יורם ארבל עדיין שם (יואב ויכסלפיש)

זה המגרש היחיד אי פעם שראה חמש אליפויות רצופות, שיחקו בו תותחים כמו סטלמך, קופמן, האחים רצבי, ויסוקר. היורש שלו הוא, אבוי, האורווה. ויכסלפיש ממשיך לרחף בין איצטדיונים שלא קיימים, והפעם הישן של פתח תקוה

בעט נחום, בעט. סטלמך במגרש הישן של הפועל פ"ת ומחנה יהודה מקור התמונה

מיקום: רחוב אברבנאל, פתח תקוה

שנות פעילות (של הפועל פ"ת): 1967-1940

בעלות הבית: הפועל פ"ת והפועל מחנה יהודה

משחק ליגה אחרון (של הפועל פ"ת): 22 באוקטובר 1967. דרבי מול מחנה יהודה.  0:1 משער של ציון שרעבי בדקה ה-58.

רקע: הפועל פתח תקוה עברה לרחוב אברבנאל ב-1940 וכל שש האליפויות שלה (1955, 1959-63) הושגו בו. המעבר לאורווה ברחוב גיסין התבצע באמצע העונה הכפולה 1966/68.קבוצת הבת, הפועל מחנה יהודה, שגם היא השתייכה לליגה הלאומית, המשיכה באברבאנל עד תום העונה וגם לאחר הירידה לליגה א', הליגה השנייה אז.

מחנה יהודה נטשה את המגרש בתחילת שנות השבעים, ואיתה גם מחלקת הנוער של הפועל פתח תקוה. המגרש הוזנח והתפורר, ועל חורבותיו הקים עמוס לוזון ב-2003 את שכונת "מרום גנים".

משחקים גדולים:

ספטמבר 1955: הפועל פ"ת-הפועל בלפוריה 2:13

רביעיה של סטלמך, שלישיות של צביקה מרכוס ויוסף צ'יריק, ושערים של קופמן וזליקוביץ' מעניקים להפועל פתח תקוה את הניצחון הגדול בתולדותיה. באותו מחזור, ה-23, שלושה לסיום העונה, הקבוצה נצמדת למכבי תל אביב בראש הטבלה. בסיום העונה הפועל פתח תקוה זוכה באליפות, הקבוצה הראשונה שאינה מתל אביב שעושה זאת.

יוני 1960: הפועל פ"ת-מכבי יפו 1:3. לפ"ת: אבשלום רצאבי (20,53) אטואר (69). ליפו: קאליש (22). מחזור אחרון: הניצחון על יפו וההפסד של המוליכה מכבי תל אביב להפועל חיפה 2:1, מעניקים להפועל פ"ת אליפות דרמטית, השניה ברצף ושלישית בכלל.

אפריל 1962: הפועל פ"ת-מכבי חיפה 3:2. פתח תקוה מובילה 0:2 במחצית במחזור האחרון, מצמד של אבשלום רצאבי (25, 44), אבל יצחק שפירא משווה בצמד (65, 74) ואברהם מנצ'ל מנצח את המשחק בדקה ה-85. אבל היריבה הפועל טבריה מפסידה גם היא, ופ"ת לוקחת אליפות רביעית ברציפות, בזכות הפרש שערים על מכבי יפו.

אוקטובר 1963: הפועל פ"ת-הפועל ת"א 3:4. במשחק מיתולוגי במחזור השני הפועל ת"א מוליכה 0:3 בפ"ת כבר בדקה ה-25, מצמד של בורסוק ושער של סקל. חיים בכר מצמק בדקה ה-37 שלום פטרבורג מוריד ל-3:2 בפנדל בדקה ה-60, סטלמך משווה בדקה ה-79 ושלמה נהרי נועץ את המסמר האחרון בדקה ה-86. ככה נראית אלופה של חמש עונות רצופות.

היה שם:

נסים קלדרון (היסטוריון הפועל פ"ת):

"באברבנאל היו יציע גדול בצפון-מערב ו'טריבונה קטנה' ליד הבריכה, בה ישבו בצעירותם, בשורה הרביעית והאחרונה, אוהדים שרופים כמו יורם אוברקוביץ', גברי לוי, רענן כץ, יורם ארבל, יעקב שיינר ואנוכי. רשמית היה מקום ל-3,000, אבל בשנות האליפויות נדחסו 6000-5000 אנשים. היו מגיעים עם המשאיות ומסתכלים מהפרדסים.

"בשנות החמישים היינו מגיעים בשמונה בבוקר למשחקי נוער ונשארים עד הערב. בזמן גשמים הדשא היה הופך לבוץ ואי אפשר היה לזוז מטר, אבל אני לא זוכר שהפסיקו אי פעם משחק. אמרו אצלנו שהחורף מגיע לפי הדרבי נגד מכבי, שתמיד היה גשום.

"הקופות היו חור בחומה והסדרן היה עומד בפנים. הרזים היו מתגנבים ונכנסים דרך החור של הקופה אחרי שהקופאי הלך. את החומה היו מורחים בזפת ושמים עליה בקבוקים שבורים, ומי שבכל זאת היה עובר את החומה היה פוגש סדרן עם צינור מים, בשם פריזט, שהיה משפריץ עליו בלי רחמים.

"אחרי שער לטובתנו אנשים היו קופצים לבריכה שמאחורי הטריבונה הקטנה. לבכירי ההנהלה היה מבנה ליד הטריבונה הקטנה, ליד הקיוסק של צאיג, שמכר נקניקיה בלחמניה עם מלפפון חמוץ ענק וגם גזוז וסודה במחצית, והבדיחה סיפרה שהלחמניות שלו גרמו אולקוס לחצי עיר.

"פתח תקוה של שנות החמישים והשישים חיה ונשמה כדורגל. היו מקומות מפגש קבועים עם מודעות אדומות גדולות על המשחקים הבאים וגם הודעות לשחקנים בנוסח 'האימון היום בוטל'. היינו מבררים תוצאות של משחקים אחרים באמצעות שליח על אופנוע או בקו הטלפון של המשטרה"

אפקט הנטישה:

נסים קלדרון: "המעבר לאיצטדיון החדש מילא אותנו שמחה בגלל התנאים המשופרים והג'קוזי. הפועל של סטלמך, שמוליק רוזנטל ודרוקר עוד היתה קבוצת צמרת עד אמצע שנות ה-70. לאחר מכן נעשתה שרשרת טעויות, שלא קשורות לנטישת המגרש הישן, והקבוצה ירדה מנכסיה".

 הישן של כפר סבא

 קטמון

ימק"א

 

 

סיכום מחזור 2
שליחנו למרתון ניו יורק. הקילומטר התשיעי (מה צריך את זה?)

4 Comments

LSN 22 בספטמבר 2010

הועלה לדף אגודת הפועל פתח-תקוה החדשה :
http://www.facebook.com/hpt1926

צחי לבנוב 1 בדצמבר 2010

אין ספק שהיסטוריון הפועל פ"ת צודק בדבריו,אישית אני מעריך את דעותיו האובייקטיביות של מר קלדרון, וקורא אדוק של כתבותיו המרתקות ,על הפועל פ"ת, המתפרסמות במקומון שחק,ולאחרונה גם בכתבות צבע ,בלתי רגילות באתר "כחול אמיתי" http://www.real-blue.co.il
אני ממליץ בחום לקרוא את הכתבות,ולהנות כמוני.

בברכה אוהד הפועל פ"ת,
צחי לבנוב.

שלום טיומקין 10 באפריל 2011

אחלה זכרונות ילדות,ניסים קלדרון ההיסטוריון הבלתי נגמר של הפועל פ"ת,מחזיר אותי לימים היפים בחיי,ימי האליפויות הבלתי נגמרות,
ימי הטריבונה הקטנה עם הרעשנים,ואברהם לבנדה,הימים שהיינו מושיטים את היד ומורידים לליימן את הדגל כשהיה מסמן לאופסייד נגד האימפריה.היו ימים במלאבס,ולצערי כבר לא יחזרו שוב,במיוחד בגלל אנשי המעברה מהעולם התחתון ששדדו את הפועל פתח-תקוה מבעליו שהם אוהדי הפועל פ"ת והוריהם,ולא איזה ליצן טיפש שהביא את חתנו הכסיל, ויחד הורסים כל חלקה טובה מהעבר עליו מטיב לספר ההיסטוריון, חבל שאוהד כל כך ותיק ושרוף כמו ניסים קלדרון לא מוביל את הקבוצה בתפקיד בכיר,אני בטוח שהיינו מגיעים רחוק ומשחזרים את העבר.ואוהדים רבים שברחו ולא רוצים לראות את הקבוצה בגלל אותם דרקים בראשות הליצן והחתן העילג, היו חוזרים למלא את היציעים,

אריה רפפורט 4 בדצמבר 2013

לאחר משחק שלי כחלוץ במדי קבוצת הנערים של הפועל רעננה מול הפועל פ"ת, בסביבות שנת 1953, עליתי עם נעלי הכדורגל שלי על מסלול הריצה שהיה ממוקם בעברו הדרומי של המגרש, אחרי הספסלים, לריצת 100 המטר הראשונה שלי בתור אתלט. הזמן היה 13.1 שנ'. אכן היה זה מגרש נוסטלגי רב תכליתי.

Comments closed