העלייה ההיסטורית לשלב הבתים בגביע EHF  הביאה בשבת לדרייב-אין את מגדבורג הגרמנית. מדובר בקבוצה עם עבר מפואר וזכיות בגביע וליגת האלופות, אבל עם רזומה של מרכז טבלה בבונדסליגה בעשור הנוכחי (זכתה בגביע אשתקד). הסגל כולל שלל זרים מרחבי היבשת, וכן שותפים לזכייה בתואר האולימפי ובאליפות אירופה. מכבי ת"א נאלצה שוב להתמודד עם חסרונו של חן פומרנץ הפצוע והיכולת הספיקה לה לפער סביר במחצית הראשונה ולהתמוטטות בשנייה.

בכניסה לאולם אתה מבחין בעשרות אוהדים גרמנים שמלווים את קבוצתם עם אביזרי מרצ'נדייז ורעשנים. המשחק מתחיל והם קוראים שוב ושוב "אס.סה.אם" (- SCM ראשי תיבות של שם המועדון). הבחורים לא מאכזבים, ומיד רואים פער עצום בהפעלת הקיצונים, כאשר דניאל פטרסון השבדי חוגג בצד ימין והגרמני איב גראפנהורסט מפציץ בשמאל. מכבי עוד הצליחה לשמור על פער ארבע (אחרי פיגור של 4-5 לאורך רוב המחצית) בהפסקה, אבל התמוטטה בשנייה והובסה 38:22.

במחצית השנייה גם הכרוז התעייף ונדם. קשה לבוא בטענות לעומר דבדה, גיל פומרנץ נובאק בוסקוביץ' והאחרים, אבל כדאי לשאול איזו תועלת מכבי והכדוריד הישראלי עשויות להפיק מהחוויה החדשה. נגד קולדינג הגיעו כשמונה מאות צופים, רבע אולם, ונגד מגדבורג מספרם פחת לכיוון השבע מאות. חמישה עיתונאים בלבד (אחד יותר מקולדינג, לא כולל אותי) טרחו להגיע למשחק. באווירה אדישה כזו קשה לייצר באזז ולהגיע לקהל חדש, והחגיגה מוגבלת בעיקר לנוכחים באולם.   בפסקי הזמן ניתן היה לראות איך צלם ואיש סאונד מתייחסים רק לגרמנים ומאפשרים לישראלים "שקט תעשייתי".

אוהדי מגדבורג - צילום: עודד קרני

אוהדי מגדבורג – צילום: עודד קרני

למחרת נסעתי לדרבי הפתח תקוואי בלאומית. שתי אלופות בעבר הרחוק, הפועל בסיקסטיז ומכבי לאחרונה ב-1981. האיחוד שהוכרז לפני עשרים שנה התפרק והפועל הוקמה מחדש ב – 2012, העפילה לליגת העל ומשלימה צניחה חופשית של שתי ליגות תוך שתי עונות.  מכבי נאבקת על העלייה מול קריית אונו. מסבירים לי שיש תמיכה של הלוזונים וזר בלארוסי בשם איוון, מקשר שמאלי שמפציץ בלי הפסקה.

ליו"ר הפועל צחי וייס יש בטן מלאה על ראש העירייה ברוורמן ("תראה כמה מקבלות קבוצות מקרית אונו ורמת גן"), והוא מתכוון להשקיע בנוער בעונה הבאה, כמו בבית"ר טוברוק. החולצות של הפועל נראות יותר טוב עם לוגואים של קולסקי (קבלן) ושל אויאמה (מסעדת סושי), אבל מכבי שולטת על המגרש מרובה הסימונים והקווים, כולל רשתות שהותקנו מאחורי השערים כדי להגן על הקירות.

חמישה נערים אוהדי הפועל מתחילים לעודד עם תוף ודגל כחול אבל משתתקים במהרה ובאולם נשמעים בעיקר השחקנים. מכבי שולטת מדקות הפתיחה ויתרונה אינו מוטל בספק לרגע, לא מעט שחקנים נופלים על המשטח כתוצאה מעבירות והחלקות, וברגעים מסוימים הפועל עם ארבעה שחקני שדה בלבד. במחצית המזנון סגור ושלושים הצופים יכולים להביט בארונות הגביעים של הפועל, כלומר של הנשים ומחלקות הנוער.

במחצית השנייה מכבי מגדילה את היתרון ומאור ליסיצה הענק מרשים עם עצירות רבות. מכבי מסתדרת גם בלי הבלארוסי ולקראת הסוף כמעט מתלקחת תגרה ליד אחד הספסלים אבל הרוחות נרגעות במהירות. מכבי מנצחת 21:31 ומתכוננת למשחק העונה נגד קרית אונו בעוד שבועיים ולחצי גמר גביע האיגוד. בעונה הבאה לא יהיה דרבי בוגרים באם המושבות. מעניין כמה אנשים יזילו דמעה על כך.

 

אחר צהרים של נוסטלגיה - יואב ויכסלפיש
חם בתחתית - יואב ויכסלפיש