בית זה בסך הכל קופסה – תומר חרוב

תומר חרוב מהרהר על אצטדיון ביתי לפני נתניה - עכו

בתגובות לפוסט הקודם נשאלתי על עניין השימוש בשם סטלמך לאצטדיון המושבה. אני בכלל התכוונתי לפאב הנהדר 'הסטלמך' שנמצא באצטדיון אבל ידוע שיש לא מעט אוהדי הפועל פ"ת ואחרים שקוראים כך לאצטדיון עצמו כמו שיש ירוקים שמכנים את סמי עופר 'אבי רן' או פועלים מתל אביב שאומרים שקבוצת הכדורסל משחקת ב'אריק איינשטיין'. והאמת שכמו המגיב 'בורדו פאפי' שהעלה את הנושא, גם אותי זה קצת מרגיז לשמוע את 'אבי רן' היומרני ומלא הפאתוס מפי אוהדי חיפה. אבל למה בעצם? הרי את סמי עופר ופועלו אני מתעב אז מה אכפת לי שמי שרוצה ימחק את השם הזה וינציח את אבי רן שבודאי ראוי בעיני הרבה יותר?

*

מה שבעצם מפריע לי בעניין  זו הבחירה להשתמש בשם של אדם כדי להביע איזו מחאה או לתבוע שייכות. הרי למה בעצם אנחנו מחפשים מיד את השם האלטרנטיבי לאצטדיונים האלה? כי אנחנו לא מרגישים שהם באמת שלנו. בנתניה זה מאוד בולט, אמנם חיכינו המון שנים לבניית אצטדיון חדש אבל מרגע שהוא נחנך הרבה אוהדים מכירים בנוחות וביתרונות שלו אבל מרגישים ניכור. הקופסא הייתה בשבילנו הרבה יותר ממה שאצטדיונים ישנים אחרים היו בשביל קבוצות אחרות. היא לא הייתה האורווה או וסרמיל, אהבנו והערכנו אותה בזמן אמת  וככל שבילינו יותר זמן באצטדיון החדש גילינו כמה הוא לא שייך לנו, כמה הוא רחוק מהתחושה שהיא נתנה לנו.

אין בו שום דבר שמאפיין את מכבי נתניה. בניגוד לטרנר שנבנה בצורה אופטימלית לקבוצה שהוא משמש וגם הותקנו בו כיסאות אדומים (ושם כולם אימצו באופן נלהב את שמו של ראש העיר המגלומן שהחליט להנציח את עצמו), האצטדיון בנתניה הוא אצטדיון עירוני להשכרה, הוא גנרי כמו אחת התרופות של טבע שחולקת איתו אזור תעשיה הוא גם מייצר לנו תופעות לוואי (תסמיני רדיוס מה שנקרא).

*

והדבר הזה לא הולך להשתנות. עכשיו הוא גם האצטדיון הביתי של מכבי תל אביב (ואיך אפשר לשכוח את רעננה?) והעירייה לא ששה לבצע שום שינוי שיגרום למכבי נתניה להרגיש בו בבית. להיפך, מנהל האצטדיון משתדל כל הזמן לשמור אותו פלקטי ככל האפשר כדי שיוכל לשמש כל קבוצה שמגיעה לשחק בו באותו אופן שגן אירועים מתאים את עצמו לכל חתונה ואירוע (ואני לא סתם משתמש בדוגמא הזו, זה באמת אצטדיון לבריתות). האמת שדי הרמנו ידיים בנושא הזה והדבר היחידי שנותר לנו זה לכנות את האצטדיון בשם אחר, אז אנחנו הלכנו על 'אצטדיון היהלום' אבל אנחנו לא דבקים בכינוי הזה יותר מידי כי רוב הזמן זה מרגיש חסר טעם.

*

אז למה 'אבי רן' ו'סטלמך' מעצבנים אותי יותר? ראשית כי  לשני האצטדיונים האלו יש עוד קבוצות עירוניות שצריכות להשתמש בו ולחוש איתו הזדהות והניכוס של שם שמזוהה עם קבוצה אחת עושה להן עוול. אבל הדבר השני והיותר חשוב הוא שזה לא הוגן כלפי אותם שמות.  זו לא באמת דרך לכבד ולזכור אותם, זה סתם ניסיון לנכס אותם לזהות לעומתית שרועמת על כך שהזהות שהם קיוו לה נגזלה מהם. אולי זו תגובה נורמלית למקום חסר תרבות ספורט שהיה אמור מלכתחילה לייצר מתקן שמאפשר את  ההזדהות שהקהל מחפש (כמו טרנר או טדי) או לפחות לקרוא לו בשם שראוי להנצחה ועדיין 'אבי רן' מצליח להרגיז אותי.

תביאו כסף
זמן פוטבול בטנסי

69 Comments

בני תבורי 28 באוגוסט 2016

"ראש הזהב" לא סטלמך, רעיון שנתמך אפילו על ידי אבי לוזון. עם זאת, מבין אותך לגמרי.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

ראש הזהב זה לא ויקטור סרוסי?

בני תבורי 29 באוגוסט 2016

אפילו לא בצחוק

עודד 28 באוגוסט 2016

אז אתה אומר שלעשרת אלפים אוהדי הפועל חיפה ואלפיים אוהדי מכבי פ"ת ייפגעו קצת הרגשות? הם יהיו חזקים. לעומת מאות אלפי אוהדי מכבי ועוד לא מעט אוהדי הפועל פ"ת, הכבוד שלהם נסוג. שהם לא יקראו לזה אבי רן וסטלמך אם הם לא רוצים.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

מאות מיליוני…

שחר חבר של דרור 29 באוגוסט 2016

מאות מליוני.. גדול!

עודד 29 באוגוסט 2016

בהנחה סבירה שיש מיליון-מיליון וחצי אוהבי כדורגל ישראלי בארץ, ומתוכם, עפ"י כל סקר שנערך בשנים האחרונות בארץ, יש 25-30% אוהדי מכבי חיפה, מדובר במאות אלפים.

סער 28 באוגוסט 2016

למיטב ידיעתי לא טרנר החליט על השם "טרנר" אלא ראש העיר דנילוביץ.

גיא זהר 28 באוגוסט 2016

סער צודק. סוג של מחווה של רוביק לטרנר הכושל אחרי שזרק אותו. חוץ מזה, אחלה טור ומסכים עם כל מילה.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

תודה על התיקון. מניח שגם היה שם לחץ מצד טד טרנר…

יואב 28 באוגוסט 2016

פוסט נהדר ומעורר מחשבה תומר.
גם לי היו רגשות לקופסא(ראיתי את השישיה במו עיני) שלא היו לי למגרשים אחרים.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

תודה. למי שיש בלבו מקום לקופסא יש מקום בליבי.

הופמן 28 באוגוסט 2016

פוסט יפה כרגיל תומר.
לא מבין מה מציק לך אישית ב"אבי רן", אבל הטיעון לפיו השם הזה לא מתאים כי זה לא אצטדיון רק של מכבי חיפה הוא טיעון טוב בעיני. (בטח לעומת הטיעון השני. אז מה אם הוא לעומתי? הוא לא נבחר על ידי האוהדים במקרה, רן לא קיבל הוקרה מספקת לדעתנו וגם אם זה מתחיל כלעומתי זה יכול להשתרש באותה מידה).
הייתי מוכן לקרוא לו בכיף "אצטדיון חיפה החדש", או סתם "אצטדיון חיפה" אם הייתי יודע שאוהדים מקבוצות אחרות יצטרפו לזה. אבל להם לא ממש אכפת (או שאולי הם עושים דווקא) והם כן קוראים לו "סמי עופר". אז בשבילי הוא יהיה "אבי רן", עד שתהיה כאן קצת יותר סולידריות בין מחנות אוהדים שתאפשר להם ליישר קו בנושא השמות.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

אני אגיד לך מה הקטע. רוצים להיות לעומתיים? רוצים להנציח את אבי רן? רוצים סולידריות? לכו עם זה עד הסוף. תחרימו את האצטדיון, תעשו הפגנות, תנצלו את הכוח שיש לכם ולא רק כדי לעשות תפאורה (מגניבה ומכובדת) שמוציאה אתכם מגניבים אלא תשלמו מחיר. כשזו "מחאה" שלא מוכנה לשלם מחיר אז הלעומתיות הזו ריקה מתוכן, כמו חולצה של צ'ה גווארה. אבל רובם המוחלט של אוהדי מכבי חיפה די סבבה עם העניין, הם יצרו לעצמם איזה עולם מקביל שבו קוראים לאצטדיון שלהם אבי רן (ולקבוצה מכבי, יש לכם לגמרי אישיו עם שמות ולא אני לא פותח את זה עכשיו כאן למרות שזה בטח ייצר עוד קצת תגובות :)) והם רתמו את אבי רן לדבר הזה הזה.
ואגב אני דווקא חושב שאבי רן מונצח, גביע המדינה לנוער קרוי על שמו שזה יפה מאוד ואני מניח שיש עוד הנצחות כאלו ואחרות.

אבי ערך מוסף 29 באוגוסט 2016

לא רק גביע המדינה לנוער.
במרחק מאות מטרים מסמי עופר, ישנם שני מגרשים אשר נקראים "מגרשי אבי רן". המשמשים לאימוני מחלקות הנוער לכלל המועדונים בעיר ולמשחקי בית של הקבוצות מליגות ב' וג'. למשל הפועל רובי שפירא אירחה את משחקי הבית שלה שם.
לצערי, המגרש אינו מאושר לליגה א' ומעלה מסיבות שונות כגון הפרדה ביציע בין הקהלים ועוד.
אך ההנצחה קיימת.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

יפה. זה רק מחזק את הטענה שהנצחת אבי רן זה לא האישיו, שאין שום צורך לקרוא לאצטדיון על שמו ותפסו טרמפ על העניין כדי לחזק איזו זהות שאבדה מבלי שיש בה באמת תוכן.

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

לגבי אבי רן אני זוכר שבזמנו היו לאבא שלו טענות קשות כלפי מכבי חיפה בכלל ויעקב שחר בפרט לגבי עניין ההנצחה

ZORK 29 באוגוסט 2016

למה בדיוק שהם יסבלו? לפי התפיסה שלך הלגיטימיות של מחאה, או של מאבק ציבורי, קשור באופן הדוק לרמת הסבל וההקרבה של העוסקים בו. זאת תפיסה די מוזרה, הקרבה היא לרוב אמצעי להשיג תוצאה, היא לא מטרה בפניי עצמה.

בהקשר של אצטדיון בחיפה, מהלך של החרמה מאסיבית לא היה הגיוני בשעתו. הייתה התרגשות גדולה מאוד לגביי הבנייה שלו והעזיבה של קרית אליעזר (שנודה על האמת, היה אצטדיון די נורא) וגם לבניית הסגל באותה עונה, והחלטה להחרים את המשחקים בגלל השם הייתה נתפסת כמנותקת ולעומתית. לעומת זאת, היכולת לקיים מחאה מתוך האצטדיון העבירה הרבה אוהדים מאדישות להחלטיות. תמיד קל לדרוש מאוהדי כדורגל להחרים את הקבוצה, לפי התפיסה הקפיטליסטית שהיא בסך הכל מוצר צריכה, אבל אוהדי כדורגל נלחמים (לרוב) בדיוק נגד התפיסה הזאת. האם כל פעם שיש לך מריבה משפחתית אתה מנתק עם חברי המשפחה קשר? אני מניח שלא. אז בדיוק אותו דבר.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

לא, הם לא חייבים אבל מי שרוצה להגיע להישגים צריך לשלם מחיר בדרך כלל.
ואני מבין שהסכימו להתפשר וזה בסדר אבל אם אתה מתפשר אתה לא יכול לבוא בטענות לעירייה שלא מתפשרת על שם שנוי במחלוקת ובטח שלא על אוהדים של קבוצות אחרות שמתפשרות עם השם הזה.
ושוב, כל זה טוב ויפה אבל לגרור את השם של אבי רן בשביל זה נראה לי מאוד מיותר וחסר טעם. גם כי כמו שכבר הובהר פה, הוא מונצח בכמה דרכים מאוד ראויות בעיני וגם כי אם היו רוצים להנציח אותו יכלו לעשות את זה בעוד מספר דרכים ראויות לפני שהאצטדיון נקרא על שם סמי עופר (וכבר מליון שנה יודעים שהוא יקרא סמי עופר, זה לא שזה בא בהפתעה).
אני לא שופט את האוהדים, אני לא חושב שהם באמת צריכים להחרים את המשחקים. אני מסביר למה זה מרגיז ומלאכותי שמגייסים את 'אבי רן' או 'אריק איינשטיין' (שם זה גם מעניין, לדעתי קשה מאוד לאוהדי הפועל להכיר בכך שהעירייה אשכרה בנתה להם אולם (ולא לטעות זה מגיע להם) וכבר אי אפשר לתחזק את "פושעי אוסישקין לדין") לתביעה של זהות שבכלל לא קשורה לשמות הללו אלא למשבר שנוצר כי אף אחד לא דאג שיהיו למתקנים הללו זהות אמיתית שהם יוכלו להיקשר אליה.

אדם 29 באוגוסט 2016

במקרה של הפועל לפחות לי זה מרגיש אחרת. אני בהחלט הצלחתי לייצר זהות עם האולם החדש פשוט מעצם העובדה שהוא בפני עצמו אבן דרך מהותית בקיום המועדון הזה (מעבר לזה שהוא אחלה אולם). ולמרות זאת, לקרוא לו אולם שלמה אני לא יכול, אולי פשוט כי לא מוצא חן בעיניי שמישהו מנכס לעצמו משהו שהוא לא שלו, ולכן ״הדרייב אין״ או ״איינשטיין״ הם השמות בהם אני משתמש.
הסיבה היחידה להשאיר את ״פושעי אוסישקין לדין״ היא בשבילי יותר שאול אייזנברג היום מחולדאי ואני גם לא מבין למה ממשיכים לקלל את חולדאי כל משחק. אפשר להפסיק, יש בית חדש, עבדנו קשה בשבילו והרווחנו אותו ביושר ואין צורך לטמא אותו עם קללות לאדם ששמו לא צריך להיות מוזכר בכלל.

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

מקובל בהרבה מקומות בעולם ששם המגרש קרוי על ספונסר כלשהו, במיוחד שלמיטב ידיעתי שלמה שמלצר היה אוהד הפועל. אבל אם מישהו מתעקש לקרוא למגרש בשם אחר סבבה.

יניב פרנקו 29 באוגוסט 2016

יש הבדל במקרים.
בבנייה של הדרייב אין התכנית העסקית לא כללה הסתמכות על ספונסר – העיריה מימנה הכל ושמרה לעצמה את הזכות למצוא ספונסר – קיווינו שלא תמצא. מצאה.
בסמי עופר העיריה פרסמה שנים מראש שסמי עופר הוא חלק מהתכנית העסקית – אף אחד בחיפה לא אמר מילה – לקחו את הכסף וקיבלו את האצטדיון – בלעדיי סמי עופר ייתכן ולא היה אצטדיון – אז יש פה קצת היתממות . קצת הרבה.

מתן גילור 29 באוגוסט 2016

גם אם היה מממן את כל הבנייה – וחבל שלא עשה כן – עדיין הייתי מחכה שיוציא כמה שיותר לפני שהייתי פותח את הפה ולא מכנה את המתקן על שמו. הוא עדיין בגרעון של מיליארדים כלפי הציבור החיפאי בפרט והחברה בישראל בכלל והילדים עם הראש הקטן והדג שצובט.
להציג את זה אחרת זה קצת היתממות. קצת הרבה.

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

לגמרי מתן. כי"ל שמתהדרים בהיותם המעסיק הגדול בנגב ובתרומתם הנדיבה למוסדות תרבות כמו תיאטרון ב"ש, אחראים לאזור התעשייה רמת חובב (אלק נאות חובב) שרמת הזיהום ממנו, לפחות בעבר, נותנת פייט לא רע לבתי הזיקוק. ומכיוון שכל הטוב הזה לא מספיק להם הם נלחמים על הזכות לכרות מחצבים משדה בריר ליד ערד. כי למה שהעיר הידועה באוויר הצח שלה תקופח?

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

יניב בחייך. הרי עלויות האצטדיון בחיפה קפצו באופן רציני, אז להגיד שלא היו יכולים לגייס 30 מליון זה להאמין לסיפורים של אנשי העירייה ויענקלך שמשתף איתם פעולה. העיריה עשתה לעצמה עבודה קלה

יניב פרנקו 29 באוגוסט 2016

הוא מימן 75 מיליון שזה לא רחוק ממה שמימנה העיריה.
וזה בכלל לא משנה.
זה היה על השולחן שנים רבות מתחילת הדרך.
ה
אבל קודם לקחו את הכסף. אחרי זה בנו. אחרי זה נפתח דיון

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

התכוונתי שאם הבנייה היתה מתנהלת כראוי לא היה צריך את הכסף של השקשוקות. זה ששתקו, בניגוד למוזיאון תל אביב למשל, זה נכון. דרך אגב לא תמיד יש שקיפות בתהליכים הללו והנתונים כמעט תמיד מוצגים באופן מעוות בפני התושבים. אנחנו בכל מקרה לא חייבים להם כלום

יניב פרנקו 29 באוגוסט 2016

להבנתי הדרך של העיריה לצאת לפרויקט הזה הייתה להעביר מסר של מימון ציבורי נמוך ככל האפשר – לכן הם היו צריכים את הכסף של סמי עופר.
לתחושתי בחרו נכון לבנות מההתחלה בפורמט הפרימיום. סמי עופר בניגוד לטרנר שבעוד כמה שנים ייראה קטן הוא אצטדיון מדהים שמכבי חיפה (בניגוד להפועל) תיהנה ממנו שנים רבות.
הם יצאו לדרך עם תכנית עסקית מסוימת – הרימו אצטדיון נפלא ושילמו מס מסוים.
בעיני החלטה טובה של ראש העיר – אבל מי שמוחה היום היה צריך למחות חזק יותר בתחילת הדרך.

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3649036,00.html. לאצטדיון פרימיום יש מחיר כבד מבחינת תחזוקה. לא היה גם קורה שום דבר אם האצטדיון היה בן 24-25 אלף מקומות (מחיפה בשביל למלא אותו מוכרת מינויים יחסית בזול וגם כרטיסים מאחורי השער ב50 שקל וגם אז לא כל המשחקים סולד אאוט), ואז היה אפשר לוותר על תרומת המזהמים. לגבי טרנר, היו שתי תוכניות אחת של אצטדיון של 32 אלף והשנייה שאומצה של 16 אלף. צריך לזכור שכשהדברים התחילו לזוז באמת ב"ש דישדשה. בכל מקרה אם אימצו את התוכנית של ויטסה, לא מובן למה לא הלכו על אחד לאחד או קרוב לכך ובנו אצטדיון של 22-24 אלף. הפרשי העלויות נראים לי שוליים יחסית

מתן גילור 29 באוגוסט 2016

שתי עונות ברציפות, בתקופה הכי גרועה שלנו מזה עשורים, אנחנו עם ממוצע של מעל 20,000 אוהדים למשחק ואתה רוצה להקטין את האצטדיון??? אם כבר הוא לא מספיק גדול.
כמה עולה מנוי למזרחי בב"ש? אני משלם על מזרחי בחיפה 1,250 ש"ח. 50 ש"ח במשחקים מסויימים הוא בעקבות הסכמי הדדיות שחייבים לקחת ביציעים הזולים כמו שנותנים לאורחת.
"לא היה קורה כלום"… הרגת אותי. לא היה קורה כלום אם טרנר בגודל של דוחא.

עודד 29 באוגוסט 2016

מתן..עזוב. זו מגמה בהרבה טורים באתר לנסות לגמד את המספרים הענקיים שאוהדי מכבי מביאים לאיצטדיון. שמעתי גם כמה פעמים שממוצע המנויים באיצטדיון הוא 650 ש"ח, בחיי.

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

לא לכעוס. אתה רוצה אצטדיון של 40 אלף? בבקשה ומי ויממן את התחזוקה שלו? ומה היה קורה עם האצטדיון של 25 אלף היה סולד אאוט בכל משחק וההוצאות סביבו היו קטנות? וגם מכבי והפועל הסתדרו עם בלומפילד של 13 אלף לא רע בכלל. מנוי ביציעים המרכזיים בטרנר עולה סכום דומה (כ1300 שקל למיטב זכרוני). לגבי ההדדיות, בשנה שעברבה שילמתי בפלייאוף (ביציע חיפה) 50 שקל. למיטב ידיעתי אוהד חיפה וב"ש שילם בפלייאוף 80 שקל בטרנר.

מתן גילור 30 באוגוסט 2016

בכלל לא כועס. דווקא איתך נחמד מאד להתדיין.
על כל מתקן אפשר לשאול מי יממן אותו ולכן צריך לבחון עלות מול תועלת. הקהל של מכבי מוכיח שהגודל האצטדיון, לכל הפחות, מוצדק, אם לא קטן מדי.
מכבי ת"א לא ממש הסתדרו. שאל את האוהדים שלהם שלא עשו מנוי האם הם הסתדרו עם בלומפילד הישן? הקבוצה איבדה הכנסות כי היה לה אצטדיון קטן מדי. לחיות אפשר גם עם אצטדיון של 5,000 מקומות. הגודל האופטימלי לאצטדיון של מת"א גדול מבלומפילד ושל מכבי מ-25K.
מחירים: אז בעצם… אני רואים שאין ממש קשר למחירים כי המחירים דומים.
אתה לוקח משחק בודד כקייס סטדי, אבל אם תבדוק את כל העונה תראה שהוא היוצא מהכלל. בדוק כמו אוהדי ב"ש שילמו בעונה הסדירה.

הופמן 29 באוגוסט 2016

תומר –
א. לא חייבים "ללכת עד הסוף" בשביל מחאה, ו-ZORK הסביר יפה. אפשר למחות גם בשקט, אפשר למחות גם עם טי-שירט (לפעמים זה יותר יעיל מכל דרך אחרת) ואפשר למחות גם בלב. לא צריך תמיד לעשות שביתות רעב.
ב. …וזה בכלל לא רלוונטי, כי בכלל לא אמרתי שזו מחאה. *זה שאנחנו לא קוראים לאצטדיון בשם שהחליטו לתת לו, זו המחאה*. המחאה היא נגד סמי עופר ולא בעד אבי רן. השם האלטרנטיבי שבחרו חלק מאוהדי מכבי לאמץ (ולא כולם, אגב), הוא אבי רן, בעיקר כי לא היתה אפשרות טובה יותר. אין לנו איזה אריק איינשטיין (מקסימום דדי צוקר), את השחקנים ההיסטוריים שלנו מעט מדי זוכרים ולגבי הפחות היסטוריים יש מחלוקות. אבי רן היה קונצנזוס, וכנראה שזו היתה בחירה טובה, כי זה תפס לא רע. אם היו מביאים אפשרות אחרת, טובה יותר, יכול להיות שהיא היתה תופסת. כנראה שלא היו מספיק אוהדי הפועל חיפה שינסו להחדיר משהו אחר… (או שנוח להם עם ה"סמי עופר"). בקיצור, התפרצת לדלת פתוחה.

עומר 29 באוגוסט 2016

אז ל"זקנים" יש את זכרונות הקופסא, האורווה, קרית אליעזר, המכתש וכו'.
יבוא דור חדש של אוהדים, שיגדל על סמי עופר, טרנר, היהלום וכו'.
ובשבילם השמות האלו לא יגידו יותר מידי, אבל הם יגדלו עליהם, והם יהפכו להיות רומנטיים עבורם.
כמו שסנטיאגו ברנבאו וג'יוזפה מיאצה לא אומרים כלום לאוהד הצעיר הממוצע של ריאל/מילאן.
לאוהדים האלה, האצטדיונים החדשים ירגישו בית אמיתי. אנחנו מרגישים אולי בבית, אבל תמיד נזכור ונתגעגע לאיפה שגדלנו.
זה דרכו של עולם, הניתוח שלך בעניין הזה מגיע רק ממקום נוסטלגי.

מתן גילור 29 באוגוסט 2016

אין שום סיבה שהשם ג'וזפה מיאצה יגיד משהו לאוהד הצעיר הממוצע של מילאן, כשמדובר על סמל של אינטרנציואלה מילאנו ;)

אדם 29 באוגוסט 2016

הוא שיחק גם שלוש שנים בA.C. …

מתן גילור 29 באוגוסט 2016

אז שכנע את אוהדי מילאן שגם הם יקראו לך כך. משום מה רק אוהדי אינטר קוראים לאצטדיון בשם הזה ואוהדי מילאן מכנים אותו סן סירו.

אדם 29 באוגוסט 2016

רק ניסיתי לומר שאם היו קוראים לאיצטדיון בחיפה למשל ״איצטדיון התלתלים״ זה היה לגיטימי.

מתן גילור 29 באוגוסט 2016

:)

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

לא חושב. לא שאני חף מנוסטלגיה (כאילו, זה בדי אן איי שלי כאוהד נתניה) אבל באמת יש פה משהו אחר, האצטדיונים האלה הם גנריים, המזנונים שלהם גנריים. אין יותר טוניסאי בקופסא והמבורגר על הפלנצ'ה באורווה, אלו דברים שמייצרים זהות פרטיקולרית שמאוד חסרה לאנשים שחווים את המעבר בין המרחבים. אז יכול להיות שבעתיד הם ירגישו אחרת אבל איך זה יראה ואיזו מין זהות האנשים הצעירים הללו ייצרו לעצמם כשהכל כל כך דומה. וההשוואה לאירופה לא נכונה כי אם יצא לך להיות במועדונים גדולים, הם עושים המון כדי לייחד את הזהות כמה שיותר, אם מישהו ביקר ביובנטוס סטדיון הוא יודע על מה אני מדבר. בישראל זונחים את הזהות מיד כשמגיע משהו חדש, אולי מנציחים פה ושם, אולי מנסים לשמר את המעט שבמעט אבל לא מייצרים שום המשכיות ולדעתי זה פוגם בחוויה.
שוב, זה לא כזה קשה. תצבעו את הכיסאות או הבטון בצהוב, לא ביקשנו כל כך הרבה…

עומר 29 באוגוסט 2016

גם האצטדיונים האלה מתישהו יהיו מיושנים.
כשהאוהד של נתניה שהיום הוא בן 12 יגיע לגיל 50, האצטדיון של נתניה יראה לו הבית היחיד.
ואז כנראה יבנו כבר אצטדיונים חדישים באירופה שיגרמו ליהלום להראות כמו הקופסא.
זה דרכו של עולם, וישראל תמיד תהיה כנראה צעד אחד מאחור.
למה שילד ירגיש גנריות מסוימת? הוא מכיר משהו אחר?
זה כמו לומר שהקופסא הוא גנרי כי הוא דומה לאורווה או לכל אצטדיון מיושן וקטן אחר…
פרספקטיבה של הזמן, פשוט מאד.

בעניין זניחת הזהות, לא חושב שזה קשור, זה פשוט התרבות הקלוקלת הישראלית.
יש המון אצטדיונים חדשים בעולם (יובה, ארסנל, באיירן…), לא חושב שכל אלה זנחו את הזהות.
שפשוט ימשיכו להנציח דמויות מהעבר בטקסים, במוזאונים ובכל מיני פעילויות שלא עולות לי לראש כרגע…
ואנחנו נקווה שהאצטדיונים ימשיכו להתחדש, כי חווית הצפייה וההגעה למגרשים יותר חשובה מאשר הרגשת בית לאוהדים שאוהבים להתרפק על נוסטלגיה.

ברוס גרובלאר 29 באוגוסט 2016

בתור אוהד של מכבי חיפה, השם שאני משתמש בו הוא אצטדיון השקשוקה.
באופן זה הלעומתיות באמת משיגה את המטרה שלה.
לדעתי ליציע של הקופים צריך לקרוא על שם אבי רן, וליציע של אוהדי הפועל על שם רובי שפירא.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

אחלה פיתרון, הולך עליו.

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

פתרון מעולה

הופמן 29 באוגוסט 2016

מצחיק (: קונה.

דוד 29 באוגוסט 2016

אני לא מתיימר להכיר את העיר נתניה, אבל נדמה לי שסיפור האצטדיון הוא קצת סימפטומטי למה שקרה לעיר. כידוע, מכבי נתניה ירדה מגדולתה בזמן שעלתה מכבי חיפה ומאז לא התאוששה. בשלושים שנים האלה חלו תמורות באופן בו האוהד הצעיר בוחר את קבוצתו. הנאמנות הלוקאלית היטששטה ולכן מעט מאד אוהדים יחסית מצטרפים למאגר האוהדים של ערים חסרות אבחון מובהק כמו פתח תקווה, חולון, רמת גן וכו'. כלומר, בתחילת שנות השמונים אחוז אוהדי הכדורגל בפתח תקווה, למשל, שאהדו את הפועל/מכבי פ"ת היה הרבה יותר גבוה מאשר היום. צעירים נוטים אחרי הקבוצות הגדולות וחוצים ערים וככה תמצא כל מיני אוהדים של הגדולות בערים שונות, כולל אוהדים שאינם דור שני או יוצאי אותה עיר וכו'.
לעומת זאת, בערים כמו ירושלים ובאר שבע, שהינן מובחנות מאד גאוגרפית ואולי גם תרבותית, מאגר האוהדים הולך וגדל במקביל לגידול האוכלוסייה בערים עצמן. ובאמת, בערים האלה המעבר לאצטדיון חדש (טדי אמנם קצת ישן אבל גם שם קרה תהליך דומה) הגדיל מאד את כמות האוהדים, בכך שהוא העניק חוויית צפייה טובה הרבה יותר מבלי לאבד את האפקט הביתי. נתניה היא סיפור באמצע. לכאורה, היא אמורה להיות הרבה יותר מובחנת מפתח תקווה/חולון וכו' אבל למביט מהצד נראה כי למרות הגידול העצום באוכ' העיר, קהל האוהדים של הקבוצה נותר מצומצם יחסית. הלוקאל פטריוטיות כנראה לא חזקה כבעבר וזה משליך על האצטדיון החדש

אדם 29 באוגוסט 2016

זה ניתוח נחמד אבל לדעתי ההבדל המשמעותי הוא מחיר הכרטיס וההשוואה הכל כך קלה לשאר העולם

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

זה מאוד מעניין ויש בזה לא מעט. העיר אמנם גודלת אבל היא מאבדת את העירוניות שלה והופכת לעיר לווין בלי זהות אמיתית. זו אחת הביקורות (מרבות) שיש לי על פיירברג ועל האופן שבו היא מושלת בנתניה. בסופו של דבר אם יהיו הצלחות אז גם יהיה קהל, קבוצת כדורגל מסוגלת לעשות את זה, לייצר זהות שהיא מעבר לכל דבר אחר, גם מעבר לעירוניות הישנה שאבדה ואולי אין להשיב אבל זה בהחלט יהיה קשה יותר.

ZORK 29 באוגוסט 2016

רוב אוהדי בית"ר לא מגיעים מירושלים. ראית את זה בכתבי האישום שהוגשו נגד חברי לה פמיליה. רובם מגיעים מהפריפריה החברתית-גיאוגרפית של ישראל, ונמשכים לקבוצה בשל הזיהוי הימני קיצוני שלה (כן, הזהות הזאתי לא רק מרחיקה אוהדים היא גם מושכת הרבה מאוד).

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

זה נכון אבל זה בסך הכל מה שדוד כותב. העיר ירושלים וגם הקבוצה מזוהה תרבותית ופוליטית, זה עוזר לה לחזק זהות שבנתניה לא קיימת. הזהות שלנו נשענה יותר על העניין העירוני שהיה אמור להחזיק וגם קצת על סגנון משחק וכוכב איקוני (עודד מכנס) והדברים האלו הם ברי חלוף וחסרי תחליף בינתיים.

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

חכה חכה עוד יקראו לאצטדיון מרים או מוטלה

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

אצטדיון מרים זו סכנה ממשית (גם תהיה לזה תמיכה ציבורית), אצטדיון מוטלה זו עילה להפעלת נהלי לה פמיליה….

ארז 29 באוגוסט 2016

תומר,
הפוסט מצוין, וצורת החשיבה והאבחנות שלך פשוט תענוג.
קטע לראות שלמרות שהעברת ביקורת על נושאים ומעשים שאצל אוהדי כדורגל הם הרבה פעמים קאזוס בלי, כולל פה באתר, המכובדות והאלגנטיות של הדברים הביאה לכמה דיונים ענייניים וממש יפים פה, בלי שום דם רע.
אני לוקח בחשבון שאתה אוהד קבוצה שאין לה אויבים ולכן מקבל יותר קרדיט מרוב הכותבים כאן, ועדיין אני חושב שעיקר הקרדיט מגיע לך ולסגנונך…:)

כה לחי, שתזכה למצוות. מחכה לפוסטים נוספים שלך.

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

תודה רבה ארז.
האמת שזה מכה גם מהפייסבוק.בנאדם בא וכותב דברים נוקבים אפילו בזמן מלחמה ועדיין אף אחד לא בא לאחל לו מוות ומחלות, זה ממש מציק :)

ארז 30 באוגוסט 2016

שולח לך בפרטי את הנייד של אורנה בנאי. תעביר לך הדרכה :)

Ljos 29 באוגוסט 2016

אני חושב ששם של איצטדיון, כאחד הדברים הראשונים והבולטים עבור מועדון, אמור להעביר בתמצות את הזהות של המועדון. זה לא אמור לבוא במקום יצירת הזדהות עם האיצטדיון עצמו, אלא יחד איתו וכחלק בלתי נפרד. מסיבה זו "הקופסא" בעיניי עבד, ו"שר-טוב" (מי?) נשכח. לכן לדעתי אסור לקרוא למגרשי ספורט בשם של אנשים או ספונסרים, רק אם מדובר במקרים יוצאי דופן, כמו וולפסבורג ו-פולקסוואגן או אוקזר וגי רו.

Ljos 29 באוגוסט 2016

ותוספת קטנה – סמי עופר, מנורה מבטחים וחבריהם, קנו את הזכות ששמם יופיע על האיצטדיון. הם לא קנו את הזכות שאקרא לאיצטדיון על שמם. הם רוצים לזרוק את הכסף שלהם בניסיון להאדיר את שמם, שיהנו (אירוני במיוחד במקרה של סמי עופר וחיפה), אין לי שום התחייבות להשלים עם כך.

מתן גילור 29 באוגוסט 2016

+1
אצטדיון לואיג'י אנטוניני כונה אצטדיון "קרית אליעזר" מאז שאני זוכר את עצמי.

ZORK 29 באוגוסט 2016

מאוד מסכים. אולם אריק איינשטיין זה שם נורא, אי אפשר להגיד כי אריק איינשטיין הוא דמות כל כך מיתית, והשם איינשטיין עצמו הוא שם כל כך מיתי. בשביל ששם של מקום יהיה מוצלח באמת חייב להיות ריחוק מסויים בין האדם שעל שמו הוא נקרא לבין האצטדיון. בגלל זה אוסישקין ובלומפילד הם שמות מעולים – כי עם כל הכבוד, אוסישקין ובלומפילד עצמם הם לא דמויות ציבוריות כאלו מוכרות, אבל כן יש להם משמעות היסטורית מיוחדת עבור הפועל. בגלל זה אני גם אוהב את השם המושבה, יש לו קשר אמיתי לעיר פ"ת, ועם זאת המילה מושבה מרוחקת מספיק בשביל שמשמעות אחרת לא תשתלט עליה.

ניתאי 2 29 באוגוסט 2016

"העירייה לא ששה לבצע שום שינוי שיגרום למכבי נתניה להרגיש בו בבית." איזה שינוי יגרום לדעתך שהוא ירגיש כמו בית?

ודעתי האישית: הקופסא היה חרא של אצטדיון והרבה יותר כיף לי לבוא לאצטדיון החדש (לא אוהד נתניה ויוצא לי להיות שם פעם ב). ואני קורא לסמי עופר אצטדיון חיפה, לדרייב אין הדרייב אין (אין לי מושג אפילו מה השם הרשמי שלו) וליד אליהו יד אליהו. אני גם מרגיז אותך?

תומר חרוב 29 באוגוסט 2016

כיסאות צהובים או לפחות את הבטון בחדר המדרגות.
לא, אתה לא מרגיז

צור שפי 29 באוגוסט 2016

מעבר לסוגיית השם (ואין לי שום בעיה שהתחילו לקלל את סמי עופר רק אחרי שנתן את הכסף – כל מילה רעה על המנוול לא תהיה מיותרת ואין כאן שום חוסר הגינות) מה שאני לא מצליח להבין הוא ההיגיון שבשמו נבנו האצטדיונים בפ״ת ונתניה בלי מושבים לקהל מאחורי שני השערים. זה דבר כל כך מטומטם, כל כך מפחית מחוויית הביקור במתקן, כל כך ראייה צרה וקטנת מעוף של המציאות שזה פשוט מרתיח.

גיא זהר 29 באוגוסט 2016

גם טדי החל ככזה והורחב. לגבי נתניה, נס שיש בכלל אצטדיון.

מתן גילור 30 באוגוסט 2016

צור, מה שגיא כתב זו הסיבה. אם היו מקימים אצטדיון באותו גודל 360 להרחיב אותו היה עולה הרבה יותר. בנו באופן הזה כדי שאם ירצו להרחיב בעתיד יבנו יציעים חדשים בלי להרוס שום דבר שקיים. אני מוצא בזה הרבה היגיון.

בורדו פאפי 30 באוגוסט 2016

תומר, קודם כל תודה על ההתייחסות ועל הפולו-אפ וכפי שכתב אחד המגיבים, בלי דם רע.
אצלנו בחולון היה דיון שלם סביב שם ההיכל ואוהדי הפועל חולון רצו שהאולם יקרא על שמו של עופר אשד המנוח
העניין הוא שאצלנו ראש העיר בכלל לא רוצה שיראו במקום הזה כהיכל כדורסל אלא כהיכל רב תחומי או בקיצור, היכל להתעמלות אמנותית שמדי פעם משחקים בו כדורסל.
בינתיים כולם מרוצים והככככייי חשוב, כל הכסאות בצבע סגול כמחווה לקבוצה המקומית. פשוט מדהים. ככה זה ראש העיר שלנו אוהב להוציא את הנשמה אבל עושה מה שצריך

גיא זהר 30 באוגוסט 2016

אולם מדהים. בגודל המתאים לטעמי לחולון.

תומר חרוב 30 באוגוסט 2016

רושם לעצמי להגיע למשחק בעונה הקרובה

בורדו פאפי 31 באוגוסט 2016

אני מתכוון לחדש את המנוי בעונה הקרובה לראשונה מאז 1988. האולם מתאים בול ולמרות הגודל הוא לא מאבד מהחיוניות והביתיות שהיו בפחים.

Comments closed