תנו להם לשחק! (לקראת עכו)

זה לא הזרים, אלו החריגים.

קודם כל, הבה נפצח בשיר:

איך יודעים שבא אביב?
מסתכלים סביב סביב
ואם רואים שהוא עם הכדור מרהיב
ואם רואים שעל הדשא הוא מלהיב
ואם האוהדים קופצים
אחרי אסיסט מהסרטים
אז יודעים אז יודעים
שבא אביב שבא אביב
אז יודעים שבא אביב

איך יודעים שבא אביב?
מסתכלים סביב סביב
ואם רואים חילוץ כדור ברחבה
ואז מיד שהוא יוצא להתקפה
ואם האוהדים שרים
את כל חיי ומשתגעים
אז יודעים אז יודעים
שבא אביב שבא אביב
אז יודעים שבא אביב

את השער הנהדר מול ב"ש כבש אביב אברהם שכבר זכה לכתבה יפה בוואלה שבעיקר מראה שוב כמה אמייה טגה הוא אדם עצום. ואביב באמת כדורגלן נהדר שכיף לראות אבל כמו שמוזכר בכתבה, זה לא היה רחוק שהבחור הזה, על אף הכישרון שהוא הציג כבר מגיל נוער, היה הולך לאיבוד בכדורגל הישראלי. אז קרה שהגיע סלובו והחליט שהוא נותן לו צ'אנס ולא מביא שחקן אחר על העמדה שלו וקרה שטגה הכווין אותו אבל לפני שנה אף אחד לא חשב שאביב אברהם יהיה שחקן בליגת העל.

יכולות להיות לכך כמה סיבות אבל בעיני, הסיבה העיקרית לכך ששחקן שכבר עבר את גיל 21 עדיין נחשב לכישרון צעיר בישראל היא התופעה של חריגי הגיל בקבוצות הנוער. אביב עשה את הבכורה בהרכב הבוגרים כבר בעונת 13-14 אצל יוסי מזרחי והראה ניצוצות אבל מאז הוא שיחק בעיקר בקבוצת הנוער. במקום לצבור ניסיון בכדורגל בקצב גבוה ופיזי, השתמשו ביתרון שלו על בני גילו כדי להשאיר את קבוצת הנוער בליגה. וזה לא הסיפור היחידי. באירופה שחקנים בני 19 כבר מובילים קבוצות דרג ב' וכאן שולחים אותם לשחק מול בני 16-17 בשבתות בבוקר.

וזה גם מתחבר לדיון שדורפן פתח בקשר לזרים ולכדורגל הקפריסאי. אני חושב שהגבלת הזרים נכונה לליגה הישראלית וגם הקלת המס שבאה יחד איתה, כך היא אמורה לאפשר לקבוצות להביא זרים יקרים ואיכותיים יותר שישולבו עם השחקנים הישראלים. אבל כששחקנים צעירים מקבלים את ההזדמנות שלהם בבוגרים רק בגיל 21 כבר נוצר פער משמעותי בינם לבין הזרים והם יוצאים לאירופה (אם בכלל, כי קבוצה כמו מכבי תל אביב לא יכולה לוותר על הישראלים הבכירים שלה בלי תחליף) רק לקראת שיא הקריירה ונקלעים לקשיים בהתאקלמות שנובעים מהפער הזה בדיוק (זהבי, אצילי וכו')  וכל זה בזמן שלמכבי תל אביב ולמכבי חיפה יש קבוצות נוער מצוינות שדורסות את הליגה ואפילו מצליחות במסגרות אירופאיות (עם חריגי הגיל כמובן).

קחו לדוגמא את פאדי נאג'ר ממכבי תל אביב שנחשב כבר שלוש שנים לכישרון מאוד גדול בגילאים הצעירים (היה בנתניה, עבר להפועל ואחר כך למכבי ת"א). הוא נבחר לשחקן המצטיין בנוער של מכבי תל אביב בשנה האחרונה ומשחק בעמדה של בלם/מגן שמאלי שתמיד יש בה מחסור של כשרון. הוא חגג 19 במאי האחרון ולמיטב ידיעתי משחק הבוגרים היחידי שלו היה לפני שנתיים בגביע הטוטו בנתניה. גם בעונה הקרובה הוא יכול וישחק כחריג גיל. מכבי ת"א העדיפה להחזיר את אופיר דוידזאדה מחו"ל במקום לתת לו ולשון גולדברג (שהיה מצוין בהשאלה בעונה שעברה בבני יהודה) להתחרות על מקום בהרכב. במקרה הטוב (למרות שזה לא נראה כך, אולי רק בעונה הבאה אחרי שהוא יחגוג 20!) ישאילו את נג'אר לקבוצה בלאומית שתיתן לו קצת דקות בוגרים סוף סוף, אבל הפער בינו לבין הצעירים האירופאיים שכבר משחקים בליגות קשות (ולא בהכרח בכירות) כבר נפתח. לא מדובר רק בקבוצה עם שאיפות גדולות כמו מכבי תל אביב שמייבשת שחקנים בצורה הזו, זה קורה בהרבה מועדונים ישראלים. אז אם הכדורגל הישראלי רוצה להבין לאן הוא הולך, גם ברמת המועדונים וגם ברמת הנבחרת, שיתחיל להסתכל על חריגי הגיל שמקשטים את הסגל הרחב שלו ויחשוב לעצמו מה הוא רוצה לעשות איתם, כי לא תמיד יהיו את טגה וסלובו שיבואו ויתנו את הצ'אנס וההכוונה.

 

לסגור את החלון (לקראת מחזור 3 בפנטזי)
העם נגד הנבחרת

תגובות

 • Amir A

  זה מעניין! מה הרציונאל של קברניטי הקבוצות להשאיר את השחקנים הטובים כחריגי גיל? מה כל כך חשוב בזכיה באליפות הליגה לגילאי 16 שבשבילו שווה להשאיר יהלומים לא מלוטשים בליגה הזו במקום לקדם אותם לעולם האמיתי?

  • תומר חרוב

   הרציונאל הוא שזה פשוט אפשרי אז למה לא? יש חשיבות לכך שקבוצת נוער תהיה תחרותית (בילדים לא, אבל חשוב ששחקני נוער יתרגלו לתחרותיות ברמה המנטלית) ויש מאמנים שהעבודה שלהם נמדדת בכך. זה בעיקר חוסר בחזון ולאו דווקא איזה רציונאל שאפשר להסביר אותו וכשהחוקים מאפשרים את זה אז זה קורה וכל אחד ירצה להשתמש ביתרונות שניתנים לו.

   • יניב פרנקו

    במכבי חיפה הוציאו לאליפות הנוער האחרונה חולצה למכירה - אומר הרבה, כמעט הכל

    • תומר חרוב

     טוב, זה מה שנשאר להם...

   • קורא בין השורות

    יכול להיות שבחלק ממחלקות הנוער נהנים מהתצוגות של חריגי הגיל כי זה משפיע על היכולת לשווק אותם (את החריגים עצמם לקבוצות ואת התצוגות למי שחושב אם לבוא ולשחק אצלם)?

  • מתן גילור

   אמיר, הראציונל הוא שמתחילים לשלב את השחקן בקבוצה הבוגרת עפ"י רוב הוא לא מקבל מספיק דקות. כדי שימשיך לשמור על כושר משחק ובעיקר לצבור עוד זמן מגרש נותנים לו במקביל לשחק גם בקבוצה הנוער. מה עושים בפועל זה כבר עניין אחר.
   לדעתי, קבוצות בת היו פותרות את כל הבעיה הזו, אבל יש מי שחושב שגולדהאר ושחר צריכים לדאוג לעתיד של סכנין ורעננה. אם היתה להם בת קבוצה בליגה א'-לאומית, השחקנים האלה היו משחקים מול בוגרים מגיל 17.5.

   • גיא זהר

    מתן אפשר להפוך אותן בפועל לקבוצות בת כמו שמכבי עושה עם ביתר רמלה. נגיד מחיפה יכלה לשתף פעולה עם נשר לדוגמא

    • מתן גילור

     לא, אי אפשר, כי קבוצת בת זה משהו שונה. רמלה אינה קבוצת בת של ת"א, אלא משתפת איתה פעולה.
     הקבוצות הקטנות שלא מסוגלות לייצר לעצמן שחקנים כמובן שיטרפדו את המהלך, אבל אני חושב שאם ייתנו לזה הזדמנות תלת שנתית יראו איך יותר שחקני בית של הגדולות משתלבים בקבוצה וגם איך אלה שלא יוצאים בסופו של דברים שחקנים טובים יותר.

     • גיא זהר

      ברור שזה שונה, אני רק לא רואה איך פרט למכבי ואולי מחיפה קבוצות משקיעות מכספן בעוד קבוצה. מי יעשה זאת? אלונה שמשקיעה את המינימום הנוער? טביב? הרבה יותר זול לשפשף שחקנים בקבוצות אחרות כמושאלים או כשיתוף פעולה

      • אחד העם

       מי שלא יגיע לקבוצת האם (מכבי / חיפה וכו) יתפזר בשאר קבוצות ליגת העל.
       ככל שצעדים רגולטורים , כאלה או אחרים, יובילו להביא יותר שחקנים צעירים לרמה הנדרשת בליגת העל, הרי שהם פועלים לטובת הליגה כולה.

 • רינוס מיכלס

  ולתפארת " מה עשה הנוער ? " וקידוש תוצאות משחקיו ...

 • Ljos

  לא מדברים מספיק על כמה אמייה טגה אחד האנשים הטובים שיש.

  • איאן ראש

   +1

 • יניב פרנקו

  חריגי גיל זה אחד הדברים החלמאיים בכדורגל הישראלי - חלוץ בן 19 מכה בלם בן 17 וחושב שהוא תותח - חוגג 20 שערים בנוער וגורם למערכת להאמין שגדל טאלנט ואז הכל מתנפץ .

 • השמן

  יפה תומר! מסכים לחלוטין, נושא הזרים רחוק מלהיות הבעיה בכדורגל שלנו לכאן או לכאן, נושא גידול השחקנים לעומת זאת....
  אגב לדעתי גם בכדורסל יש בעיה דומה של אי מתן צ'אנסים לצעירים.
  עוד בעיה בהקשר של שילוב צעירים זה נושא המסגרת של ליגת המילואים שלא קיימת.

 • יוני

  אמר ואן-לייבן המנהל הספורטיבי של מחלקת הנוער במכבי תל אביב, שעד שלא תהיה כאן ליגת מילואים הכדורגלן הישראלי לא ידביק את הפערים עם עמיתו האירופי.
  ליגת מילואים יכולה לאפשר לקבוצות ליגת העל להריץ שחקנים בגילאים האלו תחת המטריה המקצועית של המועדון ולאו דווקא בביתר רמלה תל אביב למשל. תארו לכם תרחיש שזו עולה לליגת העל, איך בדיוק היא תתמודד עם המועדון שמתחזק את הסגל שלה באופן קבוע על ידי יוצאי מחלקת הנוער.
  לצערי הליגה הלאומית לא ראויה להרצה איכותית של מסיימי גיל הנוער בגלל המחוייבות לניצחון או לדיל שנסגר במכירה של המשחק.

  • תומר חרוב

   ליגת מילואים היא פיתרון אחד ועדיין לא מספיק. צריך לבטל את חריגי הגיל וגם לצמצם סגלים ולהגביל כמות השאלות. קבוצה שלא רוצה שחקן שתשחרר אותו ולא תחזיק אותו בסגל מורחב או כמושאל במשך שלוש שנים.

   • יוני

    מסכים לגמרי.
    וגם הזדמנות טובה להגיד שכיף לקרוא אותך.

    • תומר חרוב

     תודה רבה יוני

  • אחד העם

   לרוב קבוצות הליגה אי כסף לקיים ליגה כזאת (מחייבת סגל מורחב ותקציב תפעולי כלשהו)
   לעומת זאת, קבוצות בת בליגת המשנה, של מי שיכול ומעוניין להשקיע בהן, הן פתרון שיאפשר ייצור מאגר גדול יותר של שחקנים צעירים הראויים לליגת העל.
   הטובים ישתלבו בקבוצות האם, הפחות טובים יתפזרו בין יתר הקבוצות.

   • יוני

    אחד העם אני חושב שהכסף יחזור לקבוצות במהרה בדמות שחקנים מחושלים בעלי ערך גבוה יותר מהנמצא כיום בשוק

 • קורא בין השורות

  יכול להיות שיש בעייה עם המעמד של חריגי הגיל כחיילים?

  הייתי חושב שמאחר והמטרה היא לגדל שחקנים לבוגרת אז עדיף להחתים את הכשרונות הבולטים על חוזה ארוך טווח ולהשאיל לקבוצת בוגרים בה יקבלו דקות ואת האחרים לשחרר

  • תומר חרוב

   גם עם ההשאלות יש בעיה. השאלה היא לא פיתרון טוב: לקבוצה ששואלת שחקן צעיר שצריך להשתפשף בבוגרים לא תמיד יש זמן ובטח שלא את האינרטס לתת לו את הבמה אם הוא לא מצליח מהרגע הראשון והיא גם לא מקבלת מספיק מחויבות כי השחקן המושאל שואף לחזור לקבוצה המשאילה. יש לי עניין שלם עם השאלות וזה מצריך פוסט נוסף.

 • D! כאן ועכשיו

  השאלות עובדות בחו"ל.

  הפיתרון הוא הבנה, שמסתבר שלא קיימת מספיק בארץ, גם לא בקבוצות צמרת מתקדמות, שלגדל שחקן שווה יותר מלקנות שחקן.
  גם למטרות בארץ וגם על מנת לייצא אותו לחו"ל בכסף טוב.

  קבוצה שרצה באופן טוב לא צריכה לחשוש להריץ שחקנים, בטח שלא בגביעי הטוטו למיניהם - לשם כך הם נועדו.

  • גיא זהר

   אתה לא משאיר שחקן רק בשביל גביע הטוטו, זה במקסימום שישה משחקים, שלושה לפני הליגה. לטעמי חריגי גיל, גם בסל, זה נורא. לגבי השאלות, הייתי מגביל בזמן, נגיד שנתיים.

   • תומר חרוב

    זה לא רק הזמן, זו גם הכמות. כשלקבוצה יש עשרות מושאלים בליגות השונות זה פשוט מופרך.

    • גיא זהר

     זה נכון. הכי טוב, מבחינתה כמובן, מה שמכבי תל אביב עושה עם בית"ר רמלה. יש לי תחושה (לא נעימה יש לומר) שלא במקרה אלקירנאווי וביטון דווקא בעכו.

     • תומר חרוב

      עכו זו קבוצת דודו דהאן, אפילו גל שיש שם בגללו

      • גיא זהר

       זה ידוע. השאלה כמה בש קבוצת דודו דהאן? כשראיתי את פקהארט מצולם לידו חטפתי חום

 • גיא זהר

  אפרופו שחקנים צעירים, אלקרנאווי אחלה שחקן, נקווה שיחזור בשנה הבאה.

 • יואב

  מבסוט בשביל גלזר. יש לו כל מה שצריך.

  • אחד העם

   לא אתפלא אם יעקוף את דור פרץ ויהיה בעתיד הקשר האחורי שלנו.

   • יואב

    סביר להניח שזה מה שיקרה.

Comments are closed.