ניחושים ל2019 בבורסות

דיפנס, דיפנס

2018, נכון יותר דצמבר 2018, סיפק לנו את ההתפרקות בבורסות העולם שכולם חיכו לו הרבה זמן. כולם חיכו, אך כמעט איש לא חשב שתגיע, וכולם גם הסבירו שהירידות בבורסות הן אך תיקון לא משמעותי ומהוות הזדמנות קניה אדירה להמשך.

*

בחודש אוגוסט 2018 כתבתי פוסט על העניין הזה של זה רק תיקון, תקציר האירועים בפרקים הקודמים, אני לא חושב שזה רק תיקון, אני חושב שמה שהתחיל בחצי השני של 2018 זה שינוי בבורסות בעולם, ואולי אם יהיה לנו מזל, תהיה מכה מספיק חזקה כדי להוציא את העולם מהמסלול ההרסני של מלחמות הסחר של דונאלד טראמפ והברקזיט הלונדוני. במקרה כזה ההגיון אומר שהכלכלה אמורה לחזור למסלול הקודם שלה, זה שעלינו עליו מ2011, אינפלציה נמוכה, צמיחה לא מרשימה אך עקבית, עליה בשכר הריאלי במדינות המפותחות, כלומר עליה בשכר על רקע אינפלציה הנושקת לאפס, וריביות נמוכות.

אם צריך לנחש, אמנם הכלכלה תחזור לדעתי למסלול הזה, אך המניות שיככבו בסבב העליות החדש, ויש לקחת בחשבון שלמשל בשנת 2000 לא היה משבר כלכלי משמעותי, אך היו ירידות משמעותיות מאוד בבבורסות העולם ולקח פחות או יותר שלוש שנים כדי לחזור לעליות נורמליות בבורסות העולם, כנראה שהמניות הכוכבות החדשות יהיו שונות מאלה שכיכבו מ2009 ועד 2018.

*

סתם לדוגמה, מי שבשנת 2003 התחיל לאסוף הזדמנויות בהייטק האמריקאי, מאחר וזה היה הכוכב הבלתי מעורער של הבורסות עד לשנת 2000, פספס את תקופת הזהב של הבנקים באמריקה, ויותר חשוב מכך, את התנופה האדירה במדינות המתפתחות דוגמת הודו, ברזיל וסין. מדינות אלה בכלל לא היו תחת הפנס לפני שנת 2000, והן נהיו הכוכבות החדשות של תור הזהב הקצר אמנם, שנערך בין השנים 2003 ל2008. חשבו על זה קצת כמו על האליפות הראשונה של גולדן סטייט, המדינות המתפתחות תמיד נחשבו לכאלה שאי אפשר לקחת אליפות איתן, בדיוק כמו שאי אפשר היה לקחת אליפות בלי משחק פנים משמעותי ובהתבססות על שלשות, והמשפט הזה נאמר על גולדן סטייט תוך כדי עונת האליפות הראשונה שלה.

*

לצערי אין לי מושג מי תהיינה הכוכבות החדשות של הסבב החדש, וכאמור ממש אין לי מושג מתי הוא יתחיל, אם אני צריך לנחש, הוא לא יתחיל ב2019. מה שכן, גולדן סטייט ההיא לקחה אליפות לא רק בהתבסס על שלשות, אלא באמצעות משחק הגנה קבוצתי מהטובים בליגה, אם לא הטוב שבליגה. משחק ההגנה שמוכר לי לשנים הקרובות הוא דווקא ריבית בעולם בו קשה מאוד יהיה למצוא ריבית בטוחה וטובה. יותר מדי חברות בינוניות וחלשות גייסו חוב ברמות ריבית מצחיקות עד לשנת 2018. למרות שבסביבה של צמיחה יורדת עד מיתון ואינפלציה אפסית, אנחנו אמורים לחזור לריביות הנמוכות, תהיינה חברות רבות שלא תצלחנה להחזיר את החוב, או נכון יותר לגלגל אותו, בגלל הסיכון שהן מגלמות. מי שיצליח בתקופה הקרובה למצוא השקעות עם תשואה בטוחה באופן יחסי, לא יצטער על כך.

ניצחון מול רעננה
נצחון על נתניה

תגובות

 • עשר

  המשבר הגדול הבא יגיע לדעתי מבועה של אשראי אצל משקי בית פרטיים, שמתודלקת מסביבת הריבית והאינפלציה הנמוכות.

  הגב
 • עומרי

  מצד אחד הצרכן האמריקאי, שהקלישאה קוראת לו המנוע של הכלכלה העולמית, נמצא במצב יוצא מן הכלל טוב. שוק העבודה במצב מעולה, וצריכה שוטפת וגם של מוצרים ברי-קיימא מתפקדת מצוין. כל זה עם אינפלציה שמתעקשת להישאר נמוכה.
  לא שנגיד הפד לא יכול לטעות ובגדול, אבל בכל זאת, כשהוא מודע להשלכות המהלך על השווקים בטווח הקצר הוא העלה ריבית עוד רמה אל עבר "ניטרליות" (מונח בו השתמש בנאום לפני כחודשיים).

  כל זה בזמן שבניגוד לתפישה הרווחת - שיעור חוב משקי הבית ביחס לתמ"ג בארה"ב נמצא במגמת ירידה ברורה.

  מול כל זה יש נשיא חולה גירויים מיידיים (בכל המובנים כך אומרים) שהפך את הגישה של חברות וכלכלות זרות לכוח הצרכני הזה למותנית וללא מובנת מאליו. טראמפ צודק בחלק מהטענות שלו ובכך שהמצב מול סין מאז 2001 אינו בר-קיימא. הוא בטוח לא האיש להוביל מהלכי חשיבה עמוקים בנושא.

  מה ההשפעה של המהלכים על כוח הרווח של רוב החברות האמריקאיות המובילות (וגם סיניות שמתמקדות בסין)? לדעתי מאוד מוגבלת.

  בנוסף, אם אתה משווה לשנת 2000 צריך לזכור חברות כמו מיקרוסופט וסיסקו נסחרו אז במכפילים של 70-100. בניכוי FAANG המדד נסחר במכפיל 13 אחרי הירידות האחרונות. וגם בתוך הטכנולוגיות: פייסבוק נסחרת במכפיל של פחות מ-15 על הרווח ב-2019. נטפליקס במכפיל נמוך מ-20 בהתאמות הגיוניות. אלו חברות שצריך לקרות הרבה כדי שלא יכפילו הכנסות תוך ה-3 שנים הבאות.

  הגב
  • שלי

   ההשפעה היא בחוסר הוודאות שטראמפ הכניס למערכת, ובחוסר וודאות חברות מדינות ואנשים לוקחים פחות סיכונים, ולפעמים עושים טעויות שלא היו עושים במצב אחר. אני חושב שהמצב היום דומה יותר לשנת 2000 בה הבורסות סבלו והכלכלה פחות, מאשר לשנת 2008

   הגב
   • עומרי

    השאלה אם אי פעם הייתה או תהיה ודאות בכלכלה?

    מעולמי הצר אני יכול לומר לך שהטראמפיזם דווקא מעניק ודאות במקומות מסוימים. למשל הדה-רגולציה שהוא כופה על שוק התקשורת בארה"ב שעודדה מאוד השקעות בשנתיים האחרונות. שלא לדבר על הבנקים והסקייל-בק שהוא דוחף אליו ברגולציה (וברור שעוד עשור מישהו עלול לשלם עליו).

    הגב
    • עומרי

     בוא נגיד שאני אוהב את הפרסונה של אליזבת וורן, מתחבר לחלק מתפישת עולמה, ובטח לסגנון, לשקדנות, לרהיטות.

     אבל מי יותר מסוכן לכלכלה, טראמפ או היא?

     הגב
     • שלי

      טראמפ, כי היא במילא לא תוכל לעשות את מה שהיא רוצה לעשות, בדיוק כמו אובמה לפניה. ברור שאין וודאות אף פעם, אבל אצל טראמפ יכול לקרות הכל, ולזה אף אחד לא ערוך

      הגב
    • אוהד

     ודאות לא נמדדת ב יש או אין.
     לפעמים יש יותר ודאות ולפעמים יש פחות.
     כיום נראה שיש פחות ודאות לעומת השנים הקודמות, וגם אם זה לא ממש נכון אז מספיק שהציבור חושב ככה ומתנהג בהתאם.

     הגב
 • ששון

  יש מצב ללינק לפוסט של הניחושים לגבי 2018?
  לא מצליח למצוא אותו.

  הגב
 • ניר

  אני קורא ונדהם, למה לעזאזל שנחזור לריביות הנמוכות? העולם התמכר לריביות הנמוכות כאילו זה מתאדון. ריביות נמוכות הן תרופה גרועה מאוד לכלכלה העולמית ואנחנו למעשה חיים היום על חשבון הילדים שלנו. מאחר ויש פחות ופחות ילודה בעולם המפותח זו פירמידה שתתפרק בפרצוף שלהם. האם זה באמת מה שאנחנו מאחלים לילדי העולם המערבי?

  הגב
  • אמיתי

   תראה. זה כמו להגיד שאנטיביוטיקה היא תרופה רעה..בתנאים מסויימים זה מציל חיים. כשמגזימים זה רק מגביר את הכוח של המחלה

   הגב
   • ניר

    אמיתי, אני מסכים איתך במאה אחוז. היתה לזה הצדקה במשבר הכלכלי העולמי אבל כרגע אני ממש לא מצליח להבין מה ההצדקה של זה. תמיד אפשר למצוא סיבה ללמה צריך ריבית נמוכה ברמה 0, פעם זה סין ופעם זה הנפט ופעם זה רוסיה ופעם השד יודע מה. הכלכלה האמריקאית נמצאת כעת במצב שהיא יכולה וצריכה להעלות ריבית, ואני מקווה שכך יהיה, גם אם זה אומר התמוטטות של שוק הנדלן הישראלי כתופעת לוואי של האירוע הזה.

    הגב
    • אמיתי

     אה. לא לגמרי הבנתי אותך- גם אני וגם הפד בעד העלאת ריבית. זה מה שקורה וכנראה יקרה- אף אחד שם לא התרגש מהירידות- בשונה ממקרים קודמים

     הגב
 • אמיתי

  אכן העניינים השתנו וזה היה צפוי עם עליות הריבית והפסקת ההרחבות.
  אני לא ככ בטוח ששערי הגיהנום נפתחו ויש משבר- עשר שנים של עליות וכמה חודשים של דישדוש וירידות. הגיוני וטבעי.
  לא רואה אלטרנטיבות מדהימות למניות ובטח לחברות הטכנולוגיות. הן עדיין מפלצתיות

  הגב
 • יניר

  קחו את פוטנציאל הנזק של טראמפ שעדיין לא הגיע למימוש מלא ויכול לכלול סכסוך עמוק עם סין ועם אירופה כולל הגבלות סחר פלוס ברקזיט פלוס עליית ריבית צפוה פלוס מניות מנופחות פלוס חובות של משקי בית והנה הגענו להמשך הירידה בשוק המניות ומעבר לאג"חים ממשלתים

  הגב
  • no propaganda

   בטווח הבינוני אין שום פוטנציאל נזק של טראמפ וגם זה של הברקזיט הוא גבולי מאוד. לא יהיה שום סכסוך עם סין ואירופה, אל תקנה את הלוקשים שמנסים למכור לך. גם טראמפ והמקורבים שלו מושקעים במניות. המניות לא מאוד מנופחות, ודאי לא דומה למה שגיל הזכיר שהיה בשנת 2000.
   הכלכלה במצב טוב ולכן גם אם תהיה נפילה בבורסה, זו תהיה רק הזדמנות קצרה יחסית לקנות עוד.

   הגב
   • יניר

    בוא וניפגש עוד 12 חודש. אשמח להתבדות כמובן

    הגב
 • yaron

  יורידו ריביות או יפסיקו להעלות (צפויות עוד שתיים ב-2019) ויחזרו לתוכנית ההרחבה / ניפוח (או לפחות יפסיקו לצמצם), והירידות ייבלמו ותתחיל "צמיחה".
  יעלו את הריבית למצב "נייטרלי" (3%) וימשיכו בתוכנית הצמצום והירידות ימשיכו.
  להערכתי, לפחות 30% אבל כפי שכבר כתבתי בעבר, גם 50% לא יפילו אותי מהכסא.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *