מה מה, Ma!

"אחד התענוגות הגדולים בחיי הוא לעשות את מה שאחרים אמרו שלעולם לא אוכל לעשות". (מָאריקה אדרמאן).

adermann

 

 

"אחד התענוגות הגדולים בחיי הוא לעשות את מה שאחרים אמרו שלעולם לא אוכל לעשות". (מָאריקה אדרמאן).

*

התחילה לשחק כדורסל כשהיא בת שבע, ובגיל שמונה עשרה, לאחר שנחשבה לפרוספקט רציני ביותר בכדורסל הנשים בגרמניה, נאלצה מאריקה – החבר'ה קוראים לה מָא, (,Ma אם זה עושה לכם יותר קל), לוותר על חלום הכדורסל שלה.

עצוב, אבל מה לעשות שבארבע שנים – מגיל 14 עד 18 – הברכיים של מאריקה נותחו כבר ארבע פעמים והצולבות שלה תפקדו כמו המשרד לביטחון פנים? לפעמים צריך לקחת החלטות לא  פופולאריות…

המורה לספורט של מאריקה אמר לה שאולי תנסה כיסא גלגלים. תחשבו על ילדה בת שמונה עשרה עם מטר שמונים ועתיד פסיכי בכדורסל, שנסמך על כמה אליפויות נערות מחוזיות בגרמניה, שצריכה פתאום לקחת החלטה שמרביתנו לא צריכים להתמודד איתה בחיים.

מאריקה בחורה מעשית, אז היא הלכה לראות במה מדובר, התיישבה בכיסא גלגלים והתחילה ללמוד מקצוע חדש. אחד השיעורים הראשונים אותו למדה היה שלזרוק מקו העונשין כשאת בכיסא גלגלים דורש את אותו מאמץ כמו לזרוק בעמידה מקו השלוש.

ואז היא הפכה לסנטרית הטובה בעולם.

*

מָא אינה זקוקה לכיסא גלגלים בחיי היומיום ומשום כך היא מוגדרת כשחקנית של 4.5 נקודות, הניקוד הנמוך ביותר בכדורסל בכיסאות גלגלים. המשמעות היא, שמָא "תופסת" חלק נכבד מהניקוד המותר לקבוצה כולה על המגרש, וזה אומר שכדאי שהתמורה שלה תהיה בהתאם. והיא בהתאם, ועוד איך בהתאם.

בפחות משש שנים –  תהיה בת עשרים וארבע באוגוסט הקרוב, צברה מאריקה תארים בקצב ובכמות שיחייבו אותי לפלוש לבלוגים אחרים אם אתעקש למנות את כולם לפי סדר, ולכן אזכיר רק שמדובר באלופת אירופה לשנת 2009, אלופת גרמניה ב 2010, שוב אלופת אירופה ב 2011 (בטורניר שנערך בנצרת) וזוכת מדליית זהב עם נבחרת גרמניה במשחקים הפאראלימפיים בלונדון 2012.

והחל מאתמול (יום האישה הבינלאומי, קטעים…), מאריקה סוגרת טריפיט כאלופת הקולג'ים של ארצות הברית עם האוניברסיטה של וויטווטר וויסקונסין.

*

מא מסיימת חמש שנים בקולג' עם רצף של שלוש אליפויות וחוזרת הביתה לגרמניה ולדעתי הולכת להמשך קריירה מקצוענית מרשימה לא פחות. היא בחיים לא תרוויח בכדורסל את מה שגבר טוב כמותה מרוויח, אבל גם לא תמצאו יותר מידי גברים שמסוגלים בכלל לחשוב במונחים של האמור במשפט הפתיחה.

Halten Sie tanzen Ma!

וגם ירדני שלנו.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בואו בנות (2) - נשים בתקשורת הספורט
בואו תראו יש מכות

25 Comments

אריאל גרייזס 9 במרץ 2014

סיפור יפה. יש באמת כסף בכדורסל נכים?

בני תבורי 9 במרץ 2014

לא ממש…יש מן הסתם במדינות בהן הספורט בכלל זוכה להתייחסות רצינית, אבל רחוק מאוד ממה שמוכר לנו מענפים אחרים.
אגב, עקבתי במשחק אתמול אחרי האחוזים שלה מהעונשין, שאקיל לא בחר את המורה הנכון…

שחר ד. 9 במרץ 2014

בני, סיפור מעורר השראה.

יש כסף רק בכדורסל הנכים באירופה. הסכומים הם לא משהוא שניתן לבנות עליהם לאחר הפרישה, אבל בהחלט סכומים שמכבדים את העוסקים בתחום (בגברים זה באזור ה-5000 יורו לחודש ומימון דירה ורכב למובילים) – אפילו מספר ישראלים עשו את זה.
קבוצות הנכים בד"כ ממוקמות בעיירות קטנות שאין להן קבוצת ספורט מובילה, ורותמות אחריהן את הקהילה ואת המפרסמים המקומיים וכך כולם מנצחים.

בני תבורי 9 במרץ 2014

תודה על המידע שחר.

red sox 9 במרץ 2014

ובפינת אירועי הספורט הכאילו-חשובים שלא שמעתם עליהם: נפתחו משחקי החורף הפראלימפיים בסוצ'י.
ברצינות.

פוסט יפה, בני.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2014

יש בזה דווקא המון הגיון, צריך לדאוג לכל אלו שהתחרו באולימפיאדה הקודמת

אלון רייכמן 9 במרץ 2014

יופי של סיפור.
מהי למעשה הליגה הבכירה ביותר בעולם בכדורסל בכיסאות גלגלים? כלומר, מה הפסגה שמישהי כמו מאריקה יכולה לשאוף אליה?

בני תבורי 9 במרץ 2014

הליגות בגרמניה, הולנד, ארצות הברית, אוסטרליה, שוויץ, נחשבות חזקות וזה משפיע כמובן גם על הנבחרות הלאומיות. ישראל הייתה פעם טובה מספיק, אך מאז מדליית כסף במשחקי סטוק מאנדוויל ב 84' היא לא ממש מצליחה. אני מניח שמאריקה יכולה למצוא מקום באחת מהליגות שהזכרתי. באשר לאפשרות להתפרנס, ראה את תגובתו של שחר ד. למעלה.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2014

דווקא בהקשר הזה אני חושב שמדובר במשהו לטובה, פעם "נהנינו" ממגוון מאוד רחב של נכי מלחמה, בשנים האחרונות יש הרבה פחות מהם.

שחר ד. 9 במרץ 2014

אריאל,
אני לא יודע לבדוק מספרים, אבל אין ירידה משמעותית בנושא. המחשבה הזאת (שעברה גם אצלי בראש בעבר) נובעת מהעובדה כי חלק מתהליך השיקום של נכי המלחמה היה דרך הספורט.
היום, בעקבות פיתוח של דרכים רבות לשיקום, יש ירידה בקרב העוסקים בספורט הנכים ללא קורלציה לירידה האבסולוטית של הנכים בישראל. הגורם העיקרי הוא עדיין תאונות הדרכים כשלשמחתנו פחתו הפצועים מפיגועים (עד השנים האחרונות גם הם היוו גורם משמעותי).

לצערי אין לנו כבר עשור שחקנים מובילים ברמה עולמית וחסר מאד העומק שהיה בעבר (השחקנים המובילים בליגה כבר עברו את גיל ה-40) מה שפוגע מאד בנבחרת.

רוני שטנאי 9 במרץ 2014

מעורר השראה, תודה רבה על הכתיבה מאירת העיניים וגם לתגובות שמוסיפות מידע. נושא חשוב שלא מגיע מספיק לעמודים הראשיים וחבל.

רותם 9 במרץ 2014

בני אני מאוד נהנה לקרוא את הכתבות שלך ושמח שאתה כותב על כדורסל כסאות גלגלים.
הייתי עד לאחרונה קפטן נבחרת ישראל בכדורסל כ"ג. כעת אני חוזר עם קבוצת ספיבק ר"ג מטורניר בינ"ל בצכיה. סיימנו מקום שני מחמש.
שיחקתי גם שנה אחת כשחקן מקצועי באיטליה כמו חלק מחבריי בנבחרת.
הליגות החזקות והמקצועיות הן: איטליה, ספרד, גרמניה וצרפת.
הקבוצה החזקה ביותר באירופה היא גלטאסריי שקונה את הטובים ביותר: כן גם כאן הכסף קובע..
שחקנים זרים בקבוצות בדכ מרוויחים כ1500- 2500 איורו. לא סכומים שניתן לבנות עליהם לפנסיה אבל בהחלט חוויה.
דרך אגב שחקניות בליגות מקבלות הפחתה של 1,5 בניקוד הקבוצתי.
אשמח לענות על עוד שאלות.
מי שמעוניין לראות משחק- בקרוב מתחילה סדרת גמר הפלייאוף בין בית הלוחם תא לספיבק ר"ג.

בני תבורי 9 במרץ 2014

רותם,
כבוד גדול לראות אותך כאן. בהצלחה!

שחר ד. 9 במרץ 2014

היי,
אם אני זוכר נכון שיחקת בקבוצת צמרת, סנטו משהו? או שאני טועה בשחקן?…

אתה יכול להרחיב קצת יותר על מצב הנבחרת והליגה? הבנתי שאפילו יש לנו כמה כישרונות בנוער…

D! בארץ הקודש 9 במרץ 2014

בני
ריספקט על הבאת הנושא לפרונט
בהחלט חבל שאין לנושאים הללו יותר מקום במדיות המסורתיות (כמו שרד הזכיר גם) ולכן נהדר שאתה נותן פה את הבמה.
אולי מישהו ירים כפפה ואחד הבלוגים יתן טיפול יותר שוטף בנושא מזווית פנימית.

ארז (דא יונג) 10 במרץ 2014

מצטער להיות הקול השלילי פה, אבל לאף אחד אחר לא מפריע שאדם שלא זקוק לכסא גלגלים ביום-יום משחק כדורסל על כסא גלגלים?

אין לי ספק שזה אתגר אולי אפילו גדול יותר עבור מישהו שפחות מתורגל בשימוש בכסא גלגלים, אבל מצד שני האם שיתוף אנשים שמסוגלים לתפקד בצורה רגילה גם ללא כסא גלגלים חוטא קצת למטרתו של הענף הזה?

בני תבורי 10 במרץ 2014

ארז,
שאלה טובה. אם אני מבין נכון, כדורסל בכיסאות גלגלים הוא ספורט שלמשתתפים בו נכויות גופניות מסוגים שונים, אבל אינם בהכרח מחייבות שימוש בכיסא גלגלים בחיי היומיום. לא מדובר כאן בשחקנים שיכולותיהם הגופניות כשל כל אחד אחר. לדוגמא, קטועי רגל המשתמשים בפרוטזה ואינם נזקקים לכיסא גלגלים כדי לנוע בחופשיות. זו ככל הנראה גם הסיבה לניקוד האישי שמקבל כל שחקן. כלתי המשחקת גם היא באותה קבוצה עם מאריקה חייבת כיסא גלגלים כדי לנוע והניקוד שלה נמוך מאוד. המשמעות היא שהיא לא "תופסת" מקום בניקוד הקבוצתי.
באוסטרליה, קנדה ואנגליה, רשאים גם שחקנים שאינם לוקים בנכויות כלשהן להשתתף במשחקים ובלבד שישבו במהלך בכיסא גלגלים וחוקי המשחק חלים גם עליהם.

ארז (דא יונג) 10 במרץ 2014

תודה על האינפורמציה. בעיניי זה עדיין קצת מוזר וקצת מוציא את הטעם מהספורט הזה, כי עניין אחד הוא אנשים שלא מסוגלים להתנייד עצמאית בעזרת אברי גופם בלבד (כלומר, ללא פרוטזות או עזרים אחרים) יטלו חלק בספורט נכים, ועניין אחר הוא אנשים שמסוגלים לעשות זאת ובוחרים להתחרות בתחרויות נכים. (בהקצנה: האם זה הגיוני שמישהו לא נכה מותר יהיה לחנות בחניית נכים כל עוד הוא יצא מהרכב על כסא גלגלים? )

בני תבורי 10 במרץ 2014

ארז,
ואם אני לא עיוור אסור לי להסתובב עם כלב או מקל לבן? איפה הקשר? כשאתה בכיסא גלגלים אתה לא פחות מוגבל למה שהוא מאפשר לך מאשר לנכה רגיל.

ארז (דא יונג) 10 במרץ 2014

כן, דיברתי על זה אחר כך עם חבר שלי ואני חושב שמה שמפריע לי בזה הוא שאדם שהוא לא נכה מנסה להשיג פרסום/תהילה/כסף (עד כמה שהם מינוריים ביחס לכדורסל לא-נכים) בספורט נכים ובאיזשהו מקום אולי "תופס מקום" של אדם נכה שלא יכול להשתתף בתחרויות ספורט של לא נכים.

אם לספורט יקראו באמת "כדורסל כסאות גלגלים" ללא הקשר לנכויות, אז זה עניין אחר, אבל זה לא המצב.

מצד שני, אולי לספורטאים נכים לא משנה, או שהם מעדיפים שיהיו גם אנשים לא נכים שיטלו חלק בתחרויות, אבל זו סתם ספקולציה שצריך לברר מול מישהו עם רקע מתאים.

בני תבורי 10 במרץ 2014

ארז,
זה בדיוק המצב כי הספורט נקרא "כדורסל בכסאות גלגלים".
http://en.wikipedia.org/wiki/Wheelchair_basketball

ארז (דא יונג) 10 במרץ 2014

כן, אבל עדיין קיימים בו פירוט התייחסות לדרגות נכות, כפי שהוזכר בפוסט ובתגובות, כך שיש לו עדיין הקשר לסובלים ממנה.

רותם 10 במרץ 2014

השלמת מידע ותשובות:
כפי שבני כתב שחקנים מקבלים ניקוד בהתאם לנכות הפונקציונלית שלהם ע"י מנקדים מקצועיים. הניקוד הינו בין1 ל-4,5. המאמן צריך להרכיב הרכב שלא יעבור 14 נקודות בנבחרות לאומיות ו14.5 בקבוצות. המטרה שנכים קשים יותר יוכלו להשתלב יחד עם נכויות קלות יותר. גם שחקני 4,5 לא יכולים לשחק כדורסל "רגיל". באולימפיאדת הנכים לא יכולים להשתתף ספורטאים שאינם נכים. עם זאת בליגות מקומיות ניתן לשלב גם שחקנים בריאים. יש לכך יתרונות וחסרונות. לעניות דעתי היתרונות גדולים בהרבה. בליגה בישראל מותר לשתף שחקן בריא אחד בקבוצה שמקבל 5 נקודות למרות שאין לו יתרון על נכה קטוע מתחת לברך שמקבל 4,5 נק.
אנסה לכתוב בקרוב מאמר קצר שירחיב מעט על החוויות והדילמות מתוך ה"ביצה" שלנו.
דרך אגב בעייני מדובר בספורט לא פחות מעניין מכדורסל בריאים. יש בו אלמנטים שמוסיפים עניין

רותם 10 במרץ 2014

למי שמעוניין לראות ולהתרשם מהטופ העולמי בכדורסל בכיסאות גלגלים, להלן לינק לגמר – בין אוסטרליה לקנדה – מהאולימפיאדה הפארא-אולימפית בלונדון 2012:
http://www.youtube.com/watch?v=uybm74B20i8

שימו לב לביצועים של מספר 12 בנבחרת קנדה: פטריק אנדרסון ("מייקל ג'ורדן" של הענף).

סימנטוב 13 במרץ 2014

וואו הוא מדהים השתלט על המשחק ראיית משחק נהדרת ותנועה שליטה על הגלגלים שלא תיארתי שאפשר.
תענוג צרוב אף פעם לא צפיתי ונשאבתי לתוך זה.
בני, תודה על פוסט

Comments closed