מה שבטוח: מי שתרד – מגיע לה (תומר חרוב)

 

אומרים שחודש מאי הוא חודש של תארים, חודש של נצחונות וזכרונות שנחרטים לכל החיים. בשביל מי שאי פעם חווה ירידה או נאבק על הישארות, מאי הוא חודש שבו העצבים מגיעים לשיאם – היאוש והתסכול מעונה מחורבנת ומלאת טלטלות מתנקזים אל משחק אחד שבסופו יש שתי אפשרויות: הקלה גדולה או שברון לב.

ירידת ליגה היא חוויה קשה לעיכול. לי זה קרה לאחרונה ב-2004 ואפילו לא הייתי במגרש. סגרתי שבת, ונתניה שיחקה על הסיכוי האחרון והקלוש שלה נגד מכבי תל אביב. ישבתי במועדון הפלוגתי והרגשתי כמו ילד שעשו עליו חרם ושלחו אותו לשחק עם הילדים הקטנים.

מעבר לבושה שבירידה, מלווה אותה ההרגשה שאתה עלול להיתקע במשך שנים, או אפילו לנצח, בנבכי הליגה השניה, מוצא את עצמך מחפש את המגרש של רעננה (פשוט קשה לזהות שזה איצטדיון) או מנסה לקפוץ מעל שלוליות בגשם שוטף במגרש נפוליאון בעכו (נגמר 0-0 מזעזע).

בליגה הראשונה אתה יכול לחלום, להעלות בסתר את המחשבה שפתאום הכל יתחבר ואיכשהו זו תהיה עונה מבריקה ומדהימה, שבסופה תחגוג אליפות. בליגה השניה אפשר לחלום רק בסגנון כריסטופר נולאן ב"התחלה" – זהו חלום בתוך חלום, או יותר נכון חלום בתוך סיוט, כשהחלום הוא שייגמר הסיוט. הליגה הלאומית היא הלימבו של הכדורגל הישראלי ואני ממש לא מתכוון לריקוד.

*

שלוש הקבוצות שנאבקות נגד הירידה (וכמובן זו שכבר נשרה) הגיעו למעמד הזה שלא במקרה: הן שימרו מסורת של ניהול כושל. אם יש משהו טוב בליגת ה-16 של לוזון זו ההבנה שעם קצת חשיבה נכונה כל אחד יכול להצליח, לפחות לא להיכשל.

כל הקבוצות שמשחקות בפלייאוף העליון והאמצעי (פרט למכבי תל אביב)  הן קבוצות שלא החליפו מאמנים ושמרו על הדרך שלהן לאורך העונה, כל הקבוצות בפלייאוף התחתון החליפו לפחות מאמן אחד. כשלבני יהודה היתה תקופה קשה, הם גיבו את קשטן ומחר הם יבטיחו מקום באירופה בפעם השלישית ברציפות.

לא שאסור לפטר מאמן מדי פעם (אולי ווסטהאם הייתה נשארת אם הייתה עושה זאת בזמן), אבל כשבסכנין מחליפם חמישה מאמנים תוך כדי עונה אחת, צריך להיות אלי זינו כדי לחשוב שהבעיה שם היא במאמנים.

*

אז למי באמת מגיע לרדת? הייתי רוצה לראות את סכנין נשארת, למען הדו קיום וייצוג המגזר, אבל סכנין מאכזבת מאוד בחוסר היכולת לייצב את עצמה כקבוצת מרכז טבלה, שלוטשת עיניים למעלה מדי פעם. היום אפשר לראות עד כמה ההישג של אלישע לוי שם היה גדול, אם הצליח לתמרן לצמרת בכאוס הניהולי ששורר שם.

מצד שלישי, איך אפשר להעביר עונה מבלי לנסוע לסכנין? אחד האיצטדיונים הנחמדים בליגת העל, בעל נוף עירוני שונה לגמרי מזה של אשקלון או פתח תקוה, שהיציאה ממנו היא בדרך עפר שחותכת מסביב לעיר אל הקיבוצים הגובלים אליה? משחק מול סכנין הוא מיצוי ההרגשה שהכדורגל הוא אכן של כולם. סכנין היא עיר של כדורגל – כשנכנסים עם האוטו יש הרגשה שעיני כולם פונות לעבר האצטדיון. אז שזו לא תהיה סכנין.

*

הפועל פתח תקוה היא באמת הסיפור הטראגי והמקומם של העונה. הקבוצה שזרקה את המאמן שהצעיד אותה לחוף מבטחים בגלל שהחתן של היו"ר רוצה להיות מאמן. אפילו בין אוהדיה יש לא מעט שאומרים שעדיף לרדת. אז מה יכול להיות האליבי של הפועל פתח תקוה?

האוהדים עצמם הם האליבי. לא משנה מה קורה עם הקבוצה הזו, תמיד כדאי לזכור שמדובר פה באוהדים שהקבוצה שלהם נלקחה בשבי על ידי גורם לא ברור. יכול להיות שיבוא יום ונגלה שהוותיקן שולט בהפועל פתח תקוה ומתכנן לאנוס את כולנו לנצרות באמצעות אוהד קדוסי, אולי בכלל הבונים החופשיים שולטים בה – אבל עד שזה יקרה, לבי עם אוהדי הפועל מלאבס שבאמת ראויים ליותר.

אוהדים בעלי עבר מפואר והווה מקרטע הם בהחלט כוס התה שלי, השלט "הפועל איוב" הוא גם כוס התה שלי, והשיר האלמותי ליניב לוזון "יניב יניב אתה לא אשם, יניב יניב תחליף את השם" הוא בוודאי ובוודאי כוס התה שלי.

*

אז שזו לא תהיה הפועל פתח תקוה, וכן תהיה אשקלון? ובכן, לא רק שפרוספר אזגי היה אחד המנהלים הגרועים בליגת העל, עם סאגת עזורי וכל זה, מדובר גם באחד הדוחים שמתנהל בשכרות באופן קבוע. לאשקלון אין יותר מדי מסורת, יש לה קצת אוהדים והיא גם פריפריה – אבל זה לא מספיק בשבילי. מה כן מספיק? אמייה טגה.

מי שלא מכיר את הסיפור של אמייה טגה, שייקח חצי שעה ויצפה בכתבה המדהימה שעשה עליו איתי אנגל ל"עובדה". לטגה כבר יש ירידה אחת ברזומה, עם מכבי נתניה שלי. רובן עטר העלה אותו לבוגרים לקרבות ההישרדות, וזה היה קצת כבד על הכתפיים שלו שמאז גדלו מאוד, הוא הפך לשעיר לעזאזל של הירידה וגם של הקרטוע בעונה לאחר מכן בלאומית (זה שהוא אתיופי לא בדיוק סייע לו).

אבל טגה הצליח להתגבר על הרבה מאוד מכשולים ולכבוש את לבם של אוהדי נתניה ושל כל בנאדם נורמלי שינהל איתו שיחה של חמש דקות. אז לאשקלון אין מספיק כדי להישאר בליגה, אבל לטגה בהחלט יש, ולמרות שהוא כבר לא יהיה השחקן שחשבנו שיהיה (המון חוסר מזל עם פציעות), אני אשמח מאוד אם הוא יישאר בליגה מחר. אז שזו לא תהיה אשקלון.

 *

מה עושים? שום דבר. מסתכלים מהצד. אחת מהן תרד ואוהדיה יבכו, יריביהם יחגגו בהקלה מלאה (הישארות) או חלקית (מבחנים) וכולם ישאו תפילה לשמיים ויתחננו: רק לא עוד עונה כזאת.    

המחליפים של הנוער ומשהו על גארי נוויל
פורמולה 1 (ברצלונה): עוד יום ראשון משעמם? לעולם אין לדעת

18 Comments

עופר פרוסנר 21 במאי 2011

טקסט מצוין. הנתון על המאמנים די מדהים. בכלל, זה מדהים שלשלוש הקבוצות שיתמודדו היום (סכנין, פ"ת ואשקלון) יש ביחד 15 או 16 מאמנים ביחד. אני אישית בעד הפועל פ"ת, למרות תומר סיני. פשוט בגלל שאני מכיר אוהדים של הפועל פ"ת, ולא של קבוצות אחרות מהשתיים. וגם בגלל האיצטדיון החדש.

בני תבורי 21 במאי 2011

תומר,
עוד לא שמעתי מישהו, שאינו אוהד הפועל פ"ת, מנסח בצורה כל כך מדוייקת את מצבה של הקבוצה ואת רגשותי כאוהד. הגורם, אגב, ברור מאוד. שמו מאיר שמיר. כל מכירות השחקנים שגדלו בפ"ת, הריסה טוטאלית של מחלקת הנוער, הכנסת הדני לוים וגרורותיהם לדרג מקבלי ההחלטות, הכל מתחיל ונגמר בשמיר. האוהדים שמתגעגעים אליו מגלים סימפטומים של אישה מוכה שמסרבת להתלונן ולהיפרד.

סימנטוב 21 במאי 2011

קבל לייק עצוב.

הופ 21 במאי 2011

פוסט נהדר. הפנינים: החלום בתוך סיוט והשליטה הנסתרת של הוותיקן בהפועל פ"ת באמצעות אוהד קדוסי.
הפתרון לפי הפוסט הזה הוא פשוט: הקפאת הירידות. איכשהו יש לי תחושה שאם מכבי פ"ת היתה בין המועמדות, הרעיון הזה היה צץ לו סתם ככה, אאוט אוף דה בלו זון.

עצמות עצלות 21 במאי 2011

אפ בפנינים עסקינן.
"אאוט אוף דה בלו זון."
נהדר

עצמות עצלות 21 במאי 2011

אם בפנינים עסקינן.
"אאוט אוף דה בלו זון."
נהדר

תומר חרוב 21 במאי 2011

בני, אוהדי כדורגל ישראלי הם בבסיסם מזוכיסטים ואוהדי הפועל פתח תקווה בוודאי שלא שונים בנושא הזה, הם בעצם מובילי דעת גדולים של כל העניין. אני לא נתקל יותר מידי בכאלה שמתגעגעים אבל אני בטוח שיש משום שיש כאלה שמתגעגעים לכל דבר ותמיד אפשר להגיד שהיה פחות גרוע פעם.
עופר, אם יש משהו שלמדנו השנה זה שזו ליגה של מאמנים, אני מאוד מקווה שתהיה יציבות בנושא ושאף מאמן לא יזוז מתפקידו לעולם ושכל תלתל ישאר במקומו.

דביר 21 במאי 2011

אתה גאון!
"יכול להיות שיבוא יום ונגלה שהוותיקן שולט בהפועל פתח תקוה ומתכנן לאנוס את כולנו לנצרות באמצעות אוהד קדוסי"

וזה עוד בלי להזכיר את מר אפי צפריר שהיה פעם קלף סופרגול נדיר וחלוץ בינוני שדיווח שגנבו להם את סט התלבושות בתחילת השנה כדי לא לקבל קנס והמשטרה עלו עליו אחרי שניה שבדקו את המצלמות…

אלי מהרבן 21 במאי 2011

לא אהבתי תומר את הביקורת על אמייה טגה.הבן אדם אחרי הפציעה כבר לא אותו שחקן וזה שהוא אתיופי לא קשורה לבחירתו להרכב או שלא.אמייה טגה כבר לא מציג את היכולת שלו אחרי המשחק של הנבחרת הצעירה בו כבש את שער הניצחון וזאת עובדה.אתיופי או לא אתיופי,אני לא מחזיק ממנו כשחקן ולראייה הוא לא עשה כלום השנה באשקלונה.

תומר חרוב 21 במאי 2011

אלי, לא הובנתי כראוי. כשהוא עלה לבוגרים בזמנו, הקהל עשה לו קצת חיים קשים שלדעתי הוא לא היה עושה לשחקן בית אחר. כיום הוא לא במכבי נתניה בגלל שהוא באמת לא אותו שחקן שהוא היה לפני הפציעה.

תומר חרוב 21 במאי 2011

עדכון מחצית שניה:
כרגע פתח תקווה נשארת וסכנין למבחנים. משחקים די מאכזבים, יש לחימה אבל לא מספיקה בשביל קרבות הישרדות, נקווה שבמחצית השנייה יקחו יותר סיכונים.

תומר חרוב 21 במאי 2011

עדכון מחצית שניה:
כרגע פתח תקווה נשארת וסכנין למבחנים. גיא צרפתי(עוד שותף לירידת נתניה) כבש שער מוזר ממלא מטרים. בינתיים משחקים די זוועה, נקווה שבמחצית השנייה נראה את הקבוצות מסתכנות קצת יותר.

בני תבורי 21 במאי 2011

בסוף סכנין נשארת ופ"ת הולכת למבחנים ואני מרגיש טוב עם זה.

הלוואי 21 במאי 2011

ג'ורג'י – טור לתפארת
אני הייתי בעד סכנין בכל הברדק הזה ואני שמח שהם נשארו

צור שפי 22 במאי 2011

יצא ממש כמו שרציתי ושימותו גזעני ההר שהקומבינה המסריחה שלהם הלכה פייפן בדקה ה-85. עכשיו רק שהפועל פ"ת תנצח את כפר סבא ואז אולי מישהו שם בכל זאת יתאפס על עצמו ויעשה חשבון נפש לקראת העונה הבאה איך לבנות ולא להרוס. כן אני יודע, אין סיכוי…

סימה 22 במאי 2011

לגבי הפועל אשקלון, אני לא בדיוק אוהדת שרופה, אבל אני גרה בעיר ואפילו הלכתי לכמה משחקי בית השנה. אתמול, כשירדנו ליגה, קצת הצטערתי, כי בכל זאת אני בעד כדורגל בפריפריה ואני חושבת שמגיע לעיר הזאת קבוצה בליגת העל. יחד עם זה, הסיבה המרכזית לכך שאני, ועוד תושבים רבים בעיר משוכנעים שירידת הליגה היתה נכונה ומוצדקת ואולי גם תביא לתוצאות טובות היא פרוספר אזגי. האיש הזה נתפש בעיר כיצור נאלח עם התנהלות של עולם תחתון והסלידה ממנו מרחיקה אוהדים רבים מהקבוצה ומונעת ממנה להפוך לקבוצה שבאמת מזוהה עם העיר. עדיף קבוצה סימפטית בליגה השנייה.
לגבי אמייה טגה- גם לי היו ציפיות גדולות ממנו בתחילת העונה, כנראה שהפציעות באמת הכריעו אותו וחבל.
ובסופו של דבר אין לשכוח כי אשקלון ירדה ליגה בראש ובראשונה בשל הכדורגל העלוב שהיא שיחקה לאורך כל העונה.

תומר חרוב 22 במאי 2011

סימה, אני שמח שהפוסט הביא לכך שאוהדת הפועל אשקלון מגיבה פה. כשכתבתי אותו קצת התבאסתי שאין פה אוהדים של סכנין ושל אשקלון שיגיבו.
כמובן שאת צודקת בכל מילה, ההתנהלות של אשקלון על המגרש ומחוצה לה הייתה גועלית, הייתי צריך להוציא את אמייה טגה האהוב מהבוידעם בשביל לשכנע את עצמי שלא מגיע לכם לרדת.
אולי תעלו שוב ובפעם הבאה זה ייראה יותר טוב, בסך הכול מאוד נהניתי מאשקלון העונה(נתנו לכם שתי רביעיות).

יואב 25 במאי 2011

תומר,
מה שבטוח הוא שמהרגע שהזמנת אותנו לבוא כל יום(מכבי) אנחנו 3-0בחצי גמר הנוער, וב4-1 בבוגרים(:.
תקראו לנו, נבוא…

Comments closed