הזרים של הקבוצות שהתחרו בהן.

באותו פרק זמן גם היתה לנו נבחרת נוער שהגיעה לשמונה האחרונות באירופה, נבחרת נערים שהגיעה ל16 הבכירות, בקיצור הכדורגל הישראלי באמת לא שייך עדיין לקבוצת הצמרת באירופה, אך הוא לא אסקופה נדרסת כפי שהוא נחזה להיות תחת מאמנים שהושפעו בעיקר משיקולים פוליטייים, ומסגרת שגרמה לשחקנים דכאון עצום מעצם ההגעה אליה.

בסוף למרות כל הזלזול, נכון שהכדורגל הישראלי לא מתקדם באותו קצב בו הכדורגל האנגלי מתקדם, אך הכדורגל הישראלי מתקדם, ויש בו תהליכי עומק שעשויים אף להקפיץ אותו מעבר לנבחרות בהן ענף הכדורגל מושפע לא פחות מהסרחונות שהשפיעו בישראל. מסתבר שכשהמטרה העיקרית של הנבחרת היא להשיג את מה שיש בה, אפשר לעשות את זה, ומה שיש בה זה מספיק כדי לגרום גם לאיש ציני כמוני לעקוב באהדה ולרצות בהצלחתה. יותר מזה אני לפחות לא צריך.

קרלסן – קרואנה, משחקים 8-7: קרואנה שולט בפתיחות, אבל שוב מחמיץ ניצחון
בייסליין - דורפן ובורוביץ' - אז מה באמת הסיפור עם קווין דוראנט?

27 Comments

איציק 21 בנובמבר 2018

נבחרת ישראל תחת חסר הניסיון האוסטרי גורמת לך להיות אמפאטי כלפיה. היא מתאמצת, אבל היא גם מתאמצת לשחק (להבדיל ממאמץ של בונקר עם כדורים ליציע). היא לא הכי איכותית, אבל מנסה לעשות קצת לימונדה ממעט הלימונים שיש לה. היא מוכיחה שהיא יותר טובה ממה שעושים ממנה.
אם אפשר לקחת את הגישה הזו גם לפרשני ערוץ הספורט (גם כשהם משדרים בערוצים אחרים), כלומר להעלות לשידור רק פרשנים ראויים ולא לפי אינטרסים. להעלות פרשנים שלא יחשבו שהם מדברים כך ש-X או Y יחפוץ אלה פרשנות ראויה. אם הינו מקבלים בנוסף למשחק ראוי גם פרשנות ראויה (לפני, בזמן ואחרי משחר), היה יכול להיות ערב ממש נחמד.

D! פה ועכשיו 24 בנובמבר 2018

כרגיל אתה אוה בלהגזים איציק.
גם וגם? חכה שהוא יוחלף בנבחרת עבור המאמן המיועד לוזון ואז אולי הרצוג יעלה את רמת הפרשנים

יואב 21 בנובמבר 2018

לא מתעניין בנבחרת במיוחד אבל חייב להגיד שהפעם, בניגוד לכל כך הרבה פעמים בעבר, היתה לה צורה. וזה המון לקחת הביתה. כמו שכתבת גיל, היה מערך מסויים, התאמות אליו ורצון לעשות את המקסימום. מקצועי, נקי וברור. ככה צריכה נבחרת נחותה להראות.

זינק 21 בנובמבר 2018

באמת היה נעים לראות אתמול שאשכרה ניסו לשחק כדורגל וגם אני הרגשתי שממצים את הפוטנציאל.
ובאמת רואים שלמאמן יש דרך מסויימת, שהוא מאמין בה והולך איתה.
ובכל זאת, צריך גם להזהר בהסחפות. בסופו של דבר זה קמפיין נחמד, שהיה בו משחק אחד שלם טוב. הנצחון על אלבניה בבית היה במשחק רע ומשחק החוץ היה איום.

פרסלני 21 בנובמבר 2018

מאד מסכים. כשאני רואה בשיטתיות מגינים תוקפים, בעיטות מחוץ לרחבה ואחריות יחסית (יש מה לשפר) , אז שווה לראות אותם ויש מה לאהוב. שרק ימשיכו ככה

קרקו 21 בנובמבר 2018

דבר טוב שיצא מהמשחק אתמול: דור פרץ ישאר במכבי לפחות לעונה הקרובה.
אהבתי את הקטע עם המעילים. אשכרה בני אדם נחמדים, השחקנים שלנו.
בסך הכל, ממש נהניתי לראות את הנבחרת בטורניר הזה. אם השפיץ של הנעל של חמד החה מעט חד יותר – היה יכול להיות מושלם.

Ollie Williams 21 בנובמבר 2018

האמת שיש לו איזה סבב, פעם בכמה משחקים הוא פשוט לא שם
פעם קודמת הייתה לצערי בדרבי

Ollie Williams 21 בנובמבר 2018

אחלה טור
מדהים כמה שזה פשוט וכמה שנים לקח למקבלי ההחלטות להבין את זה.

רומן 21 בנובמבר 2018

ניסינו גם את פרננדס שהיה נקי מאינטרסים פה בלבנט וגם איתו היה דכאון.
זה לא רק עניין של אינטרסים, זה גם עניין של אישיות.

Ollie Williams 21 בנובמבר 2018

מי כמוך כאוהד חיפה יודע שהטייטל של "זר" לא מספיק, לא יודע למה הנחת שלזה התכוונתי.
אני גם לא בטוח שפרננדס היה חף מאינטרסים בסיבוב השני שלו פה אחרי הקדנציה בבית"ר, אני כן בטוח שמינו אותו במחשבה של "צריך זר והוא כבר אימן פה פעם אז יאללה להביא" בלי לחשוב אם הוא באמת מתאים לזה.

ואולי הייתי צריך לפרט, כי זה משהו שאמרתי פה בהקשר של הנבחרת בעבר – אבל התכוונתי הרבה יותר למה שגיל אמר על להבין מי אתה, מה יש לך ביד ולעבוד בהתאם – במקום לחשוב שאנחנו צריכים לשחק כל משחק כמו גרמניה בחצי גמר 2014, להאמין שאנחנו יותר טובים מנבחרות עם הרכב שלם בפרמייר ליג כמו וויילס, ואז להתפלא כשזה לא קורה

רומן 21 בנובמבר 2018

כל מילה!
אחלה משחק של הנבחרת, אחלה קמפיין, סוף סוף נגמר הדכאון ואפשר ליהנות בכיף מהנבחרת!

אלכס דוקורסקי 21 בנובמבר 2018

דברים בהחלט מעניינים ותודה על כך.
אינני רוצה לכתוב כי חולק על כך, כיוון שהידע שלי אודות התקדמות הכדורגל במדינות אחרות ובישראל רחוק מלהיות מלא, אבל אטיל בכל זאת ספק אם אכן הכדורגל הישראלי מתקדם באותו הקצב בו מתפתח הענף במדינות אחרות באירופה שאוכלוסייתן דומה לארץ ומוסדות הניהול השונים גם מתנהלים בצורה דומה.
באשר לתרומתו של הרצוג, שאכן הזמין את השחקנים בכושר הכי טוב (כמו שכתבת), חושב שצריך להתאזר בסבלנות וימים יגידו אם יגרום לשינוי חיובי משמעותי.

ניר 21 בנובמבר 2018

היה פשוט כיף לראות את הנבחרת, גם אם לא הצלחנו במשימה. איזה הבדל זה מול גוטמן. האישיות של המאמן כל כך משפיעה, והתמונה שאני לוקח זה את הרוש עולה בדקה התשעים לרחבת היריב. כל כך ברור לי שאם זה גוטמן או אלישע הם צורחים עליו לחזור לשער שלו.

ניינר / ווריור 21 בנובמבר 2018

הנבחרת לא התבזתה, אז כבר התקדמנו. אני מתחיל לחבב אותה

holden 21 בנובמבר 2018

2-2 זו התוצאה שהיה לי מום עליה לפני תחילת ההתמודדות, אולי כהומא'ז לתיקו 2 באירלנד תקופת גרנט, ההתחלה היתה מבטיחה, תסריט הכי ורוד שיש, במשחקים כאלו המאמן מפתיר בשחקנים לעבור בשלום את הרבע שעה הראשונה ולצנן ההתלהבות של המקומיים כולל הקהל המקומי,

ולא רק זה שציננו באוויר הצונן, גם כבשנו,
רק הפנתר הורוד יותר ורוד מהסיטואציה הזו,
אלא שלאט לאט הסקוטים צברו בטחון, אנחנו נסוגנו לאחור משום מה, לאט לאט הפנים של הרצוג הפכו מכורכמות יותר ויותר,
ציפיתי למעורבות גדולה יותר של אלון חזן על הקווים,
קשה לי לקטול את החילוף הראשון, אולי חששו מצהוב שני של לואי טהא,
אפרופו טהא, הוא ודאבור ודור פרץ לא היו במיטבם בלשון המעטה,

ערן זהבי המושמץ במשחק נרפה שלו הוכיח שהוא יהלום גולמי שתמיד ניתן להפיק ממנו חומר מלוטש ונוצץ,
למעשה הגול של זהבי נותן לנו עליית דרג במוקדמות(לא שזה יתרון ככ גדול)

ממה שאני מבין את הקונספט ישראל כמעט בטוח כן תזכה לקבל כרטיס לפלייאוף ליגת האומות,
ישנם חמש נבחרות שמספיק ששתיים מתוכם יסיימו מקום שני בבית שלהם וישראל תעלה לחצי גמר, הבעיה שהחצי גמר הזה יתקיים במגרש חוץ ללא גומלין בישראל וזו אמורה להיות נבחרת חזקה מאיתנו,
את "ההחמצה" של תומר חמד אני מכתיר בכלל כהישג שהוא הגחע לכדור שנשלח לעברו, בהתחלה הוא התמקם וניסה והצליח לחמוק ממלכודת הנבדל ואז היה צריך להאיץ עם עיניים בגב ולעקוב אחר מעופו של הכדור,

אולי אם במקום חמד היה רקדן של להקת בת שבע היה סיכוי למפגש אידיאלי בין הכדור לשפיץ הנעל,
אם על הכדור החוזר היה זהבי זה היה גול, איתרע מזלנו ועל הריבאונד היה מופקד אלמוג כהן שבקושי התחמם ובעט בעיטה מאולצת שהיא לא למסגרת ולא ממש מסירה,

משהו בנבחרת היה שונה, הנחישות, הלחימה, ההודאה של המאמן שהסקוטים היו טובים יותר וניצחו בצדק,
עדיין זה היה סיפור על נבחרת עם לב אמיץ,
יש תקווה לנבחרת,
הרצוג הוא מאמן ווינר בנשמתו, לא כל מאמן היה זורק מגן ומכניס חלוץ גם אם זה בדקות הסיום של ההתמודדות, זרק את כל יהבו על ההתקפה והיה גרוב מרחק סנטימטרים מהמטרה

טרנטה 21 בנובמבר 2018

בקשה לא קשורה:
נתקלתי בטוויטר שלך בכמה הערות על מושיקו חוגג ומעלליו העיסקיים (והמשפטיים)
אפשר אולי איזה תחקירון על פועלו של האיש? כולל הסברים לחסרי מושג כמוני.
עושה רושם שאתה קצת יותר חקרת ופחות פרסמת את הודעות יח"צ של מושיקו.

MOBY 21 בנובמבר 2018

היה יופי,
עכשיו לעבוד על הגנה ומשחק הגנה ואולי נשיג משהו יותר גדול.
להוציא תיקו במשחק חוץ של נבחרת ברמה זהה או גבוהה משלנו זה הישג של פעם בעשור, זו לא הייתה הפעם הזו.

איציק 21 בנובמבר 2018

את זה קיבלנו תחת גרנט תרתי משמע ;)

איאן ראש 21 בנובמבר 2018

אני לא יודע אם אני יכול להשוות נבחרת זו לאחרות ששיחקו במסגרות של מוקדמות עם הר ציפיות בבתים עם 2-3 נבחרות טובות בהרבה ממנה. נראה בהמשך המוקדמות אם יש דברים בגו.

ניב 22 בנובמבר 2018

גיל ברכות על מכביבול ברדיו ת"א.
אני יודע שהצד הטכני לא קשור אליכם אבל זה על גבול הבלתי שמיע, האפליקצייה והאתר שלהם איומים.
למרות הכל שווה לעשות את המאמץ ולהאזין.

גיא זהר 22 בנובמבר 2018

בשורה התחתונה מסכים. עם כל אהבתי ללואיי, אלחמיד עולה עליו בדרגה. הריצה הקלה של נאתכו בגול השני היתה צריכה להעיף אותו החוצה מיידית (עם כל הכבוד לזה שקפטן). החילופים של הרצוג (במיוחד הראשון) היו מאוחרים. זהבי, גם כיום, אולי השחקן הטוב בנבחרת אחרי כיאל, אבל ראוי לעשות אולי מעשה ארגונס וראול (המשחק מול סקוטלנד בבית היה בלעדיו)

קורא 22 בנובמבר 2018

זהבי אפילו לא קרוב להיות השחקן השני הכי טוב בנבחרת. טאווטחה, תומר חמד, דאבור. שלושתם שחקנים שעולים עליו בהרבה.

יואב 22 בנובמבר 2018

תומר חמד לא יכול לעבור באותה מדרכה. בספק אם באותה עיר. זה לא רק המספרים, זה העיניים. מה לחמד ולרמת הגימור של זהבי?
דאבור הוא ה9 הטוב ביותר של הדור הזה, זהבי הכובש המחונן מכולם. בחירה קלה לאללה.

השמן 22 בנובמבר 2018

עזוב יואב, גם בן הרוש יותר טוב מזהבי. הרבה יותר גדול וחזק

יואב 22 בנובמבר 2018

הימור סביר שלי שזהבי הוא הראשון שהיה לוקח לקבוצה שלו, כן? .

נולי 22 בנובמבר 2018

כגודל ה(אין) ציפיות, כך גודל ה(אין) אכזבות.
אני דווקא התבאסתי לראות את זהבי (האיטי מאד) ואת דאבור במשחק חלשלוש עד מביך (אין ספק שהסקוטים התכוננו היטב ושמרו אותם אישית אבל בכל זאת) ואת חוסר האונים של הנבחרת כולה החל מהדקה ה-20 ועד שהסקוטים התעייפו.
אין ספק שהרצוג מביא עמו משב רוח רענן וזה כשלעצמו נותן מקום לאופטימיות זהירה.

Comments closed