או או או או או

עד ברלין בשביל מוסכניק מעולה

מכיוון שהאדרינלין עדיין שוצף וממילא אין לי חשק לצאת בלילה צונן לחפש איפה לראות את המשחק בו ינסו שני שחקנים שאף אחד מהם לא צ'ארלס בארקלי לקלוע יותר נקודות, הנה לכם פרק בהתפתחות המוטיבציה שלי לראות את ברוס ספרינגסטין בהופעה.

תרועות קרב היו מאז ומתמיד מערכת ההפעלה של הבני אדם לפני מלחמות. היו תקיעות בשופר, קרנות יער, חצוצרות ועכשיו גיטרה חשמלית. ככה מוציאים אנשים מהדעת, ככה מוציאים אותם לקרב. כמי שנולד בלונג בראנץ' ניו ג'רסי, ספרינגסטין יודע משהו על קרבות, וככה הוא מכניס את הקהל לעניינים כבר ב Badlands השיר השני בהופעה. אחר כך הוא נותן עוד למעלה משלושים שירים, אבל את ה או או או, הקהל זוכר אפילו במדרגות ביציאה מהאצטדיון האולימפי וגם ב S75 בדרך חזרה למרכז ברלין .

*

אני עומד לומר כאן משהו לא פופולרי, ואני מקווה שגם אם לא תסכימו, תעריכו את גילוי הלב: אם אני צריך להינצל מאוניה טובעת ויכול לקחת אתי לאי בודד את כל כתבי רק אחד, ניל יאנג הוא האיש. אם אני צריך לבחור רק אדם אחד שיגיע אתי לאי הבודד, ספרינגסטין לא רואה את יאנג ממטר.

למה? כי ניל יאנג מרטיט לי כל נים עם המוזיקה שלו ומעצבן לי כל עצב עם האטיטיוד שלו. קקה בנאדם, טוענים יודעי דבר. עם ספרינגסטין, אני רוצה להיות שותף במוסך או במסגריה. בעל מלאכה חרוץ, ישר, מאמין בערכים מסורתיים, ידי זהב עם שחור בציפורניים וחיוך שמעיד על מה שבפנים. כשניל יאנג מחייך זה כמו חיוך של מי שהרגע לקח לך את הקופה עם זוגיים נסיך ושבע  למרות שלך היה פול אס וסתם השתפנת וברחת. לא מאמינים? דברו עם נילס לופגרן.

כשזה נוגע לסולו גיטרה, הסאונד של ספרינגסטין נשמע כמו סאונד של עוד כמה. הסאונדים של יאנג ייחודיים רק לו. אף אחד לא יודע להוציא מהגיטרה את מה שיאנג יודע, ובכל זאת, הרחקתי עד ברלין כדי לקפץ כשלוש וחצי שעות לצליליו של ספרינגסטין.

*

אין שום דבר מזויף בספרינגסטין. גם לא כשהוא אוסף שלטים שציירו לו, לא כשהוא מזמין מישהי/ו לרקוד אתו ב Dancing in the Dark ואפילו לא כשהוא מעלה לבמה ילדון חמוד לשיר אתו. הכניסות שלו למתחם הקהל ללחוץ ידיים ולשתות בירה, חינניות. ניל יאנג בחיים לא היה עושה דברים כאלה. ספרינגסטין ממעט לתקשר עם הקהל, הוא נותן למוזיקה שלו לדבר ואין כמעט הפסקה בין שיר לשיר. יאנג מזיין את השכל לפעמים שבא לך למות. או להרוג מישהו.

תראו, רוקנרול זה מכרה פחם. או שדה קרב, או פס ייצור של מכוניות. ברוקנרול אי אפשר לנוח באמצע או לקחת חופש. זה מקום עבודה. לרוקר אמיתי יש צווארון כחול. ג'ינס קרוע זה פוזה. ספרינגסטין עם חבורת הנגרים שלו, דופקים כרטיס ועובדים בחריצות ובכוונה מלאה ובגישה של אתם שילמתם בשביל מה שאני מייצר ואני אעשה לכם את זה הכי טוב שאפשר.

*

את ההופעה ראיתי די סחי. בירה ועוד בירה ועוד בירה, יוצרות בעיקר צורך לפיפי, ופיפי בקונצרט רוק זה עניין מסובך וגם אפשר לשבור מפרקת במדרגות. עולים עולים עולים ואחר כך יורדים, עושים פיפי ואת כל הדרך חזרה באופן מאוד מאוד מחושב וזהיר. מצד שני, בטריביוט לקלרנס קלמונס התרגשתי עד דמעות.

השיר האחרון של ההופעה, כלומר האחרון כשכל הלהקה על הבמה, היה שיר שספרינגסטין לא כתב. צריך בשביל זה גדולה של כוכב שנותן את הכדור האחרון לשחקן הכי לא צפוי שיבקיע או יקלע וינצח את המשחק. ג'ורדן עשה את זה בשישי נגד פניקס. ספרינגסטין לקח את Shout של אוטיס דיי וריסק אתו את מה שעוד נותר מהשבעים אלף איש באולימפי בברלין כולל אני. מצד שני, בטריביוט לספרינגסטין, ניל יאנג והקרייזי הורס עשו את Born in the USA. לך תבין.

 

מאמן, אבל ממש.
אימפריה

46 Comments

Amir A 20 ביוני 2016

איזה כיף לך. יש את הוידאו שספרינגסטין מעלה בהופעה לבמה את פול מקרטני לביצוע של I Saw Her Standing There ו- Twist And Shout .
כמה שהביטלס גדולים, האנרגיות שהוא מצליח להכניס לשירים האלו לוקחים אותם גבוה יותר מכל ביצוע אחר שאני מכיר, כולל המקור.

בני תבורי 20 ביוני 2016

ואני חשבתי שאתה קורא את כל הפוסטים שלי…
http://debuzzer.com/tavory/66134/

Amir A 20 ביוני 2016

אוי, הגיל הגיל…….. בטח זה המקום שבו נתקלתי בוידאו הזה… )-:

רועי מ 20 ביוני 2016

תמשיך להנות ידידי.

קארל מרקס אנד ספנסר 20 ביוני 2016

זה היום של איאן האנטר. Clevelend rocks !!!!

משה 20 ביוני 2016

אני עוד 3 ימים בהופעה של ניל יאנג בפריז, קקה בנאדם או לא אני לוקח אותו בכל יום נתון. נשמע חוייה גדולה, תבלה.

משה 20 ביוני 2016

דרך אגב, כשראיתי קליפים שלו מהעת האחרונה ביוטיוב הוא נראה לי כמו איכר נרגן מקנטאקי שמישהו גנב לו את יבול הצנוניות.

זה משנה 20 ביוני 2016

הוא נראה כמו מישהו שלא משלמים לו תמלוגים על השמעות באינטרנט, וכל סנט מציק לו.

ובני, למה נילס לופרגן? אפשר לדבר עם פגי, היא בטוח תשמח להרחיב.

ד"ר רזי הופמן 20 ביוני 2016

תבורי

היית צריך להעלות את הפוסט הזה אתמול ואז היו לך הרבה יותר תגובות.
טיימינג זה הכל:)

בני תבורי 20 ביוני 2016

היי דוק,
1. בכל מצב בכל מזג אוויר, רוקנרול לוקח.
2. אתר ספורט ואני עושה כבוד.
3. ההול אוף פיים של הרוק נמצא בקליבלנד.
4. האליפות של לברון עושה אותי שמח.

אסף שלום 20 ביוני 2016

מאורלי יניב בגלצ שהנחתה משמיעה אותו באחת בצהריים הבנתי שמדובר במשהו מיוחד. לא כל השירים באותה רמה יש הרבה נפילות אבל שזה פוגע זה חץ בלב בבטן ובמוח. The river

אריק 20 ביוני 2016

בני. שמח לשמוע שנהנת. אוהב את הבוס ופחות את המוזיקה שלו שכוללת לצד פנינים הרבה דרעק. אבל למה, למען השם התשושה,כדי להלל מישהו אחד צריך לרדת על אחר?

בני תבורי 20 ביוני 2016

ככה התרשמת? אם אני אומר שקלופ מצוין זה אומר שאני אומר שואן חאל לא?

אריק 21 ביוני 2016

אבל פה אמרת במפורש, ון חאל זאת אקסיומה.

ריצ'י מקאו 20 ביוני 2016

מצוין! נראה שנהנתם. לוקח את יאנג על פני הבוס אבל לא לוקח אף אחד מהם לאי בודד איתי. שיחפשו לה אי משלהם.

ניינר / ווריור 20 ביוני 2016

אמרתי לך-ההופעה מס' 1!

גיא זהר 20 ביוני 2016

תנחומיי (במובן הספורטיבי כמובן).

בני תבורי 20 ביוני 2016

תנחומיך למי ועל מה?

גיא זהר 20 ביוני 2016

לרן על העונה שוברת הלב שקבוצותיו עברו

ניינר / ווריור 20 ביוני 2016

אכן עונה מהגיהינום. היפוך מוחלט לעונה שעברה

סימנטוב 20 ביוני 2016

העונה הייתה טריפ מטורף, התעוררתי לכל המשחקים. הקבוצה שלטה לי בשעון הביולוגי בכל המובנים. פלייאוף? כבר בפורטלנד החששות עלו.

סער 20 ביוני 2016

הייתה הופעה נהדרת. מדהים שהאיש כבר בן 67 ונותן 3 וחצי שעות ללא הפסקה. אם יחברו לו gps יראו שהוא כמעט עשה מרתון…
דרך אגב הייתי לפני שנתיים בהופעה של ניל יאנג בדרזדן והוא גם נתן הופעה טובה ואפילו חילק חולצות בחינם. אומנם רק שעתיים אבל בהחלט נתן עבודה.
בני אתה יודע למה אשתו לא הופיעה?

בני תבורי 20 ביוני 2016

הבנתי שאין סיבה מיוחדת, היא מצטרפת מדי פעם.

ניר 20 ביוני 2016

זכיתי לראות את ספרינגסטין באצטדיון הישן של הג'יאנטס, כשקהל הבית מריע בכל אזכור של ניו ג'רזי בשירים שלו (בערך כל שורה שלישית). אמנם ממקום מושבנו הוא היה נראה בגודל של נמלה, אבל חוויה שלא אשכח כל החיים, וסגירת מעגל עם האיש שהתקליט שלו היה הראשון שקניתי בעצמי כנער.

מיקיג' 20 ביוני 2016

יש לי חיבה מאד מאד מאד גדולה לספרינגסטין, מהגיל ההוא שבו מפתחים חיבות, שהופכות בהמשך להשתאות ממש. אני עובד על הבן שלי שיתופף אותו. היתה לי הצלחה עם U2 (של ימי אכטונג) ולשמחתי, לפני שהבאתי לו בבואי, המורה שלו כבר הפיל עליו את המתנה הזו.

בינתיים הוא לא אסף אליו את ספרינגסטין אבל. הוא בענייינים מעט עכשוויים יותר. מצד אחד, הפער, אוי הפער. שמים וארץ ויותר. מצד שני, הבחורצ'יק מתופף כבר קרוב לעשור, מה יש לא להיות מבסוט.

shohat 20 ביוני 2016

נהדר בני. גם אנחנו ראינו את הספרינגסטין והאי סטריט בנד בהופעה לראשונה והיה אדיר, ענה על כל הצפיות המאוד מאוד גבוהות. הרבה שנים חיכיתי להזדמנות הזו, והבנתי שפשוט צריך לקחת אותה. בלתי נשכח.

shohat 20 ביוני 2016

ראינו אתמול, אתך, כמובן.

Gil - Zimbabwe 20 ביוני 2016

קנאה…

ניר 20 ביוני 2016

יש לי תחושה חזקה ששלמה ארצי הסתכל על הופעות שלו והחליט לעשות קובי פייסט.

בני תבורי 20 ביוני 2016

אפילו לא בצחוק אני מבקש

B. Goren 20 ביוני 2016

נפלא בני. תודה.

-גיסנו- 20 ביוני 2016

איך חווית ההופעה באולימפי בברלין? אני מגיע לשם בקרוב…

גיל שלי 20 ביוני 2016

מעולה, פשוט נפלא, ההד מעולה, הקהל גם

אביאל 20 ביוני 2016

מצוין בני, אתה מתאר בצורה הכי טובה שאפשר מה זה רוק.

אמיתי 20 ביוני 2016

לא מחסידיו של הבוס אבל כנראה הוא הנדיב באמנים
בכל הנוגע להופעות..ניל יאנג אקח איתי גם למלחמה

עופר ג. 20 ביוני 2016

מה שיפה אצלו זה שבכל הופעה הוא מסדר את השירים בצורה שונה וגם משנה את הרפטואר, לא באופן דרסטי, אבל משנה.
בהופעה שהייתי השנה במדריד הוא התחיל עם BADLANDS וסיים עם TWIST AND SHOUT.
הוא בהחלט מסגר או נגר – שילוב של איש עבודה ואמן שכל מוצר יוצא בצורה קצת שונה.
יכול להיות שהזיכרון שלי לא משהו, אבל מה שאני זוכר מההופעה של ניל יאנג בקיסריה, אי שם בשנות התשעים היה שעתיים של מוסיקה נון סטופ, בלי שום זי… שכל. לטעמי, ההופעה הכי טובה של אמן זר שראיתי בארץ.
תבלו.

דניאל 20 ביוני 2016

אף פעם לא התעמקתי בספרינגסטין, אבל כל הזמן הרגשתי מאנשים שכן שזו כמו דת. אמריקאים בכלל מתים עליו.
אז כשהוא הגיע לאיזור לנגן (סיאטל) החלטתי לנסות. לצבור לעצמי חוויה אמריקאית. כרטיסים עפו בשניות מהרגע שהתחילה המכירה, והצלחתי להשיג כרטיס לGA. אין גולדן רינג, בשביל להיות קרוב ממש אתה צריך להגיע ב2 בצהריים ביום ההופעה, להשתתף בהגרלה לקבלת צמיד שנותן לך להיות הכי קרוב לבמה, ואז אסור לך לצאת מהמתחם עד תשע, כשמתחילה ההופעה.
ההופעה התחילה עם סאונד דפוק לגמרי. האולם מואר לחלוטין. ואני מתחיל להתבאס (בכל זאת, 150 דולר כרטיס).
אני שם לב שאנשים סביבי פשוט בטירוף. אף אחד לא יושב (האולם הישן של הסופרסוניקס). גילאים מ12 עד 90, בהתפזרות די שווה. מאחוריי יש איזה בחור ענק וקצת לא מודע לעצמו שפשוט נכנס לטראנס ורוקד, ובכל ליטוף שאני חוטף ממנו הוא ישר מחייך ומספר לי שוב ושוב שזו הפעם החמישית שהוא רואה את ברוס.
אחרי חצי שעה זורקת עליי אישה מבוגרת וכבדה את המעיל עור שלה, ומטפסת לאחר על הכתפיים. היא לא מכירה אף אחד משנינו.
אני שם לב שעברה שעה וברוס לא נח שנייה. עזבו מנוחה, הוא לא לקח שלוק מים. אני בודק בן כמה הוא בוויקיפדיה, ומתחיל לדאוג לשלומו.
שעה וחצי לתוך ההופעה ואני לא מאמין מה קורה סביבי. כולם עדיין עומדים ורוקדים, אני פשוט נדבק באושר של הקהל.
שעתיים וחצי של הופעה, וברוס עדיין לא עצר לשנייה. הוא עדיין לא לקח שלוק מהמים.
אחרי שלוש שעות הוא מתחיל לקחת שלטים עם בקשות שירים מהקהל. שלוש שעות וחצי והוא עדיין לא שתה.
ההופעה מתקרבת לארבע שעות. אני עדיין עומד רק בגלל האנרגיות של הקהל והלהקה. ברוס לוקח שלוק מים, ומתחיל לנגן את SHOUT. נראה לי שהוא מנגן את זה רק בשביל להגיד כמה הלהקה שלו גדולה. מלך.
נגמרת ההופעה. אין הדרן. אני מטפס בקושי במעלה המדרגות החוצה, וקולט שאני נמצא בתוך חיוך ענק הולך.

בהופעה הבאה אני מגיע בשתיים בצהריים להגרלה.

סער 20 ביוני 2016

אתמול הוא "שנורר" בירה מהקהל..

עמית ג 20 ביוני 2016

הופעה מעולה, ראיתי אותו מוקדם יותר בטור באמריקן איירליינס סנטר בדאלאס, מעל שלוש וחצי שעות. לגמרי בא לעבוד ולעשות שמח לכל המעריצים ושובה את הלב עם הגיחות לקהל והנונסטופ אטיטוד.

ייתכן שבהמשך הסיבוב קצת שינו את הסטליסט אך לפי מה שבדקתי עד ההופעה בה נכחתי הסדר היה די קבוע. זהו ׳דה ריבר טור׳ אז ברוס עושה את כל האלבום לפי הסדר, כאשר לפניכן יש את meet me in the city tonight. אחרי שירי האלבום יש אסופה קבועה של שירים, כולל ההדרן או ארבעת השירים האחרונים במידה והבאנד לא יורדים מהבמה. בדאלאס הוא העלה 40 נערות לבמה בדאנסינג אין דה דארק:
https://www.youtube.com/watch?v=nXqgo0oSJc0&ab_channel=Salvador

אסף the kop 20 ביוני 2016

בקשר לאי בודד…

בבחירה שבין ספרינגסטיין ליאנג, אני לוקח איתי לאי בודד את בלושי

https://m.youtube.com/watch?v=MG7KCOO76Wc

תכלס, ספרינגסטין הרבה יותר נוגע לי בחב מאשר יאנג.

אסף the kop 20 ביוני 2016

בלב

קירקגור 21 ביוני 2016

אני חייב לציין שבנסיון אישי ניל יאנג היה מאוד נחמד, לפחות אליי, למרות שלא הייתה לו שום סיבה וסביר להניח שהוא היה בעשרות אלפי מעמדים דומים (לפחות) עם מעריצים שכמותי. הוא פשוט לא נחמד כברירת מחדל, כי הוא לא צריך (לצורך העניין אם היית כן לוקח אותו לאי בודד, הוא היה מתעצבן עלייך שהכנסת אותו לסיטואציה הזו מלכתחילה). הוא יותר עסוק בעצמו ובתוך עצמו, ובגלל זה הסולואים שלו שבורים ודפוקים בצורה אגדית.

אני מקווה שאני לא אגרום להתקף לב לאף אחד – אבל ספרינגסטין הוא קצת שלמה ארצי בעיניי. ואני לא אומר זאת במובן שלילי, אלא פשוט זה מה שזה.

אסף the kop 21 ביוני 2016

זה בסדר
זה כמו שיאנג הוא קצת עמיר לב.
העניין הוא שהפוזה של הישראלי דופקת את היוצר המקורי.

בני תבורי 21 ביוני 2016

נכון, המשותף לספרינגסטין ולארצי זה כמו המשותף בין משומר ומסי, הם באותו תחום.

שי 27 ביוני 2016

ממש מזדהה עם האמירה שספרינגסטין זה סוג של שלמה ארצי אמריקאי. אכן בקנה מידה אדיר , אבל הגישה השמרנית השירים הסאחים והידיעה שהוא מרטיט לבבות והמוזיקה שלו היא יותר לרגליים ולגרון מאשר לראש ולנשמה (תסלחו לי על הנשמה, כן ?)
ובכלל אין ממש צורך להשוות בין השניים כל אחד מהם זמר בפני עצמו, ועל אי בודד יש מצב שיאנג יתפגר מוקדם יותר או יעשן עצמו למוות. ברוס לבטח ירים איתך אחלה מחנה וירוץ איתך עם חנית אחרי אנטילופות .

Comments closed