1. מחר ב6:30 בבוקר, שעון דובאי (4:30 שעון ישראל) ינסה קנניסה בקלה לעשות את מה שאף רץ לפניו לא עשה: להחזיק בו זמנית בשיאי העולם לריצות 5000מ', 10000מ' ומרתון. היילה גברסלאסי החזיק אמנם בשלושת השיאים, אך כשקבע את שיא המרתון שיאי ה5000מ' וה10000מ' כבר היו שייכים לבקלה. רק רצה אחת זכתה להישג המיוחד הזה, והיא אינגריד קריסטיאנסן הנורווגית, הנפלאה.

(בקלה לפני הניצחון במרתון הראשון שלו, בפריס 2014. בקלה סיים 4 מבין 5 המרתונים בהם השתתף, וניצח בשניים מהם – פריס 2014, וברלין 2016)

Photo credit: Marie-Lan Nguyen @ wikemedia commons

2. הצהרות ישנן תמיד. במקרה הזה מספר גורמים מצטברים מאוששים את ההנחה כי מדובר בניסיון ממשי לתקוף את השיא: במרתון ברלין האחרון חסרו לבקלה 6 שניות קצרות בלבד כדי לשבור את השיא. קצב הריצה שלו ב-2.195 הקילומטרים האחרונים היה מהיר משמעותית מקצב השיא (6:09דק' סה"כ; 2:49, 2:47 לקילומטר, כאשר הקצב הממוצע טיפה מהיר מ2:55דק"מ) באופן המלמד שנשראה לו "רזרבה". הצורך להתחרות כתף אל כתף מול וילסון קיפסאנג גרם להאטה טקטית מסוימת בין קילומטר 37 ל-40 – ששם אבד השיא. המסלול של מרתון דובאי הוא מהיר במיוחד ורצים פחות מוכרים קבעו שם תוצאות מהירות מאד (אפילו חריגות) בשנים האחרונות (אוסף תוצאות של 2:04 של רצים שלא רצו מהר מ-2:06 בשום מקום אחר). ההחלטה של בקלה להתחרות בדובאי, למרות שהוא מחויב למרתון לונדון באפריל וגם חושב, לפחות לפי המוצהר, על דאבל של 10000מ'-מרתון באליפות העולם בקיץ מצביעה על כך שהוא מרגיש בכושר טוב ומוכן לניסיון רציני לתקוף את השיא (התכנית השנתית של בקלה ימרנית מאד, וניתן להניח שהיא עוד תשתנה בדרך). מארגני מרתון דובאי העלו את התמריץ הכספי והודיעו על בונוס של 250,000 דולר על שבירת השיא. בתוספת 200,000 דולר עבור הניצחון – התמריץ הכלכלי לרוץ בדובאי גדול במיוחד.

dubaimap

(מסלול שטוח וישר כמו סרגל למעט נקודת הסיבוב).

3. בינתיים נרקמת גם תכנית ממשית. יוש הרמנס, סוכנו/מנהלו האישי של בקלה הודיע שהתכנית היא לעבור את חצי המרחק ב- 61:00דק', בשאיפה עם שלושה פייסרים. הספליט המהיר ביותר לחצי המרחק במרתון, עד היום, היה 61:11דק' במרתון לונדון בשנה שעברה – אז זו היתה פתיחה מהירה מדי. התכנית הזו מלמדת שהכוונות הן רציניות.

4. ואני עדיין תוהה: האם אפשר שבקלה יתייחס לריצה בדובאי כ"ניסוי". ירוץ 30 ק"מ בקצב השיא ומשם יחליט – אם הוא מרגיש חזק אז ינסה לעשות את זה. ואם התנאים אינם לטובתו או ירגיש שאין לו את זה – יעצור וישמור את עצמו ללונדון (גם מרתון לונדון וגם אליפות העולם שתתקיים בקיץ בלונדון).  בתנאים שמציעים לו בדובאי – אין סיבה לרץ ברמתו, וכשהוא כבר בן 34, לנסות את מזלו. ואם לא יילך, לעבור לתכנית ב'. (בפעם הקודמת שבה בקלה התחרה בדובאי הוא אכן פרש אחרי 30 ק"מ, בגלל פציעה בגיד האכילס. הפציעה מנעה ממנו להשתתף במרתון לונדון ובעצם השביתה אותה למשך כמעט שנה).

5. תחזית מזג האויר איננה אופטימלית, אך היא פחות קיצונית ממה שנצפה לפני כמה ימים. התחזית למחר בדובאי היא ל16 מעלות עד 25 מעלות, לחות מעל 50 אחוז, וגם מעט רוח (18 קמ"ש). השמש תזרח ב7:05 והמנצחים יסיימו הריצה לפני שהטמפרטורה תגיע ל-20 מעלות. כלומר 16-18 מעלות למהלך הריצה. 5-8 מעלות חם מדי, מה שיקשה על ניסיון שבירת השיא, אך אלו לא תנאים ששוללים את הסיכוי מראש (כפי שחשבתי לפני כמה ימים). אסביר במשפט מדוע ישנה חשיבות רבה כל כך לטמפרטורה וללחות: ככל שחם יותר, ולח יותר, במהלך המאמץ זורם יותר דם אל העור לצורך קירור באמצעות הזעה. דם הזורם אל העור אינו מגיע אל תאי השריר הזקוקים לחמצן המגיע באמצעותו. המשמעות היא שבדופק נתון פחות אנרגיה מיוצרת בשריר, ולהיפך: כדי לרוץ באותו הקצב המהיר, הדופק עולה. ככל שהריצה מתקדמת האפקט הזה גובר, ונקרא cardiac drift. יתכן בהחלט שהתכנית לפתוח על 61:00דק' צופה את ההאטה לנוכח התחממות בשלב המאוחר יותר למירוץ, כך שגם פוזיטיב ספליט קטן יאפשר שבירת השיא.

6. מרתון דובאי פותח עונת מרתוני האביב שתהיה יומרנית במיוחד השנה, ואצל הגברים לפחות, שונה ממה שהורגלנו אליו בשנים הקודמות. השנה לא יתקבצו טובי הרצים למירוץ אולטימטיבי בלונדון אלא דווקא יתפזרו, כשכמה מהם ינסו לתקוף את שיא העולם באופן עצמאי. בקלה יהיה הראשון, מחר בדובאי. אחריו בפברואר ינסה וילסון קיפסאנג בטוקיו. בלונדון יתחרו שוב בקלה, סטנלי ביווט ונוספים. ושלישיית פרויקט הסאב-2:00 של נייקי  – אליהוד קיפצ'וגה, זרסנאיי טדסה ולליסה דסיסה – ייצאו לניסיון ה-over-hyped שלהם בחודש מאי, במקום ותאריך שלא נמסרו לגביהם הודעה עדיין. בכל מקרה התוצאה שתקבע במרתון הסודי של נייקי לא תוכר כשיא העולם. כבר כתבתי פוסט גנוז על פרוייקט הסאב-2 (התקציר: אני לא אוהב ולא מתלהב). גנזתי אותו בגלל אירועים שקרו והפכו העיסוק בנושא לטריוויאלי ולא חשוב. בהתאם למה שיהיה מחר בדובאי אשקול אם לפרסם אותו בכל זאת בימים הקרובים.

במרתון בוסטון צפויה תחרות מעניינת שתכלול רצים שלא היו בשיאם בשנים האחרונות (שיאן העולם קימטו ושיאן העולם לשעבר מקאו, בין השאר), ומולם בין השאר גיילן ראפ והתקוות האמריקאיות שעל כתפיו. המרתון המעניין ביותר מבחינת העומק האיכותי והתחרות, בלי שום ספק, יהיה מירוץ הנשים בלונדון, כשאל 8 רצות מרתון גדולות תצטרפה שתי אלופות מסלול גדולות: טירונש דיבבה (שכבר התחרתה בהצלחה יחסית במרתון, אך טרם מיצתה יכולתה, לדעתי) והאלופה האולימפית ל5000מ' וסגנית אלופת ה10000מ' ויויאן צ'ריוט, במרתון בכורה.

bekele-kipsang

(בתומנה: בקלה מול קיפסאנג במרתון ברלין האחרון, הבלתי-נשכח. כתף אל כתף עד קילומטר וחצי לסיום. בקלה סיים ב2:03:03, רק שש שניות משיא העולם של דניס קימטו שנקבע בברלין 2014. קיפסאנג, שיאן העולם הקודם ובעל שלוש תוצאות מהירות מ-2:04, סיים מעט אחרי בקלה ב-2:03:13ש'. שניהם מתחילים את השנה עם ביטחון וכוונה לקזז את השניות החסרות, והפעם כל אחד מהם ינסה בדרכו, בנפרד).

7. המתחרים המרכזיים של בקלה, על הנייר, יהיו צגאיי מקונן, שניצח בדובאי ב2014, בגיל 18, בתוצאה מעולה של 2:04:32 וסיים שלישי בשנה שעברה. דינו ספיר, שקבע 2:04:50ש' בדובאי ב2012, טמירט טולה מדליסט הארד מריצת ה10,000מ' במשחקים האולימפיים בריו, ושורה של רצי 2:05-2:06 שלפחות חלקם עשויים לקפוץ קדימה ל-2:04 כפי שקורה כל שנה בדובאי. העניין הוא שאם רובם יפתחו בקצב הפתיחה המטורף שעליו מצהירים מהמחנה של בקלה, הם גם יישרפו ויסיימו לאט הרבה יותר. הסיכוי להפתיע הוא לדעתי דווקא של מי שלא יתפתה ויהיה אמיץ מספיק כדי לרוץ את החצי הראשון דקה ואפילו דקה וחצי לאט יותר מהדבוקה המובילה. שם מעניין נוסף שנמצא ברשימה הוא טריקו בקלה, אחיו הצעיר של קנניסה, מדליסט אולימפי מ2012, שלא סיים את שני המרתונים בהם השתתף. אפשר שהוא נמצא שם כדי לסייע לאחיו ובלי כוונה לסיים גם הפעם.

סקירה מפורטת של שדה המתחרים, על-ידי לטסראן.

8. אין ברירה. צריך לתת תחזית, כלומר ניחוש. אני מצטער להשבית את השמחה המוקדמת, ומקוה לטעות – כי אני תמיד בעד בקלה. אבל כל העסק נשמע לי חם מדי, צפוף מדי, ו-overhyped. כמו גברסלאסי, אני צופה שגם בקלה ימצא שלא כל כך פשוט בדובאי (התוצאה המהירה ביותר של גברסלאסי בדובאי, בכמה ניסיונות – הוא ניצח בדובאי שלוש פעמים ברציפות – היתה 2:04:53ש'). לגמרי לא מובן מאליו שבקלה ישחזר את הריצה הנפלאה מברלין. ובעיקר, גם היכולת וגם הרצון לא מספיקים לריצת מרתון אופטימלית, אם לא מתקיימים התנאים. ובתנאים הצפויים מחר בדובאי – You can't beat the house. ושוב, כמה שאשמח לטעות ושנראה את הרץ הנפלא הזה עושה פעם נוספת את מה שמעבר לדמיון.

אני נותן 50 אחוז לפרישה של בקלה אחרי 30 קילומטר, ו50 אחוז לניצחון שלו ב- 2:05:25ש'.

***

ובכל זאת, חשבו על הרעיון לקום מחר בשש בבוקר, לראות את חצי השעה האחרונה. כי אם זה יתחבר – אז תוכלו לצפות מחר בהכתרה הרשמית של גדול הרצים למרחקים בכל הזמנים.

***

סיום מרתון ברלין 2016, תזכורת:

האח קולם או'קונל - סנדק הריצה הקנייתית
מרתון דובאי: נצחון מרשים ושיא מסלול לטמירט טולה