TREE

ככה הם. לא עובדים על פי תבניות מוגדרות. הרעיון המוסיקאלי מתפתח ומשנה כיוון וגוון באורח לא קבוע כשבמוסיקה מתערבבים סגנונות שונים ושלכל אחד מחברים יש קול שווה וזכות ביטוי מלאה. הם פורצים כל גדר או מוסכמה מוכרת ומקובלת.

צילום: NeilsPhotography

3 לפנות בוקר. ממש עכשיו אני חוזר מהאולפן אחרי התכנית ומשחזר לעצמי כמה מהרגעים הנפלאים שחוויתי עם האורחים שלי.

רגע נפלא הוא למשל כשאתה מוצא את עצמך מגלגל שיחה על רן אלירן, השמנים והרזים ועוזי פוקס עם חבר'ה שעוד לא נולדו בימים שאלה כבר הזיעו על במות ויצרו את אחת התקופות האדירות ברוק הישראלי.

עוד רגע נפלא הוא שאתה מוצא עצמך משתגע מרמת הידע שיש לחבר'ה האלה בכל הנוגע למוסיקה למשל, שהרכיבה את פס הקול של שנות נעוריך, כשהיית בגילם. אגב, החשבון הזה נערך על פי נתוני אמת, הכותב בעשור השישי לחייו, האורחים בשנות העשרים שלהם.  

ברצינות. כמה בני גילי באמת יודעים שהזוהר השביעי, כף התקווה הטובה וכל המוסיקה של מלכת האמבטיה הן יצירות של זוהר לוי, מתופף, מלחין, מעבד, טכנאי הקלטות ואחד מענקי הרוק הישראלי של שנות השישים והשבעים? הרי ממחסור באשפה משודרת לא סבלנו אף פעם וגם אז, למרות פאות הלחיים והשיער הארוך בתמונות שחור-לבן, לא כולם אהבו רוקנ'רול.  עבור חלקם, הפינק פלויד הוקמה במיוחד בשביל הווינו נינו אדיוקשן.

החברים מלהקת TREE, יודעים. יודעים ואוהבים. יודעים ומושפעים, ולכן המוסיקה שלהם אחרת ממה ששומעים היום. לא רק היום, בשלושים השנים האחרונות. מנוגנת אחרת ונשמעת אחרת.

בן (בנגו) גולן, יאיר ורמוט, נווה קורן ודור, גם כן קורן, הם ארבעת חברי הלהקה. בן, הגיטריסט וסולן הלהקה הוא מקיבוץ המעפיל, נווה ודור,תופים, באס, שירה ואחים מעין החורש ויאיר ורמוט, קלידים, מכרכור, שזה סוג של קיבוץ רק בלי השיתוף. אפילו פרות יש שם.

הלילה הם היו האורחים שלי בתכנית לרגל יציאת אלבום הבכורה שלהם הנושא את שם הלהקה.

החבר'ה של TREE החלו את דרכם המוסיקלית במקלט של בנגו בקיבוץ, ומשם הגיחו להופעות בפאב הארובה המקומי ועוד כמה בתי מרזח של ההתיישבות העובדת בעמק חפר. ההופעות נמשכו עד שכולם התעייפו ובדרך כלל הן ארכו שעות. קהל שהגיע להופעות נוצר בדרכים דומות לאלה שבהן מגויסים חברים למחתרות וארגוני ביון. מפה לאוזן ורק מתאימים. לא נודע שם הלהקה למי שאינו נמנה על חובבי הפסיכאדליה של החוף המערבי, בלוז, רוק מתקדם, פולק וג'אז.  לא הובא דבר קיומה של הלהקה לאוזני מי שחושב ששיר צריך להסתיים אחרי ארבע דקות וכמה שניות. לא הגיע להופעות של הלהקה אף אחד שלא ידע של TREE מקשיבים קשב רב, אפילו תוך כדי תנועה, אבל אין בכפיים. בטח לא לפני שהקטע המוסיקאלי נגמר.

אפילו באי פי ששחררו חברי הלהקה לפני שנתיים בערך, היו שלושה קטעים שארכו בין שתיים עשרה לעשרים ואחת דקות. למה? כי זה היה פרק הזמן הנדרש לחברים כדי להביע את מה שרצו. הם לא התעסקו במחשבות על מידת הסבלנות של השומעים. הם פרקו כל עול במובן החיובי. הם כתבו מנגינה שתוך שלוש דקות הפכה לאחרת עם אלתור על אלתור, והפעם הדיסטורשן של הגיטרה מההופעה של אתמול, מפנה דרכו ליבבה חרישית של ההאמונד היום, ומחר יתכן שדווקא הבאס והתופים יבלטו בדיוק באותו מקום.

ככה הם. לא עובדים על פי תבניות מוגדרות. הרעיון המוסיקאלי מתפתח ומשנה כיוון וגוון באורח לא קבוע כשבמוסיקה מתערבבים סגנונות שונים ושלכל אחד מחברים יש קול שווה וזכות ביטוי מלאה. הם פורצים כל גדר או מוסכמה מוכרת ומקובלת.  

כך בדיוק נשמע גם האלבום החדש שלהם. יש בו שמונה קטעים באורכים שונים, מקצבים שונים, דגשים מוסיקאליים שונים, ובכל זאת, משהו ייחודי רק להם בנוף המוסיקאלי בישראל כיום. מקורות ההשפעה שלהם רק מתחילים בפינק פלויד וניל יאנג, הם הולכים משם רחוק אחורה, להרכבים כמו קאונטרי ג'ו אנד דה פיש, קאנד היט, אחרית הימים ופרומיוס באנדרסנאץ'.

לפני כשנתיים חברו הילדים לילד אחר, מוכשר מאוד אף הוא, גבע אלון. הם הקליטו איתו את אלבומו האחרון והמופלא GET CLOSER, וכיום הם להקת הליווי שלו בהופעות.

TREE הוא האלבום הרשמי הראשון שלהם, ובעקבותיו מגיע סיבוב הופעות. אם אתם  חושבים שאתם יכולים לעמוד בתנאי הסף הנדרשים, קנו את האלבום ולכו להופעות. תגידו שאני שלחתי אתכם. זה לא יעזור במחיר הכרטיס, שהרי חלק מההופעות הן מופעי חינם והאחרות עולות פחות מחצי בירה, אבל יהיה מי שיספר לכם שאני בחור טוב, ובימינו זה ממש לא רע.

ולשימוש המהדרין: טימיאה טוט ששחתה 100 מטרים פרפר ב – 1:03.93 בגביע האביב ב – 1990 היא דודה של האחים נווה ודור קורן, גילי ורמוט הוא בנדוד שני של יאיר ומאיר גולן שחקן ומאמן כדורעף בעבר וכיום יו"ר קבוצת הפועל המעפיל/עמק חפר – מנשה או משהו דומה, הוא האבא של בנגו. 

 וזה קטע מתוך מופע ההשקה של האלבום:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

 

 

 

ראלי עולמי (לקראת ראלי שבדיה)
העכבישים

35 Comments

B. Goren 11 בפברואר 2011

בני, הייתה אחלה תכנית אתמול. עזרת לי ללשטוף מעלי את המועקה שאחזה בי אחרי קרב האגרופים בהיכל. ולטובת אלו שלא שמעו על זוהר לוי, הנה כתבה של שגיא בן נון מלפני כמה חודשים:

http://www.nrg.co.il/online/47/ART2/118/320.html

עופריקו 11 בפברואר 2011

להקה מדהימה, מאד מוכשרים. מוסיקה יחודית ומרעננת בנוף הגלגלצי

דביר 11 בפברואר 2011

כתבת פרומו. איכס!
איכזבת..

בני תבורי 11 בפברואר 2011

אז תשאר איתנו אח'שלו, יהיו עוד הרבה כאלה.

דביר 12 בפברואר 2011

תבורי מתנצל אם פגעתי. הקשר הרופף אם בכלל לספורט איכזב.
אל תיקח קשה, מחכה לפוסט הבא

בני תבורי 12 בפברואר 2011

דביר,
תודה. הגבתי קודם כמובן באימפולסיביות, אחרי הכל מדובר באנשים יקרים לי עד מאוד והם ממש לא איכס. מצד שני, אני לא מתחייב שכל הפוסטים יהיו לרוחך אם אתה חפץ רק בספורט כי בקרוב אני מתכונן להעלות מתכון מנצח לשקשוקה :)

מולי 11 בפברואר 2011

בני, למי שלא יודע, היכן אתה משדר ומתי?

בני תבורי 11 בפברואר 2011

מולי,
כל יום חמישי בחצות, רדיו 90 בתדרים 90FM ו – 94.7FM, בערוצי הרדיו של הוט ויס ובאתר התחנה http://www.90fm.co.il

סימנטוב 11 בפברואר 2011

דביר
חבל שאתה פוגע האתר הזה הוא אתר של בלוגים שבו הכותבים שולחים לאויר את הגיגיהם. לא מתאים אין צורך להגיב ואם כן אז לפחות לא בצורה כל כך בוטה.
בני תמיד כיף לקרוא את הפוסטים שלך המרחב שאתה נודד בו רק מעשיר אותי ולזה כולי תודה.

בני תבורי 11 בפברואר 2011

סימנטוב – תודה.

אלעד 11 בפברואר 2011

"וינו נינו אדיוקיישן". גדול

דניאל 11 בפברואר 2011

ההופעה שלהם באינדינגב האחרון עם עמיר לב היתה פשוט קסם.
רשמתי לי ללכת להופעה שלהם, ועדיין לא יצא. עכשיו בטוח.
תודה בני!

ניר 11 בפברואר 2011

בני – אני גם שמח ללמוד דברים חדשים וקורא לא מעט את הפוסטים שלך, והפוסט הזה הוא נחמד ומרחיב אופקים אבל כיוון שאנחנו באכסניה של ספורט, אני חושב שהיה הוגן לו היית כותב בתחילת הפוסט שהוא לא על ספורט אלא על מוזיקה בלבד.

בני תבורי 12 בפברואר 2011

ניר,
לקחתי לתשומת ליבי.

IDO 11 בפברואר 2011

סתם שאלה… למה להקה ישראלית טורחת לשיר באנגלית?

המבטא שלהם קופץ מקילומטר.. ועברית שפה כל כך יפה ואקזוטית לאוזן הבינלאומית.

חלפס 11 בפברואר 2011

תודה על הפוסט.
אכן נשמעים כמו להקת פרוג פסיכדלית. כמו דינוזאור שמחפש חניה בת"א. כל הזמן קמות ונופלות להקות ששרות באנגלית ושמנסות לעשות מוזיקה כמו פעם.
הייחוד של זהר לוי הוא שהוא ינק מהשפעות מוזיקליות שונות ועשה דברים עכשויים לזמנו. ובעברית. לדעתי אחרית הימים זה אלבום הרוק הישראלי הטוב ביותר.
שלא תבין, אהבתי את מה ששמעתי, אבל הייתי בכל כך הרבה הופעות של חבר'ה מאוד מוכשרים שעושים דברים נפלאים ואני לא יודע מה מיוחד ב TREE.

בני תבורי 11 בפברואר 2011

חלפס,
לגבי זוהר לוי אתה צודק. TREE לא באים במקום או על חשבון אחרים, יש רבים וטובים ואני לא עוסק בדירוג. כבר למעלה מתשע שנים שאני מארח אמנים צעירים בתכנית שלי ואין לך מושג כמה כישרון יש כאן. אגב, זה ממש בסדר מצידך לחשוב אחרת ממני.

אסף THE KOP 11 בפברואר 2011

בני,

כידוע לך אני אוהב פאנק, הדוגל בתזה ההפוכה – אם אתה לא מסוגל לעשות את זה בגג 3 דקות (עדיף דקה וחצי), אז עדיף שתוותר על כל העניין, ויחד עם זאת, זהר הלוי ואחרית הימים זורקים אותי לגיל 4 ולאוסף התקליטים של האבא הנח"לאי שלי.

לגבי הלהקה – אי אפשר שלא לשמוע את הנגיעות של הרוק הדרומי האמריקאי.

אשר לי – אני כבר שבוע לא יכול להשתחרר מהשיר הזה:

http://www.youtube.com/watch?v=WAQMO8wpAvo

זיכרון של בת-ים של שנת 75.

אמנון 13 בפברואר 2011

והסולן של הלהקה הוא, כמובן, Robert Wyatt האגדי.

מנחם לס 11 בפברואר 2011

בני, אתה קורא אדוק של הפוסטים שלי, ולרוב מגיב חשוב, בעוד שאני קורא את כל הבלוגים שלך, נהנה מכתיבתך, אך לא מגיב כי אני לא יודע בדיוק על מה מדובר. זאת הסיבה היחידה שאיני מגיב.

אבל כפי שאתה יודע, ברגע שאתה מזכיר את הפועל פ"ת אתה מעלה לי את לחץ הדם על המקום!

בני תבורי 12 בפברואר 2011

מנחם,
זה בסדר, כשאתה כבר היית בארה"ב כשהמוסיקה הנפלאה הזו פרחה שם ויכולת לראות ולשמוע מקרוב את כל האמנים שעליהם אני רק יכולתי לחלום, אני רדפתי אחרי הפועל פ"ת…

גמל (סתם גמל) 11 בפברואר 2011

אני תמיד שמח להכיר אמנים שלא הכרתי קודם אז ממני לא תשמע שמץ של ביקורת בעניין, להיפך. אני גם חושב שדה באזר מאוד התפתח. מבחינתי זה כבר לא אכסנייה של בלוגים בנושא ספורט אלא אכסנייה של כותבים מוכשרים שמטורפים על ספורט ולכן מבחינתי זה נורמלי לגמרי שיש "סטיות".
מנחם, אל דאגה, השבוע הפועל פ"ת משחקים מול הפועל ב"ש. זה יוציא לבני את החשק לדבר עליהם לפחות בחודש הקרוב :)

בני תבורי 12 בפברואר 2011

גמל,
אני באמת לא זוכר מתי נצחנו את באר שבע והעונה יש לכם קבוצה מצויינת. אגב, אבי יחיאל התארח אצלי פעם בתכנית, הזמנתי אותו אחרי שראיתי ראיון איתו במוסף שישי של אחד העיתונים ושם קראתי כי בפגרה, כשמרבית השחקנים נוסעים ללאס ווגאס, הבחור נסע ללונדון לראות הופעה של מוריסי. מסתבר שהבחור מבין גדול במוסיקה, בעל אוסף מרשים ומעל לכל בחור מקסים ואינטליגנטי. הנה עוד קשר בין ספורט למוסיקה…

Simantov austin 12 בפברואר 2011

Now the post is kosher…

Simantov austin 12 בפברואר 2011

In austin damm there are some gopd bands playing in 6th st 

בני תבורי 12 בפברואר 2011

סימנטוב,
אין על הרוק הדרומי, הרדנקס עושים מוסיקה נהדרת. אגב, דווקא באוסטין קמה בשנת 1965 אחת מלהקות הפסיכאדליה המופלאות, 13th Floor Elevators, שהוציאה ארבעה אלבומים והתפרקה ב 1969 אחרי שרוקי אריקסון הסולן, לקה בסכיזופרניה חריפה. הנה שיר שלהם:
http://www.youtube.com/watch?v=XlOBMC1RLw0&feature=related

אסף THE KOP 12 בפברואר 2011

בני,

לרוקי אריקסון התוודעתי בצבא, ששמעתי פעם את התוכנית של קוטנר. עד היום אני מחזיק בדיסק "שהפירמידה נפגשת עם העין".

http://e.walla.co.il/?w=/268/883690

דובי מילר 12 בפברואר 2011

תבורי – כפיצוי על זה שעוד לא רכבנו יחד, מבטיח להקשיב לתוכנית.

תושב חוזר 12 בפברואר 2011

בני היקר – הגיע השעה שתבוא לפקוד את הג'אם השבועי בעין השופט (גם tree היו שם בכמה הזדמנויות…). כל יום חמישי בפאב.

בני תבורי 13 בפברואר 2011

ומי ישדר בדיוק באותו זמן? (:

צור שפי 12 בפברואר 2011

איזה יופי, עושה טוב בנשמה. בנוסף לשמות הלהקות והאמנים שהזכרת יש בקטע גם משהו מאוד קרידנס קלירווטרי, במיוחד בגיטרות.

סימנטוב 13 בפברואר 2011

בואנה יש כל כך הרבה שאני לא מכיר… מבחינתי מעדיף בלוז חי על כל קאברים.
ולענין אחר :) אני מסתכל במראה ומתקשה לזהות את האיש הזה מולי נצחון שלישי רצוף! הגיוני אמש היה ירח כחול (פעם ראשונה שלגמתי את הבירה הזאת)!

גמל (סתם גמל) 14 בפברואר 2011

זאת הבעיה עם טראש טוק לפני משחק… אם אתה מפסיד זה נתקע לך בגרון

בני תבורי 14 בפברואר 2011

את השיעור הזה כבר למדתי מזמן :)

סימנטוב 14 בפברואר 2011

לפחות היו לך כמה רגעים של אושר… בתור אוהד מלאבס אנילא מעז לדבר :( anyways באר שבע קרובים קצת ללב

Comments closed