יש לה את זה בענק

רק לכוןן אותה עוד קצת, לייצב, ויוליה גלושקו תראה לכולם כמה היא נדירה

שחקני טניס זה דבר מאד משוכלל. רובוטי כמעט. מדובר בספורטאים לעילא. ספורטאי מופת. מבחינת אתלטיות, כושר גופני, כישרון ויכולת מנטלית זה ספורט שכמעט לא דומה לכלום. ספורט לבן.

מי שאוהב טניס יודע שזה הלבד. זה משחק על להיות לבד. בדידות חשופה. מצטלמת. מסע ארוך. מתיש. הפכפך. דרמטי. ולכן זה ספורט שמחזיק מלבד ספורטאים מצטיינים גם אנשים אולטרא דרמטיים.

השריטה של שחקן טניס היא שריטה מאופקת לכל האורך. האיש השרוט על המגרש הוא הרבה פעמים גיק. פקיד. איש בחליפה עיסקית. זה גם השעות על המגרש וגם ההתבוננות הסבלנית שלנו שחושפות את החוץ והפנים של טניסאים במידה שווה. כמעט אמנות.

לטניס יש את הליצנים שלו, את הרובוטים, את הבלתי מנוצחים, את המיוזעים, את האגרסיביים. אבל התבוננות בטניס היא תמיד גם התבוננות בשריטה אנושית. מקרוב.

זה בא על שחקנית טניס שהיא לא ג‘יימס בונד. היא משחקת בלי להציג את המותג שלה ובלי גאד‘טים שיקחו אותה לאן שצריך בקלילות המתבקשת, והכי מפתיע בלי עלילה. לא שחקנית ז‘אנר.

שחקנית שראיתי פעם ראשונה עכשיו במשחקי הפדרציה. לא ראיתי את המחבט שלה דקה קודם. לא מכירה את המהפכים והציפיות והאכזבות. את הקריירה ואמא ואבא ומה אמרו עליה במרכז הטניס ולאן היא היתה צריכה להגיע בגיל שלה ולאן היא הגיעה. שזה לא מספיק טוב. ראיתי טניסאית עם טניס מלהיב. מרגש. אני לא אזהה אותה ברחוב. קוראים לה יוליה גלשקו ויש לה כישרון מזוקק.

*

גלושקו לא משחקת טניס היא מרביצה מכות ליריבות שלה. לא מכות מטונפות של שכונה. מכות אלגנטיות. אבל מכות. דאון דה ליין. יוליה גלשקו מכוונת את הכדור לקצה ולקוים ומדייקת באחוזים מרנינים. החבטות שלה חזקות אבל מה שהופך לך את הבטן בעליצות זה המהירות. היא לא מחכה הרבה לפני שהיא שולחת כדורים שידבקו לקוים ואי אפשר יהיה לענות עליהם.

זו תכונה שאני לא ראיתי אף פעם אצל שחקנית טניס ישראלית. ומעט  בסבב הבינלאומי. לשלוח כדור שיידבק לקו, זה דובדבן בקרב התשה מהקו האחורי. צריך בשביל זה תנאי מינימום לחבטה נוחה כישרון ומיומנות. ובכן את יוליה גלשקו זה לא מענין. יש לה כישרון שתואם את חוסר הסבלנות שלה. מאמן גדול היה בטח יודע למשמע, לתת משמעות, לכל זה.

למשמע את זה, ולא אותה. כי גם אני הבנתי ממש מהר שבטח יש כאן משהו שקשור לחוסר סבלנות וריכוז, והנה ברחה לי המלה ומיד חזרה, חוסר יציבות.

אבל אז יוליה גלושקו הראתה שיש לה סרב. היא יכולה לייצר ארבעה אסים ברצף ועוד פעם ועוד פעם. זה כבר היה ממש מפחיד. שחקנית טניס ישראלית עם סרב.

פה חייבים לעצור ולומר שגם הסרב שלה וגם החבטות המדויקות לקווים הם ברמה גבוהה מאוד. לטעמי טופ 10. לא מפני שהחבטות שלה מצטיינות בכך שהן הכי חזקות או הכי מרשימות, אלא בגלל האחוזים הגבוהים. היכולת המדהימה לייצר עוד ועוד מאותו דבר איכותי. קילריות.

הטניס שלה הוא טניס שבא לנצח. זה לא טניס עמוק זה טניס ווינרי. טניס של בנים. אה ויש גם עוד משהו. החבטות שלה הן שלה. יש לה התחלה של משהו שיכול להתפתח לסגנון אישי. זה משהו שחייב שיהיה לשחקנית גדולה.

*

ואז הלכתי לקרוא עליה קצת. והבנתי שהיא פעם הצליחה להיות בטופ של טניס נערות. ואחרי זה לא התרכזה רק בטניס, שזה שם קוד בטח למלא דברים של טינאג‘רים. ואחרי זה שאין לה כסף להחזיק צוות מיקצועי שיפתח אותה בסבב. ואחרי זה שהיא שהיצליחה להיכנס ליו.אס.אופן ועפה אחרי סיבוב אחד. ושהכישרון שלה, או הגודל שלו, מחלוקתיים.

הכל כנראה נכון ולא נכון. אבל מזמן לא נתקלתי בכזאת רשלנות. ספורטאית שכל כך צריכה וכל כך דחוף את המאמן הנכון ואת המנהל הנכון ובטח מלא כסף שיריצו אותה בתנאים אופטימליים בסבב הבינלאומי של טניס נשים.

חוסר היציבות שלה על המגרש שניתן לדגום גם מצפיה במשחק אחד הוא זניח לעומת רמת ואיכות הכישרון שלה. וכל מה שמתורגם לחוסר סבלנות ולעצבים בא ממקום של ווינריות. לא שום דבר שצוות טוב לא יכול להתמודד איתו. היא בדיוק מהספורטאים האלו ששוים את הכסף ששמים עליהם. כמעט כל באג שלה שייך לקילר אינסטקט, שהיא מחזיקה ברישיון. ואחת הספורטאיות הכי מענינות שמסתובבות פה, יותר מדי רחוק מהמקום שהיא אמורה להיות בו. טופ 10

*

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

הגזענות בישראל. ממש לא בשוליים
איזה כיף!!!!

21 Comments

אלון רייכמן 11 בפברואר 2013

יוליה גלושקו בדרך למעלה בעוד שחר פאר בדרך למטה. אין לי ספק שמתישהו בקרוב הן יחליפו מקומות. בדיוק כפי שיקרה אגב, גם בגברים עם אמיר ויינטרוב ודודי סלע.

MOBY 11 בפברואר 2013

עוקב אחריה כבר 3-4 שנים.
לא יכול לעזור לה לא כלכלית ולא מקצועית. מתפלל שלא תהפוך להיות אמיר של הנשים. רשום עליה פרויקט על המצח.
ומנסדורף יצליח או יכשל על פי מה שיצא ממנה ולא מאיזה מקום יצאו הנשים בפדרציה.

משה 11 בפברואר 2013

למאמן פדרציה יש השפעה מאוד מוגבלת על השחקניות. הוא נמצא איתן אחוז אפסי מהזמן שלהן ולא יכול להוות גורם משפיע באמת על הקריירה שלהן.
אתה מבקש ממנסדורף קצת יותר מדי.

MOBY 11 בפברואר 2013

הכוונה מלמעלה ממנטור בעל נסיון (לא הוא לא המאמן האישי שלה).
זה מה שהיא צריכה וכמה חבטות להחזיר אותה למסלול במידה והיא סוטה.
זה בדיוק מה שאני מצפה מאיש שהיה שם וכיום הוא הסמכות העליונה בטניס הנשי.

אריאל גרייזס 11 בפברואר 2013

כל מה שרשמת פה אפשר לכתוב גם על אמיר וויינטרוב. כנראה שצריך הרבה יותר מכשרון כדי להצליח בספורט הזה. הרוב זה מנטלי בכלל

ירושלמי 11 בפברואר 2013

לא כ"כ מסכים.

בטניס גברים כיום צריך (בנוסף לכישרון ויכולת מנטלית) נתונים פיזיים יוצאי דופן כדי להתקרב לצמרת העולמית. ויינטרוב (למרות הייתרון היחסי על דודי סלע בפרמטר הזה) לא מתקרב בפיזיות לשמות הגדולים. טופ 50 יהיה הישג ראוי מבחינתו.

בטניס נשים זה קצת שונה, פרט לספורטאית אחת (אולי עוד 2 שמתקרבות אליה מבחינה פיזית) מספיק כישרון ועצבי ברזל. לגלושקו יש כישרון, השאלה מה עובר לה בראש, ולזה אין עדיין תשובה.
ככה שפוטנציאל ההתקדמות של גלושקו עצום לעומת סיכוייו של ויינטרוב להתברג בטופ 10.

אריאל גרייזס 11 בפברואר 2013

טופ 10 הוא לא ריאלי לאף אחד מהם. טופ 50 זה מה שהם צריכים לשאוף אליו וזה ריאלי לשניהם

ירושלמי 11 בפברואר 2013

בוא נבדיל בין לא ריאלי למדע בדיוני.

לגלושקו למרות המיקום הנוכחי יש פוטנציאל להגיע לחלק המתקדם של הטופ 20.
אני לא רואה הבדל גדול בינה לבין הטניס שהביא את שחר למקום 11 בשיאה. אני גם לא רואה פער בלתי ניתן לגישור בינה לבין שחקניות טובות כמו וויקמאייר סטיבנס (כיום, לא עוד שנה שנתיים כשהיא תהיה בטום 10), פטרובה, ואפילו ווזניאקי כמו שהיא נראית.
אפילו במפגש ישיר כיום היא תוכל לעמוד מולן יפה ויהיה לה סיכוי לנצח במפגש נתון, השאלה היא איך היא מתקנת את הפגמים שלה לאורך זמן ולא במפגש ספציפי. כי מבחינה פיזית היא יכולה לעמוד מול כל אחת פרט לעלית שבעלית (סרינה, שראפובה, אזרנקה).

אצל ויינטרוב הסיפור שונה לחלוטין. היום כבר בטופ 50 כמעט לכולם יש עליונות פיזית בלתי ניתנת לגישור בהשוואה לויינטרוב.
גם אלה שמחוץ לעשירייה כמו ראוניץ סטפנק ורדסקו, כולם אוכלים אותו בלי מלח ובעשר ימים נתונים הוא מפסיד 10 מתוך 10 מפגשים מולם.
יוצאי דופן שעולים לי לראש הם קולשרייבר ובגדטיס שאולי מולם הוא עוד יוכל לעמוד ראש בראש ברמה של הסרבים. אבל כיום כוח ופיזיות זה שם המשחק בטניס גברים ופה הוא נופל בענק, כמו דודי סלע שלא הצליח למנף את המומנטום שהיה לו, בעיקר בגלל נחיתות פיזית.
כשאתה מתחיל משחק מול יריב שמביא 20 אסים מהבית אתה נמצא בעמדת נחיתות לא משנה כמה כשרוני ומוטיבציוני אתה.

לכן טופ 50 בשביל ויינטרוב זה כמו טופ 20 בשביל גלושקו.

אור 11 בפברואר 2013

יוליה גולשקו, טופ 10? את רואה טניס נשים, בכלל? יוליה שווה טופ 100 קבוע, אולי קצת למעלה מזה, אבל היא רחוקה מהטופ 10 כמרחק מזרח ממערב.

GA'02 11 בפברואר 2013

אני לא יודע מה הגיל המדוייק של יוליה אבל אני מעריך שהוא איפשהו באזור ה 22,בגיל הזה הטובות באמת כבר מניפות סלאמים ושוכנות קבע בטופ 20.

הלוואי והיא תצליח אבל כמו שאמרו כאן לפני,טופ 50 יהיה הישג אדיר בשבילה. טופ טן ממש לא ריאלי (אבל מצד שני זה מה שאמרו גם על שחר שהגיע עד כדי נצחון אחד לחוף נמבטחים הזה).

מה שאני נכי רוצה מיוליה זה שהיא תחזיר לי את החשק לעקוב אחרי טורניר הבנות בסלאמים,איפה הימים ששחר הייתה מגיעה לשמינית גמר כל סלאם (ואז מקבלת בראש מוונוס/סרינה)

גיל 11 בפברואר 2013

כישרון הוא אוברייטד. משום מה אצל ישראלים (בהכללה, תמיד יש חריגים), מתלהבים מכישרון טכני של אתלטים או שחקנים אבל מתעלמים מכל העבודה הקשה שצריכה להתלוות אליה כדי שבאמת יצא ספורטאי על. כישרונות יש אינסוף, אבל אורח חיים מקצועני זה משהו שרחוק שנות אור מרוב הישראלים ולכן הם לא מגיעים רחוק.

טול 12 בפברואר 2013

זה תרבות האקזיטים. גם בספורט. רק שבטניס אתה לא יכול לעשות אקזיט לכשרון שלך. אתה תקוע עם העבודה הקשה, וזה לא חלק מהמנטליות פה.

גיל 12 בפברואר 2013

מה זו תרבות האקזיטים, סליחה על הבורות?

טול 12 בפברואר 2013

http://www.jobhunt.co.il/blog/?p=347
כשהמטרה של כל חברת הייטק זה לעשות מכה ואז להימכר במיליונים לחברה מחול, לא באמת ניתן לבנות תעשיה, ובטווח הארוך כולנו נפגעים.

הספורטאי בניגוד לחברת הייטק, "תקוע" לנצח עם הכשרון שלו, וצריך באמת להשקיע בתהליכים ארוכי טווח ולא בקיצורי דרך.

אודי 12 בפברואר 2013

למה מפרסמים כתבה של מישהי שראתה רק משחק אחד שלה???
לשפוט מישהו על סמך משחק אחד (לטוב או לרע) זו ההגדרה של חוסר מקצועיות.
אני בטוח שיש לאתר כותבים שראו יותר משחקים שלה ויודעים לתת דעה יותר מנומקת.

red sox 13 בפברואר 2013

ממש כך.

מוטי 12 בפברואר 2013

אודי הכי צודק. לטוב ולרע – משחק אחד לא אומר כלום (ואת זה אני אומר בתור מהמר ותיק)…
מה שכן, יוליה מעולה, הרבה יותר טובה משחר פאר לטעמי. לפחות המנטליות שלה לעבודה קשה היא ברמה אחרת משאר הבנות הישראליות.

א.ב 12 בפברואר 2013

לא חושב שמדובר רק במשחק אחד
למשך כל הטורניר היא שיחקה יפה ולא הפסידה, מה גם שבזוגות הייתה הרבה יותר טובה משחר (לא שזה חכמה גדולה כיום)
אבל לא יעזור לה כלום, אין לה תקציב מהבית כמו לשחר, והיא לא מספיק טובה כדי לנצח באופן יציב שחקניות מהטופ 50.
וחבל כי נראה שאולי היה לה פוטנציאל כלשהו.

ג'וני 12 בפברואר 2013

אין לה את זה בכלל

גלושקו חמודה אבל טניסאית בינונית ולא יציבה
אם היא שחקנית נבחרת זה רק מראה את מצבו העגום של הטניס בישראל.

צריך לקחת את הכישרונות הצעירים ולשלוח אותם ללמוד טניס חו"ל
בארץ לא מבינים טניס ולכן לא יעזור כל הפנימיות למחוננים ואקדמיות שבונים פה.

גם את שראפובה אבא שלה לקח אותה בגיל צעיר לארה"ב ותראו מה יצא ממנה.

red sox 13 בפברואר 2013

גלושקו בת 22. ויינטראוב בן 25 וחצי. זה גיל שבממוצע מהווה את שיא הקריירה אצל טניסאיות וטניסאים, בהתאמה.
אז שניהם במגמת שיפור במשחק שלהם ובמגמת עלייה בדירוג. ועדיין הגבול העליון מבחינתם רחוק מאוד מהעשורים הראשונים בדירוג.

ברמת התוצאות, שניהם שווים באופן עקבי (במקרה הטוב) סיבוב ראשון בהגרלה הראשית של טורנירי גראנד סלאם, עם כישלון לעלות מהמוקדמות מדי פעם והעפלה לסיבוב השני מדי פעם.
לסיבוב הראשון בגראנד סלאמס מגיעים 128 טניסאים/יות – אם מניחים שביניהם יש כמה מקומיים שקיבלו wild card ומצד שני יש תמיד כמה שחקני מאייה ראשונה פצועים שלא הגיעו כלל לטורניר – מקבלים פחות או יותר את אזור ה-100 או קצת יותר. זה האזור שויינטראוב וגלושקו יכולים להגיע אליו ולשם הם צריכים לשאוף כרגע.

אורי הברווז 13 בפברואר 2013

ישבתי ליד יוליה גלושקו בטיסה מניו יורק לת"א לפני כמה שנים. דיברנו כל הטיסה, בחורה מקסימה.

Comments closed