קשר השתיקה – תומר חרוב

אני לא זוכר עונה שבה לא הייתי צריך להתעסק באיזו מחאה בנוגע לכדורגל הישראלי

אתמול נקבעו סוף סוף מועדי המשחקים למחזורים הקרובים בליגת העל והליגה הלאומית. כל המשחקים של נתניה עד המחזור החמישי נקבעו לימי שני בשעה 19:00 (מול שעריים זה 19:45) כולל אחד בנצרת עילית ובמחזור השישי משחקים ביום חמישי ב19:00 (למרות שכל המחזור משוחק בשישי). שני המחזורים הקודמים גם שוחקו בימי שני בשעה שבע.

היום והשעה זו לא נקבעים ללא סיבה מיוחדת. ערוץ הספורט רכש את זכויות השידור של שתי הליגות הראשונות בישראל, הוא משדר את המשחק המרכזי של ליגת העל ביום שני בתשע. זה בא לו טוב שיש עוד משחק של הליגה הלאומית לפני, שיהיה מתאבן קטן. האוהדים שצריכים להגיע לאצטדיונים בשעה הכי עמוסה בכבישים מתפקדים כפרומו למשחק המרכזי. אני יודע שכבר כתבתי על זה אבל תחשבו טוב על השעה הזו, מי מכם מרגיש פנוי לחלוטין ממטלות החיים בשבע בערב? מי מספיק לעבור בבית, להתקלח, להתרענן, לאכול משהו, לדאוג לחיי המשפחה ולהיות חופשי לחלוטין כדי לעלות על האוטו לנסיעה של שעה במקרה הטוב ולהספיק להגיע לאצטדיון בשעה שבע? שבוע אחר שבוע, כאילו זו עוד מטלה.

ואין מה לעשות. המנהלת תטען שהיא לא קובעת, הקבוצות יגידו שהן צריכות את הכסף של גורמי השידור ושל הטוטו כדי להתקיים, האוהדים לא יתאגדו לחרם ומחאה כי כבר נמאס להם והם לא מאמינים שזה יזיז משהו. אבל אני מאמין שיום אחד נקום ונגיד שזה נמאס ונגמור את זה אחת ולתמיד, שכמו עם מחירי הכרטיסים יספיק דף פייסבוק אחד שפתאום גרם לכולם לדבר על זה ולעשות משהו. זה לא הסתיים ועדיין יש אוהדים שמשלמים יותר מידי אבל היום הרבה יותר קל לאגד אותם להיאבק בשביל המטרה.

אני לא זוכר עונה שבה לא הייתי צריך להתעסק באיזו מחאה בנוגע לכדורגל הישראלי. פעם זה מחירי כרטיסים, פעם זה מועדי משחקים, פעם זו התנהלות והרבה פעמים זה הכל יחד. זה מעייף והורס את כל הכיף. אז יש שאומרים שהכדורגל מתמסחר וככה זה בכל העולם אבל אין פה שום היגיון עסקי או שיווקי, סתם חיפשו שעה שאין בה כלום למהמרים ולצופים ואמרו "נדחוף משהו". וזה הרבה יותר כואב מלראות משחק גרוע, וזה הרבה יותר צורם מפרשנות של סוכן אינטרסנט וזה הרבה יותר פוגע בענף מעוד כישלון באירופה.

ואף אחד לא מדווח. לא רק בערוץ הספורט בעל האינטרס, כמעט כולם שומרים על קשר השתיקה. הטור של זהבי הרבה יותר חשוב.

 

קבוצה גדולה (3)
לשקוע בחלום

27 Comments

yaron 7 בספטמבר 2016

מסכים שלא מתחשבים באוהדי הלאומית בדיוק כמו שניסו להתעלם מהם ומרצונם שלא ישחקו בשבת.
אבל "אין פה שום היגיון עסקי או שיווקי" ? לדעתי יש כאן יותר מדי הגיון עסקי וכנראה שלאף אחד לא ממש איכפת אם תבואו או לא…
הנה, אפילו הקבוצות אומרות שהן צריכות את הכסף וכנראה שמדובר ביותר ממה שהן מרוויחות ממכירת כרטיסים.

yaron 7 בספטמבר 2016

באותו נושא:
"באשדוד זועמים על ההחלטה להזיז את מועד המשחק מול הפועל אשקלון. ללא הודעה מוקדמת, הקבוצה מעיר הנמל הופתעה לגלות שהמשחק הוזז ליום ראשון בשעה 20:00. "זאת פשוט שכונה. אי אפשר להתנהל בצורה כזאת", זעמו באשדוד, "אנחנו מכינים את עצמנו כל השבוע למשחק בשבת, אתמול קיימנו שני אימונים במטרה להעניק חופש לשחקנים שלנו היום. עכשיו כשהזיזו את המשחק זה משבש את כל ההכנה הפיזית. לקבוצות גדולות לא היו עושים דבר כזה"

תומר חרוב 7 בספטמבר 2016

לא, אין פה חשיבה עסקית ושיווקית. כי חשיבה עסקית הייתה מנסה לחזק את המותג לטווח ארוך ולא בונה על ההכנסות המידיות מהטלוויזיה. מה גם שהם היו משלמים בכל מקרה, ערוץ הספורט היה חייב משהו אחרי שאיבד את כל הנכסים המשמעותיים שלו לאחרים, הייתה פה הזדמנות לדאוג לקהל ולהרגיע קצת את דרישות הטלוויזיה.

ZORK 19 בספטמבר 2016

יש פה חשיבה עסקית. כשתבין שהחשיבה העסקית היא האויבת שלך בתור אוהד, תוכל לצאת למאבק מול הכוחות שמקדמים אותה.
בניית מותג? איזה מותג אפשר לבנות בלאומית כשהקבוצות הטובות בכל עונה עוזבות אותה?

ניתאי 2 8 בספטמבר 2016

ניסו להתעלם מרצונם שלא ישחקו בשבת?
על מה אתה מדבר, היה פה דיון תקשורתי אחושרמוטה (דיון שתוצאותיו ידועות מראש – הכדורגל הישראלי לא יסגר, ומה שהיה הוא שיהיה; אבל דיון).
ואני חושב שבסופו של דבר הם השיגו בדיוק את מה שרצו – שעות המשחק נשארו אותו דבר. אז איפה בדיוק ניסו להתעלם?

Lord Anthony 7 בספטמבר 2016

כל עוד הכסף מזכויות השידור ימשיך להיות משמעותי לקבוצות זמני המשחקים ימשיכו להיות מוכתבים ע"י הגורם המשדר.
זאת לא המצאה ישראלית.

דורון (אחר) 7 בספטמבר 2016

אם אני לא טועה, גם באנגליה הכסף הגדול מגיע מגופי השידור, ושם לוח המשחקים ידוע מראש לכל העונה (מזיזים משחקים בודדים בגלל התנגשויות עם אירופה, וגם זה למועדים קבועים פחות או יותר).

יריב ס. 7 בספטמבר 2016

לוח הזמנים נקבע באנגליה למקסימום 8 שבועות קדימה והוא נקבע ע"י גופי השידור. כרגע יש מועדים עד המחזור ה 11 ב 5.11.
בארץ לא קבעו את מועדי המחזורים הקרובים בגלל איומי השביתה. היום פורסמו המועדים הסופיים עד המחזור ה – 13, כלומר 10.12.
אני לא מגן פה על מישהו בהתאחדות / מנהלת הפאתטיים, רק מציין את העובדות.

תומר חרוב 7 בספטמבר 2016

מכבי נתניה מביאה ממכירת כרטיסים יותר כסף מאשר מטלוויזיה. גם קבוצות אחרות.

אדם בן דוד 7 בספטמבר 2016

תומר המחאה קיימת

אני, למשל, הפסקתי לרכוש מנוי.

אני בטוח שאני לא היחיד.

זה נכון שהגופים המשדרים משפיעים בכל העולם ואפילו בארסה וריאל הגדולות מתכופפות בפני השוק האסאייתי מפעם לפעם-
אבל, הן, כמו גם האוהדים שלהן- מעודכנים מספיק זמן מראש.

ובנוסף יש שם רוטציה בשעות.

כשלקבוצה שלך הולך טוב אתה מוצא את עצמך זז משבת לשני ללא הפסקה.

אתה לא יודע מתי משחקים ולא פעם, ותחי הרדיוס, גם איפה.

Ljos 7 בספטמבר 2016

זה גם יכול ליצור בעיה. לא לקנות מנוי יכול לגרום לקבוצות להסתמך עוד יותר על זכויות השידור ולשים עוד פחות משהו מקוצץ על האוהדים שעדיין מגיעים.

אדם בן דוד 7 בספטמבר 2016

אבל להמשיך לקנות זאת בעיה-
א. זה גורם לקבוצות לחשוב שאין שום בעיה הנה עובדה שאין ירידה בכמות המנויים
ב. מבחינה פרקטית- הפסקתי לחדש את המנוי כי ראיתי שאני מפסיד לא מעט משחקים עקב קשיי לוגיסטיקה.

Ljos 7 בספטמבר 2016

מסכים.
האוהדים תקועים במצב של Lose-Lose, במיוחד כששום מחאה לא עוזרת.

תומר חרוב 7 בספטמבר 2016

כי זו לא באמת מחאה, מחאה צריכה להיות גורפת ומאורגנת.

בלייק 7 בספטמבר 2016

זה דיון מעניין, אבל אני לא חושב שנכון להסתכל על שיבוצי שעות בטלויזיה כאינטרס עסקי של הגוף המשדר ותו לא.
באופן עקרוני, אך לא שקוף ולא ברור לגמרי מבחינת החישוב, השידור הטלויזיוני ברוב המקרים אמור לייצג רייטינג. המשמעות היא צופים. אם שיבוץ משחק בשעה 19:00 הוא זלזול בצופים במגרש (שכמובן לא חייבים לקנות מנוי או להגיע לכל משחק), אז שידור בשעה 21:00 כשבערוץ אחר יש את המשחק המרכזי מליגת העל, יגרום לצופים רבים לא לצפות במשחק גם כן. גם לקבוצות יש אינטרס לחשוף את השידורים לקהלים חדשים, כאלה שכנראה לא יגיעו סתם ככה למגרש לראות שעריים-נתניה.
מכיוון לא מפורסמים נתוני רייטינג של ערוצי נישה (וגם אם היו מפורסמים, כנראה שלא היינו מאמינים), קשה לאמוד את כמות הצופים, אבל הכמות הפוטנציאלית היא פי כמה וכמה מצופים במגרש.
על כך שההכנסה מזכויות שידור עולה על ההכנסה ממכירות כרטיסים (לפחות עבור רוב הקבוצות בשתי הליגות העליונות בארץ) כבר דובר.
צריך למצוא פשרה הגיונית בין הצופים במגרש, שגם ככה סובלים מכל מיני הזנחות כאלה ואחרות (תלוי במגרש), לבין הצופים בבית.

omer 7 בספטמבר 2016

הערה לגבי טענותיך על היום והשעה.

נכון שהסיבה היחידה שמשחקי הליגה הלאומית עברו ליום ב נובעת מכך שזה יום חלש של הטוטו.

עם זאת, גם בצ'מפיונשיפ (ובשאר הליגות הנמוכות המקצועניות באנגליה) ובליגה השניה באיטליה משחקים באופן קבוע באמצע שבוע בשעה 19:45 ו18:30 בהתאמה שעון מקומי. יש גם משחקים מהליגה הראשונה באיטליה, ספרד ואנגליה שמשוחקים בימי שני (באנגליה באופן קבוע בשעה 20:00, בספרד ואיטליה בשעה 21:00 בד"כ).

ביום שני הקרוב באוסטריה, דנמרק, פינלנד, יוון, נורבגיה, פולין, רומניה ושבדיה ישוחק לפחות משחק אחד באחת מ2 הליגות הראשונות בשעה 19:00 או לפני. ימי שני ב7 זאת לא המצאה ישראלית. זה חלק בלתי נפרד מהעידן הרב ערוצי. במידה מסויימת, משחקים בימים שונים מאשר בליגות הבכירות יכולים להעלות את הפופולריות של הליגות המשניות.

מאחר ורוב המדינות הנ"ל גדולות מישראל, אני מניח שלהרבה משחקי חוץ אוהדים נאלצים אפילו לקחת ימי חופש שלמים.

לגבי מועד פרסום השעה והתאריך המדוייק של המשחקים- לגמרי איתך. שערורייה. ועוד יותר שערורייתי שלאף אחד לא ממש אכפת מזה.

omer 7 בספטמבר 2016

מכוון לתומר.

היה אמור להישלח כתגובה נפרדת ולא כתגובה לתגובה.

תומר חרוב 7 בספטמבר 2016

האינטרס של מכבי נתניה הוא שיבואו לראות במגרש. מה גם שהנתון לא נכון, מנויים וכרטיסים מכניסים יותר כסף מטלוויזיה, בטח בליגת העל. טדי מלא שווה לטביב חצי מהסכום שהוא מקבל מהטלוויזיה בשנה.
זה גם לא מוצר טלוויזיוני טוב, אלו שצופים בו הם אלה שלא יכולים להגיע למגרש. נתוני הרייטינג נמוכים, מה גם שהם משדרים את המשחקים בערוץ בתשלום שזה פשוט חטא על פשע.

omer 8 בספטמבר 2016

אתה פשוט טועה.

הקבוצות מכניסות מהטוטו+טלווזיה 205 מיליון ש"ח בשנה (125 מיליון מהטלוויזיה, 80 מיליון מהטוטו/מדינה/איזה קומבינה שלא נסגרה שם).
אם נניח שכרטיס ממוצע לליגת העל עולה 70 ש"ח (רוב הצופים מגיעים למשחקים שעולים 80/90 ש"ח, על אף שמרבית המשחקים עולים 50 ש"ח. בנוסף, ניתן להניח שמנוי משלם פחות למשחק מאשר רוכש כרטיס בודד), כדי להגיע ל205 מיליון קבוצות ליגת העל צריכות למכור 3 מיליון כרטיסים.
בפועל, השנה נמכרו פחות מ1.7 מיליון כרטיסים בליגת העל. ועוד מדובר במספר שהוא לפני הוצאות. כדי להגיע להכנסה נטו של 205 מיליון הן יצטרכו למכור הרבה יותר מ3 מיליון, שכן עבור כל יום משחק לקבוצה יש הוצאות (אבטחה, שכירות לאיצטדיון וכו').

עבור 9 מתוך 14 קבוצות בליגת העל ("הקטנות") כיום ה10-12 מיליון ש"ח שהן מקבלות מהטוטו והטלוויזיה מהווים את הרוב הגדול של ההכנסות.

הקבוצות הגדולות מכניסות מעל 15 מיליון מכרטיסים, אולם בשנתיים האחרונות לא משנה באיזה יום משחקת מכבי/ב"ש האיצטדיון תמיד מלא. מכבי חיפה מושכת לפחות 20,000 צופים גם למשחק מול הקבוצה הזניחה ביותר באמצע שבוע. כלומר, הודעה מאוחרת על שעה מדוייקת, שעות לא נוחות או משחקים באמצע שבוע לא משפיעים על כמות הקהל כך שקברניטי הקבוצות הגדולות לא ימהרו לצאת למלחמה למען נוחיות האוהדים.

תומר חרוב 8 בספטמבר 2016

רוב האוהדים רוכשים מנוי אז ה1.7 מליון הוא הנתון המשני.
כמובן שלקבוצות הקטנות זה פחות רלוונטי אבל אני מדבר על כמות האוהדים הנפגעים. וברור שקברניטי הקבוצות לא יעשו כלום כי מדובר בקהל שבוי, לכן הפיתרון הוא אך ורק אצל האוהדים.

בלייק 8 בספטמבר 2016

טדי מלא שווה לטביב סגירות יציעים, רדיוסים וקנסות, שלא לדבר על הוצאות אבטחה נכבדות.
הרריטינג זניח, אבל פסיק ברייטינג זה יותר מאשר כמות הצופים הממוצעת של רוב הקבוצות בשתי הליגות העליונות.
זה לא שאני לא חושב שצריך להתחשב בצופים במגרש, אלא זה שהצופים במגרש בדרך כלל תופסים את עצמם כחשובים יותר מצופים/אוהדים אחרים. לא כל המועדונים מסתכלים על זה ככה. יש עוד קהלים עם צרכים אחרים, והם שווים הכנסה גדולה יותר. אפשר גם להתיחס לצרכים שלהם.

תומר חרוב 7 בספטמבר 2016

נכון, בכל העולם מתכופפים בפני הגופים המשדרים אבל לפחות יש תמורות אחרות, יש איכות, יש אפשרות לתחבורה ציבורית ראויה למגרשים, יש שעות עבודה פחות תובעניות.

Ollie Williams 8 בספטמבר 2016

משחק אמצע שבוע ב 7 בערב יכול להיות סבבה.
מעבר לקונצנזוס על תזמון פרסום המשחקים, יש עוד הרבה גורמים שהופכים את השעה הזו לבעייתית בישראל.
אם זה העובדה שבהמון מקצועות, בתרבות העבודה בארץ, לצאת מהעבודה לפני 6 וחצי נחשב "חצי יום".
העובדה שנסיעה של 25 ק"מ (במקרה שלי – מצפון תל אביב לאצטדיון בנתניה) לוקחת שעה וחצי, וזה לרוב כדי לחנות במרחק 20-30 דקות הליכה מהמגרש עצמו.
העובדה שאין אלטרנטיבה ראויה של תחבורה ציבורית לרוב המגרשים.
אם מתחשבים רק בטלויזיה, בסוף מגיעים למצב שמשחקים ביום שני ב 13:00 מול יציעים ריקים כדי שהחבר'ה בקוריאה ויפן יוכלו ליהנות מגרנאדה-חטאפה.

וזאת הבעיה – אתה לא יכול להתייחס רק לשורת הרווח התחתונה ולשים פס על כל מי שמעורב בדרך. שבוי ככל שיהיה, לכל קהל לקוחות יש איזשהו סף שבירה. אתה יכול לבנות על הקשר הרגשי ולשחק על תחושת שליחות ושאר ירקות שכאלה, בסוף גם המסורים ביותר יישברו.

Omer 8 בספטמבר 2016

כנראה שהובנתי לא נכון.

אני לא בעד משחקים בשעות הזויות כמו יום שני ב19:00 ואני מסכים עם כל מילה שכתבת. אני פשוט לא חושב שיש מה לעשות בנידון.

התופעה הזאת, כפי שציינתי למעלה, מתרחשת כמעט בכל המדינות באירופה, כולל המובילות שבהם. הטלוויזיה היא זאת שמכתיבה את מטעדי המשחקים.

הליגה היחידה בעולם ששנים לא משנה שעות של משחקים ואף פעם אין בה משחקים ביום ב היא הליגה הגרמנית. לא מפתיע, בהתחשב שרק שם האוהדים הם חלק מהבעלות על הקבוצה.

אגב, אני לא חושב שבמדינות אחרות לאוהדים נוח יותר עם משחקי יום ב. למשל, אברטון מתארחת בסנדרלנד ביום ב הקרוב. 3.5 שעות נסיעה. עדיף שעה וחצי בפקקים…

ZORK 19 בספטמבר 2016

אוקיי, אז בליגה השנייה בפולין משחקים בשעה 18, ולכן אוהדי נתניה צריכים לסבול כל העונה? מה זה ההגיון העקום הזה?

אנונימוס 7 בספטמבר 2016

אני גם ותרתי על המנוי. יש גבול לכמה ערבים באמצע שבוע אני יכול להיעדר, ומילא זה – קשה לתכנן מראש כי במקרה הטוב קובעים יום ושעה כמה ימים מראש וכל פעם צריך לשגע את אשתי בשביל משהו שמראש מבחינתה אידיוטי ומיותר. מסתדרים בלעדיי כנראה.

7even 8 בספטמבר 2016

יש טור לזהבי?
כי עם הרמה שבה הבחור מתנסח עדיף שיתרכז בלשחק כדורגל

Comments closed