קלאסיקו (1). שחקו כדורגל!

הדרך הכי טובה להתמודד עם בארסה זה בנשק שלה- לשחק כדורגל! שזה מה שריאל עשתה בפיגור ועשרה שחקנים, כשלא היה לה מה להפסיד.

In כללי
"לאס וונטאס"* - היכל מלחמות השוורים המפורסם של מדריד (צילום שלי)

מוריניו הלך על דוקטרינת אינטר בקאמפ-נואו.

וזה דווקא עבד לא רע, הלחץ של שלישיית הגרזנים באמצע על צ'אבינייסטה היה מרשים ואפקטיבי, הנעת הכדור של ברצלונה היתה יפה כתמיד אך לא יותר מזה.

ואז הגיעו השער וההרחקה ששינו לגמרי את המומנטום של המשחק.

אלא שזה קרה, וכמה מקסים הוא משחק הכדורגל, בכיוון הפוך לגמרי ממה שניתן היה לצפות!

ככל שהלך והתקדם המשחק ריאל נראתה מסוכנת ובטוחה יותר בעצמה וברצלונה חוששת ומבולבלת.

וזה גרם לי לחשוב שוב שהדרך הכי טובה להתמודד עם בארסה זה בנשק שלה- לשחק כדורגל! שזה מה שריאל עשתה בפיגור ועשרה שחקנים, כשלא היה לה מה להפסיד.

מעבר לכל יש כאן את אלמנט ההפתעה- זה הסגנון היחיד שבארסה לא יודעת איך להתמודד איתו. את הבונקרים היא פוגשת כל שבוע, אבל קבוצות שבאות ומנסות לתקוף אותה היא כמעט ולא מכירה.

היחידה שניסתה לעשות זה בעונות האחרונות היתה ארסנל במשחק באמריויות לפני כחודשיים. ובאמת, היה דמיון רב בין המשחק אתמול לאותו משחק. אם ריאל היתה משווה מוקדם יותר, סיכוי לא רע שהיתה משלימה מהפך דומה לזה של ארסנל באותו ערב.

ומכיוון שלריאל יש חומר הרבה יותר איכותי מזה של ארסנל, הטקטיקה הכי טובה שהיא יכולה לנקוט בה בהמשך הסדרה היא, פשוט- לשחק כדורגל!

* במקום הזה עדיף באמת ללכת על מלחמה ולא לנסות "לשחק כדורגל".

13 Comments

הופ 17 באפריל 2011

מסכים איציק, ומוסיף – לשחק כדורגל *אגרסיבי* וחזק, לא לרדוף אחרי בארסה אלא לתת לה להניע כדור וכשהיא סוף סוף מאבדת לשלוח כדורים מהירים למעלה (עדיף לחלוץ חזק כמו אדבאיור).
עם כל התלונות שלו על השיפוט, זה נראה יותר ויותר כאילו הרחקת שחקן היא הדבר הכי טוב שיכול לקרות לקבוצה של מוריניו. היא גם מספקת הצדקה למשחק ההגנתי ובחוכמתו הוא יודע להשתמש בדיוק בדברים כאלה כדי להכניס עוד יותר מוטיבציה בקבוצה. אם עד ההרחקה ריאל ניסתה אבל היתה אנמית משהו, מאז ההרחקה היא נכנסה לאטרף.
השאלה היחידה היא האם במשחק יותר מכריע בארסה היתה ממשיכה לתקוף גם אחרי השער שלה. כי אם היא היתה ממשיכה לשחק לעומק (כמו שעשתה בעשר הדקות האחרונות) זה היה נגמר בניצחון גבוה יותר.

איציק אלפסי 17 באפריל 2011

שאלה טובה, ניר. התחושה שלי היא שבארסה קצת מתבלבלת כשמתקיפים אותה. אני לא חושב שהיא הפסיקה לתקוף אחרי השער כדי "לשבת" על היתרון (היא לא יודעת לעשות את זה גם אם היא רוצה), היא פשוט הופתעה מזה שריאל פתאום באה אליה.

אזי 17 באפריל 2011

אני חושב בדיוק הפוך.
ברסה התחילה להתבלבל כי כל המחצית הראשונה כלום לא עבד, ולברסה אין תוכנית ב'
אף פעם לא הייתי חסיד של כדורגל הגנתי, אבל אני חושב שגם במשחקים הבאים ריאל צריכה לעלות עם שלושה גרזנים ורק במחצית לצאת לתקוף.
אין מה לעשות. ברצלונה פשוט טובה מדי, ובשביל לנצח חייבים לשבש אותה לגמרי

יאיר אלון 17 באפריל 2011

טועה בגדול!

לדעתי אתה טועה בגדול איציק, כי קבוצות כן ניסו פה ושם לשחק כדורגל מול ברצלונה מלבד ניצחון אחד של ארסנל באמרויות שלא הוביל לשום דבר זה לא הצליח לשום קבוצה יותר מדי.
משחק קשוח והגנתי עם התקפות מהירות דווקא הוכיח את עצמו מולה לא פעם כשעשו זאת ברמה מספיק גבוהה.

ארסנל בעונה שעברה, ביירן מינכן, ליון ומנצ'סטר יונייטד ב2008/09 (מאן יו באיזשהו עירבון מוגבל יותר כי היא לא באה לעשות בונקר, כלומר כן לשחק כדורגל אבל היא לא באמת ניסתה לתקוף עם הרבה שחקנים, בעיקר כריסטיאנו רונאלדו נגד הגנת ברצלונה) הן קבוצות גדולות שניסו לשחק כדורגל נגד ברצלונה בליגת האלופות והפסידו בקרב לא כ"כ צמוד.
ל6-2 המפורסם בליגה ריאל הגיעה כשהיא לגמרי מנסה לשחק כדורגל, ליזום ולתקוף וזה נגמר כמו שזה נגמר.
ספורטינג ליסבון ושחטאר דונייצק ב2008/09 בביתן ניסו לשחק כדורגל נגד ברצלונה וזה נגמר בהפסדים. (דוגמא קטנה ליעילות של הכדורגל האחר נגד ברצלונה- זה שאינטר שיחקה מול בסן סירו, הוא במשחק השני של דונייצק נגד ברצלונה דווקא בקאמפ נואו אמנם נגד הרכב משני של ברצלונה אבל אותה השיטה ואז זה נגמר בניצחון לשחטאר).

לקבוצות האחרות בלה ליגה אני פחות רוצה להתייחס כי אני כן מאמין שהן צריכות לשחק כדורגל שיש בו גם התקפה נגד ברצלונה.
קודם כל שינסו לשחק כדורגל, המון קבוצות באות ומוותרות מראש על המשחק ואם הן מפסידות 3-0 אז זה סבבה כי הן יצאו בזול. לקבוצות כאלה אין טעם להתייחס.
ושנית כי אין להן את היכולות ההגנתיות להתמודד עם ברצלונה בחצי שלהן 90דק' אז עדיף כבר לנסות לעשות משהו בהתקפה שם זה יותר תלוי בך.
ובכל זאת יש כמה דוגמאות כמו סנטאנדר באל סרדינרו והצוללת הצהובה במדריגל שבאו ותקפו וחטפו תבוסות.
וסביליה שבאה לשחק אשתקד פעמיים כדורגל, אז אמנם פעם אחת זה נגמר בהפסד מינימלי אבל פעם האחרת זה נגמר גם כן כצפוי בתבוסה.

לכן עד שלא תקום קבוצה שמסוגלת לנצח את ברצלונה בכדורגל התקפי עדיף להשתמש בטקטיקה שהוכיחה את עצמה נגד ברצלונה (לצורך העניין אינטר עברה את ברצלונה בצדק גמור ואם לא שופט מכור גם צ'לסי עוברת אותה עם כדורגל דומה שנה קודם באותו מעמד) אם אתה רוצה לנצח.

rondi 17 באפריל 2011

לדעתי יש לאוהדי ריאל סיבה לצאת מעודדים מהמשחק.

יש לריאל קבוצה שמתאימה בדיוק לצורת המשחק של בארסה. הכדור יכול להיות גם 90% מהזמן ברגליים של הקטלונים כי המהירות שבה יוצאת ריאל להתקפה היא מדהימה. בניגוד לאינטר של מוריניו ששיחקה חזק בשליש המגרש שלה והתקיפה עם שניים וחצי שחקנים, לריאל יש חמישה-שישה שחקנים לטסים להתקפה בכל פעם שנחטף כדור. זה גם הופך כל החזקה בכדור של ריאל למסוכנת, וגם מפעיל הרבה יותר לחץ על משחק המסירות של בארסה שהיה אתמול שמרני מתמיד.

בארסה זכתה מעשית באליפות והיא שווה עוד תואר אחד לפחות. בשנה שעברה פפ הפסיד בקרב מול מוריניו בגלל תיזמון. לאף אחד לא היה ספק מי הקבוצה הטובה יותר אבל בסדרה של ארבעה משחקים ביניהן מוריניו ידע לכוון את הניצחון למשחק הכי חשוב. לריאל יש יכולת לדעתי להביס את ברצלונה במשחק נתון, וברור לי שכל הביצים של מוריניו מכוונת לסל אחד. מצד שני, אנחנו כבר יודעים שלבארסה יש את היכולת להביס את ריאל בכל משחק נתון…

IDO. Melbourne 17 באפריל 2011

אני עם יאיר אלון!!

שחטאר נסתה וקיבלה 5-1 רק לפני שבוע.

לדעתי במשחק נוקאאוט, הדרך המוכחת היחידה זה מלחמת חפירות.
כל השאר הפסידו.

אהבתי את הגשה של ארסנל ודורטמונד (או הקבוצה הגרמנית השנייה) בשמינית גביע האלופות לפני שנה שלחצה גבוה את בארסה וסחטה 2:2 (לפני שהיא קבלה 3:0 בספרד), אבל זה לא הוביל אותם לכלום.

הם מבצעים את השיטה כל כך טוב שעדיין אין פתרון אלגנטי לנצח אותם. אולי סר אלכס יביא משהו :)

יאיר אלון 17 באפריל 2011

צודק, הייתי צריך להכניס גם את שחטאר מהעונה הנוכחית ברבע הגמר נגד ברצלונה בקאמפ נואו.
הקבוצה ניסתה והצליחה לשחק כדורגל ובכל זאת קיבלה חזק בראש.
משהו קצת שונה במשחק הזה היה שבאמת אלילת המזל הייתה עם ברצלונה במשחק הזה באיזשהו אופן, או אולי אפשר לקרוא לזה תופעת טבע וברצלונה ניצלה כל חצי מצב שהיה לה לשער.

איציק אלפסי 17 באפריל 2011

כן, אבל לריאל יש שחקנים הרבה יותר טובים מכל הקבוצות שהזכרתם.
בכל אופן, אחד היתרונות הגדולים של סדרה זה העובדה שלא נצטרך להמתין הרבה זמן כדי לבחון את התאוריות האלה. בואו נראה מה תהיה המסקנה של מוריניו מהמשחק אתמול למשחקים הבאים ואיך זה יעבוד. ארסנל, במשחק השני, החליטה ללכת על הגנה והפסידה.

נעל קרועה 17 באפריל 2011

המסקנה הכי בולטת מהמשחק הזה היא
כל משחק גדול שמסתים בתיקו או הפרש של שער הוא שערורית שיפוט
ראה המשחק אתמול או צ"לסי יוניטד

צור שפי 17 באפריל 2011

לדעתי לא היה פנדל לטובת מדריד (שגיאת שיפוט ראשונה). משנשרק הפנדל היה אלבס אמור לקבל צהוב שהיה השני שלו והיתרון המספרי של בארסה היה מתבטל אבל הוא לא קיבל צהוב (שגיאת שיפוט שניה). נכון שמדריד קיבלה מתנה מהשופט אבל התוצאה לנוכח מה שהיה במגרש מוצדקת.

איך מדריד צריכה לשחק בהמשך? מצד אחד שלושת הגרזנים באמצע בראשות פפה עשו היטב את העבודה. מצד שני – ברגע שאוזיל נכנס הוא שינה לגמרי את המשחק לטובת מדריד. איך מיישבים בין שני הדברים? אין לי תשובה. מה שברור הוא שהמשחק אתמול החזיר ללבנים את האמונה בכוחם לנצח בהמשך.

כסיפוביץ 17 באפריל 2011

לדעתי פפה גומר את הסדרה הזאת עם הרגל של צאבי או מסי כמזכרת.
שחקן מלוכלך

שבי כהן 17 באפריל 2011

איציק,

אני לא חושב שיש שיטה עדיפה לשחק נגד בארסה. בסופו של דבר זה תלוי בברצלונה ולא במי שמשחק נגדה. בשלב הזה של העונה הם נראים לי פגיעים וקצת עייפים. כל עוד ריאל לא ניסתה המשחק היה די סטטי והברקה אחת הביאה פנדל. כשריאל השתחררה אחרי הגול, שיחקה כדורגל, היא גם הגיעה למצבים שלה, והייתה יכולה גם לנצח.

המשחק הזה נותן תקוות לריאל (שנראו קצת כבויות ערב המשחק). לדעתי בארסה פגיעים, למרות שהם יותר טובים, ואם מוריניו יעז טיפה יותר הוא יכול, אולי, לזכות בפרס הגדול.

Comments closed