על הקצה

מחשבות בעקבות הדיון אצל אלפסי

קשה להבין אדם שזורק אבן בגלל משחק כדורגל. זה בלתי נתפס. למעשה זה בלתי נתפס הרבה לפני האבן. כשאני רואה אנשים, צעירים ומבוגרים, שרים ביציע ותוך כדי מפנים אצבע משולשת (יש דרך לא מעפנה לתאר את המחווה הזו בעברית?) לקהל היריב אני שואל את עצמי, למה לעזאזל ומה זה בדיוק נותן?

download

אתמול שמעתי במקרה בגלי צהל את התכנית של מולי שפירא, הוא דיבר על האלימות כלפי רופאים ואחיות והעלה איזה פרופסור לשידור שאמר (והצית את שפירא שהתנגד ודרש להעניש ולהעניש ולהעניש) שהאנשים האלימים בבתי החולים הם מסכנים, כי הם עומדים ארבע שעות בתור, כואב להם, קשה להם ומפחיד להם כשמנגד עומד רופא שנמצא בשעה השלושים של המשמרת שלו וסדרי העדיפויות שלו תחת המערכת הקורסת לא מספקים להם מענה, ואז האלימות פורצת.

וזה קורה גם לי. לפני כמה חודשים לא קיבלתי משכורת. פשוט לא נכנסה. משכורת  ממשרה חלקית בסך הכל אבל היא כבר הספיקה להקפיץ את הבנק שיתקשר ביום שיורד הצ'ק של השכירות כדי להזהיר אותי שהצ'ק יחזור. למה לא קיבלתי משכורת? שטות בירוקרטית שטיפלתי בה כמה שבועות לפני אבל הפקידה במחלקת השכר טענה שלא קיבלה את המייל עם האישור ולכן לא הכניסה לי משכורת והיא גם לא תיכנס עד החודש הבא, ומה בינתיים? לא בעיה שלה. הרגשתי שנעשה לי עוול, הרגשתי שהחוב דופק על לי הדלת ובא לגבות אותי והגבתי בהתפרצות. צרחתי על מישהי בטלפון, ותחושת הצדק לא משנה פה את העובדה שצרחתי עליה. אז אחרי חמש דקות כתבתי מייל עם התנצלות מפורטת וגם התנצלתי בעל פה בטלפון אבל כשדוחפים אותי לקצה, אז גם אני נהיה אלים.

ואני לא אומר שאיציק אלפסי או מישהו מנורדיה דחף את אוהדי קרית מלאכי לקצה וזה מצדיק. אבל  האמירה "אני לא מבין אותם", כלומר, אני לא מבין מאין אלימות מגיעה ואין לזה קשר למערכת והכל תוצר החינוך המופלא שקיבלתי מהורי הערכיים כפרה עליהם היא אמירה שלא רואה את המציאות.

כי במציאות יש ילדים ברמת השרון שגדלים בגן אנתרופוסופי (שיטה מדהימה, באמת) עם 4 גננותים בכל רגע (ושישה סך הכל בצוות פלוס שני סייעותים כולל החתום) ויש ילדים במקומות אחרים שהולכים לגן עם שתי גננות וסייעת על ארבעים ילד. אז הגננת צועקת ואחר כך המורה צועק אז גם הילד לומד לצעוק. ובבית ספר אומרים לו שהוא דפוק, שבגרות לא תהיה לו ושעדיף שילך ללמוד מקצוע באחד מבית הספר המקצועיים (אם בכלל) כי עיוני זה לא בשבילו. ואולי במקרה תהיה איזה מסגרת (בדרך כלל פילנתרופית) שתתפוס אותו בידיים ותתן לו להרגיש לא דפוק ותעמיד אותו על הרגליים מול המערכת, אבל זה המיעוט שהתמזל מזלו כדי שיווצרו הנסיבות.

ומה זה קשור לכדורגל ולנורדיה? גם אוהדים וקבוצות מגיעים עם הון מסוים למגרשים ולנורדיה לא חסר הון. הם – וקבוצות אוהדים נוספות – הגשימו את החלום ובנו מועדון מאפס בו הם יכולים לעצב את דמותו ולסגנן את ערכיו בצורה שמתאימה להם, זה גם מה שמשך אליהם חלק גדול מהאוהדים שלהם. יש לנורדיה אנשי תרבות ואקדמיה שמעורבים בתהליך הזה, הם עשו הדסטארט עם סרטון מגניב שערוך בצורה מקצועית מאוד, הם משדרים את המשחקים שלהם בפייסבוק עם שדר ופרשן ואחרי כל משחק עולה לפייסבוק גלריה של צילומים יפים, הם עושים ישיבות שיווק בבתי קפה בוהמיים בדרום תל אביב (במקרה נקלעתי לישיבה כזו כשחזרתי הביתה עם צעיף של נתניה) והם עפים על זה ונהנים ממה שיש להם וזה בסדר גמור. אבל כן, זה יוצר אנטיגוניזם. כי זה קל להגיד לקרית מלאכי: רוצים גם? תעשו אותו דבר. תקומו ותבנו כמונו וגם אתם תצליחו כי ככה זה, אדם אחראי לגורלו ואין באפשרותו לגדוע את התקווה שבליבו ועוד ציטוטים של ז'בוטינקי שהם לא מכירים כי להם אמרו שז'בוטינסקי זה מוות לערבים ולשמאל. כי אותם כבר מזמן דחפו לקצה.

והאנטיגוניזם הזה בסוף מגיע לגרפיטי וקללות ולילד שזורק אבן. לילד הזה לא התמזל המזל שיהיה מי שיגיד לו שעוד פעם אחת והוא לא ילך לכדורגל וזה מבאס שהאבן עפה לעבר האנשים שלהם התמזל המזל והם עשו עם זה משהו ו"לקחו את גורלם בידיהם" ואפשר להשלים את כל הסיסמאות. זה מבאס כמו האבנים שעפו עלי בשכונת התקווה ובעילוט, כמו התקיפה שכמה אוהדי מכבי חיפה ארגנו ובצעו על פאב שבו אוהדי נתניה ישבו לפני שנה עם משפחות וילדים כי מישהו העלה תמונה לאינסטגרם שבה הוא לועג לסמל שלהם. ואי אפשר להצדיק ואני גם לא ניסיתי. אבל לעצום את העיניים ולא להבין מאין אלימות מגיעה ולא להכיר שהיא קיימת בכל אחד מאיתנו וזה שילוב של מאמץ יום יומי להדחיק אותה באמצעות ההון שזכינו לו לצד הנסיבות שמקלות על המאמץ הזה, זה בעיקר לחשוב שהחרא שלך פחות מסריח משל אחרים.

לא מספיק טובים, באר שבע כן
האליטות

170 Comments

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

תומר, אני מרגיש שבגדול אני מבין את באמירה שלך אבל משהו בדרך ואיך שאתה מציג את הטיעונים מאוד חורה לי ונוטף ממנו ריח של משהו מסריח.

זאת אומרת האם ישנה אחריות למדינה לכך שתשתיות החיים כאן יורידו את הסיכוי שתגיע לקצה בכדי למנוע סיכוי להתפרצות אלימות בחברה? לדעתי כן.

אך הדבר הזה הוא לא בינארי ובפני עצמו רחוק מלהספיק.
זה לא שהמדינה שאתה חי בה לא עושה כלום בכדי למנוע את זה ולהמשיך את הטיעון שכל מי שלא למד ברמה״ש / תל אביב אז המערכת זרקה אותו ללהיות מכונאי זה רחוק שנות דור מהמציאות גם כן.

אני מבין שהטיעון של אלפסי ודומיו ושל אנשי רמה״ש גורם לך להרגיש שהם חושבים שהריח של החרא שלהם מרגיש אחר, אז אנסה לגרום לך לראות את זה בדרך אחרת.

הטיעון שלי שתנאי הכרחי לא פחות בכדי לייצר את המוביליות החברתית הזאת, הוא רצון של ״קרבן הנסיבות״ להשקיע בשינוי בעצמו.

חלק מהאוכלוסייה שעלה מצפון אפריקה ומהמזרח לא נהנה מעודף תקצוב והעדפה של משאבים (דבר שקרה גם בתוך העלייות המזרח אירופאיות אגב).

האם הדבר הזה פוגע בסיכוי להצליח? אכן אכן, אך אלה הם החיים עצמם חביבי, גם מי שהגיע לפה בשנות העשרים דיי נתקע עם חרא, כן…

אך קבוצת ההשוואה הנדפקת המעניינת יותר היא העלייה הרוסית.

הרי הם הגיעו עוד יותר מאוחר גם הם לא נהנו מעודף תקצוב ותעדוף, המעמד החברתי שלהם השתנה דרמטית גם כן בעצם ההגעה לכאן.

איך אתה מסביר את ההשתלבות שלהם מבחינת השכלה? מה אותם לא דחפו להיות נגרים/טכנאים? אך ״קורבן הנסיבות״ הבין שהוא חייב לקחת אחריות על השינוי עצמו, אז דור ההורים נדפק, והלך צעד/שלושה לאחור, אך במהרה הילדים צמצמו פער וכך הלאה.

חלק מהשינוי צריך להיות שהאוכלוסייה תסכים לשינוי ותרצה לערוך אותו, המדינה והחברה לא יכולה להכריח זאת, ואגב בניסיונותיה בטוח תואשם בהסללה כלשהיא.

נ.ב מקווה שבעוד דור השיחה העדתית לפחות תיהיה מיותרת לחלוטין, ושילדי וחברותיהן יתערבבו ברמה כזאת שסופית יגמר הסיפור של אשכנזי/מזרחי, זה מעל הכל אחד הבזבוזים הכי מטומטמים שהצלחנו לייצר כחברה.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

לא אמרתי שכל מי שלא למד ברמת השרון יהיה מכונאי, אבל יש מי שצריך לעבוד פי אלף יותר קשה וגם צריך מזל לצירוף נכון של הנסיבות כדי להגיע לנקודת הפתיחה של מי שזה בא לו בקלות.
אני לא התייחסתי לעדתיות (אם כי ברור שזה שם וזה שזה שם אומר משהו) אבל העליה הרוסית שונה בגלל הנסיבות. בגלל הגודל שלה והתקופה שבה היא הגיעה היא הפכה מהר מאוד להיות קבוצה בעלת הון פוליטי וכלכלי (מפלגות, ערוץ טלוויזיה, רשתות שיווק) ולכן גם יכלה לשמור על המסורת והתרבות שלה. תשווה אותם לאתיופים, לא למרוקאים.
העיראקים למשל נדפקו קצת פחות מהצפון אפריקאים. כי כל הקהילה הגיעה תוך שנתיים ושמרה על קירבה מסוימת למוקדי הכוח (הרבה פחות מהמפלגות הרוסיות ובכל זאת).
והנ.ב שלך מנותק. אם התעסקו בזה כל כך הרבה אז זה לא מבוזבז, זה אומר שיש שם משהו שאולי לך קשה להבין, לקבל ולהכיל בגלל שהרבה פעמים השיח מעוות ותופסים עליו טרמפ, אבל יש בזה משהו.

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

הרוסים עלו 40 שנה אחרי, כשאנחנו כבר עמוק עמוק אחרי כל חלוקת האי שיוויון….

בסופו של דבר, באיזה שהוא שלב, האינדיבידואל צריך לאסוף את עצמו.

איציק 2 באפריל 2017

סליחה, על איזה עליית רוסים מדובר, על הזונות של שנות ה-70 או ה-90. אלו זונות שונות לחלוטין (אני למשל שייך לשנות ה-70 בהן ממש לא אהבו אותי, וזה נכון עד היום. אשתי מאלו של שנות ה-90 ואותה אוהבים הרבה יותר).

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

איציק, אם לא היית קיים, היה צריך להמציא אותך !

איציק 2 באפריל 2017

אז אתה טוען שאני אמיתי?

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

חס ושלום, לדעתי אתה יישות של רנ"ר בינה מלאכותית שיצא מכלל שליטה, וכולנו חלק בניסוי הזה שלך.

איציק 2 באפריל 2017

מזה רנ"ר?\
מה שמצאתי זה, רשות הנמלים והרכבות אבל לא נראה לי מתאים.

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

רשתות נוירונים רבודות – שיטת לימוד לבינה מלאכותית, ואל תשחק לי אותה שאתה לא יודע, הרי אתה תוצר שלה :-)

איציק 2 באפריל 2017

אז תגיד DNN. פעם ראשונה שאני שומע את המונח בעברית. אפילו לא היה לי ניחוש קרוב.
במקרה שלי יותר נכון רשתות נוירונים רדודות.

אורן השני 2 באפריל 2017

לפחות הוא לא קרא לך רנחע"ע..

איציק 2 באפריל 2017

אין לי מוסג מזה, אבל בואו נסגור על קמרשהלור"ל.

איציק 2 באפריל 2017

מוסג ==> מושג

אורן השני 2 באפריל 2017

זה RNN, את התרגום תשלים לבד :)

איציק 2 באפריל 2017

נשגב מבינתי

אריאל 2 באפריל 2017

יש הבדל בין אמפטיה לחלש להורדת רף הציפיות. הורדת הרף היא שגויה כי אדם יכול להתעלות, והיא מסוכנת כי היא מכשירה התנהגויות אבסורדיות ראה ערך המרצחים המסכנים.
בצד השני חוסר הכרה בזה שהחלש חלש וחוסר סיוע ינציח את המצב. אז כן לסייע בכל מה שניתן ומצד שני לא לוותר לעצמך.

סחתיין על הרפרנס לפלייט אוף דה קונקורד.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

אני לא בעד אמפתיה ובטח שלא הורדת הרף. אני רוצה הכרה באי שוויון וחלוקת משאבים להזדמנות שווה.
אני לא עושה מילימטר הנחה לתלמידים שלי שמתבטאים באלימות, אבל אני מבין שלצקצק מולם זה לא מה שיעזור להם או לי.

אריאל 2 באפריל 2017

הפוך – חלוקת משאבים מחדש לא תהיה בחיים. מקסימום יזרקו פה אפליה מתקנת ושם העדפה קטנה. זה לא ישנה את התמונה.
לצקצק לא יעזור. לחנך קודם כל את עצמנו ואז אחרים שאנחנו נהיה בני אדם בלי להסתכל לצדדים.

אנונימוס 2 באפריל 2017

אני חושב שזאת הנקודה החשובה. והקו הזה נחצה בחברה הישראלית במידה רבה. ומי שמרוויח מהלאימות הזאת אלו פוליטיקאים שבונים עליה קריירה צינית במיווחד

אריאל גרייזס 2 באפריל 2017

יפה תומר. אני חושב שהרבה אנשים לא מבינים שזה שאתה מבין מאיפה אלימות מגיעה לא אומר שאתה מצדיק אותה (ולא רוצה להכנס לדיון ימין שמאל אבל זה נכון לגבי הרבה מאוד סוגי אלימות).

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

אבל אריאל, אז זהו, מי אמר שהוא מבין מאיכן היא מגיעה? הוא נותן דוגמה אחת, מי יודע לכמת כמה משמעותית היא מבין כל שאר התהליכים?
בדיוק כמו הטיעון נגד אלפסי שזה שהוא הצליח זה לא אומר שאין פאק, כי הוא מסיק מההתנסות האישית שלו, אז מאיכן אתה מסיק שחרוב מבין את מקור האלימות?

וסתם לצורך ההתפלפלות, נניח שאכן תומר מצא את מקור האלימות (ואגב, ברור שהוא לא מצדיק אלימות בדרך ישירה), אז מה זה אומר?
מעכשיו לא נביא אנשים לקצה? מי מביא אותם לקצה? מה זה קצה? מעצם טבעו הוא סובייקטיבי לא?

אריאל גרייזס 2 באפריל 2017

בוא ננסה לנסח מחדש – לנסות להבין מאיפה האלימות מגיעה לא אומר שאתה מצדיק אותה.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

כן, כמו שגרייזס אמר, אני לא אומר שאני מבין אבל אני מנסה להבין וזה תהליך מורכב כי להגיד לאנשים "קחו אחריות" לא עובד אם לא נותנים להם את הכלים לאחריות וזה נכון לגבי כל אחד מאיתנו בחייו האישיים. זה ברור שהאינדיבידואל צריך לאסוף את עצמו ואני לא חושב שיש אינדיבידואל שלא מעוניין בזה אבל לקחת אחריות זה דבר מאוד קשה וזה מצריך כוח, אם אין לך אותו זה לא יתאפשר.

ערן קאלימי 2 באפריל 2017

נו, אם הייתי קורא את זה קודם אז הייתי חוסך לעצמי כתיבה של סטטוס הבוקר.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

ואיך היית עובר את יום ראשון בלי הלייקים?

ערן קאלימי 2 באפריל 2017

יש בזה משהו.

בני תבורי 2 באפריל 2017

באופן כללי אני אומר שבשביל פוסטים כאלה ותגובות כמו של תומר הוותיק אני כאן. אני מאמין בדיונים כאלה שאין להם כמובן השפעה מיידית על הנעשה במגרשי הכדורגל, אבל כשדיונים כאלה יחלחלו ובמיוחד בהקשרים של תרבות פופ כמו כדורגל, וואלה לך תדע איפה תמצא את הלחם על המים. תודה.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

התגובה בסדר אבל מה הוא מתנשא עלי עם הוותיקות שלו?

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

תומר, הוותיקות זאת תחושת הקיפוח שיוצאת ממני ;-)

בני, אם משתמע משהו פוגעני/אלים/מתנשא מהתגובה שלי, אני מתנצל על זה, כנראה המדיום של כתיבה תוך כדי הכנת ילדים למסגרות מוציאה דברים בצורה פחות מאופטימלית.

אתך/אתכם הסליחה

תומר חרוב 2 באפריל 2017

נראה לי שלא הבנת את כוונתו, הוא דווקא היה מאוד מבסוט מהתגובה שלך והדיון.

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

אז אני באמת דביל ;-)

בני תבורי 2 באפריל 2017

אתה לא. פעמיים.

צור שפי 2 באפריל 2017

מסכים לגמרי עם בני. שאפו לשני התומרים. דיון חשוב.

אסף the kop 2 באפריל 2017

הנה עוד דעה:

כלל לא בטוח שבהיפוך תפקידים (קרי ניצחון חוץ של קרית מלאכי אצל נורדיה, פתיחת פער מהותי בצמרת ובמאבק על העליה), שאוהדי נורדיה לא יגיבו באלימות.

לא שזה מצדיק את ההתנהגות של אוהדי קרית-מלאכי, אלא שיצא לי קצת מהאף ההתנשאות של "קבוצות האוהדים".

אמיתי 2 באפריל 2017

אם היית מתעניין עליהם קצת היית מבין שאין סיכוי בעולם שזה היה קורה. ולפי אלפסי הכתובת הייתה לפני המשחק

איציק 2 באפריל 2017

אז למה הוא לא התלונן עליה לפני זה. יכל גם להביא את התמונה קודם. אני מבין שדווקא הכתובת רוססה אחרי המשחק.

אסף THE KOP 2 באפריל 2017

אמיתי
אתה חי בסרט

אמיתי 2 באפריל 2017

אין סיבה להכפיש סתם. את נורדיה. לא אותי. הם מוציאים את מי שמקלל ביציע. ומגיע להם כל הכבוד על זה. עוד 6 שנים אלהים גדול

אסף the kop 2 באפריל 2017

אז נשמור את הקובץ במועדפים.

כיף ?

אמיתי 2 באפריל 2017

אפשר פשוט לברר לפני שמלכלכים. יותר קשה אבל יותר כייפ וחוסך בזיכרון

פיירמן 3 באפריל 2017

לא מוציאים אף אחד מהיציע. פשוט אין אף אחד שבא ומרגיש צורך לקלל. ואם לדעת מישהו קצת חרגו מהגבול – אז מדברים על זה ברשת החברתית.
כשחרג מהגבול זה אומר שמישהו צעק על שופט.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

אני בטוח שהם לא היו מגיבים ככה ומה שיצא לך מהאף זה שהם יודעים במאה אחוז שהם לא היו מתנהגים ככה ומשליכים מכך שזה יכול לעבוד בכל מקום. ובהקשר הזה אני מפנה אותך לקאלימי שתנסחו יחד כמה אתם שונאים קבוצות אוהדים.

אסף THE KOP 2 באפריל 2017

לפי התגובה האלימה שלך אפשר להבין שזאת רק שאלה של זמן עד שגם אוהדי "קבוצות האוהדים" יעברו לאלימות פיזית.

מ.ש.ל קלאסי

תומר חרוב 2 באפריל 2017

התגובה שלי אלימה?

אסף THE KOP 2 באפריל 2017

מלאת עצבים

תומר חרוב 2 באפריל 2017

יום ראשון בבוקר וגשום, מה יש להיות עצבני?

בני תבורי 2 באפריל 2017

מה גשום, איפה גשום? אצלנו חם וחרבה, עכשיו אני באמת עצבני.

אסף the kop 2 באפריל 2017

מאיך שנתניה נראית

תומר חרוב 2 באפריל 2017

מזל שאתם נותנים עבודה

אסף THE KOP 2 באפריל 2017

ככה זה
אנחנו כבר לא בסכנת עליה

ערן קאלימי 2 באפריל 2017

עוד 6 שנים גם הם יגיבו ככה, חכה.
גם אוסישקין לא קללו 4 שנים, כי משהו חדש מתחיל.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

משהו חדש מתחיל: שואה.

ערן קאלימי 2 באפריל 2017

זה לא חדש. זה אפילא וינטג'. סתם מיינסטרים סחי.

ערן קאלימי 2 באפריל 2017

זה לא חדש. זה אפילו לא וינטג'. סתם מיינסטרים סחי.

אלון 2 באפריל 2017

קיללו מהרגע הראשון
וזה מה שהופך אותם לקבוצת האוהדים הכי מצליחה, הם לא מחפשים להיות משהו שהם לא. הם (גילוי נאות: אנחנו) פשוט הפועל תל-אביב. על הדרך הם גם קבוצת אוהדים, אבל זה לא המרכז. זו רק צורת הבעלות.
אה, ומרגש לראות את האובססיבי אסף דה קופ עם "אבל…" כשהוא נדרש לגנות זריקת אבנים.

אסף the kop 2 באפריל 2017

תזהר רק שההתרגשות לא תגיע ללב
אחרי הכל היא בעיקר נובעת מאי הבנת הנקרא שלך

בני תבורי 2 באפריל 2017

אסי,
מי יפתח שם באלימות, אלפסי? טיקולסקר? נובלמן? שאנן סטריט? דוד עימנואל אוזן? בחייאת, אלה שותים עראק ומנגנים בדרבוקות במשחקים ויש להם אוהדים מכל זרם פוליטי, השתייכות עדתית, מגזר ומגדר שיש בחברה הישראלית.

אסף the kop 2 באפריל 2017

יפה
אם כך, יש ביניהם בהכרח גם אלימים.

בני תבורי 2 באפריל 2017

אסי,
הייתי בשלושה משחקי בית שלהם כולל אחד בו הובסו ללא תנאי בקרב על העלייה לליגה ב'. שום אלימות, לא דבר שקרוב לזה.

אסף the kop 2 באפריל 2017

שוואיה שוואיה

צביקה 2 באפריל 2017

השיער פנים של שאנן סטריט, זה חתיכת אלימות.

אמיתי 2 באפריל 2017

זה צחוק הגורל שדווקא ממשיכי ז׳בוטינסקי בנו לעצמם וילה בג׳ונגל ועכשיו מתפלאים שהקופים ממשיכים לזרוק קוקוסים..צורת חשיבה שאופיינית למנהיגים כמו אהוד ברק שלא מבינים איך המציאות לא מתיישרת לפי התיאוריות שלהם. הבנה היא הבסיס לתיקון או אפילו רק להכלה

תומר חרוב 2 באפריל 2017

לגמרי.

איציק 2 באפריל 2017

בשום אופן לא מכן לקבל את ההגדרה שאהוד ברק מנהיג.

handsome dick manitoba 2 באפריל 2017

מה לגבי ממשיך של ז'בוטינסקי?

איציק 2 באפריל 2017

וואוו, על איזה מהם אתה מדבר, יש כל כך הרבה טוענים לכתר.

ר.בקצה 2 באפריל 2017

המקימים גדלו ביציעי ביתר ירושלים.
אתה
באמת חושב שהם לא מכירים מהי אלימות בכדורגל?

תומאס 2 באפריל 2017

אי ההבנה של ההבדל בין הבנה להסכמה הוא עצמו גורם אלים.
במשך שנים ניסיתי להסביר לאנשים שהתעניינו שאני מנסה להבין את הנאצים. שם זה נגמר. לצערי, אני חושש שהצלחתי להבין חלקים נרחבים מהתופעה, וזו לא הרגשה טובה לדעת שאנשים כאלה יכולים לצמוח, בהינתן הארועים והמדינאים המתאימים, בכל מקום.
נקודה אחרת – העליה הרוסית לא השתלבה. היא יצרה לעצמה מעין אוטונומיה חברתית אלטרנטיבית שלא מתממשקת עם זו המקורית, חוץ מאשר במקום העבודה. וזה לא רע או טוב. זה פשוט ככה. "מזרחים" ו"אשכנזים" חיים ביחד. "רוסים" בנפרד.

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

נניח שאני מסכים אתך (מה שאני לא), אז מה? האם הם לא "התקדמו" האם הם לא שיפרו את חייהם אחרי דור? נגיד זאת כך, בוא נתחיל מזה שרובנו נשתלב יחדיו במקומות עבודה טובים ומכניסים וכך נהיה פחות על הקצה, גם משהו לא?

תומאס 2 באפריל 2017

מאמין ששיפרו מאוד. הליך טבעי(דור הילדים חי טוב יותר מדור המהגרים המקורי). אבל הם לא השתלבו, כפי שהייתי מנסח את המילה במקור, או לפחות עדיין לא. הם יצרו לעצמם מציאות חלופית בה הם חיים לצידינו בצורה הרמונית, שכנראה טובה ומיטיבה להם. אשריהם. לא טענתי שזה רע או טוב.
ויש הרבה "רוסים" שעובדים, ע"פ הגדרתך, במקומות עבודה "טובים". יש כאלו גם שלא. כנ"ל לגבי כל מגזר אחר.
ולא באתי להשוות, רק להאיר משהו לגבי העלייה הרוסית של שנות ה-90, ללא שיפוטיות וואטס סו אוור.
אבל בשבילך אפנה את תשומת הלב שהחברה בישראל הוקמה, במקור, ע"י מזרח אירופים, והשתלבו בה גם מרכז ומערב אירופים. "המזרחים"(מצחיק לקרוא למרוקו מזרח) הגיעו מתרבות אחרת וע"כ היה להם קשה יותר להשתלב, מה עוד שלא ממש הקלו עליהם בגלל מגוון סיבות, חלקן מתוך רצון טוב וחלקן מתוך רוע(אם תרצה, אוכל להרחיב), אבל התוצאה היתה זהה – נסיון "להכחיד" את התרבות שלהם כדי ליצור אחדות "ישראלית", שבמהותה היתה אירופאית לחלוטין(בעיקר מזרח אירופה). ה"רוסים" הגיעו לכאן מאותו מקום בו הגיעו האבות המייסדים של ישראל, כך שמין הסתם, תנאי הבסיס, או המטרות החברתיות(דהיינו צורת חינוך וסגנון תעסוקתי) היו דומות באופן יחסי, כך שקל לראות זאת כאילו הם השתלבו טוב יותר. פשוט היו להם תנאי פתיחה מתאימים יותר.
ושוב, בבקשה, אל תייחס לי כוונות לא לי. אולי עלול להשתמע, מפאת ניסוחים עצלים, איזשהו טיעון בעד או נגד משהו, אבל אין זה כך.

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

קיבלתי, והבהרת את הנקודה שלך, תודה רבה.

handsome dick manitoba 2 באפריל 2017

המדינה אסרה בחוק הופעות באידיש וטרום הקמתה ניהלו מאבקים נגד מי שרצו ללמד בטכניון בגרמנית, אז זה לטעון שהישראליות היתה אמורה להיות אירופאית זה לא סתם עצלני, זה חוסר הבנה מוחלט.

תומאס 3 באפריל 2017

חחח…. אין כמו תגובה מנומקת בשביל לשכנע. ניצחת.

ר.בקצה 2 באפריל 2017

הטיעון שלך הפוך. לקחת את התוצאה הזהה של המקרה שלך והמקרה של נורדיה (נניח, לשם הוויכוח) וממנה השלכת לגבי הלגיטימיות של הסיבות שהובילו לכל תוצאה.
בשיטה כזו ניתן להכשיר כל אלימות, או לחילופין לטעון שכל אלימות פסולה.

Lord Anthony 2 באפריל 2017

הפעם האחרונה שצעקתי על מישהו, היתה במלחמת לבנון השנייה. לא סתם צעקה אחת או שתיים אלא ממש טרחתי הרמתי טלפון יצאתי בכל בכוח על הקצינת חמ"ל האקראית שעמדה בצד השני, . ונכון שצה"ל בכלל והמלחמות המרושלות שמנהלים פה בשנים האחרונות בפרט נותנים הרבה סיבות לצעוק על אנשים העובדה שעברו עוד מעט 10 וחצי שנים מעידה על החריגות של העניין מבחינתי.
כי בעצם על מה יש לי לכעוס, אני מרוויח מעל הממוצע במשק, גר ביישוב בשרון שבו אוספים את הזבל פעמים בשבוע בדייקנות וביום שלישי פעמיים כי טוב אוספים גם את הגזם, יש מערכת חינוך טובה, המועצה מסבסדת את הצהרונים וכל יום ב 9 בבוקר מנקי הרחובות פושטים על היישוב כדי שכשכולם יחזרו הביתה בערב הם יוכלו לצאת לרוץ על מדרכות נקיות. ואם לפעמים קצת מעצבנים אותי ב עבודה / מילואים / חיים (מחק את המיותר) אני יכול לשים את stupid and shallow של ה futureheads בריפיט ולהירגע.
אבל יש אנשים שנקודת הפתיחה שלהם קצת שונה, שמרוויחים מתחת לשכר הממוצע במשק ולפעמים גם מתחת לשכר המינימום, שחיים בסביבה מוזנחת עם מערכת חינוך כושלת, מערכת רווחה לא מתפקדת ובאופן כללי מרגישים שבנוסף ללעבוד קשה הם גם צריכים להילחם בכל העולם ואחותו רק כדי להגיע לנקודת הפתיחה שאני מקבל כמובנת מאליה. אז האנשים האלו כל הזמן כועסים ועצבניים והם לא שמעו אף פעם על ה Futureheads אז הם לא יכולים לשים אותם בריפיט ולהירגע אז הם לפעמים הם גם נעשים אלימים, וכשכל הסביבה שלך כועסת ואלימה אז יש גם אנשים שמנצלים את זה לעשות דברים דברים שלא כל כך מקובלים בחברה.

אז אני לא יודע מה יותר גרוע לשבת בצד ולצקצק על הברברים שזורקים אבנים או לסלוח להם כי הם לא מסוגלים לשלוט בעצמם, אבל נראה לי שהכי גרוע זה להניח שאם אנחנו היינו במקומם בהכרח היינו מתנהגים אחרת.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

יפה. ממליץ לך על הסרט dog days של אולריך זיידל שמתאר אלימות קשה גם במקומות הנוחים ביותר בחברה.

טיפה סרוחה 2 באפריל 2017

התגובה שהכי התחברתי אליה משני הפוסטים,שמה את הכול בפרופורציות וגם גורמת להעריך את מה שיש בידיים.

יריב 2 באפריל 2017

אני די משוכנע שאם הייתי במקומם הייתי מתנהג אחרת, אבל אני גם משוכנע שאם הייתי חי כל חיי במקומם לא הייתי אני.

יואלזיניו 2 באפריל 2017

נראה שלחלק מהמגיבים, הדבר היחיד שיותר גרוע מאוהדי בית"ר מתפרעים, זה אוהדי בית"ר מחונכים. זה יוצר להם דיסוננס שהם לא יודעים מה לעשות איתו.

לא מסובך להבין את אוהדי מלאכי, לכל דבר יש סיבה. ספציפית, הסיבה הפעם היא לא קשורה לזה שהם גרים במלאכי. השאלה מה עושים עם זה. כל ההנחות שהם מקבלים, פוגעות רק בהם. אם אלימות לא היתה אופציה זה היה עוזר בעיקר להם.
בית"ר נורדיה תסתדר כך או כך.

אמיתי 2 באפריל 2017

בקשר למשפט האחרון.
זה שואש הבעיה. נורדיה לא תסתדר אם היא תהיה לבד קבוצה לא אלימה. זה כלים שלובים ואי אפשר לנתק מה שקורה בשאר הליגה מקבוצה אחת ויחידה. זה מלאכותי. כמו כשאתה יודע שלשכן שלך אין איך לקיים סדר. האם עדיין יהיה לך סדר שמח?
כמה שאני מעריך את נורדיה וזה פרוייקט מבורך זה לייבש את האגם עם קשית

יואלזיניו 2 באפריל 2017

אז אתה מציע שנורדיה כן תהיה קבוצה אלימה?
לא רואה שליל הסדר של מלאכי מפריע לאוהדי מכבי תל אביב, הפועל תל אביב, מכבי חיפה או הפועל פתח תקוה.

מה שהיה שם זה חבורה של ילדים שעשו חיקוי של לה פמיליה, כי זה נראה להם מגניב. לא קשור לאיפה הם גרים, וההצדקה של זה לא עוזרת לסיטואציה, רק גורמת ל"נאורים" להרגיש טוב עם עצמם.

בית"ר נורדיה לוקחת אחריות על הקבוצה שלה. אם זה יעבוד וקבוצות אחרות יחקו את זה (לא את המודל של קבוצת אוהדים, את המודל של אפס אלימות) האגם יתייבש. אם לא, אתה מוזמן לייבש את האגם עם שואב אבק.

אמיתי 2 באפריל 2017

אתה קצת מסלף. לא הצעתי שתהיו אלימים ואף אלד לא מצדיק אלימות. המבחן של נורדיה יהיה אם הגישה שלהם תהיה מדבקת.

יואלזיניו 2 באפריל 2017

מנסים. לא יכולים להדביק אף אחד בכפייה.

אמיתי 2 באפריל 2017

ולכן מגיע לכם כל הכבוד. בלי מיניות

no propaganda 2 באפריל 2017

טעות פרוידיאנית?
חשבת על פפ? :)

אמיתי 2 באפריל 2017

מה?..

no propaganda 2 באפריל 2017

נראה לי שהמילה האחרונה בתגובה שלך הייתה צריכה להיות "ציניות".
אם לא אז אני מצטער ולא הבנתי.

אמיתי 2 באפריל 2017

כן. אבל פפ זו האובסביה שלך לא?..(;
ואיך קשור מיניות??
הכל טוב..

no propaganda 2 באפריל 2017

אובססיה יכולה להיות יחס של אחד להרבה :)

MOBY 2 באפריל 2017

תומר, מספיק עם הויתור העצמי.
אני איש מבוגר, מעורבב, ספרדי-אשכנזי או אשכנזי-ספרדי תלוי במה שאני מחליט באותו הרגע!
בר מצווה- אני ספרדי, חתונה – אשכנזי, פסח-ספרדי ברור (אם כי כבר לא שומר כשרות) ליל סדר-יש גפילטע וקציצות דגים, שרים את בצאת ישראל בנעימה ספרדית. אבל חד גדיא גם ביידיש.
אבן – כל ילד בכל עדה זורק אבנים מגיל צעיר, השוני הוא בתגובת ההורים (ללא הקשר עדה). אם ההורה מקבל זאת, או מראה לו מה יכול להתרחש כשאבן פוגשת מצח. ואז החוכמה גם לבנות לילד אישיות של לא נגרר (וזה כבר קשה מאוד, לחץ חברתי או ההתנהגות השבטית היא בעייתית).
בקרית מלאכי כנראה הילד אלפא לא קיבל את שיעור האבן-חלון-מצח יש את זה גם באנשי הפועל ת"א בפוגשם תימני.
נכון להיום, כנראה בנורדיה, יש יותר ילדי אלפא שמבינים את ההשלכות. וזה לא קשור למערכות חינוך.
אבל.
לטובת כולנו, 70 שנה אחרי שבן גוריון עשה את הכי טוב שהוא יכול וחושב ,כדאי כבר לצאת מהמוטיב של השתו-לי אכלו-לי. קרית חיים מזרחית הוציאה אנשים מצויינים. קרית חיים מערבית (קרוב לים- אבל של המזרחים, איך דפקו פה את האשכנזים…) הוציאה אנשים מצויינים. אי אפשר להגיד שבשנות ה-90 לא "דפקנו" את העלייה הרוסית- דוקטורים ומהנדסים הפכו לפועלי ניקיון וחשמלאים בעיקר בגלל שפה וגיל.
אחרת תופעות כמו הגנב מכלוף, או גברת רקב ימשיכו לגדול בקרבנו.
ואני צועק, וצועק הרבה בדרך כלל על הילדים שלי, לרוב בנוגע לבטיחות (שלהם ושל הסובבים אותם), טונים לא נעימים יכולים להתרחש כשאני מדבר עם פקידות ממשלתית ולוחות הזמנים-לצערי זה עוזר!

אריאל 2 באפריל 2017

רק תזכור שהייתה לך בחירה ובחרת גפילטע. יש אנשים שאין להם בחירה ובכל זה יצאו מזה.

איתמר 2 באפריל 2017

אני מניח שהתימני שאליו אתה מתייחס הוא טביב.
אם אכן כך, הטענה בדבר זריקת האבנים של אוהדי הפועל ת״א על ביתו של טביב יסודה בשקר וכזב.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

מעניין שאני לא כתבתי מילה על עדות אבל אתם קראתם.

MOBY 2 באפריל 2017

קיפוח בא עם המשך….

איתמר 2 באפריל 2017

מעניין כמה מאוהדי קרית מלאכי הם גם אוהדי בית״ר ומבחינתם נורדיה נתפסת כקבוצה אליטיסטית ויהירה שקוראת תיגר על קבוצת האם האהובה ועל כן ראוי לשנוא אותה כאילו היתה הפועל או סכנין.
אני לא אתפלא אם קטמון התקבלה בקרית מלאכי באופן ידידותי יותר.

יואלזיניו 2 באפריל 2017

הרבה

איציק אלפסי 2 באפריל 2017

"כי במציאות יש ילדים ברמת השרון שגדלים בגן אנתרופוסופי (שיטה מדהימה, באמת) עם 4 גננותים בכל רגע (ושישה סך הכל בצוות פלוס שני סייעותים כולל החתום) ויש ילדים במקומות אחרים שהולכים לגן עם שתי גננות וסייעת על ארבעים ילד. אז הגננת צועקת ואחר כך המורה צועק אז גם הילד לומד

תומר, מכבסת המילים של "להבין" ו"לקבל" לא רלוונטית כאן. ברגע שאתה אומר דברים כאלה לילד שזורק אבנים הוא שומע "זה בסדר. אתה לא אשם במה שאתה עושה. זה בגלל שדפקו אותך".
אני יודע שאתה מגיע מהמקום הכי טוב שיש אבל בכאב אני אומר לך שבעצם מה שאתה עושה זה לעודד אלימות. וחמור מזה, אתה מנציח את המצב שבו הוא נמצא כי אין לו שום מוטיבציה לנסות לצאת ממנו, הרי ממילא העולם בנוי כך שהוא ידפק אז למה לנסות בכלל?!

דורפן 2 באפריל 2017

מה שתומר אומר לך שהנסיונות להחליף את הסולידריות האנושית הבסיסית בערכים: דת, הדר, פרקי ז׳בוטינסקי, אהבת העם – היא עצימת העיניים הגדולה של תקופתנו. בהתנהגות שנתקלת בה בקריית מלאכי אשמות ממשלות. לא סבתות שלא חינכו לערכים.

עידן. 2 באפריל 2017

אי אפשר להסכים על גם וגם?

אהוד 2 באפריל 2017

גם וגם לא מתאים לאף אג'נדה

תומר הוותיק 2 באפריל 2017

מי הציע להחליף את הסולידריות האנושית הבסיסית? לא מבין את הטיעון הזה דורפן.

יכול לכאוב לי הלב על משפחות מוחלשות/מצוקה מכל רחבי הקשת הפוליטית/גאוגרפית/עדתית ועדיין אני יכול להציב גבול מוסרי/חוקי גם גן בפניהם שאותו אני מצפה שהן לא תעבורנה, איפה זה מתנגש?

אני לא מחפש אשמים, אך אולי אפשר להסכים על הפתרון?

צריך השתתפות של המדינה וצריך השתתפות של מי שאנחנו רוצים במוביליות החברתית שלו, אחד מהתנאים האלה הוא לקיחת אחריות למעשים.
בלי זה, לא מבין איך בכלל אפשר להתקדם למשהו?

דורפן 2 באפריל 2017

זה לא מתנגש, רק שזה לא עובד. זה יותר מדי ״הם לא נחמדים״ של גולדה

אביאל 2 באפריל 2017

דורפן – רעיון הסולדיריות האנושית הבסיסית הוא רעיון חדש מאוד וצעיר מאוד ביחס לערכי הדת לדוגמא ולא בטוח שהיסטורית הוא יתפוס יותר.

תומר חרוב 2 באפריל 2017

לא אמרתי את זה לילד. אמרתי לך.
ולהגיד לילד: פעם הבאה שתקלל לא תלך למשחק הזה הרבה פחות יעיל. לא חושב שמאז הפסקת לקלל, אולי לא בנוכחות אביך.

Lord Anthony 2 באפריל 2017

אני לא יודע אם אתה יותר מנותק או יותר צבוע, אני אקח סיכון וההמר שאתה גם וגם.
הולך ובוכה על כמה ילדים שזורקים אבנים בזמן שאתה כותב פוסטים שמפיצים שנאה וגזענות וחושב משום מה שיש איזה הבדל גדול בינך לבינם.

זינק 2 באפריל 2017

פוסט מעולה תומר.

הדוגמא של אלימות במערכת הבריאות היא דוגמא טובה.וברור לכל אדם נורמטיבי, שאלימות פיזית כנגד אנשי צוות היא בזויה.
אבל יש לא מעט מקרים שאלימות מילולית (כל ביטויי להפוך שולחן וכו׳) אולי סייעה לאנשים לרפא או אפילו להציל חיים של קרוביהם. האם התייחסות כאן צריכה להיות שונה? איך יודעים מתי היא לגיטימית ומתי לא?

Amir A 2 באפריל 2017

אני תוהה, כל קריית מלאכי עמדה שם וזרקה על אנשי נורדיה אבנים? או שזה היה רק קומץ קטן מאוהדי קריית מלאכי שהצליח עכשיו להכתים את כולם? ואם זה היה קומץ אז איך זה מסתדר בדיוק עם אשמת הממשלות, הממסד והשיטה? הרי כל קריית מלאכי נמצאת באותו החרא, לא?

Amir A 2 באפריל 2017

בהקשר הזה, חשבתי פעם על הקטע של תקציבים שניתנים לאנשים משכבות מצוקה בארה"ב. מתחת לרמת הכנסה מסויימת אתה זכאי כאן לבולי מזון, והשאלה שהיתה לי היא למה לא לבנות מערכת שתתנה את גובה התמיכה בדברים כמו הצלחה של הילדים בבית הספר לדוגמא.
באופן כללי תפקידי הממשלה יהיו: (1) לספק כספים לתמיכה; (2) לספק מערכת חינוך שתיתן תמיכה מקסימלית (מורי עזר, כיתות פתוחות לאחר שעות הלימודים כדי שלתלמידים יהיה איפה ללמוד ולהכין שיעורים); (3) לבנות מערכת הערכה שתוכל לכמת האם כל תלמיד באמת מנסה להגשים את הפוטנציאל שלו (כמובן שלא כל אחד יכול לקבל 100 בכל המקצועות. אבל כל אחד יכול לעשות את המאמץ).
תפקיד המשפחות יהיה לוודא שהילדים אכן עושים מאמץ. רוצים את סכום התמיכה המקסימאלי? בבקשה. תוודאו שהילד מגיע לכל השיעורים, שהוא לומד לכל המבחנים כמו שצריך ושהוא משקיע בכל פרוייקט שניתן לו. הילד הבריז מבית הספר ולא טרח להגיש את המשימות שהוא קיבל? את הטענות על זה שהקיצבה שלכם נחתכה ב-20% תפנו אליו ואליכם שלא דאגתם לוודא שהוא עושה את מה שהוא צריך לעבוד.
אחרי הכל, אם אני עובד קשה בשביל הכסף שאני מקבל מהמעביד אין שום סיבה שאתם לא תעבדו עם הילד שלכם כדי להצדיק את הכסף שאתם מקבלים מהממשלה.
תראו לי פוליטיקאי שיריץ משהו כזה ואני אראה לכם חד קרן.

אמיתי 2 באפריל 2017

רעיון הזוי וטוטאליטרי. נוגד הרבה זכויות אזרח ואת עיקרון החירות המקודש במדינה שלך.
השבע לעולם לא יבין את הרעב

Amir A 2 באפריל 2017

ועכשיו תסביר את תגובתך בבקשה. ודרך אגב, כדי לסבר את אוזנך, בשלוש השנים הראשונות שלי בארה"ב הייתי זכאי לבולי המזון הללו. פשוט לא ידעתי את זה אז לא עשיתי בזה שימוש.

אמיתי 2 באפריל 2017

אתה באמת חושב ששאלת האוכל שיש או אין למשפחה תלויה בציוני הילדים ויכולתם הפדגוגית זה מצב בריא? ואם אינני רוצה לשלוח את ילדי לביס? אז אני לא רעב?
מדינות אשר כופות (בפועל) על אזריחהן ערכים נקראות מדינות טוטליטריות

Amir A 2 באפריל 2017

קודם כל למען איכות הדיון הייתי ממליץ להמעיט כמה שניתן בזריקת שמות תואר כגון "מדינות טוטליטריות" וכדומה. בוא נתמקד בתוכן.
דבר שני, יש מדינה שלא כופה בפועל ערכים? הרי מרבית מערכת החוקים זה ערכים. ואם בא לי לרצוח מחר מישהו, אני יכול? או לגנוב? או לא לשלם מיסים?
דבר שלישי, אנא להבא הקפד לקרוא כל מילה בתגובות שאתה מגיב אליהן. בפירוש כתבתי שהקריטריון לא צריך להיות הציונים אלא הערכה האם הילדים עושים את המקסימום הניתן על מנת למצות את הפוטנציאל שלהם. אין ציפיה שכל ילד יקבל 100 בפיזיקה תיאורטית.

Amir A 2 באפריל 2017

ולגבי "אם אני לא רוצה לשלוח את הילד לבית הספר", בבקשה, אל תשלח. אבל תדע שיש לזה מחיר מסויים בגודל הקיצבה שתקבל. כמו כל דבר בחיים יש תוצאה לבחירות שלנו.

אמיתי 2 באפריל 2017

כמה נקודות
בכוונה כתבתי מדינה טוטליטרית. בדיוק הפוך מהרעיון המקורי באמריקה.
מדינה מתוקנת לדעתי צריכה לתת לאזרחיה שיויון הזדמנויות, גם לאלו
שילדיהם לא תלמידים למופת (איך מודדים אם לא עי מבחנים? רק נוכחות?).
יש הבדל בין לא תגנוב כדי שהחברה תוכל להתקיים לבין התנייה בקבלת
סיוע בסיסי בהשגים חינוכיים (מדידים או לא).ככל שהמדינה מתערבת פחות
בחיי האזרח כך יותר טוב. הפחות הזה הוא עדיין הרבה.
אתה שהיית זכאי לבולים אך אפילו לא ידעת על זה רוצה להפוך את הקבלה
שלהם לאפילו יותר קשה..זה מעניין. ועוד כשהבולים הללו משמשים אוכלוסיות
חלשות מראש. גאוני.
תפקיד המשפחה הוא מה שהמשפחה מחליטה. לא המדינה. המדינה צריכה לספק
לאזרחים שלה תנאים שווים ככל האפשר כדי שהם יוכלו לממש את הערכים הטובים
בעיניהם. לא הפוך..
עכשיו בקשר לבולסה פמיליה זה יותר מורכב ממה שגיל כתב וזו בטח לא הייתה תכנית
מושלמת. רק אציין שבאותו הזמן ברזיל חוותה גאות כלכלית אולי הגדולה בתולדותיה
ושאחכ התברר שהייתה גם הרבה שחיתות מסביב לזה. גם תכנית החומש והקולחוזים
של סטאלין הוציאה הרבה אנשים מעוני ואנאלפבתיות. וגרמה לעוד כמה דברים פחות
סבבה.
אין לי ספק שהדרך הטובה ביותר לצאת מעוני עוברת בחינוך. רק זה לא משהו שאפשר
לדחוף לאנשים בגרון ולהגיד להם שיחייכו. אנחנו פשוט לא בנויים ככה. זה ההבדל בין
טבלאות אקסל לדפי וורד. כלכלנים משתמשים באקסל ובני אדם בוורד

Amir A 2 באפריל 2017

המדינה לא צריכה להיות פנקס צ'קים פתוח לאזרחים. בישראל, לדוגמא, יש לך את זה עם הקצבאות למוסדות החרדים. עוד 20 שנה, כשיותר מחצי המחזור שיצא לשוק העבודה יהיה כזה שלא מסוגל להתמודד עם העולם המודרני (יוצאי מערכת החינוך החרדית ומערכת החינוך במגזר הערבי), ולא יהיה לך כסף להתמודד עם הצרכים של הביטוח הלאומי ושאר השירותים שהמדינה צריכה לתת, תדבר איתי על הצ'ק הפתוח עליו אתה מדבר.
הדיון התחיל משאלת האלימות בקריית מלאכי. אני חושב שברור לכולם שמדובר על שילוב בין כשלון של הממסד וכשלון של המשפחות. אני מציע כאן פתרון שמנסה לשלב בין שתי המסגרות הללו מבחינת לקיחת אחריות וקשר בין פעולה לתוצאה. מתוך סקרנות, מה אתה מציע?

אמיתי 2 באפריל 2017

אני הצעתי צק פתוח? ויש השוואה בין זה שתלמיד חילוני מחוייב ללמוד
ליבה וללכת לצבא לזה שבן ישיבה לא עושה את אלו ועוד מקבל קצבה
על זה (!!) לבין תמיכה בשכבות החלשות?
הבעיה בעיירות הפיתוח היא שהם הסטורית קיבלו פחות וסבלו מפריפריאליות
ואוכלוסיות עולים חלשות. עכשיו אני אומר בוא נתחיל מלתת להם חינוך ברמת
המרכז לפני שנכריח אותם להכריח את הילדים ללכת לבתי ספר מקצועיים או
פשוט לא טובים. ברגע שיושקעו בצורה יותר שיויונית ויעילה התקציבים שכבר
יש המערכת תשתפר ותמשוך אנשים טובים גם לפרפיריה.
החבר הכי טוב שלי עושה דברים ברוח זו בירוחם. זה לא פשוט זה לא מהיר ויש
הרבה בעיות. אבל יש שם שיפור דרמטי בכל האספקטים. אפילו בועת נדלן עוד
מעט תהיה שם. אבל בינינו אם הייתי יודע או חושב שאני יודע לא הייתי שומר
את זה לעצמי..

Amir A 2 באפריל 2017

הלוגיקה שלי היא כדלקמן: כלום לא יקרה אם לא תכלול בתוך המערכת שתבנה מחוייבות של ההורים/המשפחה. מכיוון שכולנו עצלנים ומעדיפים שמישהו אחר יעשה בשבילנו את העבודה, ההורים צריכים תמריץ רציני על מנת להיות מעורבים. התמריץ הכי רציני עם הסיכוי הכי טוב לעבוד הוא גובה הקיצבה. לעומת זאת מבחינתך הנתינה של המדינה לא צריכה להיות מותנית בשום דרישה מההורים. נסכים שלא להסכים כאן.

Ljos 2 באפריל 2017

ולאן נכנסים אלו שאין להם הורים או משפחה מתפקדת או פנויה (בגלל שהם צריכים לעבוד מסביב לשעון ואין להם יכולת להכניס עוד עבודה ללו"ז)?

Amir A 2 באפריל 2017

Ljos, וועדות חריגים או כל מנגנון אחר. הדבר הראשון הוא בכלל להגיע להסכמה על העקרון.

אמיתי 2 באפריל 2017

ההנחה שלך שמשום מה הורים עניים לא אוהבים או רוצים בהצלחת
ילדיהם כמוך או כמו הורים "נורמטיביים" היא שורש חוסר ההבנה שלך
את הסיטואציה. החיים ובני אדם הם יותר מורכבים מזה. תפיסת העולם
שלך היא פשטנית.
שוב. בוא ננסה לשפר את בתי הספר הקיימים ומה שהם נותנים (גזר)
לפני שנוציא את המקל. אגב אנחנו מדברים פה על חינוך. גזר תמיד יהיה
יותר יעיל ממקל..אבל תמיד יימצא הצדיק שיצדיק את המקל. הכי קל הכי
ישיר וגם קצת סאדיסטי

Amir A 2 באפריל 2017

אמיתי, נחמד שאתה מחליט מה ההנחות שלי. ואחר כך גם מחליט בעקבות ההחלטה שלך שלי אין מושג בהבנת הסיטואציה. ובסופו של דבר על בסיס זה אתה גם מחליט שתפיסת העולם שלי היא פשטנית. אה, וגם סוגר את הדיון בלקרוא לי סדיסט.
אתה בכלל צריך אותי כאן בשביל הדיון הזה ביננו?

אמיתי 2 באפריל 2017

כל מה שרשמתי הוא תגובה להצעות שלך..

Amir A 2 באפריל 2017

כל מה שייחסת לי הוא לא נכון, יש לך כנראה קושי מסויים בהבנת הנקרא. אבל נעזוב את זה, זה לא הולך לשום מקום.

צביקה 2 באפריל 2017

לא מסוגל להתמודד עם העולם המודרני? בשנה ורבע חרדים הופכים מלא לדעת ABC ולוח הכפל לסטודנטים מצטיינים בתחום המדעים המדויקים (גילוי נאות אני אחד כזה, א"כ ידעתי ABC ולוח הכפל , אבל לא הרבה יותר מכך).

Amir A 2 באפריל 2017

צביקה יקירי, אתה יחיד סגולה.

ר.בקצה 2 באפריל 2017

נו נו,
אלו בעיקר מעשיות
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/803/034.html

צביקה 2 באפריל 2017

אחוז הנשירה הגבוה הוא בעיקר בגלל שמדובר בסטודנטים נשואים וחלקם עם מספר ילדים (בערך חצי מהקבוצה שלי במכללה נשואים), מה גם שאני מכיר כאלו שמצאו עבודה תוך כדי הלימודים ולכן לא היה חשוב להם לסיים את התואר.

איציק 2 באפריל 2017

צביקה, את מה שאתה מקבל בדה באזר שום ישיבה לא יכולה להשלים. יש לך יתרון מובנה. עלה והצלח.

צביקה 2 באפריל 2017

תודה, איציק.

צביקה 2 באפריל 2017

המרצה שלנו לסטטיסטיקה סיפר על מחקר שהוא עשה על ההבדלים בין ציוני סטודנטים חרדים שלמדו בישיבות ולא למדו ליב"ה לאלו שכן למדו ליב"ה במכללה שבה אני לומד, וההבדלים היו מזעריים.
אז בסופו של דבר זו שאלה של רצון להשתלב, מי שרוצה להשתלב יצליח גם בלא לימודי ליב"ה, מי שרוצה להתבכיין יתבכיין גם עם לימודי ליב"ה.

Lord Anthony 2 באפריל 2017

אומרים שחצי אמת גרועה משקר. כששיעור הנושרים הוא קרוב ל 70% אז אין מה להשוות.
אתה בעצם אומר שהשליש העליון של תלמידי הישיבות, כלומר אלו שהצליחו להתגבר על כל הקשיים וממש לסיים תואר מגיעים לאותם הישגים כמו של אנשים שהיו עסוקים בתיכון בלא לעשות כלום ובגלל זה מצאו את עצמם במכללה.

צביקה 2 באפריל 2017

אלו לא השליש העליון של עולם הישיבות, צר לי לאכזב אותך אבל השליש העליון של עולם הישיבות נשאר בישיבות ולומד תורה, אלו שיוצאים ללמוד אלו הפחות מוצלחים.
והערה: מאיפה לקחת את הנתון של 70%, אני מכיר 50%.
לדעתי סיבה נוספת לשיעור הנשירה הגבוה (חוץ מאישה וילדים) היא ששיטת הלימוד בעולם הישיבות היא שונה לגמרי מהשיטה באקדמיה, בעולם הישיבות אין למשל שיעורי בית ומבחנים, כך שגם תלמידים מצטיינים לא מתמודדים עם מצבים שדומים בכלל לאקדמיה ולכן קשה להם להשתלב שם, לא בגלל לימודי ליב"ה.

גיל שלי 2 באפריל 2017

היה משהו דומה בברזיל, זה נקרא בולסה פמיליה. משפחות קיבלו תמיכה גדולה יותר כאשר הראו שהילדים הולכים לבית ספר, ומקבלים חיסונים.

no propaganda 2 באפריל 2017

עבד?

Amir A 2 באפריל 2017

מעניין, לא ידעתי. יש לך יותר פרטים? משהו כמו נתוני פשיעה ובריאות במקומות בהם זה התקיים ומקומות בהם זה לא?

אריאל גרייזס 2 באפריל 2017

עבד בענק. הוריד את אחוז האנלפביתים בצורה דרמטית

Amir A 2 באפריל 2017

אתם רציניים?

גיל שלי 2 באפריל 2017

התכנית היתה הצלחה מסחררת בעידן לולה, לא עקבתי אחריה מאז

Amir A 2 באפריל 2017

מה אתה אומר! זה מעניין.

Motti 2 באפריל 2017

מחינוך אנתרופוסופי יוצאים יותר חולי נפש מכל חינוך אחר… הייתי בהוסטל אני יודע…

עומר 2 באפריל 2017

https://www.facebook.com/iba.channel11/videos/1460968800602153/

"כל כך קל לאמץ ערכים כשיש לך פנאי"

דורפן 2 באפריל 2017

וזו התגובה המנצחת

איציק אלפסי 2 באפריל 2017

לגמרי

MOBY 2 באפריל 2017

עוד פנינה מבית הערוץ הראשון.

סימנטוב 3 באפריל 2017

מצויין

אופיר 3 באפריל 2017

אהבתי מאוד, אבל לא צריך להיות בן אצולה כדי להאמין שאלימות היא דבר רע (ובזה עוסק הפוסט).

handsome dick manitoba 2 באפריל 2017

מתסכלת אותי ההנחה שצריך גן אנתרופוסופי ותיכון עיוני כדי לא לזרוק אבנים על קבוצת אוהדים שיש בה ילדים. גדלתי בחינוך לא אנתרופוסופי בעליל ובתיכון מקצועי במקום שג'וב בבתי זיקוק היה מקביל לזכיה באח הגדול. לא אני ולא חברי הפכנו לבבונים. מי שבא כזה מהבית נשאר כזה.

מצד שני, אם אוהד הפועל שפורץ למגרש באמצע משחק ותוקף פיזית שחקן יריב מקבל שלושה חודשים בכלא (בנאדם עם הרשעות קודמות) וראיון מפרגן בעיתון לאנשים חושבים אחרי שהוא משתחרר, מה אתה מצפה מילד טמבל בן 12? המדינה משתמטת מאחריותה הבסיסית, שהיא להגן על החלש.

אלון 4 באפריל 2017

המעשה שלו הרבה פחות חמור מאשר זריקת אבנים או הדקירות של אוהדי מכבי בכדורעף

אסף THE KOP 4 באפריל 2017

תמשיך לעודד אלימות

Ollie Williams 4 באפריל 2017

עכשיו תראה לי מישהו שהשתמש בפואד הגיבור שלך כדי להצדיק את דקירות

אבי 2 2 באפריל 2017

נהדר תומר.

אוף טופיק: ערן לוי נותן חודשיים של גולים מרהיבים לקלטת – ותומר חרוב והעולם שותקים להם.

תומר חרוב 3 באפריל 2017

צודק. נדבר על ערן לקראת בני לוד

דוד 2 באפריל 2017

גם אם השבע לעולם לא יבין את הרעב, כללי המוסר חלים גם על הרעב. זה הרעיון של "בר מצווה". לא משנה מי אתה ומה עשו לך. מהגיל הזה אתה אחראי לטוב ולרע

Amir A 2 באפריל 2017

בדיוק. ומתאים גם למה שאופיר כתב אחריך. המונח accountability ׁ(היו כבר כמה נסיונות בדהבאזר לבוא עם מונח מקביל בעברית שלא צלחו) צריך לחול על כל אחד ואחד.

אמיתי 2 באפריל 2017

"חמלה אמיתית היא יותר מאשר זריקת מטבע לקבצן. היא ההבנה שמערכת המייצרת קבצנים צריכה להיבנות מחדש." ~מרטין לותר קינג ג'וניור

Amir A 2 באפריל 2017

אלוהים אדירים, אמיתי. בגלל "אידיאליסטים" כמוך המערכת התומכת בחלשים בחברה נשארת דפוקה, אבל כל ה"אידיאליסטים" מטעם עצמם, בין אם מימין ובין אם משמאל, משום מה אף פעם לא רואים את הדבשת של עצמם.
המערכת אכן דפוקה, וצריכה להיבנות מחדש. ואחד הדברים הכי דפוקים במערכת זו העובדה שהיא לא מכניסה לשקלול המערכים שלה גם את אחריות אלו המקבלים ממנה תמיכה. אבל לא, זה לא הולך טוב עם האידיאל של "חמלה" וכל אידיאל דפוק אחר שתשלוף מהשרוול. העולם היה מקום הרבה יותר טוב אם היו מנהלים אותו על בסיס פרגמטיות ועובדות מאשר על בסיס "אידיאלים" אבל את זה "האידיאליסטים" אף פעם לא יבינו.

Amir A 2 באפריל 2017

וכן, IMAGINE של ג'ון לנון הוא אחד השירים הכי שנואים עלי.

אסף the kop 3 באפריל 2017

שיר נורא ואיום

אמיתי 3 באפריל 2017

חמלה איננה אידאולוגיה…כל מחקר שאני מכיר קושר עוני לכל הבעיות
שדיברנו עליהן. כל הניסיון שלי בחינוך ודברים שקראתי מראים ששיטת
המקל לא עובדת. אממ. איזה עובדות יש לך להציג? האם ההצעה שלך
ממקודם איננה עוד מאותו הדבר? מה פרגמטי בה? (בישראל יש כבר חוק
חינוך חובה..) מה פחות אידאולוגי בדבקות שלך בקונספט "העניים אשמים בעוניים"?

Amir A 3 באפריל 2017

טוב, אני אחזור על זה שוב לאט כדי שתבין מהר:
1. אני לא טוען ולא טענתי שהעניים אשמים בעוניים.
2. אני לא טוען ולא טענתי שהורים עניים לא רוצים בהצלחתם ילדיהם באותה מידה שאני רוצה בהצלחת ילדי.
3. אני לא טוען שהמדינה לא צריכה לתמוך בחלשים. להיפך, המדינה צריכה וחייבת לתמוך בחלשים.

ואחרי שיישרנו את ההדורים כאן אז בוא נעבור לפרקטיקה:
כשמישהו צריך להשקיע משהו בשביל לקבל משהו, הדבר שהוא מקבל נתפס כבעל ערך רב יותר מאשר אם הוא מקבל את זה בחינם. הייתי שולח לך מאמרים בנושא, אבל רוחב הפס שלי לא מספיק כדי להעביר לך את כל המחקרים שהראו את זה. כל כך פשוט, כל כך נכון. ולכן מה שאני אומר הוא כדלקמן:
1. צעד ראשון הוא לקבוע מינימום הבטחת הכנסה מהמדינה, כזה שיאפשר לאנשים להמנע מרעב. למה הכוונה? אני יכול להעיד שבארה"ב, לדוגמא, אנשים עושים שימוש בבולי המזון בשביל לקנות ג'אנקפוד שהורג סוסים. כמובן שאחר כך את הוצאות הטיפול הרפואי בסכרת שלהם גם כן יפילו על המדינה. זה חייב להיפסק. צריך להקבע סל מחייה הוגן שאותו תספק המדינה למי שצריך בלי שום התניה, אבל תמיכה ממשלתית זה לא בית זונות (ותסלח לי על השפה).
2. צעד שני הוא לקבוע סף תמיכה נוסף מעבר לתמיכה המיידית מסעיף 1. השלב הזה כבר יהיה תלוי במקבל התמיכה עצמו, כפי שציינתי עד כה. מבחינתי שהסל הזה יכיל עוד דברים מעבר למזון. שיכיל דברים כמו תמיכה בקייטנות קיץ, כרטיסים לאירועי תרבות, תמיכה בקניית רהיטים נצרכים או מכשירי חשמל. על הכל אפשר לדון. רק שעל מנת להיות זכאי לתמיכה הזו המקבל צריך להביא משהו לשולחן מהצד שלו.
3. כדי לוודא שהסיפור הזה יעבוד הייתי מתחיל דווקא עם לספק למשפחות בחצי השנה הראשונה עזרה מהמדינה שכוללת גם את סעיף 1 וגם את סעיף 2, ללא כל התניה. רק אחרי חצי שנה הייתי מתחיל להתנות את סעיף 2 בקריטריונים להתנהלות מצד המקבל. הסיבה לכך היא שידוע כי ברגע שיש לך משהו, התוחלת שלו נתפסת כגבוהה יותר מאשר אם אין לך אותו. משפחות ילחמו יותר על מנת לא לאבד את התמיכה של סעיף 2 אם כבר יש להן אותה מאשר על מנת לקבל אותה מלכתחילה.

כל כך פשוט ואני לא מבין, בחיי שאני לא מבין, מה הנקודה שלך.

אמיתי 3 באפריל 2017

הבנתי שהתפנה תפקיד ב״האח הגדול״. להעביר את הרזומה שלך?

יוסי מהאבטיחים 3 באפריל 2017

אמיר- מה אמור הנתמך להביא לשולחן?

Amir A 3 באפריל 2017

הדבר שאני ציינתי נגע למשפחות עם ילדים. להראות שהילדים הלכו לבית הספר, אבל לא בשביל לדפוק כרטיס אלא באמת השקיעו וניסו למצות את הפוטנציאל שלהם עד כמה שניתן. באופן שכזה האחריות על מידת העזרה שהפרט מקבל מהמדינה (ושוב, לא מדובר על הנושא של תזונה מספקת, כי עזרה בנוגע לזה לא צריכה להיות תלויה בדבר) היא על הפרט עצמו ועל משפחתו.

Amir A 3 באפריל 2017

אם מדובר במשפחות עם אלכוהליסטים או מכורים לסמים אפשר לדרוש השתתפות בתוכניות גמילה. יש מספיק דברים שהנתמך ומשפחתו/ה יכולים להביא לשולחן.

ר.בקצה 3 באפריל 2017

אחריותיות. יש מילה כזו.

אופיר 2 באפריל 2017

הלכתי לתיכון בעיירת ספר, כנראה עונה על ההגדרה של עיירת פיתוח. ההורים של חברי לכיתה היו ברובם נגדים בצה"ל או במשטרה, או עובדי כפיים במפעלים המקומיים, והם גידלו פשוט קלאסה של ילדים.

את המינון הכי גבוה של תרבות ערסית לפנים קיבלתי באפיזודה הקצרה שבה לימדתי את בני התפנוקים של המשק הישראלי.

לא קונה את הרטוריקה שפוטרת את ההורים מאחריות כלפי ההתנהגות של הילדים שלהם בגלל מצב סוציו אקונומי. דוגמא אישית מהבית מאפילה על 1000 בתי ספר פרטיים.

shohat 3 באפריל 2017

הפסד של קבוצת כדורגל שאתה אוהד איננו סיטואציית "קצה" מעוררת אימה. אנחנו גם יודעים שאירועי אלימות וזריקת אבנים בכדורגל לאו דווקא קשורים להפסד או ניצחון. הבעיה היא הנורמה של אווירה/סביבה של שיח מוקצן עם ביטויי שנאה ואלימות, כחלק מ"משחק חברתי". כאשר אדם מרים אבן כדי לזרוק אותה בסיטואציה כזו, ברוב המקרים הוא לא עושה זאת באמת כביטוי לשנאה או מצוקה, אלא בעיקר בגלל לחץ חברתי ורצון להשתלב או להתבלט בקרב הקבוצה. התופעה הזו איננה ייחודית לכדורגל אלא נפוצה בהתקהלויות המוניות בהן השיח והאווירה מוקצנים (הפגנות למשל). אווירה של שחרור רסנים וחוסר רציונאליות בחסות הלהט הקבוצתי. הנושא המעמדי/שכבתי בסיטואציות האלה קשור אולי, בין היתר, לשאלה מה וכמה יש לך להפסיד – זה בכל זאת גורם מרסן משמעותי שקשור כמובן גם לדימוי העצמי.
מה שאני טוען הוא שהאווירה ואופי השיח סביב הכדורגל הוא הגורם המכשיל. אלפסי ושותפיו מנסים כל כך לשנות זאת, וצריך לחזק אותם.
לא הייתי לוקח את הדיון הזה למקום של אבחנה מעמדית או גיאוגרפית ובוודאי שלא אתנית. השינוי הדרוש הוא באופן שבו מתייחסים לספורט ומדברים עליו. הדרך היעילה ביותר לעשות את זה, לדעתי, היא לגייס את השחקנים לדבר על זה, ולתת דוגמה של תחרות שלא שוללת חברות. זה לא יקרה ביום אחד אבל אין שום סיבה ששיח של אוהדי ספורט יהיה אלים ומוקצן. זה בסך הכל מקום להפגנת יכולת, מחויבות, אסתטיקה ובידור.

פיירמן 4 באפריל 2017

על האבנים (לעתים בקבוקים, לעתים קרשים ובלוקים) שאוהדי קרית מלאכי זרקו שמעתי גם ממשפחות של אוהדי מכבי שעריים, משחקן עבר בליגות הנמוכות שתיאר את זה כמקום הכי אלים שבו הוא שיחק, מאוהדי מכבי יפו, ממנהל של גבעת זאב, ואפילו חזיתי בתחילתו של אחד כזה עם האוהדים של עירוני אשדוד בתחילת העונה.

לפני טיפול בבעיה השורשית של החינוך, יש שם כמה אנשים שצריך להרחיק ממקום שאליו מגיעות משפחות נורמטיביות שרוצות לראות משחק כדורגל, ולחגוג תוצאה טובה.

Comments closed