סקירה זו תתייחס ל100מ' גברים ולגמר ה10000מ' לנשים.

לפני כן נאחל הצלחה לחנה קנייזבה מיננקו, סגנית אלופת העולם ושיאנית ישראל (14.78מ') שתתחרה במוקדמות הקפיצה המשולשת בשבת בשעה 13:00 לפי שעון ישראל. אחרי פציעה ותקופה לא קלה – נקוה לראות את חנה הנפלאה חוזרת לרחף.

מקצי גמר נוספים שייערכו במוצ"ש: דיסקוס גברים וקפיצה לרוחק גברים.

לוח זמנים.

***

מוצ"ש, 21:45 שעון לונדון (23:45 שעון ישראל) 8 רצים ישלימו את הריטואל המוכר וההכרחי של הקפיצות במקום, סיבובי הראש, ההצבעות לעבר המצלמה והמתיחות – הריטואל הדרוש כדי להשקיט השדים הצורחים ולהיכנס לריכוז מירבי.

הם יישרו מבט ממוקד אל הנתיב שלפניהם ואל הקו הלבן המצויר במרחק 100 מטר מהם, שבשבריר השניה של חצייתו תלוי הכל. הם ייכנסו באיטיות מתוחה אל אדני הזינוק. ויעבירו שניות כשעות – השניות העצבניות של הצפייה לירייה.

ואז היא תירה גם אותם כמו קפיץ מתוח היטב.

כעבור פחות מעשר שניות, העולם ישוב לחגוג, לצחוק, להתפעל, להשתטות. שוב, איך לא, עם אוסיאן בולט.

זו כבר לא תחרות ריצה. זה כבר לא טקס קבוע. זו לא רק הבמה שלו וזה לא רק האירוע שלו. זה רומן.

ריצת ה100מ' מייצגת את הביטוי הפשוט, הלא מתוחכם והפיזי ביותר – לכן כל כך מושך ומעורר דמיון – האדם המהיר ביותר. הכרעה חותכת, מהירה וברורה. מנת-יתר של מוג'ו ושל אדרנלין. all out והטוב ביותר מנצח. עבור הצופה המזדמן – זה לעולם לא ישתנה – זהו רגע השיא של האליפות. בפעם הזו הוא גם מסיבת הסיום של האתלט שהיה לפנים של האתלטיקה הקלה בעשור האחרון, וגם זכה לפופולריות ומעמד מחוץ למסלול הריצה שאף אתלט קודם לא זכה לה.

בולט שופע הביטחון, המשחק עם הצלמים ועם הקהל בפוזות ובחיוכים – לפני, אחרי, ובדרך כלל גם תוך כדי. כי כיף לו, כי הוא יכול.

בולט שהפך את הריצה המותחת ביותר למפגן אישי של יכולת, תיאטרליות וכריזמה.

כמה נתונים לקראת האליפות האחרונה (כנראה) בן כמעט 31, שיסתפק הפעם ב100מ' ובמירוץ השליחים:

  • עידן השליטה של בולט החל בשנת 2008, כשקבע שיא עולם של 9.72ש' במאי, בניו יורק (בשלב המוקדם לקריירה התמחה בריצת ה200מ', כולל מדליית הכסף מאוסקה 2007, שני לטייסון גיי). במשחקים האולימפיים בבייג'ין הוא המריא לשיא עולמי של 9.69ש' בגמר ה100 עם האטה מוקדמת, משמעותית, כדי לחגוג, ושוב אל שיפור שיא העולם של מייקל ג'ונסון ל200מ' – 19.32שנ' בשתי מאיות נוספות. אלו לא היו רק ניצחונות. זו לא היתה רק הופעה. זה היה אדם שהוא תופעה.

טים ליידן מספורטס אילוסטרייטד מתאר את הרושם שהותירה הריצה פורצת הדרך של בולט בגמר ה100מ' בבייג'ין (מאז כבר ידענו לצפות, והתרגלנו):

It’s intoxicating, like CGI in real life. Spikes ripping over the track, a body passing, generating a breeze. Bolt is not just fast, he’s a weather system

  • מאז, כולל בייגי'ין, השתתף בולט ב21 ריצות גמר במשחקים אולימפיים או אליפויות עולם (100, 200 ושליחים). מלבד המשך השיפור של השיאים (9.58ש', 19:19ש', שניהם בברלין 2009), הוא ניצח ב19 מתוך 21 הריצות האלו. השתיים הנוספות? זכיה אחת נפסלה כעבור תשע שנים (4*100מ' בבייג'ין) עקב פסילתו של חברו לקבוצה נסטה קרטר בגלל שימוש בחומרים אסורים. הפספוס הנוסף היה כשבולט פסל בזינוק באליפות העולם של 2011 והותיר הזהב ליוהאן בלייק.
  • השנה, לבולט רק תוצאה אחת מתחת ל10 שניות, וגם היא צנועה מאד בסטנדרטים שלו – 9.95ש' בתחרות ליגת היהלום במונאקו ב21 ליולי. אבל מצפייה בריצה ושמירת ההילוך אפשר לצפות שהנה שוב הסיפור חוזר על עצמו. התוצאות מלפני האליפות אינן באמת חשובות. בולט נזכר להתעורר ולחזור לכושר. הוא יגיע לאליפות, וככל הנראה ישתפר במהלך הסיבובים המוקדמים. ניתן להעריך שירוץ גם הפעם מהר מ9.85ש'.
  • לא, אין סיכוי שיתקרב לשיאיו העל-אנושיים. מאז 2012 בולט רץ מהר מ9.80 פעמיים בלבד: בגמר 2013 (9.77) ובגמר 2015 (9.79, מאית השניה הזו היה קריטית כדי להקדים את גאטלין). בקיץ שעבר בריו הוא ניצח ב9.81ש'. אני מעריך שירוץ בגמר גם הפעם בין 9.80 ל9.85 (מוזמנים להוסיף ההימור שלכם בתגובות). מסיבת סיום, האם זה יספיק?
  • שניים בלבד רצו בינתיים 9.90ש' או מהר יותר השנה. כריסטיאן קולמן ניצח ביוני באליפות המכללות עבור טנסי, בתוצאת השנה 9.82ש'. קולמן הצעיר, בשכל, מתבטא בצניעות. מדבר על הכבוד רק להיות שם, ושיתרכז בריצה שלו ויקווה לדברים טובים (מדליה בכל צבע תהיה דבר טוב). יוהאן בלייק ניצח באליפות ג'מייקה ב9.90ש'. המתחרים הנוספים יהיו כמובן הרמאי ג'סטין גאטלין, שיודע מה זה לדגדג ולאתגר את בולט וזכה במדליית הכסף בשלוש ריצות הגמר האחרונות (2013, 2015, 2016). תוצאתו המהירה ביותר השנה זהה לשל בולט – 9.95ש' באליפות ארה"ב בה הקדים את קולמן. אקאני סימביין הדרום אפריקאי קבע לא פחות משמונה תוצאות מהירות מ10ש' השנה – עקביות ראויה לציון – המהירה מביניהן 9.92ש' – והוא בהחלט עשוי להתברג למדליה.
  • אכזבה גדולה עם הודעת הפרישה של אנדרה דגראס הקנדי, זוכה מדליית הארד בריו, עקב פציעה בשריר הירך האחורי באחד האימונים האחרונים.

אמצה את הסקירה בשורה האחת הידועה (עם או בלי השריקה): "You come at the king – you best not miss". 

גיבורי-על וספורטאים מסוגו של בולט לא מפסידים. הם פורשים בתנאים שלהם, עם רגע הסיום שביימו לעצמם.

***

95 דקות לפני כן, ב22:10 לפי שעוננו, קבוצת רצות צנומות וביניהן שתיים מן הרצות המדהימות ביותר תתייצבנה על קו הזינוק הקמור, בשתי תת-קבוצות מפוצלות.

בפניהן לא תעמוד ישורת של 100מטרים אלא יעמדו 25 סיבובים מתישים. זה המון זמן לחשוב. הן לא תהיינה פחות מתוחות, אך גם לא תוכלנה לשחרר האדרנלין כקפיץ דרוך. הן תהיינה הרבה יותר צנועות. יידרש מהן למשטר את האדרנלין על פני חצי שעה של ריצה, כשהן מגששות זו את זו, מנחשות זו את זו, מנסות להרגיש היכן יתרונן, לשכנע עצמן שיש די כוח, שכשיבוא הרגע להוכיח, הן תהיינה מוכנות. ריצות ה10000מ' לנשים סיפקו כמה מהריצות הדרמטיות והתחרותיות ביותר, כשבריו בקיץ שעבר צפינו בריצה האיכותית ביותר אי פעם.

עבור העולם פני האתלטיקה הוא אוסיאן בולט, אך עבורי, מאז 2003, טירונש דיבבה לא פחות.

 

tirunesh

טירונש דיבבה ניצחה במקצה ה10000מ' בשלוש אליפויות עולם, ובעוד שתי אולימפיאדות. למעשה היא ניצחה בכל הריצות בהן התחרתה למרחק,למעט… הריצה בה קבעה את שיאה האישי, 29:42.56דק' (סה"כ 11-1). דווקא באותה הריצה, בריו, היא סיימה במקום השלישי בלבד, כשאלמז איינה (תיכף נדבר עליה) הדהימה עם שיא עולם שגם היום בחלוף שנה הוא בלתי-נתפס. דיבבה היא גם שיאנית העולם ל5000מ' (14:11.15דק'), מקצוע בו זכתה בשלוש מדליות זהב ובשתי מדליות ארד. יש לה גם ארבעה ניצחונות באליפות העולם למירוצי שדה.

דיבבה נשואה לסילשי סיהין (סגנו הקבוע של בקלה על המסלול), לאחר לידת בנם חזרה לקבוע תוצאות פנטסטיות בריצות הכביש. כושרה השנה? מצוין, תודה. ובמצוין הכוונה היסטורי. היא סיימה שניה למארי קייטאני במרתון לונדון והיתה לאשה השלישית בלבד שירדה (באופן חוקי) מ2:18ש' למרתון. אני מעריך שעתידה במרתון עוד לפניה, כלומר היא עוד לא חיברה המרתון המושלם מבחינתה. דיבבה בחרה להתחרות ב10000מ' ולא במרתון באליפות העולם והיא צפויה להתחרות במרתון ברלין בסוף ספטמבר. בנוסף רצה השנה חצי מרתון מהיר וגם 31:03דק' ל10ק"מ כביש, אינדיקציה נוספת לכך שהיא מגיעה בכושר גבוה ועם יכולת לחזור לנצח במקצוע שהיה שייך לה, עד לריצה המדהימה, המפתיעה מאד, של איינה.

  • אלמז איינה היא כאמור שיאנית העולם (29:17.45דק' – גם עכשיו כשאני כותב את זה אני מתקשה להאמין שראינו תוצאה כזו) וכמובן האלופה האולימפית ובעלת מדלית הארד מריצת ה5000מ'. אך להבדיל מדיבבה, הכושר הנוכחי של איינה הוא בבחינת סימן שאלה, ומאד לא סביר שתוכל לשחזר הריצה ההיסטורית מהשנה שעברה או יכולת קרובה לכך. איינה לא התחרתה בכלל בשנה האחרונה (מאז ספטמבר). הגם שהחלימה מן הפציעה וחזרה לאימונים סדירים, עובדה היא כי לא הרגישה חזקה מספיק כדי להתחרות. כך שהכל תלוי ביכולתה לחזור לכושר במהלך השבועות האחרונים. בנתונים הקיימים, אני נוטה לחשוב שהפייבוריטית הברורה היא שוב דיבבה.

זוכת מדליית הכסף מריו, ויויאן צ'ריוט ביצעה גם היא המעבר למרתון, ולא תתחרה באליפות העולם. בהיעדרה שלוש רצות קנייתיות חזקות אחרות ינסו להפריע לתכנית של שתי האלופות האתיופיות. אליס אפרוט סיימה רביעית בריו בזמן נהדר של 29:53דק', ומרשים לא פחות – היא לקחה על עצמה להוביל הקצב המהיר מאד ב-13 ההקפות הראשונות. כל קובעות השיא באותה הריצה – כולל שיאנית העולם – חייבות לה תודה.. בתחרות המבחן לקביעת הנבחרת הקנייתית סיימה אפרוט שלישית בלבד, אחרי אגנס טירופ ואיירין צ'פטאי – שהן גם שתי אלופות העולם האחרונות למירוצי שדה. צפו ששלוש הקנייתיות תהיינה בתחרות עד לשלבים האחרונים, וכל אחת מהן תוכל לנצל חולשה יחסית של דיבבה ואיינה.

מולי האדל האמריקאית בת ה32 אבדה את מדליית הארד בריצת הגמר באליפות העולם הקודמת, בגלל חגיגה מוקדמת שאפשרה לאמילי אינפילד בת ארצה לחלוף על פניה ממש על הקו. שתיהן תשתתפנה בריצה. אינפילד לא צפויה להיות פקטור בריצה אלא אם תתנהל בקצב מאד איטי. האדל לעומת זאת קבעה שיא אמריקאי של 30:13דק' כדי לסיים שישית בריו. עדיין, הכוכבים יצטרכו להסתדר בצורה יוצאת דופן בשביל מדליה אמריקאית (זה קורה מדי פעם). נשים לב גם ליסמין קאן, טורקיה ילידת קניה, שסיימה שביעית בריו, בעלת שיא אישי של 14:36דק' ל5000מ'.

ברוכים הבאים (שוב) למסיבה של פארה
8 הערות על הניצחון של מוחמד פארח