הפועל עכו נמכרת. בעצם היא לא נמכרת כי אף אחד לא משלם אלא שהיא מועברת, כלומר זכויות הניהול שלה מועברות. למי הן מועברות? תלוי את מי שואלים. בוואלה כותבים שאלו עדי קריספין ודן לובלסקי ואילו בספורט חמש זהו עדי קריספין שמייצג קבוצה של משקיעים, ביניהם לובלסקי, שיקחו את זכויות הניהול לחמש שנים. בתמורה לזכויות, קבוצת המשקיעים תתחייב להכניס למועדון בכל שנה 1.5-2 מליון ש"ח (ואם כבר "מתחייבים" אז למה הסכום לא קבוע?).

עד כאן טוב ויפה. מה המשקיעים רוצים לקבל בחזרה? "אחוזים ממכירה עתידית של שחקנים". לובלסקי עצמו הוא סוכן שחקנים. כלומר, העולה החדשה לליגת העל, הפועל עכו, תהפוך להיות בית גידול לשחקנים שימכרו לקבוצות גדולות יותר בארץ ובאירופה והרווחים או האחוזים או איך שהם לא קוראים לזה ילכו אל המשקיע, לא נניח אל המועדון כדי שהוא ימשיך להשקיע ואולי יצליח לגדול.

מי הם הבעלים החדשים? לובלסקי כאמור הוא סוכן שחקנים, בלגי-יהודי (היה חשוב לציין באתרי הספורט) שתיווך מעברים של שחקנים ישראלים לבלגיה וגם את דמבאלה לטוטנהאם ובעבר היה מועמד לקנות את הפועל פ"ת (איך לא). הידד לסוכן העל. הבחור השני או הנציג של הקבוצה (שוב, תלוי לפי איזה אתר) הוא עדי קריספין שכבר הספיק להתראיין אתמול לספורט חמש ולספר על קבוצת המשקיעים:

"אלו אנשים שיש להם כסף, יש להם אקדמיה בברזיל ואנטרוופן רוצים להקים אקדמיה פה בארץ. הם לא מיליונרים והם לא מיץ' גולדהאר. אחד מהם הוא דן לובלסקי, סוכן שחקנים כבר למעלה מ-20 שנים והוא מתעסק ביהלומים באנטוורפן היתר אני מנוע מלהגיד, אבל אלו אנשים מוכרים מהספורט". בקיצור, אקדמאים.

קריספין אמר עוד משהו על הבעלים הצפויים: "אני מקווה שבהמשך יגיע קצת יותר קהל למרות שזה לא מעניין את הרוכשים".

לא מעניין אותם. בשביל מה קהל ובשביל מה צופים בכדורגל הישראלי? את מי זה מעניין בכלל? טוב, זה לא חדש. אבל מה שמעניין זה שזו לא פעם ראשונה שקריספין מתראיין. הוא התראיין בוואלה ביולי 2015, שם בתור ה"יועץ המקצועי" של הפועל תל אביב וסיפק את הכותרות הבאות: "הפועל תל אביב נבנתה להתמודד עם מכבי" "באנו עם רעיון שצריך לשנות הכול, רואים לטווח ארוך". "רוצים את רייכרט, הוא שווה את ההשקעה". "לכבירי יש את הזמן והיכולות להיות בפרונט". ללא ספק איש עם חזון.

היום הוא מסביר שהוא מעולם לא היה מועסק של הפועל ת"א וגם אז הוא מציג את עצמו כאיש נדל"ן. מה הסמיך אותו להיות יועץ מקצועי מעבר לכך שהיה מאמן נוער לכמה שנים? זה מה שהוא סיפר על תפקידו לעירד צפריר בהארץ: "נסענו (לספרד) כדי שאמחיש להם איך עובדת השיטה, בעקבות המשבר הכלכלי בספרד נכנסו הרבה משקיעים חיצוניים שעזרו לקבוצות לרכוש שחקנים בעלי פוטנציאל. המטרה היתה למצוא משקיעים שידאגו למימון שחקנים עבור הפועל ובעתיד יראו אחוזים מהשבחתם ומכירתם".

ועירד עצמו מוסיף באותה כתבה: "הפועל במתכונתה החדשה היתה אמורה לעבוד בשיטה המזכירה פעילות של קרן הון-סיכון. מדובר בשיטה מסובכת ובעייתית שכן כל הנושא של בעלות צד ג' על כדורגלנים הוא תחום אפור. מספר קבוצות – בעיקר בספרד, פורטוגל ודרום אמריקה – השתמשו בה למימון שחקני רכש צעירים. זו גם דרך אלטרנטיבית עבור סוכני שחקנים להגדיל את הכנסותיהם. בשנים האחרונות החלה פיפ"א להיאבק בתופעה, בין היתר בשל החשש שהיא מקלה על הלבנות הון."

אז האם ההעברה של הפועל עכו כשרה? האם היא נכונה לכדורגל הישראלי? האם היא משרתת את הציבור שבין היתר מממן את הפועל עכו (גם עם בעלים חדשים)?

אין לי תשובות, זה פוסט של שאלות. ולא היה מסובך מידי לחבר כמה כתבות וציטוטים כדי להגיע למספיק תהיות על הדבר הזה. להפועל עכו אין מי שישמור עליה. את התקשורת היא לא מעניינת, מבחינתה זה דווקא נחמד שיש על מה לדבר עכשיו (ואת קריספין בכלל שואלים יותר על הפועל מאשר על עכו) ויהיה נחמד עוד יותר אם יהיה על מה לדבר בעוד שנתיים אם הסיפור הזה יתפוצץ לכיוון הלא נכון. לעכו יש אוהדים מעטים מאוד, הם בטח לא פקטור בסיפור הזה בשביל אף אחד. וההתאחדות או המנהלת? הן כבר נתנו לגרועים יותר לעבור את המחסומים שלהן.

 

 

רטוריקה של התקרבנות
נתניה חוזרת!!