עם כל גול, שמואל ג'ינס המתעלף היה קופץ מהגגון (יואב ויכסלפיש)

אפקט הנטישה היה מיידי וקטלני. בשמונה עונות, בין 1965 ל-1973, הכח מכבי רמת גן זכתה בשתי אליפויות ושני גביעים. בדצמבר 73' היא שיחקה לאחרונה ב"גלי גיל". מאז לא באמת התאוששה

מתוך אתר הכח-עמידר רמת גן

מיקום: איזור בורסת היהלומים, רמת גן

שנות פעילות: 1973-1949

בעלת הבית: הכח מכבי רמת גן

משחק ליגה אחרון: 29 בדצמבר 1973. הכח ר"ג – הפועל ת"א 1:2. להכח: שהרבני (20), משה יחיאל (55), להפועל:טורק (56)

רקע:

הכח וינה נוסדה ב-1909 וחלק משחקניה שהיגרו לישראל בשנות השלושים ייסדו את הכח תל אביב. ב-1959 התאחדה הקבוצה עם מכבי ר"ג מהליגה השנייה. תוך שמונה שנים, מ-1965 עד 1973, זכתה הקבוצה ובשתי אליפויות (65' ו-73') ובשני גביעי מדינה (69' ו-71').

בהכח כיכבו בשנים הללו לופא קדוש, אהרון קפיטולניק, יהודה שהרבני, האחים יחיאל, צ'יקו פרקש, פיטל והפטל ורבים אחרים. לפני האיחוד אירחה הכח ת"א ב"באסה" (בלומפילד) ובמגרש הגדנ"ע. את עונת 73/74 פתחה האלופה עם ענני חוסר ודאות לגבי האיצטדיון. חמישה חודשים לאחר שזכתה באליפות האחרונה, יומיים לפני הבחירות לכנסת ולעירייה, שנדחו בגלל מלחמת יום כיפור, שיחקה הכח בפעם האחרונה ב"גלי גיל". מאז לא חזרה מעולם לפסגה. כיום היא שותפה בקבוצה הכח עמידר רמת גן.

משחקים גדולים:

מאי 1965:  הכח ר"ג – הפועל פ"ת 1:2. בעונה הקודמת היריבה העירונית, הפועל רמת גן, זכתה באליפות הראשונה (והאחרונה) שלה. בחמש העונות שלפני זכתה הפועל פתח תקוה באליפות. במשחק העונה, במחזור 27, סמי שאולי מוביל את הכח ליתרון (דקה 28), סטלמך "משווה את התוצאות" (74),  אבל הכח מגלה חוסן ומיד חוזרת ליתרון משער של שאול אלבוכר (76). שלושה מחזורים לסיום הכח עולה לפסגה.

יוני 1965. הכח ר"ג – מכבי ת"א 1:3. מחזור 30 ואחרון. הפועל תל אביב מובילה את הטבלה. משה עסיס מעלה את מכבי תל אביב ליתרון בדקה השלישית, אבל צמד של גדי צלניקר (74,88) ושער של קפיטולניק (84), יחד עם ההפסד של הפועל תל אביב 0:1 בנתניה, מבטיחים להכח אליפות ראשונה במחזור האחרון.

אפריל 1973. הכח ר"ג – הפועל כפ"ס 1:3. במחזור ה-28 כפר סבא מוליכה 0:1 משער של ישראל פוגל (36), אבל צמד של שלמה ג'רבי (41,87) ופנדל של דני הפטל (59) מעניקים להכח את האליפות שני מחזורים לסיום, אחרי שדני רום (שמילוביץ) ממכבי חיפה משווה ל-1:1 מול הפועל תל אביב, היריבה לצמרת.

היה שם:

איציק פוזמנטיר (שחקן ויו"ר לשעבר): "התשתיות במגרש היו גרועות, אבל זה היה מגרש ביתי סופג נקודות, ששירת את הכח בנאמנות. אי אפשר היה לנצח אותנו במבצר. יום אחד בסוף שנות השישים תקעו לנו קרקס איטלקי ונאלצנו לנדוד למכתש, והיו גם פעמים רבות שהמגרש לא אושר בגלל גשם או ענייני בטיחות, ועברנו לשחק במכתש.

"היו ב'גלי גיל' שלושה יציעים ובעיטה של לופא לצד הרביעי, אל הוואדי, גרמה לעיכוב ניכר במשחק, כי לא היו אז מביאי כדורים. אמרו שלופא בועט לוואדי כשאנחנו ביתרון ואז המשחק נגמר. זה התאים לתדמית של הכח, ששיחקה כל השנים כדורגל מאוד קשוח, לא הניעה כדור בסבלנות, ותנאי המגרש התאימו לסגנון של הקבוצה.

"המעבר לגלי גיל הגדיל מאוד את הקהל של הכח. לגרעין התל אביבי של ותיקי הכח וינה ותושבי שכונת שפירא נוספו אוהדים מרמת גן ומהצפון הישן של תל אביב, באיזור תחנת הרכבת. האוהדים משכונת שפירא היו פנאטים ברמות של בית"ר ירושלים. זו היתה תקופת הרנסנס של הכח.

"כבר בכניסה היו צריכים לעבור את הכלב של צדוק האפסנאי, כלב מכוער ומפחיד מאין כמוהו, שהטיל אימה על השחקנים. צדוק גר עם משפחתו בתחומי המגרש וניהל את הקיוסק בהפסקות. בבוקר המשחק הוא סימן את הקווים.

"חדרי ההלבשה היו קטנים ומסריחים. המשוגעים ישבו מאחורי השער ביציע של 750 איש ו"המתעלף", שמואל ג'ינס, היה קופץ מהגגון בכל פעם שהבקענו. בחורף המגרש הפך לערימת בוץ והיקשה על משחק טכני. בעונת האליפות הראשונה התפלחנו מהצד של הוואדי וישבנו על הדשא עם השחקנים. רקדנו איתם כשנודע שנתניה ניצחה את הפועל.

"בחורף אנשים צפו במשחקים מתחומי הבריכה הסמוכה. רחוב אבא הלל התמלא באנשים צועדים בכיוון האיצטדיון לפני המשחקים שלנו. אני זוכר משחק מול בית"ר ירושלים שלא הגיע אליו קהל, אז פתחו ממטרות והציפו את המגרש כדי שהמשחק יידחה ונוכל למכור כרטיסים. זכיתי שם גם באליפות עם הנוער, בבוגרים עצרנו את הפועל פתח תקוה בשיאה ולא אשכח את החגיגות במגרש אחרי שחזרנו מבלומפילד עם הגביע ב-71', בשירת 'הגביע לנו – יודל'ה שלנו'".

אפקט הנטישה:

איציק פוזמנטיר: "האפקט היה הרסני ומיידי. באמצע העונה שלאחר האליפות הקבוצה נאלצה לחפש היכן לארח ולהתאמן. נאלצנו להתאמן במגרש של בית ספר בתל אביב. המעבר למכתש ולאיצטדיון רמת גן ואיבוד גלי גיל התבטא היטב בטבלה. כבר בעונת הנטישה לקבוצת תחתית ותוך ארבע עונות, ב-78', ירדנו ליגה  שיחקנו בעיקר במכתש עד שהקימו את וינטר בשנות השמונים, אבל השנים בלי גלי גיל הרסו להכח את תשתית הנוער והאוהדים והנזק היה בלתי הפיך".

בית"ר והפועל ירושלים – ונעבור לימק"א

הפועל ירושלים (קטמון) – את הגול האחרון כבש ציון מרילי

הישן של כפר סבא – ביציע יכולתם לראות את הילד אלי טביב

פתח תקוה – יורם ארבל עדיין שם

מכבי יפו – הקבוצה התפרקה עוד לפני האיצטדיון

האם יש דבר כזה "יותר מדי כדורגל'?
פנטזי שבוע 3

17 Comments

בני תבורי 24 בספטמבר 2010

יחד עם ימק"א והמכתש, גלי גיל היה המגרש המפחיד ביותר לאוהדי חוץ וגם השערים שם היו רחוקים מאוד כשהיית צריך להמלט על נפשך…
התמונה אגב, צולמה דווקא במגרש הישן בפתח תקווה, נחום סטלמך ובועז קופמן שם מהצד המלאבסי ואחד משחקני הכוח התבלבל במכנסיים.

שוקי איינהורן 2 במאי 2013

בתצלום נראים מימין-גדי צלניקר, דני הפטל, לופא קדוש, יהודה שהרבני וקפי(אהרון קפיטולניק)- שכנראה נאלץ להחליף את מכנסיו שנקרעו. התצלום הוא כנראה מעונת 65 לערך ואז עדיין לא הותרו חילופים כך שלא היה עם מי להחליף מכנסיים בצבע דומה…

צור שפי 24 בספטמבר 2010

רק למען הדיוק ההסטורי והטופוגרפי, "גלי גיל" שכן בדיוק איפה שנמצא היום הקניונצ'יק של דימול. על חורבות הבריכה שלידו שנשאה אותו שם נבנה לימים מגדל הדירות ה"שרתון טאואר".

צור שפי 24 בספטמבר 2010

נ.ב. אני מניח שמתחייב בהמשך ביקור דומה במגרש של רמת עמידר, זה עם הירידה והשיפוע.

יוני 24 בספטמבר 2010

אגב הכח, אני חושב שראוי לכתוב פוסט על מעללי ידין מכנס. ואז, מי שלא מכיר, ולא חיפש בגוגל, יזכה להכיר. הוא באמת גרם לכל שאר היו'רים להיראות ממש ממש טוב.

אנונימוס 25 בספטמבר 2010

מרתק כרגיל. יש בקנה גם איזו כתבה על אצטדיון באסה שקדם לבלומפילד? אני אישית אשמח מאד לראות. אתר חשוב, שמעט מאד ידוע וזכור ממנו כיום, אפילו שבעצם היה ה-אצטדיון של ארץ ישראל המנדטורית

ויכסלפיש 25 בספטמבר 2010

אנונימוס, אין על באסה מאחר שבלומפילד שוכן על אותה טריטוריה

פסקול הסדרה צריך להיות

THIS USED TO BE MY PLAYGROUND

http://www.youtube.com/watch?v=ThOSO83U2RY

שירה 25 בספטמבר 2010

אז איזו קבוצה שיחקה על המגרש עליו עומד כיום בניין 'מכבי'?
איפה מוצאים חומר היסטורי בעניין זה?

נסים הבולגרי של הכח 5 בפברואר 2016

בניין מכבי ?
אני חושב שאת מתכוונת למיגרש המכביה
שזה בתתחם הנמל צמוד לירקון!

יואב 13 באוקטובר 2011

שמואל זינס ז״ל היקר הלך לעולמו ביום 12/10/2011 ונקבר בבית קברות ירקון
גילוי המצבה בתום 30 הימים
זכה לראות את נצחון הכח עמידר רמת גן בדרבי

צבי גותי 19 באוקטובר 2011

חבל ועצוב.

אבי ניצני 5 במאי 2012

לעולם לא אשכח את ימי גיל העליזים לפחות זכיתי ליראות בחיי את התקופה הניפלאה הזאת עם כל אלילי ילדותי

שוקי איינהורן 3 במאי 2013

גם אני, שגדלתי בר'ג בשנות ה-60 לא שוכח את אלילי ילדותי הסגולים. לופא , צלניקר, קפי, הפטל, שרר, מרמור, ליפא שדה, יעקובה, משה משה, -אלה ואחרים היו השחקנים עליהם גדלתי כילד במחלקת הנוער בגלי גיל. לימים שיחקתי בהרכב הבוגרים לצד חלק מהשחקנים הללו ומאותה עת אני זוכר במיוחד גם את: שאולי, פרקש, יחיאל, דנוך נחמיאס וחבריי שעלו עמי מהנוער-יענקלה בורשטייו וריק קצנגולד…היו זמנים.

רוני 23 במאי 2012

מכמה עצוב שמוליק,אוהד מספר אחד ואיש זהב

אשר 5 במאי 2013

לא בכתבה ולא בתגובות מצויין שם השחקן
הכי טוב בכל הזמנים של הכח מכבי רמת גן ,,,, יוסקאי

גלי גיל 6 ביוני 2013

על מעללי יוסקאי אפשר לכתוב סרט ולהפיק סרט בהליווד
אכן האיש של הכח בכל הזמנים

נסים הבולגרי של הכח 5 בפברואר 2016

כילד בן 10 אחרי האימון בבריכת השחיה גלי גיל באגודת השחיה דאז בברית מכבי עתיד (מכבי תל אביב ), אחרי האימון פשות מתישבים במגרש ומסתכלים לרצף אימונים של הנערים ואחר כך של הנוער , וכשהיה חסר להם שחקן קפי היו קורא לי ההצטרף לאימון.
ובערב לאור ״זרקורים ״ כ10 מנורות תאורה לאימון הקבוצה של הבוגרת של הכח, עם המאמנים שנאור, שפיגל האבא, ולבסוף מורדכוביץ שככל הנראה כולם אימנו בהתנדבות.
אין ספק שקפי היה המנהיג הדומיננתי בקבוצה, אבל מי שישב איתי בטריבונה בא לראות במיוחד את הביצועים גדי צלניקר, כשרון שהתבזבז, שמגיל 16 -17 כבר היה משחק בקבוצה הבוגרת !
שוקי אני חושב שאני זוכר אותך !
לגבי המתעלף ….. עצוב מאוד

Comments closed