הרגע בהיסטוריה בו ברזיל הפסיקה להיות ברזיל

מתישהו במהלך במהלך ההיסטוריה איבדנו את ברזיל

In כללי

Lucas_Leiva

טוב, אז אחרי שפיארתי ורוממתי את המנטליות של הנבחרת הברזילאית הגיעה הקריסה המנטלית המפוארת ביותר בתולדות גביע העולם והוציאה אותי אידיוט מושלם.

מסתבר שמאחורי הרגשנות הגדולה הזו עמדה יישות מפוררת ושכל הרגש הזה לא יותר מאשר כיסה את ערוותה של נבחרת גרועה, וודאי במושגים של ברזיל. נבחרת שבהזדמנות הראשונה בה פגשה נבחרת טובה באמת ונקלעה לפיגור מוקדם קרסה באופן מעורר השתאות (מה ששם בפרספקטיבה את ההופעה צ'ילה וקולומביה עליהם בכל זאת הצליחה לגבור).

אגב, ייאמר לזכותו של גיל שלי שחזה זאת כבר אחרי שמינית הגמר כשניבא שהפיגור הבא של ברזיל במונדיאל יהיה האחרון שלה.

בשונה מהמרקאנסו ב-1950 או מההפסד הטראומטי לאיטליה ב-1982, הפעם נדמה שלא מדובר בכשל מקומי אלא בכשל מערכתי.

כבר בקופה אמריקה לפני שלוש שנים בארגנטינה זה היה נראה רע. נבחרת ברזילאית אנמית ונוראה לא הצליחה לגבור אפילו על ונצואלה. אבל היה קשה להאמין שיתנו לזה שם להימשך כך. שברזיל הגדולה לא תצליח להעמיד נבחרת ראויה למונדיאל שהיא עצמה מארחת.

גם לפני המונדיאל ב-2002 ברזיל עברה תקופה קשה (עלתה רק במחזור האחרון של המוקדמות), אבל לואיס סקולארי הצליח לבסוף להעמיד נבחרת שזכתה בגביע. וודאי יוכל לעשות זאת שוב.

אבל מסתבר שמשהו רע מאוד עובר על הכדורגל הברזילאי. יכול להיות שמדובר פשוט בדור חלש שלמזלם הרע נפל על מונדיאל שהם מארחים. אבל ייתכן שמדובר על משהו יותר גדול מזה. שאולי במקום לגדל שחקני כדורגל הם עברו לייצר סחורה לייצוא והשחקנים שהם מגדלים נראים כמו חיקוי חיוור של השחקנים האירופאים.

אתה מסתכל על הסגל של הנבחרת הנוכחית ולא מסוגל לראות שחקן אחד, אולי חוץ מניימאר, שהיה משתלב בנבחרת של זיקו וסוקראטס ב-1982, של רומאריו ובבטו ב-1994 או של רונאלדו, ריבאלדו ורונאלדיניו ב-2002. על 1970 אני בכלל לא רוצה לדבר, זה כבר ממש חילול הקודש.

הייתכן שבכל ברזיל לא יימצא חלוץ ראוי לשמו אחד לרפואה?!!! הרי כל מי שהיה בריו יודע שאתה לא יכול לעבור עשרה מטרים בחוף בלי להיתקל בנשים, גברים או טף משחקים כדורגל.

הייתכן שהבשורה ההתקפית היחידה בהיעדרו של ניימאר היא ברנרד?! ברנרד זה שמזכיר לי יותר מכל את לוקאס לייבה, גם במראהו וגם במשחקו.

ובכלל, לוקאס לייבה, למרות שאיננו חלק מהנבחרת הנוכחית, מסמל יותר מכל את מה שעובר על הכדורגל הברזילאי בשנים האחרונות. אתה חושב על השחקנים הברזילאים שפיארו בעבר את המועדונים הגדולים באירופה, ואתה חושב על לוקאס לייבה.

דא עקא אם לוקאס לייבה זוכה בתואר שחקן השנה של האליפות הלאומית של ברזיל (אמיתי!) משהו רע מאוד קורה לכדורגל המקומי. בכלל, השנה שבה זה קרה, 2006, הייתה אולי השנה האחרונה שבה ראינו משהו מעניין מהנבחרת הברזילאית. למונדיאל בגרמניה היא עוד הופיעה עם דמויות כמו קאקה, רונאלדו ורונאלדיניו, אבל מאז אותו הפסד בפרנקפורט לצרפת וזידאן (אולי בהופעתו הגדולה האחרונה) היא כבר לא איתנו.

אז אמרו שדונגה מסגל לה סגנון משחק אירופאי כי ככה מנצחים היום בכדורגל וגם ב-1994 זה מה שעבד, ושסקולארי, מסכן, עושה את המיטב עם מה שיש לו.

אבל השורה התחתונה היא שבשלב מסויים בהיסטוריה ברזיל הפסיקה להיות ברזיל.

ואם יכול לצאת דבר אחד טוב מהערב השחור משחור הזה זה שמתישהו בעתיד הקרוב או הרחוק נקבל אותה בחזרה.

19 Comments

גיל שלי 9 ביולי 2014

תודה איציק.
אני חושב שמה שקרה אתמול היה הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות לכדורגל הברזילאי. הבעיה של ברזיל היתה בעיה מוכרת לנו היטב, חיפוש אחר שורה תחתונה, בלי שום יחס לדרך. עכשיו כשברזיל למדה את התוצאות ההרסניות של מחסור בדרך, היא תגבש לעצמה דרך משלה.
זו היתה אומללות לחזות בפירוק של ההרכב הברזילאי לאחר השער הראשון אתמול, אך אומללות צפויה מאוד.
אותה אומללות איפיינה הרכב ברזילאי מוכשר יותר אחרי הפיגור מול הולנד ב2010, פשוט שם ההולנדים לא חיפשו להכניס עוד גולים, והיה פחות זמן על השעון. זה מה שקורה כאשר אין זהות, בלחץ הקבוצה מתפוררת לרסיסים

איציק אלפסי 9 ביולי 2014

מסכים גיל וגם עם הניתוח המדויק לטעמי לגבי אובדן הזהות וההשלכות שלו.
סה"כ יש להם דרך מוכרת שהביאה אותם להישגים לא רעים בעבר, גם אם לכמה כשלונות (זה חלק מהסיפור), הם רק צריכים לחזור אליה.

יניב פרנקו 9 ביולי 2014

ברזיל היא האנגליה החדשה.
הפער בין התפישה העצמית למציאות יילך ויגדל.

גורביץ ' 9 ביולי 2014

מזכיר את הפועל, לא?

תומר הוותיק 9 ביולי 2014

אגב גיל, מאז שאני זוכר את עצמי,לברזיל היה אופי של מתפרקים בפיגור

ניינר 9 ביולי 2014

זה היה רגע מאד משמח עבור הרבה מאד אנשים ואני מקווה שסלסאו ימשיכו בדרך הזו. תודה לגרמניה שסילקה מהמונדיאל את הנבחרת הלא ראוייה הזו ופוצצה את הבלוף

איציק אלפסי 9 ביולי 2014

למה אתה מקווה שהם ימשיכו בדרך הזו? אתה לא היית רוצה לראות שוב את פלה וגארינצ'ה, זיקו וסוקררטס, רומאריו ובבטו, רונאלדו ורונאלדיניו?! גם אני מעולם לא הייתי אוהד של נבחרת ברזיל, אבל כמו שדורפן כתב היא תמיד עוררה ציפייה ועניין ויהיה חבל אם איבדנו את זה לתמיד.

ניינר 9 ביולי 2014

לא איציק, כמו שאני לא רוצה לראות שוב את הקאובוייז של הניינטיז או את הלייקרס של תחילת המאה ה21

אופיר 9 ביולי 2014

איציק, יש לי רק הסתייגות אחת: צ'ילה וקולומביה הן כן נבחרות טובות מאוד. ברזיל הזו מבאסת, אבל היא לא גרועה כמו שהתוצאה אתמול מרמזת.

איציק אלפסי 9 ביולי 2014

מקבל, אבל הן בכל זאת כנראה רמת אחת לפחות מתחת לגרמניה (וכנראה גם הולנד וארגנטינה). ומסכים גם שאת התוצאה אתמול, עם כל הסופרלטיבים בעולם שמגיעים לגרמניה, צריך לקחת בפרפסקטיבה מסויימת – ברזיל הפסיקה לשחק אחרי ה- 2:0.

אופיר 9 ביולי 2014

מסכים. גרמניה היא כנראה הברומטר.

ק. 10 ביולי 2014

לדעתי קולומביה וצ'ילה מבחינת איכות כדורגל לא נפלו בטורניר מהולנד וארגנטינה.

איציק 9 ביולי 2014

איציק,
משום מה נראה לי שהבעיה בכדורגל בברזיל הוא כמו הבעיה בכדורגל/כדורסל ישראלי (עם כל ההסתיגויות שצריך לסיג) והיא מאמני הגילאים הצעירים. כדי שבאומה כזו לא יגדלו כל שנה 2-3 קוסמים, כל מערכת האימון של גילאי ילדים/נערים/נוער צריכה להיות כושלת. כיוון שהבעייה היא לא חד פעמית כי אם כבר מספר שנים, זה אומר שכבר כמה שנים מערכת היצור הברזילאית פגומה, כלומר כבר לא צומח מלמטה כמעט שום דבר, וזו בעייה של מאמנים ולא בעית כישרון.

wazza 9 ביולי 2014

ואולי הסגל שסקולארי בחר הוא פשוט יחסית אפור? לא צריך להשליך מסגל של 20 ומשהו שחקנים + מאמן עם העדפה לכדורגל מכוער על כל הכדורגל בברזיל.

matipool 9 ביולי 2014

איציק – טיאגו סילבה היה משתלב בכל הנבחרות שהזכרת או לפחות ברובן . אל תשכח שמה שהפיל את ברזיל ב-82' זו העובדה שהם לא ידעו מה זו הגנה ולא ייחסו לה חשיבות . גם שוערים מצטיינים לא היו להם פעם . אם לא נתייחס רגע למשחק של אתמול , אז אולי גם דוד לואיז היה משתלב בחלק מהן .
נ.ב. – לוקאס הצעיר בברזיל היה שחקן שונה לגמרי מזה שהפך להיות תחת ידיו של בניטז .

rami 9 ביולי 2014

סקולארי אתמול הפיל את ברזיל כי לדעתי יש לו את האשמה העקרית על העובדה שהם נקלעו לפיגור מוקדם (ההתפרקות המוחלטת שבאה אחרי הפיגור היא כבר כולה על השחקנים ולא עליו).
לסקולארי היו אתמול כלים לשחק הגנה ושוב הגנה. במקום לעשות את זה ברזיל פתחו את המשחק, ונוצרו המון שטחים והגרמנים ניצלו כל מילימטר שהם קבלו.
בהשוואה לנבחרת של 2002 שזכתה גם בסגל הנוכחי יש שחקנים שיש להם מקום בהרכב ההוא. הקישור המרכזי אז היה מורכב מקלברסון וגילברטו סילבה, ולדעתי פרננדיניו/פאוליניו/ראמירז/לואיס גוסטאבו – כולם טובים יותר או לכל הפחות שווים לגילברטו. צמד הבלמים – וגם דאנטה – לא פחות טובים מלוסיו ומרוקה ג'וניור.
ברזיל של 2002 ניצלה את מה שהיה לה, וברזיל של 2014 לא.
ברזיל של 2014 הגיעה בנס לחצי הגמר בגלל שהיא קבלה בהגרלה נבחרות מדרום אמריקה שמבחינה היסטורית חוששות ממנה, וגם נגד צילה היא היתה צריכה נס על גבי נס עם הבעיטה בדקה ה120 שנעצרה במשקוף.

אביאל 9 ביולי 2014

יש להם את לואיז אדריאנו, את טייסון או את דאגלאס קוסטה משחטייאר דונייצק שלא זומנו, כולם סקוררים גדולים יותר מפרד ובטח מג׳ו.

בנוסף – להשאיר על הספסל שחקן כמו רמירז, אלוף אירופה, אלוף הליגה האירופית ודאבל באנגליה, אולי הכי מנוסה בסגל (לצד אלבז) הברזילאי במעמדים ובלחצים אדירים, מספיק להיזכר בחצאי הגמר מול ברצלונה, הבישול לדרוגבה בשער הנצחון בגשר והגול המדהים מעל ואלדז – בפיגור 2, בעשרה שחקנים מול ברצלונה בקמאפ נואו.

jimi 9 ביולי 2014

1000+++

משה 10 ביולי 2014

ממה שכתבת על לוקאס זה בדיוק מה שעבר לי בראש. אנחנו יורדים על ה"ברזילאיות" שלו כבר שנים ופתאום התחוור לי שהוא תוצר לגיטימי שלהם.
דרך אגב, אני חושב שכמו שדויד לואיז שיחק אתמול הוא היה משתלב מצוין בנבחרת של 82, הוא היה אשם לפחות בחצי מהשערים בתצוגה הגנתית עלובה לתפארת.

Comments closed