לאציו עומדת לשחק במשחק הבא כשעל חולצות השחקנים שלה תמונה של אנה פרנק. מחפשת מלה אחת שתבטא את הרגשות. זה אקט טהור.

בשבילי זה טוטי. הכל. והייתי רוצה לחבק כל שחקן של לאציו שיעלה עם החולצה הזאת. הם יכולים להיות גאים בהזדמנות שניתנה להם. כדורגל ואנה פרנק.

אולי זה כי בשנים האחרונות אני יוצאת למסעות בזמן לפולניה. גם לתוך המשפחה הפולנית שלי מההרים הטטרים  – קורנגוט. כמה שאפשר. אני בטוחה ש-כשבן אדם לומד אפילו רק לומד קצת ולא תחת כפיה על מלחמת העולם השניה, היסטוריה של לפני המלחמה ואחרי המלחמה  רק אז הוא מתחיל לקבל את מכת ההדף. יותר מדי אנשים גם בישראל לא קיבלו מעודם את מכת ההדף. ולפני שפותחים פה על האיטלקים – בישראל היתמקמו בנוחות בעמדת הקורבן – בלי שום מחוייבות, בלי רצון לילמוד היסטוריה. בלי לתבוע מעצמך. גרוע מהכל בלי שום סקרנות. גם אצלנו להרבה אנשים אין מושג. רק שהם חושבים שיש להם. אני תוקעת את הטקסט הזה כאן ומייחסת חשיבות רבה למכות הדף פנימיות כי ביחס למה שרוב האזרחים בישראל יודעים על מלחמת העולם השניה ועל השואה החיבה שלנו לעמידה על הגדר היא לא פחות מדהימה מהעובדה שבריון אוויל שלא יודע כלום על השואה חושב שלהיות מזוהה עם ילדה בהירת עננים שנרצחה זה עלבון.

בלאציו ובהיתאחדות האיטלקית מיתכוונים לעשות כמה דברים בשביל להוציא את אוהדי הכדורגל האיטלקים מבור הביוב שאוהדי לאציו פתחו. לא רק שהדברים האלו מיידיים ואפקטיביים יש בהם הרבה מאד אומץ. מבחינה דקלרטיבית הם הולכים סטרייט פורוורד. לשחק עם תמונה של אנה פרנק על חולצות מול אוהדים כאלו זה לא פחות ממדהים. אין יותר ישר לפנים מזה. זה משהו שיישאר. באינטרנט, ברשתות החברתיות, יוגב, יעלה במנועי חיפוש. זה אימג׳ לא נשכח.

הדבר הראשון שקלאודיו לוטיטו נשיא לאציו עשה אחרי הבזיון של האוהדים שלו זה ללכת לבית כנסת המרכזי ברומא ולהניח שם זר פרחים לזיכרם של יהודים שנרצחו בשואה. ייתכן שעמדה מאחוריו סוללה של אנשי יחסי ציבור – לדעתי זה אישי. לדעתי הוא עשה את זה בתור בן אדם. בלאציו החליטו גם לפתוח בקמפיין חינוכי ובמסגרתו לשלוח מדי שנה 200 אוהדים צעירים לאושוויץ (היכונו פולנים לסריה החדשה). ההתאחדות האיטלקית הודיעה על דקת דומיה לזיכרם של קורבנות השואה לפני כל המשחקים בסריה A ובכל ליגות המישנה הנוער כולל הליגות החובבניות. ושבכל מגרש יוקראו קטעים מהיומן של אנה פרנק לפני המשחק.

אני יודעת שתיכף ישוו את זה לאוהדים של ביית״ר. אבל הסיבה שמותר לעשות את זה לא קשורה לתעשיות הרצח הגרמניות ולא לאוהדים עצמם. אוהדי ביית״ר יותר דומים לאנטישמים כפרים פולנים ולבריונים שיש להרבה קבוצות באירופה. הם חלק מסיכסוך בין שני לאומים ושבו אכן מאזן הכוחות אינו פרופורציונאלי לטובתינו.  הסיבה שמותר להשוות היא כדי לבדוק מה בוחרים לעשות אצלנו. וההרגשה שלי היא שבישראל מוכנים להכיל גם את אוהדי ביית״ר וגם סוגים אחרים של עבריינות ובריונות בכלל זה בכפרים של אזרחים ערבים. שלא יתפרעו חלילה שלא ייצאו משליטה. כי מה יקרה? אנחנו כל כך מפחדים ועדיין מבקרים  ונותנים ציונים. גם להתנהגות של הפולנים וההונגרים במלחמת העולם השניה. וגם להתנהגות של האירופאים היום. מפחדים מהצל של עצמינו ושולחים מיכתבים חריפים להתאחדות האיטלקית. פה לא עושים רבע ממה שהאיטלקים עושים בעשרים וארבע השעות האחרונות. גם אם זאת לא סיטואציה זהה.

בגרדיאן הזכירו שאוהדי לאציו קראו בדרבי לאוהדי רומא – אושוויץ זה הבית שלכם, תנורי הגאז זה הבית שלכם. מה יש באנה פרנק? נכון היא היתה ילדה. כשאוהדים מוכנים לנפץ את האישי ולהצדיק רצח של ילדה ולא מראים שיש בהם רגש היזדהות בסיסי זה מפחיד. כמה פוליטיקאים איטלקיים אמרו שזה לא יאומן. סטיבן שפילברג פחד הרבה שנים לעשות סרט עלילתי – מלודרמה על השואה. אף שרצה. סקר שהזמין הראה ששלושים אחוז מהאמריקאים לא מכירים את המלה שואה. אז הוא חתך ועשה את רשימת שינדלר. והוא חטף. כמה שהוא חטף על זה. כי השואה זה לא סיפור קולנועי עם הפי אנד. כי לא היתקרב לזוועה. כי אסור להתקרב. כי אי אפשר להבין מה היה שם.  אבל מאות מליוני אנשים ראו את רשימת שינדלר. והוא גרם לאנשים להיתחבר דרך הסיפור האישי ולהיזדהות. לדעת משהו. לפעמים לדעת משהו זה הרבה. זה מה שהאיטלקים מנסים לעשות עכשיו. את מה שדחוף. ובזכות אחד קלאודיו לוטיטו (או ההתאחדות האיטלקית לכדורגל) יונצחו שוב האנשים שהיו שם. גם לחיבוק יש הרבה ערך.


עושה רושם שנידרש להעריך את ההתאחדות האיטלקית לכדורגל בתור הגורם המכוון של המחווה ובטח את ההנהלות של אינטר מילאן, סמפדוריה ובולוניה שבחרו להשקיע עוד קצת מחשבה ותמיכה  וחילקו לפני המשחקים שלהם לילדים את היומן של אנה פרנק ואת ספרו של פרימו לוי  הזהו אדם?

The president of Lazio, Claudio Lotito, has decided that tomorrow the team will be coming to the stadium at Renato Dall’Ara Stadium in Bologna with an image of Anne Frank on the Biancoceleste shirt, demonstrating the club’s commitment to fighting all forms of racism and anti-Semitism,” it said.

המאמן יישאר בתפקידו
לידס. דרכים צדדיות. מציאות נושכת