בגדי השונאים החדשים

נורדיה כבר אינה המאמי הלאומי. יש לנו שונאים. כנראה שעשינו משהו נכון.

נעים מאוד. אני ארז טיקולסקר. בשנות השבעים, של המאה הקודמת כנהוג לומר, התחלתי לאהוד בית"ר ירושלים (לא "את" בית"ר ירושלים; בכל זאת, משפחה בן-גוריוניסטית). אני מסוגל לזהות את סימני השאלה על הפנים שלכם. למה בית"ר ירושלים? מה לך ולבית"ר? מה לך ולירושלים? אז ככה, גדלתי ברחובות, שעריים, מרמורק, מכבי רחובות, גורל שלא באמת מאפשר לך להקדיש את החיים לקבוצות המקומיות. לפחות לא כאהדה ראשונה. יש כאלה שכן. אני לא. בחנתי מספר אפשרויות. הן לא מצאו חן בעיני. ואז, משום מקום, הגיע הנער מממילא. בעצם, לא משום מקום. הוא הגיע מממילא, לימק"א, לטלוויזיה פיליפס 24 אינץ' שחור-לבן שבסלון. אל הסט 1+2+3 שמול הטלוויזיה. מחיר מיוחד לעובדי התעשייה האווירית. הוא כיוון את בעיטות הבננה שלו אל הלב שלי, ואז רץ, לכיווני, עם התנועה האותנטית הזו של החגיגות. תקופת הטרום כוריאוגרפיות של היום. כששחקני כדורגל היו שחקני כדורגל ולא רקדנים ב"בת-שבע". הסתכל לי בלבן של העיניים, וחייך. "זה בשבילך, חמוד", הוא אמר, כשעצמתי עיניים. התאהבתי. אי אפשר היה שלא. ונשארתי.

ככה, עד 2005. בתהליך שהחל מספר שנים קודם לכן, והגיע לשיאו באותה שנה, תפסתי את הראש במשחק, סתם משחק, לא זוכר אפילו נגד מי. ראיתי דגל של כהנא ביציע ואמרתי לזוגתי, שאני, אל הגועל נפש הזה לא רוצה יותר להיות קשור. באבחת חרב. שנאמר, "עַל כָּל שַׁעֲרֵיהֶם נָתַתִּי אִבְחַת חָרֶב" (יחזקאל כא). בדקה הראשונה עוד אהדתי בית"ר ירושלים. בסוף המחצית כבר לא. וזהו.

*

חלפו להן מספר שנים. פה ושם צפיתי במשחקי ליגת העל, בלי לקשור את גורלי לקבוצה אחרת. ופתאום, באוקטובר 2014, אני נתקל באיזה פוסט בפייסבוק שמספר על הקמת קבוצת אוהדים של בית"ר ירושלים, שמאסו בגזענות ובאלימות, וייקרא שמה בישראל בית"ר נורדיה ירושלים.

מה זה השם המוזר הזה? אני שואל את עצמי, ועצמי עונה לי שהוא לא יודע. היסטוריה תמיד עניינה אותי, חמש יחידות וכאלה, והיסטוריה של כדורגל עוד יותר. אז אני מתעמק, ומבין את ההקשר, ומסמן לעצמי שזה נחמד.

ובפוסט ההוא, כתוב שלמחרת נורדיה משחקת את המשחק הראשון שלה, בגבעת רם, נגד קרית עקרון. ומשהו נדלק. עדיין בקטן, אבל נדלק. הצעתי לבן הבכור לבוא אתי. בשבילי משחק כדורגל, עבורו שיעור אזרחות. הוא אמר לי בסדר, בתנאי שאתה קונה לי צ'יפס בחזור. כי שיעור אזרחות זה חשוב, אבל תזונה נכונה לא פחות. כרתנו חוזה.

ואיזה כיף היה. כמה מאות אנשים, לא מפסיקים לתופף ולשיר, בלי קללות, בלי יריקות, בלי "מוות לערבים", שחקנים מכל הדתות לובשים חולצה של בית"ר. מי היה מאמין? ונורדיה ניצחה, 1:2 היא ניצחה. וגם אכלנו צ'יפס. כי הבטחות יש לקיים. וגם כי צ'יפס זה טעים.

*

הפכתי לחבר של כמה אוהדים בפייסבוק, אבל נזהרתי. לא בא לי להיכנס שוב לכל העניין הזה של כדורגל ישראלי, ועוד בליגה ג'. למי יש כח לליגה ג'? הצבתי גבולות. אמרתי לעצמי שכאשר נורדיה תגיע לגוש דן, אלך. כי ירושלים זה רחוק. וזה עליות. אז פעם אחת היא הגיעה ליפו, והלכתי, והיה כיף. עוד פעם היה כיף.

ואז התקשר אלי שי נובלמן, לימים חברי שי נובלמן, ושאל למה שלא תעשה מינוי? אז אמרתי נעשה מינוי. נתרום קצת כסף למטרה טובה. אבל לא באמת התכוונתי לנצל אותו. ואז יובל רובוביץ', לימים חברי יובל רובוביץ', לימים דוקטור יובל רובוביץ (כי בדיני היושר מתייחסים למה שצריך לקרות כאילו כבר קרה), אמר לי שהמינוי הגיע, ושאל לאן לשלוח אותו. אמרתי שייתן אותו לאיזה ילד שאין לו כסף, כי אני ממילא לא אגיע. הוא אמר שילדים נכנסים בחינם, ושאקח את המינוי, מה אכפת לי. לקחתי.

והגעתי לעוד משחק, בלוד. ועזרתי לסחוב שם יציע, ולמדתי את השירים, וקניתי צעיף, כי מוטי פורת, לימים חברי וכו', ביקש. וחולצה, בלי שהוא ביקש, ועוד משחק כי כבר קניתי מינוי אז מה אני, פראייר? וזהו. הלך עלי.

כמעט כל משחק, מאמצע עונה ראשונה עד סוף עונה שלישית. אל יקל הדבר בעיניכם. המשחקים הם בימי ששי, בשעות בלתי אפשריות, במקומות שפרופסור משה ברוור לא יודע על קיומם. ובעונה הראשונה לא הצלחנו, הנה עברתי לגוף ראשון רבים, לא הצלחנו לעלות. אפשר להישבר מזה. אנחנו התחזקנו. ובעונה השניה כבר כן, לליגה ב', ולפני מספר ימים, עונה שלישית, עוד פעם כן, ופתאום, מקבוצה חדשה בליגה ג', אנחנו קבוצה משמעותית שעלתה לליגה א'.

*

להקים קבוצת כדורגל, זה באמת לא דבר פשוט. אני רק בשוליים של העשייה. יש אנשים שאשכרה מקדישים לזה חלק נכבד מחייהם. רישום בהתאחדות, רשם העמותות, היתר לעשות שימוש בשם, ביטוחים, מרכזי ספורט, מלחמה מול מרכז בית"ר, לה פמיליה, אלה שנגד לה פמיליה אבל חושבים שנכון להילחם מבפנים, חוזים עם שחקנים, צוות מקצועי, מציאת מגרש לשחק בו, מגרש להתאמן בו, מים חמים, ספונסרים, חברי עמותה, ועוד השד יודע מה. ובחלק של האוהדים – יוזמות, מעורבות, הסעות למשחקים, טקסים לשחקני עבר, שידורים ישירים. לא פשוט. באמת לא פשוט.

אומרים "קבוצות אוהדים", אבל נורדיה היא לא עוד "קבוצת אוהדים". מועדון האוהדים היחיד שהוקם על אידאולוגיה ונאלץ להילחם מול הכוחות הכי גדולים והכי אלימים בארץ. נו אופנס. מעריך את כולם. באמת. אבל נורדיה היא לא קטמון שהוקמה במחאה נגד איזה קבלן ירושלמי ונלחמה בקהל שביום טוב מאכלס כמה שולחנות בבית קפה; לא רובי שפירא חיפה שנלחמת ביואב כץ – כמה קשה כבר יכולה להיות מלחמה ביואב כץ? מה הוא יזרוק עליך? דו"ח רווח והפסד? לא קביליו יפו שלא נלחמת בכלום אלא רק רוצה לשחזר את העבר שנלקח מאוהדיה. ולא מכבי אשדוד. אלוהים, רק לא מכבי אשדוד (ע"ע).

ואז, כשאנחנו מצליחים, פתאום יוצאים מן המחילות כל דורשי רעתנו. ובהם, גבירותיי, מוריי, רבותיי, כנסת נכבדה, בהם יעסוק הטור הזה. איש מהם לא יינקה. שנאמר, "יָד לְיָד לֹא יִנָּקֶה רָּע" (משלי יא). עם כולם נבוא חשבון. מזעיר ועד קטן, וחוזר חלילה. בעיקר חלילה.

*

נתחיל עם המועדון המכונה מכבי אשדוד, ובפי אוהדיו "עירוני אשדוד".

הם קמו, כך שמעתי, על מנת להחזיר ליושנה את עטרת עירוני אשדוד המיתולוגית. כמה מיתולוגית כבר יכולה להיות עירוני אשדוד? ניחא. המיתולוגיה היא בעיני המתבונן, גם אם המתבונן מתעקש על מספר קטן בעדשות ביחס למה שעיניו דורשות ובניגוד להמלצת האופטומטריסט.

אז מכבי, עירוני, אשדוד, קמה במחאה נגד ג'קי בן-זקן, נגד מ.ס. אשדוד מליגת העל, ונגד עוד כל מיני דברים שיודעי ח"ן, כלומר מי שקורא מקומונים באשדוד, מודע להם. בעיקר נגד. סבבה. וכשהיא קמה, אפילו נוצרו יחסי ידידות מסויימים בין חלק מן האוהדים שלנו לחלק מן האוהדים שלה. והחבר'ה שלנו אפילו תרמו להם.

ואז הם הגיעו אל הליגה שלנו. ואנחנו, באמת לא יפה מצדנו, התעקשנו להתחרות בהם, ואפילו, מי היה מאמין, רצינו לסיים את הליגה לפניהם. חוצפה.

ובחלון ההעברות, מה שנקרא, לאחר שהצוות המקצועי שלנו המליץ להתחזק בעוד שחקן הגנה, העברנו לשורותינו את פרדי ציון, שחקן שגדל במ.ס. אשדוד והושאל להפועל אזור מליגה א'. אוהדי מכבי אשדוד, המכונה עירוני, זעמו. וכל זאת למה? כי חלק מן העיסקה מומן על-ידי תמיכה של רדיו ירושלים, תחנה בבעלות בן-זקן. הוא, לטענת אוהדי מכבי אשדוד, חפץ להרע לקבוצתם על רקע אותה מלחמה שמתוארת במדורי הספורט של המקומונים שהם קוראים.

טענות מטענות שונות הושמעו, ובראשן על כך שבגדנו, לא פחות, באיזו אחווה כזו או אחרת בין קבוצות אוהדים. כאילו שאותה אחווה, ככל שקיימת, שמעה לא הגיע אל אוזניי, אמורה להוות קונטרה לתחרותיות. כאילו שמדובר בכסף שגנבנו מנזקקים. כאילו שמכבי אשדוד אינה מקבלת תמיכה מאנשי עסקים (לבריאות).

ואז, במהלך אותם ימים, גם שיחקנו נגד אשדוד, באשדוד, ונתנו להם 0:1 קטן – גדול. ליאור עדיקה החל במהלך. כשאני אומר "החל במהלך", אני לא מתכוון למונח במשמעות של לגיונר ישראלי באירופה, שנתן מסירה ליד השש-עשרה שלו, ולמחרת מישהו אחר מהקבוצה הבקיע. עדיקה, אשכרה, החל במהלך. הוא עבר ארבעה שחקנים, ומסר לשי נסים, שבישל, ז'ואל רובושון לא היה עושה זאת טוב יותר, לאדם מזרחי, שערך היכרות בין הכדור לרשת, משל היה הלנה עמרם בתקופת הזוהר שלה, ולא חלוץ בליגה ב'.

באותה העת היה זה משחק עונה. לאחר מכן אשדוד התדרדרה, כפי שמגיע לה, למעשה פחות ממה שמגיע לה, וכבר לא הייתה פקטור במאבק האליפות. אז בדעבד זה לא משחק עונה, אבל באותה העת כן. והמשורר, כלומר אני, כתב את השיר הבא:

עדיקה ליאוֹר

עוֹבֵר אַרְבָּעָה

לְתֵאוּר כִּשְׁרוֹנוֹ

תקצר הַיְּרִיעָה

עדיקה ליאוֹר

עדיקה גִּבּוֹר

הִנֵּה מֻעֲמָד

לַבָּלוֹן ד'אור

 

שַׁי נסִים

בֶּאֱמֶת אִישׁ מַקְסִים

הַבַּרְנָשׁ מיומָן

הַמְּסִירָה שֶׁל אָמָּן

אוֹמְרִים שֶׁיֵּשׁ פֶּלֶס

יוֹתֵר עָקום

אוֹמְרִים שֶׁכָּךְ פיקאסו

שִׁרְבֵּט לוֹ רִשּׁוּם

 

וְאָדָם מִזְרָחִי

מָה יֵשׁ עוֹד לוֹמַר

נִצֵּחַ את מכבי

עַכְשָׁיו הוּא בית"ר

טאצ' שֶׁל חָלוּץ

זֶה כָּל מָה שֶׁנָּחוּץ

אֶת מִשְׂחָק הָעוֹנה

נִצַּחְנוּ בַּחוּץ

 

לפני, ואחרי, סבלנו קצת מאלימות של אוהדי אשדוד. חלק מאוהדיה תקפו רכב של אוהדים שלנו שהגיעו לצפות במשחק של אשדוד בגבעת זאב. בסיבוב השני, בטדי, לאחר שניצחו אותנו, הם גנבו דגל שלנו ושרפו אותו.

זו הייתה אלימות פיזית. הייתה גם מילולית. את הפרחחים לא אצטט. אבחר דווקא בציטוטים של אדם מכובד, בעיני עצמו, מראשי האוהדים שם: "כמה שהאש עלתה עד היום, עוד תראו לאיזה גובה היא תגיע ביום ראשון"; "חבורה של אפסים עלובים חסרי כבוד".

בסך הכל חבר'ה טובים. תוצר של מערכת חינוך משובחת. כך נראית אחווה. אמור מעתה – "אירוני אשדוד".

*

מה שמביא אותנו אל הפרק הבא, המוקדש לאחד הגופים הפחות חשובים בכדורגל הישראלי. לטעמי, זאת אומרת, כי בעיני עצמו הוא מאוד חשוב.

ככל שלא הגיעה השמועה לאוזניכם, בווילה אשר בג'ונגל, המכונה מדינת ישראל, רווה לו משפע ואושר (רונן דורפן, שים לב – ז'בוטינסקי!) ארגון בשם "היציע".

ארגון זה, שככל שהצלחתי לברר, רשם לזכותו את הפחתת מחירי הכרטיסים בליגת העל בכך וכך שקלים (כולל מע"מ, שמור את העודף), לקח צד באותו סכסוך מול אירוני אשדוד. את הצד של אשדוד.

הוא הוציא הודעה שלפיה שיתוף הפעולה שלו עם נורדיה חדל מלהתקיים. לא ידענו שהתקיים. קיווינו אז, ותקוותנו לא נכזבה, שנצליח לגשר על הבור הכלכלי שהדבר יגרום. לא היה קל.

הרשת געשה. חלק מאוהדי אירוני השתלחו. ארגון "היציע" עמד מנגד מול ההשתלחות ותמך בעמדת האירונים לגופו של עניין, כאילו שגופו של עניין הוא עניינו. הניסוח המדויק גרס כי המועדון (נורדיה) "נהג באופן שאינו תואם את ערכי ארגון היציע". "ערכי". "ארגון" "היציע". ממש הסניף הישראלי של "גרינפיס".

הוא עמד מנגד גם לאחר שחלק מאוהדי אירוני תקפו אוהדים שלנו. הוא, זו התשובה שקיבלתי, לא עוסק באלימות, כי "אלימות זה תפקידה של המשטרה". העיקר האחווה, העיקר שחסכנו כמה שקלים על כרטיס למשחק בין הפועל אשקלון למכבי פתח-תקווה, והעיקר שהארגון יוכל לקדם הכנסה של אביזרי עידוד. חשוב מאוד, אולי אפילו "ערכי הארגון", שיכניסו אבוקות ליציעים, כדי שהילד הקטן שלי, בדקה העשירית לאיזה משחק שאליו הלכנו, יאמר לי "אבא אני פוחד, בוא הביתה".

ויש אחד שפעיל בקבוצה ההיא מחיפה, שנאבקת ביואב כץ. אין לי דבר נגדה. אפילו הייתה לי סימפטיה כלפיה לפני שנחשפתי לסגנונו. והוא, לא נעניק לו את הכבוד ולא נכתוב כאן את שמו, נזעק להגן על כבודו האבוד של הארגון, והשתלח בנו שאנו נרדמים עם כלבים, או ישנים עם פשפשים, או להיפך, או איזה דימוי מקורי אחר שבאמת טרם נתקלתי בו. ובשפתו העשירה, גבריאל גרסיה מרקס של הרי הכרמל זה הוא, הגיב בשרשורים שבהם נדונו ענייני נורדיה, כאילו אין לו קבוצה משלו. מבחר פנינים שהופנו כלפיי וכלפי חבריי (התמונות שמורות במערכת): "חתיכת שקרן בזוי"; "פישר"; "אתה חולה נפש? לך לטיפול"; "נורדיה לא זונה אבל אתה ייתכן וכן". תרבות.

*

וכעת, משסיימנו לעסוק בגורמים חיצוניים, נפנה אל היריבים מבית, התותחים הכבדים, חברינו בדה באזר.

ראש וראשון – מר דורפן. האיש, כך הבנתי, אהד בית"ר ירושלים בעברו. האוטוביוגרף שלו הנחה, ככל הנראה בעצת סוכנו הספרותי, להצניע את הפרט הזה, אבל, ארשום זאת שוב, כי חשוב שתדעו – הוא אהד, למיטב ידיעתי, בית"ר ירושלים. לפני מנצ'סטר יונייטד, לפני אויפשט/ פרנצוורוש/ מ.ט.ק., לפני העולם הגדול והסיורים באירופה הקלאסית, לפני כל אלה היו העצים והגדרות של ימק"א.

והוא עזב. לפניי, לפני מקימי נורדיה. וזו, כמובן, זכותו. ואני מניח שהייתה לכך גם סיבה טובה. והיום הוא צוחק על נורדיה, כי היא הפכה, מנקודת מבטו של נציג האיחוד האירופי, לסניף של תנועת ז'בוטינסקי.

חלק ממקימי נורדיה, חבריי איציק אלפסי ודוד אוזן, הם אנשים שמשנת זאב ז'בוטינסקי חשובה להם. הם רואים בה חלק מהווייתם, וממה שנורדיה צריכה להיות. אני פחות, הרבה פחות, למעשה בכלל לא, אבל הסתדרנו. התווכחנו, וכמו בזוגיות טובה, התפשרנו. אז יש ביציע שלנו דגל של ז'בוטינסקי שותה בירה, והוא באמת דגל אחלה, מצחיק ומשעשע. ויש ציטוט חביב של ז'בוטינסקי באתר של נורדיה. משהו על כך שאין בכוחו של אדם לעקור מתוך לבו את התקווה לעתיד טוב יותר. ופה ושם איציק ודוד מסיימים פוסטים שלהם ב"תל חי", ומצטטים את ז'בוטינסקי, ואני עונה להם בציטוטים של בן-גוריון, ואנחנו בסדר. כי לכולנו ברור שמה שחשוב נמצא מעל הוויכוח הזה.

אבל דורפן, הוא צוחק עלינו. וזה בסדר. כי הצחוק יפה לבריאות, גם אם הוא מנותק מן המציאות.

*

יניב פרנקו – הבן אדם אוהד הפועל, כן? אפשר היה לסיים את ההתייחסות עם סמיילי. אפילו בלי סמיילי, כי בן אדם שאוהד הפועל ומבקר את נורדיה, זה מצחיק ועצוב בו זמנית. אבל לא ניתן לו את ההנחה הזו.

זמנים קשים הם אלה עבור אוהדי הפועל. המיתולוגיה שלהם מתערערת מול העיניים. במקום שייע, ג'ימי, וסיני, ואגדות אחרות, מסתובבים להם על המגרש הירש, וגוטליב, וורטה. ומי שאולי יציל אותם מירידה, ואולי אפילו הוא לא יצליח, בכלל גדל בבית"ר. אמור מעתה – "הפועל אירוני תל-אביב".

ואני, שלא כמו חבריי ליציע, באמת כואב את כאבם. הילדים שלי אוהדי הפועל, באשמתי הם אוהדי הפועל. כי, הנה עוד בן-גוריון קטן, "הקבוצה שמשחקת ליד הפועל תל-אביב" לא נכנסת אלינו הביתה. ואני אוהב את הילדים שלי ומחבב את הפועל.

אז פרנקו, באיזו תגובה, הזכיר לי את אותו משחק, מלפני עשרות שנים, שבו אוהדי בית"ר התפרעו בבלומפילד, לאחר שחייל אוהד בית"ר פרץ למגרש. וזה מעניין, האזכור הזה. ולפני שהוא נוגע בבית"ר, הוא מלמד לאן הגיעה המיתולוגיה של הפועל.

כי, ראשית, אחד האחרונים שפרץ למגרש בליגה הראשונה כאן והתעמת עם שחקן של היריבה היה, הייתי בבלומפילד, דווקא אוהד הפועל.

ושנית, וזה אפילו יותר מעניין – נניח, רק נניח, שהיום חייל אוהד בית"ר פורץ למגרש ומנסה למנוע משחקן הפועל להבקיע. בהנחה שהפועל בכלל מגיעה למצב הבקעה, אבל זה מבדיחה אחרת. אז, היה זה רוני קלדרון, והוא, זה קרה באמת ווידאתי מול אוהד בית"ר מאז שהיה במשחק, העביר את החייל, אומרים אפילו בין הרגליים, והבקיע. והיום, נניח שבן רייכרט מגיע מול שוער. אני יודע שזו הנחה קשה, אבל בבקשה לזרום אתי כאן. מישהו באמת חושב שיש חייל כלשהו, החל מן הש.ג. בקרייה וכלה במפקד סיירת מטכ"ל, שרייכרט מסוגל להעביר? ועוד בין הרגליים?

ופרנקו, זו כבר השערה, מפריע לו גם שהחלוקה בין אוהדי הפועל שיודעים לכתוב ושולטים בעיתונות הספורט, לבין אוהדי בית"ר שחלקם יודעים לקרוא, האגדה הזו שהוא גדל עליה, כבר לא איתנו. פתאום יש לו שני אוהדי נורדיה בדה באזר, וזה, מבחינתו, ערעור של יסודות הדמוקרטיה.

מה הוא כתב, מר פרנקו? יש סדרה, על קבוצות אוהדים, שעושה שאנן סטריט (בשר מבשרנו), ומשודרת בערוץ הספורט. והוא מעצבנת את פרנקו. ולמה? "כי קבוצת אוהדים זה חרא". צודק. הפועל, ההסתדרות, בית ברנר, הניהול של חיים רמון, אלי טביב נגד מוני הראל ותביעה שכנגד, ופואד, ושירי שואה, וכבירי, ומפרק זמני, או קבוע, ומינוס תשע נקודות, זה זהב. אנחנו חרא.

*

מה שמביא אותנו אל תומר חרוב. גם אותו, כמו את פרנקו, שכחתי לציין, אני מחבב. מאוד. ומקפיד לקרוא, ולפעמים אפילו לדמוע. מהתרגשות, באמת. כי הבן אדם הוא אידאליסט. והוא אוהב כדורגל מהקרביים. כמוני.  אני לא מכיר אותו מספיק כדי להיות בטוח, אבל אם אני חייב לנחש, הספר השלישי משמאל בספריה שלו הוא המניפסט הקומוניסטי, עם הקדשה מאת המחבר. ואם טעיתי, אז הביוגרפיה של שלי יחימוביץ' – "האופניים ואני".

ותומר, גם הוא התייחס אלינו. ולמה? איציק אלפסי כתב משהו על הבקבוקים והאבנים שחטפנו במשחק העונה נגד קרית מלאכי, ואמר שהוא לא מוכן להתייחס לכך בסלחנות, גם אם אלה שזרקו הגיעו מרקע קשה.

שמע תומר "רקע קשה", ומיד הבין שהוא במשימה מאלוהים. אלוהים מינה אותו לסגור את הפערים בחברה הישראלית, ואם זה מצריך לכתוב טקסט שהוא, בשוליים, באנדרסטייטמנט, ברמיזה – לא מצדיק, אבל מבין, כי הרקע שלהם וכאלה – מי שזרק אבנים ובקבוקים, הוא האיש. 007 של המדוכאים, המוסללים, הדפוקים. חרוב. תומר חרוב.

כל הנשקים הכבדים גויסו למשימה. החינוך ברמת השרון מול החינוך בקרית מלאכי; מהגן ועד לבגרות; ובתי-ספר עיוניים מול בתי-ספר מקצועיים; ו"לנורדיה לא חסר הון" (וואלה? ספר לי, כי אנחנו באמת מחפשים); ו"יש לנורדיה אנשי תרבות ואקדמיה" (הקללה האולטימטיבית); ו"הם משדרים את המשחקים שלהם בפייסבוק עם שדר ופרשן" (זו כבר ירידה לפסים אישיים, כי אני הפרשן, אבל מילא); ואז, השוס הגדול – "הם עושים ישיבות שיווק בבתי קפה בוהמיים בדרום תל-אביב (במקרה נקלעתי לישיבה כזו כשחזרתי הביתה …)".

נתעכב לרגע על המשפט האחרון. מה למדנו ממנו? ראשית, שתומר חרוב גר בסמוך לבתי קפה בוהמיים. כיף לו, כי אני לא. שנית, שהוא גר בתל-אביב. שלישית, שהוא חושב שנכון היו עושים אנשי נורדיה אילו את ישיבות השיווק שלהם היו עורכים בבתי קפה אחרים. אז מה האפשרויות שלנו, תומר, ובאיזו מהן היה עלינו לבחור כדי שהמרקס, האנגלס והיחימוביץ' שבך יהיו מרוצים?

בשכונה המפונפנת שלי יש "ארומה". זה היה בסדר, או שהיית קורא לנו נובורישים שלא פיתחו עדיין טעם עצמאי וראוי בקפה? ונניח שהיינו הולכים על איזה מקום בקרן רחוב, עם גזיה צה"לית ניידת וקפה שחור של מילואימניקים – עם יד על הלב, לא היית אומר שאנחנו קולוניאליסטים שמנסים להראות מגניבים בכח? הרי אין מקום שבו היינו מתכנסים והיה גורם לך לכתוב עלינו משהו טוב. בעיה של סוציאליסטים. משום דבר הם לא מרוצים.

"האנטגוניזם הזה בסוף מגיע לגרפיטי ולקללות ולילד שזורק אבן", הוא טוען. מבוא לסוציולוגיה ללא סוציולוגים. לא, הוא לא. הרי, בינינו, תומר, אתה כתבת את הטקסט שלך מהמזגן. לא יצאת לשטח. לא ביררת מה הרקע החברתי של אוהדי נורדיה. למה להרוס תזה מופרכת עם עובדות? אם היית עושה מה שצריך לעשות לפני הדיאגנוזה, היית מגלה שבנורדיה, לצד אותה "אליטה", יש אנשים שגדלו בתנאים לא פחות חרא מאותם אלה שזרקו אבנים ובקבוקים. אבל זה כבר קשה. זה אומר שבמקום לחזור הביתה, בסמוך לאותו בית קפה בוהמי, אשכרה צריך לצאת, לעלות לירושלים, להכיר אנשים, לדבר איתם, לתהות על הרקע שלהם. באסה. הבן אדם עוד עלול להזיע.

מאמר מוסגר – אבא שלי נולד לסבא שלי, שהיה צבע, ולסבתא שלי, שהייתה מנקה כיתות בבתי-ספר. אבא שלו, סבא שלי, מת בגיל 41. לא זכיתי להכיר אותו. הבן שלו, אבא שלי, גדל בשכונת שפירא. דרום תל-אביב, רק בלי בתי קפה בוהמיים לשבת בהם. וכיוון שניקוי כיתות בבתי-ספר לא הייתה מלאכה שתורמת משמעותית לחשבון הבנק גם באותה תקופה, אבא שלי עזב את בית הספר העיוני, ועבר למקצועי. הוא לא ידע שקוראים לזה "הסללה". לימודי ערב, תיכון "שבח". ובבקרים הוא עבר כחשמלאי (דבר מן הכשרון הזה לא עבר אלי). והוא דווקא לא התכיין על מר גורלו. סיים את התיכון, עשה בגרות, התגייס, הלך לעתודה, למד אלקטרוניקה בטכניון, הגיע עד רב-סרן, ופרט לאמרות שכל אבא אשכנזי מכניס בילדים שלו ("לכם יש אוטו ולנו לא היה כסף לאופניים", וכאלה), לא שמעתי ממנו תלונה אחת בכל עשרות השנים שאנחנו יחד. ולא, למרות שהוא הלך לכמה משחקי כדורגל בחייו (אוהד הכח, המסכן, כי היא החלה את דרכה כ"הכח תל-אביב" בשכונת שפירא), הוא מעולם לא זרק אבן על אוהד של הקבוצה השניה. לא שאלתי, אבל אני מהמר שגם בקבוק לא. איך הוא הצליח להימנע מכך למרות האנטגוניזם? וואלה, לא יודע.

ואתה, תומר, הרי אוהד מכבי נתניה. אז קח חמש דקות עם עצמך, ותגיד לי – אתה באמת חושב שמודל יותר טוב מנורדיה הוא המודל שבו קבוצה של בוגרים ממומנת מכספי ארנונה, קצת קבלנים מקומיים עם רצון לקבל היתרי בניה ותורם שאיש לא שמע עליו, ולמרבה הצער גם מנהל הבנק לא? כך חשבתי.

תומר מייחס לנו את המחשבה שלפיה "החרא שלנו פחות מסריח משל אחרים". והוא צודק. בזה שהוא מייחס לנו את המחשבה הזו. והוא טועה. בכך שהוא חושב שהיא לא נכונה. למה? כי קו המחשבה שלו אומר ככה – גזענות זה חרא. קללות זה חרא. מימון לא נקי זה חרא. אבל הכי חרא? הכי חרא זה אוהדים שעושים ישיבת שיווק בבית קפה בוהמי בדרום תל-אביב. אלה הכי גרועים. ובכן, הם לא.

*

נכון, נורדיה קמה באיחור. הגב של הגמל נשבר באותה עונה שבה הגיעו שני השחקנים המוסלמים מצ'צ'ניה, זאור סדאייב וג'יבריל קאדייב; באותו משחק שבו אחד מהם, סדאייב, הבקיע שער לטובת בית"ר וחלק גדול מן האוהדים יצאו מטדי במחאה; ובאותו אימון שבו שחקנים חטפו קללות, ויריקות, ואבנים, ושניים מהם – אריאל הרוש ודריו פרננדז – שהגנו על החברים מצ'צ'ניה, סומנו כמטרות חיות.

נכון, שרפו כסאות בבלומפילד, היה מה שהיה בפתח-תקווה, והיה החייל שניסה לחטוף את הכדור מקלדרון, ומשחקים פוצצו וכל הגועל נפש הזה. אבל אנחנו לא גאונים, ולא לוחמים עזי נפש. וכן, אנחנו בני אדם. ובני אדם מתעוררים באופן הדרגתי. כל אחד בקצב שלו. מול המקלדת קל להתעורר בדיוק בשניה הנכונה, והכי קל לעשות את זה בדעבד.

וזו תשובה גם למי שכתב – ערן קאלימי כתב – שהוא זוכר כי "חלק מאוהדי נורדיה שכותבים עכשיו על האלימות של קרית מלאכי ועל כמה אי אפשר להכיל את זה, ישבו ליד המקלדות שלהם לפני 2-3 שנים פלוס מינוס, ובכל אירוע אלימות של בית"ר ממש הזדעזעו ממנה, אבל דרשו שנבין את ההקשר, כי אליטה וכי פריפריה".

התעוררנו מאוחר. יש שיגידו אפילו מאוחר מדי. עדיף מלהמשיך לישון.

 

 

 

4-2-3-1 (יובה-בארסה.נוק אאוט!)
סטנגה עם סבא בפסח וסלט ביצים

314 Comments

שי 12 באפריל 2017

גדול.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה (-:

רן מפעם 12 באפריל 2017

במיוחד הקבוצה שמשחקת מימין להפועל תל אביב ובכלל כל ה"ציטוטים" מהעבר

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה תודה

עפר ויקסלבאום 12 באפריל 2017

אחחח.
תענוג.
גרמת לוטראן נוסף של בית"ר לחייך.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

ומתי הוטראן יגיע למשחקים?

עפר ויקסלבאום 12 באפריל 2017

יש משהו בחיפה בעונה הקרובה?
בכל מקרה, סכמתי עם איציק שאגיע למשחק העליה לארצית.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

חיפה זה קל"ב. יש לנו אוהדים אצלכם. מספיק כדי לארגן הסעה.

תומר חרוב 12 באפריל 2017

שמע, זה די משעשע אבל יצאת קצת יאיר לפיד, מה כל כך כואב לך שלא אוהבים אתכם? כי אתה יודע, זה לא באמת…סתם מטרילים אתכם בגלל הגישה הזו עצמה – שבתגובה להורדה כתבת מניפסט וסגרת חשבון, מה זו תאוות הנקם הזו? אין פלא שאתה מצטט את בן גוריון.
והפוסט שלי לא היה על נורדיה, לקחת אותו ושמת את עצמכם (וכן, הערה עוקצנית אחת) במרכז, הוא היה על אלימות. וגם עיוותת דברים, אמרתי שיש לכם הון תרבותי, לא הון בכסף (למרות שזה בא ביחד) ושאמרתי אקדמיה כאילו זו קללה (שיט, אני גם קצת באקדמיה).

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

במשנה כתבתי, משום מה לא יצא, שאם שונאים אותנו כנראה שעשינו משהו נכון. אני עורך דין. חי מזה ששונאים אותי.

תומר חרוב 12 באפריל 2017

זה די הפועל לחיות על זה ששונאים אותך…

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

נדבקתי מהילדים …

תומר חרוב 12 באפריל 2017

כמו איתן אורנשטיין

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

שופט נהדר

אדם 12 באפריל 2017

היית צריך לציין שאתה עורך דין בשורה הראשונה, זה מידע חשוב שמבהיר הרבה מאוד דברים.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

עורך דין מהספסלים האחוריים.

אביב 12 באפריל 2017

היה שווה להחזיק יושב יציעי בלומפילד על הפיירול.

גיל שלי 12 באפריל 2017

ארוך

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

לא כל דבר חייב להיות קצר. לא כל דבר הוא קדנציה של מאמן במכבי.

גיל שלי 12 באפריל 2017

:-)
נפגעתי בשמו של ערן קאלימי מישייקר שלא טרחת לתת לו את הכבוד הראוי לו בפוסט מפורט זה

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

קיבל את אקורד הסיום. מחקרים בפסיכולוגיה מוכיחים שקוראים זוכרים התחלה וסיום.

גיל שלי 12 באפריל 2017

צודק, הגעתי מותש לסוף ולא שמתי לב

עפר ויקסלבאום 12 באפריל 2017

"שמע תומר "רקע קשה", ומיד הבין שהוא במשימה מאלוהים"
:-)
הייתי חייב

יובל בריל 12 באפריל 2017

כתבת נהדר, בתור מי שפרש מהיציע האדום בבלומפילד כי האלימות הגואה המאיסה עבורי את המשחק שרמתו גם לא מי יודע כמה, אני בהחלט בעד התארגנויות כאלה ולא משנה איפה יושבים מארגניו, העיקר שיתנגדו לאלימות ביציע גם אם זה על חשבון תחושת השייכות הכ"כ לבנטינית של המקטרגים.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה (-:

אריק האדום 12 באפריל 2017

הס מלהזכיר את הפועל אוסישקין תל אביב…
כי כדורסל ישראלי זה לא ספורט
או שפשוט יש פרט שנוגד את כל התזה שביתר נורדיה היא ה"אור לגויים" של קבוצות האוהדים… אז בוא נתעלם ממנו.
ולגופו של
אחלה פוסט
אחלה פרויקט
כמו שרשמתי לך בפייסבוק, זה צהוב? זה מירושלים? זה בית"ר? אני שונא את זה!!

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

כדורסל זה שעשוע. כדברי כבוד הרב דוד אוזן – ספורט הוא משהו שמשוחק על דשא.

אריק האדום 12 באפריל 2017

לשומכאר. סנה. רוסי. היל ועוד ענקים אחרים יש הרבה מה לומר על זה.
וזה עוד לפני שדיברנו על אלוהים עצמו.
וטייסון. ועלי.
אבל רק דשא… צודק

גיא זהר 12 באפריל 2017

וואו. שדמי, מאחוריך. ולגופו של עניין, מה אתה רוצה מאוהדי קטמון? גם הם לא בסדר? (מעבר לדברים שהיו לא בסדר כמו הנסיונות לקיצורי דרך). והכותרת לא מדויקת, המאמי הלאומית היא אנחנו (=ב"ש). ועוד שאלה שמנסרת את חלל האוויר: איך יכול להיות שקריית מלאכי הפסידה שלוש אפס לבית שמש? חוץ מזה, באמת ברכות וסבבה.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

קטמון בסדר. אולי אני במיעוט אצלנו במחשבה הזו. לא יודע. לא כתבתי דבר בגנותם.

גיא זהר 12 באפריל 2017

"אבל נורדיה היא לא קטמון שהוקמה במחאה נגד איזה קבלן ירושלמי ונלחמה בקהל שביום טוב מאכלס כמה שולחנות בבית קפה". בתור אחד שיצא מתקופת החושך של רק בעל אולמות אירועים העקיצה הזו לא לעניין. נכון, קשה לכם יותר, אבל גם לאחרים לא קל בכלל. ולצערי, עדיין ההפסד ההוא של קריית מלאכי זועק לשמיים.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

הכוונה הייתה שקל יותר להילחם מול בעלים וקהל קטן. לא חושב שאפשר להתווכח על כך. אין לי דבר נגד קטמון, עד שנגיע לליגה שלה.

זאב ולדימיר 12 באפריל 2017

קודם כל קטמון זה רע כי זה הפועל. הפועל זה רע.
אבל ברצינות, הקמתם קבוצה כנגד הבעלים של הקבוצה הקודמת, ועל המשחק הראשון הבאתם יותר אוהדים מהגוויה שנקראת הפועל ירושלים.
אנחנו צריכים להתמודד מול קהל שלם ואדיר של קבוצה גדולה שזכתה באליפות וביותר מגביע אחד. אז ברור שהמשימה שלנו קשה פי כמה. וברור שגם הפוטנציאל שלנו גדול פי כמה.
אתם קמתם כמחאה על הבעלים שלכם. הרגשתם בני ערובה בידיו. זכותכם. אבל הרעיון שלנו פי אלף יותר חשוב. אנחנו קמנו כמחאה על קהל שלם. של אלפים. קמנו כדי לשנות משהו בחברה ולא כדי לעוף על עצמנו למרות שגם בזה אנחנו טובים.

מקווה שתרדו ליגה דרך הפלייאוף העליון.

גיא זהר 12 באפריל 2017

אחי לא הבנת, אני אוהד ב"ש, סתם צרמה לי (לא באמת, מתייחס לטור הזה בחיוך) ההתייחסות לקטמון ולשאר קבוצות האוהדים. תעזבו אותן במנוחה, אתם מספיק גדולים בלעדיהן. ושוב אזכיר כמו קאטו הזקן את ההפסד של קריית מלאכי לבית שמש.

גיא זהר 12 באפריל 2017

ולא סתם אני מתעקש על קריית מלאכי – בית שמש. אותה קטמון יפת הנפש ניסתה לקצר תהליכים דרך מבשרת ציון, היתה מעורבת כמו "אחותה" קביליו בתוצאות אסטרונומיות וגם החליפה מחוז. מי שמתהדר בטוהר ואצילות ראוי לו שלא להתעסק עם מריץ המניות שהצהיר בעניין הזה שכוונותיו לא ממש ענייניות.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

אוהדים שלנו היו במשחק של מלאכי נגד בית שמש. כמות הקורות והמשקופים של מלאכי באותו משחק הייתה עצומה. לא נראה לי שהם כיוונו לעמודים במקום לרשת. על התמיכה של רדיו ירושלים כבר כתבתי יותר ממה שצריך. אין מועדון בארץ שמקבל כספים רק מאמא תרזה. אני לא מתייפייף.

גיא זהר 12 באפריל 2017

הכל סבבה (אחד הדברים שמפריע לי אצלנו דרך אגב כל החרטא של הפילנטרופיה ועוד שקר כלשהו) רק מה לז'בוטינסקי (ובטח לטרומפלדור שדרך אגב גם שני אלו היו רחוקים מלהיות בעצמם האם תרזה) ולמגרש כדורגל. הפרויקט מספיק סבבה בלי התיפיפות, אתם כמו כולם (בסדר בלי l.f, אבל לאף אחד אין אותם), ואם עכשיו עדיין לא, תהיו אם תתקדמו (ע"ע אוסישקין)

תומר חרוב 12 באפריל 2017

טוב הבנתי את הקטע. אוהדים של קבוצה זה כמו ילדים, נולדתם לא מזמן ואתם ילד בן 4 שמסתובב כזה וצועק: אני חמוד! תראו מה עשיתי! איך אני משחק יפה! ובעוד 15 שנה תהיו כזה "החיים בזבל למה נולדתי"

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

מחבב אותך אפילו יותר כשאתה עצבני. ובאמת שחיבבתי גם קודם!

אמיתי 12 באפריל 2017

עלו הצליחו ותתרגלו שלא כולם מפרגנים/אוהבים אותכם. זה כדורגל. ישראלי. כל ההקדמה והרקע ואתה מופתע?
אם טרומפלדור היה בחיים הוא גם לא היה מפרגן לכם..

גיא זהר 12 באפריל 2017

מה לטרומפלדור ולנורדיה?

אמיתי 12 באפריל 2017

כלום ושומדבר..

צור שפי 12 באפריל 2017

ומה יהיה בפעם הבאה שתעלו ליגה? מלחמה ושלום? החטא ועונשו?

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

התנך.

ניינר / ווריור 12 באפריל 2017

לא מבין מה יש לצחוק על מועדוני אוהדים, אבל הקטע של נורדייה עם ז'בוטינסקי וטרומפלדור ממש מגוחך ולי אישית, מנע כל התחברות לקבוצה.
מבטיח לבוא לצפות בדרבי קטמון-נורדייה אינשאללה

דוד מירושלים 12 באפריל 2017

לא יודע ממש איפה הייתה איזו התייחסות לתרומפלדור בהקשר של בית"ר נורדיה (למעט אולי פוסט שנתי בי"א באדר).
לגבי ז'בוטינסקי, משום מה הדבר מנענע את אמות הסיפים של כמה וכמה אנשים, אבל בתכלס ברור שכשמנסים להקים את בית"ר מחדש תהיה התייחסות לנראטיב הבית"רי, גם אם במשפט או שניים.
מנע התחברות שלך (אכן הפסד), גרם להתחברות של אחרים, אי אפשר שכולם יהיו מבסוטים.

יואלזיניו 12 באפריל 2017

אם ז'בוטינסקי גרם לי להתחבר לדוד מירושלים, הבחור קדוש.

שי נ 12 באפריל 2017

מאמר מבריק

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה (-:

עדי אבני 12 באפריל 2017

כעורך דין, אני מבין שהאמת היא לא בדיוק מר לרגלייך, אבל בכל זאת תיקון עובדתי:
האוהד האחרון שנכנס לדשא דווקא לא היה אוהד הפועל תל אביב. לא רק שמאז כבר קרו מספר מקרים של כניסת אוהדים אלא שאנשים נוטים לשכוח שאותו משחק ידוע שפירסם את פואד, פוצץ למעשה בגלל כניסה של אוהדי מכבי למגרש שרדפו אחרי שחקני הפועל.
וברכותיי: הצלחת לייצר עוד אנטגוניסט לפרוייקט "מייצגים הפער בין ברית הביריונים לבריונות"

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

הייתי במשחק. לי אי אפשר לספר סיפורים. ישבתי במקום הכי טוב בבלומפילד והייתי עם משקפיים. נכון, גם אוהדי מכבי פרצו, וזה היה מגעיל ואלים.

עדי אבני 12 באפריל 2017

נפלתי בתגובה שלי בדיוק באותה צורה שאתה נפלת בפוסט: ניסיתי לצאת שנון ועוקצני ויצאתי הייטר קפוץ ישבן

עדי אבני 12 באפריל 2017

ואיזה סיפורים: הגנתי על האלימות? טענתי שלא הייתה?
פשוט ציינתי שהמשפט שלך שטוען כי "האחרון שפרץ למגרש בליגה הראשונה כאן…היה אוהד הפועל", אפילו לגבי אותו המשחק אינו נכון.
והיות וישבת במקום הכי טוב בבלומפילד והיית עם משקפיים, אני חושד שיש סיבות לכך שטעית מאשר אי-ראיה

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

הציטוט המלא הוא "האחרון שפרץ למגרש בליגה הראשונה כאן והתעמת עם שחקן של היריבה". מי, אחריו, בליגת העל, מתאים לכל רכיבי התאור הזה?

* שום סיבה אחרת. אני באמת מחבב את הפועל ומתעב את היריבה העירונית לא פחות ממך.

עדי אבני 12 באפריל 2017

אהממ, אוהדי מכבי באותו משחק שרדפו אחרי שחקני הפועל. אלא אם העובדה ששחקני הפועל לא החזירו באותה הנחישות של זהבי פותרת את העניין מהגדרת "עימות" בעינייך

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

האמת, אני כבר לא זוכר מי פרץ לפני מי. שתי ההתנהגויות מגעילות.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

אתקן, ולו על מנת שלא לטעות בכרונולוגיה.

חיים הצהוב 12 באפריל 2017

עיוות מציאות כמו שרק אוהדי הפועל יודעים, "אוהדי מכבי רדפו אחרי אוהדי הפועל" נו באמת "שחקני הפועל לא החזירו באותה נחישות" יש לך את זה ביותר מתייפייף?
תודה שהזכרת לי למה תעודת העו"ד שלי תקועה עמוק במגירה

עומר 12 באפריל 2017

לגמרי.
איזה קשקוש אדום, וואו.

עדי אבני 12 באפריל 2017

רגע, חלמתי את הקטע שאוהדי מכבי פרצו למגרש ורדפו אחרי שחקני הפועל? ואת הקטע שזה מה שגרם לריינשרייבר לשרוק לסיום המשחק? ושבגלל זה מכבי נענשה בבית הדין? מוזר, כי אני נשבע שישבתי במגרש באותו יום

אביאל 12 באפריל 2017

עדי – אתה מנותק לחלוטין, פואד (גם כן כינוי) פרץ למגרש והכה שחקן, זה הרבה יותר גרוע מכל אלימות מילולית בכדורגל וגם מכל קרבות אוהדים, זו פגיעה של אוהד בשחקן, תמשיכו לקבור את הראש בחול, כל קבוצה אחרת היתה מקבלת עונש שלא היה כדוגמתו בימנו.

אלכס 12 באפריל 2017

אני כנראה בדעת המיעוט שאומרת שאלימות פיזית כלפי אדם שלא מרצונו החופשי שווה לכל אדם, לא משנה מעמדו. לגופו של עניין – דין אוהד מכה שחקן לא שונה מדין אוהד מכה אוהד.

יואב 13 באפריל 2017

איזה כיף זה ריישנבר או איך שלא קוראים לאוויר הזה…

חיים הצהוב 12 באפריל 2017

תכף תטען גם שזה אשמת שמעון מזרחי ששם לפואד משהו במשקה

יואב 12 באפריל 2017

ארז,
זכותך לשנוא. זה כנראה לא יגיע למצב הפוך כי זה לא באמת מעניין את מכבי.

אביאל 12 באפריל 2017

יואב – זה בדיוק מה שאני בתור בית״ר אומר לאוהדי הפועל\קטמון ירושליo :)

שי אבן צור 12 באפריל 2017

שרשור מקושקש וקטנוני

יואב 12 באפריל 2017

עדי אבני,
שופט העלוב שלא עצר את המשחק עם כניסתו של פואד ועכשיו אתה מייצר פה איזה יקום מקביל? עד כדי כך השיפוט שלך לוקה, גם כשמדובר בהתנהגות אלימה ועבריינית?
טוב, העונש לא אחר להגיע.

עדי אבני 13 באפריל 2017

איזה יקום מקביל?
הצדקתי את פואד? את ריינשרייבר? אלימות בכלל?
טענתי שעובדתית, המשחק פוצץ אחרי שאוהדי מכבי פרצו גם הם למגרש.
זה לא נכון? זה זכרון סלקטיבי של המציאות?
בחיי שאני לא מבין אתכם

יואב 13 באפריל 2017

פרץ פואד? ניסה להכות שחקן? אנד אוף סטורי.
אז אתה נאחז בהחלטה של האוויר הזה?
אתה תמיד ככה לפי הפרוטוקול?
לא נראה לי…

dk 12 באפריל 2017

Haters gonna hate and ainters gonna aint

פאבריציו רבאנלי 12 באפריל 2017

ביאסת, טיקולסקר. כשכתבת על המאבק במשפטי נגד הגזענות של בית"ר הייתי מלא הערכה כלפיך. וכשכתבת על טוטנהאם בכלל הייתי מאושר, סוף סוף מישהו מבין עניין בין כל האוהדי ליברפול ומאן יונייטד שממלאים את האתר. מה אתה צריך להתלכלך עם הסגירת חשבונות הקטנונית הזו? אז מישהו אמר ומישהו צחק והיה איזה טוקבק וכולי וכולי…ככה זה כשעושים, ככה זה כשמצליחים, צוברים גם אנשים שלא מעריצים את האדמה שאתה דורך עליה.

ועכשיו אצטרף גם אני למקהלת הנעלבים, בשמו של מועדון הכדורגל הפועל ירושלים. לא תמצא בכל עולם הכדורגל הישראלי מועדון שיש לו כל כך הרבה אוהדים, בהשוואה לרקורד הספורטיבי העלוב שלו. גם לאחר שאני ועוד אלפים עזבנו לקטמון, נשארו עם הפועל המקורית יותר אוהדים משיש למרבית קבוצות הליגה הלאומית ביחד. במשחק אליו התייחסת, שבו אדם מזרחי ניצח את מכבי, היו ביציע 2000 אוהדים.

בקיצור, עשה טובה, תמצא דרך לחגוג את ההצלחה שלך בלי להשתלח בכל העולם בדרך.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

אז מישהו אמר ומישהו צחק והיה איזה טור של טיקולסקר וכולי וכולי. אין לי דבר נגד קטמון, רק תגדלו כבר חוש הומור!

אלכס 13 באפריל 2017

לזכותו של פבריציו אומר שהפוסט לא נוטף "זה לא נאמר ברצינות". יותר מזה, בא אדם והעיר הערה – "תכבד את עצמך ותשמח בשמחתך". לדעתי, עם וללא קשר לקבוצות שאני אוהד, מסר ראוי. זה לא בית משפט כאן, תודה לאל, ולא צריך לזכור ו"לנצח" כל טענה או תת-טיעון שמי מהצדדים מעלה. סתם תופס לך מקום ראש ובלב על חשבון כל טוב. תעשה עם זה מה שבא לך.

רן 12 באפריל 2017

מכבי חיפה מוסרת דש, פאבריציו

אריאל 12 באפריל 2017

הסנדק 2 מעורבב עם פחד ותיעוב בלאס וגאס

אלף 12 באפריל 2017

כיאה לטרחנות אוהדי נורדיה ובמיוחד אדון ארז פרספוליצר (עלאק) זה פוסט ארוך ולא מעניין. תרבות אוהדי ביתר מורכבת מהשילוש אכלו לי, שתו לי, מגיע לי. כל השנה מתנהגים בצורה מתנשאת ומפעילים צבא טוקבקיסטים של עלובי חיים (ד"ש מנדלוביץ, שווידלר- משועממים). אבל ברור שהגמל לא רואה את הדבשת של עצמו וכמו שהעדפתם לא לראות גזענות ביציע של ביתר, העדפתם להעלים עין מתרומה שנתן לכם בעלים- עבריין של קבוצת כדורגל, בדיוק מהסוג שאוהדים (אמיתיים- לא גורי אלפי) שונאים. לפחות אני כל יום מתעורר עם שמחה בלב ונזכר שקוראים לכם א.ס נורדיה (ראו אתר ההתאחדות), דבר שלא יכול להשתנות. לעולם. ועכשיו למשימה הבאה -להיתקע כמו יפו- עשור בליגה א דרום. אחרי מקסימום שני משחקים כל הליגה ישנאו אתכם.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

מזל שכתבת תגובה מעניינת. לפחות משהו אחד מעניין יהיה כאן.

יואלזיניו 12 באפריל 2017

לא העלמנו עין, פשוט קרבות העבריינים הפנים אשדודים לא מעניינים אותנו, ולא יעניינו.
השחקן עצמו, פרדי ציון, מודה לאל כל בוקר שהוא עבר מאשדוד לנורדיה.

נוח לך לחשוב שא.ס נורדיה הביאה 4000 איש למשחק עליה. אז תחשוב.
כל האנשים האלה באו לראות את בית"ר ירושלים עולה ליגה

נתי 12 באפריל 2017

ארז, נהנתי מכל רגע בקריאת המאמר. כל הכבוד!
ומשהו לאוהדי מכבי אשדוד:
מתי תבינו אוהדי אשדוד המתוסכלים שקבוצה שקמה ובנויה משנאה לאחר לא תוכל להתקיים לעולם.
אולי אנחנו נתנחל קצת בליגה א' (אין לי ספק שהייתם מתחלפים איתנו בשניה…) , אבל עדיף מאשר השארות בליגה ב ' ולחיות כל הזמן משנאת האחר. מקווה בשבילכם שלמדת משהו השנה.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

מה??? זה כל מה שיש לך עליי ??? אני מהרגע הראשון זיהיתי שנורדיה זה בית"ר ואת בית"ר אני מחויב לשנוא, מבחינתי זו מחמאה עבורכם.
וכן, הייתה אלימות גדולה מר פנדלוביץ בבית"ר הרבה לפני הלה פמליה, ונורדיה בחרה להיות בית"ר ולקדש את המסורת וההיסטוריה ואי אפשר להחביא אותה, אם היינו מקימים קבוצת אוהדים שחורטת על דגלה את הניהול התקין זה היה עובר חלק ?
אבל כל זה מילא, כשכתבתי שקבוצת אוהדים זה חרא קיבלתי גם טלפון מרמי כהן, ואסביר לך מה שאמרתי לו, שזה נכתב מתוך מחמאה ומתוך ההבנה שזה קשה וסיזיפי ושלפי הפרק הראשון (וגם השני) זה לא מצטייר ככה בסדרה ושמה לעשות עד כה אני פחות מתחבר אליה.

אבל כל זה מסכם לי את התחושה שלפעמים עולה שאצל חלק מאנשי נורדיה יש ציפיה לקבל כבר עכשיו את ההזמנה להדלקת המשואות.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

קבל התחייבות – אצביע נגד הדלקת משואה, במקרה והנושא יגיע לאסיפה כללית.

אביאל 12 באפריל 2017

יניב – בחרה להיות בית״ר, מה כל כך גרוע בזה ? בתור אגודת ספורט ? איפה להשתייך להפועל או מכבי זה יותר טוב ?

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

זו לא כוונתי. ברגע שביתר נורדיה = ביתר ירושלים הרי שאני מקבל אוטומטית את כל היריבות ההיסטורית שבאה עם החבילה הזו.

אביאל 12 באפריל 2017

יניב – אמנם רוב אוהדי נורדיה הם אוהדי בית״ר במקור, אבל לא מדובר באותה קבוצה ולכן החבילה ההיסטורית לא עוברת כל כך מהר, מה גם שהרבה מאוהדי נורדיה רוצים להיפטר מאותם גורמים או תפיסות שגרמו ליריבות בין בית״ר להפועל להתקיים.

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

יש לך בעלות על ההיסטוריה? מי אתה שתקבע למי היא שייכת? היסטוריה היא בלב של האוהד. אם הלב שלו בנורדיה, היא באה איתו.

חיים הצהוב 12 באפריל 2017

+100
ברוכים הבאים לכדורגל הישראלי, חסר עכשיו רק ששופט ידפוק לכם עלייה או ישרוק לפנדל שלא היה :)…

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

במשחק האחרון נגד אשדוד, בטדי, שחקן א שלנו עשה פאול של צהוב, שחקן ב קיבל אדום. לאחר מכן השופט התייעץ עם הקוון, עם שחקן של אשדוד, והוציא אדום לשחקן ג. כשניסו להסביר לו ששחקן ג בכלל לא היה קרוב, הוא פנה אל המאמן שלנו ואמר לו לבחור מי יורחק. בסוף, בדו"ח, השופט הודה בטעות, אבל את המשחק כבר שיחקנו 60 דקות ב- 10 שחקנים והפסדנו.

חיים הצהוב 12 באפריל 2017

ועדיין השופט הזה הוא קולינה לעומת ריינשטריבר ;)

לא נכון בהגדרה 12 באפריל 2017

טיקו אתה ענק
שונא צהוב שונא ביתר
אבל כתבתמדהים
והכי חשוב נכנסתבאורים והתומים והאיששכל כתב מתחיל יודע שאליו צריכים להתחנף . דורפן

בני תבורי 12 באפריל 2017

זה שאתה לא מרווח לא אומר שאתה חכם גדול

קירקגור 12 באפריל 2017

חאלאס ! ! נמאס עםדורפן ומשטר הפיסוק הבזוי שלו..

ערן קאלימי 12 באפריל 2017

אני אוהב אותך הרבה.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

(-:

יואש 12 באפריל 2017

מזל שיש אותך.

אני בא מקטמון 12 באפריל 2017

"קודם הם מתעלמים ממך, אז הם צוחקים עליך, אחר כך הם נלחמים בך, ולבסוף – אתה מנצח."
מ.גנדי

שיהיה לכם בהצלחה עם הסאדרים, הקביליואים, שכונות התימנים (בין אפס לשתיים), שכונות בפתח תקווה ובני יהודה ב'.

ליגה א' זה כבר סיפור יותר מורכב ממה שראיתם עד היום

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

נתארגן בהתאם

משה 12 באפריל 2017

זאת אומרת שאם טביב מממן את דיבאלה לעירוני אשדוד כדי שלא תעלו זה בסדר ? אני רואה את טור הבכי בעל 1500 המילה שהיית מטרחן לנו פה.
כשונא בית"ר רציתי לחבב אתכם, הצלחת לגרום לי להישאר אדיש.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

עם האדישות שלך נתמודד. אם טביב רוצה להשקיע במכבי אשדוד, בהצלחה. מבטיח לא להקדיש לכך אפילו 300 מלה. איכשהו, לא נראה לי הבן אדם שיעשה את זה.

דוד מירושלים 12 באפריל 2017

כמה שפחות שונאי בית"ר מחבבים אותנו כך ייטב.

משה 12 באפריל 2017

הכי קל לא להתמודד עם טענות, בייחוד כאלה שקושרות אתכם לעבריין מורשע.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

קבל התמודדות: אני מקבל את הכסף באהבה. הוא לא השתלט על הקבוצה. הוא לא חבר עמותה. חברה בשליטתו, רדיו ירושלים שמשדרת, סורפרייז, בירושלים, נתנה לנו חסות, ובכספי החסות הבאנו שחקן שהצוות המקצועי רצה. מכבי אשדוד מתבכיינת מזה? רק הופך את המהלך ליותר מענג מבחינתי.

ניר 12 באפריל 2017

אז בוא נתמודד – ספרת סיפור יפה, השאלה הנשאלת, האם בכספי החסות יכולתם לעשות משהו אחר פרט מלהביא את אותו שחקן? למשל לממן הסעות לאוהדים?

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

יש לנו הסעות לאוהדים. הן ממומנות על ידי האוהדים שנוסעים בהן.

ניר 13 באפריל 2017

התמודדת אם השאלה בצורה מאד עניינית, אני לא אעלה עוד דוגמאות לדברים שכביכול יכולתם לעשות עם הכסף כדי לחסוך התחכמויות נוספות ממך.

התשובה ברורה לא יכולתם לעשות שום דבר אחר עם הכסף הזה, זה לא היה ספונסר תמים כמו שאתה מנסה להציג את הדברים, זה כסף שקבלתם בצורה עקומה למטרה ספציפית אחת ויחידה, אז תפסיקו לספר סיפורים, וזה בהחלט כתם על המפעל שלכם.

ניר 13 באפריל 2017

*עם

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

הצוות המקצועי אמר שצריכים שחקן הגנה. נמצא שחקן מתאים. חיפשו מימון. נמצא מממן שהסכים לתת ספונסרשיפ עבור המטרה הזו. המניע שלו באמת לא מעניין אותי כל עוד הוא חוקי. הוא נתן כסף. אנחנו נתנו פרסומת וקיבלנו אחלה שחקן. אני באמת לא זקוק לציונים שלך על המוסריות שלי.

ניר 13 באפריל 2017

יחסית לאחד שלא זקוק לציונים אתה מאד מתאמץ לשכנע בצדקתך…

העניין הוא שאני לא חלקתי לך שום ציון ובטח שלא התייחסתי למוסר שלך, נתתי ביקורת עניינית למפעל שלכם.

משום מה, כל ביקורת שלא נוחה לך אתה פוטר במשפט לא ענייני כזה או אחר.

אז מה היה לנו בשורה התחתונה, בהתחלה סיפרת על כספי חסות לגיטימיים שקיבלתם ובמקרה העדפתם להשתמש בהם לחיזוק הקבוצה, לאחר מכן הסיפור הוא על מטרה מאד ספציפית שחיפשתם מישהו שיממן אותה, וקיבלתם כסף ולא משנה מי נתן, העיקר שהמטרה הושגה.

הסיפור האמיתי, איש עסקים שהורשע ויושב בכלא, רצה לפגוע בקבוצה שמפריעה לשיטתו לקבוצה שלו, ולכן פנה למתחרות ישירות שלה שזה בין היתר אתם, והציעה הצעה שאי אפשר לסרב לה, לאחר שחלק סירבו, הגעתם אתם הנאורים והאמיצים, אנשי הערכים, אנשי ז'בוטינסקי ומורשתו, ואמרתם יאללה פנק אותנו.

אז אתה יודע מה, נגיד שהכול חוקי והכול מותר, אבל בבקשה תחסכו מאיתנו את כל הממבו ג'מבו הערכי והמקושקש, אתם עוד קבוצת כדורגל שרוצה לנצח ותו לא.

דורפן 12 באפריל 2017

איציק אלפסי הוא אדם רציני מאד. החיבור בין בית״ר נורדיה לז׳בוטינסקי חשוב לו מאד. איציק אלפסי הוא גם מנהל מוכשר מאד והוא יגרום לקשר הזה להתקיים. הוא לא רואה בזה שיחת אוהדים תמימה ביציע שפחות חשובה ״מהעניין החשוב באמת״.

ז׳בוטינסקי אכן היה מזדעזע מלה פמיליה. אבל הוא ותומכיו הזדהו עם טרור והריגת חפים מפשע (אולי זה היה נחוץ ואולי זה גירש את הבריטים אבל זה היה הריגת חפים מפשע). והיו מוכנים למלחמת אזרחים וטרור פוליטי. אז למרות שכנראה היה מדבר בנימוס ובהדר ופותח את הדלת בפני גברות ומברכן ביום נאה – תנועתו היא אחראית מרכזית (לא יחידה ויש עוד אשמים גדולים) לאלימות כדרך חיים בחברה הישראלית.

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

ההימור האישי שלי – אם נורדיה תצליח היא תהפוך לבלון הניסוי של "מפלגת נורדיה" – מחזירים את הליכוד האמיתי.

דורפן 12 באפריל 2017

בני בגין כבר ניסה לרוץ ולדעתי פרש כשעמד לקבל אחוז אחד. לא ינסו זאת שוב.

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

זה לא אומר הרבה.
"הליכוד זנח את ערכי ז'בוטינסקי, התנועה שגדלנו בה איבדה את הדרך, זה כבר לא הבית, אנחנו נקים את הליכוד החדש".
זו תהיה תנועה פוליטית נקייה, חדשה, מבוססת על הערכים של פעם, על ז'בוטינסקי ובגין, נעשה כבוד לותיקים ונחדש ימינו כקדם.
נוכל להיות כל מה שנרצה – לתקוף את השמאל של פעם ואת הימין של היום ואף אחד לא יוכל להגיד כלום – יגידו שהליכוד מושחת – נגיד שזה לא הליכוד שלנו, יאשימו אותנו בשמאלנות ? נגיד שאנחנו יותר ז'בוטינסקי מדוד ביטן.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

היכולת שלכם לחזות את העתיד, תמיד הרשימה אותי. וככל שהתחזית מבוססת על פחות עובדות, כך היא מנומקת ביותר מלים. באמת, ידידיי, שאין לכם מושג על מה אתם מדברים. אם מישהו ירצה להיכנס לפוליטיקה, שיהיה לו בהצלחה, או שלא, תלוי במפלגה שבה יבחר. נורדיה אינה בסיס פוליטי. היא מועדון כדורגל.

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

לא אמרתי שאנשי נורדיה יהפכו את זה למפלגה או שייכנסו בעצמם. זה באמת שייך לאנשים עם כדור בדולח.
אבל כן אומר שאם זה יצליח זה יהיה המודל לליכוד החדש. זה תסריט הרבה יותר הגיוני בעיני.

איתמר 12 באפריל 2017

נדמה לי שיאיר לפיד השתלט על הנישה הזו.
הוא גם הצהיר שהוא גדל בבית לאומי עם נטיה הרבה יותר חזקה כלפי בגין מאשר כלפי בן גוריון.

ב"פ 12 באפריל 2017

זה הפעם השניה שאתה מזכיר את זה בשבועות האחרונים ונראה שאתה מאוד משוכנע באמת הזאת והיא מנחה אותך באיזה צורה . כמה חבל שזה פשוט לא נכון. טרור פוליטי הומצא על ידי מפא"י ובוצע על ידה בצורה נהדרת. אם החברה הישראלית אכן אלימה, זה אשמתו של השבט "שלך" לא פחות מהאלה שאתה מתנשא עליהם. יש "לכם" הרבה יותר מניות בצורה שבה החברה הישראלית נראית.

דאג קולינס 12 באפריל 2017

היסטוריה כנראה לא הצד החזק שלך. טרור, אלימות כנגד בעלי דעה שונה, אלימות מילולית ובמידה מסוימת גזענות הייתה דרכה של מפא״י.

דורפן 12 באפריל 2017

כמה מלונות מפא״י פוצצו?

אני מכיר את השיטה הזו של יצירת הקבלות.למשל ביין ״אלימות מילולית כלפי בעלי דיעה שונה״ לאירוע כמו רצח גרינצווייג. עושים את זה מצויין כאן במזרח אירופה – קוראים לזה אמנת פראג – משווים בין השלטון הקומוניסטי האיום והמדכא (באמת) לנאצים.

מה שמפא״י/מערך/עבודה (שלא קיבלה ממני או משפחתי קול אחד מעולם – הצביעו מרק״ח ועד תחיה אבל לא לדתיים או מערך) עשו זה דיכוי פוליטי ולא מעט אפלייה. פיצוץ מלון המלך דויד או רצח סרג׳נטים בריטים זה טרור. אולי יש מי שחושבים שזה טרור מוצדק בגלל ככה וככה וככה. זה לא חדש – העולם מלא בתומכים בטרור מוצדק.

דאג קולינס 12 באפריל 2017

אין שום קשר למסקנה שלך. לא יצרתי הקבלות. האלימות בחברה הישראלית נובעת מסיבות רבות שלמפא״י ההסטורית יש חלק; כיבוש, קיפוח, אפליה, הגדרת מהי התרבות, יחס לערביי ישראל ועוד. ההוויה הנוכחית של מפלגת העבודה, מחנה ציוני לא מוחקת את ההיסטוריה.

דורפן 12 באפריל 2017

דאג – אני ממש לא שולל את מה שאמרת – ומצחיק אותי באמת שאנשים רואים את ביבי כאחראי לכיבוש יותר ממשה דיין. אבל במובן המצומצם והישיר של טרור – אנשי ז׳בוטינסקי עסקו בו (עם הרבה הסברים, אולי חלקם טובים, למה זה היה נחוץ). ולכן מוזר לי שהיא מוצגת כתנועה של אנטי-אלימות. היא בהחלט תנועה שסברה שמותר להיות אלים וטרוריסט על עניינים חשובים לה. וז׳בוטינסקי לא היה גנדי (מהטמה). הוא לבש מדים ודרש משמעת צבאית וקראו לו בחגיגיות ראש-בית״ר.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

אבל אני כתבתי על כדורגל!

ב"פ 12 באפריל 2017

לא הנסיונות שלך לייבא את ההשתקה הזאת לא תעבוד, כי יש לך עסק עם עובדות. הפיצוץ במלון המלך דוד נעשה על ידי תנועת המרי העברי, ורק כשהתבררה גודל הפאדיחה ההגנה רחצה בנקיון כפיה בטענת ה"לא שמענו לא ראינו" הכי פתטי בהסטוריה. בסזון היה רצח פוליטי לכל דבר ועניין ולא זה לא היה "השתקה מילולית". את הטרור הפוליטי, הרצח הפוליטי ואת אל קיביה המציאו פה הרבה לפני ז'בוטינסקי, ונסיון התתנערות הזה וטיעוני איש קש בולשביקים לא ישנו את זה

דורפן 12 באפריל 2017

אוקיי כתבתנו בולשביקים – זה חשוב. זה נותן עוצמה מוסרית. קצת הרחבה של מושג טרור – רצח פוליטי שאתה טוען לו הוא לא טרור. איש לא קורא לרצח רבין ״פעולת טרור״. וקצת ספקולציות.

אבל תסדר את התאריכים – למשל קיביה לא יכול היה לקרות לפני ז׳בוטינסקי.

ב"פ 12 באפריל 2017

אהה, זה מעניין מאוד, רצח סרג'נטים בריטיים זה טרור, ואין ספק שזה הגורם המרכזי לאלימות בחברה הישראלית, בניגוד לרציחה של מתנגדים פוליטים שזה בהחלט שונה וזה לא סיבה מרכזית. אני רואה. כמו שמישהו אמר במתק שפתיים "קצת ספקולציות". אני בטוח שאנחנו יכולים להתווכח על זה ואת ללא ספק אחרי דיון ארוך תצליח לפצל מספיק שערות ולהראות את ההבדל הגדול בין רצח סרג'נטים לרצח אנשי אצ"ל, כי אתה חכם כאריסטו וכותב כמו ניטשה, אבל העיקר שאף אחד לא עושה ספקולציות על הסיבה המרכזית לאלימות בחברה הישראלית.

אל קיביה קרתה הרבה אחרי ז'בוטינסקי אבל הרבה לפני שלמילה שהוא אמר היה איזושהי השפעה על המדיניות הישראלית, וזה היה הנקודה של הדיון. אני מניח שהבנת והיה פה איזהו נסיון ללגלג עלי אבל זה דיון פתוח אז אולי יש כאלו שלא הבינו, אז נוציא את זה החוצה

אביאל 12 באפריל 2017

דורפן – זה טרור בדיוק כמו שהריזטינס הם טרור לנאצים, אני בטוח שלעולם לא תכתוב על ההתנגדות של האלג׳ירים לכיבוש הצרפתי כטרור או לכל השתחררות קולוניאליסטית אחרת וזה בדיוק המקרה או יותר נכון לומר כיצד המחתרות התייחסו לבריטניה, כשחרור מעול קולוניאליסטי – מה יש לך להגיד נגד שחרור כזה ? מה עם מרד הבוקסרים בסין כלפי המעצמות ? או את המלחמה (המוצלחת) של אתיופיה נגד הכובש האיטלקי ? גם כן טרור מזוויע ?

דורפן 12 באפריל 2017

אני אכן אדיש יחסית (לא תמיד) להגדרה המוסרית – לרוב הטרור של אחד הוא מלחמת חופש של האחר.

אבל בתוך ההגדרה הלא ממש חשובה הזו. רצח פוליטיקאי או מנהיג הוא לא משהו שהייתי קורה לו טרור. אני נוטה לחשוב שבטרור הכתובת הספיציפית של ההרוגים לא חשובה וברצח פוליטי היא חשובה מאד.

אביאל 12 באפריל 2017

דורפן – תראה, במקרה העבודה שהתעסקתי בה בלימודים בשנתיים האחרונות היא לייצר אינדקסים של הגדרות טרור, כל החוקרים, ללא יוצא דופן טוענים שאם מוציאים את האלמנט הפוליטי מהמשוואה אז זה לא טרור, זה יכול להיות ארגון פשיעה, סדיסטים וכו׳, הטרור הוא מטבעו פוליטי, אלימות פוליטית (כלומר אלימות כלפי איש פוליטי או בשליחותו של פוליטיקאי) היא מקרה פרטי של טרור.

אביאל 12 באפריל 2017

אגב, המטרה העיקרית של טרור היא ערעור הסדר החברתי הקיים, בראש ובראשונה ארגוני טרור היו שמחים לפגוע במנהיגי המדינה (ולראיה, מקרי הטרור הזכורים ביותר במערב אירופה לדוגמא, הם פגיעה במנהיגים) ובפוליטיקאים, היות שהיכולות שלהם מוגבלות הם פוגעים ללא אבחנה, כאשר הרעיון המנחה כאן הוא הרצון ליצור בתוך החברה המותקפת אי-ודאות שהגורם המרכזי לכך הוא הפגיעה הרנדומלית יחסית.

Amir A 12 באפריל 2017

אריאל מררי עדיין עוסק בתחום?

אמיתי 12 באפריל 2017

מבחינה היסטורית סוציולוגית החברה הישראלית כמעט "מוכרחה" להיות
אלימה. מלחמות וטרור מהיום הראשון וחברת מהגרים הטרוגנית..
הקשר לתנועת החירות והמחתרות הוא מופרך. כמו גם הניסיון לחזור
למישנת זבוטינסקי, זו אידאולוגיה שלא קשורה להווה.

אביאל 12 באפריל 2017

דורפן – שטויות ושטויות רציניות, אין מחקר אקדמי אחד שמחבר בין ההתנהגות של האצ״ל או הלח״י ל(צורך העניין) לאלימות בחברה הישראלית ויותר נכון לומר לאי קבלת שלטון החוק, אם תרצה יום אחד לצאת מהסיסמאות המגוכחות (מעניין מאוד איך ז׳בוטינסקי ולאחר מכן בגין וחירות, שהיו מודרים מכל מוסדות השלטון, מריכוזי האוכלוסיה המרכזיים ובקיצור מהון פוליטי וחברתי השפיעו כל כך, כבר משנות ה30 עם הפרישה של ז׳בוטינסקי) תקרא את המחקרים של קימרלינג, סמוחה, ליסק או הורוביץ ואפילו את יומני בן גוריון.

דורפן 12 באפריל 2017

האצל והלחי היו לפני קום המדינה. להסתה של בגין ושל ביבי יש קשר. ונכון – אז זה כבר לא האצל והלחי.

אביאל 12 באפריל 2017

דורפן – כמו שכתבתי, היחס של הישראלי הממוצע לשלטון החוק נחקר ובוסס לפני עלייתו של בגין ובטח של נתניהו, יכול להיות שהם תרמו לזה (אני אישית לא ראיתי שום מחקר בנושא), הטענות המקובלות הם הגולה והיחס לשולט (אבחנה של בן גוריון וקימרלינג), המצב הגיאו-פוליטי (מלחמות, טרור וכו׳), הגיל של המדינה, מפא״י (בעיקר בשל קיצורי הדרך שנדרשו, הפנקס האדום ושאר ההטבות שניתנו למקורבים), תקופת הצנע, התרבות היהודית כנגזרת של מסורת הלימוד (כלומר הצורך התמידי בביקורת או הויכוח (אין סכין מתחדדת וכו׳) שבאים לידי ביטוי בגמרא, משנה, תלמוד וכו׳), האפליה של עדות המזרח וכו׳ זה לפחות מה שעולה לי בראש מהדברים שלמדתי בהקשר. לא זכור לי שבגין נחשב לפוגע בשלטון החוק ובתפיסה שלו, אם כבר להפך, המינויים בממשלה הראשונה שלו, האמירה שלו על בג״ץ ועוד כמה דברים שתוכל לקרוא בספר החדש של ארז תדמור, בגין התמרכז מאוד בתפיסות שלו כאשר הוא עלה לשלטון ובגלל זה, עד היום, התפיסה הציבורית שלו היא חיובית, גם בקרב אלו שלא בחרו בו.

אלכס 13 באפריל 2017

דורפן מתנסח כמו איש מלומד, אבל הרבה מהתוכן שבטי לא פחות ממוצא פי אלו שהוא מזלזל בהם (בם?).

ר.בקצה 13 באפריל 2017

האצל והלחי היו תנועות מיעוט מוקצות. הן זכו ללגיטימציה רק לאחר פירוקן, כעבור הרבה שנים.
הכוח המניע בחברה הישראלית, וכמובן בעל ההשפעה המירבית בימי הקמת המדינה אכן היה מפא״י. ממילא, זה לא משנה לצורך הויכוח, כיוון שהטענה הבסיסית אינה נכונה- החברה הישראלית לא אלימה במיוחד.

אסף the kop 13 באפריל 2017

Fake news

גיא זהר 13 באפריל 2017

משמח שמילה חדשה נכנסה לשיח הציבורי בכלל והימני בפרט.

אסף the kop 13 באפריל 2017

אין דרך אחרת להגדיר את הראיה החד מימדית של דורפן בז'בוטינסקי ןהאצ"ל.
זה כמו שארשום שהתנהגות "ההגנה" בתקופת ה"סזון" אחראית במידה רבה לבוגדנות של השמאל לאורך ההסטוריה הישראלית. הנה, גם אני נאור.

שלא לדבר על כך שבפרשת הסרג'נטים, מעבר לבורות הרגילה והטרחנות הטיפוסית, ראוי גם להזכיר איך בן-גוריון ניסה לבגוד ולמכור את ראש עירית נתניה בזמנו (עוד דוגמא לבוגדנות של איש שמאל).

בל נשכח, האצ"ל אכן עשו פעולות טרור נגד חפים מפשע. יחד עם זאת, להתעלם מהקונטקסט של הפעילות, במסגרת המרד הערבי הגדול וכמגד "מדיניות ההבלגה" של "ההגנה" זה זלזל לנו באינטליגנציה.

גיא זהר 13 באפריל 2017

לא מתווכח על העובדות (האצל והלחי קוריוז היסטורי כמו המחנצ ומרצ היום בהתאמה ולכן ההתייחסות אליהם מטוב ועד רע לא מעניינת), אלא על המונח המאוס.

אריק 13 באפריל 2017

בן גוריון הוא איש שמאל?

גיא זהר 13 באפריל 2017

כמו הקשר בין בית"ר לטרומפלדור

אסף the kop 13 באפריל 2017

כבר דיסקסנו בנושא
זאת הייתה הדרך של זבוטינסקי להנציח את זכרו של טרומפלדור

גיא זהר 13 באפריל 2017

הכל בסדר אסף, פשוט הרימו להנחתה. כמו שראית גם אלפסי לא הכיר את דעותיו של טרומפלדור וגם יצחק שדה קרא לגדוד העבודה על שמו של טרומפלדור. בהנצחה אנחנו חזקים.

אסף the kop 13 באפריל 2017

לא
פאשיסט וגם קצת פאשניסט

פראליה 12 באפריל 2017

מתי תבינו שכל התחפושות האלה לא יעזרו , אי אפשר להחליף קבוצה , כמו שאי אפשר להחליף אמא , גזענית , מכוערת , צבועה או לא מתאימה לכם לראש בשום קנה מידה , תשקיעו קצת מאמץ בלחנך את האוהדים של הקבוצה האמיתית שלכם ולא בנסיון למצוא אמא מאמצת שתסגור את החלל של האמא הביולוגית , זה קשה , זה מאתגר , אבל זה אמיתי ומספק כשזה מצליח .

חיים הצהוב 12 באפריל 2017

זה מאוד קל להגיד, גם לי לקח כמה שנים להבין שיש אנשים שלא ניתן לשנות אותם, אלה אנשים שמה שמגדיר אותם בחיים זה הגזענות וההתבהמות, תיקח להם את ה"לאומניות" הגזענית ולא יישאר מהם כלום.

שי אבן צור 12 באפריל 2017

בחיים לא הבנתי את האקסיומה הזאת.
אפשר ועוד איך.

עפר ויקסלבאום 12 באפריל 2017

מי זו "הקבוצה"?
זו שהיתה קיימת כשהייתי ילד, וששיחקו בה יוסי אברהמי, יוסי מזרחי , קירט, ג'אנו, אורי ודני?
זה שהיו"ר שלה היה ז'רז'בסקי?
זו שהלכה ללא שוב?
זו שאחר כך הגיעו אליה דדש ובן גור, זאבי ופניג'ל, גאידמאק וטביב?
זו ששינתה פניה לבלי הכר כשהגיע בעלים שלא אכפת לו מהצלחתה ורואה בה עסק כלכלי, כפי שראה בכפ"ס ובהת"א?
זו שהשתלטו עליה, בידיעתו ובעידודו של הבעלים, "אוהדים" אלימים שבינם לבין מועדון ילדותי פעורה תהום? שרובם נמשכים אל הלאומנות והאלימות של ארגון האוהדים הקיצוני?
אין "קבוצה".
זו פיקציה.
יציר דמיון שקיים רק בנשמתו של ילד שמגיע פעם ראשונה לימק"א ועומד משתאה.
איציק וארז, אבישי ואחרים הקימו יש מאין קבוצה. להתגאות בה. יישר כח!

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

(-:

פראליה 12 באפריל 2017

אסביר לך, מר כספיון 3 ,
הקבוצה שלך, זה המראה של הפעם הראשונה שבה קולט את מגדל ימקא,
זה הריח של הדשר המקולקל של בית וגן,
זה הטעם של האדמה בימקא,
זה ניחוחות הזיעה של של הגזענים בטריבונות,
של הצפיפות בתור לקופות,
של החנק בכניסה למגרש,
זה הטעם של הקלפים של הדמויות שהיו כשהיית ילד,
זה ההסטוריה במגרש, של גביע ראשון,
זה כל אותם דברים שאף פעם לא חווית, ולכן קשה לך להבין,
ובטח לא תוכל לפצות היום,
גם אם נניח שתרצה להצטרף מעכשיו לחבורת הפאטתים המשועממים,
שחושבים שהם יכולים לכתוב ספר חדש בקורות החיים העלובים שלהם,
על גבי הסטורה מפוארת של עליה מליגה ג' ל-ב'.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

עמוק. ניכרות בטקסט שלך השפעות של סארטר. העיקר שקורות החיים שלך, עם ניחוחות הזיעה של הגזענים, לא עלובים.

Miranda Veracrus De La Hoya Cardinal 12 באפריל 2017

השדמי של נורדיה

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

זה טוב או רע?

יואב 12 באפריל 2017

שדמי יש רק אחד ולא ניתן לשיכפול.
שדמי לבלבלב

אריק 12 באפריל 2017

ווי הקטע של נורדיה נהיה יותר ויותר בלי נסבל מגלומני ויהיר ממש יאיר לפיד.
כמו הנודניקים מפייסבוק שחושבים שאת מישהו מעניין הטיול המשפחתי שלהם. וכמובן זהו הטיול הכי מדהים שאדם אי פעם ערך.
ואז מוסיפים לזה זבוטינסקי עם קצת בן זקן וטרומפלדור.
עייפתם.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

שמע, כשמשהו לא מעניין אותי, אני לא מתייחס אליו.

אריק 12 באפריל 2017

אתם לא מרפים. פה בפייס. מסבירים למה קטמון זה כלום, כי זה רק נגד קבלן.
אתם? לא אתם יותר טובים. כמובן. כי זבוטניסקי ורומו של עולם וחוליגנים.
למה מי אתם?
אתה בכלל מבין כמה זה יהיר ומתנשא?
תהנו תצליחן בכיף
רק תרדו כבר ממה שהאנגלים קוראים היי הורס. אתם לא טובים מאיש.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

שוב, אתה טוען שזה לא מעניין, אבל טורח להגיב. קצת סותר, לטעמי. לא טענתי שאנחנו טובים מקבוצות אחרות (למעט אלו שאוהדיהן נהגו כלפינו באלימות). רק עמדתי על ההבדלים. נורדיה מתמודדת עם מתנגדים רבים יותר, ונגדיר אותם בעדינות – קשוחים יותר.

בלייק 12 באפריל 2017

אתה יכול להסביר או לפרט למה אתה מתכוון כשאתה אומר שאתם מתמודדים עם מתנגדים רבים יותר (קודם כתבת גם אלימים יותר)? מה בחיי נורדיה, לאחר הקמתה, הצריך להתמודד עם המתנגדים?

*אני באמת לא יודע, זאת לא שאלה מתריסה

רן 12 באפריל 2017

חלק מהאלימות נגד אוהדי נורדיה במשחק בקריית מלאכי היתה הפקה של "הסניף הדרומי" של לה פמיליה

משה 12 באפריל 2017

וואו, קיבלתם מכות, זה חדש בכדורגל הישראלי…

אביאל 12 באפריל 2017

רן – אה הבנתי, לחוליגנים של הכדורגל הישראלי מתברר יש עוד קבוצה שהם אוהדים, את קריית מאלכי, מעניין, לא ידעתי שאוהדים חוליגנים מעודדים כמה קבוצות.

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

זה לא הדבר היחיד שאתה לא מודע לו, כעולה מן התגובות שפזורות פה. הגיעה העת שתתעדכן. חלק לא מבוטל מאוהדי קרית מלאכי אוהד את בית"ר שבליגת העל. שלט "לה פמיליה" מפאר את גדר האצטדיון בקרית מלאכי.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

לה פמיליה פועלים נגדנו, סניפים שלה, גם אם לא רשמיים, מצויים בחלק מהקבוצות שמולן שיחקנו. הפעילו נגדנו אלימות במספר מקרים. חלק גדול מקהל היעד שלנו הם אוהדי בית"רטביב. הם רבים. קשה להביא אותם. עוד יותר קשה כשהקבוצה בליגת העל מצליחה יחסית. בנוסף, וכאן לא בקטע רע, עד שאנחנו קמנו, קטמון, וזה לזכותה, ביססה מעמד חזק בקרב ילדי ונערי ירושלים. אלה אוהדי העתיד. זה על קצה המזלג.

בלייק 12 באפריל 2017

תודה על התשובה (גם לרן).

אריק 12 באפריל 2017

ארז. אני בעדכם. תצליחו. הצורך להתבדל כל הזמן בעיקר לדחוף כל הזמן אגנדות מרומו של עולם על כדורגל זה ה"היי הורס" שאני מדבר עליו. וזה מעורר אנטגוניזם.
מאוד מצערת אלימות תמיד ואף פעם אין לה הצדקה בטח בהקשר של מה שקרה בקריית מלאכי. סתם גועל נפש.
ואתם גם סותרים את עצמכם. אם אתם עוסקים רק בכדורגל לכן כל מימון גם מבן זקן בעקיפין, מתקבלת אז תניחו לטרומפלדור. זה לא קשור.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

את דעתי האישית על הקשר בין ז'בוטינסקי (ולצורך העניין טרומפלדור) לכדורגל, כתבתי בטור. אני, אישית, מוותר על זה. לאחרים זה חשוב. מתפשרים. המינון הנוכחי לא מציק לי.

S&M 12 באפריל 2017

פוסט מיותר. ההר הוליד עכבר.
אני בדעתו של מגיב 17 למעלה, כפי שהתבטאה בפסקאות 1 ו-3.

ארז, אתה כותב מוכשר ומחונן. תענוג לי לקרוא אותך כאן ובפייסבוק. לא מבין למה לבזבז טקסט באופן כל כך קטנוני. זה התחיל נפלא, עם הילד והצ'יפס, ואח"כ זה הלך והתדרדר לרמת הפנקסנות הקטנונית של אתר One, עם אשדוד, היציע… ולא זוכר מי עוד כי לא שמעתי עליהם עד שהזכרת אותם, וספק אם אשמע עליהם אי פעם בעתיד. חבל.

ניחא, גם למסי יש נפילות מדי פעם. כלומר, בכל משחק חשוב. ;-)

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

לקחתי בחשבון שיהיה מי שיחשוב כמוך. זה לגיטימי. מעבר לשני טורים שפורסמו כאן לאחרונה, ולפוסט פייסבוק שאף הוא פורסם לאחרונה, אתה צריך להבין – את האלימות, המילולית והפיזית, ואת הנסיונות לפגוע בנו, סבלנו כמעט עונה שלמה. הגופים הללו אינם נעדרי כח. יש מי שמקשיב להם. יש להם במות. אם הייתי כותב טור כזה במהלך העונה, הייתי נראה כבכיין. פה ושם כתבתי. אפילו חלקים ממה שנכתב כאן, אבל טור בהיקף כזה, ממי שעדיין מתמודד ואולי לא יעלה, היה נראה בכייני. לכן, חיכיתי לסוף העונה, קיוויתי שנעלה, ומשתקוותי הוגשמה – כתבתי.

דיזידין 12 באפריל 2017

פוסט מצוין, כיף לקרוא.
מה שמפריע לי זה השילוב בין הרציני לדחקאי.
אם אתה שם את אוהדי אשדוד האלימים באותה סירה עם תומר ודורפן, התוצאה היא שלא נתייחס ברצינות מספקת לאלימות (או שנתייחס ברצינות מוגזמת להומור).

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

לא חושב שהתייחסתי לדברים של כותבי דה באזר בהומור. ניסיתי, את עמדתי הרצינית, לתבל בהומור, כי אחרי הכל – כדורגל.
אשר למי שנהג כלפינו באלימות – רציני ובלי תבלינים.

דיזידין 12 באפריל 2017

אוקיי, תודה, אז זו טעות בהבנה שלי.
ואם כך עכשיו אני נאלץ לחזור בי: פוסט מצוין, כיף לקרוא, אבל בעיניי יש פה שילוב בין רציני לקטנוני.

דורפן 12 באפריל 2017

הקטנוני הם המקומות בהם טיקולסקר באמת מתעלה

Amir A 12 באפריל 2017

על התגובה הזו כתב אוסקר ווילד בבלדה על רדינג גאול:

Yet each man kills the thing he loves
By each let this be heard,
Some do it with a bitter look,
והנה זה בא: Some with a flattering word,

אלכס(אחר) 12 באפריל 2017

יפה אמיר, זה כמו מחמאה ממארי בארון (:

אלכס 13 באפריל 2017

על ראש הגנב…

שי אבן צור 12 באפריל 2017

פוסט מהנה
עלו והצליחו

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה!

אנונימוס 12 באפריל 2017

גם אני לא מבין את סגירת החשבונות הקטנונית הזאת. מיותר בעיניי. אם זה בהומור, אז גרעין האמת בלע אותו.
ומכל הדברים הכי לא אהבתי את ההתייחסות המזלזלת להורדת מחירי כרטיסים. אין לי מושג מה עשה עושה ויעשה ארגון היציע. אבל גם אם הישגו היחיד בעולם היה תרומה להורדת מחירי הכרטיסים ב12% ושעוד כמה ילדים יוכלו לבוא למגרש בלי שההורים יתבאסו על כמה עשרות שקלים שאין להם, כבר היה שווה שכמה אנשים יצאו מהבית בערב במקום לשבת מול הטלביזיה ויעשו כמה ישיבות על קפה ועוגה.

גיא זהר 12 באפריל 2017

מחירי הכרטיסים לא הורדו ב12 אחוז גם אם זו התוצאה בפועל. נקבע מחיר מקסימום שניתן לקחת וזה הרבה יותר חשוב

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

חולק על החשיבות של זה, אבל אפשר להתווכח. ברגע שארגון אוהדים כותב שבנושא האלימות הוא לא עוסק, אין לו חשיבות בעיני. אני חושב שההימנעות הזו נובעת מחוסר רצון להתעמת עם חלק מן החברים בו. גם היחס המקל, עד כדי אוהד, לפירוטכניקה, פסול בעיני.

אנונימוס 13 באפריל 2017

לי דווקא נשמע הגיוני שמפריע להם שאתם משתפים פעולה עם אנשים כמו בן זקן.
ובשורה התחתונה "היחס לאלימות" הפריע משום מה (לפחות לפי הטור הנ"ל) רק אחרי שהסתכסכתם עם שאר אנשי הארגון. לפני זה הוא לא היה מספיק חשוב בשביל שלא תהיו חברים שם. זה אומר הכל בעצם. כמו שזה נראה נהיה שם איזה ריב סביבכם, ועכשיו אתה פשוט מלכלך עליהם שהם לא חשובים. די קטנוני, וילדותי גם למען האמת.

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

אני לא אחראי על מה מפריע להם ומה לא. הם לא יקבעו לנו ממי לקבל חסות. מוסר שיטיפו לי אחרים. לא אלה שעומדים מנגד כשחברים שלי מותקפים. עם הציונים שחילקת לי אצליח לחיות. יהיה קשה, אבל אשרוד.

דני 12 באפריל 2017

כל קבוצת אוהדים בישראל והסיפור שלה. אבל המשותף לכולן שהן ה"סיפור" הכי חשוב בכדורגל הישראלי בעשור האחרון.
תקשורת הספורט ה"תל אביביי" התקשתה ועודנה מתקשה להבין ולהפנים את הסיפור החדש הזה, כי הוא לא נכנס למסגרות ה"קלאסיות" המקובלות עליה.
קחו לדוגמא את הפועל קטמון ירושלים (גילוי נאות הח"מ הוא אחד מלמעלה מ- 900 בעלי הקבוצה). משנת 2009 ועד היום (כאשר החלה לפעול כקבוצה עצמאית בליגה ג' מחוז הדרום) עלתה הקבוצה הבוגרת 4 פעמים ליגות (פעמיים מליגה א ללאומית) בשנתיים האחרונות התברגה הקבוצה הבוגרת לפלייאוף העליון של הליגה הלאומית. למשחקי הקבוצה (בית וחוץ) מגיע מספר מרשים ביותר של צופים – מכל הגילאים, משפחות, נשים.
למועדון יש רצף גילאי בקבוצות הרשומות בהתאחדות ומרבית הקבוצות הצעירות עושות חייל. המועדון הפך להיות למועדון מבוקש בקרב שחקנים צעירים (כן גם כאלה שמשחקים בביתר) במיווחד בגלל המקצועיות הגבוהה הנהוגה במועדון גם בקבוצות הצעירות. זהו גם המועדון היחיד בירושלים שיש בו קבוצות מעולות של המין חזק, כאשר קבוצת הילדות שלנו זכתה בעונה שעברה בגביע המדינה!
הפועל קטמון ירושלים הוא מועדון שמחדש ומתחדש במיוחד בפעילות החברתית העניפה לו שזוכה להכרה והוקרה גם בחו"ל (לאחרונה זכינו לביקור של אני ברצלונה בליגת השכונות שקטמון מפעילה וסוכם על המשך שת"פ.
כל התיאור שלעיל מטרתו להראות שיש מקום לקבוצות בבעלות אוהדים בישראל, ושהן העתיד של הכדורגל בישראל.
ובהתייחס לסיפורי האלימות (המילולית) שארז הביא – סיפור אמיתי:
בליגה א' דרום הפועל קטמון ירושלים שיחקה נגד מכבי יבנה ביבנה. כדרכם אוהדי קטמון שרו כל המשחק את שיריהם שכמה מהם אינם בדיוק מחמיאים לביתר ירושלים. קצפם של אוהדי יבנה יצא עלינו והם החלו לשיר שירי גנאי כנגדנו, אולם אוהדי קטמון הגיבו בהמשך שירה ובמחיאות כפיים לקריאות הגנאי של היבנאים. משאזל ארסנל הקללות וישירי הנאצה, מצאו היבנאים את נשק יום הדין והחלו לקרוא לעבר אוהדי הפועל קטמון ירושלים "מוות לערבים"….

דורפן 12 באפריל 2017

קצת מוזר שאתה אומר התקשורת התל אביבי לא הפנימה – כשדמויות מרכזיות ברוב הקבוצות הם עיתונאים שמרכז פעילותם תל אביב. וכולן: קטמון, קביליו, נורדיה, אוסישקין (פחות בקי באשדוד וחיפה) – נהנו מתקשורת מאד אוהדת. נכון – סיקרו אותן פחות מברצלונה אבל כתבו עליהן כתבות מגזין הפיקו עליהן סרטים – ונתנו להן רוח גבית. לדעתי בצדק.

דני 12 באפריל 2017

הסיקור של הפועל קטמון ירושלים (ולשם הדיון אתמקד בה) היה במשך שנים רבות במידה רבה ברמת הקוריוז, אנקדוטה "סיפורי צבע".
ככל שמדובר בהפועל קטמון העיתונאים שהם אוהדי הקבוצה (וגם חברי עמותה) נמנעים כמעט במכוון מלדבר ו/או לסקר את הקבוצה ואת המועדון.
לגבי הסידרה – כל הכבוד וסוף סוף. אגב, למיטב זכרוני זו אולי הסידרה הדוקומנטרית הכמעט יחידה שערוץ הספורט הפיק (או תמך בהפקתה).
לא נכנס לדיון על הסיקור התקשורתי (ובמיוחד בערוץ הספורט) את הליגות שמהלאומית דרומה. ויש לציין דווקא בליגות האלה טמטנים סיפורים תקשורתיים ראויים
.

יואב 12 באפריל 2017

בעיני קבוצות אוהדים זה סיפור שפחות קשור לכדורגל ואני גם פחות מתעניין בו.
סורי, אותי אישית זה פחות מעניין.

דורפן 12 באפריל 2017

דני – כי על מה בדיוק היה לכתוב מלבד שזו קבוצת אוהדים קהילתית שעושה למען הקהילה? היא שיחקה כדורגל שמצדיק איזו התייחסות ספורטיבית? בסופו של דבר עיתונות ספורט נותנת עדיפות לספורט ברמות הגבוהות או לפחות הדי גבוהות. ואם עוסקים בספורט נטו קבוצה בבעלות קבלן מעניינת כמו קבוצת אוהדים.

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

אוהדים שמנהלים קבוצה לא שונים מאוהד עשיר שמנהל קבוצה – אבל מסביב לקבוצת אוהדים יש הרבה מעבר להחלטות רכש ומחיר כרטיס – יש פה הרבה מעבר לקוריוז ו"צבע".
התקשורת בונה נרטיב – מעורבות אוהדים בניהול זה נרטיב חשוב בעיני שיקבל יותר סיקור די מפוספס (גם הסדרה היא פספוס, אבל תקשורתי, הרעיון מאוד נכון)

צביקה 13 באפריל 2017

שנה שעברה עשיתי פר"ח בבית ספר בירושלים, חצי מהבנים אוהדים של קטמון וחצי של בית"ר, זה חתיכת הישג.

איתמר 12 באפריל 2017

תודה רבה ארז. טור מרתק ומאוד מצחיק. אני גם אוהד ביתר שנטש, עוד בתקופה הנובורישית של גאידמק. עשית חשק להגיע למשחקים של נורדיה.

אגב, אפרופו אחד המגיבים שציין שאי אפשר למצוא "אם מאמצת" – האהדה לנורדיה יושבת אצלך על אותה משבצת של אהדה לביתר? היא ממלאת פונקציה אחרת (נניח – "אני חלק מהפרויקט ובא לי שהוא יצליח")? האם הקבוצה היא יותר פרויקט מוסרי של תיקון בחברה הישראלית או קבוצת כדורגל, שהיא נאסטי ביזנס גברי? והאם אתה אדיש לחלוטין היום לגורל ביתר, גם בגמר גביע בדקה ה-120?

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

דיון גדול פתחת פה. העמדות מגוונות. יש שעדיין אכפת להם. יש שאדישים. יש, מעטים, שאפילו קצת פחות מאדישים. הפונקציה? מועדון כדורגל שאני אוהד לכל דבר ועניין. כבר מזמן לא רק פרוייקט. אם על הדרך נתקן כמה דברים, מעולה. המעורבות בעשיה רק מגבירה את האכפתיות ואת עצמת הרגשות. בקיצור – בוא. בדיוק היום התחלנו לשווק חברות בעמותה לעונה הבאה. ואם לא תרצה להתחייב – גם להגיע למשחקים בלי מינוי זה סבבה. ממילא כבר לא תצא מזה אחר כך (-:

יואב 12 באפריל 2017

ארז,
מה השאיפה הגדולה מקצועית? הרי אתם לא תיהיו ביתר החדשה לעולם. לא במעמד, קהל, עבר וכאלה…
מה יספק אתכם?

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

אני לא משרטט גבולות. צעד אחר צעד.

יואב 12 באפריל 2017

אוקיי, אשאל אחרת.
האם יש לכם הערכות לכמה קהל נורדיה יכולה להגיע?

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

במשחק העונה של עונה שעברה, הבאנו 2,500. במשחק העליה העונה, הבאנו 4,000. מה הגבול? מי יודע? אני מניח שזה תלוי גם בעבודת השיווק שלנו וגם בנטישה של אוהדי בית"רטביב שימאסו במה שקורה שם. וכן, גם ההצלחה המקצועית עשויה לעזור. ליגה א קלה לשיווק מליגות ב ו- ג.

יואב 12 באפריל 2017

טנקס.

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

כמות המנויים שמוכרת ביתר טביב וכמות המניות שמוכרת נורדיה כבר לא כאלה רחוקים זה מזה.

יואב 12 באפריל 2017

בביתר לא קונים מנויים כך שזה לא רלוונטי מידי.

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

א. קונים. אבל מעט.
ב. זה גם מה שאמרו במלחה ואז התברר שקונים.
ג. לדעתי ממוצע הקהל בפועל בין נורדיה לביתר (המצליחה ספורטיבית של היום ושמוכרת גם לא מעט ליריבים) הוא כרגע פי 6 או 7. שזה די זניח ביחס לפער בליגות.

יואב 12 באפריל 2017

באמת. ביתר אחת מהשלוש האהודות במדינה. על איזה פער זניח אתה מדבר? אין לזה היתכנות תאורטית בכלל.

בביתר לא קנו מנויים גם בימי זאבי וארקדי ומלחה היה בדרך כלל סולד אאוט למנויים. לא הבנתי מה כתבת בכלל…

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

מספר הצופים במשחקי בית"רטביב בטדי, בירידה מתמדת. אפילו במשחקים הכי משמעותיים, מבחינתם, נגד סכנין והפועל, טדי רחוק, מאוד, מכמויות שהיו פעם. אנשים הגונים מתחילים להדיר את רגליהם.

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

מה יש להבין יואב – האהדה לא מתרגמת למכירה וסהכ ביתר מצליחה ספורטיבית.
ביתר מוכרת בממוצע עונתי 10000 כרטיסים למשחק – נורדיה מביאה כ1000 בממוצע.
תנטרל ממכירת ביתר את קהל החוץ ותגלה שהפער בפועל לא כזה גבוה.

אביאל 12 באפריל 2017

הממוצעים של בית״ר מאז שטביב הגיע, אין לי מושג על מה אתה מדבר, גם אתה סותר את עצמך קורא לבית״ר בית״רטביב (מזכיר לי הטמטום של אוהדי מכבי חיפה שקוראים לעצמם מכבי כדי לייצר איזה מציאות חדשה) ומציין את לה פמיליה כמשתפי פעולה, כנראה שאתה מנותק בין מה שקורה בין טביב ללה פמיליה בשנה וחצי האחרונות.
יניב – מה זה החישובים האלה, לבית״ר יש הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה יותר אוהדים מנורדיה וגם פוטנציאל, אין לה בכלל מקום להשוואה, החישוב שעשית תקף לכל קבוצת כדורגל כמעט (אולי למעט מכבי חיפה) ככה שאין לו ערך.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

העיקר שאתה מעודכן. ואם אני מזכיר לך טמטום, אציע לך ללכת לישון. לא מתייחס לסגנון הזה.

אביאל 12 באפריל 2017

לא בפעם הראשונה, שאין לך מה לענות אתה כותב תירוצים וכן זה דיי טמטום לקרוא לבית״ר ירושלים בית״ר טביב, בטח ממישהו שמעורב ותומך בקבוצה שקמה במטרה להמשיך את דרכה האבודה של אותה קבוצה (מה גם שהבעלים של בית״ר טביב בזמן שנורדיה עלתה כרעיון היה ארקדי גאיידמק).

יואב 12 באפריל 2017

יניב,
מה זאת אומרת מה יש להבין? זה לעולם לא יחליף את ביתר מספרית.

גיא זהר 13 באפריל 2017

אולי מספר האוהדים של בית"ר בטדי בירידה, אבל חשוב לקחת בחשבון את כמות אוהדי החוץ שהם מביאים (בממוצע לדעתי הכי הרבה פרט לאלו של חיפה) היה מרשים מאוד לראות למעלה מ2500 אוהדי ביתר (ההתנהגות שלהם הייתה הרבה פחות מרשימה) בפאקינג געיע הטוטו בטרנר נגד בש.. פשוט הרבה מאוהדי בית"ר כבר לא ירושלמים. אבל זה לא כזה משנה. קבוצת אוהדים בארץ יכולה לפרוח באמת, אחרי שההתלהבות תרגע, רק כשתבלע את הקבוצה המקורית (ולפרוח זה לפחות להתקרב להישגי הקבוצה המקורית לא לדשדש אפילו בלאומית ולהתהדר בפעילויות קהילתיות – זה כמו צבא שמתהדר בנערי רפול, נחמד אבל לא המטרה העיקרית).

7even 12 באפריל 2017

ראיתי אתמול שני פרקים ראשונים מהסדרה על קבוצות האוהדים של שאנן סטריט.
לא הבנתי משהו לגבי הפועל רובי.
הם מחליפים את הפועל חיפה? הם לא מחליפים את הפועל חיפה?
כי הם טוענים שהם אוהדי הפועל חיפה והפועל רובי היא פחות או יותר מקום להוצאת אמוציות נגד ניהול לא תקין בהפועל חיפה המקורית, זו שבליגת העל.

מה זה בדיוק עוזר אם אוהדי הפועל רובי נוסעים 150 ק"מ' למשחק חוץ של הקבוצה בליגה א'…ו- 40 איש ביציע קוראים קריאות נגד יואב כץ,
כשביציע ממול יש 15 אוהדים של הקבוצה הנגדית?

אני מנסה להבין מה עומד מאחרי זה ולא מצליח.
שיחליטו – הם הפועל חיפה או הפועל רובי?

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

הם דווקא מאוד ברורים אבל בגלל זה הם שוליים. כי הם אומרים שבסוף הם רוצים שיואב כץ יילך ולחזור לקבוצת האם. סיטואציה שונה בנוף קבוצות האוהדים.
אבל הם יצרו לבעלים חדש נכס מעניין – קבוצת בת בליגה א.

yaron 12 באפריל 2017

אתה לא חושב שזה נכון גם למקרה נורדיה?
אם מישהו יצליח להעלים את לה-פמיליה (תיאורטית) והקהל יחזור להיות גזען ואלים על פי הסטנדרטים המקובלים בכדורגל הישראלי, מה יהיה הצידוק לנורדיה?

יניב פרנקו 12 באפריל 2017

תשאל אותם – אבל לדעתי המקרים שונים.

גיא זהר 13 באפריל 2017

תיאורטית. מעשית יאבדו את כל המוטיבציה.

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

דעתי האישית (יש בנורדיה דעות שונות בנושא): אם לה פמיליה היו נעלמים, בית"ר שבליגת העל הייתה מחתימה שני שחקנים ערבים וטדי היה מקום טולרנטי למשפחות, וכל זה שבוע לאחר שנורדיה הוקמה – ככל הנראה נורדיה לא הייתה ממשיכה להתקיים, כי אם הייתם עורכים סקר בין אוהדיה דאז, אני מניח שרוב מוחלט היה אומר – חוזרים לקבוצה שבליגת העל. כיוון שזה לא קרה, היא מתקיימת כבר עונה שלישית, בואכה עונה רביעית, ומתחזקת, גם בכמויות הקהל וגם מקצועית. אם תערכו את אותו סקר היום, עם שאלה היפוטתית – מה יקרה אם מחר בבוקר לה פמיליה נעלמים, בית"ר שבליגת העל מחתימה שני שחקנים ערבים וטדי הופך טולרנטי למשפחות? – התוצאות כבר יהיו פחות מובהקות. חלק יאמרו שהם חוזרים, חלק יאמרו שהם גם וגם, חלק יאמרו שנורדיה צריכה להפוך לחממה/ קבוצה בת וחלק יאמרו שנורדיה צריכה להמשיך כמועדון עצמאי. זו הערכתי. ככל שיחלוף הזמן, ושלושה הדברים הנ"ל לא יקרו (ולהערכתי הם לא יקרו), כך יתחזקו הדעות שלפיהן נורדיה צריכה להמשיך, להתחזק, לשאוף לעתיד עצמאי, ואולי, אם תהיה חזקה מספיק ביום מן הימים, להשתלט על המועדון המקורי. יש כאן תהליך, שבמסגרתו מצבו של המועדון, נורדיה, ביחס לחלל העוטף אותו, משתנה בכל יום, ובכיוון מאוד ברור. לכן, לדון בשאלה הזו היום, זה נחמד כמשחק, אבל חסר ערך אמיתי. כשזה יהיה רלוונטי, אם זה יהיה רלוונטי (ולהערכתי, כאמור, זה לא יהיה), נדון בשאלה על בסיס המצב שישרור באותה נקודת זמן.

Amir A 12 באפריל 2017

ההוא נגדי, אני נגד ההוא, זה זרק עלי אבן, הם גנבו לי שחקן. בין כל הבלגאנים האלו אתם כולכם זוכרים שעדיין מדובר בסופו של יום בבידור להמונים, כן?
32 שנה וכלום לא השתנה:
http://e.walla.co.il/item/2877384

שי אבן צור 12 באפריל 2017

מילה על האקסיומה "קבוצת כדורגל לא מחליפים"

בואו ניקח את הטיעון הזה לאבסורד:
נניח ואדם נולד לשבט של רוצחים, אנסים, שודדים ומה לא.
נניח שלאותו אדם יש מצפון והוא מרגיש שאט נפש ממעשיו של השבט אליו הוא משתייך.
נניח שאותו אדם ניסה בכל כוחו לשנות את מנהגיו הנלוזים של השבט אליו הוא משתייך("לשנות מבפנים") והגיע להבנה העגומה ושוברת הלב שמדובר במלחמה מול טחנות רוח.
מישהו יכול לגנות את אותו אדם אחרי שהגיע למסקנה שהוא לא יכול יותר ולכן החליט לפרוש מהשבט?

שטויות במיץ.

אדם 12 באפריל 2017

באמת שניסיתי להבין איפה הצחוק ואיפה התכלס ואחרי מעבר על התגובות, הכל התבלבל.
ומעבר לכל, רוב התגובות שלך לאנשים הן או מתנשאות או מסולפות וכמו שתומר כתב בפוסט שלו ואתה חווה כאן, זה מעורר אנטגוניזם. חכה, עוד מעט מישהו יזרוק עליך אבן כאן.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

נו, אז יהיה חומר לעוד טור. באמת שאין לי כח לתגובות בדבר "התנשאות". אני יודע שאני לא, וזה מבחינתי סוף פסוק. סילוף? האשמה חמורה. שנינו יודעים שאין לה בסיס. בקיצור, בלי התנשאות, שחרר אותי.

אדם 12 באפריל 2017

משפט גדול זה ״אני יודע שאני לא״. התכוונתי לומר שהן נתפסות כמתנשאות וברגע שזה המצב זה ממש לא משנה אם אתה באמת כזה או לא (ואני מכיר את זה מעצמי).
בקשר לסילוף, אולי זו לא המילה המדויקת אבל בהחלט הכנסת לאנשים כאן מילים לפה בכמה מקרים, מה שגורם לבלבול נוסף מכל מה שיוצא מהמלל הזה.
בהתחלה נהנתי ואז הכל התלבגן. גם, ואולי בעיקר, בתגובות

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

אז יוצא שאני לא מתנשא, אלא רק נתפס ככזה על ידיך. ויוצא שאני לא מסלף, כי גם אתה אומר שזו מלה לא נכונה, או, כהגדרתך, כי אדם עדין עם עצמו, לא מדוייקת. מה נאמר? הרבה מאוד נותר מהטענות המקוריות שלך. אולי פשוט תתעמק, וכך תיחסך התגובה המקורית.

אדם 13 באפריל 2017

כל הכבוד על הסבלנות, ממש דוגמה להתנהלות נעימה ומכבדת. נשאר מהתגובה הרבה כי לא נתפסת מתנשא רק ע"י אלא עוד רבים אחרים, ככה עולה מהתגובות שטרחתי לקרוא. אבל אני מבין שאתה לא מסוגל להתמודד עם ביקורת גם כשתיקנתי את הניסוח הקלוקל המקורי אז כנראה שאין טעם להתדיין איתך.
ד"א, עושה רושם שאתה קצת אלים כמו כל עורכי הדין, אמנם לא במעשים אבל בצורת ההתבטאות, הייתי צריך לדעת את זה ולחסוך את המילים. שיהיה לכם בהצלחה.

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

בבית הספר שבו אני למדתי, לא עוזבים מועדון ולא משנה מה.
יש בעיות עם הבעלים? אלימות? וכל השאר, אז נלחמים, מבפנים!!
לא פותחים מועדונים חדשים, כי אז זה לתמיד חיקוי.

במנצ'סטר יונייטד האוהדים נלחמו, גם משפטית בניסיון ההשתלטות של מרדוק בזמנו והצליחו, וכשהיתה חוסר שביעות רצון מההשתלטות של הגלייזרים אז קולם של האוהדים נשמע גם נשמע, זה הגיע גם למשפחה עצמה.
היתה גם את עונת הצעיפים הצהובים ירוקים וכרגע היחסים הם על בסיס כבדהו וחשדהו (הגלייזרים נמנעים זה כבר עונה שלישית ברציפות למשל לא להעלות את מחירי הכרטיסים בעוד שבמקומות אחרים שמים קצוץ על האוהדים שלהם, ארסנל וצ'לסי למשל)
כל זה בזמן שב FC United of Manchester יש לא מעט מלחמות אגו בהנהלה ומי בכלל זוכר אותם היום או את הסיבה שבגינה הם החליטו לפתוח מועדון חדש ולעזוב את הבית.

יש לי חברים אוהדי בית"ר ירושלים, חבר'ה טובים, הכי טובים, הם כואבים את הסיטואציה ולאן שבית'ר הלכה ועדיין, הם שם, ביציע עם מנוי בכל עונה ומנסים להשפיע, בטח לשמור על המחנה וביום שדברים יחזרו להיות שפויים יותר, הם יוכלו להסתכל על עצמם ולהגיד, ניצחנו, לא נטשנו רק כי היה קשה או מגעיל.

Amir A 12 באפריל 2017

"לא עוזבים מועדון ולא משנה מה."
למה?

יואב 12 באפריל 2017

אני מתחבר למשפט הזה אבל בתיקון-אני יכול להפסיק לעקוב אחרי את המועדון שלי מסיבות כאלה ואחרות(האכזבה ממה שביתר הפכה מובנת לי מאד), אבל שום דבר אחר לא יחליף אותו. זאת אומרת, אני פשוט אפסיק כנראה לעקוב. שום קבוצה אחרת לא תוכל לנגוע בעבר שלי, בילדות שלי ולהטעין אותי מחדש.
מכבד את מי שכן כמובן…

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

Amir A

כי אני לא חושב שיש משהו שיכול להשתוות לדבר האמיתי, קבוצה לא מחליפים.
תגיד לי להפסיק לאהוד, להתעניין, לעקוב, מקבל, אבל לעבור לאיזה יציע חדש של קבוצה חדשה ושהרגשות יהיו אותן הרגשות, לא מסתדר לי.

דורפן 12 באפריל 2017

טל – זה הכל תלוי בסיטואציה. סיטואציית גלזר לא קיצונית. בסך הכל נוכלים קנו את הקבוצה מנוכלים אחרים. ספקולנטים מפלורידה מסוחרי סוסים באירלנד.

בפיורנטינה למשל הבעלים הביא את הקבוצה לפשיטת רגל. את קבוצה עמדו להציל מכסף של האוהדים – אז השאלה אם לפתוח יישות משפטית חדשה או בעצם להציל בעלים נוכל מפשיטת רגל שלו עצמו – אני חושב שזה לא מוסרי להציל את הקבוצה הקיימת וטוב עשו שפתחו קבוצה חדשה.

בבית הספר שלי שיעשה כל אחד מה שבא לו – מתקשה לראות את נורדיה משנה את בית״ר – אבל אם היא טובה למי שאוהדים אותה סבבה.

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

רונן,

הסיטואציה ביונייטד לא היתה קיצונית ובכל זאת היו מי שמצאו לנכון לעזוב ולפתוח את FC, אגב, לא מעט חזרו בחזרה לאחר מספר שנים שראו שיש גם קליקות ופוליטיקה של עסקנים גם במועדון החדש שאמור היה להיות נקי.

המצב בבית"ר ירושלים היה ועדיין קיצוני, נרדמו שם ביציעים כשהעשב השוטה החל לצמוח, אבל להפקיר ולהשאיר להם את הבמה ושהרוע ינצח?
אני מכבד ומוריד את הכובע בפני האוהדים של יפו, שפשוט הקימו לתחייה מועדון שלא היה קיים עוד.

בוודאי שכל אחד יעשה מה שטוב לו, אני בספק עד כמה רחוק נורדיה תגיע וכמה זמן זה יחזיק מעמד.

תומרג 12 באפריל 2017

"נרדמו שם ביציעים"? בחיי, זו אמירה שיאללה יאללה תהיה התגובה היחידה שאני מצליח לחשוב עליה.

כבר בתור ילד (בשנות הששים) היה ברור שמשחקים של בית"ר ירושלים הם מחוץ לתחום. "נשרוף את המועדון" היה סלוגן עוד לפני שהעשבים השוטים אלעק הציתו את המועדון בבית וגן. הקהל של בית"ר ירושלים נחשב סמן ימני בכל הקשור לאלימות ולהתבהמות עוד הרבה שנים לפני ש"נרדמו שם ביציעים" כדבריך.

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

אלימות תמיד היתה ועדיין ולא רק ביציעים של בית"ר, קטע של לא יהיו ערבים היה גם בבני יהודה עד ששם במערכת היו מספיק חזקים לתת לאחד להיות גם קפטן (אם אני לא טועה)
אני לא עושה קישור בין סמן ימני לבין אלימות והתבהמות.

תומרג 12 באפריל 2017

אז כשאתה אומר "עשבים שוטים" אתה מתיחס אך ורק להיימנה הקיצונית? לאלימות וההתבהמות אין לדעתך שום קשר לקטע הימני?

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

ראיתי אלימות והתבהמות גם באיזה יציע מסויים בבולמפילד שלא מזוהה עם קטע ימני, אז?

ורק שיהיה ברור, אין לי קבוצה בישראל, זה לא שאני כותב משהו עם איזה אינטרס או אהדה למישהו.

תומרג 12 באפריל 2017

ברור שיש אלימות בעוד מקומות. גם בהפועל תל אביב ומניח שגם בבאר שבע, אליצור יאנוח ומכבי יבנאל.
אבל יש שאלה בכלל שבית"ר ירושלים נחשב כבר מקדמת דנא לקהל האלים והמסוכן ביותר? זה פחות או יותר הטריידמארק שלהם מאז ומעולם, אם אתה חושב שאין לזה שום קשר לגזענות של לה פאמיליה, שלא לדבר על שאר הסממנים הפליליים, אז בסדר גמור והיה נעים להיפגש.

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

לא חושב שבית"ר מקדמת דנא לקהל אלים ומסוכן פחות מהקהל של הפועל ת"א, למשל.
אתה רוצה לשים על לשון המאזניים למי יש יותר אחוזים של חרא? אני לא וזה מפספס את כל הנקודה.
יש לבית"ר ירושלים הרבה יותר אוהדים טובים ושפויים מאשר הזבלים שתופסים את הכותרות בהקשר שלהם, חלקם בוחרים להישאר בבית אבל לא מחליפים קבוצה.

תומרג 12 באפריל 2017

אתה רציני?
אני כבר לא כל כך רואה כדורגל ישראלי אבל כשכן ראיתי (כאמור, שנות הששים, שבעים) בית"ר היה שם נרדף לאלימות ביציעים, לעקירת כסאות, למכות וקללות.
אני לא שם כלום על לשון המאזניים אבל פוטנציאל האלימות במשחקים של בית"ר היה גבוה משמעותית של כל קבוצה אחרת (בני יהודה היו היחידים שקצת התקרבו אליהם), זה היה נכון כמעט ברמת ההגדרה .

את שאר הטיעונים שלך אני מתקשה להבין, מה זה משנה מה אחוז הגועל נפש וכמה אוהדים "טובים" יש לאיזה מועדון?
הטיעון שלי פשוט מאוד: בית"ר ירושלים הוא לא עוד מועדון מן השורה שלפתע פתאום איתרע מזלו ליפול קורבן לכנופיה אלימה שהשתלטה לו על היציעים. בית"ר ירושלים הוא מועדון שבאופן היסטורי דישן את גנו במנה גדושה של אלימות ובהמיות (או למצער – ביחס סלחן לתוצאות כאלו), אז עם דישון כזה, אין כל פלא שהערוגה הצמיחה עשבים שוטים בכמות כה נדיבה.

תומרג 12 באפריל 2017

לתוצאות כאלו = לתופעות כאלו

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

אני רציני, אני זוכר מצויין את אוהדי הפועל ת"א, כדורגל וכדורסל (רובם מגיעים ל 2 הענפים) אלימים ביציעים, אלימים מילולית, בובה של הבן של אובארוב, אירועי שדה דב, שירי יום הולדת להיטלר ביציע בבאר שבע, שירי שואה, סכינים, כיסאות ומכל הבא ליד, מתחילת שנות ה 90' המקודמות, אבל זה לא יצר הד ולא עשה שם כמו שיש לאוהדי בית"ר, אבל יש שם ערוגה לא פחות גדולה של זבל, אבל התקשורת לאורך שנים לא בוחרת להבליט באמת את הזבל הזה, מעדיפים להידבק רק לבית"ר.

אורן השני 12 באפריל 2017

במילים עדינות – אתה טועה, מאף קהל של קבוצה אחרת לא היית מקבל מכות ואבנים מחוץ לאצטדיון הביתי שלך כברירת מחדל.

טל המנצ'סטרי 13 באפריל 2017

אורן השני,

במילים עדינות, כנראה שמעולם לא היית במשחק בשכונת התקווה, למשל.

טל המנצ'סטרי 13 באפריל 2017

ואתה מוזמן לשאול אוהדי קבוצות שונים על איך זה לנסוע למשחק חוץ בסכנין…

תומרג 13 באפריל 2017

יש לי חבר, אוהד מכבי חיפה בעוונותיו, נוסע לסכנין בלי בעיה, גם עם הילדים. למשחקים של בית"ר הוא מהסס לקחת אותם גם בסמי עופר.

טל המנצ'סטרי 13 באפריל 2017

ואני מכיר כאלה, לא אוהדי בית"ר שתמיד מקבלים בסכנין אבנים, שנאלצו להישאר ביציע שעה לאחר משחק מחשש שיפגעו אם יצאו ביחד עם אוהדי סכנין ועוד.

אני מכיר כאלה שתמיד נוסעים לבאר שבע ואם ברכב נשאר איזה סממן של הקבוצה אותם אוהדים,כשחוזרים לאחר המשחק מוצאים את ארבעת הצמיגים שלהם מנוקבים וזה קרה יותר מפעם אחת.

להמשיך?

תומרג 13 באפריל 2017

אין צורך, הזמנת אותנו להביא דוגמאות של אוהדים, אני לא ביקשתי דוגמאות נגדיות.

נראה לי שאתה די איתן בדעתך שבאופן היסטורי בית"ר ירושלים היא בסך הכל קבוצה סטנדרטית בכל הנוגע לרמת האלימות והבהמיות שהפגינו אוהדיה. ומכיוון שכך, אני לא בטוח עד כמה יש לנו בסיס משותף לדבר על הנושא.

טל המנצ'סטרי 13 באפריל 2017

הגישה המתנשאת הזו שלך ללא ספק גורמת לזה שאין לנו בסיס משותף לדסקס משהו בכלל.

תומרג 13 באפריל 2017

לקח קצת זמן אבל בכל זאת הגענו למרות הכל (ל"הטיעון חלש ולכן אתקוף אותך אישית")

טל המנצ'סטרי 13 באפריל 2017

אני בטוח שההורים שלך מאוד גאים בך

רן 12 באפריל 2017

פעם, לפני שנים רבות, מישהו החליט ש"קבוצה זה כמו אמא", "קבוצה לא עוזבים".

מאז כולם חוזרים על המשפט הזה כאילו הוא קדוש.
אז לא, הוא לא קדוש. החיים קצרים מדי בשביל להיתקע במקום שלא מתאים לך. בטח לא במקום שהיחסים שלך איתו הם חד סטריים. מצב הרוח שלך נקבע על ידו והוא אפילו לא יודע שאתה קיים…

אז כל הכבוד לחבורת נורדיה/קטמון וכו ודי כבר עם האקסיומות האלה.

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

עבורי הוא קדוש.

אביאל 12 באפריל 2017

טל – בדיוק.

רק תיקון לגבי המחירים בצ׳לסי, המחירים היום זהים למחירים של שנת 2011-2 וב10 מתוך 12 השנים האחרונות מחירי הכרטיסים בצ׳לסי הוקפאו ותיקח בחשבון שצ׳לסי (כמו ארסנל שאכן מעלה את המחירים) יכולה לעלות את המחיר בהחלט, בהתחשב בגודל האיצטדיון, בעיר ובשכונה בה היא משחקת ובפרופיל הבינלאומי שהיא צוברת מאז הגעתו של אברבמוביץ.

טל המנצ'סטרי 12 באפריל 2017

סבבה אביאל, רק תקן אותי אם אני טועה, גם עכשיו מחירי הכרטיסים שלכם הם בשמיים, הם כאלה לפחות בכל פעם שיונייטד מגיעה לברידג'.

אביאל 12 באפריל 2017

טל – המחירים הנקובים לא כאלה נוראים, בטח בהשוואה למחיר שאוהד לא בעל מנוי (או אפשרות לקנות כרטיס) ובטח בהשוואה ל״אטקרציות״ אחרות בלונדון. אגב, זה ידוע בליגה האנגלית שאוהבים לשחוט את קהל החוץ. אבל אם אני צריך להחליט על סיבה מרכזית להכל, זה לונדון, גודל האיצטדיון והמיקום של האיצטדיון בתוך העיר שיוצרים את הביקוש.

ערן (המקורי) 12 באפריל 2017

יצא לך פוסט אפי.
אני אוהד מכבי, אבל תומך רעיונית בנורדיה, בעיקר לאור המוטציה האיומה ומעוררת החלחלה שארעה לבית״ר המקורית. שמחתי מאד שעליתם לליגה א׳, מי יתן עוד שנתיים יהיה לכם דרבי עם לה פמיליה בלאומית.
מבחינת תוכן, זכותך המלאה להביע את דעתך בפוסט על ביקורות כאלה ואחרות כלפי נורדיה.
מבחינת אורך, זו ביקורת מאד מצחיקה בעיניי. משווים לשדמי, לטולסטוי. אז ככה- מי שלא מסוגל לקרוא יותר מ 140 תווים, שיבושם לו בטוויטר. יש מי שמסוגלים לקרוא 1,000 מילה. ולפעמים אפילו ספר שלם, לא עלינו.
ולסיום, הביקורת הגדלה (כולל התגובות מעליי) מוכיחה שאכן אתם עושים משהו נכון.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה

MOBY 12 באפריל 2017

גדול, כתוב נפלא, ונכנס במידה הנכונה באנשים.
יפהפה.
מבין שכבר מספר על חולצה של דה באזר יש לך.
בהצלחה בפרויקט.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה

אביאל 12 באפריל 2017

טיקולסקר – דווקא המהלכים של טביב (יהיה המניע אשר יהיה) דיי שומט את כל הטענות של מקימי נורדיה לגבי מה בית״ר הפכה להיות זה בנוגע למה שכתבת ליואב.

בנוגע לפוסט, נורדיה שמנסה לצייר עצמה כשונה (מכל היתר) נופלת לאותו בור, כבר אמרו כָּל הַפּוֹסֵל בְּמוּמוֹ פּוֹסֵל (הנה גם אוהד בית״ר מקורי יודע לנקד :)), ברוכים הבאים לחיים האמיתיים של הכדורגל, ככל שתעלו יותר ליגות זה יהיה יותר גרוע, אגב, זה ככה בכל העולם.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

אני לא קונה את הסחורה של טביב. המניעים לדעתי לא נכונים, ולכן כשתושג המטרה – ביטול קנסות, אולי מכירה, הקמפיין יסתיים. כשיגיע שחקן ערבי נדבר.

אביאל 12 באפריל 2017

נו, עכשיו אתה מוכיח שהמניעים של נורדיה כפי שהצגת אותם בטקסט הם בסופו של דבר רצון של אנשים לנהל קבוצת כדורגל, להיות אוונגרדים, לקבל כוח, לקבל כותרות וכו׳. בנורדיה תמיד טענו שהם הקימו את הקבוצה בגלל לה פמיליה, שמגיע סוף סוף מישהו שנלחם בהם אז פתאום מדברים על מניעים אחרים ותמיד יהיה תירוץ, אם נורדיה הוקמה בגלל בעיה והבעיה תיפתר אז אין שום בסיס להמשיך בתירוץ הזה, אפשר לעבור לסיפור או מיתוס אחר.
בקשר לערבי, פעם אמרו שלא שיחקו מוסלמים, שמוסלמים הגיעו ושיחקו התנאי הפך לערבי, שיגיע ערבי יאמרו שזה ערבי מחמד או שהוא לא שיחק מספיק והתנאי הבא יהיה שחקן פלסטיני או משהו בסגנון, בקיצור לא מחזיק מים.

צביקה 13 באפריל 2017

קבל תנאי חדש, שבבית"ר ישחקו ערבים בדיוק כמו בקבוצות אחרות, לא פלסטינים או מוסלמים או משהו אחר.

אביאל 13 באפריל 2017

צביקה – הרדיפה התקשורתית והממסדית (התאחדות) שבית״ר סובלת ממנה תמצא תנאי חדש בכל פעם.

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

שמע, הסקת המסקנות שלך מסוגלת להרוג אלף מרצים ללוגיקה. אני מחפש קשר בין ההתחלה, לאמצע ולסוף. יקח לי שנה שנתיים.

אביאל 13 באפריל 2017

ארז – קיבלתי 98 בלוגיקה בשנה א׳ אם אני זוכר נכון.
נפשט לך.
הגזענות יצרה את לה פמיליה
לה פמיליה יצרה את נורדיה
הגזענות נעלמת
לה פמיליה נעלמת
מה עם נורדיה ?
הבנת את הנקודה ? שאני כתבתי שטביב במעשים שלו, גורם בעצם לסיבה המרכזית להקמת נורדיה להיעלם, אתה במקום לבוא ולטעון טענות ענייניות ללמה נורדיה צריכה להמשיך להתקיים, אמרת שאתה חושד במניעים שלו, אני בתגובה אמרתי שאין שום קשר למניעים שלו שזה נוגע לנורדיה, כי את נורדיה לא הקימו בגלל אלי טביב.

דוד מירושלים 12 באפריל 2017

המהלך של טביב, אם יביא לידי שינוי, הוא מהלך גדול. אבל העניין הוא מבחן התוצאה.
(כך או כך , זה לא שומט את הטענות, להיפך, מצדיק את 3 השנים שביתר נורדיה קיימת בהן).
לגבי הניסיון של נורדיה לצייר את עצמה כשונה מכל היתר, אני לא מכיר ניסיון כזה. התנערות מהגזענות – כן, גם מהאלימות, אבל קבוצת כדורגל לכל דבר ועניין.
וברור שאוהדי בית"ר יודעים לנקד.

אביאל 13 באפריל 2017

דוד – לצורך העניין, אם טביב מנקה את בית״ר מלה פמיליה ומגזענות (מחתים שחקן ערבי וכו׳) אז לנורדיה יש מה להמשיך ? לזה התכוונתי.

דוד מירושלים 14 באפריל 2017

לדעתי לא, ואשרינו אם נזכה לכך, זה אומר בעצם שהתיקון בוצע.

גילי פלג 12 באפריל 2017

בני, רונן, אני מעלה הצעה שאולי תקרום עור וגידים יום אחד- ספר סיפורים קצרים על ספורט ושאר ירקות, פרי קולמוסם המכושף של חברי דה באזר ( ואולי כמה מגיבים גם ) בהוצאה עצמית ובמימון שלנו. ההנאה שהפוסט של ארז הסבה לי, כמו גם הטורים של תומר, ערן, אריאל, בני, רונן, גור, ובעצם כולם!, מבקשת להתפקע למרחבים חדשים…

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

(-:

הנץ ממלטה 12 באפריל 2017

כן ירבו נורדיות בכדורגל הישראלי.
נראה לי שמליגה א ומעלה יתחיל להיות קשה ולחוץ. התקציב גדל ואיתו הציפיות ופתאום זו לא קבוצה של החברים אלא משהו גדול…
מקווה מאד שהאוירה ביציע תשאר כמו שהיא, כדי שחברים שלי, אוהדי בתר המקורית, שאיבדו את הדרך ימשיכו להרגיש בנוח כשיגיעו.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

נשתדל

ברלה 12 באפריל 2017

מעניין, משעשע, וכל הכבוד לכם על האומץ והמאמץ.
אני לא בטוח מה יותר מפתיע בתגובות פה, לגלות עד כמה לאנשים אין חוש הומור כשזה מגיע לדברים הקרובים לליבם, או לראות אנשים שקוראים וכותבים (!) בדה באזר מתלוננים על אורך הפוסט.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

יפה כתבת!

גדי 12 באפריל 2017

כל הכבוד ארז.
מי שמחפש ביתר טהורה אז יש מעבר לכביש אחת כזאת.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

תודה.

א.ה 12 באפריל 2017

בתור אחד שגדל בימק״א ואיבד כל חדווה לכדורגל מאז ארקדי, אני מאושר מנורדיה! החזירה לי את האהבה למשחק.
ארז,
ככל שיש לנו יותר מתנגדים ושונאים זה רק אומר שזה מצליח.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

אכן

רן 12 באפריל 2017

ותראו כמה תגובות יש לפוסט הזה.

הרבה יותר מאשר לעוד פוסט שמנתח את ההרכב של ליברפול או יונייטד.

כנראה שהנושא מעניין וחשוב.
תמשיך לכתוב על נורדיה, ארז, והלוואי שמישהו כאן גם היה כותב על קטמון.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

אבל דורפן טוען שהטור לא עורר הדים!

רן 12 באפריל 2017

שיכתוב פוסט על פרנצווארוש של האוהדים.

אולי יהיו יותר הדים

באבא ימים 12 באפריל 2017

מה שנעשה בנורדיה ראוי לכל ההערכה. אני חושב שהכוחות בהם היא נאבקה שונים לאין ערוך ממה שקבוצות אוהדים אחרות נאלצו להתמודד איתן. ביחוד עד רקע המאבק בגזענות בבית״ר.

אבל עבורי, נורדיה לא תוכל להיות תחליף לבית״ר. היא דבר חדש וספק אם בימי חיי היא תהפוך להיות הגרסה הלא גזענית של בית״ר. אני לא אוכל, ואני לא יודע אם מייסדיה ומנהליה יוכלו, להתאהב בה כמו שהתאהבו בבית״ר. אותה התאהבות של ילד שראה את אורי מלמיליאן. היא קבוצה אחרת. אני רוצה שהיא תצליח, מאוד רוצה, אבל אני לא רואה את עצמי אוהד שלה. אין לי את היכולת להתחיל לאהוד קבוצות חדשות. היא לא היתה שם כשהייתי ילד.

אני מקוה שהיא תצליח להסעיר את דמיונם של ילדים בעתיד. אני פשוט כבר לא שם.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

לא יודע בן כמה אתה. אני אוטוטו בן 52. אהדתי את בית"ר ההיא כמעט 30 שנה. אני מתרגש ולוקח ללב את נורדיה, היום, באותה מידה ואולי, בגלל המעורבות, אפילו יותר.

באבא ימים 12 באפריל 2017

אני די קרוב. גם בעשור השישי. אשריך (במובן מסויים). אני חושב שאתה אוהב את נורדיה כהורה. אני את בית״ר כילד (בלי קשר לגיל). זה כבר לא יוכל לקרות לי.

ארז טיקולסקר 12 באפריל 2017

נסה. תופתע.

בני תבורי 13 באפריל 2017

יש משהו בדבריו של באבא אם כי אני בהחלט יודע כמה עמוק יושבת נורדיה אצל טיקולסקר וחבריו. המשבר המתמשך של הפועל פתח תקווה הביא חבורת אוהדים לנסות ולהתגבש סביב רעיון שימשוך את הקבוצה קדימה. אחד הרעיונות שעלו היה קבוצת אוהדים, משהו כמו הפועל סטלמך פ"ת שתתחיל מההתחלה של ההתחלה ותפעל במקביל לקבוצה הקיימת. לא תמכתי ברעיון והנימוק שלי דומה למה שאומר באבא: גדלתי על הפועל פתח תקווה, זה מותג שצרוב בי ואני בו ואני לא רואה את עצמי מתרגל למותג חדש רק כי מישהו אונס ומחבל בקבוצת ילדותי. הרעיון שהתקבל בסופו של דבר הוא עמותת אוהדים שמטרתה להיכנס לשותפות בבעלות על המועדון הקיים בשאיפה להביא לשפיות ניהולית. זה הולך לאט, אבל הולך.

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

אבל בני, יש הבדל, והוא עצום. יש לאוהדי הפועל פתח-תקווה טענות נגד ניהול הקבוצה. זה לא שבר מוסרי. דומה, אם תרצה, להפועל חיפה. מה שקרה בבית"ר ההיא חורג מגדר ויכוחים כאלה. היא הפכה למשהו שלא ניתן עוד להיות חלק ממנו.

בני תבורי 13 באפריל 2017

אתה צודק ארז, יש הבדל ולא בטוח שמה שמתאים למקום אחד טוב גם לאחר. אגב, הפועל פתח תקווה זה לא משבר ניהולי זה משבר קיומי. בית"ר הפכה להיות מרבץ של גזענות ביציעים כשהקבוצה עובדת, הפועל פתח תקווה התפרקה לרסיסים ובדרך להיעלם.

באבא ימים 13 באפריל 2017

אני לא יכול לנסות לאהוב משהו. לא נסיתי לאהוב את בית״ר ירושלים. זה קרה במקרה. זה לא שיש לי משהו נגד נורדיה. אני לגמרי בעדה. אני חושב שאתם עושים משהו חשוב שאני מקוה שההשפעה שלו תהיה ארוכת טווח. במובן מסויים זו קבוצת האוהדים הכי שאפתנית שיש כי ספינת האם עדיין מאוד חזקה. השאלה הגדולה בעיני היא מתי נורדיה תתקיים על בסיס אנרגיה עצמאית לא אנרגיה של אלטרנטיבה לבית״ר כי האנרגיה של אלטרנטיבה לבית״ר לא יכולה לקחת אותה יותר מדי רחוק. מתי שהוא שנראוחב הזה לא ידבר לאף אחד כמו שהיום הנראטיב של השנאה למפא״י ההסטורית אולי מדבר בפוליטיקה אבל לא במגרשי הכדורגל. זה לא מה שמביא תמיכה בטווח הארוך. מה שמביא תמיכה זה אותם ילדים שנורדיה תצית את הדימיון שלהם. בלי האורי מלמיליאנים שלה והחשיפה התקשורתית זה לא יקרה. קרן האור שאני רואה בסיפור הזה הוא שהתקשורת איננה מה שהיתה והיום ניתן להגיע לקהלים גדולים יחסית בקלות. זה לדעתי צריך להיות הפוקוס, אבל ״מנורה על החולצה״ לא שווה הרבה בלי ״כדורגל מברזיל״.

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

לדעתי אתה מקל ראש בתהליכים נפשיים שעוברים על אדם. כפי שכתבתי בטור, גם אני, בהתחלה, לא חשבתי שזה ירגש אותי באותו אופן. היום, לאחר שנתיים וחצי, אני יכול לומר שטעיתי. אולי אפילו מתרגש יותר.

באבא ימים 13 באפריל 2017

אני לא מקל בהם ראש כי אני לא מדבר על כל אדם. אני מדבר על עצמי. תרמתי לאגודה לפני כמה שנים, אבל זה לא הביא אותי לעקוב מעבר לכך. אולי היה חסר לי הטלפון מיובל רובוביץ׳, אולי כי אין לי ילדים שזה יעניין אותם. בכל מקרה זה לא קרה.

עומר 13 באפריל 2017

שונאים? רק עכברי ליגות נמוכות שונאים אתכם אולי. אתם לא באמת רלבנטים.
חצי מהאוהדים שלכם זה אנשים שבאים להעביר את שישי בצהריים… הקשר בינם לכדורגל הוא לעיתים מקרי בהחלט.
אתם מעריכים את עצמכם יתר על המידה… רוב אוהדי הכדורגל בקושי יודעים מה איתכם והם אפאטים מאד אליכם.
אין לי בעיה עם הפרויקט שלכם… שכל אחד יעשה מה שטוב לא.
אבל, וזה אבל גדול, אתם החלפתם קבוצה… זה כתם שתצטרכו לחיות איתו. אולי בשבילכם זה לגיטימי, אבל לרוב המוחלט של האוהדים זה לא לגיטימי, ולכן תמיד יתייחסו אליכם בזלזול מסוים.
אתה יכול לבגוד באשתך ולחיות עם אהובת ליבך החדשה בגלל שזה הופך אותך לאדם מאושר, אך לעולם תהיה אדם בוגדני (גם אם לא מעניין אותך מה הסביבה חושבת עליך).
נטשתם ברגעים הקשים, אתם quiters.
בהצלחה בליגה א'! (או ליגה ב'? למי בעצם אכפת?!)

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

אם לא אכפת לך, למה אתה טורח להגיב? ועוד בכזו אריכות?

בני תבורי 13 באפריל 2017

כן עומר, רציתי גם לשאול איזה עכבר אתה שמגלה כל כך הרבה התעניינות.

עומר 13 באפריל 2017

אז ככה.
א. אני עכבר כדורגל בכל רמ"ח, גם ליגות נמוכות לעיתים.
ב. ההתעניינות היא יותר בדיון ובנפשות הפועלות פה. אני עוקב בדריכות אחרי דה-באזר ואני אדם שאוהב דיונים. הדיון פה היה מעניין הרבה יותר מהנושא עצמו. הקבוצה לא מעניינת אף אחד כמעט, אבל כשיש דיון שמתפתח למקומות כמו אהדת קבוצה ואוהדים כאלה ואחרים, אז זה מעניין אותי.
אני נוטה לקרוא פה טורים ולפעמים להגיב עליהם. אם הכותב רושם דברים שאינם לרוחי בדרך כלל אני כותב כאן. כשהם לרוחי אני פחות כותב כי אז אין לי שום דבר להוסיף בעצם.
ועדיין, עומד מאחורי כל מה שכתבתי, נא לא להעלב…

גדי 13 באפריל 2017

אביגיל? עוזי גופיה? דוד ערק? נומה? טביב?
אתה חייב להיות אחד מהם.

כמה שטויות. בוגד, מאהבת ועוד משלים ונמשלים.
עד שאנשים עושים מעשה. מעשה אמיץ ולא מובן מאליו יושבים אנשים מול המקלדת ומתפלספים. הזייה.

מחזק את ידי כל אחד שלוקח את גורלו בידיו.

עומר 13 באפריל 2017

מה הבעיה עם עוזי גופיה, דוד ערק (זכרונו לברכה, שמת שנים לפני הקמת נורדיה) ונומה? מה הם לא באים לך בטוב בעין? אוהדי נשמה אמיתיים שבאים לעשות רק טוב ובחיים לא פגעו בקבוצה.
אביגיל שרעבי היא בהמה אבל האמת שלא שמעתי ממנה הערות גזעניות, אבל אולי אני טועה פה.
טביב? מה הבעיה איתו? אולי הוא לא בעלים מדהים, אבל מה הוא עשה רע לבית"ר ברמה הגזענית?
התגובה שלך נוטפת גזענות, שים לב למה שאתה כותב ועל מי אתה כותב.
שכל אחד יקח את גורלו בידיו, אני אפילו בעד, שכל אחד יעשה מה שטוב לו.
אבל חביבי, יש את הקוד הידוע בין קבוצה לאוהד, שקבוצה לא מחליפים, באש ובמים, איתך עד המוות, ועוד שאר קלישאות שהפכו את אוהדי הכדורגל למשהו מיוחד. מה לעשות, הקוד הזה נשבר על ידי כמה אוהדים שרבים מהם בכלל לא היה הולך לטדי ורבים מהם הלכו עם הקבוצה כי זה טרנד נחמד.
מעניין ששירי השואה של הפועל לא גרמו לפתיחת קבוצה חדשה… לדעתי הגזענות זה רק תירוץ. הקבוצה לא התאימה כל כך לטייפקאסט של אוהדי נורדיה. יהיו שיגידו שאני סתם ממציא, שאני סתם פרובוקטיבי באמירה הזאת, אבל זאת האמת לדעתי. גם אם האוהדים האלה לא יודעים את זה, לדעתי זה בתת מודע שלהם. התנהגות זהה במועדון אחר לא הייתה גורמת לזה.
בחרתם קבוצה, התחרטתם, פתחתם חדשה. תתחדשו!

אלכס 14 באפריל 2017

עזוב שנייה את השמות שציין, במה אני בוגד בדיוק? בקבוצה? הקבוצה שהתאהבתי בה בילדות כבר לא פה. הסמל? לא, זה סתם לוגו. השחקנים לא אותם קוסמים שהערצתי, הצוות המקצועי שונה ללא זכר. ההנהלה אותה אחת, אבל זה בדיוק מה שאני לא אוהב בקבוצה. ההתנהלות.
אני לא חובב גדול של מערכות יחסים שבהם אני רק נותן, ואם אני מקבל בחזרה אז זה יריקה בפנים. את הקבוצה ההיא שאני אוהב שום דבר לא יחליף. לא קבוצה אחרת, לא חדשה. אבל את הקבוצה שהיא היום אני אפילו לא אוהד. התרחקתי.
אבל, הלב שלי רחב מספיק לאהוד קבוצה נוספת, שניה לאהבה הראשונה. אולי ביום מן הימים הם יתחלפו, בינתיים זה לא קרוב.
ולעניין התגובה של גדי, גם אני חושב שהגזמת בענק. לא יודע מה איתך, אשתי זה חצי מהחיים שלי. הקבוצה זה משהו שעושה לי טוב (גם אם לא במיידי). אין שום הקבלה בכלל בין השניים. הקבוצה שלי עבדה קשה בשביל להרחיק אותי, וואללה הצליח לה. "לבגוד" בה? יותר כמו לעבור הלאה מהאקסית.
ואם האקסית משוגעת וחושבת שאני שייך לה, אז שתלך לחפש.

גדי 14 באפריל 2017

גזענות? מה יש לך? איך הגעת לזה ממה שכתבתי? אם כבר מתנשא אבל לא לזה התכוונתי גם אם בדיעבד ניתן להבין זאת כך. אתה קובע נורמות עבורך ומשליך אותם על אחרים.
יש אנשים שמחליפים דת, מדינה, מתחתנים פעם שנייה עבור פרק ב מוצלח יותר, אוהבים יותר את אימם המאמצת., ואפילו עוברים מאייפון לגלאקסי. כולם בגדו?
יש כל כך הרבה אנשים טובים שמרגישים שגנבו להם את הקבוצה ועזבו מזמן. הם רוצים להתחבר מחדש.

אגב, גלזגו ריינגרס התפרקה ולמעשה הושעתה לצמיתות. הם למעשה משחקים עכשיו בשם רישמי חדש. האם לאהוד אותם זו בגידה?

עומר 13 באפריל 2017

ויש לי שאלה אליך…
אני אוהד מכבי חיפה. האם זה לגיטימי מבחינתך שבמידה והקבוצה תתנהג באופן גזעני כמו שקורה בבית"ר, זה לגיטימי מבחינתי להחליף קבוצה? לדוגמא להתחיל לאהוד מכבי תל אביב שנניח לצורך הדוגמא בלבד שהיא מופת להתנהגות במישור הגזעני?
האם זה סבבה לקחת את גורלי בידי ולעבור לאהוד את מכבי תל אביב?
האם לפתוח קבוצה חדשה ולהחליף אהדה זה סבבה אבל להחליף לקבוצה אחרת זה לא סבבה מבחינתך?
סתם מעניין אותי… כי יש פה דבר חדש ברמת האהדה לקבוצת כדורגל שהומצא רק בעשור האחרון.
אין פה שום פגם (ברמת המוסריות הספורטיבית) מבחינתך?

יואב 13 באפריל 2017

אין ספק שמדובר בהמצאה. וכל קבוצת פורשים, מוצאת את הנארטיב שלה.
אני הייתי הולך הביתה ומאבד עניין. לוואקום הזה שום קבוצה אחרת לא יכולה להכנס.

אסף the kop 13 באפריל 2017

כנ"ל
ביום שבית"ר ת"א תתפרק (חלילה) אני מפסיק עם שאריות הענין שלי בכדורגל ישראלי.

אני לא זוכר מתי צפיתי במשחק בליגת העל.

יואב 13 באפריל 2017

אתה הדוגמה שאני מביא תמיד בנושא הזה.
אבל אז קוראים לי פריבילג שאין לו זכות להביע דעה כי המועדון שלי לא עמד בסיטואציה כזאת.
ואני עונה- הולך הביתה. שום קבוצה לא תכנס לי ללב יותר. והם מתקשים להבין. מוזר אה….

אסף the kop 13 באפריל 2017

אני חזר באיאן קרטיס בימים אלה…
כנראה שמשהו טוב עומד לקרות לי.

אסף the kop 13 באפריל 2017

חזק

גדי 14 באפריל 2017

ביתר תל אביב התפרקה מזמן לשיטתך. היום זוהי ביתר תל אביב רמלה. משהו כמו מכבי תל אביב חיפה.

Trailblazer 14 באפריל 2017

בית"ר ת"א עוד קיימת? אל תגיד לי שניסים כהן עוד משחק…

אסף the kop 14 באפריל 2017

ממש לא גדי
זה איחוד
בדיוק ההפך מפיצול

עוז 13 באפריל 2017

טור מקסים מאוהד הפועל רובי שתומך בנורדיה, קטמון ואוסישקין כי רב הדימיון מאוד, הגם שכל מועדון בדרכו הולך.
הפועל רובי נבנתה כתגובה להינמקות של הפועל חיפה בידי יואב כץ, עליה כתבתי כאן בתקופת ההקמה http://debuzzer.com/buzz/30119/

וכישות ספורטיבית היא מצליחה ומרגשת הרבה יותר מהמקור, ואם תמשיך כך אז המקור ייגווע ואולי דווקא רובי תישאר הישות היחידה. בסיטואציה יותר ריאלית הבסיס שבנתה רובי יהיה הבסיס ל51 אחוז של מועדון האוהדים בניהול הקבוצה המאוחדת, ואי אפשר להמעיט בערך ניסיון שלוש השנים האחרונות של ניהול רובי. משום מה אוהדי הכדורגל לא מתרגשים במיוחד מהסיטואציה של בעלים עוינים שהורסים מורשת של מועדון עד שזה קורה במועדון שלהם, נראה לי שזו בעיה מערכתית בישראל שהיה עדיף אם הקהל היה נלחם בה ביחד ודואג להחיל חוקי בעלות רוב של אוהדים (מודל גרמניה, הולנד) כי הבעלות הפרטית מסוכנת מדי וזה מוכח כאן מדי שנה.

נאחל בהצלחה לקבוצות האוהדים באשר הן והפועל רובי במשחק העונה מחר בחדרה, הליגה הלאומית במרחק נגיעה

בני תבורי 13 באפריל 2017

דרך אגב, הוויכוח כאן בנוגע למי יש הצדקה גדולה יותר לפרוש מחללית האם ולהקים קבוצת אוהדים לוקח בחשבון שלכולם כואב מאותו מקום ובאותה עצמה ואין שטות גדולה מזו. נדמה לי שגיל שלי אמר פעם שאי אפשר למדוד ערכים בכסף ואני מוסיף שאי אפשר למדוד תסכול של אוהד שרואה שקבוצתו הופכת למשהו אחר באופן מהותי וזכותו למחות בכל דרך חוקית גם על ידי הקמת מסגרת מקבילה. הדיון אם למי שחווה גזענות ביציע או למי שעל הקבוצה שלו השתלט גביר שמפרק אותה לצרכיו זהה לדיון למי יש גדול יותר שהמשמעות שלו לא הובררה מעולם.

אסף the kop 13 באפריל 2017

סוער בביצת "דה באזר"
רק תיזהרו אם איך שאתם מנענעים את הסירה

אריק 13 באפריל 2017

דה באזר כמרקחה.
בסוף הנושא האהוב ביותר על אנשים, בעיקר כאלו שכותבים זה – עצמם.
אולי טיסקולקר ואלפסי יפרשו בשאת נפש ויקימו אתר חדש סביב הויכוח האם טרומפלדור ביתרי.
התנועה הקיבוצית שאתה כל כך אוהב התפרקה בגלל משהו די דומה.

גיא זהר 13 באפריל 2017

+1

אסף the kop 13 באפריל 2017

אני חולה על התנועה הקיבוצית…
כמעט כמו על התנועה המזרחית.

אריק האחר 13 באפריל 2017

ארז
מועדים לשמחה
יופי של פוסט מדויק ושנון
שחטת הרבה פרות קדושות וגם על זה תבורך
שיהיה לכם בהצלחה
כל מי ומה שמנסה להילחם בגזענות ואלימות באמצעים ישרים וטובים יבורך

ארז טיקולסקר 13 באפריל 2017

תודה אריק.

במבי 14 באפריל 2017

ממליץ לכל מי שהגיב פה להתעמק בסיפור של AKS Źly Club מהליגה השמינית בפולין.
פולין היא מדינה לאומנית מאוד ואחת מקבוצות האוהדים הבודדות המזוהות עם השמאל הייתה פולוניה וארשה – הקבוצה השנייה של העיר אחרי לגיה הגדולה. לפולוניה היה בסיס אוהדים ממעמד הפועלים והיא נחשבה לקבוצה העממית של וארשה. ב2015 אוהדים ימנים קיצונים של פולוניה גירשו את "השמאלנים" מהיציעים והעונה הם פתחו את המועדון החדש… Źly בפולנית זה "גרוע"

Comments closed