פרה פרה

טחנות הצדק טוחנות לאט אבל בסוף גם ניב רסקין לא יוכל להתעלם

אף אוהד של הפועל פתח תקווה לא נפל היום מהכיסא כשקרא את הנאמר בכתבה זו של רון קופמן במעריב. לפחות לא אלה שהבינו כבר מזמן כי האוהד השרוף שבא רק מאהבה, עושה עליהם סיבוב. נכון, יש עדיין רבים מאוהדי הקבוצה הלוקים בתסמונת האישה המוכה, המייחלים לשובו של הגביר. אחרי הכל, בתקופתו זכתה הפועל בגביע הטוטו וסיימה פעמיים או שלוש במקום השני.

שום דבר חדש לא נאמר בכתבה. החידוש הוא בעצם הפרסום. עד כה נהנה שמיר משיתוף פעולה מלא של תקשורת הספורט שמיאנה בעקביות מלהתעסק בפרשה למרות שהפרטים היו ידועים, צריך היה רק לשאול את השאלות הנכונות ולכתוב את התשובות.

נכון שעיתונאים בודדים כמו אייל יצחקי ומספר אוהדים ניסו להביא את הפרטים לידיעת גורמים המוסמכים לפתוח בחקירה, אבל איכשהו הסיפור מעולם לא ממש עניין אף אחד.

הסיפור כיום שונה. זה כבר לא עיתונאי או עורך דין שבורי לב מהיציע, או התארגנות של כמה אוהדים להוציא את העובדות לאור. הפעם מדובר בתסקיר מקצועי של מנהלים מטעם בית המשפט שניהלו חקירה יסודית ומעמיקה, כולל הפעלת חוקרים פרטיים, ואשר בממצאים שהגישו לעיונו של בית המשפט יש מספיק חומר לכאורה, המצדיק פתיחת חקירה משמעותית ורשמית ואולי גם הגשת כתבי אישום. אי אפשר יהיה להתחמק עוד מלעסוק בפרטי הפרשה ובהשלכותיה.

תהיה זו טעות לחשוב שהמשמעויות של האמור בכתבה הנן עניין פרטי של אוהדי הפועל פתח תקווה. זה העניין של אוהדי בית"ר ירושלים והפועל תל אביב, של אוהדי הפועל ירושלים ועירוני אשדוד, של אוהדי הפועל אשקלון ובני לוד ושל אוהדי כל מועדון כדורגל בארץ שעומדים חסרי אונים מול השתלטות בריונית עבריינית על המועדון שהם אוהדים. פרסום התסקיר יגרור חקירה שתציף כל כך הרבה חרא המשוטט חופשי בכל תחום הנוגע לכדורגל בארץ עד שלא יהיה מנוס מהתנעת תהליכי הבראה.

תשע עשרה שנים חלפו מאז הפך מאיר שמיר לבעלי הפועל פתח תקווה. את הנזקים שגרם קשה מאוד לתקן. יידרשו זמן, אמצעים כספיים שאינם בנמצא ואולי נאלץ לראות את הקבוצה יורדת שוב לליגה הלאומית. אבל אפשר לראות כבר את האור ולו רק באופן שבו יאלץ הטיפוס הזה להגן על מעשיו במקום הראוי, בית המשפט, ולא ייהנה עוד מחסדים של כתבלבים נרצעים ואוהדים שוטים.

 

 

בחוץ וילה, בפנים ג'ונגל - רן יצחקי
פתאום היא מתפרצת, מה היא רוצה

27 Comments

אריאל גרייזס 15 במרץ 2015

זהו, שזה אולי עניינם של כל האוהדים אבל כל עוד כל אוהד ידאג רק לקבוצה שלו ולא תהיה מינימום של אחדות גורל בינהם, זה לא יעניין אף אחד כי זה הפועל פתח תקווה ושלושה וחצי האוהדים שלה. בדיוק כמו שאת אוהדי הפועל לא עניין האונס שטביב עשה בהפועל כפר סבא כשרכש אותם (מצטער שאני חוזר לדוגמא הזאת) כך לא מעניין אף אוהד אחר מה טביב עשה להפועל או מה שמיר עשה לפתח תקווה או מה מחירי הכרטיסים.

בלייק 15 במרץ 2015

אני אחזק את דבריך, לפעמים בעלים שהרס קבוצה אטרקטיבי אפילו יותר. בבית״ר היו חלקים בקהל שהרס הפועל היווה פלוס גדול (במקום שישמש תמרור עצור) עבורם.
לגבי שמיר, לא היה לי מושג לגבי מעשי השחיתות (לכאורה וזה). מה שקופמן מביא (חשבתי שכבר נערך תחקיר עיתונאי רציני, אבל אלו כנראה רק ציטוטים של פרוטוקולים) זה סיפור כל כך עלוב (מבחינת שמיר), אפילו לא איזה מהלך מתוחכם סטייל אושן 11, הכל קומבינות קטנות בלי לחשוב על מה יקרה אם מישהו יבדוק (מתי מישהו בודק פה משהו?). עלוב, ויותר מזה פלילי.
ולחשוב שמכבי של לוני רצתה (רצתה? התחננה!) שייכנס כשותף, והפועל רצו לתת לו את הקבוצה…. אני זוכר שבמשך שנים הוא זכה לכתבות אוהדות והתרפסויות מצד התקשורת, ההתאחדות, העסקנים, אוהדים ומי לא?

בני תבורי 15 במרץ 2015

בלייק,
קופמן מצטט מדו"ח רשמי ראשון שעוסק בפרשה אי פעם. זו כבר אינה רכילות פרי הזיה של אוהדים. מה שבית משפט יכול לעשות כיום זה לשלול את הממצאים, לומר שאין בהם די כדי להצביע על אחריות פלילית או לקרוע לשמיר את התחת. אני מהמר על אפשרות שלישית.

בלייק 15 במרץ 2015

החלק הראשון היה ברור לי…
לאיזו אפשרות שלישית אתה רומז?

בלייק 15 במרץ 2015

אגב, אתה רומז (או אומר מפורשות) ״שכולם״ ידעו?
עיתונאים, עסקנים, פונקציונרים שונים ומשונים, ידעו ושתקו כדי לא לעצבן את הגביר?

בני תבורי 15 במרץ 2015

הטענות נכונות אבל…
תראה, עיתונאים ידעו ושתקו, גם כתבתי על כך בדה באזר יותר מפעם אחת. אני לא חושב ששתקו מחשש או משהו כזה, בעיקר כי פ"ת לא מספיק מעניינת. גם על כפר סבא לא כתבו יותר מדי וגם לא על הפועל ירושלים. להשוואה תראה כמה נכתב ונאמר על מעללי רמון בהפועל ת"א.

רועי 20 במרץ 2015

זה כי הפועל זאת מדינת תל אביב שחייה בתוך הבועה של עצמה.
יהיה כאן אותו דיון של הבחירות האחרונות.
התקשורת ניזונה וחיה על חשבון הטטיקונים. חלק מהעיתוניאם או כתבים ייתכן ומקבלים משהו תמורת כתבה אוהדת.

משה 16 במרץ 2015

בלייק,
העוקץ ה"עלוב" הזה הכניס לו עשרות מיליוני שקלים…

בני תבורי 15 במרץ 2015

אריאל,
אני מסכים שסולידריות אינה הצד החזק של אוהדי כדורגל בארץ אבל אל תעליב אותי עם השלושה וחצי אוהדים…

אריאל גרייזס 15 במרץ 2015

ידעתי שתיעלב. הכוונה שככה אוהדים מסתכלים על הפועל פתח תקווה. או על פתח תקווה באופן כללי

בני תבורי 15 במרץ 2015

לא חושב, נדמה לי שבכל הנוגע לקהל דווקא יש אלינו הערכה. אבל מילא, אני כבר מפנטז על שמיר עם פיג'מה…

איציק 15 במרץ 2015

קראתי את כתבתו של רון קופמן. מה לא בסדר?

בני תבורי 15 במרץ 2015

הכל בסדר, אין אפילו שגיאת כתיב אחת.

איציק 15 במרץ 2015

:-)

יוני (המקורי, מפעם) 15 במרץ 2015

אריאל, יש הרבה הבדל בין מאיר שמיר, איש עסקים מהשורה הראשונה במשק, לבין אלי טביב, שעסקיו בחו"ל והורשע בפלילי. על טביב "מותר" לכתוב מה שלא ייכתב לעולם על שמיר.
מדהים שגם העונה שמיר בא לבקר בראש הזהב והיו אוהדים שקראו לו לחזור.

לגבי אחדות גורל, זה היה במאבק על מחירי הכרטיסים. לא מאמין שזה יהיה בפן הרגולטורי. לא מדובר בחרם צרכנים, אלא בשינוי התקנון של ההסתדרות. לבדוק מה ההסכם של גולדהאר או גיידמאק עם בעל הזכויות בקבוצה ונכסיה לפני שהם מקבלים בעלות על קבוצה? לא רואה את זה קורה.

אלעד 15 במרץ 2015

קשה להאמין לציניות ולגועל שמשתמעים מהכתוב במעשיו של שמיר. הבן אדם במודע לקח קבוצה כדי להרוס אותה מהיסוד בלי להשאיר שום תשתית או סיכוי לעתיד (כמובן עשה זאת רק אחרי שסיים לסדר לבן שלו צעצוע והרכב …).
מקווה שבית המשפט יתרשם , ירשיע ויותר חשוב יחזיר משהו לקבוצה

בני תבורי 15 במרץ 2015

אלעד,
הייתי שותף לפני כמה שנים ליוזמה של אוהדים ותיקים להיפגש עם שמיר לשיחה כנה. הוא איש חביב מאוד ומדבר בפתיחות עד שהוא נשאל על מכירת שחקנים לחיפה למשל, אז יוצא ממנו השמיר האמיתי. הוא איש עסקים שמטרתו עשיית רווחים. באופן עקרוני זה לא מגונה בעיני, רק שמועדון כדורגל זה לא נכס נדל"ני או אוטו משומש, מועדון כמו הפועל פתח תקווה בא עם אלפי אוהדים, היסטוריה וציפיות. אם התקשורת הייתה מייחסת חשיבות לסיפורים, אפשר היה לעצור את ההדרדרות בזמן. לא קרה לצערי.

המכבייה 15 במרץ 2015

לגמרי בני. מודע לסיפור הזה שנים אחורה. מדהים.
לא יודע אם בעיית הסולידריות היא מקומית (אוהדי סלטיק נעצבו מהפירוק של רינג׳רס) אבל זה עניין לחקיקה לדעתי. להגן על נכסים קהילתיים משודדים ובוזזים.
מקרה טביב הוא המדהים ביותר.
ועל כל מיטש אחד, יש ארבעה טביבים.

סימנטוב 15 במרץ 2015

מה כל העסק הזה לא היה להבטיח לשמיר הבן מקום בהרכב…
לא חידש אבל לרגעים חשבתי שאני קורא תסריט של עונה נסתרת של הסמויה כשקראתי את הכתבה.

סימנטוב 15 במרץ 2015

תגובה להמכבייה (5)

Gil - Zimbabwe 16 במרץ 2015

כל פעם אני נידהם מחדש שאני קורא על חברה צעירים בשנות הארבעים לחייהם שבאמצע שנות ה – 90 ולפני (מדינת ישראל עוד לא בת 50) יכלו להשקיע 10 מיליון דולר מכספם,
איך? מאיפה?

אדם בן דוד 16 במרץ 2015

האמת אני מאוד מופתע.
כתבתי בעבר על הנושא והבטחת ש"אוטוטו" יצאו פרטים שיוכיחו את השחיתות והפלילים.
אני יודע ששמיר אוהד מילדות של הקבוצה.
אני יודע שהוא מליין ברמות שהוא לא יוכל לבזבז את כל הכסף שלו (וזה הרבה לפני השוק הסיטונאי ותנובה שמקפיצים אותו מדרגה)
אני יודע שבהתחלה הוא באמת הפסיד הרבה כסף בקבוצה כדי להביא אותה להישגים (וגם לסדר לגיא, שאגב היה שחקן לא רע כל כך, מקום בהרכב)
אני ממש ממש ממש מופתע שהוא שיקר רימה זייף

מעיין אוהד מכבי 16 במרץ 2015

כל הכבוד בני. אני עוקב מרחוק אחרי המאבק של אוהדי הפועל פתח תקווה ואתם ראויים לכל שבח והערצה. הצלחתם להבריא (ברמה מסוימת) את הקבוצה שלכם מבלי לנטוש אותה לטובת קבוצת אוהדים, הצלחתם לחשוף שחיתויות שכל מי שמכיר מספיק טוב את הכדורגל שלנו שמע עליהן.

אגב, זה התחיל עם החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים שקבוצות שמקבלות כספי ציבור חייבות לחשוף את התקציב שלהם, ולהיות כפופות לביקורת דומה לגופים אחרים שנהנים מכספי ציבור. עם זאת, הייתה החרגה לגבי מועד התחולה (נדמה לי שהפסיקה חלה רק על קבוצות שהחליפו בעלים מאז שנה מסוימת).
זה הקלף החזק ביותר. שקיפות וכספי ציבור. זה אכן עניין לחקיקה. ח"כ שייקח את זה על עצמו יזכה לפופולריות רבה, אבל להתנגדות עזה מהעסקנים.

נעשו מאמצים להגברת הסולידריות, למשל ארגון "היציע" שמאחד בתוכו את מרבית ארגוני האוהדים בישראל. לפני שנדבר על סולידריות של אוהדים, רצוי שתהייה סולידריות של שחקנים (נניח, במקום להיכנע ללחצי הקהל, למחות על תקיפת שחקן נבחרת ע"י אוהד, למחות על נידוי שחקנים, למחות על הלנת שכר).

בני תבורי 16 במרץ 2015

מעיין,
הדבר המעניין הוא שלא היה צריך לחפור עמוק מידי כדי לחשוף את מעללי שמיר. גם הוא היה נגוע בהיבריס הישראלי שמבטיח לכל מי שהפרוטה מצויה בכיסו מעמד של גביר שאינו חייב דין וחשבון לאף אחד ומעשיו מעשו די לאור השמש. אני סבור שזה נגמר אבל כדי שזה יהיה בטוח צריכים לקרות שלושה דברים: אחד, שהתסקיר לא ייגנז אלא יקבל את מלוא תשומת הלב של בית המשפט. שתיים, שהסנקציות שיוטלו – אם יסתבר שעבירות אכן נעשו – יהיו מרתיעות מספיק, ושלוש, שתתמסד ותתקיים להבא רגולציה נוקשה וברורה בכל הנוגע לרכישת מועדוני כדורגל וקבוצות ספורט.

מעיין אוהד מכבי 17 במרץ 2015

זה ברור כשמש. אני בטוח שמעללים דומים קיימים בקבוצות "חשודות" אחרות. שקיפות בסיסית, בדמות נגישות למידע המוגש לרשות לבקרה תקציבית, הייתה ממגרת חלק לא מבוטל מהמעללים האלה. כמובן שבעלי הקבוצות אינם מעוניינים בשקיפות.

S&M 16 במרץ 2015

אף אחד לא יעשה לו כלום בפן הפלילי או האזרחי. על רוב הדברים כבר יש התיישנות. ועל מה שאין התיישנות, הוא יטביע את הפרקליטות בארגזי ניירות, מחסומי גבולות, חברות זרות ואלף ואחד הליכים שיורידו את הפרקליטות על הברכיים.
למזלכם הטוב ולמזלו הרע, ההליך מתנהל בבית משפט של פירוקים. שם הפרוצדורה קצרה, שונה לגמרי, ומתנהלת בדרך שונה ממה שהיה מתנהל הליך משפטי רגיל. למשל, שאלת ההתיישנות כמעט ולא קיימת, ולבית המשפט יש סמכות לבטל הענקות מרמה גם 10 שנים אחורה.

ובכל זאת, בגלל סוג ההליך בו בעלי התפקיד לא מחפשים את טובת הכלל או המדינה, אלא את סיום התיק, גם היום בעלי התפקיד מוכנים לשחרר אותו תמורת 10 מיליון ש"ח שזה גובה החובות של העמותה כמו שאני מבין. וגם על זה הוא יתמקח.

סיפור לא ייאמן של פשע אמיתי, כולל חברות קש, אנשי קש, הלבנת הון, ועבירות מס עצומות עם כל הקלישאות על רישום כוזב במסמכי תאגיד וכד'.
אם זה נכון שהוא השתמש באנשי קש להקמת חברות כדי להסתיר את עצמו וכדי לחסוך תשלומי מס, עוד יהיה שמח. אם אתם רוצים להיכנס בו – תיכנסו בו על זה. ברגע שאנשי הקש ייתבעו, תמצאו לכם שולה זקן.

אני לא יכול שלא לחשוב מה היה קורה פה אם היו קוראים לו אזוגי או טביב.

אהד 18 במרץ 2015

בתור אוהד הפועל, זה היה ברור כשמש. מקווה שייענש, כנראה שאתבדה.
אגב, אני חושב שהאתרוג שלו פחות קשור לחוסר הרצון לעצבן את הגביר, כמו לכך שעיתונות הספורט במדינה רדודה ועצלה. גם התחקיר כביכול של קופמן מתברר כציטוט של פרוטוקול (וזה גם נקרא להשקיע, כי אני לא בדיוק רואה עיתונאי ספורט אחרים אשכרה טורחים לקרוא החלטת בית משפט).

Comments closed