ביקור הקיסר

What comes from inside - that is running. Enjoy it! גדול הרצים בישראל.

(צילום: תני מאי)

"What comes from inside – that is running. Enjoy it!" (Haile Gebrselassie, Jerusalem, March 2018)

"A man is not born great. He grows great".

***

אתם מכירים את משחק הפנטזיה "אם היית יכול לבחור דמות היסטורית להיפגש אתה לארוחת ערב, במי היית בוחר?".אז זהו. ניצחתי במשחק!

והמציאות עולה על הדמיון. פגשתי את גדול הרצים למרחקים, הספורטאי האהוב עליי עליו כתבתי וסיפרתי לא פעם. וכל כך שמחתי לגלות שהאתלט האדיר הוא גם אדם נפלא. ידידותי, צנוע ומסביר פנים. נהנה מהאהבה המורעפת כלפיו. איש שיחה אינטילגנטי, מקורי, שופע רעיונות ודעות, גם בדיחות. וכמוהו רעייתו, Alem.

היילה גברסלאסי כיבד אותנו בבביקור בירושלים – חלום שהתגשם. הוא הגיע למרתון ירושלים שיש לי כל כך הרבה סנטימנטים כלפיו עוד מימי הולדתו ושנותיו הראשונות. הוא תמיד יהיה המרתון "שלנו", המרתון "שלי". (1) 

וחשוב היה לנו כל כך  – בקהילת הריצה – לכבד את היילה, לוודא שהוא יידע וגם ירגיש: כמה שהוא אהוב ועד כמה ההשפעה שלו אדירה. היילה קיבל אהבה, והחזיר אהבה. לא רק רץ מוכשר אלא גם בעל אישיות יוצאת דופן. סוף שבוע בלתי-נשכח.

אני כותב את הפוסט הזה בהתרגשות מובנת וכתיאור חוויה, אבל גם מכיוון שהביקור של היילה בארץ משמעותי וחשוב בעיניי הרבה מעבר לתמונות בפסייבוק (שאיתן הוא נהנה כל כך לשתף פעולה). וגם מכיוון שחשוב גם לציין תודות הכרחיות.

זהו סיכום אישי שלי למפגש(ים) עם הספורטאי הנערץ עליי, שלושה ימים שהחזירו לי קצת מהמוג'ו, קצת למסלול (בעקבות המפגש עם היילה ביקשתי מספר לחצי מרתון), והנה, אחרי כמה חודשי נבצרות, גם לכתיבה.

[(1) אני מתרגש בכל שנה מחדש להשתתף ולו בריצת החצי מרתון בירושלים, גם כשאני רחוק כל כך מכל דמיון לכושר תחרותי. רגש ונוסטלגיה, ותמיכה באירוע ובמי שעומדים מאחוריו]

(יקיר המועדון. צילום: תני מאי)

לפני שנתחיל – איך, ובזכות מי, הגיע היילה לבקר כאורח הכבוד של מרתון ירושלים?

כשאנחנו שמחים ומתרגשים (ולרגע שוכחים) היילה גברסלאסי בעצמו הזכיר לנו שחשוב לתת את הקרדיט לאדם שבזכותו הוא הגיע לארץ: ידידי רועי גלעד, איש משרד החוץ. כששירת כקונסול ישראל בשיקגו הנהיג רועי מסורת של אירוח רצים ישראלים בולטים, ביניהם אברהם ארקה ודסטאו סוונך, למרתון שיקגו. כך גם נוצרה ההיכרות  וההערכה ההדדית בינו לבין רפי וישניצר ז"ל. כשמילא תפקיד ממלא מקום הקונסול באדיס אבבה, התקשר אליי רועי נלהב והתייעץ לגבי האפשרות להביא את היילה גברסלאסי למרתון ירושלים. אמרתי לו שזה החלום הגדול, שנוצר עם היילה קשר בעבר באמצעות הרצים הישראלים הבכירים המתאמנים באתיופיה ושהיילה הביע רצון והתרגשות, ציין שהוא מאד היה רוצה להגיע לביקור בישראל, אבל בפעמים הקודמות זה נמשך לשיח סוכנים והתפוגג מבלי שנמצא מי שיניע את המהלך עד הסוף. האמת? לא ממש האמנתי שיש סיכוי להגעתו גם הפעם. אבל מרגע שרועי נכנס לתמונה השיח כולו השתנה. כזה הוא רועי. איש של אנשים, איש של יזמה, של אופטימיות, של חיבור ובנייה. איש שלא שואל "האם אפשר" אלא "כיצד אפשר". והיילה בעצמו סיפר לנו שבפעם הזו, להבדיל מכל הנסיעות האחרות שלו, זה לא היה עניין לסוכנים ומנהלים. "זה בזכות רועי", הנחישות שלו והקשר האישי הטוב שנוצר. זה גם בזכות הקשר הטוב בין היילה לבין כמה מהרצים הישראלים ביניהם אסף בימרו

. אז אני מרשה לעצמי להגיד בשמה של קהילת הרצים: תודה רועי!

אירוע ההצדעה להיילה, הרצאה ושאלות-תשובות:

ביום חמישי אחה"צ קיימנו כנס לכבודו של היילה במסגרת תערוכת האקספו של מרתון ירושלים. כיבדו את האירוע בנוכחותם רבים מן האתלטיות, האתלטים, מאמנות ומאמנים הבכירים בישראל, ביניהם אגדות וספורטאים אולימפיים: אסתר רוט שחמורוב, זהבה שמואלי, נילי אברמסקי, אסף בימרו, גזצ'או יוסף, אריה גמליאל, איתי מגידי, אסרט ממו,דסטאו סוונך, אתי איינר, ריקי סלם, גם נציגות נכבדה של הדור הצעיר וביניהם כמה מהרצים הנפלאים של קבוצת רצי הסמטה דרום תל אביב והנה ברגע שפתחתי הרשימה ברור לי שלא הזכרתי נוכחים חשובים נוספים. בקיצור – העלית של רצי הארוכות בישראל הגיעו כדי לפגוש בהיילה ולחלוק לו כבוד.

האירוע נמשך כשעה. אני דיברתי כמה דקות על היילה והישגיו, אישיותו הספורטיבית יוצאת הדופן וייחודו (בליווי תמונות)- טקסט מאד אישי מבחינתי המבטא דרך וגישה. לאחר מכן היילה עלה ל"במה" ומיד כבש את הלבבות. בחיוך ובהומור, בתשובות לא בנאליות וחלקן מפתיעות ואמיצות, בהשראה התמידית שהוא מספק. שיא האירוע היה בשלב השאלות-תשובות.

חברי יגאל לב, ביזמה נהדרת, צילם את האירוע במלואו, ואתם מוזמנים לצפות בו כאן (מאד מומלץ! ומאד אשמח אם תצפו גם בדברים שאמרתי על היילה. תחילה המבוא והברכות של רועי ושל נציגת עיריית ירושלים. החלק שלי מתחיל ב14:00 ומייד אחריי הבמה של היילה – אין תחליף לצפייה במקור).

כמה היילייטס מהשיחה:

  • היילה הזכיר חשיבות הקשרים בין ישראל לאתיופיה, וכמה הוא שמח לבקר בישראל. גברסלאסי מכהן היום בתקפיד נשיא התאחדות האתלטיקה של אתיופיה. בביקור בארץ התוודע שוב למקום המוביל של רצים בני העדה האתיופית בישראל, ועלו רעיונות להידוק שיתוף הפעולה. היילה הוא ידיד אמת, לאורך שנים, המסייע בעצות ובעידוד לרצים הישראלים המתאמנים באתיופיה.
  • היילה "הסתלבט" קצת על עצות שגרתיות לרצים והחשיבות המוגזמת הניתנת להם (שווה לצפות, חמוד ואפקטיבי): "אל תפתח מהר מדי", "אל תשתה מים" וכד', הוא בעצם אמר שההתמקדות בשאלות הקטנות והטריוויאליות הרבה פחות חשובה. What comes from inside – that is running. Enjoy it. Enjoy the race. בכך בעצם רמז, לדעתי, שאנחנו נוטים לנתח יותר מדי הדברים הפשוטים, כשהריצה היא פעולה טבעית, של הרגשה, של ביטחון. יש להתאמן היטב, ליהנות מהיכולת, התוצאות תבואנה.
  • היילה הסביר: The body is moving, the mind is thinking. About what? When you are moving, the mind starts to operate.
  • היילה התייחס לתחלואות הדור הנוכחי, לדעתו. להשפעות סביבתיות. חיי היום יום בתקופתנו "מלאים ביותר מדי סטרס". הוא מאשים הטכנולוגיה. הנגישות המהירה לחדשות מכל העולם. ההתמכרות לצריכת המידע. וכמובן – חוסר בפעילות גופנית. הוא מודאג מזיהום אוויר. מודאג מתחבורה, כיום כולם נוסעים ברכבים. אבל מיד ציין שגם הוא נוסע ברכב, כי "אם אני הולך ברחוב באדיס אבבה, כל צעד יעצרו אותי". (למחרת היילה גילה שכך גם בישראל).
  • When you run, there is pain. Inside the pain, there is enjoyment

על שבירת מחסום השעתיים במרתון:

"למה לא? זה יקרה". קניה או אתיופיה? אני מאמין שאתיופיה (מופתעים?). כאן הסביר גברסלאסי שהשאלה היא באילו תנאים/נסיבות ההישג ייקבע. הוא לא אהב את הניסוי של נייקי במונזה, וביקש: "צריך לתת לזה לקרות באופן טבעי" והעריך שזה יקרה תוך 10-12 שנה, עד שנת 2030.

שאלתה של נילי על ניצול רצים אתיופים וקנייתים על-ידי סוכנים מאירופה:

השאלה המפתיעה דווקא שימחה את היילה ולא הביכה אותו. היילה השיב בכנות מהורהרת ושיתף בדאגות הכלליות שלו לגבי תופעות  בעולם ופערים כלכליים וחברתיים עצומים. "אני דואג לדור הזה, אני דואג לעתיד". "אנחנו צריכים להאשים את עצמנו שאנחנו מוכנים לשלם על כל הדברים האלו". הוא שותף לביקורת על דחיפה נצלנית של רצים צעירים להישגים מיידיים, רבים מהם נשברים. נתן כדוגמה את [צגאיי מקונן?] שניצח במרתון דובאי בגיל 18 בתוצאה חלומית ולא התקדם מאז. "אני רצתי 25 שנים. היה לי מזל. היתה לי הזדמנות. לבודדים יש ההזדמנות הזאת". ומכאן ערך קישור נוסף: "תחשבו על האנשים הפליטים המנסים להיכנס לישראל. צריך לחשוב על חיים ביחד, ולפתור בעיות בעולם" וציין שהתחיל לחשוב על פתרונות בתפקידו כנשיא התאחדות האתלטיקה (בנושא זה המשכתי השיחה עם היילה במפגש נוסף, לא אשתף מלוא הדברים כאן. רק אציין שמדובר באדם עם רגישות גבוהה למצב החברתי. פניו למנהיגות ולטיפול בתהליכים חברתיים המדאיגים אותו באתיופיה).

ההסבר על היד השמאלית שתמיד מכופפת מכיוון שכשהיה ילד החזיק הספרים ביד כשרץ לבית הספר – האם אמת או אגדה?

היילה אישר שוב את פרטי הסיפור. "זה עניין ביומכאני". דיבר גם על תנועות הראש המוכרות  של פולה ראדקליף בריצתה, וסיפר בהומור על חברו הרץ האתיופי ביילנה דינסאמו שרץ עם תנועת ניפוף יד קבועה. המאמן איים עליו שיחתוך לו את היד. דינסאמו לא שינה הסגנון… ושבר את שיא העולם (דינסאמו קבע שיא עולם למרתון של 2:06:50 ברוטרדאם בשנת 1988). במלים אחרות, היילה רומז לנו שוב: רוצו טבעי, אל תנסו לכפות נוסחאות, ואל תחשבו שתמיד טוב לנסות להתערב ולשנות.

השאלה החדה ביותר היתה של רץ צעיר מצוין מאתלטי רצי הסמטה ששאל על הפגיעה במוטיבציה לנוכח הידיעה שמתחרים רבים מרמים ומשתמשים בחומרים אסורים.

אולי רגע השיא של המפגש, יגאל לב כבר הספיק לדאוג לתיעוד המכובד:

השאלה האחרונה – מהו הזיכרון האחד המשמעותי ביותר מהקריירה שלו

היילה חייך, משועשע. הצביע על המצגת שהכנו לו. הצביע על תמונת הניצחון בתשע מאיות השניה בגמר ה10000מ' בסידני, על פול טרגט. על תמונת שבירת שיא העולם למרתון בברלין, אך תיקן שבעצם "זו עם הצהוב" יותר טובה (השיפור השני של שיא העולם, 2:03:59). ואז ביקש שנדפדף שוב במצגת ונחזור אל התמונה הזו. כן, בהחלט, התמונה הזו!

(עם איציק קורנפיין)

היילה גברסלאסי, אסף בימרו (תשע פעמים אלוף ישראל, בעבר שיאן ישראל 2:14:52ש', מקום 20 במרתון אליפות העולם פריז 2003, התחרה במרתון האולימפי באתונה), ואברהם ארקה, בתמונה עם רועי גלעד.

היילה הזמין את אסף ואברהם לרוץ לצדו במקצה ה10ק"מ אתמול.

רעות בין רצים.

(עם אסף בימרו וד"ר רפי וישניצר ז"ל, באליפות העולם בגטבורג 1995).

ארוחת ערב:

ניצה, רועי ואביגיל הזמינו את יעלה ואותי לארוחת ערב מקסימה בחברת היילה ואלם, מ"מ שגריר אתיופיה בישראל מר Balay, ומר סלומון.

את רובה של השיחה המרתקת – למעלה משלוש שעות – אשמור בין פורום הנוכחים. השיחה גלשה לנושאים, סיפורים ובדיחות מעבר לריצה. הרגשתי שהיילה הכיר גם קצת אותנו והתעניין. כמובן גם בשאלות הנוגעות למצב בישראל.

אבל שתי שאלות נצחיות זכו לתשובות סופיות:

א. היילה כמו מצטט את יורם איינר (שלימד אותנו זאת עוד לפני שהיילה רץ שם לראשונה): "ברלין המקום הטוב בעולם לרוץ מרתון. נקודה. יש שם סיכוי של 9 מ10 לתנאים מעולים".

ב. סופי. היילה גברסלאסי לא עושה דיאטת דילדול. או במלים שלו ובחיוך סלחני: "Ah, not so much".

 

(עם היילה ו-Alem)

ציטוט קצר מדבריי להיילה (בטקסט השלם ניתן כאמור לצפות בקישור למעלה):

"A man is not born great, but grows great"

It is an honor and a wonderful pleasure – a dream that has come true – to introduce my idol, the greatest distance runner of all-time: the great Haile Gebrselassie.

Haile, we have gathered here today – among us many of Israel's select runners and coaches – to hear your wisdom and advice, and also, just as importantly – to salute you and to thank you.

For us, as for thousands of runners all over the world, each with his own dreams and ambition – however humble – there is the ever-present inspiration, the greater dream, the purest representation, in my opinion of the essence of what it means to be a distance runner. So much of that can be caputured in three words: Be like Haile!

We have been and continue to be fortunate, to witness this growth, of Haile Gebrselassie.

And we try, however humbly, to learn from this growth, so that we may grow ourselves.

Thank you!

 

תודות נוספות:

  • לראש עיריית ירושלים ניר ברקת, לאגף הספורט בראשותו של איציק קורנפיין, לצופית, לויקי ולליאת. מרתון ירושלים מיוחד ומרגש כל פעם מחדש.
  • לדני בן דניאל ותני מאי על הסיוע הרב בארגון האירוע.
  • לכל הרצים שהגיעו מרחוק.

לסיום – הפזמון (טדי אפרו) – תהנו, זה ממכר.

(אם לא מנגן ישירות, תלחצו על הכותרת והוידיאו ינגן.)

 

 

 

 

 

 

 

 

הניצחון על ליברפול
טראמפ והצוות הרפואי של באר שבע

42 Comments

יחיאל אמסלם 10 במרץ 2018

נחשון.
תאור נהדר של המפגש המרגש והנהדר, (שלצערי הרב נאלצתי להיעדר ממנו)
מרגש וכיף לקרוא ולהפנים מחדש את השם שהיה שגור בפי כל חובב ספורט בעבר.
היטבת לתאר את האווירה שליוותה את המפגש תוך ציון אבני דרך בעבר המפואר של הרץ הנערץ.
תמשיך לכתוב ולרוץ!!!

ג׳וגר 10 במרץ 2018

מעולה!! כל הכבוד שצילמתם לטובת אלו שלא זכו להיות שם. יאללה עכשיו תביאו את ביל רודג׳רס boston billy האיש שאני הייתי רוצה לאכול איתו ארוחת ערב :)

רטקסס 10 במרץ 2018

וואו,
אני ככ אוהב לקרוא את הטורים שלך.
היילה – לנשיאות אתיופיה!

אלכס דוקורסקי 10 במרץ 2018

נחשון, תודה רבה. לא הצלחתי, לצערי, להגיע למפגש עקב עבודה.
תיארת את החוויה יוצאת הדופן הזו בצורה מרתקת.
קשה לי בכלל להעריך את עוצמת החוייה לרוץ עם הקיסר ברחובות ירושלים.
מאחל שתזכה לעוד מפגשים רבים מהסוג הזה, ולו רק כדי שתעלה על הכתב את התרשמותך מהם.
הלוואי ותחזור לרוץ שוב כמו שאתה כל כך רוצה והפציעות המטרידות יהיו מאחוריך.
שבוע טוב.

אמיתי 10 במרץ 2018

תודה. כייפ לקרוא ואפילו לקבל קצת השראה.

היסטוריון של ספורט 10 במרץ 2018

נחשון תודה רבה מקסים .

דודיק 11 במרץ 2018

נחשון, אני מבין שמבחינת ראש העיריה, שאתה כה מפרגן לו, כל מה שהיה לפניו לא קיים, ומשום כך הוכרז המרוץ של אתמול כשמיני. אולם כמי שטוען כי יש לו סנטימנטים למרתון ירושלים משנותיו הראשונות, הייתי מצפה שתזכיר לכל הגורמים כי ראשיתו של מרתון ירושלים היתה כבר בשנות ה-90, ואתמול היתה זו המהדורה ה-11 של המפעל

רותי זינדל אוכמן 11 במרץ 2018

נהנתי מאוד לקרוא. חשוב שיהיה תיעוד של המפגש ההיסטורי הזה!

איציק 11 במרץ 2018

תודה נחשון.
לאלו שלו בתחום, מהי דיאטת דילדול?

שמעון 11 במרץ 2018

אחלה נחשון, כיף לך. אחד הספורטאים הגדולים אי פעם, היה באמת אגדה

עמי ג 11 במרץ 2018

איש נדיר. מעולה

funfun 11 במרץ 2018

איזה מרגשששש
אין דברים כאלו וכובוד ענקי לכל אלו שתרמו לרגע הזה
איש מדהים – החיוך שלו פשוט משקף את הפנימיות שלו

עגל 11 במרץ 2018

כיף לקרוא וכיף לראות את הכל מצולם (יפה שחשבתם על זה).
באמת מרגש לראות מישהו כזה. תודה לכל מי שעמל להביא אותו לארץ.

ירושלמי 11 במרץ 2018

מעניין מאוד.

שני דברים.
מהי דיאטת דילדול?
וקצת צורמת לי ההתייחסות שלו ל"פליטים" בישראל. עם כל הכבוד, זה נראה לי קצת חצוף או לא מכובד להגיע כאורח למדינה ולהציג ביקורת או לבחור זווית בסוגיה פוליטית\חברתית.

נחשון שוחט 11 במרץ 2018

דיאטת דילדול – ר' הקישור בתשובה לאיציק.
אם תצפה בוידיאו תראה שהיילה לא העביר ביקורת פוליטית כלפי ישראל. אני לא מאמין שיש לו מושג בכלל לגבי המדיניות ומהלכי החקיקה כאן. הוא מדבר באופן כללי על יחס לבני אדם ואומר את אותם הדברים במדינות שונות (אם שואלים אותו).
אם התייחסות אוניברסלית כזאת לא נעימה לנו, הבעיה היא שלנו. בקהל אגב, הדברים התקבלו במחיאות כפיים סוערות. כשרצים כמה שבועות ביחד, רואים אנשים וחברים, ולא "סוגיה פוליטית". הלוואי שהיילה היה יכול (יוכל?) לסייע יותר, ולו לכמה מהם. הלוואי שאנחנו נוכל.

shohat 11 במרץ 2018

שתי הבהרות:
1. חזרתי וצפיתי בדבריו של גברסלאסי. תוכלו לראות בוידיאו. השאלה של נילי אברמסקי בדקה 43:30. היילה מדבר באופן כללי על בעיות אקטואליות בעולם, פערים כלכליים, יותר מדי חושבים על כסף. לאחר מכן מדבר על שיתוף פעולה. "אם נשחה ביחד, נוכל לחצות את הנהר, את האגם, את הים" בדקה 47:40 אומר שאם מגיעים לארץ אנשים שמנסים להציל חייהם יש לעזור אחד לשני. להבנתי לא היתה בדברים שום נימה של ביקורת פוליטית. ניסיתי לפתח איתו הנקודה בשיחה פרטית בהמשך וגיליתי שיש לו דעות מורכבות בסוגיית ההגירה מאפריקה. הוא מדבר על חשיבות הבנייה והפיתוח של אתיופיה. כשרואים התשובה שלו בהקשר השלם, ברור שלא התכוון להעביר ביקורת אלא נתן דוגמה לעזרה וסולידריות.

2. אני מאד משתדל לא לכתוב בבלוג הזה על פוליטיקה. לעתים נדירות הבעתי דעות כמגיב, אבל בטורים שלי אני מתרכז בספורט ובסיפורים אנושיים. אני מאד מבקש שהפוסט החגיגי הזה לא ייגרר לויכוחים ומחלוקות. תודה.

אמיתי 11 במרץ 2018

רצונך כבודך

איציק 11 במרץ 2018

תודה

אמיתי 11 במרץ 2018

זה כמו שישראלים יטיפו לפולנים בסוגיות פוליטיות- היסטוריות. רגע,,, היה כבר לא?

איציק 11 במרץ 2018

נווו באמת, נמוך אפילו בשבילך.
אני לא שופט את גבריסלסי כי לא שמעתי מה אמר (מקווה לראות בימים הקרובים), אבל אותך כן.
יש הבדל מהותי בין הדברים:
1. הוא לא יודע מה קורה כאן (לפחות לפי דברי נחשון), אנחנו יודעים מה קרה שם.
2. הוא אמר, ושום דבר לא השתנה לגביו, הפולנים מעמידים לדין (ויש כבר אחד כזה שהוגשה נגדו תביעה) למי שמדבר נגדם בנושא זה. אנחנו במקסימום אומרים "לא לעניין".
3. זו הצהרה פופוליסטית מצדך, אבל זה מה יש. חבל…
4. לא על כל דבר צריך לקפוץ, "ואנחנו לא כאלו". ראשית, לא תמיד אנחנו כאלו, ושנית, אם אנחנו לא בסדר, איך זה מכשיר איזה שרץ (לא טוען שהיה שרץ, אבל אם היה)?

אמיתי 11 במרץ 2018

1. זה לא עניין של ידע. אלא של עמדה מוסרי. היום אנחנו יודעים הכל. בזמן אמת רוב העולם לא ידע ולא רצה לדעת. דיי בטוח שהוא יודע על פליטים יותר מאיתנו.
2. הבדל טכני. לא מהותי.
3. לא חושב שזה פופוליסטי. העמדה הפופוליסטית היא דווקא של הבחור מעיר הקודש- אנחנו קדושים לכן אין לשפוט או לבקר אותנו. זו פריווילגיה רק שלנו לשפוט את כל העולם.
4. בחרתי לקפוף. נראה לי לגיטימי. אם יש משהו שמאפיין את המדיניות או את הישראלי החדש זה הדבר הזה- ניפגעים מהר מכל ביקורת (או סתם אמירות) ומצד שני חוסר מודעות למעשיהם שלהם או להיסטוריה שלהם. וככה זה נראה בהרבה תחומים.
אין פה שום ניביון להכשיר את השרץ הפולני. הם פחות מעניינים אותי למרות הזכאות לאזרחות מהם..

איציק 11 במרץ 2018

1. לא נכון. אם הביע עמדה בקשר למתרחש כאן, צריך לדעת את העובדות. אם הוא הביע עמדה עקרונית (כמו שנחשון ציין) אז זה משהו אחר, ולשאלה של ירושלמי אין הצדקה בכלל. התגובה שלך היתה כתובה באופן בו מה שכתב ירושלמי זה נכון, ואז…
2. מאד מהותי ולא רק טכני. מותר לנו לא לאהוב את מה שנאמר עלינו, אך עדיין אנחנו מקבלים את הזכות לומר עלינו דברים לא נחמד לנו, להבדיל מאלו שמאיימים במשפט.
3. זה ועוד איך פופוליסטי. היכן הוא כתב שיש לו פריבילגיות יתר (אולי חשב כך, אך איני קורא מחשבות, כנראה שאתה כן)?
4. נכון, בחרת… ולא כל סיבה. אני מבין שאתה מומחה לישראלי חדש, רוסי חדש ויש לך איזה תובנת על. תמיד היו כאלו שהיה "אסור" לבקר אותם כי זו זכות מוקנית רק להם, ותמיד יש כאלו שמקבלים שזה הדדי. מעניין לאיזו תת-קבוצה אתה שייך…
בכול אופן, חבל לקלקל פוסט כזה על דברים כאלו.
אחרי שתסיים לקרוא את התגובה שלי אני מושך אותה כדי לסיים דיון לא חשוב זה.

אמיתי 11 במרץ 2018

1. אילו עובדות? אן צורך או יכולת לדעת את כל העובדות בטח שהן במחלוקת..
ההתייחסות של גברסלאסי הייתה עקרונית- להתייחס לאנשים כבני אדם וליצור עולם יותר טוב גם באפריקה. שני פיתרונות.
אני התייחסתי לפן אחר שמובלעה בתגובה של ירושלמי- אסור לאיש מבחוץ לבקר מדינה בה הוא מבקר. כי זו "חוצפה"..
2.ישראלים ומדינת ישראל לא מקבלים ביקורת מבחוץ ואכן מחוקקים חוקים נגד זה. תתעדכן חביבי.
3.לא ברור לי מה פופוליסטי בתגובה שלי אך שוב משתמע מהתגובה של ירושלמי שלאורח אסור להביע ביקורת באופן עקרוני- זה פופוליסטי. בייחוד בנושא כמו הפליטים שמטבעו מערב אפעס- אורחים. מאפריקה..
4. נראה לי שפירטתי למה בחרתי לקפוץ. לא טענתי שאני מומחה ובוא נגיד שעצם זה שאני מתדיין איתך שם אותי אוטומטית בתת קבוצה הזערורית שיודעת לקבל ביקורת.
ואני באמת לא מרגיש שיש פה "זיהום"- אנשים כמו גברסלאסי יכולים להוות השראה לריצה (והאל יודע כמה אני צריך השראה לזה) אך לא פחות חשוב ללהיות בנאדם- בראש ובראשונה לבני אדם אחרים. לא למדינות.

איציק 11 במרץ 2018

אמיתי, אני לא חושב שיש זיהום מצד גבריסלסי. אני גם חושב שזה בסדר להעביר ביקורת. יש להפריד בין מה שירושלמי כותב למה שאתה עונה. הוא התייחס לפוסט של נחשון, ואתה כנראה עונה או בעקבות הלינק של נחשון או בעקבות התגובה של נחשון (ואולי פרוש שונה של הכתוב, ראה פסקה אחרונה). מהפוסט יכול להתפרש שהוא מעביר ביקורת על המדינה. נחשון הסביר שזה לא היה קשור דווקא למה שקורה כאן בפועל אלה דעה מוסרית כללית. אני עדיין לא ראיתי את הכתבה שנחשון צרף (אולי אתה כן, לצערי בעבודה אצלי האתר שנחשוב צרף חסום כי נחשב ללא מאובטח אז אראה עוד כמה ימים). ממה שאתה רושם, זה תגובה על העמדה המוסרית של גברסילאסי וזו כמובן זכותו והכל טוב. לעומת זאת, אם אתה עונה לירושלמי בעקבות הפוסט בלבד, אז זו שאלה אחרת, כי זה ביקורת על הליך שהוא אולי לא מכיר כנראה, כפי שירושלמי פרש זאת.
עכשיו תחשוב שזה לא גברסילאסי, והנושא הוא לא פליטים או מהגרי עבודה. בא פלוני ומעביר ביקורת על-כך שבמדינה שלנו מתעללים בבעלי חיים, בלי שבדק האם זה נכון או לא רק כי יש חיות עזובות ברחובות. האם זה היה בסדר? אולי דווקא בארץ מטפלים טוב, ואולי מחפיר. לדעתי לא בסדר. מצד שני, אם הוא מביע עמדה מוסרית שצריך למצוא טיפול הולם ומוסרי לבעיה אז זה נשמע אחרת לחלוטין, כי אין כאן ביקורת על מעשה שהוא לא יודע האם נכון או לא, אלה עמדה מוסרית שאינה תלויה במצב במקום זה או אחר.
בפוסט כתוב שגברסילאסי אמר "תחשבו על האנשים הפליטים המנסים להיכנס לישראל. צריך לחשוב על חיים ביחד, ולפתור בעיות בעולם" אפשר לפרש זאת כביקורת על מצב שהוא לא מכיר. אפשר להתייחס לזה כאל בקשה הומניטרית ומתחשבת. ירושלמי פרש זאת כביקורת, וזה פרוש לגיטימי. אתה אולי מפרש זאת כבקשה הומניטרית באופן כללי בלי נקיטת עמדה על המתרחש בארץ בפועל, גם זה לדעתי פרוש לגיטימי.

אמיתי 11 במרץ 2018

איציק. אתה מסבך משהו פשוט. אני עניתי לירושלמי בקשר לעמדה שהוא הביע- לא נכון להעביר ביקורת על המדינה. כי זה חוצפה והוא אורח. זה הכל. כל סיטואציה שונה ותמיד אנחנו לא יודעים הכל. גם בקשר לשואה ולפולין. עמדות מוסריות ערכיות לא משתנות בעקבות ידע. לכן גם אם גברסלאסי היה חוקר את מצב הפליטים פה אני מאמין שהאמירה לא הייתה שונה.
כמו שאני בטוח שהעמדה שלך לא מבוססת על ידע. מי שבאמת בטוח בצדקתו לא מפחד מביקורת ומתפתל ומתפלפל על ידע ושאר עניינים. אלא פשוט עונה לגופו של עניין ולא לגופו של אדם

איציק 11 במרץ 2018

אתה מבין שאני מנוע מלענות לך ;)

אמיתי 11 במרץ 2018

נכריע בדו קרב ריצה. 5000 או 10000?

איציק 11 במרץ 2018

יש מתישהו מרוץ לילה בבאר-שבע.
לפני המירוץ הראשון הגעתי למיון עם הגב.
לפני המירוץ השני קרעתי את הארבע ראשי (רק חלקית).
אתה מוזמן (אולי תביא מזל טוב סוף סוף), אחרי זה האירוח עלי ללא קשר לתוצאה.

אמיתי 11 במרץ 2018

שנהייה (שתהיה) בריאים (בריא). אני רץ נשמה. לא פעיל באירועים רסמיים..(;

Ivan Pedroso 11 במרץ 2018

וואו, איזה כיף לקרוא :)

היילה היה ונשאר אגדה. מדהים שהוא היה בארץ.

הלוואי ותחזור לכתוב לעתים יותר תכופות!

חלפס 11 במרץ 2018

היילה אלוף אמיתי! תודה נחשון

זלמן 11 במרץ 2018

נכחתי באירוע והסיכום יפה כרגיל.
2 נקודות חשובות "שכח" היילה לציין שמופעיות בסרט על חייו Endurance.
1. לחלום ובגדול
2. להציב לעצמך מטרה
2 נקודות להצלחנה
לינק לסרט המצוין:
https://www.youtube.com/watch?v=lBNpR970whs

נחשון שוחט 11 במרץ 2018

זלמן היקר, שמחתי מאד לראותכם באירוע. תודה.

סימנטוב 11 במרץ 2018

נפלא נחשון, קטע קטן שריגש מבחינתי הייתה התגובה שלו בקידה מחזירה לקידה שלך אליו, היא באה מהמקום הכי כנה ונבוך (במובן הכי יפה של המושג\מילה).

חוג'ה 11 במרץ 2018

נחשון, תודה רבה על הפוסט האישי.
איזה כיף שזכית להגשים חלום. הצטערתי מאוד שלא הצלחתי להגיע אבל שמחתי בשמחת כל מי שכן היה שם, וראיתי את הוידאו שיגאל העלה.
דיברת יפה ואין ראוי ממך להקדים דברים לקיסר.
אם היו לי לבטים לגבי המרתון הבא, ברלין קיבלה חיזוק נוסף.

מחכה לסקירה לקראת מרתון לונדון (בתקווה שתגיע כזאת..).

מנחם לס 11 במרץ 2018

נחשון, בשתי מילים:
1) תודה (על ההפנייה)
2) נפלא (על התוכן)
אתה נכס לא"ק ברמת הידע שלך, ונכס לדה-באזר.

בקשר לקיסר, הוא נראה מצויין ופניו צעירות ומביעות אושר ושקט נפשי. מה עוד צריך אדם?

shohat 11 במרץ 2018

תודה רבה מנחם היקר! זה טור שמאד רציתי שתקרא.
כבוד גדול בשבילי לקבל תגובה כזו ממך.
להתראות ב"מעורב" הבא.

ק. 11 במרץ 2018

נחשון, תודה רבה על הפוסט ועל ההשראה של היילה הנהדר אבל גם שלך.
לאור ההכרות של האנושיות הרבה, המקצועיות והאהבה לענף, שמח מאוד בשבילך ובשביל שאר הנוכחיםשהיית במרכז העניינים בביקור הזה.

shohat 12 במרץ 2018

תודה רבה.

Yavor 14 במרץ 2018

תודה נחשון. הגעתי באיחור אבל נהניתי מאוד. היה מעניין לראות את הקישור שלך לדיאטות השונות. אולי זה היה עוזר לי לפני חודש בתל אביב… (למרות שהצלחתי לסיים בחתיכה אחת)

shohat 15 במרץ 2018

כל הכבוד! שמח לשמוע שהגעת לאירוע. חבל שלא ניגשת לדבר.

Comments closed