מכבי חיפה עושה מנהל מקצועי כשמכבי תל אביב מוותרת על הרעיון זמנית לפחות. ובהפועל ב״ש לא רוצים.

גם מכבי תל-אביב וגם הפועל ב״ש מדגימות בעונה הנוכחית איך מטפלים במשברים שבאים אחרי עונות מוצלחות בלי מנהל ספורטיבי. זה לא נראה משהו. מינוי של מנהל ספורטיבי חדש זה לתת מבט רענן מבחוץ על המערכת. הבעיה היא שבמערכות חזקות עם אנשים דומיננטיים שכבר הוכיחו את עצמם מיתקשים מאד להכניס גורם ניהולי חדש ולתת לו סמכות.

מכבי תל אביב משכה את ההתקשרות עם ג׳ורדי קרוייף גם כשהיה מובן שהוא לא מצליח לבנות סגל מחודש עונה אחרי עונה ויותר גרוע מזה מפסיק לפתח את המועדון ולהעלות את הסטנדרטים שלו. נהפוכו. ג׳ורדי קרוייף איבד את המבט שלו מבחוץ על המערכת והפך לשבוי שלה. גם שחקנים טובים שהביא לא הצליחו להישתלב בקבוצה מקובעת ויהירה. ג׳ורדי קרוייף התחיל לקנות את הנארטיב של שחקנים ישראלים. וככה בדיוק מחסלים מועדון שרוצה להיות אירופאי.  אין למכבי תל אביב היום שום יתרון מקצועי על קבוצות ישראליות טיפוסיות. ובטח שלא הבנה טקטית. הבעיה שצריכה להטריד היא שזה היה תהליך. עם כל עונה שעברה בלי שהסגל עבר שינוי מאסיבי יכולת לראות לאן זה מוביל. מהיציע. מהספה בסלון. חילופי המאמנים רק מיסכו את הבעיה.  ג׳ורדי קרוייף התרגל לחברה הישראלית שהיא מאד ילדותית וחברית.  חברה שבה מגוננים על הילדים של כולנו. חסרי אחריות. חסרי הבנה של מה זה להיות מבוגר ולבד. אם יש פה סיבה מוטמנת לזה שמגבילים שחקנים זרים ומוותרים על צוותים מקצועיים זרים היא אחת ויחידה שהילדים  יישארו קרוב לבית. שלא ייצאו חלילה להתמודד עם קשיים. כי סיבה מקצועית אין.

הפועל ב״ש מנסה מודל אחר. ניהול ישראלי. מאמן צעיר ומבריק שאמור להפוך למנג׳ר שמוביל את המועדון במשך הרבה שנים. זה מודל שיש בו מלכודת. כי בלי קונפליקטים אין תנועה ואין היתפתחות. והנטייה של אנשים שמקבלים סמכות בילתי מוגבלת היא להימנע מקונפליקטים. לבצר את מעמדם. לא אחת בשיטות מגונות. גם כשהם אנשים נחמדים. מנג׳ר- מאמן שרוצה להיתפתח בתוך מועדון חייב להקיף את עצמו באנשים שיתנו לו רעיונות חדשים. שיאתגרו אותו ילחיצו אותו וידחפו אותו ללמוד. ובשביל זה הם צריכים להיות אנשי מקצוע מרשימים עם יידע עדיף על שלו. כלומר עוזרי מאמן תוצרת חוץ. ועוד אנשי צוות מקצועי בתוך המועדון תוצרת חוץ.  אסור לו לפחד מאנשים דומיננטים כי כל דבר שמריח מעודפים של נוחיות ידפוק את המועדון. וכל מה שייתן לברק בכר היתנגדות חזקה להתמודד מולה ולצאת משם יותר טוב וחזק יועיל למועדון.

במדינת כדורגל נורמלית ג׳ורדי קרוייף היה מכשיר מחליף לתפקידו המקורי כבר לפני שתי עונות ומיתקדם ליעד הבא. גם ברק בכר יכול היה להיתקדם לקבוצה חדשה. רק שזה אומר במקרה שלו לקבוצה בחו״ל. וזה כבר פחות פשוט כשמגיעים ממדינת כדורגל פרמיטיבי. מן הסתם היה נאלץ לסגת מעמדות מסויימות שהיתרגל אליהן. אבל הרצון לשנות ולהיתפתח זה מנוע. בהעדר רצון כזה ונכונות ללמוד ולשפר את עצמך מיתקבעים. מתנוונים. המטרות המקוריות נשכחות והרעיון של הישרדות אישית מוביל את ההחלטות.

אם היו פה לפחות שש קבוצות עם מאמנים זרים – מאמנים צעירים היו יודעים שחלק אינטגרלי של קריירת אימון זה עבודה בחוץ.  זה לא רק אינטרס מקצועי. התמודדות עם קשיים וניכור ועם תרבויות שונות מוסיפה הרבה לבן אדם שרוצה לנהל מערכת. אם היו מאשרים שחקנים זרים כמעט ללא הגבלה, מנהלים מקצועיים כמו ג׳ורדי קרוייף היו יכולים לבנות פה קבוצות הרבה יותר טובות. הנימוק שהוא לא מצליח להביא אפילו ארבעה זרים מגוחך. קבוצה שיש לה בסגל נגיד שמונה שחקנים זרים טובים אמורה להציג כדורגל יותר מעודכן ולשדר מסר יותר פתוח לעולם החופשי. יש במכבי תל אביב עמדות חסרות כבר כמה עונות אבל הנטייה במצב הנוכחי תהיה לנסות להדביק לשם שחקן ישראלי ואפילו לאלתר. מספיק שאתה רוצה להמר על שני קשרים וחלוץ זרים בשביל לנסות להחליף את התפוקה של ערן זהבי וזה נראה לך יותר דחוף. הלחץ שמופעל היום על סקאוטינג להביא גיימ צ׳יינג׳ר הוא פשוט לא הגיוני. יש מספיק שחקנים טובים וסבירים במונחים של כדורגל אירופאי שיכולים לתת המון לכל קבוצה ישראלית ולהעלות את הסטנדרטים. זה גם ידחוף שחקנים שלנו לצאת למקומות בהם צריך ללבוש סוודר בחורף ולהילחם על מה ששלך לקחת. לבד.

עכשיו מכבי חיפה. המועדון נותן לבן אדם עם מבט מבחוץ לנהל את הענינים ואתה מרגיש את זה.  באיך שהמועדון בנוי ומגיב.  כמו שג׳ורדי קרוייף הגיע למכבי תל אביב.  זה רק מחדד את ההבנה עד כמה מכבי חיפה היתה היסטרית למשל כשדיווחה כל דקה שהכל בשליטה. מוחמד אלאך עובד בלי לדחוף לנו את זה בתצורה של הודעה לתקשורת. בכלל מכבי חיפה החדשה מדירה את התקשורת מהיתערבות מופרזת בעניני הקבוצה. אלאך חיבק את גיא לוזון מבחינה תיקשורתית ולא תמך בהיסטריה הקולקטיבית. למעשה לא שמעת ממנו כלום. פעל בצורה מדורגת. הביא עוזר מאמן הולנדי מה שבטוח הלחיץ את הצוות המקצועי ואחר כך נפרד בצורה מנומסת. זה קשוח.  בלי לגרור את המאמן על המדרכות. עד שהוא הגיע זה בדיוק מה שעשו במכבי חיפה. גררו את המאמנים שלהם על המדרכות ואז זרקו אותם. מודל שמעמיד את הברברים בכניסה.  שלא לדבר על כנופיות שחקנים. אלאך משדר משהו חדש וטוב. דברים אלמנטרים. כמו שההדלפה הכי נועזת שיכולה לצאת היום מחדר ההלבשה זה שהיה אימון.

 

לידס יונייטד. דרכים צדדיות. כניסה אחורית.
ספין בערב של גביע