ונשמרתם לנפשותיכם

בינתיים, בואו לפחות אנחנו, אוהדי הכדורגל, נחשוב על אבי ששוכב עכשיו בביה"ח במצב קשה, ובפעם הבאה שאנו עולים על הכביש נוותר על העשר קמ"ש ספייר שאנחנו נותנים לעצמנו מעל המהירות המותרת (גם אם זה שמאחור מהבהב בעצבנות), נסתכל עוד פעם במראה לפני שאנחנו נכנסים לצומת ונעצור כשהרמזור הירוק מהבהב (או לפחות כשמופיע הצהוב) גם אם אנחנו ממש בטוחים שנספיק לעבור.

מי שיכול לקרוא את פרקי התהילים הבאים לרפואת אברהם בן רבקה תבוא עליו הברכה:

פרק מא

פרק כ

פרק קל

****

אבי הגיע לליברפול בתקופה בה שחקנים שאינם מהאיים הבריטיים היו מראה נדיר מאוד בליגה האנגלית. הוא הגיע לליברפול כשזו הייתה בשיאה, המועדון המצליח והמפורסם ביותר בעולם. זה כמו שכיום שחקן ישראלי ימצא את עצמו בוקר אחד בהרכב של ברצלונה.

בכל פעם שסיפרתי שאני מישראל מייד עלה שמו. אבי התחבב מאוד על אוהדי הקבוצה והיה מוכר גם לאלה הצעירים יותר שלא ראו אותו משחק באנפילד. באתר הרשמי של ליברפול עלתה במהלך הלילה הידיעה על התאונה בעמוד הראשי וממרסיסייד ביקשו למסור איחולי החלמה מהירה.

לעולם יישמר לו חלק בהיסטוריה של המועדון בזכות השער הנהדר הזה שכבש במשחק האליפות נגד אסטון וילה באנפילד בעונת 1979/80:

****

יצא לי להכיר סיפור על תאונת אופנוע מקרוב. חבר טוב היה מעורב בתאונה בה נהרג רוכב אופנוע לפני מספר שנים. כמובן שאין להשוות את מה שעבר החבר שלי לסבל שעבר על המשפחה של אותו רוכב אופנוע שאיבד את חייו בתאונה, אבל גם הוא חווה סבל לא פשוט כשעבר שנים של עינויי דין שהסתיימו בסופו של דבר בהרשעה ששלחה אותו למאסר של מספר חודשים.

אני לא בא להתווכח עם השופט בתיק וגם לא נכחתי בדיוני המשפט. מה גם שמן הסתם אינני יכול להיות אובייקטיבי. ובכל זאת, חברי אמון עלי כשהוא מספר שלא הייתה לו שום אפשרות לראות את רוכב האופנוע מגיח במהירות לתוך הצומת ולהספיק לעצור בזמן.

גם אני מוצא את עצמי פעמים רבות מופתע על-ידי רוכבי הדו גלגלי שמגיחים לי מימין ומכל מיני זוויות אחרות שבהן אין לי אפשרות לראות אותם ולהתכונן אליהם מבעוד מועד.

אינני מבקש לבוא בטענות לאף אחד, רק לבקש מכם, רוכבי הדו-גלגלי, להיות זהירים ככל הניתן ולקחת בחשבון שהיתרונות הכלי עליו אתם רוכבים- היותו קטן וחמקמק- הם גם הסכנה הכי גדולה שבו.

ותחבשו קסדה, לא את הצ'יקמוק הזה שאני מבין נקרא "קסדת חצי" אלא קסדה מלאה שיכולה להציל את חייכם.

****

תרבות הנהיגה בארץ היא זוועתית, אני לא מחדש פה כלום. זה קשור בחוסר משמעת יסודי שמתבטא אצלנו גם בתחומים אחרים. אלא שבעוד בתחומים אחרים חוסר המשמעת הזו יכול להיות הרבה פעמים יתרון- כשהוא מתבטא ביצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא- על הכביש הוא מתכון לאסון.

אני לא חושב שיש מקום לנסות ולחנך אנשים בוגרים. וודאי לא כשעל הדרך אנשים מאבדים את חייהם ואלו של אחרים יורדים לטמיון. הדרך היחידה להתמודד עם חוסר משמעת שמסכן אנשים אחרים הוא באמצעות אכיפה נוקשה. אין כלי יעיל יותר לגרום לנהג להוריד את הרגל מדוושת הגז, או לעצור בתמרור עצור, מאשר צ'קלקה מהבהבת. יותר ניידות על הכבישים- זו הדרך היחידה להתמודד עם המגיפה הזו.

בעניין החינוך, אם כבר אז הייתי מציע להכניס לתוכנית הלימודים כבר בביה"ס היסודי שיעור שבועי קבוע אחד לפחות בנושא בטיחות בדרכים.

ונשמרתם לנפשותיכם חשוב לא פחות ממתמטיקה, אנגלית ותנ"ך.

בינתיים, בואו לפחות אנחנו, אוהדי הכדורגל, נחשוב על אבי ששוכב עכשיו בביה"ח במצב קשה, ובפעם הבאה שאנו עולים על הכביש נוותר על העשר קמ"ש ספייר שאנחנו נותנים לעצמנו מעל המהירות המותרת (גם אם זה שמאחור מהבהב בעצבנות), נסתכל עוד פעם במראה לפני שאנחנו נכנסים לצומת, ונעצור כשהרמזור הירוק מהבהב (או לפחות כשמופיע הצהוב) גם אם אנחנו ממש בטוחים שנספיק לעבור.

הפועל "סטלמך" פתח תקוה
האלף מלים

22 Comments

matipool 21 בדצמבר 2010

איציק – עצוב לי מאד על מה שקרה לאבי . רק שלשום כתבתי בתגובה כלשהי לדורפן שהוא לא מספיק מוערך על ההישג העצום שלו להגיע לליברפול כשהייתה הקבוצה הטובה בעולם .
אשמח אם תעלה את הטור גם באתר שלנו .
מחזיק אצבעות לאבי ולמשפחתו . מסתבר שהוא מעל הכל גם אדם טוב לב במיוחד שעזר לאנשים רבים .

matipool 21 בדצמבר 2010

סיפור קטן שמעיד על היחס החם של שחקני עבר לליברפול ולהיפך ( מעבר לעובדה ששחקנים רבים מקושרים לקבוצה ומגיעים לצפות במשחקים בכל זמן פנוי שיש להם ) – לפני מס' שנים שמתי לב שברחוב מסוים ברעננה ישנם 3 תרנים גבוהים בגינה של דירת גן שעליהם מתנוססים באופן קבוע 2 דגלי ליברפול ודגל ישראל . בירור של חבר גילה שזה הבית של אבי שנשאר מחובר בנימי נפשו למועדון הכדורגל של ליברפול .

צור שפי 21 בדצמבר 2010

קודם כל – להצטרף לתקווה ולתפילות. תמיד קינאתי במכבי ת"א על כך שאבי שיחק אצלם ולא אצלנו.
ולשאר הדברים שכתבת – את הקריאה שלך אתה חייב להפנות גם לנהגי המכוניות. כמי שנוהג בעיקר במכונית אבל לפעמים גם עולה על וספה אני יכול להעיד שהרבה פעמים המצבים המסוכנים הם דווקא בגלל חוסר האחריות ושיכרון הכח של נהגי המכוניות. חוץ מזה, כמו שכתבת, "קסדת חצי" לא מגינה על כלום והיו צריכים לאסור עליה ולחייב רק חבישת קסדה מלאה.

ברק 21 בדצמבר 2010

איציק-אתה צודק בקשר לתרבות הנהיגה, וגם לתשתיות הזוועתיות יש חלק גדול באשם.

אני לא יודע מי אשם, יתכן ואבי יתכן והנהג, אבל זה לא הזמן לנתח את המהלך ויש משטרה בשביל זה, אני מציע שלא נעסוק באשם, אלא בתפילה.

יישר כח על המצווה!!!

בני תבורי 21 בדצמבר 2010

רכבתי שנים ארוכות על אופנועים וויתרתי לקראת החתונה. אני עוד חולם לחזור אבל סיפורים כאלה מרחיקים אותי משם. מסתפק בדשדוש על טוסטוס 50 סמ"ק להביא כביסה נקייה או קניות במרכול בקיבוץ. יש לי פינה חמה לרוכבי דו גלגלים ואני נזהר מאוד במחיצתם כנהג מכונית על הכביש, אבל לעיתים אני מוצא עצמי רותח מזעם על איזה אידיוט שטס במהירות מטורפת ועוקף אותי מימין או מתפתל בין מכוניות נוסעות. הרי כל סטייה קטנטנה שלי, ואפילו בתוך הנתיב, ופגיעה בו תהפוך אותו לבר מינן ואותי לרוצח.
אני חושב על אבי ומשפחתו ומקווה שיתאושש ויחלים.

גיא זהר 21 בדצמבר 2010

מצטרף לתפילות (ללא פרקי תהילים אם יורשה לי) שיצא מזה ולא פחות שכבודו ישמר (ראו אריק שרון). לגבי האופנועים, התמונה מורכבת.

חיים 21 בדצמבר 2010

ממי אתה מבקש רשות? תתפלל איך שאתה רוצה, יפה צדיק!!!

יישר כח!!!

גלעד בלום 21 בדצמבר 2010

היתה לי ווספה לתקופה,זה סבבא בפקקים ובתוך ת'א אבל פחד אלוהים עם כל הנהגים המטורפים והמטומטמים בארץ,כשהגעתי לניו יורק רציתי לקנות טוסטוס
("מופט" הם קוראים לזה כאן) אבל אשתי הטילה ווטו,אני מבין אותה,הלוואי שיחלים,כואב הלב עליו ועל משפחתו

דורון 21 בדצמבר 2010

גם אני מחזיק אצבעות. ומצטרף לוטו של אשתו של גלעד בלום לגבי כל מי שיקר לי ויש לי איזושהיא השפעה על חייו.

ברשותכם – התפילות ופרקי התהילים הם לאותה ישות "שהכל נעשה בדברה" לא? כך שדי ברור שלא ממנו תבוא הישועה, ודי לחכימא.

חיים 21 בדצמבר 2010

לא דורון, זאת לא הרציונליזציה שאחרי התפילות. אותה "יישות" לא זקוקה לתפילות. למה יהודים מתפללים? זאת שאלה אחרת.

אגב, הפעולה האינסטקטיבית שלך "מחזיק אצבעות", וכל ביטוי אחר של סימפטיה לא שווה כלום אם אין לך יכולת השפעה, ואתה כלי פסיבי במשחק, אבל אני בטוח שאתה יודע שיש לך ולי השפעה, לכן הגבת.

זה לא שאתה זקוק למחמאות ממני, אבל אני מעריך את התפילה שלך, גם אם היא "להחזיק אצבעות", וזה מראה לי שאתה לא פחות ממני ואולי יותר, כי תפילתך אולי טובה יותר.

אבל, בעצם, אולי זה לא המקום להתווכח, ולא להרביץ תורה.

אברהם בן רבקה, אל נא רפא נא לו, אל נא רפא נא לו, אל נא רפא נא לו!!!

קראתי תהילים וגם אני מחזיק אצבעות, נקווה שנשפיע לכף זכות.

"אחת שאלתי מאת ה'
אותה אבקש,
שבתי בבית ה'
כל ימי חיי,
לחזות בנועם ה'
ולבקר בהיכלו"

moby 21 בדצמבר 2010

גם אני חטאתי באופנועים וכיום על טוסטוס.
99‏ אחוז מתאונות האופנועים ניתנים למניעה ע"י האופנוען. רוב התאונות אינם באשמתו. אופנוען באמת יוצא כל יום למלחמה.
ליבי אם משפחת כהן, שיהיו חזקים הידיעות לא מעודדות כלל.

שיפוד רץ 22 בדצמבר 2010

מה זה משנה אם ישימו עוד ניידות על הכביש כשחלק ניכר מן השוטרים במדינה הזאת הם פושעים בעצמם?

יוסי האדום 23 בדצמבר 2010

איציק

כמובן שאני מצטרף לאיחולי ההחלמה לאבי. כואב הלב.
יפה כתב גם ידידי איפי טומבי:
http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=42703&blogcode=12223813

יוסי

ועניין שולי מאוד בנסיבות האלה, אבל אם יורשה לי, שאלה לי אליך: העניים הזה של התפילות לא מגוחך? אלוהים כל כך חסר תבונה שלא התאמץ למנוע את התאונה? אלוהים כל כך גבה לב שלא יגרום להחלמתו של אבי מבלי שנתחנף אליו?

שאלות רטוריות, כמובן…

איציק אלפסי 23 בדצמבר 2010

יוסי,
אמנם השאלות שלך רטוריות אבל ברשותך אני אעשה מאמץ לענות עליהם כי הם עלו כאן אצל מגיבים אחרים וגרמו לי לחשוב-
באופן רציונאלי מה שאתה אומר נכון, אם אלוהים לא רצה שזה יקרה אז הוא היה מונע את זה מראש ומה עניין התפילות עכשיו?
אני חושב שיהיו אנשים מאמינים שיגידו לך שזה קרה כדי שאנחנו נתפלל ונדבר איתו (עם אלוהים)- משהו שאולי אנחנו שוכחים לעשות כשהכל טוב.
אבל יש כאן עניין עקרוני יותר שקשור באמונה כפי שאני תופס אותה וזה העיקרון של "נסתרות דרכי האל"- בשלב מסויים בחיי הבנתי שאין לי יכולת לתפוס אותו בשכל שלי, כי עם כל הכבוד השכל האנושי הוא משהו מוגבל (גם הנמלה חושבת וודאי שהיא מבינה איך העולם עובד ושכולו מסתכם במחילה הקטנה שלה), לכן אני לא מנסה לתפוס אותו או להסביר את מעשיו אלא פשוט נותן לו בחיי את החלק שאני מרגיש שאני צריך אלוהים בשבילו. והחלק הזה הוא בדיוק במקומות האלה שבהם אין לי למי לפנות אלא אליו פשוט מתוך הצורך לעשות משהו.
אפשר להתחבר לזה ואפשר שלא, זה בסדר גמור ו"איש באמונתו יחיה", אני, בתור אדם מאמין אבל כזה שמנהל אוחר חיים דתי חלקי בלבד, גיליתי שיש מקום לאלוהים בחיי גם אני לא יכול להסביר אותו או להוכיח שהוא בכלל קיים.

שחר 23 בדצמבר 2010

שלשום שמעתי תכנית ברדיו והכתב סיפר שבראשון לציון יש רק 4 ניידות משטרה?מחפיר.
רוב התאונות הקטלניות מתרחשות בערים,ודווקא שם המשטרה איננה.
המשטרה נמצאת בכבישים מהירים וטובים ללא צורך,למשל בכביש צומת נחשון לטרון שקיים כ 10 שנים לפחות בצורתו הנוכחית,כביש בטון מצויין,לא הייתה אף תאונה אחת,אבל המשטרה כמעט כל יום בשעות היום נמצאת שם,והמהירות נעה בין 100 ל -150 בערך.הסיכוי לעשות תאונה בכביש כזה טוב קטן מאוד.
בסופי שבוע צעירים עורכים תחרויות מהירות בםקום והמשטרה איננה.
איחלוי החלמה לאבי,וליבי גם עם הנהג ברכב שרישיונו נשלל ל60 יום מדוע?

Donna Raver 25 בינואר 2011

some genuinely wonderful posts on this web site , regards for contribution.

odszkodowanie po wypadku samochodowym 26 בינואר 2011

I wonder if this is all possible, see for yourself.

gry 26 בינואר 2011

Well written article. Thank you for sharing mate

Zahnaufhellung Preise 26 בינואר 2011

The best artcle actually ! great name great outline and the blog very interesting !

Vada Kelk 26 בינואר 2011

Greetings my friend. First-class writing. Any chance you'll write about this current event?

Łomża Facey 26 בינואר 2011

It's good webpage, I was looking for something like this

Scotty Stendal 19 במרץ 2012

Your web page does not show up properly on my iphone 4 – you might wanna try and repair that

Comments closed