מסעותיי עם קבוצתי (הכח – גביע)

להיות אלי זיזוב

אין לי היכרות אישית עם אלי זיזוב. לא שוחחתי איתו מעולם. שמעתי עליו כשהיה שחקן צעיר ומבטיח, כשהגיע למכבי על תקן הדבר הבא, סימנתי לעצמי לשים לב, ואז הוא דעך, ופתאום נעלם.

מאז, כלום, ופתאום בקיץ האחרון, הוא הגיע לנורדיה שלי. וואלה, שם גדול לליגה א', וזה כבר מעניין.

ליגה א' היא ליגה של תופעות. יש תופעה של שחקנים שעשו קריירה לא רעה, לפעמים אפילו טובה, בליגות גבוהות, ומגיעים לסיים קריירה. כי האהבה למשחק חזקה מהם. נגיד, רביד גזל בטירה. יש תופעה של שחקנים שגדלו במחלקות נוער של מועדונים גדולים, לא הצליחו לעשות את הקפיצה, ומשחקים בליגה א' בתקווה שאולי, אולי, מישהו ישים לב אליהם ויקפיץ אותם בחזרה. בדרך כלל זה לא קורה. ויש שחקנים שסומנו כהבטחות גדולות, ודעכו. כל אחד מסיבותיו. נגיד, עידן סרור שמשחק היום בהוד השרון. ונגיד, אם לחזור אל גיבור סיפורנו, נגיד אלי זיזוב.

כולה בין עשרים ושש וחצי. עתידו לפניו. האומנם? עברו מאחוריו? במשחקי האימון הוא לא בלט. קצת עודף משקל. חשדנות של אוהדים שהנה, עוד איזה כוכב עבר בא לעשות עלינו סיבוב, אבל הצוות המקצועי החליט שהוא בפנים, ונתן לו להיכנס לעניינים לאט – לאט.

אין לי היכרות אישית עם אלי זיזוב. בטח לא עם משפחתו. אבל, כאב לילדים קטנים, וכמי שביקר לא מעט באימוני מחלקות ילדים, ראיתי, ובעיקר שמעתי, בני משפחה של ילדים שאין לי ספק שאלי זיזוב היה כמוהם. לכן אני מסוגל לשער ממה הורכבו החיים שלהם מרגע שאלי הקטן הגיע, נגיד, לגיל שש.

שני אימונים בשבוע, רשימת הסעות – "פול" – עם הורים של ילדים אחרים, קבלה לקבוצה שמשחקת בליגה, שלושה אימונים בשבוע, לאחר מכן ארבעה, נסיעות בשבתות למקומות שלא קיימים על המפה, למגרשים איומים ונוראים. למה הוא לא שם את אלי בהרכב? בטח ההוא מקורב של המאמן. למה הוא כן שם את אלי בהרכב, אבל לא נותן לו לשחק בתפקיד שלו? למה הוא מרכיב לידו את ההוא שלא יודע לתת פס? בטח עוד אחד עם פרוטקציה. למה הוא מחליף דווקא אותו? הרי אלי הוא היחיד שמסוגל לשנות את התוצאה. הילד נפצע, מה יהיה? כל המשפחה סביב הילד. לא יודע מה היה מצבם הכלכלי, אבל משוכנע שהקריירה של אלי הקטן הייתה אופק שנראה לא רע. ואז לנבחרת הצעירה, וקצת לחו"ל, ולמכבי – מכבי!, ואז, עכו. ואז קרית-גת. ואז כלום.

מריבות עם מאמנים, כמה קילוגרמים, ושנה, אולי שנה וחצי בלי לשחק. ומכל התקוות, אלי הקטן, שעכשיו הוא כבר אלי הגדול, נוחת בליגה א'.

חייבים להעריך את השחקנים שמשחקים בליגה א'. באמת שקשה לכעוס עליהם. אין כסף גדול, ארבעה או חמישה אימונים בשבוע, משחקים בימי ששי, בשעות בלתי אפשריות. סטייק נהיה וול-דאן אחרי חמש דקות בשעות האלה, ומהם דורשים לרוץ תשעים. שחקנים שחלמו להיות גדולים, שהקדישו לכדורגל את כל הילדות והנעורים, שנגעו בחלום. חלקם היו ממש כוכבים בקבוצות הנוער. על כמה מהם עשו כתבות במקומונים והם סומנו כדבר הבא. ואז, הסיפורים המוכרים. אחד נפצע, השני חלה, השלישי רב עם המאמן והרביעי סתם לא ניצל את ההזדמנות. ההבדל בין ליגת העל לליגה א' עשוי, עלול, להיות לפעמים החלטה אחת לא נכונה, חוסר מזל, וכל החיים משתנים.

ליגה קשוחה, ליגה א'. לא כל מי שיודע לעבור שחקן, לעשות ראבונה, או פדאלדה, או מלה אחרת שנדב יעקובי מגלגל על הלשון, מסוגל להצליח בה. לא יודע אם אלי זיזוב יצליח בה. מקווה בשבילו, ובשבילנו, שכן.

אבל, איזה כיף – השבוע במשחק הגביע נגד הכח הוא עשה את הצעד הראשון. נכנס כמחליף בתיקו אפס. משחק שיכל ללכת לכל מקום. פתאום, פתאום התפתחה לה התקפה שהזכירה את זו של ישראל נגד שוודיה במונדיאל 1970. אתם יודעים, זו שרואים בכל כתבה שעושים על מוטל'ה. הרבה כתבות עושים על מוטל'ה, אז בטח ראיתם את ההתקפה הזאת עשרת אלפים פעם. דביר ברוך בתפקיד גיורא מצד ימין, מאתר, כמו שאומרים, את אלי זיזוב במרכז, וזיזוב מניף את רגלו מכעשרים מטר, ומשכין, מלה יפה משכין אבל הפעם היא באמת מתארת את מה שקרה, את הכדור בפינה של שער הכח. לא טיל, לא דרדל'ה, השכנה. כאילו אמר לכדור – תכיר, זהו ביתך החדש. אגב, שער ראשון בקריירת הבוגרים לאלי זיזוב. מקווה עבורו, ועבורנו, שזו תחילתה של ידידות מופלאה.

 

צילום – ינון פוקס.

 

מסעותיי עם קבוצתי (סקציה נס-ציונה בבית)
מסעותיי עם קבוצתי (עירוני קרית-גת בבית)

תגובות

 • יואב

  היה לו שיר שחקן נהדר במכבי.

  • ארז טיקולסקר

   אלינור

   • יואב

    בחשיכה של אז, וידאו קצר שלו מבולגריה הספיק להצית את הדימיון. וכן, הוא מוכשר.

 • tazza

  הראיון שלו בערוץ הספורט היה מביך.
  מצטייר כאחד שלא יודע לקחת אחריות, לא עבד קשה באמת כדי להגיע לרמה הנדרשת ומאשים את כל העולם סביבו.
  גם הוא וגם יוסי בניון (או כל בועט ישראלי מוצלח אחר) גדלו באותו חרא של הכדורגל הישראלי, וכשלא מצליחים צריך לבדוק אם נותנים 100%. נשמע שהוא מעולם לא נתן 100%.

 • מונוסודיום גלוטומאט

  כאוהד קטמון מה שבאמת הפתיע אותי בליגות הנמוכות זה ההבנה עד כמה הן דומות אחת לשנייה. ההבדל בין ליגה ב' לרוב קבוצות הליגה לאומית הוא לא ההבדל בין הליגה השלישית באנגליה לצ'מפיונשיפ, בלשון המעטה.
  בכל הליגות בישראל תמצא אותם מגרשים איומים, אותן קבוצות ללא קהל שאין להם שום סיבת קיום ספורטיבית, אותם שחקנים שהיו כוכבים בנוער וחלמו על אירופה ואז בלי להרגיש הלכה הקריירה. ועכשיו הם לא בכושר מעמידים פנים שהם מתאמצים על המגרש, במדי איזו קבוצה שלא אכפת להם ממנה, והמאמנים מעמידים פנים שיש להם תכנית טקטית מבריקה, והבעלים מעמידים פנים שהמשכורת הבאה תיכנס הפעם בזמן, והאוהדים לא צריכים להעמיד פנים כי הם מזמן לא באים ומעדיפים לחסוך את הכסף לקחת את הילד טיול בר מצווה בקאמפ נואו. הכדורגל הישראלי, קווים לדמותו.

  • ארז טיקולסקר

   אני חושב שהבדלי הרמות בין ליגה ב ל-א גדולים מאוד.

   • אבי 2

    נכון מאוד.
    ואוסיף כי הבדלי רמות בין קבוצות צמרת בליגה א' לקבוצות הליגה הלאומית קטנים מאוד ועד בלתי קיימים.

 • אריאל גרייזס

  כרגיל כתוב מעולה

  • ארז טיקולסקר

   תודה!

 • דני

  תיארת סיטואציה נכונה: שחקנים שמשחקים בליגות המשנה בעיקר בגלל התשוקה וזאת אחרי שנים לא מעטות בקבוצות ילדים/נערים/נוער בהן חייהם היו סביב הכדורגל אבל מסיבות כאלה או אחרות "נתקעו".

 • אבי גלברט

  תאור מדוייק מאד של החיים במחלקות הנוער .יש הורים (רמז - יש אחד כזה בתמונה שלך שאימנתי ) שרואים בילד מגיל שש בערך צ'ק חודשי של 200 אלף שקל בעונה .....מניסיון לאף הורה אין כמעט פרופורציות ושיקול דעת בקשר לילד .למעטים שיש , שהילד שווה משהו ,פורשים בילדים א ....
  סטיסטית ,מכול שנתון שמתחיל בגיל 8 בטרום א מתחלפים כל שנה כחמישה ילדים לפחות .לנוער (לא לבוגרים ....) מגיעים אולי 2-3 בסהכ מקבוצה שהתחילה בטרום ב ....
  היו לי הרבה '' אוחנה החדש '' , הכי טוב בשכונה /בכיתה/ בבית ספר שגמרו את הקרירה בילדים א במקרה הטוב או שמתדלקים בסונול היום ....
  הרבה טובים מככבים היום בליגה א-ב .מעט מאד מאד ,בודדים ממש יש בליגת העל או לאומית .עברו אצלי ב11 שנה לא מעט ...

 • אבי 2

  טור מאוד מדוייק.
  מזדהה לגבי ציביון מאגר השחקנים בליגה הזו, הכישרונות הגדולים שהתספספו והשחקנים שבאים לעשות "חבילות" לפני הפרישה.
  בתקופתי בליגה א' (2006-2007) צפון, עיטרו את הליגה שמות כגון:
  אבישי ז'אנו וערן שייזינגר בטבריה
  חמודי כיאל בבני ג'דיידה
  רמי עאמר, כפיר צ'וקול, יניב אברג'יל, רפי כהן (החלוץ) ופאריד טאהר בהפועל אום אל פאחם (ושייע על הקווים)
  נועם שוהם בהפועל הרצליה

  • ארז טיקולסקר

   תודה

 • Srtest - ארטסט

  ארז כתבת יפה ועדין כמו לפני כן וכמו לפני לפני כן וכמו...

  גרמת אלי זיזוב לצאת בנאדם לא סתם איזה פיון כדורגלני שלא סיפק לנו איזו סחורה כפי שהיה אמור לספק על פי דיווחים של גאוני ארצנו. תודה.

  לצערי עדינות ורגישות וליגות נמוכות לא מתורגמות לתגובות מרובות.

  • ארז טיקולסקר

   תודה רבה

Comments are closed.