jual

 

הטקסט הזה יושב לי על המסך כבר יומיים ועד לפני כמה דקות לא הצלחתי להיסגר על עצמי לגבי הפרסום שלו. אלו כמה מילים שהייתי רוצה להשמיע באוזניו של האחראי לפרסום  דברי הנאצה כנגד מועדון הכדורגל של טוטנהאם.

ממה נובעת ההתלבטות? היא אינה נוגעת לעובדת היותו של המפרסם אוהד ליברפול, ואני לא ממליץ לאף אחד להתחיל להתכסות בערימת חרא של קונספירציות. זה אוהד ליברפול. נקודה. השאלה היא, מצד אחד, למה אני צריך להבעיר לעצמי כובע על הראש? מצד שני, אני לא מסוגל לעבור לסדר היום על מעשה כזה.

כתבתי בעבר, משפחתי מצד הורי לא חוותה את השואה. הסבים שלי משני הצדדים עלו לארץ בעלייה שלישית, הורי שניהם ילידי הארץ. לא הסתובבו אצלי בבית אנשים עם מספרים על היד וסיוטי לילה ואף אחד לא רדף אחרי עם צלחת אוכל. ובכל זאת, כל פחדי מתמצים בסיפורים ומראות מאותה תקופה ומאותה מערכת מאורגנת ומסודרת של זיהוי והשמדה, שפעלה נגד אנשים, שרק במקרה היו בני עמי, ושכל פשעם נבע מפרשנות שקרית ומעוותת שניתנה לתרבותם, לטקסים הדתיים שלהם ולמניעים שעמדו מאחורי התנהגותם.

מאות, אולי אלפי שנים של חושך תרבותי שהוליד סטריאוטיפים שהולידו שנאה שהולידה מוות.

ובשל כך אני חייב לפרסם:

*

על אף כי יש יותר מאופן אחד על פיו ניתן להגדיר את המעשה הפחדני והמתועב שלך, אמנע מלעשות כן. אפשר להשתמש במונחים שגורים כמו גזענות, אפשר להביא תימוכין מדעיים מעולם רפואת הנפש, אפשר גם לפתור את המעשה כמעשה שובבות של פרחח. זה קל מידי.

כי לא מדובר כאן במשהו שהרגיז אותך. משהו שהסיר מדרכך כל עקבה מוסרית, משהו שחילץ מתוכך את השדים האפלים שנטמעו בך בשנים של פרימיטיביות וחוסר תרבות. מדובר במשהו שהסיר את הכיסוי מעל כל מה שמאפשר לך להשתייך לחברת בני האדם.

העדפתו של שחקן כדורגל מהווה עבורך פתח לשחרור תסכולים בדרך הבטוחה בה הלכו אבותיך הרוחניים, אלה שפעלו על פי דחפים ולא על פי השכל. אלה שירו את החץ ורק אחר כך סימנו את המטרה. אלה שמצאו הסבר למצוקותיהם בהתנהגותו של אחר, בתרבותו, בדתו, במנהגיו וקידשו כל מעשה נפשע.

*

לאורך ההיסטוריה האנושית תמיד היו כמוך, אשר ידעו למה מישהו אחר אחראי לסבלם ומצוקתם. תמיד היו כאלה שחשבו שבגלל זה מגיע לו למות – אם בגלל גזעו, צבע עורו, דתו או תרבותו.

את המנגנון המוליד ומקדש תירוצים למה מישהו אחר ראוי למוות, המציאו עוד הרבה לפני אלה שכתבו את הדו"ח על אירועי החמישה עשר באפריל 1989.

את תכנית הפתרון הסופי להשמדת יהודי אירופה, הגו והוציאו לפועל אותם אלה שאחראים גם להפצצות ערי בריטניה במלחמת העולם השנייה. העיר ליברפול הופצצה למעלה משמונים פעמים, למעלה מאלפיים וחמש מאות מאזרחי העיר מצאו את מותם בהפצצות הנאצים. למעלה ממחצית העיר נהרסה ואחד עשר אלף מבתי העיר נמחקו מעל פני האדמה. אף אחד לא הבדיל שם בין בני האדם. גם אתה אינך מבדיל. אין בתוכך את המנגנון המאפשר להבחין בין טוב לרע ובין מותר ואסור.

*

עכשיו, אם אכן אתה קיים, אתה יכול לזחול חזרה למערה החשוכה ממנה הגחת, ולחייך כמנצח בחסות החשיכה והנבערות בהן מתנהלים חייך. הנה, מצאת את האשם, שפכת חמתך על היהודים. לקחת את תסכוליך למקום הבטוח, עכשיו תוכל לישון בשקט.

אתה, האחראי למעשה, נדמה לי כי חשכת חייך נוראה מספיק. אתה בודד ועלוב, מוקף בשלדים משקשקים וחלומות בעתה. צללים אתה רואה בכל פינה המכוונים את חייך. אין לך חלומות, לא שאיפות, לא תקוות. אתה שרוי בפחדים איומים, ואין מוצא.

הטבע חומד לצון ומשחק בנו, יש לנו הרבה מן המשותף לצערי. רצה הגורל ואנחנו חולקים אהבה לאותה קבוצה, נגזר עלינו לקפוץ משמחה או להליט פנינו במבוכה באותם רגעים, בשל אותן סיבות.

אני לא מתבייש להיות אוהד ליברפול רק כי גם אתה כזה, אני רק מבואס על ששנינו משתייכים לאותה גילדה.

(גילדה: מונח מופשט המתאר תפקוד ביולוגי החורג מגבולות הקרבה המשפחתית והשפעות הסביבה הייחודית.)

תנו לחיות לחיות
שנאמר: שלוש נקודות מקסימום