לחשוב מחוץ לקופסא

חשיבה מחוץ לקופסא היא שבירת מוסכמות ונטילת סיכונים. אני אוהב את זה.

 

המשפט – לחשוב מחוץ לקופסא – נהגה באופן תדיר מידי לטעמי באחד ממקומות העבודה הקודמים שלי.

יותר משאני לא אוהב את המשפט הזה, אני לא אוהב טרנדים אופנתיים. כשהמשפט הזה הפך לטרנד אופנתי והשימוש בו נעשה בכל עת וללא כל קשר לתוכן הנאמר, תליתי במשרד תרשים של גוף האדם, ובכל פעם שמישהו פלט את המשפט באיזו ישיבה או דיון אצלי, נהגתי להצביע על אותה נקודה בדיוק בה אבעט בו, אם יחזור על כך שנית.

עם השנים התרככתי. אני גם לא יכול להתנגד למשהו ככה סתם מבלי להציב אלטרנטיבה ראויה. זה לא שאני מאוהב בצירוף המילים הזה, פשוט לא הצלחתי למצוא אופן טוב יותר לתיאור מעשה של חשיבה יצירתית, רעננה ומקורית.

חשיבה מחוץ לקופסא היא שבירת מוסכמות ונטילת סיכונים. אני אוהב את זה. חשיבה כזו היא טקטית ברוב המקרים ובאה לענות על צורך מיידי. תכנון אסטרטגי יכול גם הוא לחסות בתחומי ההגדרה, אבל נדרשת זהירות כדי לא לחצות את הקו העדין המפריד בין רעיון נושא סיכוי, לבין רעיון שיביא תוצאה מופרכת ומסוכנת.

דוגמא לחשיבה מחוץ לקופסא היא רעיון הצבתו של גלן ג'ונסון בעמדה אחרת בהרכבה של ליברפול, רעיון שנדחה על הסף יש לומר..

גלן ג'ונסון, שנקנה כמגן ימני, הוא שחקן מהיר מאוד, בעל שליטה מצוינת בכדור ויכולות לא רעות בהגבהות ואפילו בעיטה לשער. זה (כמעט) כל מה שנדרש משחקן כנף. לא ברור לי באיזה  שלב של הקריירה אובחן כמגן ולמה. במשחקים שראיתי אותו, כולל בקבוצות אחרות, לא התרשמתי שג'ונסון ניחן ביכולות הגנתיות יוצאות דופן, וודאי לא בהשוואה ליכולות ההתקפיות.

אילו היו לג'ונסון היכולות ההגנתיות של אנריקה בנוסף לאלה ההתקפיות שלו, היינו מדברים על סופר מגן. זה נכון גם הפוך דרך אגב. אבל אין לו, ולכן אני חושב שהצבתו של ג'ונסון בכנף, תביא לליברפול תועלת גבוהה יותר, במיוחד לאור העובדה שיש ברשותה בסגל פתרונות טובים לעמדת המגן הימני, מה שאי אפשר לומר על פתרונות לעמדת הווינגר באותו צד.

ברור שמדובר בהחלטה מאוד לא פשוטה. הצלחה של ג'ונסון כווינגר, עלולה לשבש כל תכנון עתידי בקשר לקאוט. מצד שני, קאוט כבר בן 32, ג'ונסון בן 28 וקאוט יכול לשחק גם בצד שמאל. אני לא רואה סיכון גבוה מידי בניסיון כזה.

אני לא בטוח שזה יצליח, אבל שווה לנסות.

***

האירוויזיון, בכל הנוגע למוסיקה, היא תכנית אשפתית למדי. תכניה מבוססים על פופ דלוח ושטחי וכוריאוגרפית אמ טי וי משעממת. זה לא מפליא שהזיכרונות מהתחרות הזו, נוגעים יותר להולדתה של להקת ריקוד אדירה, ריברדנס, שהופיעה בכלל במחצית, וזכייה של זמרת שזהותה המגדרית אינה תואמת את המגדר המקובל על פי מינה הפיזיולוגי. אוף…יצאתי מזה איכשהו.

לבד מהשוני בשפה, הכול שם נראה ונשמע אותו דבר. השטיקים, התלבושות, העיבודים המוסיקליים. מופע שיא של תרבות של חוסר טעם. הגזמה בגדול מאוד. הכול שם מופרך בנוצצותו ומעורר גיחוך ברצינות התהומית בה מתייחסים אליו המשתתפים. אין שם טיפת הומור ולא קורטוב של מקוריות. לא פלא שפיק מתראיין שם על תקן בטהובן.

אין שם שום דבר תיאטרלי או קברטי, אין שם פולק, אין שם רוקנרול. לא גלאם, לא Pאנק, לא Fאנק, לא מטאל. לא אלתור ג'אזי או קינה בלוזית. לא מייצרים שם שום דבר שלא מיוצר במיליוני יחידות של חוסר טעם בכל העולם בכל רגע נתון.

פעם עוד נהגתי לצפות, זה היה כשעוד האמנתי שכל העולם נגדנו  ורציתי להיות שם כשזה קורה. האירוויזיון האחרון בו צפיתי בשידור ישיר היה בשנת 79', בו היה לקיבוץ מענית ייצוג נכבד. מאז אני אפילו לא מתעניין בתוצאות.

השנה אצפה בעניין רב. לא בכל התחרות כמובן, רק באותו קטע בו יעלו חברי להקת איזבו לעשות את מה שהם עושים מצוין, תערובת של רוק, פסיכאדליה, דיסקו, פאנק, מוסיקה ערבית ומוסיקה שחורה.

 

תנו להם בראש לגויים - איזבו

 

איזבו קמה בפתח תקווה, כן כן, על ידי רן שם טוב, ניר גראף ותמיר מוסקט. הלהקה התפרקה לאחר כמה שנים לא מוצלחות בארה"ב. אז, חזרו שם טוב וחברתו לחיים וללהקה שירי הדר לישראל. תמיר מוסקט נשאר שם והקים את הבלקן ביט בוקס. כאן, חברו שם טוב והדר ליונתן לוי וניר מנצור ואיזבו קמה לתחייה.

ניר מנצור הוא אחד התופיסטים הגדולים בארץ. הוא חולק, לטעמי, את המקום הראשון בטבלת מתופפי הרוקנרול עם איסר טננבאום מרוקפור. יונתן לוי, הוא לא רק בסיסט ענק, הוא גם מוסיקאי ומפיק ראשון במעלה. רן שם טוב נחשב בברנז'ה לסוג של גאון מוסיקאלי. הוא גיטריסט ומפיק מבוקש. הוא גם ייחודי מאוד בגישה שלו למוסיקה. "רכבת שנוסעת על פסים משלה" הגדיר אותו פעם אחד מהאמנים הבולטים בארץ. שירי הדר היא זמרת וקלידנית שמזכירה לי בהתנהלותה קצת את ג'וליה אייזנברג. היא אדישה ונון שלאנטית, מתנהגת כאילו לא מבינה מה היא עושה שם, ואין לתאר את הצליל של איזבו בלעדיה.  

ההחלטה לשלוח את איזבו לתחרות, היא בהחלט תוצאה של חשיבה מחוץ לקופסא. ברור שהסיכויים נגדם, אחרי הכול לא רק המוסיקה והתלבושות שם ידועים מראש, גם תוצאות ההצבעה בדרך כלל לא מפתיעות. ההחלטה להעדיף להקת רוק בועטת במוסכמות על פני זמרת תואמת שטאנץ אירוויזיוני כמאיה בוסקילה הנהדרת, או על נאד נפוח ומלא בעצמו כצביק'ה פיק, משדרת מקוריות ורעננות לא פחות מאשר הבחירה עצמה.

אני לא בטוח שזה יצליח, אבל שווה לנסות, ולו רק כדי לראות את הפרצופים הנדהמים בקהל.

***

בסיפור המתרחש במשולש ההתאחדות האנגלית – טרי – קאפלו, אף אחד לא חשב. לא בקופסא ולא מחוצה לה. לא נעים, אבל הם ללא ספק גורמים ליו"ר לוזון להיראות קצת פחות אידיוט. הידד.

אחרי פרשת סוארז – אברה, דורפן אמר לי, והוא גם כותב על כך כמו שרק הוא יודע לכתוב, שבהתאחדות האנגלית פתחו תיבת פנדורה ואין לו מושג לאן זה יגיע. גם להם אין מושג, אבל זה מתפוצץ להם בפרצוף. הידד פעם שנייה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חידון מספר 276 לאנשים חכמים
היעבור סופוקליס למחלקת הכדורעף?

44 Comments

יואב דובינסקי 10 בפברואר 2012

לייק!
גם על העצבים מהשימוש במשפט ובעיקר על איזבו. כשקראתי על הבחירה הרמתי גבה וחשבתי "איזה לא קשור, בא לי לראות מה ייצא מזה".

יואב 10 בפברואר 2012

אהבתי מאד ובהקשר לאיזבו, בטח מסקרן.
בני,
אם אני לא טועה, גידי רז המחונן(שניגן איתי בגוונים כהים) התחיל את דרכו בלהקה פתח תקוואית שברח לי שמה, להקה שהופיעה איתנו בערב משותף בפנגווין בתחילת התשעים, שם פגשתי בו לראשונה. מוכר לך? אני חושב שגם גידי מפתח תקווה במקור.

בני תבורי 10 בפברואר 2012

יואב,
אכן מחונן!
יכול להיות שבגוונים כהים הייתה לכם מתופפת? אם כן, ראיתי אתכם בהופעה. את גידי אני מכיר שנים כשעבד בתאורה אצל אחי. הוא גם נודע כלוליין אדיר, אף אחד לא טיפס על טראסים בגבהים ובמהירות שהוא טיפס… :)
לא הייתי איתו בקשר זמן רב ואין לי מושג מה הוא עושה פרט לברי, אבל הגיע הזמן לברר. בכל אופן בחור נהדר ומוסיקאי מצויין.

בני תבורי 10 בפברואר 2012

נדמה לי שקראו לה הגר…

יואב 10 בפברואר 2012

היתה את יעל כהן לפני שעזבה למכשפות. גידי לא הספיק לנגן איתה כי הצטרף שנה אחרי(היה הבק ליינר של פוליקר באותם ימים). גידי עצום וברגע שניצן זעירא(המנהל שלנו אז) שמע אותו לראשונה איתנו- היה ברור לאן זה ממשיך והיינו מתאמים הופעות לפי הלו״ז של ברי.
אני חושב ששם הלהקה קשור לקו אוטובוס.

יואב 10 בפברואר 2012

היתה את יעל כהן לפני שעזבה למכשפות אבל גידי לא הספיק לנגן איתה כי הצטרף שנה אחרי(היה הבק ליינר של פוליקר באותם ימים). גידי עצום וברגע שניצן זעירא(המנהל שלנו אז) שמע אותו איתנו- היה ברור לאן זה ממשיך.
אני חושב ששם הלהקה קשור לקו אוטובוס.

בני תבורי 10 בפברואר 2012

זוכר משהו מעורפל, אולי קו 66?

יואב 10 בפברואר 2012

נראה לי שכן.

אסף THE KOP 10 בפברואר 2012

יואבי, הרגת אותי…

אח שלי ניגן עם יעל כהן בלהקה שהקימו שהם היו בני 12… החזיק מעמד איזה חודשיים.

תומר חרוב 10 בפברואר 2012

תחשוב מה עובר עלי שכל ניצחון חוץ עלול לגרור שחמוש בכותרת המתבקשת.

haimon 10 בפברואר 2012

Benny – great post!! – will they perform this song there?

בני תבורי 10 בפברואר 2012

תודה. איזבו ישירו את השיר TIME שנכתב במיוחד.

D! במולדת 10 בפברואר 2012

בני, אני בדרך כךך מסכים איתך. ולמעשה אני מסכים שג'ונסון ראוי יותר לחלק הקדמי מאשר לזה האחורי (אם כי בצד ימין הבעיות בהגנה שלו פחותות – למישהו יש הסבר?). אבל אני לא יכול להסכים ל"שחקן מהיר מאוד, בעל שליטה מצוינת בכדור ויכולות לא רעות בהגבהות ואפילו בעיטה לשער." – הוא כן מהיר אבל השליטה שלו בכדור היא סבירה ולא יותר מזה, הוא מגביהה בסדר (שזה אומר שמדי פעם, לפעמים, הוא עובר את המגן הראשון ולפעמים, מדי פעם, הכדור הולך לאיזור המסוכן בזווית הנכונה ולשחקן שנמצא שם. לעיתים). הוא בועט לפעמים לשער, זה נכון. לפעמים זה גם הולך למסגרת ומדי פעם גם נכנס. לא הייתי בונה עליו את הקבוצה.

red sox 10 בפברואר 2012

ההסבר לשאלה שלך פשוט: קל מאוד לשחקן תוקף ימני לעבור מגן ימני שמשחק בצד שמאל. הסיבה היא שתמיד קל יותר להגן מכיוון הרגל החזקה. מאותה סיבה בדיוק הרבה מאמנים מעדיפים לשלוח ווינגר ימני לשחק על קו שמאל, כדי שיחתוך לכיוון המרכז על הרגל החלשה של המגן הימני של היריב.

גלן ג'ונסון הוא הגירסה השחורה, הקצת יותר מוכשרת והקצת פחות מטומטמת של עומרי קנדה. התיאור של בני לגביו מדוייק, וכאוהד פ"ת הוא בוודאי יודע שאותו תיאור (התוספת התואר "דביל" אולי) יושב בול גם על קנדה.

D! במולדת 10 בפברואר 2012

אכן סיבה טובה
אם כי ג'ונסון לדעתי חלש בכל כך הרבה מובנים שאני לא רואה את זה כסיבה היחידה. אבל אנסה לצפות בעניין בעתיד.

תודה

בני תבורי 10 בפברואר 2012

D במולדת,
אל תטעה, לא הפכתי את ג'ונסון למסי. זו המשוואה: הוא יעיל ותורם יותר התקפית מדאונינג וחדיר יותר הגנתית מקלי.

D! במולדת 10 בפברואר 2012

כשאתה מציג את זה ככה…

ובכל זאת, אני מודה שעדיין לא אמרתי נואש מראש הממשלה הזה
ובכל מקרה יש לנו אחרים שאני מעדיף לראות פותחים שם.
מכיוון שאין לא מצפה להרבה מהעונה הזו אני מעדיף לראות את קלי בהגנה, גם במחיר טעויות, ומישהו אחר מג'ונסון באגף: מבוגר, דאונינג או יותר טוב צעיר מבטיח. זו העונה לצעירים לאסוף ביטחון ונסיון.

ניינר 10 בפברואר 2012

בני , נכנסת פה לשדה מוקשים בעניין המתופפים. מנצור נהדר וטננבאום מאד ייחודי ומבריק אבל שני מתופפי הרוק הכי טובים שלנו הם שניים שלא עובדים הרבה בארץ-טל ברגמן וניר צדקיהו ויש סיבה למה הם עובדים בחו"ל. ברשימת הגדולים שלי תמצא גם את תמיר מוסקט ואביב ברק

אסף THE KOP 10 בפברואר 2012

את טל ברגמן אני זוכר עוד כילד מראשון של ראשית שנות ה-80.

הוא היה גר מול בית ספר "בארי" ואבא שלו היה חבר טוב של אבי.
איש יוצא דופן.

בני תבורי 10 בפברואר 2012

ניינר,
סיכון מחושב. ניר צדקיהו לא סתם זכה לתהילת עולם בטור עם ג'נסיס וטל ברגמן שניגן עם צ'יק קוריאה מצד אחד ובילי איידול מצד שני. גם תמיר ואביב לא זקוקים להמלצות שלי ואפשר להוסיף עליהם גם את תמיר ברזילי, אשר פדי ומשה אסרף. התייחסתי לשני מתופפים שלדעתי נמצאים במקום הכי גבוה מבחינת תפיסת התיפוף כנגינה ולא רק כאחריות על מקצב וטכניקה, מה שבולט במיוחד אצל איסר בקטעי פסיכאדליה. אני מזכיר גם את נווה קורן מ TREE שעושה צעדים ראשונים ובטוחים לרשימה.

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 11 בפברואר 2012

אביב ברק. אין שאלה בכלל…
יש את המתופף של מאלוקס ששמו ברח מזכרוני. יוחאי?

red sox 10 בפברואר 2012

בני, אהבתי את ההגדרה הפוליטיקלי קורקט שמצאת כדי לתאר את יזהר כהן.

אפריים 10 בפברואר 2012

חזק

בני תבורי 10 בפברואר 2012

:)

אריק 10 בפברואר 2012

בני אני מאוד בעד הרעיון של ג'ונסון כשחקן כנף. אני בעד כל רעיון שיגרום לג.ג. להיות הרבה על המגרש בעיקר מחר. אל תעלב אבל אני בעד הרעיון בגלל שלדעתי הוא גרוע. הוא לא בייל, וכשפרגי למשל ניסה משהו דומה עם אברה או רפאל שניהם מוצלחים מג.ג. זה היה אסון, ולכן אני כמובן בעד.

red sox 10 בפברואר 2012

במשחק של ליברפול מול טוטנהאם זאביק זלצר טען שקאפלו צופה מהיציע בשני המתמודדים על עמדת המגן הימני בנבחרת: גלן ג'ונסון וקייל וולקר. עכשיו, מעבר לעובדה שוולקר טוב בהרבה מג'ונסון כמגן, אתם רוצים לומר לי שיש מישהו שלא חושב שמיקה ריצ'ארדס טוב בהרבה משניהם??
רק העובדה שלג'ונסון יש 70 הופעות בינ"ל ולריצ'ארדס 12 היא עילה לפטר את קאפלו…

D! במולדת 10 בפברואר 2012

זו עילה לפרק את ההתאחדות. ויש עוד אנשים שנותנים את העובדה שג'ונסון בנבחרת כהוכחה לזה שהוא שחקן טוב.

אפריים 10 בפברואר 2012

כל רעיון שמשמעו פגיעה בדקות המשחק של דירק קויט הוא שגוי.
התאהבתי בו לפני כמה שנים כשראיתי את מוסר העבודה שלו מקרוב. הוא תופעת טבע ונכס לכל קבוצה, בטח בשביל ליברפול.
עכשיו כשסוארז חוזר דלגליש יהיה חייב לוותר על מישהו, עדיף שזה יהיה ג'ונסון מאשר קויט.

יניר 10 בפברואר 2012

כל הארוויזיונים היו שווים רק כדי שנכיר את ריברדנס וניסחף לנצח,

ובעניין של קאפלו, בעיני זה סיפור של מאמן שחצן שלא טרח אפילו ללמוד את שפתם של הילידים אותם הוא שוחט ופשוט מפחד מכשלון נוסף ולכן מצא תירוץ דלוח לברוח.
האם ניתן שיהיה קפטן גזען במדינה מעורבת? או בעצם קפטןגזען בכל מדינה ?

אסף THE KOP 10 בפברואר 2012

בני, לדעתי אתה מחוץ לשוק העבודה הממוסד כבר יותר מעשור. המשפט המרגיז, המעצבן, הבון-טוני, המעורר חימה, זעם וחרון שנהוג להשתמש בו היום הוא "לחשוב מחוץ לאזור הנוחות".

שאומרים לי את זה, משום מה עולה לי תמיד בראש תמונה של אסלה.

בני תבורי 11 בפברואר 2012

חדש לי, לא הכרתי. אכן מעצבן.

ויכסלפיש 10 בפברואר 2012

התרומה היחידה של האירוויזיונים היא אן מארי דוד, מה הקשר בין מענית לאירוויזיון 79'?

בני תבורי 10 בפברואר 2012

חלב ודבש? הללוייה? גלי עטרי? ראובן גבירץ.

חאג' 10 בפברואר 2012

אחלה פוסט.
איזבו מעולים.

טל 12 10 בפברואר 2012

אני מניח שבעונה הבאה נראה כמה שחקנים חדשים,אבל כבר עכשיו ליברפול משחקים טוב לדעתי.משחק ההגנה של הקבוצה די טוב,אבל מצד שני משחק ההתקפה לוקה בחסר.

במצב הנוכחי ג'ונסון כשחקן כנף בהחלט נראה לי כאופציה טובה.

אמיר שלום 11 בפברואר 2012

לא הבנתי מה יש לך נגד האירוויזיון כל-כך. לא מעניין אותך? לא הז'אנר שלך? סבבה. מה מפריע לך שזה קיים? גם הכניסות בצביקה פיק היו לא הכרחיות, יש לך איזה סכסוך אישי עם הבן-אדם שבכתבה על הבחירה (הראויה מאוד) באיזבו הצלחת לתקוע לו שהוא נאד נפוח?

ובלי קשר, אולי שווה לך להישאר גם לשיר של הנציג הטורקי – http://www.youtube.com/watch?v=Ff7ZdlwZPTs

בני תבורי 11 בפברואר 2012

אמיר,
1. קריאה חוזרת תוביל אותך לאוסף נימוקים שפרטתי במסגרת מה שיש לי נגד הארויזיון. זה לא אומר שאסור לך לחלוק על דעתי.
2. למרות שאין לי איתו דבר וחצי דבר, צביק'ה פיק הוא נאד נפוח. זה לא אומר, כמובן, שאסור לך לחשוב שאני נאד נפוח.
3. השיר הטורקי…שמע, אני מאוד אוהב ומעריך מוסיקה שמיוצרת בטורקיה. יש להם פולק משובח, רוק נפלא וג'אז לא מהעולם הזה. את דעתי בקשר לשיר ששלחו לארוויזיון תוכל למצוא באותן שורות בהן הבעתי את דעתי על הארוויזיון. זה לא אומר, כמובן, שאסור לך לחשוב אחרת.

D! במולדת 11 בפברואר 2012

בני – מכיוון שיש לי הכרות קלה ביותר עם ג'אז ופסיכדליה טורקית וזה בהחלט מעיף לשמיים – תוכל אולי לזרוק כמה שמות להרחבת הידע?

אסף THE KOP 11 בפברואר 2012

אלברט בגר (-:

בני תבורי 11 בפברואר 2012

לאלברט יש קטע נפלא, אותו הוא מנגן דווקא בחליל, שנקרא נולד באיסטנבול, השתמשתי בו כאות הפתיחה לתכנית שלי ב "כל השלום".

בני תבורי 11 בפברואר 2012

נסה את אמרה קרטרי – נגן כלי הקשה, אילהאן ארסהין – טנור סקסופון, המתופף אטילה אנגין ומפאיי פלאיי, חצוצרן ענק שנתגלה על ידי דיזי גילספי. אלה היחדים שעולים לי בראש כרגע.

D! במולדת 12 בפברואר 2012

נשמע נהדר.
תודה

רועי מ 11 בפברואר 2012

החבר בני מתבקש לסור למזכירות.

טוב עכשיו ברצינות.
מה שאני מסכים איתך שוב.
קודם כל שמחה איזבו אני מה זה מקווה שזה יצליח להם קודם כלץ אולי יגרום להפ לסיבוב הופעות ומכירת טובות באירופה. להקה טובה בחירה מענינת ביותר. מקווה שיזכו.
ו
ועכשיו לחלק הקשה והטראגי ליברפול שלנו. אני גם חושב שג'ונסון צריך לעלות לאגף את קאוט בכלל הייתי מציב במרכז. יילי צריך לשחק יותר וזה בניגוד לדאונינג שצריך לשבת במילאוים של הקבוצה.
(מצידי שישלך לעשות קו ברצועת עזה). והאנגלים אומנם עם חןש הומרו טוב אבל מקובעים "קצת" זאת בעיה.

פאקו 12 בפברואר 2012

פוסט מצויין.
ולגבי החשיבה מסוג לקופסה, זה ביטוי שתפס מקום מכובד ב"בולשיט בינגו". למי שלא מכיר:
http://www.lovelyjane.btinternet.co.uk/bullshit.htm

Comments closed