הליגה הישראלית בדרך להפוך לליגה חובבנית. הכדורגל הפך לספורט גלובלי. נכון שהיסודות של כדורגל הם לוקליים ונשארים כאלו אבל מדברים על פיוז׳ן. זה המקצוע. זה מה שקורה. יש לזה השלכות. השפעות. וזה כל הזמן מתפתח. מועדון מליגה בינונית או חלשה יכול לשפר את איכות הכדורגל שלו בהרבה לשנות את הניהול שלו וגם להגיע למעמד חדש. יותר טוב. אפילו להרוויח כסף. אבל בשביל לתפוס סלוט בתור משהו שנחשב למשהו אתה חייב להבין שבוחנים אותך. בודקים מה המטרות שלך. וזה כולל הכל. איכות האימון והניהול במועדון. התחרותיות של הליגה שלך. הישגים במפעלים אירופאיים. מי עוד משחק אצלך. בליגה שלך.   שכר. תנאי מגורים. דמוקרטיה או לא דמוקרטיה. מזג אוויר. טוטי.

*

הליגה הישראלית החליטה להסתגר. הסתגרות והתבדלות שווה ויתור על כדורגל מקצועני. בואו ננפץ את הנארטיב הדפוק  שמוכרים לנו. שמירה על מעמדו של הכדורגלן הישראלי זה מצג שווא. קודם כל כי בישראל לא שומרים על מעמדו של אף עובד. נהפוכו. אז פתאום הצעיר הזה שמרויח מאות אלפי דולרים בשנה הוא חזות הסוציאליזם. תודה. לא נכון. רגע של הזדהות עם עובדי הרכבת או הנמל. לדוגמא נמל חיפה מדורג כבר כמה שנים בין עשרת הנמלים היעילים ביותר. אתם גם לא תדעו את זה. לא יפרסמו את זה פה אבל בשביל זה יש פרסומים זרים. זה לא מפריע לאף אחד לבנות דחוף בהול נמל פרטי ולהתעלל אקלוגית באזור כולו רק בשביל שבעלים פרטי ירוויח יותר ושעוד ערימה של עובדים ייזרקו נטולי זכויות סוציאליות וירוויחו הרבה פחות.

*

כדורגל זה לא טניס אבל שחקני כדורגל רציניים כבר ערים לזה שהם יצטרכו לשוטט בין ליגות ושזה חלק אינטגרלי מהספורט. אז אם כבר חשיבה על מעמדו של השחקן הישראלי זה להכין אותו טכנית ופיסית ליעדים של ליגות מקצועניות. שזה אותו דבר מקודם. אנשי מקצוע ושחקנים זרים וכמה שיותר. להעלות את הסטנדרטים. להביא הנה את מה שחסר : פיסיות, מהירות, טכניקה,הבנה טקטית הרבה יותר טובה, משמעת, מוסר עבודה. ואם חלק מהישראלים יצטרכו לשחק בליגה הלאומית- מעולה. זה טוב לפריפריה. וזה נכון גם למאמנים ישראלים. בטווח הארוך זה יגדל פה שחקנים שיבינו שיש סטנדרטים חדשים שצריך לעבוד יותר קשה בשביל פחות כסף. לעבוד קשה בשביל להשתלב בכלל במקצוע שנקרא כדורגל. לליגה הישראלית היו את כל הסיבות להתחרות על הסלוט של ליגה בינונית חלשה ממדינה שמצבה הכלכלי סביר ויכולה בקלות להעמיד אפילו ארבעה מועדונים מקצועניים שמעסיקים צוות זר מליגה בכירה בכל המחלקות ונהנות מתחלופה הגיונית של שחקנים זרים עם אינטרסים. שאר הקבוצות היו רק מרוויחות מזה.

*

מכבי תל אביב תכננה על הסלוט הזה בדיוק. דגם באזל. היום אפשר להכניס בקלות עוד כמה מועדונים לרשימה הזאת. אבל קצבו לה את מנת השחקנים הזרים וראינו בדיוק לאן ואיך יכולה להגיע קבוצה שבנויה על שחקנים ישראלים בליגת האלופות. יותר מזה. אם יש מועדון שאחראי על הפיכתה של הליגה הישראלית לחובבנית זה מכבי חיפה. כי מכבי חיפה זה מועדון פרוגרסיבי שהפך בעונות האחרונות למועדון ריאקציונרי.  בתחילת העונה העלו שם את ״מחכים לגודו״. בשביל להגיד את זה.  והמשיכו גם אחרי שהורידו. משם הדרך לזה שעל משחק הטוטו הראשון גילי ורמוט לא חגג עם חבריו לקבוצה מפני שהוא כועס על מעמדו היא הגיונית. בדרך חתכו אנשים כמו מיק פריסט. בסדר. כל מה  שקרלסן אמר בנורבגית. ועכשיו מביאים את מאור בוזגלו שהולך לשחק במכבי חיפה כדורגל של פאק יו. אז תודה על זה. גם בלי להיות אוהד של מכבי חיפה  אתה מבין שאם ככה מתנהגת הקבוצה עם האיצטדיון שה לא חדשות טובות ללליגה הישראלית.

*

חובה לבחון את הנושא בפרמטרים מאד קשוחים. המועדון הכי גדול בישראל מכבי תל אביב מוריד פרופיל. כבר לא מחפשים שם זרים איכותיים אלא יותר איך הם  שולפים את אלירן עטר ממכבי חיפה. ג׳ורדי קרוייף יצא מדעתו במונחים הולנדיים כשדיבר על רכש זר שאמור לעשות את זה יותר קל לעבור עוד סיבוב במפעל אירופאי.  אבל מיטש גולדהאר הבין משהו אחרי ליגת האלופות. שזה לא לוקח לשם. זה לוקח לקטטות רחוב על שחקנים ישראלים כושלים במונחים אירופאיים.  ומאידך לחיפוש של אוהדים אחרי דילים טובים לראות משחקים באירופה. מה שמגיע לכיוון שלנו זה כדורגל שכונתי.

יאָ, בּרעכען
המאמן יישאר בתפקידו