fuur

 

להקת כוורת הייתה חלק מאוד משמעותי מפס הקול של נעורי. ראיתי אותם בפעם הראשונה בקולנוע שביט בגבעתיים כשהייתי חייל בסדיר, ראיתי אותם שלשום בפעם האחרונה בפארק הירקון, ארבעים שנים אחרי. הלכנו לשם  שלשום כדי ליהנות, אבל גם כדי להיאחז בנעורים עוד פעם ואחר כך להיפרד מהם באופן סופי, שלב הכרחי בהתבגרות. לדעת שזהו, זה זהו.

זאת אומרת, זה לא שממחר אני מתחיל להשתין דרך צינור ולדבר אידיש, אבל ברור שמה שהיה, נגמר. באיחוד של כוורת ב – 84', היה ברור שזה נגמר זמנית עד האיחוד הבא וכך הלאה. הפעם דומה שזה סופי. הם ימשיכו לשיר ולבדר, איש איש כמיטב יכולתו וכישרונו, חוץ אולי מקלפטר שקרע לי את הלב, אבל כוורת, לא תהיה עוד.

כשעמדתי שם בפארק, עם חמישים אלף איש בשלושה דורות של מעריצים, עם אסנת ועומר ונועה, נזכרתי בסיפור שהחל די במקביל להתחלה של כוורת. הסיפור של אהבה אחת, קנאה יצרים ונקמה בישראל של 74', כשהנעורים עוד היו איתנו ולא רק זיכרון מתרחק.

*

ישראל ירושלמסקי זה לא שם שהייתי בוחר לעצמי. יש בו יותר מידי הברות ויותר מידי נקיטת עמדה. עם שם כזה אתה לא יכול שלא להיות ספון בחיקו החם של הקונסנזוס, מה שלא עולה בקנה אחד עם אופיי האינדיווידואלי והחתרני. לא אוהב יותר מידי ביחד.

חוץ מזה, הוא גם היה רב סרן בקבע וחרא של בנאדם.

קצין אפסנאות חיילי הוא תפקיד מאוד מתגמל וירושלמסקי ניצל את היתרונות הגלומים בו. הוא עיצב לעצמו לשכה כשל אלוף, חלש על מצבורי ציוד אישי נחשק כמדי עבודה חדשים ונקיים ושאר צ'ופרים שכל חייל חולם עליהם, הוא הפך למושא חנופה והתרפסות של קצינים בכירים ממנו. קשריו הענפים הפכו אותו לראשון במפקדה שקיבל מזגן למשרד.

*

אחד האפסנאים של ירושלמסקי שיחק בבני יהודה. לירושלמסקי לא הייתה חיבה מיוחדת לכדורגל, אבל מהר מאוד הוא הבין שאפשר לנצל את הכדורגל כדי להוציא מאנשים את המיטב, לשיטתו.

ירושלמסקי ראה את תפקיד קצין האפסנאות רק כעוד שלב בדרך לתפקיד קצין הניהול החיילי ודרגות סגן האלוף הנחשקות. במסגרת תכניותיו הוא לא התכוון לתת לאף אחד לקלקל את השורות ולהפריע, גם לא לחייל עם תמונות של אהוד בן טובים מעל המיטה.

אותו חייל, שמעון שמו, התכוון לנהל חיי כדורגלן פעיל תוך כדי השירות הצבאי. כלומר, לא לנהל כלום חוץ מחיי כדורגלן פעיל. לירושלמסקי היו עבורו תכניות אחרות. הוא תבע משמעון למלא חובות צבאיים נחוצים כמו למשל שמירות, מטבח ועבודות מסוג קיפול אלף שמיכות צמר שחזרו מהחזית הסורית וסידורן במחסן שאותו היה צריך לצחצח ולהבריק עוד קודם לכן. זה בדיוק היה הכפתור עליו אהב ירושלמסקי ללחוץ אצל הכפופים לו. יתנו, יקבלו. יעבוד, ישחק כדורגל.

*

לשמעון היו מחשבות אחרות באשר למעמדו של כדורגלן-חייל שלא עלו בקנה מידה אחד עם אסטרטגית ניהול הפקודים של ירושלמסקי. הוא שמע סיפורים אחרים לפני הגיוס, על מעמד מיוחד ותפנוקים לרוב. במקום זה, הוא נאלץ לקרצף ולשמן את דרכו לאימונים ומשחקים. שום דבר לא היה מובן מאליו.

שמעון גם ראה בעיניים כלות את בן גילו ויקי פרץ מגיע למפקדה אחת לשבועיים, מתקבל בהערצה על ידי רס"ר המחנה אוהד מכבי שמחכה לו בכניסה לבסיס, מוביל אותו לאחד מהמשרדים אשר הכילו בתוכם ראש ענף כלשהו – מדובר במפקדת קצין רפואה ראשי – כדי לצאת משם עם טופס גימלים אספקה לשבועיים הבאים.

*

נעמה הייתה בת קיבוץ מהצפון שחלתה במהלך קורס חובשים ונצטוותה להמתין לפתיחתו של הקורס הבא. בינתיים, היא נשלחה לבלות זמן איכות במפקדה כפקידתו של ירושלמסקי. נעמה טובת המראה הפכה כמו כל פריט באפסנאות לרכושו הפרטי של ירושלמסקי והוא לא סבל חריגה מהנהלים גם במקרה שלה. אפשר היה לשמוע את שאגותיו בכל פעם שאחד החיילים פנה אליה ללא אישורו.

בבקרים היה ירושלמסקי נוסע מביתו בהוד השרון לבית השריון ביד אליהו ואוסף את נעמה לבסיס. בצהריים הוא היה לוקח אותה לאכול באור יהודה הסמוכה ובערב מסיע אותה חזרה למקום מגוריה. בהפסקות הצהרים הוא היה פורס למענה שמיכה בצל אחד האיקליפטוסים ליד משרדו ועונה במקומה על טלפונים כדי שתוכל לנוח. נעמה השתלטה על סדר היום במשרד. היא עיצבה וקישטה בתמונות שהביאה, ובטייפ שירושלמסקי ארגן לבקשתה, התנגנה מוזיקה פופולארית של אותם ימים ובמיוחד שירי להקת כוורת. למשתתפים בשיחות השק"ם לא היה ספק, ירושלמסקי מאוהב.

גם נעמה מצידה גילתה אהבה, לשמעון. החייל הצעיר והנאה מצא מאוד חן בעיניה. באחד הימים ירושלמסקי ראה אותם משוחחים במשרד והרים סצנה מטורפת של קנאה במדים. הוא טען כנגד שמעון שהוא מחבל במאמצי הצבא בהתארגנות לעימותים המאיימים לבוא, מפריע לניהול תקין של מערך האפסנאות החיילי ומשבית את נעמה ממלאכתה.

נעמה מצידה הגנה על שמעון. בחיוך מתוק היא טענה בפני ירושלמסקי שהם רק דיברו קצת, מה שהפך את חרונו של המפקד לקיצוני יותר. הוא גרש את שמעון לעבודתו, סגר את דלת המשרד וחשף את רגשותיו כלפי נעמה. הוא גם טען מולה כי טיפוסים כמו שמעון יכולים רק להזיק לה ושאם היא יודעת מה טוב בשבילה, היא תנתק כל קשר איתו.

נעמה לא התרגשה יותר מידי. בימים הבאים היא ושמעון נראו יחד יותר ויותר. גם את ארוחות הצהרים שלה היא העדיפה לאכול איתו בחדר האוכל בבסיס ואפילו ויתרה על שירות ההסעות של ירושלמסקי הנעלב. באחד הימים היא חזרה מהבית עם שתי הזמנות להופעה של להקת כוורת בצוותא. היא הזמינה את שמעון להצטרף אליה ומאז הפכו לזוג רשמי קבוע. ירושלמסקי לא ידע לאן יוליך את התסכול.

*

אחרי האימון הראשון של אחד השבועות במהלך הליגה, הודיע המאמן לשמעון שהוא בונה עליו לשבת הבאה ושאת החלטתו הסופית ימסור בתום האימון ביום חמישי. שמעון שמאז עלה מהנוער לבוגרים לא ראה הרכב וספר רק פעמיים בהן נכנס כמחליף לכמה דקות, החליט שהוא לא  הולך לפספס את ההזדמנות. הוא עשה רק טעות אחת וסיפר על כך לירושלמסקי.

ירושלמסקי ידע איך להפיק את המרב מהסיטואציה החדשה והציב בפני שמעון רשימת עשה לשבוע הקרוב כתנאי ליציאה לאימונים ולמשחק. גם אילו לא היה שמעון כדורגלן, ואפילו היה רואה במימוש רצונותיו של ירושלמסקי את ייעודו בחיים, לא היה יכול לעמוד במשימות שהוטלו עליו. פשוט לא היו מספיק שעות ביממה.

את האימון הראשון של אותו שבוע הוא פספס כמובן. גם את השני. באימון השלישי אליו הגיע אמר לו המאמן שלא יוכל להשתמש בשירותיו בשבת. לשבת הוא בכלל לא הורשה לצאת. ירושלמסקי הפתיע אותו ואת נעמה במחסן אותו נצטווה לצחצח וסידר לו שמירה בשבת. אבל למה שאל שמעון, אין מה לעשות, אמר ירושלמסקי, זה צבא.

*

בשבוע שלאחר מכן התקיים בבסיס יום הספורט השנתי המסורתי ובמסגרתו משחק קטרגל בין חוגרים לקצינים. ירושלמסקי הגיע למשחק במדי ספורט מגוהצים, שמעון הגיע במצב רוח קרבי. זה לא לקח יותר מדקה עד ששמעון נכנס בירושלמסקי בפראות ושבר לו את הפיבולה. ירושלמסקי שכב על הבלטות חיוור כסיד. השוער של קבוצת הקצינים שהיה גם ראש ענף מיון רפואי, אמר שאת עצם השוק אפשר יהיה להחזיר למקומה רק בניתוח. אבל למה, שאל ירושלמסקי, אין מה לעשות, אמר שמעון, זה כדורגל.

כמה שבועות אחר כך חזר ירושלמסקי לתפקידו. נעמה כבר לא הייתה שם ושמעון ישב על מעקה העץ בכניסה למשרד. הוא לא אמר כלום לירושלמסקי וזה חלף על פניו ונכנס למשרד. שמעון נשאר לשבת כי אף אחד לא אמר לו מה לעשות. בסוף היום הוא יצא לאימון מבלי שירושלמסקי אפילו ישאל אותו לאן הוא הולך.

כך היה גם למחרת. למעשה, שמעון לא הפסיד יותר אימונים ולא נשאר שבתות בבסיס עד שהשתחרר. הקריירה שלו, לעומת זאת, לא נסקה. באחת השבתות הוא עלה בהרכב ראשון ולמחרת הוא קיבל את הציון 2 בעיתון. בשבת שלאחר מכן הוא פתח בהרכב ועף בדקה שלושים עם כרטיס אדום. בתום אותה עונה הוא פרש מכדורגל.

נעמה חזרה לבסיס לאחר כשנה עם דרגות סג"מ על הכתפיים לתפקיד של קצינת חובשים. ירושלמסקי התעלם ממנה, שמעון כבר היה לקראת שחרור ואהבתם פרחה.

שנה אחר כך הם התחתנו וכוורת התפרקו.

דושבאג
הפעם הראשונה - אסף שלום