בחוץ הילדים התחננו לכרטיסים – תומר חרוב

עוד יום ביורו עבר על תומר חרוב

jruc

 

ליד הקופות הילדים התחננו לכרטיס. בם היו בגיל שעדיין לא מבין שבסמוך לשריקה הספסרים יורידו מחירים אך בכל מקרה אין להם מספיק כסף כדי להציע יותר. כן, אחרי ביקור בחצי הגמר בנתניה אין ספק שספרד היא סוג של מאמי לאומית אבל אין יותר מידי סנטימנטים, הקהל צמא בעיקר לכדורגל טוב. מדברים הרבה על הנכונות של הקהל הישראלי להגיב למוצר טוב כתופעה חיובית אבל לי קצת צורם שהסנטימנט לא מנצח את המוצר. התורים בכניסה ובמזנון הם אותו דבר, החניה גם אותו דבר פחות או יותר ובסופו של יום צריך לשאול את השאלה, מה יותר טוב לכדורגל הישראלי? קהל או אוהדים?

הקהל של היורו יקנה כרטיס ואולי אפילו מרצ'ינדייז, הוא יבוא למשחקי הבית שנוחים ואטרקטיבים עבורו. הוא רוצה מוצר מוגמר והוא מביט על מבחן התוצאה, הוא לא ינסה לעשות שינוי. הוא יודע שדברים לא מתנהלים נכונה ויודע להסביר את הבעיות, אבל אין לו חשק לעשות משהו בנידון. הוא לא אוהד, הוא תלוי בין המציאות של שלוש קסטה בעשר אחרי משחק מייגע של ליגת העל לבין קלאסיקו בסלון, והתהום רחבה מידי. האוהד לעומתו יעדיף קצת להדחיק שיש עולם שהקלאסיקו קיים בו, כמו תיאורית התנגשות העולמות של ג'ורג' קוסטנזה. אלו שני עולמות אחרים, והיום בנתניה הרגשתי קצת כמו אורח בביתי.

*

הקהל והכרוז מתלהבים מאיסקו אבל גם ידעו להעריך את הלחימה הנורבגית. אולי בגלל שאחרי ביקור במזנון בזמן המחצית, מתעוררת סימפטיה מסוימת לקבוצת אנשים תחת לחץ בלתי פוסק. בנתניה מוכרים פוקאצ'ות מהתנור והתור בוער, איש אחד יוצא דרך קלחת האדם כשהוא מחזיק שש כוסות קולה וצורח "נשפך עלי!! זוזו, זוזו!! נשפך עלי!!!" כמו במלחמה אמיתית יש שימוש ציני בילדים("תיתן לילד בייגלה!!"). תימני מבוגר אחד התעצבן שעוקפים אותו בתור והתחיל לצעוק על אחת העובדות עד שהאחראי על הקופה החל לצעוק בחזרה תוך כדי שהוא נותן לו קולה. את הילד שעמד בראש התור וביקש שני ארטיקים הוא לימד שיעור לחיים:"רגע, אבל הוא צועק!!"

אבל גם הלומי הקרב מהמזנון באו בעיקר בשביל הכדורגל והוא אכן היה משובח. המשחק הספרדי  אולי משעמם בטלוויזיה אבל על המגרש הוא בעיקר מרשים. היכולת לבצע את הפעולות הכי קטנות ובסיסיות בצורה שקרובה לשלמות אכן מעוררת הערכה. התקבעה איזו תודעה מעוותת לגבי האטרקטיביות של המשחק הספרדי או אולי כלפי מושג האטרקטיביות בעצמו. הטקטיקה הספרדית היא קודם כל הגנתית, מי שאוהב להעריך הגנה לא יכול להתעלם מהיתרונות ההגנתיים שהשיטה שלהם נותנת. כשרואים את התסכול הנורווגי מחוסר היכולת להחזיק בכדור ומהטעויות שלהם שנובעות מהצורך לעשות את הדברים כמה שיותר מהר מבינים כמה משמעותי החוסן ההגנתי הספרדי, קצת כמו רפאל נדאל או כמו לוחמי השוורים הסבלניים, הנבחרת הספרדית בעיקר מתסכלת את היריב.

*

אבל למרות שהייתי בנתניה, המנה העיקרית של הערב הייתה זו של הולנד ואיטליה. עם כל הכבוד לנורווגים שבאמת נילחמו והיו שווים אפילו שער ממצב נייח במצב של 0-1, הקרב בין הולנד לאיטליה הוא קרב אפי. דורפן כתב פעם על הדו שיח הטקטי בין הולנד לאיטליה, איך השתיים מכתיבות את הטקטיקות השולטות בכדורגל העולמי ומוציאות לפועל את השינויים במשחקים בינהן. אמנם בשנים האחרונות הספרדים לקחו את תפקיד ההולנדים(והאיטלקים עדיין לא מצאו את התשובה הנכונה לכך) אבל עדיין המשחק בין הולנד לאיטליה היה משחק של מגמות טקטיות. דווקא משום שמדובר בנבחרות צעירות, המשחק המקומי בא יותר לידי ביטוי והפעם האיטלקי היה עם ידו על העליונה ובדרך האיטלקית הכי נכונה- שער נקי וניצול מצבים מקסימלי(ועדיף על ידי חלוץ מושמץ, הא לך גרייזס), באיטליה לא דרוש יותר מכך.

 ועכשיו הגמר, שחזור של גמר יורו הבוגרים מלפני שנה. אחרי הגמר ההוא הרגשתי פספוס מהצד האיטלקי, לא מבחינת ההפסד, אלא מבחינת המאבק. היו כמה נסיבות מקלות(הפציעה של קייליני ושל מוטה המחליף) שאלמלא הן אולי איטליה הייתה מצליחה לתת פייט ביום נתון. ההגמוניה הספרדית ברורה וגם ביורו הצעירות היא פייבוריטית, איטליה עוד לא מצאה את הפיתרון להנעת הכדור המושלמת של צ'אבי או אלקנטרה אבל ביום שלישי תהיה לצעירים שלה את ההזדמנות לבחון שוב את יחסי הכוחות הללו ולנסות לערער עליהם.

זנב וראש
פופ ודנקן - מאמנים שיודעים לאהוב

7 Comments

אריאל גרייזס 18 ביוני 2013

על זה נאמר – גם תרנגול עיוור תופס גרגר (והלוואי שהוא יהיה בריא יותר משני משחקים רצוף בליברפול שנוכל לגלות שאני טועה).
בכל מקרה, זה יפה הפרספקטיבה של מישהו שמגיע מתוך הליגה הישראלית (על כל מה שזה אומר) לחוויה כמו היורו, שהיא חוויה מאוד נייטרלית מבחינת הישראליות שבה.

משה 18 ביוני 2013

אחרי היום אני כמעט בטוח שהוא הכי אינזגי שיש. השאלה אם ליברפול היא המקום הנכון לתת לזהה ביטוי.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 18 ביוני 2013

ספרד לקחו את המקום של איטליה, לא של הולנד. הכדורגל שלהם מזכיר יותר את זה האיטלקי מאשר את ההולנדי.

תומר חרוב 18 ביוני 2013

אם אתה מסתכל רק על כמות שערים או במונחים של "כדורגל התקפי" אתה אולי צודק אבל טקטית זה פשוט לא נכון. צריך להבין שטקטיקות בכדורגל ממוצאות לא בשביל אסתטיקה אלא בשביל פרקטיקה, בשביל לנצח משחקים. גם ההולנדים שיחקו כפי ששיחקו כי הם הניחו שזו השיטה היעילה ביותר. הספרדים משחקים במובהק ובמוצהר את גלגולו של הטוטאל פוטבול ולא סתם המשפיעים הגדולים על ברצלונה ונבחרת ספרד הם קרויף, ואן חאל ורייקארד. הולנד כבר לא פקטור במגמות של טקטיקה, זה איטליה וספרד(וגם גרמניה).
השינוי של האיטלקים ביורו האחרון הוא תשובה לכדורגל הספרדי, תשובה שעדיין לא הספיקה אבל יכולנו לראות את המגמות הללו צומחות במפגשים של מילאן-בארסה ואינטר-בארסה בזמנו. ואני לא מדבר על הפייט, כי גם האנגליות או הגרמניות נתנו ונותנות פייט, מדובר פה באסכולות ששואלות "איך לשחק את המשחק הזה?"

no propaganda 18 ביוני 2013

1. ספרד אינה ממשיכה של הטוטאל פוטבול, אם כבר יש כזאת זו דווקא גרמניה. אפילו הלוזריות נשארה. באיירן ודורטמונד של השנה קרובות מאוד לחזון של הטוטאל פוטבןל: כולם כובשים, כולם מגנים, כולם מבשלים. באיירן כבשה גמות מטורפת של שערים בליגה והכובש המצטיין שלה כבש 15.

2.הולנד דווקא התרחקה בשנים האחרונות מטוטאל פוטבול ומתבססת יותר על קשיחות של חוליית הקישור, מזכירים קצת את צרפת.

3. חוק הנבדל הפאסיבי פגע חזק מאוד בטקטיקה האיטלקית. האיטלקים תמיד היו אומנים להגנה וכחלק מזה אריגו סאקי הביא את היציאה לנבדל לרמת אומנות ממש. זה פגע בקצב המשחק של הקבוצה השנייה, אז המציאו נבדל פסיבי. בהקשר הזה מעניין לראות אם ספרד ימשיכו לשחק בהחזקת כדור כל כך דומיננטית וחסרת תכליט, האם יכניסו חוק של "פסיביות" כמו בכדוריד :) או אולי "3 דקות" על תקן 24 השניות של הכדורסל :)

4. ספרד דומה לאיטליה של פעם במובן שהיא מבצעת את העבודה ההגנתית בדרגת שלמות( העבודה עצמה שונה, אצל ספרד הנעת כדור, אצל איטליה סגירה ויציאה לנבדל, אבל הרעיון דומה ).

תומר חרוב 19 ביוני 2013

1. מסכים לגבי גרמניה שמעלה בשנתיים האחרונות הרבה שאלות טקטיות, אבל היא עדיין לא מובילה מגמות. באיירן משחקת נהדר וגם בשיטה שמשכללת את ברצלונה אבל עדיין מוקדם לראות האם מדובר בקבוצה חד פעמית או בהשפעה גורפת. אגב, איטליה זכתה בגביע העולמי ב2006 עם 10 כובשים שונים, גם מהקישור וגם מההגנה.
2.מסכים אבל השורשים עדיין נטועים, כך מגדלים שחקנים בהולנד וזה בא לידי ביטוי מודגש בנבחרות הצעירות.
3. איטליה זכתה בגביע עולמי(כשהיא סופגת שער עצמי ופנדל) והגיעה לשני גמרים של יורו עם הנבדל הפאסיבי. לכל שינוי חוקתי אפשר לעשות התאמות טקטיות, באיטליה זה עובד כי מתעסקים בזה הרבה-באנגליה לא.
4. אני מסכים אבל זה מחזק את הנקודה שלי שבסופו של דבר השאלות והתשובות שתי המגמות מעבירות בין אחת לשניה בסופו של דבר הופכות אותן לדומות יותר. כיום כל הקבוצות בדרך זו או אחרת משחקות או מסוגלות לשחק כדורגל פוזשן ואם הן לא, אז קשה להן מאוד להצליח.

רועי מ 18 ביוני 2013

איך שחקן יכול להיות מושמץ אם בקושי שיחק?.
ואני עם גרייזס בנושא הזה, בא נקווה דיהיה בריא . רק אז נדבר

Comments closed