beus

תובנה אחת חשובה מאוד למדתי מהשחק היום: מאז שפרגוסון פרש, ההגנה של ליברפול כבר לא עושה פאולים ברחבה.

אה, וגם הקבוצה שהייתה טובה יותר היום ניצחה. ועדיין, כולה שלוש נקודות.

ואת זה כתבתי לפני, כשעוד כאבה לי נורא הבטן:

***

להלן תקציר שיחה שהתנהלה השבוע ביני לבין חבר אוהד יונייטד:

הוא: …אולי תנצחו ביום ראשון אבל לא תהיו לפנינו בנובמבר.

אני: אתה יודע, נשבר לי כדור הבדולח ולכן לא אסתכן בניחושים. מצד שני, אני לא משוכנע שלך יש כדור כזה.

הוא: זה לא כדור. זה עם כל הכבוד לאלכס, לא מחקתם ארבעים נקודות הפרש בקיץ אחד גם אם אלכס הלך.

אני: לא יודע, נחכה ונראה, הניצחונות שלנו הושגו בעבודה מאוד קשה ועם המון מזל, לא בהכרח בונה על זה להמשך. אבל להקיש מזה היום על שיפור שלנו, זה לא רציני בדיוק כמו להחליט שלא נהיה לפניכם בנובמבר.

הוא: או קי. אבל בפברואר לא תהיו. זו תהיה סנסציה עצומה אם כן, אבל ניצחון בראשון ייתן לכם מומנטום להמון זמן. תהיו רלוונטיים לכמה חודשים ורלוונטיות בונה בטחון בשורות. גם אם השחקנים נמצאים במרוץ אליפות דמה ל-15 מחזורים זה משהו, זה נותן ניסיון. בשנים קודמות במחזור רביעי גמרתם את העונה והיתר מאבקים על ליגה אירופאית. זה לא מחשל קבוצה.

(וכך הלאה. לא נפגשנו באמצע אז עברנו לרכל על ארסנל ואחר כך הלך לג'ים.)

*

טוב, מזל שהוא הלך לג'ים כי צריך היה משהו שיעזור לנו לצאת מהלופ. שיחה כזאת אינה מתבססת על ידע מוצק אלא על ניחושים ומשאלות לב. לא עומד מאחוריה שום דבר עובדתי משמעותי מלבד התכרבלות בחיקה החמים של נוסטלגיה. אבל לאוהדים זה לא רק מותר, זה בדיוק מה שהם צריכים לחשוב ולהאמין, כי אחרת זה לא מוסרי.

והנה מה שאני חושב:

ליברפול ומנצ'סטר יונייטד נמצאות כיום במצב דומה מאוד: שתיהן לא שיפרו את הסגלים שלהן באופן מיוחד – אם כי יתכנו עדיין שינויים, אבל לא מרחיקי לכת –  שתיהן נשענות על שחקני מפתח ידועים שיכולתם מוכחת נכון לסיום העונה הקודמת וצעירים שעוד לא קרעו זוג נעליים, שתיהן מונהגות על ידי מאמנים צעירים שטרם הותירו חותם משמעותי בכדורגל האנגלי, לשתיהן תקציבי רכש נחותים לעומת צ'לסי, סיטי טוטנהאם ו…ארסנל (סליחה, לא יכולתי להתאפק) ושתיהן חוו חרדת נטישה בעקבות סאגות מתמשכות עם כוכבים לא מרוצים, שהסתיימו, ככל הידוע כיום, בהפי אנד.

מדובר במפגש שהיה צריך להיערך בתום הסיבוב הראשון כדי להצדיק את העניין האמיתי הנובע מעצם קיומו, לא במחזור השלישי. ליברפול עם שני ניצחונות בליגה, יונייטד עם ניצחון ותיקו. זה לא אומר כלום. אי אפשר לבנות תיאוריה על בסיס כל כך רעוע וקצר של תוצאות שני משחקים במחזורים הראשונים של העונה וזיכרונות עבר.

*

מנצ'סטר יונייטד מתחילה עידן פוסט אחד מגדולי המאמנים בתולדות המשחק. בפרספקטיבה היסטורית הוא ייחשב כגדול מכולם. זה כשלעצמו יפה לערב מספרי סיפורים, לא לניתוחים מושכלים לפני ואחרי משחקים. נכון שלאלכס פרגוסון יש תפקיד היסטורי מכריע יותר מכל אחד אחר ביצירת הלגאסי האדיר של יונייטד, אבל אחד היתרונות המרכזיים של מורשת הוא שהתנופה יכולה להימשך גם אם הגורם העיקרי כבר אינו בשימוש. כלומר, הלגאסי, מעצם תפקידה ההיסטורי, יכולה המשיך ולהשפיע לחיוב על המערכת כולה. חוץ מזה לא השתנה שם כלום.

מי שבונה על התפרקות של יונייטד כבר מדיי וואן של "יתמות", לא זוכר כמה זמן ארכו  פרפורי הגסיסה של המורשת הליברפולית עד לסיום עונה במקום השביעי, בלי אף תואר ומחוץ לכל מסגרת אירופאית.

אני דרך אגב, לא רואה שם התפרקות בכל זמן. מורשת שנבנית בעשרים שנה לא מתפרקת ביום אחד ומשום כך היא מועמדת לא פחות לגיטימית לאליפות מאשר סיטי וצ'לסי. שום דבר דרמטי לא התחולל במידה שיזעזע את אמות המידה של הארגון המצוין שקיים שם, ובמשמעות הזאת "הנזק" בהיעדרו של פרגוסון קיים ברגשות האוהדים בלבד.

מנצ'סטר יונייטד כיום  יכולה לנצח כל קבוצה בליגה האנגלית כיום. אלה חדשות רעות עבור ליברפול ובליברפול יודעים את זה היטב. החדשות הטובות הן שגם ליברפול יכולה ואת זה יודעים גם אלה שמנהלים את מנצ'סטר יונייטד. אין לאף אחת מהן כיום יתרון בולט ומשמעותי על האחרת.

*

ליברפול הפסיקה להיות כוח מאיים בכדורגל בעקבות אסון הילסבורו. אני לא מאשים ולא מתרץ, אני מציין עובדה. אפשר להמשיך ללעוג לעיר ולתושביה, אך אי אפשר להגזים בהערכת מידת הטראומה שאסון כזה יכול לחולל בקהילה, ובהשפעה המכרעת שלו על המועדון. מועדון מנצח ודורס יכול להגיע מעיר צוהלת, לא מעיר אבלה ומדוכאת. זה לא שפתאום ביום אחד שכחו שם לצאת למתפרצות ולסגור בקרנות, זה שקשה היה להמשיך להיות מודל למצוינות כשהמקום בו אתה אמור לייצר את הלגאסי עסוק בלבכות את מתיו ולהילחם במיתולוגיה שקרית.

כיום, לאחר הסיום הרשמי של פרשת הילסבורו בנאומו של ראש הממשלה בה הובעה התנצלות הרשמית של ממשלת בריטניה על האירועים והסרת האחריות מעל הקורבנות, נושבת רוח אחרת במועדון. ליברפול כבר אינה רדופה על ידי שדי העבר. הילסבורו נכנס למקומו הראוי בהיסטוריה כאסון שיש לזכור, לא כמעצב אתוס.

ההתחלה הזאת בשביל ברנדן רוג'רס היא יותר מלהשאיר את סוארז במועדון או לקנות שחקן מפוצץ. היא רוח גבית שערכה רב יותר מעוד כמה מיליונים לרכש שמקציב הבעלים. זו רוח חדשה-ישנה ששמה את ליברפול במקום הכי קרוב להיכן שהייתה לפני עשרים שנה.

ליברפול צריכה לנצח את המשחק כי היא צריכה לנצח כל משחק אחר. זו המשמעות של להיות קבוצת כדורגל מקצוענית. גם יונייטד. העניין הוא, שניצחון במשחק הזה לא יבטיח לאף אחת מהן אליפות והפסד לא יגרע אף כהוא זה מסיכוייה להיות אלופה, או לפחות להשיג מטרה אחרת.

*

כל תוצאה אפשרית במשחק הזה. ליברפול משחקים בבית בלי טורה וסוארז, יונייטד משחקים בחוץ עם ואן פרסי שלא צריך לומר עליו כלום ורוני.

ובכל זאת, ליברפול.

 

וחושך
שנה טובה