אי אפשר כבר לפתוח מדור ספורט, אתר אינטרנט, טורי דעה מלומדים וסתם פייסבוק, מבלי להיתקל בסקר/ דעה/ עמדה, כולם מנומקים, כמובן, בשאלות הרות הגורל, כמובן – מיהו המגן השמאלי הטוב בכל הזמנים? איזהו הקשר "בוקס טו בוקס" המשובח מאז ומעולם? מיהם ה- 11 שהייתם בוחרים להרכב נבחרת החלומות שלכם, בארץ, בעולם, והאם הייתם משנים את בחירתכם במקרה שבו המערך היה 4-3-3 במקום 4-4-2?

את דעתי כבר הבעתי, אבל בתפוצה מוגבלת, ולכן אמחזר אותה, ואוסיף הנמקות, כמקובל.

אני יודע שזה שדה מוקשים שלא ניתן לצאת ממנו חי, ובכל זאת אני מבקש לטעון, דקה לפני מותי – אין ערך לעיסוק בנושא, אלא אם אתם בעלי מניות בעיתון או כתבים שחייבים להתפרנס ומחוייבים למינימום טורים בחודש.

*

האמירה שלפיה שחקן מסוים הוא "גדול שחקני הליגה מאז ומעולם", "גדול שחקני תבל" בתפקיד מסוים, חבר של כבוד ב- 11 של המאה ה- 20/ עם או בלי המאה ה- 21, וכו', אינה מופרכת מבחינה ספורטיבית. היא מופרכת מבחינה מחקרית. פשוט אי אפשר להעלות אותה ברצינות. כל מחקר מחייב קבוצת ביקורת, ובמחקר הנדון כאן פשוט אי אפשר להרכיב אחת כזו.

בכלל, ויכוחים בשאלה האם שחקן זה טוב משחקן אחר, בין אם שניהם משחקים באותו עידן ובין אם מפרידות ביניהם עשרות שנים, הם עניין של אהדה, של רגש, של תחושות בטן. אין בהם דבר וחצי דבר עם ניתוח ספורטיבי של ממש.

אוהד מכבי יאמר שערן זהבי הכי גדול בכל הזמנים (וחייבים להעריך את הטענה, שהורידה מעל הבמה את אבי נמני כטיעון לגיטימי); אוהד בית"ר יישבע בשמו של אלי אוחנה או בזה של אורי מלמיליאן; הנתנייתי יילך עם עודד מכנס, אולי עם מוטל'ה (לא לשכוח את הגול נגד שוודיה!); הבאר-שבעי יאמר נומה, ברד, עופר, אליהו, או אולי ברדה, שמא מליקסון; הרחובותי יפסוק טוני שרעבי או שלום רוקבן (תלוי בשכונה שממנה הגיע או בבית הכנסת שבו הוא מתפלל); החיפאי יגיד ברקוביץ/ זאהי/ רוני/ עלמני/ אמר/ מנצ'ל, אם הוא מכבי, ואבה גינדין/ רובי יאנג/ בני אלון/ איציק אנגלנדר, אם הוא אדום; ומה עם נחום סטלמך, האחים רצאבי ובועז קופמן? ישאל הפתח-תקואי; ואוהד הפועל יגיד קלדרון, או טיש, או שייע, או ג'ימי או ינקה או סיני. אין לזה סוף.

כל אלה באמת סבבה. לא מתווכחים עם אהדה. רגש בא מהבטן. אבל אנחנו מנסים לכתוב מהראש. לבוא ולומר שמישהו הוא הגדול בכל הזמנים, כאשר ההשוואה היא מול שחקנים מתקופות אחרות, עם טונות של משתנים, זה פשוט לא רציני.

*

השחקנים של הדור הנוכחי משחקים על מגרשים ברמה של שטיח, בעוד שעד לפני עשרים שנה, אולי קצת יותר, שיחקו כאן על ביצות בחורף וסתם חולות בקיץ. איך ניתן להשוות את האפשרות של זהבי לבצע מהלכים חלקים מבחינה טכנית על המגרשים של היום, למיומנות שהיה על אוחנה להפגין במה שכונה, בהומור, "כר הדשא בקרית חיים"? הפרות של היום היו מעדיפות להפוך לאנטריקוט מאשר לעלות עליו.

החלוצים והקשרים של היום משחקים מול שחקני הגנה עדיני נפש, מכניסי אורחים, שחוץ מלהציע להם אספרסו באמת עושים הכל כדי שירגישו בבית בשש עשרה שלהם. קודמיהם, אלה שאותם מתיימרים להציב בצד השני של המשוואה, שיחקו נגד חיים בר, צבי רוזן, מוצי לאון, יצחק ג'אנו וסליחה עם כל אלה ששכחתי (בטח סליחה, כי לך תסתבך איתם; הנה נזכרתי – יחיאל אבן-צור).

השחקנים של היום משחקים בתקופה שלאחר שינוי החוקים, כאשר מגמת השינויים היא להקל על שחקנים טכניים ולהעניש את הברוטאליים. מה ששווה כיום אדום ישיר, היה שווה פעם, במקרה הטוב, נו-נו-נו מהשופט. פעם, על מנת לקבל אדום, בלם היה צריך לבצע טבח. היום מספיק שיתעטש. זה טוב, כמובן, אבל זה וואחד הבדל.

*

הדברים נכונים גם ביחס לשוערים. איך בדיוק ניתן להשוות בין שוער ששיחק בתקופה שבה מותר היה לתפוס כדור ביד גם אם הוחזר על-ידי שחקן שלו, לשוער של היום? עד לשינוי החוק, שוערים בקבוצות ילדים כמעט ולא התאמנו על משחק רגל. לב יאשין שיחק ברגל, אני מניח, פחות טוב ממנואל נוייר. איך נדע אם זה קרה כי היה פחות מוכשר או רק בגלל שבילדים לא אימנו אותו לכך?

אומרים לנו פושקאש. בטח פושקאש. ודי סטפנו. איך אפשר להרכיב נבחרת כל הזמנים בלי די סטפנו? אני שייך לדור שעוד הצליח לראות את יוהאן קרויף משחק 90 דקות (פלוס הסרט האלמותי "החולצה מספר 14" בקולנוע בית הפועלים, רחובות). את פלה לא. את כל אלה שלפני פלה גם לא. אז יש לי תקצירים, ויש לי יו טיוב. אני זוכר שבשנות השבעים, חשבתי שהכדורגל הישראלי הוא פאר היצירה, ובשנות השמונים הבנתי שזה רק בגלל שצפיתי בכמה דקות מכל משחק, ולא בתשעים דקות מלאות. האסון של חלק גדול מן השחקנים של היום, הוא השידורים הישירים. אז איך אני יכול להשוות חמש דקות של פושקאש מול 90 דקות של מרדונה? אני לא יכול, וזה לא אומר שפושקאש היה פחות גדול. פשוט אי אפשר להשוות.

ועוד לא דיברנו על השוואה בין שחקן מקצועני, ש- 100% מחייו כדורגל, לבין שחקנים שחלק מן החוזה שלהם היה מניה ב"דן" או ב"אגד"; בין שחקן שמקפידים על התזונה שלו לשחקן שדחף פלאפל לארוחת בוקר או שניצל בפיתה בצומת קסטינה בדרך למשחק בבאר-שבע (סיפור אמיתי; השם שמור במערכת); בין שחקן שמטפלת בו הרפואה המודרנית לבין שחקן ששיחק בתקופה שלפני המצאת האספירין, ועוד, ועוד, ועוד.

רוצה לומר – כל אחד זכאי לדעתו, רק שכאשר הוא מביע אותה שיזכור שהיא נעה על הסקאלה שבין מופרכות טוטאלית לאמירה מהבטן של אוהד. וכך גם מי שמביע את הדעה ההפוכה. אוחנה/ מלמיליאן/ שייע/ קלדרון/ גלזר/ זהבי, כל אחד מהם הוא לא שחקן הליגה הגדול ביותר שהיה כאן, והוא כן שחקן הליגה הגדול ביותר שהיה כאן. את שתי הטענות ניתן להעלות באותה מידה של חוסר רצינות.

מירי, שומעת?
פוסטר אחורי ב"פנדל"