הראיון של תומר חמד מכניס אותו לרשימה המפוקפקת של שחקנים שלא יזומנו יותר לנבחרת אלא אם אמורים לשחק בהרכב. פריבילגיה של ותיקים וליגיונרים. חברות ברשימה הזאת חוסכת לשחקנים את הטרחה ומפצה על העלבון. לא בהכרח בסדר הזה. חמד מבין את זה. בתור שחקן חף מגינונים, שחקן שרגיל להוכיח את עצמו, האקט שלו, ראיון תמציתי וכמעט ברוטאלי, אומר הרבה יותר על המערכת מאשר עליו.

קודם כל חמד צודק. יותר קל לשחק עם רוטציה של שחקן נחמד. הדגם הגנרי של שחקן מוביל בכדורגל הישראלי מגיע בדרך כלל עם מערכת תומכת שנוטה לצאת מפרופורציות עם כל פגיעה קלה במותג. מיותר לציין שמערכות אלו יצאו מפרופורציות כבר במפעל. תומר חמד לעומת זאת הרוויח ביושר את הביקורת החריפה שעוסקת במעמדו בנבחרת.

*

דבר שני בנבחרת הישראלית עדיין ימכרו בכל יום חלוץ אפור ואפקטיבי בשביל שחקן שנותן פעולות מרהיבות פעם לכמה משחקים. חוסר יציבות זה דבר שנסלח בכדורגל הישראלי. גם לא לעשות הגנה. ואפילו לא להיות יעיל. חמד אמר את זה חד וחלק. פה יעדיפו את מי שעובר יפה שחקן, פעולות אטרקטיביות, באירופה מסתכלים על מספרים ותפוקה. לשמוע את זה מ-שחקן שאלו בדיוק החברים שלו לחדר במלון זה פרוגרסיבי.

*

בישראל במשך שנים, כדורגל של עבודה קשה נחשב מגונה.תפקידה של הנבחרת היה להראות לעולם את הטכניקה והכישרון של הכדורגלן הישראלי. הובסנו אבל  הכנסנו להם בין הרגליים (או להן אם יש משחק קשה מדי ביום שלמחרת). אבל האוהדים הישראלים התקדמו והם יודעים להעריך כדורגל מהיר, פיסי, מחויב ובעיקר יודעים לאמוד נכון את ערכו של הטאלנט הישראלי. חמד הגדיר את זה היטב. טאלנטים בסדר גודל של ליגת העל. חוזרים מהר מאד מגיחות בליגות אירופאיות. ואחר כך הוסיף שלו לא היה סיכוי להיחשב למגא טאלנט בליגה אנגלית או ספרדית אבל המטרה שלו היא תמיד לשפר את גרף התפוקה שלו. אפשר להבין מדבריו שהוא חושב שבנבחרת צריך לשפוט שחקנים על פי הסטנדרטים האלו בדיוק.  והוא צודק.  אין היום אוהד שלא רואה את זה. מאמני הנבחרות שלנו נשארו משום מה מאחור.

*

תומר חמד גדל במכבי חיפה הקלאסית. שם תמיד העריצו מספרי 10, שחקנים דמוניים. רק אחרי הרבה שנים כשהוא כבר שחקן מוכח שעשה עונות סבירות בליגה הספרדית ומשחק היום באחת הליגות הכי קשות ופיסיות שיש הוא יכול להסתכל בחיוך על מי שעושה יותר מדי רעש בליגה שלנו.  מרשה לעצמו להגיד שמקומו על המגרש בעמדת החלוץ צריך להיות מובטח. גם כי הוכיח שהוא יכול לתת גולים מול הגנות קשוחות  אבל כי לעבוד קשה ולהטריד את ההגנות בשביל לפנות שטחים לערן זהבי זה התפקיד שלו. כבר לא מסתכל על שחקנים כאלו מלמטה. וזה חדשות טובות מאד.

*

חמד מכניס חזק מאד לאלישע לוי שהרשה לעצמו להוריד חלוץ מוכח בליגה חזקה לספסל בשביל לשחק עם חלוץ מדומה.  זה לא משהו שמאמן נבחרת ישראל אמור להרשות לעצמו. בהולנד בעטו את דני בלינד החוצה אחרי שהגזים עם הרכבים משונים. רצה להטביע את חותמו. בישראל זה הרבה יותר פשוט. המטרה היא טו סמולר דה השפלה. ואתה לא יכול לעלות הרכב בלי שחקן שהיה לפני כמה ימים שחקן החודש בצ׳אמפיונשיפ רק כי בא לך. התוצאה שחקן אפקטיבי, עם אופי טוב ומוטיבציה מושעה מהנבחרת. בסדר.  הפעם לא מדובר בנעלב סידרתי. הדיאלוג שתומר חמד פתח חשוב ועוד יותר מזה חשוב שדווקא שחקן כמוהו מדבר ככה. כמעט חדשות טובות.

קרלסן
פנטזי של היפסטרים