היא חוזרת. היא שלנו. אנחנו אמורים להתרגש. אנחנו לא. כלומר, חלקנו כן. אולי. אני פחות.

הייתי פעם ילד. לא להאמין. את השמות של ילדותי, מלמיליאן, טורק, קיש רומנו, דמתי, בר נור, שהרבני, מכנס, והסליחה עם מי שלא הוזכר, הגיתי ביראת קודש. גם את השמות שנמנו על קבוצתי, וגם את אלה שלא. גם את השחקנים ששנאתי, שנאתי עם רגש. הם ממש עצבנו אותי. היום, אפילו שנאה הם לא מצליחים לעורר.

כמה התרגשתי במשחק הראשון של חיי. אוקטובר 1972. אצטדיון, נכון יותר מגרש, נכון יותר מדשאה, חול ליד השערים, סביבה חומה מטה לפול, עם חורים בקיר שדרכם מוכרים כרטיסים, במרמורק. הפועל המקומית, כפי שכינו פעם קבוצות שאינן מתל-אביב, מארחת את מכבי, שהיא כן מתל-אביב אבל קוראים לה רק מכבי. כולם יודעים למי הכוונה.

*

אבא שלי, חבר הסתדרות, שכיר בתעשיה האווירית ובנוסף על כל אלה לא פראייר. קודם כל לא פראייר. הוא לוקח אותי, בן שבע וקצת, לראות כדורגל בליגה הלאומית. הוא בכלל אוהד הכח רמת-גן, עוד מימיה כהכח תל-אביב, אבל גלי גיל זה רחוק. אז אבא שלי, הוא גם לא פראייר, וגם יש לו שכן עם משאית. אנחנו מחנים, כלומר השכן מחנה, אותה מחוץ לחומה, עולים על הקבינה, ורואים משחק. מאחורי השער, אבל רואים. אני זוכר את לופא קדוש בתלבושת כחולה. אני זוכר 1:1. אני זוכר שברדיו, שאז קראו לו טרנזיסטור והיה צריך להחזיק אותו בזווית מאוד מסויימת כדי לשמוע טוב, כל הזמן עברו לחיפה. והשכן, זה עם המשאית, אמר שהולך שם משחק לא נורמלי. אחד, בני אלון, נתן רביעייה לבית"ר. נגמר 2:7. אני חושב שאני מסוגל לשחזר כל דקה מהשבת ההיא, וגם אם לא – הדמיון כבר ישלים את מה שחסר.

והשחקנים של היום, מי אלה בכלל? בנקאים, רואי-חשבון, סוכנים, נשמיט "עורכי-דין" מטעמים ברורים, דוגמנים. אנשים עם מקצועות לא מרגשים, שעוסקים גם בכדורגל במה שנראה כמו שעות הפנאי שלהם.

אני מנסה לברר עם ילדיי, 7.5 ו- 10.5, האם הם מתרגשים כפי שאני התרגשתי בגילם. התשובות אינן ברורות. עושה רושם שהם בכלל לא מבינים את השאלה, או שהם חושבים מי זה הנודניק שמפריע לנו לשחק במחשב, או שניהם. כנראה שניהם.

אני מסיק שהתשובה שלילית. אני יודע איך זה נראה כשהם מתרגשים ממשהו. במלים אחרות, אני יודע איך הם נראו כשיצא פיפ"א 16 וחזרתי מהחנות השכונתית עם האריזה. אוטוטו ייצא פיפ"א 17 והם יתרגשו שוב.

אני מנסה לברר למה הם פחות מתרגשים. הרי האצטדיונים יותר נוחים, השידורים רבים, זויות הצילום מרשימות, הסטטיסטיקות מאלפות, מנהלת הליגה, איזו 9000. התשובה: האצטדיונים יותר נוחים, השידורים רבים, זויות הצילום מרשימות, הסטטיסטיקות מאלפות, מנהלת הליגה, איזו 9000.

*

ילד שלא מקבל את כל השפע, וכן מקבל אנשים מחוייבים למקצוע, מתרגש. ילד שלפניו משחקים אנשים שלאחר מכן עולים על אוטובוס של אגד, כסא נהג, עושים את התנועה הזאת של להחזיר עודף בכסף קטן מהכלי המצחיק עם החורים העגולים, מתרגש. ילד שאבא שלו נותן לו להרגיש שכרטיס למשחק הוא דבר גדול שלא מקבלים כל שבוע, מתרגש. ארגז החול במרמורק, מרגש. אצטדיון המושבה? לא מרגש. נח, כן. מרגש, לא.

ויש גם את הדבר הזה של השידורים הישירים מהארץ ומהעולם. האסון הכי גדול של הכדורגל הישראלי. פעם, היינו רואים שלוש דקות מכל משחק ישראלי במבט ספורט. מישהו היה בוחר אותן בקפידה, את השלוש דקות. עד כדי כך בקפידה שהן נראו ממש כמו כדורגל. לך תדע מה היה בשמונים ושבע הדקות האחרות. חנוך קינן, אליך חנוך, אמר שהיה משחק מצוין בבלומפילד. אף אחד לא בדק. ופעם לא הייתה כזו כמות של שידורים ישירים מחו"ל. אז השווינו שלוש דקות מבלומפילד לחמישים דקות של ליגה אנגלית במשחק השבוע, והיחס היה נראה סביר. לא משהו, אבל סביר. שתי הליגות שוחקו בשחור – לבן, ובשחור – לבן גם מה שבכלל לא דומה, נראה דומה. כנראה שגם בזה אשמה מפא"י. והיום? היום הכל נחשף. והחשיפה? היא לא מרגשת. רק מבאסת.

אז היא חוזרת. ולמרות שאנחנו לא מתרגשים, נלך לכל משחק. מכורים.

 

פוסטר אחורי ב"פנדל"
גאון, לא נדיב בכלל, אכזר כשצריך