גיא לוזון צודק בדבר אחד. בשביל שמכבי חיפה תצליח להכיל שחקנים ישראלים בכירים כמו מאור בוזגלו היא צריכה איש חזק במועדון.  זה לא אומר שצריך לפתוח במלחמת כנופיות נגד מנהל ספורטיבי שעוד לא מונה.  ודאי לא להדליף  לתקשורת הספורט שמיד פולטת אמירות מגוחכות כמו שבמועדון מרוצים מאד מעוזרי המאמן מיק פריסט (אחד שעבד במנצ׳סטר יונייטד)  ובוקולי (אחד שמחובר למועדון בדבק היפוקסי), אבל  הם כנראה יעזבו. והאיש של לוזון יישאר. למה יעזבו? לא אומרים. מה קרה? מוריניו הגיע? או  להגיד שמכבי חיפה צריכה  להיזהר שלא יקרה לגיא לוזון מה שקרה לרוני לוי בהינתן מינוי של מנהל ספורטיבי מהכדורגל האירופאי. אם כבר מכבי חיפה צריכה להיזהר בדיוק מהדלפות כאלו. ויכוח סוער, אם יש כזה, חייב להישאר בתוך המועדון. כל עוד גיא לוזון עובד במערכת האינטרס שלו צריך להיות זהה לשלה. גיא לוזון מאמן טוב, אף אחד לא יערער על מעמדו אם ימשיך לתת עבודה על המגרש אבל אנשים עובדים עם אילוצים. וגם את זה הוא חייב להבין. אם אין לו קשר להדלפות בתקשורת. אם הוא מנסה למנוע אותן בכל כוחו. מחילה.

*

גיא לוזון הצליח לחזק את מעמד המאמן של מכבי חיפה בתוך זמן קצר. על זה מגיע לו רספקט. הוא עשה את זה בדרך שלו. הכי רחוק מקרלסן. קודם כל הוא מעמיד  את עצמו במרכז.  אחר כך הוא מצליח לפרק את הקירות של חדר ההלבשה. וזה חדר הלבשה עם חתיכת רפיוטשן. עד עכשיו אף מאמן לא יצא משם עם הכסף. לשחקנים שחזרו מאירופה אין עם מה להפחיד את גיא לוזון. הוא יודע מה זה לאבד הזדמנויות שהיו בידיים שלך. יותר מתוחכם מהם אפילו עם התקשורת. הוא מלטף את השחקנים הבכירים ונותן להם את המפתחות לחללית ובאותו זמן ביקום מקביל נותן לנוער לשחק. הם יישארו חייבים לו. האמת אני בעד שישחקו. בשביל החולצה. בשביל עצמם. רק שישחקו.

*

ביחד עם זה מותר להניח שיעקוב שחר שומע הרבה ביקורת על כך שביטל או דחה את פרויקט הצוות המקצועי הזר והמנהל הספורטיבי מהכדורגל האירופאי.  סביר שהביקורת הזאת מגיעה יותר מהמנויים הרציניים, מהתומכים הכבדים של הקבוצה, אנשים שהוא מכבד את דעתם, אנשי עסקים לדוגמא. אבל לא רק. יש הרבה אוהדים שלא מתחברים לנרטיב המבוקש. אוהדים שמבינים שמכבי חיפה צריכה להתקדם לנקסט לבל. אין לי מושג מה שחר חושב ורוצה אבל הוא ספג מספיק חבטות בשביל להבין שאין יותר דבר כזה ״הרכש הכי טוב שהמועדון עשה״. שמכל במה מאולתרת אפשר ליפול ושצריך לבצע שינוי יסודי כזה שמעמיד את המועדון במרכז. הוא מוכרח להבין את זה.

רק לדוגמא קחו את הנוער. עוד לא עלו על הדשא וכבר מורידים. עושים מהפכה. מביאים מלא שחקנים חדשים. זה בדיוק שיחה שגיא לוזון ומנהל ספורטיבי צריכים לנהל בניהם. לקחת החלטה מערכתית. ואחר כך אותו מנהל ספורטיבי זר ומנוכר ייתן למאמן גב.   ישמור עליו.

*

במכבי חיפה צריכים לבנות קבוצה מאוזנת שתגדל אישיות ותפתח את העקרונות שלה. בשביל לעשות את זה צריך ראייה לטווח ארוך והבנה עמוקה בתהליך בניה מקצועי של קבוצה מאוזנת.  צריך סבלנות. זה לא בהכרח זהה לאינטרס של מאמן שרוצה ל-ממש את הקפיטל. זה אפילו הפוך. אבל כדורגל זה על גם וגם. עד עכשיו סיפרו למכבי חיפה שהבעיות שלה הם בור בלי תחתית. גיא לוזון מספר סיפור חדש יותר אופטימי. וזה ממכר. נכון.  אבל במכבי חיפה הגיעו לנקודה שבה צריך לקום מהשולחן. מספיק פעמים בחרו שם להמר על הבית. זה בערך מסביר את הויכוח אם יש כזה בין גיא לוזון ליעקב שחר.

*

וזה ניכתב לפני:

המחלה של מכבי חיפה זה לחשוב שלרדת לפלייאוף תחתון זה איום קיומי. לאבד את הכרטיס לאירופה. לחשוב שלא לקחת אליפות זה איום קיומי. לשים את ההישגים לפני דבר בסיסי כמו לבנות קבוצה זה דבר שקורה כשמה שחשבת ש-שלך לא שייך לך יותר ואתה לא מוכן להבין את זה. שקוע בעלבון. מתוך עלבון לא צומח כלום.  וכל עונה שאתה זורק וקונה ועוד פעם קונה ועוד פעם זורק מקצינה את האבסורד. אליפות בלי קבוצה. וכל מי שמבטיח לך שהוא יסדר את זה בעונה אחת או אפילו שתיים משקר אותך. מוכרים למועדון שמלא בעלבון ושחש שניזרק מהנרטיב המרכזי לשוליים אשליות על זין מוזהב.

 

אני מציעה שבנקסי יאמן את מכבי חיפה.

פנטזי של היפסטרים
פייק טופ פליירס