לעשות שיהיה לה טוב

על הסולד אאוט בנתניה מחר

לא כתבתי פה על נתניה העונה. די מוזר האמת, פותחים עונה בצורה כל כך נהדרת עם כדורגל מסחרר ועם השחקן הכי טוב בליגה (מי שקרא פה על עלי מוחמד בעונה שעברה לא יכול להגיד שהוא לא ידע) ואני לא כותב. תכננתי לכתוב אחרי המשחק מול ב"ש אבל התחילה שנת הלימודים ומצאתי את עצמי מאוד עסוק בעבודה חדשה ואז הקבוצה ניצחה ושיחקה טוב ונכנס לי ג'וק כזה לראש שאם אני אכתוב פוסט זה יקלקל ובכלל זה תמיד קל יותר לכתוב כשרע.

למרות שמחר משחקים מול מכבי חיפה, התמודדות שבה אנחנו נוהגים להפסיד וקבוצה שאיך שלא תיראה, זה רע רע רע לבוא עם סוג של פייבוריטיות מולה, ועוד עם אצטדיון מלא והתרגשות וכל הג'אז. למרות הכל, מכבי נתניה היא אחת התופעות המעניינות ביותר בכדורגל העולמי השנה.

לא, אין פה הגזמה. אני יודע שקורה לעיתים שאוהד  קונה ומנהל את הקבוצה שלו. ברייטון (קבוצה עם הקשר נתנייתי מהעבר) היא דוגמא שעולה לראש. אבל לא רק שזה לא קורה לעיתים קרובות, זה בטח לא קורה במקום שבו תרבות האהדה ותרבות הכדורגל  די מפגרות אחרי העולם. להיות אוהד כדורגל בישראל זו עדיין סוג של חריגה שגוררת תיוגים של תרבות נמוכה, פרימיטיביות וחוליגניזם. נכון, היו פה ראשי ממשלה ונשיאים שהיו יו"רים ואוהדים אבל אלו לא ממש דוגמאות לאוהדים מהיציע. ההבדל המשמעותי ביותר לטעמי זה שהם לא ניהלו את הקבוצה כמו אוהדים.

למשפט האחרון יש קונוטציה שלילית. לנהל כמו אוהד מתפרש בצורה לא מקצוענית, עם החלטות שמגיעות מהבטן ולא מההיגיון, שנשענות על הרגש שמשחק הזה יוצר עבורנו, אוהדי יציע משוגעים, חולי בטון שנוהגים לאבד פרופורציות מפסים, דריבלים והחלטות שיפוט. לא, זה לא המקרה. אייל סגל מנהל את מכבי נתניה לפי מוטו שנוסח בשלט של האוהדים בתחילת העשור הקודם ועדיין מפאר את היציעים הצהובים שלנו: רק אהבה תנצח.

לפעמים זה נשמע כמו משפט נאיבי ותמים אבל אין בו רק רומנטיקה. האהבה הזו היא אובססיה, אובססיה שיהיה טוב לקבוצה. זר לא יבין וגם לא אוליגרך או פילנתרופית מההיי טק, רק אוהד יכול לנהל מועדון בצורה כזו שבה המהלכים נעשים כדי שלקבוצה יהיה טוב, כאילו היא ישות אנושית שצריך לדאוג לה, כאילו היא בת משפחה, בת זוג.

אייל החליט שלקבוצה שלו יהיה טוב, אז הוא הלך והחתים את השחקן הכי טוב בארץ על חוזה משודרג שישאיר אותו לפחות עד הקיץ בנתניה, הכפיל את סכום המכירה שלו ויעשה הכל כדי שאם הוא יעזוב, זה יהיה לקבוצה באירופה. הוא לא הסתפק בזה אז הוא פתח את החוזה של הישראלי הכי טוב בקבוצה (דיא סבע) וחידש את החוזה של הכישרון הכי מבטיח שלה (אביב אברהם) וכדי לדאוג שיהיה לקבוצה שלו עוד יותר טוב, הוא החתים את שני המאמנים שלה, שהובילו אותה בצורה סופר מרשימה לליגת העל ושמציגים את הכדורגל הכי סוחף בישראל בשנים האחרונות לשלוש שנים נוספות ועל הכל הודיעו במסיבת עיתונאים מסודרת ומכובדת.

את כל זה הוא עשה במחזור העשירי. אולי יהיו שיגידו שזה מוקדם מידי להחליט אבל אייל הוא אוהד ובגלל שהוא אוהד הוא יודע שמה שהכי מסוכן למועדון כמו מכבי נתניה זה חוסר יציבות וחוסר בהירות. הוא יודע שכשהוא משאיר את עלי ודיא הוא מקבל אוהדים שמוקירים תודה על כך שהוא עושה הכל כדי להילחם בתופעה שהם כל כך נפגעו ממנה בעשרים וחמש השנים האחרונות בה כל שחקן או מאמן שקצת מצליח עובר לקבוצה עשירה יותר.

ובגלל הוקרת התודה הזו, בגלל האמונה בדרך יחד עם התוצאות והכדורגל הסוחף, מחר אייל סגל לא פותח קופות כי הוא סולד אאוט. לא במשחק פתיחה של האצטדיון, בלי מבצעים וחלוקות כרטיסים, לא במשחק קריטי על עתיד המועדון. וכמה זה סימבולי שזה דווקא מול מכבי חיפה, הקבוצה שנהנתה כל כך לנצל את חוסר היציבות לאורך השנים במכבי נתניה.

אז אני לא מפחד לכתוב לקראת מכבי חיפה, כי לא משנה מה תהיה התוצאה, אנחנו כבר ניצחנו.

מהות לפני כישרון
לחבק את ה1-0

תגובות

 • רני

  כתבת מדוייק וקולח...
  מקווה שבכל זאת הנאחס לא יגיע....
  כי בנצחון חשוב חשוב...מראה על המשכיות,הצמדות לצמרת ובריחה מחיפה עצמה

 • יניב פרנקו

  אחד הדברים שהכעיסו אותי בטענות סביב הסיפור של הפועל היה שהסיבה לקריסה הייתה ניהול מרגש של אוהדים, ניהול גרוע מגיע בהמון צורות, אבל לאוהד יש הרבה מאוד יתרונות כמנהל מועדון ספורט, קודם כל זה מועדון ולא עסק, בטח מועדון כדורגל ישראלי שהוא עסק רע במהותו.
  כבירי מנהל רע כי הוא אוהד ובגלל זה העסק קרס, כבירי מנהל רע נקודה.
  סגל מנהל היטב, נותן שקט לצוות המקצועי ונהנה מהמאמן הכי מסקרן של השנים האחרונות מאז תופעת ברק בכר, לתחושתי מרשים לא פחות ואולי אף יותר.
  מנהלים אוהדים ניהלו בהצלחה בארץ לא מעט, הרי מה זה שמעון מזרחי לדוגמא .
  אני בכלל לא בטוח שעלי מוחמד יימכר רק לחו״ל גם בכלל לא בטוח שלא יימכר בינואר, אבל כשיימכר האוהדים של נתניה יודעים שהכסף יילך לקבוצה ואצל סגל ודראפיץ הסבירות שהכסף שייכנס יעבוד טוב הוא גבוה.
  חבל שהניסנובים לא מנהלים ברמה הזו.
  דרך אגב - סגל פעיל בפורומים של אוהדים , זה נראה מהצד שמדובר ביותר מאוהד אלא מהשרוטים של ממש.

  • תומר חרוב

   בודאות לא יימכר בינואר.

   • יניב פרנקו

    לא יודע, זה תלוי לא רק בנתניה, יש גם כל מיני קומבינציות לעסקאות - מכירה בינואר והגעה בקיץ וכיוצב - מה שבטוח שהארכת החוזה מגדילה את התמורה.
    מעריך שאתה צודק אבל נתניה צריכה במודל שלה גם למכור שחקנים (בטח כשהיא חסומה לאירופה לעוד 2 קייצים).

    • שלום

     ״בטח כשהיא חסומה לאירופה לעוד שני קיצים״. מה?

     • יניב פרנקו

      קבוצה שהולכת לפירוק מורחקת מאירופה לשלוש שנים.

      • amir

       היא לא סגל לפני הפירוק שילם את כל החובות ל א ופא

     • יניב פרנקו

      היא הלכה לתהליך של חדלות פירעון בדיוק כמו שקרה להפועל תא ומחקה חובות ולכן נענשה במינוס תשע נקודות ובהרחקה לשלוש שנים מאירופה - הקיץ הקודם, הקיץ הנוכחי והקיץ הבא .

    • תומר חרוב

     לעוד קיץ אחד.
     לגבי עלי, בודאות לא. בחוזה החדש אין סעיף שחרור לינואר

     • Ollie Williams

      זה אומר שאין סכום שעבורו נתניה מחוייבת לשחרר את השחקן. תמיד יכולה להגיע הצעה משודרגת משמעותית שתטרוף את הקלפים

      • גיא זהר

       מי שיכל לשלם עליו מליון ונגיד לשדרג לו את השכר פי ארבעה, למה שישים בינואר נניח שלושה מליון? סבירות נמוכה (למרות שאחרי מקרה טב"ח הכל יכול להיות).

      • Ollie Wiiliams

       כי על טעויות משלמים (בהרבה יותר כסף).

  • גיא זהר

   יניב, מדובר בצמד מאמנים. למה את חושב שהם יותר מרשימים ממאמן שבחמש שנות אימון זכה בשתי אליפויות, גביע, העפיל משלב בתים אירופאי והיה פעמיים במרחק שער משלב בתים בצ'מפיונס. דראפיץ' את ברדה משחקים כדורגל מרשים עם תקציבים בינוניים מינוס ויאמר לזכותם שהרימו את הרמה של שחקנים, אבל ההישגים שלהם רחוקים מאלו של בכר.

   • יניב פרנקו

    כבודו של בכר במקומו מונח, אבל העבודה של דראפיץ היא בסיטואציה שונה לחלוטין והכדורגל שהוא משחק עם סגל דחויים מרשים מאוד.

    • גיא זהר

     יניב, בכוונה התייחסתי גם לתקופה של בכר בק"ש. בשנתיים וחצי שלו בק"ש בתנאי עבודה לא בהכרח טובים יותר מאלו שבנתניה העמיד קבוצה מרשימה מאוד (אולי לא אטרקטיבית כמו של נתניה אבל בהחלט מאוד טאקטית).

    • יניב פרנקו

     בכר בק״ש קיבל מועדון שהוא מרצדס לעומת מה שקיבל דראפיץ בנתניה.

     • גיא זהר

      כלכלית אולי. מקצועית המועדון היה מפורק באדיבות מספר תשע. וכרגע דראפיץ' את ברדה לא מתקרבים (כולל ביתר) הישגית למה שבכר עשה בקש.

  • Ollie Williams

   כמו במגרש, גם כמנהלים יש אוהדים שחושבים מהראש ויש כאלה שחושבים מהתחת.
   כצו ביציע, גם כבעלים הסוג השני נפוץ הרבה יותר.
   לא חושב שזה נכון להכחיש את הקשר בין אהדת הבעלים של הפועל לבין המצב שלה, גם אם זה לא הגורם היחיד.

   היתרון של סגל לעומת אוהדי הפועל שניהלו אותה הוא שאין לנתניה שום יריבות ספורטיבית שמתקרבת למכבי-הפועל, ולכן יש עליו הרבה פחות לחץ להעמיד איזשהו רף מינימלי כדי להשתוות ליריבה שנמצאת גםצככה בספירה אחרת.

   • yaron

    נכון, סגל מנהל את הקבוצה נכון בלי קשר להיותו אוהד או לשלט מסויים שכתבו האוהדים פעם מזמן.
    ההחלטות שלו הן החלטות ניהוליות נכונות גם אם היו מתקבלות ע"י מנהל מקצועי מהולנד :-)
    אני בטוח שאין כאן מצב של "אני אוהב את הקבוצה שלי יותר ולכן מוכן להפסיד יותר", להיפך, יש כאן מישהו שמבין כמה כסף הקהל יכול להכניס בעונה (הרבה!) וכמה כסף יוכלו להכניס מכירות אם לא ימהר.

    • Ollie Williams

     הכוונה היא שבהפועל חלק מהנפילה זה כי ההצלחה של מכבי שיגעה אותם והתעלמו מיותר מדי תמרורי אזהרה בנסיון לתת פייט בקרב חסר סיכוי שגרר החלטות הזויות, מקצועית וכלכלית כאחד.

     לסגל כאוהד ולנתניה בכלל אין ממש "סדין אדום" (או צהוב ליתר דיוק) שיתנפנף להם מול העיניים ויגרום להם ללכת נגד כל הגיון ולהתרסק בנסיון להגיע למטרה בלתי מושגת.

     זה כמו שיש אוהדים של קבוצות קטנות שחושבים שאנחנו סתם מפונקים כי מעיזים להתלונן על המצב של מכבי, שלעומתם הוא עדיין נפלא. הכל עניין של ציפיות ומטרות

     • yaron

      מסכים לגמרי, אין ספק שזה נותן שקט תעשייתי מבורך.

 • yaron

  אחלה פוסט ואכן ניהול מרשים.
  אוהד או לא, פעיל בפרומים (או לא), לא משנה לי כמישהו שמביט מהצד, ההחלטות נכונות והמשחק סולד אאוט.
  לדעתי תתנו להם בראש :-)

 • טל 12

  נכון. חמם את הלב. מקווה לתקופה טובה ובעיקר יציבה.

 • אבי 2

  בתור אוהד הפועל חיפה, ולמרות ההצלחה שלנו כרגע, נתניה היא בהחלט הסיפור הגדול השנה. היא הצבע של הליגה, כדורגל שמח.
  ואוסיף לסימבוליות שבסוף הפוסט שלך, שהלוואי שגם ערן לוי יבקיע מול קבוצת האם, ממנה התחיל את הנדידה הגדולה שלו עד למציאת הנחמה בנתניה.

 • היסטוריה לעניים

  סליחה אבל לא עוקב. מי הגורם המרכזי לסולדאווט ?זה אוהדי נתניה או חיפה?

  • תומר חרוב

   בעיקר נתניה אבל גם בחיפה יש ביקוש גדול. רשמית הם לא קיבלו מעל למינימום הנדרש אבל בטח כמה מהם קנו ליציעים אחרים.

 • רועי

  חוץ מהפועל תל אבעב בגלל רוני לוי, ז'אנו סאסי ושולמי עוד ועוד שחקנים שהם שתו לנו אני לא סובל את הקבוצה הזאת

  ממש מקווה שננצח, אם אפשר לתת להם בראש.

 • אריק

  נתניה השנה זה ממש כיף וזה לגמרי מספיק.

 • גיא זהר

  אחלה. מאחל לכם רק טוב. אפרופו הפילנטרופית שבמקור אוהדת מכבי, חוץ מדודזאדה היא לא מכרה אף שחקן בכיר ומשדרגת ומאריכה להם את החוזים באופן עקבי. לגבי מוחמד, מאוד מוזר שהוא לא עוזב אותכם. עד כדי כך הוא נקשר לקבוצה או שגולדהאר וכל המערכת במכבי (לנו ולחיפה לדעתי פחות רלוונטי כרגע מסיבות שונות) ישנים בעמידה?

 • בלייק

  אז האהבה שוב עברה קבוצה? רגע, חלון ההעברות סגור,לא?
  מעניין אותי מי הם הבוסים/בעלים האלה שלא אוהבים את הקבוצה שלהם? אז אולי בקצה הסקאלה יש כל מיני טרמפיסטים (שמנסים למנף אהבה של אחרים לקבוצה שהם קונים) כמו גידמאק או טביב. אבל לוזון אוהב את מכבי פ"ת פחות מאשר סגל את נתניה? או אפילו שרצקי את ק"ש וברקת את ב"ש? הם הוכיחו כבר דברים לאורך שנים, כולל החתמת שחקנים מצליחים בחוזים ארוכי טווח...
  עכשיו הכל (בערך ויחסית) הולך, אבל מה יקרה עוד עונה או שתיים או 5 כשלא ילך? האהבה תפסיד? סגל כבר לא יאהב מספיק?

  • גיא זהר

   לגמרי. אפילו יענקלך המושמץ משקיע (ככל הנראה) סכומים חסרי תקדים בשנים האחרונות במקום שבו כבר די מקסם את הדיבידנדים ממנו. יתרה מכך, סגל הצהיר בראיון שטביב הוא סוג של מודל ניהולי מבחינתו. אם הייתי אוהד נתניה, זה היה השלב שהבטן שלי הייתה מתהפכת.

   • אייל

    בוקר טוב,בשום ראיון או פורום או אתר אינטרנט לא נאמר/נכתב שטביב הוא מודל כי הוא לא.
    מצד שני נאמר שלטביב ולשרצקי ולאחרים יש קבלות על יכולות וקשה להתווכח איתם וכל מאמן שמגיע לירושלים או לק"ש או לפ"ת יודע בוודאות לאן הוא הגיע ושלא יבוא בטענות לאיש כשהוא יפגוש בכניסה/יציאה מחדר ההלבשה את הבעלים של המועדון.

    • גיא זהר

     "אני חושב שטביב בעלים מצוין, גם בתחום המסחרי וגם במקצועי. הוא מצליח לבנות שנה אחרי שנה קבוצה חזקה, ומבחינה מקצועית הוא עושה לימונדה משובחת מלימונים שהם לא תמיד הטובים ביותר ובכסף לא גדול".
     מודה, המילה מודל היא שלי, הזכרון תעתע בי. מצד שני, אם הייתי אוהד נתניה הייתי מאוד מודאג מהציטוט הזה.

     • תומר חרוב

      אם היית אוהד נתניה לא היית מודאג.
      ומה לא נכון בציטוט הזה? טביב אכן מצליח לבנות קבוצות תחרותיות בפחות כסף, יש מה ללמוד ממנו.

      • גיא זהר

       טביב בעלים מצוין? במה בדיוק? פרט לימים שלו בהפועל (ששם חלק מהזמן היה בעלים שותף) ששם הקבוצה בטח לא הייתה בכסף קטן לאילו הישגים הוא בדיוק הגיע עם כפר סבא ובית"ר. יכול להיות שיצליח לגנוב אליפות השנה בגלל החולשה של מכבי/ב"ש, אבל להגיע למקום שלישי במרחק של 30 נקודות מהאלופה עם התקציב הרביעי/חמישי בגודלו לא הישג מדהים. הוא מנהל מקצועי טוב, לא יותר מזה. איזי הרבה יותר מרשים מבחינה הישגית.

      • בלייק

       איך טביב ש"אהב" 3 קבוצות שונות (כולל 2 קבוצות צ'ילבות כמו הפועל וביתר) יכול להיות המודל של סגל? אולי מודל בהבאת כוכבים בכסף קטן וצמיחה איתם, אבל בטח לא בבעלות על מועדון.
       יותר כיוונתי לכך שזה שהכל הולך עכשיו לא הופך את סגל לבעלים שאוהב את הקבוצה שלו יותר מבעלים אחרים. לוזון המושמץ אוהב את מכבי פ"ת לא פחות מאשר סגל אוהב את נתניה.
       לבנות על צעירים ואז להחתים את הפוטנציאלים הגדולים על חוזים ארוכי טווח הוא עושה כבר שנים. הוא מפתח המון שחקנים ומאפשר לתת להם במה בקבוצה הבוגרת. רק העונה החתימו את מנור סולומון ל- 5 שנים. ואת סולומון רוצים ביובה ובליברפול (נניח), לא במכבי ת"א.

 • אלעדכ

  אני אהיה היום לראשונה באצטדיון נתניה.
  2 שאלות למבינים:
  - ביציעים העליונים יש גג, או צריך להביא מטריה?
  - מותר להכניס אוכל ושתיה?

  • תומר חרוב

   יש גג.
   אין בעיה עם אוכל אבל שתיה בבקבוקים לא נכנסת

   • yaron

    הכי חשוב, יש אפשרות להוסיף יציעים מאחורי השערים.
    כתבתי בעבר שסביר להניח שזה יקרה כשנתניה תצטרך ולא בגלל מכבי תל אביב.

    • גיא זהר

     הבנייה בשיטת הסלאמי בארץ סטייל טדי מאוד בעייתית. חוץ מזה שלא מרחיבים אצטדיון בגלל שהקבוצה כרגע מצליחה, אלא לפי פוטנציאל אוהדים. אצטדיון של 25-30 אלף גדול על נתניה בדיוק כמו שהוא גדול על ב"ש בשלב הזה.

     • yaron

      נתניה אחרי הרחבה מקסימלית יהיה +/- 20,000 ונכון, מגדילים כשיש ביקוש. לדעתי יש להם פוטנציאל לממוצע של 8,000 בקלות וברגע שיגיעו לשם ויתחילו לראות 7-8 משחקים סולד אאוט בשנה יגדילו.

      • גיא זהר

       לגבי גודל מדויק לא בקיא, אבל הבנייה בשיטת הסלאמי בעייתית מאוד, הן מבחינה תעבורתית והן מבחינה פיזית. טדי (מה עם הגג בדרומי?) הוא דוגמה מצוינת לבעיות. בעיניי היה עדיף מלחתחילה לבנות אצטדיון שלם סטייל טרנר, אפילו אם בדיעבד טיפה קטן.

      • Ollie Williams

       אצטדיון בלי יציעים מאחורי השערים הוא פשע נגד הקהל.
       כנ"ל לבנות ב 2018 אצטדיון בלי גג כי "מעילי גשם עושים אווירה צבעונית כמו באירופה" (בחיי שהאדריכלית של בלומפילד אמרה את זה, חתיכת €^€π|÷¢×^{|[¢=$}€™'°¢×¢¶)

      • yaron

       Ollie, גיא,
       יכול להיות, לא מתווכח על זה וזאת גם לא הנקודה. הנקודה (לדעתי) היא שיש בעלים שמבין שלקבוצה יש פוטנציאל גבוה יחסית ושהקהל יכול להכניס למועדון הרבה כסף. זה נכון גם עם האצטדיון הקיים בלי שבכלל ירחיבו.
       מהצד נראה שסגל מוכן להכניס את היד לכיס כי הוא מבין שזה נכון לטווח הבינוני והארוך.

  • אריק

   מטריה?
   איפה אתה חושב שאתה נמצא?

   • אלעדכ

    לונדון, לא?

 • יואב

  אהבה לבדה לא תספיק (לרוב הקבוצות יש אהבה).
  נדרשות יכולות ניהול שנבחנות על שנים. זה מרתון, לא ספרינט. העתיד חשוב לא פחות מהווה אם אתה יודע מה אתה רוצה ואיך להגיע לשם.
  לא מכיר את הסיטואציה בנתניה מקרוב אבל על פניו- זה מריח טעים מאד. ומגיע לאוהדים שלה את כל הטוב והאהבה שאיל סגל יכול להעניק להם.
  בהצלחה היום.

 • yaron

  תומר,
  אתה יודע על איזה סכומים מדובר בחוזים החדשים?

  • גיא זהר

   אם מכבי יקנו את מוחמד בקיץ זו הזיה.

   • יואב

    הלוואי וכבר בינואר. והלוואי בכלל.

    • גיא זהר

     הכוונה היא שאם מכבי מתכוונים לקנות אותו ולא הציעו לו פי ארבעה מהשכר שלו לפני השדרוג וישלמו עליו בקיץ עוד מליון זה מוזר

     • יואב

      הבנתי שלמוחמד יש אחוזים נכבדים בכרטיס שלו(לא בדוק) כך שהוא ירוויח גם ממכירה גבוהה(לכן שידרג את סעיף היציאה ללא לחץ).
      בכל מקרה, בהקשר של שחקן ברמתו, הייתי הולך עליו אול אין- בחורף, בקיץ, בסתיו ובאביב.

     • yaron

      אני לא חושב שיכלו לדבר איתו בשלב הזה.

      • גיא זהר

       ירון, אתה עדיין מאמין בזה שג'ורדי או כל מנהל מקצועי אחר במכבי לא מדבר עם שחקנים תחת חוזה? בחייאת

 • Dr.van nostrand

  תיהנו מהתקופה הטובה והציפייה כל עוד ניתן.
  ואם לא בסיבוב הראשון..אימתי

Comments are closed.