יש כדורגל בשכונה – יואב ויכסלפיש

המזרח התיכון בשכונת התקווה

(תמונת השער: ארז טיקולסקר במשימת ריגול מטעם נורדיה)

*

אוהדי כפר שלם הכינו כמות יפה של שלטים לקראת הפלייאוף, בנוסח "אם רק תאמינו", "תצליחו", "מים רבים לא יכבו את האהבה" וכמובן "מלחמה". כל אלה נראו מצוין עבור המצלמות אבל פסקול העידוד היה שייך בעיקר לאוהדי כפר קאסם (ראיתי רק גברים) עם מתופפים ושרשרת להיטים, כולם בעברית, כמו "אני אדום בנשמה, יאללה כפר קאסם מלחמה", "כל מי שלובש אדום קופץ" ועוד. המשטרה דאגה להפריד בין הקהלים וגם ליציע מרכזי (מתחת למגדל הטלוויזיה) ריק, אבל זה לא הפריע לארטילריה של כפר שלם (תלבושת כתומה עם לוגו "ענק השכונה") להשליך בקבוקי פלסטיק ממרחק ליציע של האורחים.

צילום: אביב בן ישראל
צילום: אביב בן ישראל

אחרי ששי מזור ניצל ריבאונד מכדור חופשי והשווה ל 1 – 1  בדקה הארבע עשרה , עשר דקות אחרי שער היתרון של יוני רביבו, התערבו . כוחות הביטחון וההפגזה נגמרה לא לפני שספידי גונזלס הפך ל"כהנא מת, כהנא מת" פלוס רצועת בונוס "אימא שלכם זונה".

על הדשא ראינו שתי קבוצות שמתקשות לחבר יותר משלוש מסירות. רן בן שמעון נותר בודד בשפיץ של כפר קאסם (לבן עם פסים שחורים ולוגו GRANITA  – עסק לקרמיקה) וגם קרלוס צ'קאנה לא הבריק בכפר שלם.

*

במחצית הגיעה תגבורת ליציע של כפר קאסם, וראשי הקבוצה התערבו כדי שהאוהדים ייכנסו חינם ואני עברתי ליציע של המארחת. שם נתקלתי בלא מעט אוהדים שרופים של בני יהודה עם חולצות "שער 9". כשבע מאות  איש הגיעו להערכתי כדי לתמוך בקבוצה שמביאה ביום רגיל בין מאה למאה וחמישים אוהדים. יוני רביבו הצליח לגלגל לרשת אחרי הגבהה כבר בדקה ה-47 והקהל האדום  השתולל משמחה עם דגלי ענק של אולטראס.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

לעומת זאת ביציע של כפר שלם חזיתי בכמה דגלי ניילון כתומים שחולקו לילדים, וגם ילדות, שבאו לעודד. אחד תופף וניסה להמריץ את חבריו אבל לכפר אין רפרטואר והמקסימום הוא "כתום עולה". רביבו , כובש הצמד, הוחלף על ידי רובל סרסור, ההוא ממכבי פ"ת, ואוהד זועם צרח שהעברת סרט הקפטן הפכה לטקס הנחת תפילין כדי לבזבז זמן. יניב מזרחי נכנס ודקה אחרי נגמר סלאלום מבריק שלו ממרכז המגרש בהדיפה של גיא סאלם, שמנע 2:2. אוהדי כפר שלם/בני יהודה הבינו עניין והנטישה החלה חמש דקות לסיום.

הלחץ המקומי לא הועיל והאורחים חגגו בסיום עם השחקנים. זעקת "לכו הביתה" נענתה מיד ב"שיישרף לכם הכפר", אבל הרוחות נרגעו מיד.

 

 

 

 

הצעה לשיפור הסיקור התקשורתי
תנסו אצל השכן - ירון גרופמן

11 Comments

Amir A 13 במאי 2017

פעם אחת ולתמיד, מה הקטע הזה עם האלימות לאורך ולרוחב הכדורגל הישראלי? אוהדים מקללים אוהדים, שבתגובה זורקים בקבוקים, שבתגובה מנפצים חלונות של אוטובוסים, שבתגובה מרביצים לשחקנים, שבתגובה מאיימים על הבעלים, שבתגובה תוקפים את האוהדים, שבתגובה מרססים כתובות נאצה, שבתגובה…..
מה הקטע? עושה רושם שיש יותר אלימות מאשר אשכרה כדורגל.

אלכס דוקורסקי 13 במאי 2017

לא חושב שאפשר לענות איזושהי תשובה אחת, מוחלטת וחד משמעית, לשאלתך.
אלימות בכדורגל מתקיימת, אפילו ברמות חמורות בהרבה, גם במדינות שבהן המשחק משוחק ברמה גבוהה יותר לאין שיעור מבארץ (ארגנטינה, סרביה, יוון, פולין, אנגליה ועוד).

מצד שני, כשאני, לצורך העניין, מגיע לצפות במשחק ונתקל באלימות, מילולית, נניח, אינני חושב – "אהה, בבואנס איירס זה גרוע יותר" – אלא מתקשה שלא להזדעזע מהרעל שיוצא מפיהם של מספר מועט יחסית של אנשים מבוגרים, שחלקם גם מגיעים עם ילדיהם (בתיאורים הציוריים של יואב, זה איכשהו נראה עדין יותר).

לגבי רמת הכדורגל, בחלק מהמגרשים לא רק רמת האלימות עולה עליה, אלא גם מספר השוטרים והמאבטחים, מספר השערים המעט תמוהים שמובקעים, מספר קליפות הגרעינים שנזרקות מתחת למושבים וכו'.

Amir A 13 במאי 2017

אלכס, אני לא בקיא במה שקורה במדינות שציינת. אני מניח שגם שם יש אלימות אבל האם גם שם הכדורגל עצמו הוא מישני לאלימות? אני מנסה לחשוב האם הכדורגל בישראל משמש בסך הכל ערוץ לתיעול ושליטה באלימות על מנת למנוע ממנה להתרחב למקומות אחרים או שמדובר ברעה שאפשר להתמודד איתה רק שאף אחד לא יודע איך או שאין באמת רצון להתמודד איתה?

אלכס דוקורסקי 13 במאי 2017

אמיר, אם מדובר בניסיון לתיעול האלימות בחברה לאפיקים אחרים, לא בטוח שמי שמכוון אותה, נוחל הצלחה גדולה…
נראה שדווקא מנסים להתמודד איתה באמצעים שונים. התוצאות הטובות ביותר נצפות מקבוצות האוהדים, שאחת הסיבות להקמתן היה הרצון למגר את האלימות. קשה להפריז בחשיבות של קבוצות אלה, כי הן שברו את האדישות של הרוב. במרבית הקבוצות, מדובר במיעוט אלים, שהרוב חושש, במידה רבה של צדק, להתעמת איתו ומכאן הדרך לאדישות ולקבלת המציאות כפי שהיא, קצרה ונוחה ביותר (כך הרגשתי בעצמי כשנתקלתי בקללות מזעזעות ביציע מצד שניים – שלושה אנשים, כשהיתר, כולל אותי, פשוט התעלמו ואולי כמה זזו קצת באי נוחות).

כמובן שלגורמי אכיפת החוק יש תפקיד מרכזי במאבק הזה. יש כל כך הרבה אמצעים יעילים, ויחסית אינם יקרים, כמו מצלמות אבטחה, שניתן להשתמש בהם. ברור שלשם כך צריכים לקבוע איזשהו מדרג לחומרת העבירות ולא כל מי שיצעק קללה כזו או אחרת, צריך להיות מורחק, אבל אוהד שנצפה מבצע עברה, שנקבע כי גוררת עמה ענישה כלשהי, ביציע – לכל הפחות צריך לבקר בתחנת המשטרה בזמן המשחקים של קבוצתו.
אכיפה ממוקדת ואישית היא מאוד מאוד יעילה, לטעמי.

החינוך, שעליו מדברים גם כאמצעי משמעותי הוא כנראה התמונה שמתקבלת ממאמניהם והוריהם עבור הילדים שמשחקים במחלקות הנוער השונות. אם האחרונים יראו את הדמויות הסמכותיות בחייהם מתווכחים תדיר עם השופט על כל שטות, מקללים אותו, מקללים את השחקנים, המאמנים וכו', חלק מהם ישתמשו גם בדוגמאות האלה בהמשך חייהם.

כשכל כך הרבה אלימות, רכילות, תאוות בצע, שחיתות, פשע מאורגן ועוד אופפים את חלק מהדמויות שמרכיבות את הפאזל שנקרא הכדורגל הישראלי, הדרך למיגור כל אלה לא ארוכה פחות מהגלות עצמה, כנראה.

Amir A 13 במאי 2017

הכל טוב ויפה, אבל אתה מסוגל לתאר לעצמך תחום אחר שכולו אפוף אלימות, שחיתות, פשע וכדומה שהמדינה היתה מתעלמת ממנו בכזו קלות? יותר מכך, אנחנו מדברים על תחום שהציבור מושקע בו קשות. ב-2016 הכנסות הטוטו היו 3.24 מיליארד ש”ח! כמובן שלא הכל קשור להימורים על הכדורגל הישראלי, אבל אני מניח שזה חלק לא מבוטל. בנוסף לכך יש את ההשקעות העירוניות שחלק גדול מהן מגיע מתשלומי ארנונה של הציבור. כולכם כאן מדברים כל הזמן על האלימות בכדורגל, על עסקאות מפוקפקות, מכירות משחקים, הרמה המגוכחת ושאר מרעין ובישין ועדיין לא קם הפוליטיקאי ששואל מדוע מאפשרים את זה ומדוע נותנים לציבור להשקיע בדבר הזה סכומים דמיוניים בכל שנה. המסקנה העגומה היא שכנראה שאלת האלימות כתופעה חברתית המתנקזת לספורט לא באמת מעניינת מישהו והשאלה היא מדוע. למה לא איכפת למקבלי ההחלטות שיש כזו אלימות?

אלכס דוקורסקי 13 במאי 2017

הפחתתה של תופעות האלימות השונות היא תהליך שאם אכן ירצו להריץ אותו, הוא יקח שנים רבות ודורש מחשבה ותכנון.
במילים אחרות, הטבע יעשה את שלו, ואף אחד מהפוליטיקאים הפעילים כיום לא יוכל לקבל עליו את האשראי להצלחה.

Amir A 13 במאי 2017

לשריד ואולמרט זוכרים עד היום, יותר מ-40 שנה כבר, את הועדה שהם הקימו לביעור השחיתות בכדורגל והקפאת הירידות בעונת 1975.
מרתקת אותי הנקודה שהפוליטיקאים עוסקים ומאמינים שיכולה להיות להם השפעה בנושאי חוץ (לכולם כל הזמן יש מה לומר על איראן, פלסטינאים, איסלאם בארופה,אנטישמיות באמריקה ועוד ועוד) אבל בורחים כמו מאש מנושאי פנים (אין שר בריאות, משרד החינוך נראה כמו הצרות שלי שלא לדבר על רווחה ועוד) כשלמעשה התמונה היא הפוכה ולפוליטיקאים שלנו יש פחות או יותר אפס השפעה על תהליכים גלובליים אבל יכולה להיות להם השפעה אדירה על תהליכי פנים. ונראה שאת העם זה תפס גם כן. חלק ניכר מהעם מאמין שאם רק נרצה וננסה אז נוכל לסדר את העולם, או לפחות השכונה, לפי רצונותינו אבל כשזה מגיע לנושאים כמו מצב שירותי הבריאות, החינוך, וכן גם אלימות בספורט, אז מקבלים את זה כגזירה משמיים שאין מה לעשות כנגדה. מעין פסיכוזת המונים לא מובנת.

אלכס דוקורסקי 13 במאי 2017

מסכים איתך.

אלכס דוקורסקי 13 במאי 2017

יואב, תודה. נראה שבהחלט נהנית.
האם חלק משחקני כפר קאסם משחקים גם בקבוצת "פלפלה", האלופה הסדרתית בליגת החופים?

ויכסלפיש 14 במאי 2017

אני מנחש כן אבל לא בדקתי

איתן 15 במאי 2017

כשאין רמה של כדורגל, אז צריך איזשהוא פתיון כדי להביא את הדגים אל החכה, במקרה של הליגה השישית בטיבה באירופה ,זו האלימות והפנאטיות.
שהמנה הראשונה שלה מוגשת בתקשורת והעיקרית באצטדיונים ומחוצה להם.

צריכה להיות ענישה חמורה יותר גם לאוהדים באופן כלכלי והרחקה למספר שנים מהאצטדיון.
והורדה של תוכניות של יציע העיתונות מהמסך

Comments closed