מניח את זה כאן – יואב ויכסלפיש

צ'ילה אלופה אבל זה לא אומר שאתם יודעים הכל על הקופה

מחשבות ועובדות על קופה אמריקה:

מדי שנתיים נערכת בינואר אליפות אפריקה, טורניר המעורר עניין רב באירופה אבל בעיקר בקרב המאמנים שנאלצים לנסות להסתדר  בלי הכוכבים השחורים (ד"ש מיאיא טורה) ומתלוננים על כך בקביעות. הקופה אמריקה מעוררת דאגה דומה בקרב הצוות המקצועי אבל לכאורה מדובר בטורניר אטרקטיבי בהשתתפות כוכבי על שכל אוהד צעיר מכיר. למרות נתוני הפתיחה העניין בטורניר לא מתרומם, כי הלטינים מסרבים לשתף פעולה (מן הסתם בהוראת הספונסרים) ולוח המשחקים לא מתחשב באוהד הישראלי. אלה שבכל זאת נשארים ערים חוזים בלא מעט משחקים אלימים ומשעממים ורבים בירכו היום "ברוך שפטרנו".

*

אני מציע להתייחס לרמה בסלחנות, להבין שזה טורניר שמעניין בעיקר את הציבור ביבשת, וכולל מאבק על יוקרה מקומית. השחקנים המפורסמים כבר משחקים בקבוצות העשירות ואינם נזקקים לו כדי לפרוץ, והשחקנים האנונימיים לישראלי הממוצע עושים את המקסימום למען הנבחרת. כדאי לציין גם שמעשה כמו של מכסיקו (נבחרת שנייה) לא היה לגיטימי כלל באירופה, ואם מחפשים קוריוזים אפשר למצוא גם את הטורניר בקולומביה ב – 2001 שנערך בצל טרור מקומי, פרישה של ארגנטינה והזמנת הונדורס שהעפילה לחצי הגמר על חשבון ברזיל (סגל משני כמובן). הטורניר ההוא הסתיים בזכייה של המארחת עם סגל שלא יאמר דבר לקורא הישראלי פרט למאמן פרנצ'סקו מטוראנה. בכלל, ההיסטוריה המוכרת לנו של הכדורגל העולמי נכתבת מפרספקטיבה אירופאית (כולל מונדיאל כמובן) ולכן הצלחה או כישלון של מסי/ניימאר/חאמס ישפיעו על ההערכה כלפיהם בקרב הקהל המקומי אבל התוצאות לא אמורות להזיז לאוהדי ברצלונה וריאל. הנה כמה נתונים היסטוריים על המפעל שיחגוג בשנה הבאה מאה.

*הטורניר קיבל את שמו הנוכחי רק ב – 1975 עד אז נקרא אליפות דרום אמריקה. הפורמט הנוכחי (שתי מוזמנות, בתים ורבע גמר) החל ב – 1993. עד אז התנהל הטורניר בכמה וכמה שיטות.

*ההפסד הארגנטינאי הלילה מנע ממנה להיצמד לאורוגוואי בראש טבלת הזוכות. כרגע אורוגוואי עם חמש עשרה בזכות הזכייה ב – 2011 וארגנטינה עדיין עם ארבע עשרה זכיות. ברזיל עם שמונה.

* ארגנטינה הפכה לנבחרת הראשונה שמפסידה גמר קופה שנה אחרי גמר מונדיאל.

*שלוש הגדולות (אורוגוואי ארגנטינה וברזיל) זכו יחד בשלושים ושבעה מתוך 44ארבעים וארבעה תארים. בפירורים מתחלקות פרו ופרגוואי עם שתי זכיות כ"א קולומביה, צ'ילה ובוליביה זכו פעם אחת.

*שתי נבחרות מהיבשת לא זכו בגביע כלל: ונצואלה (היחידה שגם לא הופיעה במונדיאל) ואקוודור.

*אף נבחרת אורחת לא זכתה בתואר. מכסיקו הפסידה פעמיים בגמר ב – 1993 ו – 2001.

*מאמן אירופאי אחד הוביל את נבחרתו לזכייה בטורניר. זה היה האנגלי ג'ק גרינוול עם פרו ב-1939.

*שיאן הזכיות כמאמן הוא גיירמו סטאבילה הארגנטינאי עם שש, בשנות הארבעים והחמישים  של המאה הקודמת. הוא מוכר כמלך שערי המונדיאל הראשון וכבש בגמר בהפסד לאורוגוואי, ומעולם לא זכה בטורניר כשחקן.

*בתואר מלך שערי הטורניר בכל הזמנים מחזיקים יחד זיזיניו הברזילאי (גביע ב – 1949) והארגנטינאי נורברטו מנדז (שלושה גביעים בשנות הארבעים). השחקן היחיד מהדור שלנו בצמרת הוא גבריאל בטיסטוטה, כוכב הזכיות של ארגנטינה ב – 1991 ו – 1993.

*רק שני מאמנים הובילו את הנבחרת לזכייה במונדיאל ובקופה. שניהם ברזילאים מאריו זגאלו ב – 1970 ו – 1997 וקרלוס אלברטו פריירה ב – 1994 ו – 2004

*השחקן היחיד שנבחר פעמיים למצטיין טורניר הוא אנצו פרנצ'סקולי ב 1983 ו – 1995.

*שחקנים גדולים שלא זכו מעולם בתואר: פלה, מראדונה, מסי, גארינצ'ה, ז'אירזיניו, מאריו קמפס, זיקו, סוקראטס

*הובילו את הנבחרות שלהם לגביע: סיבורי, פרנצ'סקולי, רומאריו בטיסטוטה, רונאלדו, ריבאלדו, רוביניו,  סוארז

 

 

תוצאות רציניות יותר ופחות לאוחי היווני
בלוג בלש אמיתי (2/3) - אולי מחר

22 Comments

Yavor 6 ביולי 2015

תודה

"בתואר מלך שערי הטורניר בכל הזמנים מחזיקים יחד זיזיניו הברזילאי (גביע ב – 1949) והארגנטינאי נורברטו מנדז (שלושה גביעים בשנות הארבעים). השחקן היחיד מהדור שלנו בצמרת הוא גבריאל בטיסטוטה, כוכב הזכיות של ארגנטינה ב – 1991 ו – 1993"

כמה הבקיעו?

ויכסלפיש 6 ביולי 2015

משום מה לא ציינתי ששני המובילים עם 17 באטיסטוטה עם 13

יוחאי שטנצלר 6 ביולי 2015

רשמת על כל הגדולים שלא זכו בטורניר, אבל השאלה היא האם וכמה פעמים הם השתתפו בטורניר?

אדם 6 ביולי 2015

טוב, ניסיתי למצוא על שני הגדולים. על מארדונה יש סטטיסטיקה ברורה, הוא שיחק בשלושה טוריניר קופה אמריקה 79,87,89. ב-89 לא כבש אף שער, שלושה ב87 ו-1 ב-79. לעומתו, על פלה לא ממש הצלחתי למצוא אבל זה נראה שהוא שיחק רק ב-59 שם סיים מלך השערים והפסיד בגמר לארגנטינה בטורניר שהתקיים בארגנטינה.

ויכסלפיש 6 ביולי 2015

ברזיל לא זכתה 40 שנה בקופה מ-1949 עד 1989 (את שניהם אירחה) בזמן שזכתה שלוש פעמים במונדיאל… ארגנטינה כיכבה בקופה בשנות ה-50 אבל אז החלה הגירת כוכבים לאיטליה, השם הבולט הוא עומר סיבורי ששיחק נגד ישראל במוקדמות מונדיאל 1962

ניינר / ווריור 6 ביולי 2015

אחרי שניסיתי לצפות בכמה משחקים בטורניר הנורא הזה הגעתי למסקנה שאני לא רוצה לדעת כלום על הקופה

ColoColo 6 ביולי 2015

חכו לאליפות אירופה המוגדלת ואז כל הארופוצנטרים לא יוכלו כבר לדבר על רמה כי היא תהיה על הפנים. לא מסכים שאלים…משחק מאוד אינטנסיבי ואמוציונלי אבל לא שונה משום משחק כזה בכל מקום בעולם.

iB 6 ביולי 2015

תודה לך על ה-ארופוצנטרים הנפלא הזה

משה 6 ביולי 2015

עניין של טעם כנראה. למרות האמוציות החזקתי את עצמי ער עד המשחקים ונרדמתי מהר מאוד כשהחלו…

D! פה ועכשיו 6 ביולי 2015

"אף נבחרת אורחת לא זכתה בתואר" – זה אומר שהמארחת תמיד זוכה?

ZORK 6 ביולי 2015

הוא התכוון לאורחת מחוץ לקונפדרציה הדרום אמריקנית (שיחקו בטורניר הזה במהלך השנים יפן, מקסיקו, ג'מייקה, קוסטה ריקה, הונדורס ואולי אפילו נוספות)

D! פה ועכשיו 6 ביולי 2015

תודה – משעשע

OneWhoKnows 7 ביולי 2015

גם ארהב.

omer 6 ביולי 2015

אורחת=נבחרת מחוץ לדראמ שהשתתפה בטורניר, כמו מקסיקו

shadow 6 ביולי 2015

לא מבין למה לא עושים אליפות של כל יבשת אמריקה כמו שעושים באירופה ואפריקה וגם באסיה נדמה לי.

Ljos 6 ביולי 2015

זה מה שאמור להיות בשנה הבאה, בחגיגות המאה. 10 נבחרות דרום אמריקה + 6 מהצפון (שמלבד ארה"ב ומקסיקו, ירוויחו את המקום שלהן בעזרת נצחונות בטורנירים האחרים של צפון היבשת).

יריב 7 ביולי 2015

כי אין דבר כזה "יבשת אמריקה". זה כמובן נכון גיאולוגית, אבל מה שיותר רלוונטי הוא שזה נכון מבחינת התאחדויות איזוריות. יש אליפות של CONCACAF (גביע הזהב) ואליפות של CONMEBOL (קופה אמריקה), אם כי האחרונה חריגה בכך שיש בה מוזמנות חיצוניות. אלו המקבילות לטורנירים של UEFA (אליפות אירופה), CAF (גביע אפריקה לאומות), AFC (גביע אסיה, האלופה כרגע היא אוסטרליה) ו OFC (גביע אוקיאניה לאומות).

מיקו גוטליב אהלן סבבה 6 ביולי 2015

אני חושב שהבעיה היא במבנה המוקדמות, גם ככה הנבחרות נפגשות באופן קבוע אחת עם השנייה למשחקים תחרותיים וחשובים מאוד.
מה שכן, היו אליפויות טובות בהרבה, גם המונדיאל האחרון לא היה מהנה במיוחד, זה כנראה שלב שעובר על כדורגל הנבחרות.

ColoColo 7 ביולי 2015

כן אבל זה גם מה שמוסיף ליריבות וגם לאקשן. חשבתי על זה קצת….עוד מיליון שנה שיהיה שלום במזרח התיכון אז יכול להיות טורניר מטורף של: מצרים, ירדן, פלשתין, ישראל, לבנון, עירק, אירן, מדינות המפרץ, דעא"ש…. כל משחק יהיה באינטנסיביות ראויה.
בלי קשר המוקדמות בדרום אמריקה למונדיאל ברוסיה הולכות להיות משהו אכזרי, ברזיל משתתפת ואין אף נבחרת דומיננטית, כולם יכולים לנצח את כולם.

funfun 7 ביולי 2015

פייר, לא מדליק אותי הטורניר הזה
קבל זווית משעשעת שמסכמת את הקופה
https://youtu.be/c6doie7PVQ

קראגר 7 ביולי 2015

עוד נתון נחמד: דייגו פורלאן הוא השלישי מהמשפחה שזכה בקופה. האבא זכה כשחקן והסבא, אני חושב, כמאמן

צור שפי 7 ביולי 2015

עוד פרט משעשע ממשחק הגמר של 2001 שיצא לי להיות בו: לפני המשחק נערך מפגן צניחה אלא שהצנחן האחרון נחת על הדשא של איצטדיון ה״קמפין״ בבוגוטה בערך דקה אחרי שריקת הפתיחה כאשר הוא בנס לא ירד על הראש של שחקן או שניים.

Comments closed