בשביל שהכדורגל בליגה הישראלית יתחיל לעשות את הדרך חזרה לכיוון של כדורגל מקצועני חובה להסיר את מיגבלת הזרים ובהתאמה להביא אנשי צוות מקצועי זרים לכל הקבוצות בכל המחלקות. זה לא יעבוד אחד בלי השני. זאת קביעה. למעט אנשים בודדים ולא מייצגים – הישראלי היושב במולדתו ציון לא הוכיח את עצמו כאחד שמשקיע מאמץ עבודה לימוד ומחקר אם במילא הוא מקבל את אותו שכר. הישראלי לא קורא צ׳כוב ושרת התרבות שלו מיתגאה בכך. הישראלי אוסף מושגים מתחום הכלכלה כמו שאנחנו היינו אוספים גוגואים. בשביל הפאן. פה בדה באזר המגיבים הראשונים במעלה כמו שהיה אומר אלכס של ג׳ונתן ספרן פוייר אוהבים מאד את המילים תמריץ וגרף שיפור. אז אה… שחקנים זרים זה תמריץ. צוות מקצועי אירופאי זה גרף שיפור.

הטיעונים הדפוקים ביותר נגד זה שלא רוצים לראות ליגה בינלאומית בישראל עם זרים בינוניים. ושהזרים שמגיעים לפה לא עדיפים על הישראלים. זה טיעון שהינו מצג שווא. כולנו צופים בליגות בינלאומיות ללא הפרעה מיוחדת. ובקשר לאיכות במקום שנשאל מה אנחנו מצפים מהזרים שבאים לשחק כאן (שיהיו רוק סטארס) אנחנו צריכים להבין שהשאלה היא ל-מה הזרים שבאים לכאן מצפים מאיתנו. בדיוק ask not

אפשר לחלק את השחקנים שעוברים בין ליגות לשתי קטגוריות במובן של מה מנחה אותם : אלו שעדיין רוצים להיתפתח בתור שחקני כדורגל ואלו שויתרו על קריירה ומחפשים רק פרנסה. בכל קומבינציה שתמציאו שחקנים נופלים לאחת משתי הקטגוריות האלו. לפעמים עוברים מאחת לשניה. בשביל שיגיעו לפה שחקנים עם מוטיבציה ורצון להישתפר – אנחנו צריכים להציע להם את האפשרות. יודעים מה? לכל הפחות אנחנו מחוייבים להציע צוות מקצועי ושחקנים שמורגלים במשחק כדורגל בוורסיות המעודכנות שלו. ולא מערכת הפעלה שפג תוקפה.

להיתפתח ולהישתפר בתור שחקן כדורגל זה לא רק להיות פרוספקט צעיר שרוצה לאנגליה או לאיטליה.  יש המון שחקנים בשלים ששואפים להישתפר ברמה האישית  או להציב לעצמם יעדי ביניים מקצועיים  עד שיצליחו להגיע לאן שהם רוצים, מבוגרים יותר שכבר כמעט מיצו את הקריירה  יסתפקו באתגרים שיש לליגה בינונית להציע  כמו תחרות על אליפות והישתתפות במיפעל אירופאי אבל ככל שיהיו טובים יותר ובעלי מוטיבציה יותר גבוהה הם רשאים לצפות שהמועדון הקולט יעמוד בתנאי סף של כדורגל מודרני. גם היכולת שלהם להשפיע תלויה בזה.  ועוד משהו כדורגל זה משחק שמיתקדם כל הזמן – עמדות של שחקנים מישתנות ומיתווסף אליהן סט של תכונות נידרשות. יש המון שחקנים מוכשרים שאולי לוקים בתכונות מסויימות או שרוצים לגוון את היכולות שלהם וישמחו לעונת פיתוח גם במועדון ישראלי אם נניח לצוות המקצועי שלו  שהגיע מאנגליה יש רפיוטשן מוכח בתחום.  רובם המוחלט של המאמנים הישראלים לא יכולים  לשפר שחקנים שמגיעים ממילא עם יסודות טובים. הם לא יודעים בהרבה מאד מקרים איך להעמיד אותם במגרש בכלל. פשוט אין למאמן הישראלי מה להציע לשחקן אירופאי סביר. בניגוד לזה המאמנים הישראלים לא מנסים אפילו לצאת לכמה עונות באירופה, להתמודד על תפקידי מישנה בליגות טובות ללמוד ולהיתפתח. כולם רוצים  חליפה וקלוז אפים.

שחקנים זרים מגיעים לפה וניפגשים עם העצלנות המובניית של השחקן הישראלי. עם האיטיות. הם נאלצים לשחק עם שחקנים ישראלים שהיסודות שלהם לקויים, לא טכניים, לא אגרסיבים, לא מבינים דרישות טקטיות מינימליות.  ובקצה הסקאלה הם עוד פוגשים את הטלנט התורן שהכדורגל האירופאי בעט לו בתחת ועכשיו חדר ההלבשה כולל מאמן חייבים להיתיישר לפי התכונות שלו. או העדרן.

מה אנחנו רוצים מהם זה מובן. שיהיו רוק סטארס. ושיסתירו לנו אותנו. המחמאה הכי גדולה שנותנים פה לשחקן זר היא שאם היו לו עוד כמה תכונות שכרגע חסרות לו אז בטח היה משחק בליגה גדולה וטובה יותר. זה כל כך תבוסתני גם כשזה נכון. כי תמיד אתה צריך לשאוף ליותר והפיתרון המיידי לבעיה הזאת הוא לא לבנות עוד מיגרשי כדורגל ולהוסיף שיעורי ספורט בבית ספר.   ובקשר לרוק סטארס יש מעט מאד שחקנים שהם סלף קונטיינד.  שיכולים לתת תוצאות מידייות ולבלוט. נו אז יש כמה כאלו. איך זה בדיוק משפר את הכדורגל הישראלי. לא מספיק מול קבוצות אירופאיות.

גיא לוזון לדוגמא זרק ממכבי חיפה שחקנים מצויינים כמו גארי קאגלמאכר, קאמיל ואצק או הסקורר הנורבגי אזמי. מחק את עמית זנאטי. המשותף להם זה שהם שחקנים אפקטיביים בקבוצה מהירה עם שיטת משחק והררכיה מובנית. עם כאלו אתה בונה קבוצה. המאמן של מכבי חיפה ויתר והביא  שחקנים שהעריך שהם סלף קונטיינד שיתנו לו תוצאות מיידיות. ההבטחות שלו להצלחה מיידית היו כנות.  זאת חשיבה שהתאימה מאד למכבי חיפה מועדון ריאקציונרי שמוביל  קונספציה שמרסקת לא רק את מכבי חיפה אלא גם את הליגה.

כדורגל שכונה
כדורגל ואנה פרנק