אבי ולוזון

מכבי פתח תקווה משלמת את מחיר ההתנשאות והיהירות הלוזונית. יותר משרוצים כולם לראות את מכבי יורדים ליגה, רוצים להיפרע מהלוזונים. לא בטוח שזה לא כדאי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

התכונות בהן בורך אבי לוזון, שהביאו אותו להיות הצלחה כבירה במקצועו כבנקאי בכיר (כיום גמלאי), מספיקות כדי לתייג אותו כסיפור הצלחה פנטסטי שיכול היה לשמש רקע לטלנובלה.

הרקע, צריך לומר באופן גלוי, נקודת הפתיחה שלו. סיפור מוכר במחוזותינו של ילדות לא פשוטה בתנאים קשים, שהביאה בעקבותיה שאיפה עזה  למצוינות, מחויבות והצלחה.

לוזון לא זכה בתפקיד מנהל האגף לפיתוח עסקי בחטיבה הבנקאית של בנק דיסקונט, אחד מהתפקידים הבכירים בעולם הבנקאות, בגלל ילדות עשוקה או עיניים יפות. הוא קיבל את התפקיד לאחר שהצטיין בכל תפקיד אחר שמילא קודם לכן בבנק. הצבתו בתפקיד זה נבעה מהערכה רבה לה זכה ממעסיקיו, שכידוע משקיעים ממון רב בפיתוח הצעצוע שלהם, והאינטרס שלהם בהצבת אנשים ראויים בתפקידי המפתח, מובן וברור.

אבי לוזון רכש את אמון מעסיקיו לאחר שהצטיינותו בעבודתו נבעה בין השאר גם מהעובדה שלמד והשכיל לבצע שינויים הכרחיים באישיותו. רוצה לומר, בבנק הוא לא הפגין אף אחת מהתכונות אותן הוא הפגין בתפקידו כיו"ר מכבי אבשלום פתח תקווה בעבר, ושמאפיינות אותו כיום, בתפקידו כיו"ר ההתאחדות לכדורגל.

בבנק, לוזון ידע לדבר עם עובדים ולהקשיב ללקוחות. בבנק, לוזון ידע כי הלקוח הוא זה שמממן את שכרו. בבנק, למד לוזון מהר מאוד, כי עובד מרוצה מביא לקוח מרוצה ששווה בעלים מרוצה. בעלים מרוצה, השמיים הם הגבול.

בבנק, לוזון לא צעק על אף אחד. הוא קודם כל הקשיב. אחר כך חשב, אחר כך החליט וכך פתר את הבעיות שהונחו לפתחו. אף אחד בבנק, עובד תחתיו או מעליו ובוודאי לא לקוח, לא זכה לשמוע ממנו גידופים ונאצות. אף אחד לא הושפל על ידו ולא אוים.

למה זה? כי בשביל להתקדם בבנק לוזון עבד עם הראש. הוא גייס את תבונתו, את יכולותיו בתחום העסקי ואת אותו חלק באופיו שהפך אותו לאהוד על עובדיו, מנהליו ולקוחותיו. לבנק, ידע לוזון, לא מביאים את רגשות הקיפוח העדתי והתסכולים מהילדות. לבנק, לא מביאים את השכונה. ובבנק, הוא גם לא היה בעל הבית.

*

אבי לוזון של הכדורגל הוא אדם אחר. שם, הבטן ניהלה אותו. לוזון של הכדורגל מאופיין בהבלטה והחצנה פראית של כל תכונה אשר אותה הדחיק והשכיל להעלים, וכאילו לא התקיימה בו בעברו בבנק. למעשה לא ניתן כיום לאפיין את לוזון מבלי להידרש בראש וראשונה לעיסוק בחלק אחר של אופיו: איש ריב ומדון, בריון אלים ומחסל חשבונות סדרתי.

אבי לוזון של הכדורגל אינו האיש שהשכיל לסלול דרכו לצמרת מוסד עסקי ענק בהפגנת כישורים עסקיים פנטסטיים ויחסי אנוש מעולים, תוך התעלמות מוחלטת מהשדים שפיעמו בקרבו. לבנק הוא הביא כשרון נטו. לכדורגל, הוא הביא את כל מה שנוצק באישיותו מילדות לאב שמפרנס משפחה בתנאים קשים, מאם שחילקה זמנה בין גידול ילדיה ועבודות מזדמנות, מחיים בדירה קטנה וצפופה ואת הכעסים והרצון להיפרע מכל מי שלא נתן לו סיכוי.

בשנותיו כעסקן כדורגל, נוהג אבי לוזון בדיוק כאותם אלה שלא פרגנו לו ושלא רצו בקרבתו. הוא הפך לחיקוי מדויק של מושאי שנאתו. אי אפשר למצוא כיום כל הבדל בין התנהגותם כלפיו של "הפרדסנים", כינוי לעג בו הוא משתמש כלפי אנשי הממסד הישן של מכבי פ"ת שהתנשאו מעליו עד שהדיח אותם ולקח את מקומם, לבין התנהגותו שלו, כלפי כל מי שלשיטתו, ניצב בדרכו באי קבלה מוחלטת של מרותו.

*

מועדון מכבי פ"ת אינו האיש הרע בסיפור. מועדון קטן, הוותיק מבין שני הפתח תקוואים (נוסד ב – 1912), שהיווה גאווה לאוהדיו במשך שנים, שממנו יצאו, בין השאר, אליעזר שפיגל, שמואל בן דרור, האחים זאב ואיציק זלצר, פינחס קינטסליך ("סיבורי הישראלי") וניסים כהן, שעד היום מבעתים אותי הזיכרונות מהדרבי הנורא הוא בפברואר 80', בו ניצח זולל השום על קונצרט שנגמר בחמישה כדורים ברשת של שאול נחום ובשני מורחקים של הפועל.

מאז הקמתה הייתה מכבי פ"ת שנואה רק על אוהדי הפועל. טבעי ומובן. קבוצה שבראשית שנותיה שיחקו בה רק בני המעמד העליון של המושבה באותה תקופה, פרדסנים ואורזים. האצולה החקלאית הליברלית מול הפועלים של מפא"י. זה לא שלא היו מכות, אבל אף פעם לא בעטו בפרצוף  של מישהו ששוכב פצוע על הדשא.

כיום כולם רוצים ברעתה של מכבי והלוזונים לא יכולים להאשים אף אחד במצב אליו הביאו את המועדון שלהם, מלבד את עצמם. הפנים של מכבי, הן החיוך המתנשא והזחוח של הלוזונים. מכבי היא התסכול ורגשות הנחיתות מהן נובעות האלימות וההתנהגות הגסה, האני ואפסי עוד, של הבנקאי והקבלן.

*

צריך לומר בקול רם וברור שמכבי פ"ת לא המציאה את ז'אנר האימה הזה, של בעלים/מנהלים בריונים וגסי רוח בכדורגל הישראלי. להפועל היו דני לוי ותומר סיני, לאשקלון יש את אזגי וגם טביב ובן כהן בשטח. אבל בהחלט נכון יהיה לומר שאבי ועמוס לוזון קידמו וטיפחו את הז'אנר, והביאו אותו למצב בו המעורבות בכדורגל קיימת בעיקר מצד בעלי אינטרס שאין להם כל קשר למה שהמשחק הזה נועד להיות.

מכבי פ"ת משלמת את מחיר ההתנשאות והיהירות הלוזונית. יותר משרוצים כולם לראות את מכבי יורדים ליגה, רוצים להיפרע מהלוזונים. לא בטוח שזה לא כדאי. הפועל פ"ת הלכה לפירוק ותרד ליגה, ועל הדרך הרוויחה את הסתלקותו של דני לוי ממחזור הדם שלה.

*

בצירוף מקרים שכאילו נרקח באולפן הוליוודי, דווקא ברגלי הפועל פ"ת, אחד המועדונים המוכים ביותר בכדורגל בעשרים ומשהו השנים האחרונות, נפלה ההזדמנות להגשים את שאיפתם של כל אוהדי הכדורגל בישראל, שאינם כמובן אוהדי מכבי פ"ת. אם הפועל ינצחו את הדרבי בשבת, באמת לא יעזור בית דין, גם לא כזה שרוחו של יו"ר ההתאחדות נושבת במסדרונותיו.

באופן אישי, אני מתקשה להאמין שכך יקרה. ראשית, הסגל של מכבי עדיין טוב מזה של הפועל ושנית, נדמה לי כי דווקא מכבי תגיע לדרבי עם מוטיבציה של נקבה שמישהו מתעסק לה עם הגורים, וקשה למצוא בטבע יריב ראוי לאחת כזו. מצד שני, מכבי לחוצים קצת, לא?

*

הולך להיות מאוד אמוציונאלי בראש הזהב בשבת. האוהדים של הפועל מבטיחים הצגה ביציעים, ואם לשפוט על סמך העבר, יש שם על מי לסמוך בעניין הזה. אני מניח שאוהדים של קבוצות אחרות יגיעו אף הם להביע את תמיכתם ברעיון הנשגב של מחיקת החיוך המתנשא מפרצופם של הלוזונים. אני רק מקווה ששום דבר שמזכיר את המשחק ההוא, ושכל מה שאירע אחריו, מהמכות ועד להחלטה הטיפשית של בית הדין לערעורים, לא יחזור על עצמו.

בהצלחה למנחשים.

***

ליבון הלם מת הלילה.  לזכרו.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

חדש: "דה באזר" גם בפרסית לגולשים באיראן
שיחקה אותה, השופטת ל'

46 Comments

IDO 20 באפריל 2012

בני – איך אתה יכול לקחת ברצינות משהו שעשה את הקריירה בבנק דיסקונט?
הרי לקרוא לבנק דיסקונט (בהנחה) זה כמו לקרוא ללול תרנגולות השנצלייה לסופרמרקט תחתית הארגז ולבנק
בנק מכירת סוף העונה… אתה מבין את האבסורד. בנק צריך להיות בנק הציונים, בנק ישראירופה , אבל לא בנק בהנחה…
אני אלי לוזון ואני עבדתי 40 שנה בבנק ההנחות… שמשהו ילמד אותו ואת לקוחות הבנק אנגלית.

פנדלוביץ 20 באפריל 2012

חבל עבור אבי לוזון ומכבי פ"ת שהוא עזב את מכבי פ"ת לטובת התפקיד בהתאחדות. כי לאורך הרבה שנים מכבי פ"ת הייתה מופת להתנהלות יעילה, מקצועית ונבונה כלכלית ומקצועית. גם אז היו כל מיני סיפורים לא נעימים איתם (במיוחד עמוס) אבל ככלל אבי לוזון היה מנהל למופת.
אני מאמין שהוא הגיע לתפקיד יו"ר ההתאחדות עם כוונות טובות ורצון להביא שינוי. אבל מסתבר שזה לא בשבילו, ולנהל את מכבי פ"ת זה לא בשביל עמוס.
חבל עבור מכבי פ"ת שהיא הפכה לקבוצה שנואה בגלל האנשים שהחזיקו אותה מעל המים הרבה שנים.

מיכאל 20 באפריל 2012

אז אולי שיתחלפו ? עמוס להתאחדות ואבי למכבי. ואז אולי יש סיכוי שחלובה יוחלף ע"י האח השלישי שתמיד כועס

אריק 20 באפריל 2012

השאלה מתי היה היום בו הוא הביט במראה וראה את נפוליון בונאפרט מביט בו, מאז הכל התדרדר. והיום הוא רואה שם את טוני סופרנו (במקרה הטוב)

אבי 20 באפריל 2012

האם התיאורים שלך על אבי לוזון הבנקאי הם מידיעה או מההנחה שאלו התכונות שנדרשו ממנו על מנת לפלס את דרכו מעלה בהיררכיה הארגונית של הבנק?

בני תבורי 20 באפריל 2012

ידיעה פרי מחקר מעמיק.

יפתח 20 באפריל 2012

אתה לא צריך להיות מעודן כדי לעבוד בבנק. כידוע כוחנות ולא לספור אנשים ממטר הן תכונות נפוצות בקרב בנקאים (בייחוד בהנהלה)

אסף THE KOP 20 באפריל 2012

בתור אדם שעובד בתחום, אני חייב לציין שאין לך מושג על מה שאתה מדבר.

S&M 20 באפריל 2012

בבנק הוא התנהל במנותק מהמשפחה, ונאלץ לכבוש את כל התכונות (השליליות) כדי להתקדם בתפקידים. בכדורגל הוא מוקף במשפחה, אלו שמכירים אותו ולא את הבנקאי, ולכן כל מה שנכבש שם, התפרץ כאן.

זה לא כל כך נדיר שאנשים מתנהגים אחרת במקומות שונים. דווקא להפך, בד"כ זה כך.

ולגבי מכבי פ"ת, נכון שהיא הפכה שנואה בזכות הלוזונים, אבל אי אפשר לתלות בהם את התבהמות האגודה הזו. גם בכדוריד, כאוהד ארזים, אני זוכר שמכבי פ"ת הייתה שונה (ואלימה) מאחרות. לא היה נעים לבוא למשחקים שלה, לעומת משחקים ברחובות או הפועל פ"ת. וזה בענף זניח, שאם היית ממלא בו חמש שורות של קהל זה נחשב למשחק צמרת.

אסף THE KOP 20 באפריל 2012

ליבון הלם היה חולה תקופה ממושכת, לא ?

הטור שלך צודק ונכון, יחד עם זאת – תרבות ה"אני ואפסי עוד" לא מאפיינת רק את הלוזוניה, אלא גם את העיתונות שצוצפת וקוצפת בעניין (עמיר פלג החלטוריסט לדוגמא). קצת צבוע בעיני שחבורת פופוליסטים ודמגוגים, שטובים אך במעט מהלוזוניה, אם בכלל, הפכו להיות השופר המבשר את בוא המנהל התקין לכדורגל הישראלי (ברקוביץ לדוגמא, הליצן שתקף את המאמן של בנו).

הטהרנות והצדקנות הזאת חמורה לא פחות מהלוזוניה – הנה דוגמא שלא קשורה לעולם הכדורגל – לפני כמה ימים כל הארץ געשה על כך שבחורה קיימה יחסי מין פומביים עם מס' גברים בחוף. העיתונות פימפמה את הסיפור, מושכות בעט כבר צווחו "אונס קבוצתי" (הפליאה להאשים עיתונאית אחת, הנמנית ע"פ רוב על ז'אנר בכיינות הקיפוח המזרחי שטענה שאנו צריכים להיות מזועזעים ומבויישים כי זאת הייתה יכולה להיות גם הבת שלכם. שלכם – לא חלילה גם שלה), אחרות ראו בה "קורבן" מנוצל (היא הרי חייבת הייתה להיות "שתויה" או "לוקה בשכלה"), אפילו ב"דה-באזר" היו כמה בלוגיסטים שקישרו בין המעשה שנעשה למצב המדינה ושאר ירקות. ומה נתגלה ? להד"ם. לא אונס. לא ניצול. לא פיגור של הבחורה. לא נעליים. סתם נערת ליווי שרצתה להעניש את חבר שלה.

בני, האם לדעתך מישהו יכתוב מאמר בעיתון או בדה-באזר שכותרתו תהיה "עיתונות, זנות, ומה שביניהם ?"

בני, אתה בין הבודדים באתר זה ובכלל, שיודעים להעביר ביקורת מנומקת, לא מתלהמת, מכובדת וקולעת. חבל שאחרים לא לומדים ממך.

כסיפוביץ 20 באפריל 2012

מסכים אתך לגמרי בעניין העיתונות.
אין מילים לתאר את הרדידות בעיתונות היום.
כמו ששרים מוקי, פורטיס וסחרוף ב"מעצבי דעת הקהל".
הציבור כאמור מטומטם ולכן הציבור גם משלם.

אריק 20 באפריל 2012

ברור. וכולם שותקים כל השנה. כאילו שהעובדה שאבוקסיס צריך סולחה עם האחיין כדי להתמנות לעוזר מאמן הנבחרת זה מנהל תקין וכמובן יש כאלה מקרים על בסיס יומי כמעט. אבל פתאום כל הסמרטוטים שההתנהלות שלהם לט טובה בהרבה מזהים גל ורצים לרכב עליו.

בני תבורי 20 באפריל 2012

אסף,
ליבון הלם החלים מסרטו בגרון לפני כמה שנים אבל ככל הנראה גם החלמה היא עניין זמני.
אתה מעלה נקודה חשובה, אבל אני לא משוכנע שאני האיש המתאים לענות עקב הפסקת מוחלטת של קריאת עיתונים כבר לפני די הרבה שנים, במקביל לכניסת האינטרנט לחיי, למעט מוסף אחד של סוף שבוע וכתבות הנוגעות לספורט. בנוגע למקרה על שפת הים, אני לא יודע עד כמה מטרת הכותרות כוונה לעיצוב דעת קהל. אני מאמין שמדובר יותר במהלך שיווקי אגרסיבי הכרחי בתחרות בין העיתונים.

ברק 22 באפריל 2012

עמיר פלג החלטוריסט – לייק

איתן בקרמן 20 באפריל 2012

חתיכת נאום, בני! אהבתי מאוד.

הופמן 20 באפריל 2012

פוסט מעניין. שהטוב ינצח.

קורא אדוק 20 באפריל 2012

רק תביאו את הדרבי! :-)

עופר פרוסנר 20 באפריל 2012

בני, כל מילה. אני זוכר את מכבי פ"ת כמועדון מנוהל היטב, ומאוד חבל לי על מה שקורה עכשיו.

בעז 20 באפריל 2012

כאוהד מכבי פ"ת תודה.

ומחר אינשאללה נקרע אתכם אחד אפס.

יונתן 20 באפריל 2012

הפוסט הזה מהווה קריאה נרגשת לאוהדי הכדורגל הישראלי באשר הם להגיע בשבת למושבה. לא יהיה מחזה יפה יותר משלל צבעים ביציע(י?) הפועל פ"ת, מעודדים את הקבוצה שירדה ליגה, רק כדי שתיקח איתה את האחות המכוערת והמושחתת.

YG 20 באפריל 2012

יופי בני, אבי קרא את הפוסט ועכשיו החליט לבטל את כל משחקי השבת. תראה למה גרמת עם השטויות שלך

בני תבורי 20 באפריל 2012

בחיי, הבאסטרד הזה הולך לגזור אחלה קופון בשביל הקבוצה שלו, אני מריח הקפאה.

YG 20 באפריל 2012

האירוע הזה משחק לו בדיוק לידיים. השחקנים הפצועים של מכבי יחזרו למשחק הבא, השיח הציבורי עובר ממנו הלאה, הוא קונה לעצמו זמן להתארגן ולשלוף עוד איזה קומבינה- וכן, הקפאת היורדות/עולות כבר לא יפתיע אף אחד כאן.

אני גם לא אתפלא אם אחד מבעלי הקבוצות/שחקנים קיבל הוראה לפתוח במהומה הזו. לא יאמן.

והכל בגלל פוסט שלך..

בני תבורי 20 באפריל 2012

:(

הופמן 20 באפריל 2012

הגיע הזמן שיו"ר ההתאחדות יהיה נבחר ציבור.

אפריים 21 באפריל 2012

אני יודע שלא לזה התכוונת, אבל אתה באמת מעדיף את ליברמן או אלי ישי בראש ההתאחדות?

הופמן 21 באפריל 2012

לא לזה התכוונתי, אבל כן. לפחות את ליברמן/ אלי ישי אנחנו בחרנו. ואנחנו יכולים גם להחליף. כמה שהם מטומטמים, בסופו של יום בשביל להיבחר שוב הם צריכים שנהיה מרוצים. ללוזון אין שום אינטרס כזה.

תומר חרוב 20 באפריל 2012

מכבי פת סבלה מפציעות והייתה אמורה להעלות מחר בסגל כמה שחקני נוער. פשוט אין גבול לחוצפה.

ניינר 20 באפריל 2012

את מי מעניין הכדורגל הישראלי ביום שליבון הלם הנפלא הולך לעולמו. בעיני בני, הוא היה זמר הרבה יותר גדול ומשמעותי ממתופף

פאקו 21 באפריל 2012

hear hear. איזה ניגוד משווע, בטח אחרי היום.

בני תבורי 21 באפריל 2012

בהחלט ואפילו חיפשתי את הביצוע שלו ל Ophilia ולא מצאתי..

ניינר 21 באפריל 2012

בלאסט ואלס הוא שר את אופליה. איזה זמר נפלא ומלא נשמה

בני תבורי 21 באפריל 2012

תודה פאקו, אין דברים כאלה.

פאקו 21 באפריל 2012

זהו. כבר אין. :(

סימנטוב 21 באפריל 2012

אחלה הפקה של משחקי הכס. משפחת לאניסטר לוזון השתלטו על הממלכה (בעוד טיירון עמוס פקוד על המבצר, ג'ופרי גיא קיבל המלכה הצעירה) כולם מחכים למלך הצפון יעקב סטארק שיבוא אך יש עוד את טארגאריין מהבירה הוא עוד יפליג בים הצר ויקנה שוב את המלוכה. הקרבות ברקע אך החיילים השחורים נאמנים (הם חתמו לעד אין יציאה) נלחמים כל שבוע ביציע.

תום 21 באפריל 2012

אהבתי.

בני תבורי 21 באפריל 2012

מצוין! בשבוע שעבר סיימתי להקליט לספריה לעיוורים את הספר הראשון בסדרה, 800 ע"מ של עונג צרוף.

רוני שטנאי 21 באפריל 2012

בני אני מבין שאתה הוא זה שהקליט ? – פרויקט מבורך. אגב, חלק גדול מהסדרה שמעתי באודיו בוק וזו חוויה נהדרת שאני ממליץ לכל אחד.

בני תבורי 21 באפריל 2012

רוני,
אכן פרוייקט חשוב שלצערי חווה מידי שנה בעיות ואיומי סגירה על רקע מחסור בתקציבים. עיוורים, על פי נורמות מקובלות בחברה הישראלית, אינם אוכלוסיה ששווה להשקיע בה.

רוני שטנאי 21 באפריל 2012

לצערי אני מכיר היטב את העניין – אבא של חבר ובת כיתה של בני הם בעלי לקות ראיה חמורה המשתמשים בספריה.

אפריים 21 באפריל 2012

האמת היא שבזמן האחרון יצא לי לחשוב לא מעט על הדיסוננס הזה בין אבי ל-לוזון.
תודה על פוסט מרתק. שבת שלום.

עמית 21 באפריל 2012

רק תיקון קטן. ניסים כהו צמח במכבי הרצליה ונקנה ע"י מכבי פ"ת בסכום שיא (אז) של מיליון לירות

בני תבורי 21 באפריל 2012

נכון מאוד, שכחתי לתת להרצליה קרדיט.

פראליה 21 באפריל 2012

בני – "מנהל הפיתוח העסקי בחטיבת הבנקאות" = הכי רחוק ממה שאתה מגדיר "אחד התפקידים הבכירים בעולם הבנקאות", ההגדרה המציאותית – אוכל חינם עם דיפלומה שמצטיין בלעבוד על הבוסים שלו בעיניים בלי לעשות כלום שנים. (מ"ידע" של שנים ו"תחקיר מעמיק" במערכת).
אוי ואבוי אם על זה אתה מבסס את התיזה שלך לגביו.

בני תבורי 21 באפריל 2012

פראליה,
לא יכול להתווכח עם ההגדרה שלך, לא מצוי בעניינים עד כדי כך. משיחה עם מנהל סניף לשעבר נודע לי כי מדובר בתפקיד בכיר מאוד. את התיזה שלי אני מבסס בעיקר על שיחות עם אנשים שמכירים את לוזון מילדות וכאלה שעבדו איתו. האוי ואבוי שלך קצת היסטרי, אחרי הכל התיזה שלי לא הוגשה כנימוק לקבלת תואר אקדמאי, תפקיד בכיר בארגון עתיר נכסים או קבלת טובת הנאה אחרת.

Comments closed