הגיע זמן קריאת שמע של שחרית (געגועיי לטיקי-טאקה)

המשחק בין ארגנטינה להולנד גרם לי להתגעגע לספרד

In כללי

-

גם זה מונדיאל. ההיסטוריה של גביע העולם מלאה במשחקים כאלה שבהם אפשר לעבור לפנדלים כבר אחרי רבע שעה.

חלק ניכר מתוך מבול השערים היחסי שראינו בשלב הבתים נבע מהתקפות מהירות שהגיעו אחרי חטיפות/איבודי כדור במחצית המגרש של הקבוצה המגינה. אתמול זה כמעט לא קרה. הנעת הכדור של הולנד וארגנטינה, בייחוד בחלק האחורי, הייתה זהירה, איטית ומדוייקת. הרוב המוחלט של ההתקפות התנהלו מול שמונה ותשעה שחקנים במערך צפוף ומאורגן.

בכלל, בכדורגל כמעט ולא מובקעים שערים במשחק מסודר. רוב השערים מגיעים ממצבים נייחים או מהתקפות מתפרצות. נדיר מאוד לראות שערים בהתקפה שנמשכת יותר משש-שבע מסירות.

וזה רק מעלה בעיני עוד יותר את קרנה של נבחרת ספרד של 2010 ו-2012 ואת קרנה של הטיקי-טאקה. כי ספרד בטיקי-טאקה הצליחה לעשות בדיוק את הדבר הנדיר הזה – לייצר מצבים ולכבוש מול הגנות מאוד צפופות ומסודרות. ולכן גם לא היה מקום לדעתי לטענות על כמות השערים הנמוכה שהבקיעה. הולנד וארגנטינה, עם כל הכשרונות ההתקפיים שלהם ועם שניים מהאינדיבידואלים הגדולים בדורנו – מסי ורובן – יכלו להמשיך אמש להניע את הכדור עד קריאת שמע של שחרית מבלי ליצור מצב ראוי לשמו.

אם לבחור בין שני הסגנונות אזי אישית אני מעדיף את הכדורגל של הנעת הכדור.

כדורגל של הנעת כדור הוא לטעמי הכדורגל הטהור. זה שמשחקים בשכונה או על החוף. הוא דורש תחכום ויצירתיות, לעומת כדורגל של התקפות מתפרצות שדורש בעיקר מהירות ודיוק (או במילים אחרות – יעילות, ולכן זה כנראה לא מפתיע שמי שמבצעת אותו טוב מכול היא גרמניה).

הפעולות במשחק המתפרצות נעשות אוטומטית. בהנעת כדור הן נעשות לאט תוך כדי הפעלת דמיון ומחשבה. זה אולי פחות אקשן אבל יותר מרתק. אם תרצו, כמו ההבדל בין סרט הוליוודי לבין סרט של אלמודובר.

אני מבין למה אנשים אוהבים כדורגל הוליוודי, אבל אני אישית נהנה גם מכדורגל של אלמודובר. ולכן גם לא עד כדי כך סבלתי אתמול, כי היה מרתק לעקוב ולראות אם תהיה איזושהי תפנית בעלילה.

בפעם השלישית בהיסטוריה של גביע העולם גמר בין ארגנטינה לגרמניה. שני הגמרים הקודמים בין הנבחרות אמנם נערכו אחד אחרי השני ברציפות אולם היו שונים בתכלית. ב-1986 שוחק אחד הגמרים הטובים שהסתיים ב-3:2 דרמטי לארגנטינה. ב-1990 אחד הגמרים הגרועים עם 1:0 גרמני קטן בפנדל מפוקפק מול משחק פרוע של נבחרת ארגנטינאית עמוסה בפצועים ומורחקים.

ונראה שזה הולך יותר לכיוון של 1990. ארגנטינה, שהפנימה וודאי היטב את לקחי הטבח בבלו הוריזונטה, תיזהר לא פחות מאמש ואף יותר בהנעת הכדור וביציאה קדימה כדי לא לחשוף את עצמה ליעילות הגרמנית הקטלנית בהתקפות מהירות מול הגנה דלילה. לגרמנים מצידם יש את הסבלנות הנדרשת לחכות לשער מטעות או ממצב נייח.

אם להוסיף לזה את העובדה שמדובר כנראה בשתי הנבחרות עם ההיסטוריה הכי מוצלחת בפנדלים והכרעה מהסוג זה איננה משהו שיחששו מפניו, יש לצפות לערב ארוך.

34 Comments

אריאל גרייזס 10 ביולי 2014

איזה היסטוריה מוצלחת יש לארגנטינאים בפנדלים לפני אתמול? הפעם האחרונה לדעתי היתה לפני 25 שנה כמעט, בניצחון על איטליה בפנדלים בחצי גמר (וגם ברבע של אותו מונדיאל). לא נראה לי שאפשר להסיק מזה יותר מדי על המצב הנוכחי.
לגבי כל השאר, אני די מסכים, אם כי גם כדורגל של מתפרצות יכול להיות שובה עין. כל סגנון התקפי שמבוצע על הצד הטוב ביותר הוא יפה לעין, הבעיה במונדיאל הזה שכלום כמעט לא מבוצע בצורה הטובה ביותר

ויכסלפיש 10 ביולי 2014

יש להם רבע וחצי ב-1990, וגם ניצחון ברבע גמר קופה 1993 על ברזיל בדרך לזכייה (התואר האחרון עד כה) לעומת זאת הפסדים בגמר הקופה אמריקה 2004 לברזיל שהשוותה בדקה האחרונה, וכן הדחה ברבע גמר 2006 לגרמניה וקופה 2011 לאורווואי

צביקה 10 ביולי 2014

1990 – Quarter-final – Argentina beat Yugoslavia (3-2)
1990 – Semi-final – Argentina beat Italy (4-3)
1998 – Last 16 – Argentina beat England (4-3)
2006 – Quarter-final – Germany beat Argentina (4-2)

סהכ סטטיסטיקה לא רעה. וגרמניה מעולם לא הפסידו בפנדלים אאל"ט…

אסף כלשהו 11 ביולי 2014

גרמניה וארגנטינה התמודדו בחצי גמר 2006 בתור שתי הנבחרות היחידות בהיסטוריה שלא הפסידו בפנדלים במונדיאל (מבין המדינות הרלוונטיות כמובן). גרמניה נשארה אחרונה לעמוד, אבל הרקורד של ארגנטינה, במיוחד אחרי אתמול, הוא לא משהו להתבייש בו.

איציק אלפסי 10 ביולי 2014

אריאל, אני אנצל את ההזדמנות שאתה פה לומר כמה נהניתי לקרוא את התובנות והחוויות שלך מברזיל, בייחוד שגם הייתי שם וחוויתי דברים דומים.

לגבי ארגנטינה והפנדלים, ייתכן באמת ויש פה הטייה לטובת זכרונות הילדות שלי ממונדיאל איטליה 90' והמופעים של סרחיו גויקוצ'אה בנצחונות בפנדלים נגד יוגוסלביה ברבע הגמר ואיטליה כאמור בחצי. בנוסף היה גם ניצחון עם אנגליה במשחק המפורסם בסט. אטיין ב-98' (עם השער של אואן) והפסד לגרמניה ב-2006. לדעתי גם בקופה אמריקה יש להם מאזן לא רע, צריך לבדוק.

איציק אלפסי 10 ביולי 2014

טוב, אני רואה שהקדימו אותי עם הנתונים…

udi 10 ביולי 2014

אני חושב שארגנטינה זו הנבחרת הכי משעממת ואולי גם הכי גרועה שהגיעה אי פעם לגמר, לפחות ממה שאני ראיתי. אולי ארגנטינה של 1990 עולה עליה אבל אותה לא באמת ראיתי(הייתי עוד ילדון).
נבחרת שמבקיעה 2 שערים ב-330 דקות בנוקאוט פשוט לא מגיע לה לזכות ובגלל זה אני ממש רוצה שהגרמנים יזכו.

איציק אלפסי 10 ביולי 2014

גם גרמניה ב-2002 לא הייתה משהו.
וארגנטינה הזו מעט טובה יותר מזו של 1990, בעיקר בגלל שיש לה את מסי. מראדונה ב-90' לא היה מראדונה, למרות שעדיין הוא ניפק רגע קסום אחד (הבישול לקאניג'ה בשמינית נגד ברזיל) ששרים עליו עד היום.

עכו"ם 10 ביולי 2014

אז מזל שהולנד לא עלתה, תחשוב כמה הכי גרועה בהיסטוריה היא יכלה להיות!

יריב 10 ביולי 2014

הולנד לא נראתה יותר טוב בשלבי הנוקאאוט, אם כי לפחות הראתה משהו טוב מזה בבתים.

ניק 10 ביולי 2014

עכ"ום – כי באמת אפשר להשוות בין הסגל של ארגנטינה לסגל של הולנד…בארגנטינה רוב השחקנים משחקים בקבוצות הגדולות בעולם לעומת הולנד שרובם משחקים בפיינורד ואייקס..
די מריה לבד עולה כמו חצי סגל הולנד..

אנדר 10 ביולי 2014

כן אח שלו, די מריה באמת נתן משחק ענק בגמר. ואגוורו בכלל, כל הטורניר בהרכב לא החמיץ דקה!!!

עכו"ם 11 ביולי 2014

ניק לא הבנתי, מה הקשר?
הדברים מאוד פשוטים לדעתי, נכון שארגנטינה לא "מרשימה" מבינה התקפית, אבל היא גם לא נתקלה בנבחרת אחת ששיחקה מולה פתוח, אוהדי הולנד נותנים את המשחק מול קוסטה ריקה כדוגמא לבונקר היסטרי, תחזור לראות את המשחק מול איראן, גורמים למשחק של קוסטה ריקה להראות סופר הרפתקני.
ארגנטינה עלתה מבית שהיא הייתה בו פייבוריטית גמורה, ושקבוצות הסתגרו מולה בחירוף נפש למעט ניגריה שם התוצאה נגמרה 3-2 וארגנטינה שיחקה טוב מבחינה התקפית (והייתה מאוד חשופה למתפרצות).
שלא תבין לא נכון, אני מבין למה נבחרות לא משחקות מולה פתוח, בטח בשלבי נוק-אאוט.
הרושם שלי שכולם כועסים על ארגנטינה שהם מנעו מהולנד את משחק המתפרצות הנפלא שלהם, אותה שיטת משחק שפירקה לספרד את הצורה. באותו הקשר הם כמובן לא כועסים על הולנד על הבונקר האטומי שלהם.

משיח 10 ביולי 2014

מסכים, רק לציין שניתן ורצוי לשלב בין הסגנונות טיקי טאקה במהלך רוב שלבי המשחק (עבור הקבוצה הדומיננטית) אבל לא לוותר על האפשרות לצאת למתפרצות ולשחק מהר קדימה כאשר יש הזדמנות לכך. השנה גם ברצלונה

ויכסלפיש 10 ביולי 2014

נכון, השמטתי את 1998, ו(מערב) גרמניה הפסידה בפנדלים רק בגמר יורו 76' לצ'כוסלובקיה

מוטי בננה 11 ביולי 2014

ובפרפרזה לשירו של בועז שרעבי: או אוו אוו או פאננקה.

אריק האחר 10 ביולי 2014

אני באופן אישי נהניתי אתמול מהמחויבות
והרצון של ארגנטינה והולנד.
זהירות ולחץ אם הגנות ששיחקו באופן מושלם
כולל לחץ אטומי הביאו לתוצאה מאופסת.
היו גם פנדלים.
ואפילו שער יפה של ארבל.
מאתמול אחרי המשחק אני אוהד ארגנטינה במונדיאל
הנוכחי.
רק לא גרמניה.

no propaganda 10 ביולי 2014

איפה ראית לחץ?

זה מה שהיה הכי נורא במשחק אף קבוצה לא לחצה את ההגנה של השנייה. זה נראה כאילו שהם חתמו על פנדלים מראש. מזכיר לי את מנצ'סטר נגד ולנסיה בליגת האלופות ב99-00 או את משחק האנשלוס.

אנדר 10 ביולי 2014

פוסט נהדר! מזדהה מאוד עם הדברים וגם לי זה מרגיש כמו הכדורגל הטהור. כמו שמשיח כתב, כניראה טיקי טאקה עם פיתוח היכולת לצאת קדימה מהר הוא השילוב המושלם בשבילי

רוקט 88.2 10 ביולי 2014

ואני רק אומר שאיציק אלפסי צריך ביצים של שור כדי להחמיא לטיקי טאקה בדה-באזר…יש פה כמה מגיבים שיאכלו אותך רק מעצם המחשבה להחמיא לסגנון הזה.

יאיר 10 ביולי 2014

מי מצליח לשחק על החוף טיקי טאקה?!

כסיפוביץ 10 ביולי 2014

הילדים שעושים פיפי קקה.
מצטער הייתי חייב ;-)

שי רוז 10 ביולי 2014

הם משחקים על חול יחסית רטוב וקשה. זה מקל על דריבלים ומסירות קצרות.

שלומפר 10 ביולי 2014

חותם על כל מילה

איציק 10 ביולי 2014

איציק,
המחויבות בהגנה היתה אבסולוטית, טוטאלית, על סף נאמנות לאיזו כת שחורה. זה גרר לבעייה חמורה בהתקפה. ההתקפות ניסו למצוא פתרונות בתוך מסגרת קשוחה מאוד בה כל שחקן יוכל לחזור מיד למקומו בהגנה. כלומר ההתקפה היתה מוגבלת וחסרת כל מעוף ודימיון כיוון ששוחקה תחת אילוץ שמותר לי לנוע בתחום מוגבל מאוד אשר מאפשר לי ירידה מהירה למקומי המוגדר בהגנה. אם הנאמנות למציאת פתרונות התקפיים היתה כמו הנאמנות ההגנתית הינו מקבלים מסחק שהיה יכול להזכר לדורות רבים כמשהו מופלא, הבעייה שקיבלנו חצי פלא, וחצי פלא זה כמו חצי גאון, IQ 60.

עמי ג 10 ביולי 2014

כל הויכוחים על הסגנון (כן טיקי טקה / לא טיקי טקה) מחביאים בעיה כללית בכדורגל שהולכת ומתעצמת עם השנים – קשה מאוד מאוד להבקיע גול. יותר מזה – קשה מאוד להגיע להזדמנויות לגול.
השחקנים של היום יותר גדולים ומהירים ואתלטיים מאלו שלפני 40-ו-80 שנה. קבוצה חלשה יחסית שרוצה להגן עם 9-10 שחקנים יהיה מאוד קשה להגיע להזדמנויות מולה. כל שכן להבקיע נגדה.

הטכניקה של השחקנים ששיחקו אתמול בסאו פאולו, גם הלא כוכבים, היא עילאית. אבל כמה כבר אפשר לראות משולשים על קו החצי? שעמום מוחץ.

המשחק הזה צריך לעבור שינויים ראדיקליים – הפחתת שחקן אחד לפחות בכל קבוצה, מתן יותר חילופים, שינוי כלשהו בחוק הנבדל כדי לאפשר יותר חופש להתקפה ופתיחת מרווחים בהגנה. ורצוי גם לשנות את שיטת הנוק אאוט שהורגת את המשחק לגמרי.
והפנדלים כשוברי שוויון זה הדבר הכי נורא שיכול להיות. יש לנו כבר שתי אלופות עולם כאלו והמון אלופות אירופה שניצחו בפנדלים. אבסורד!

תארו לכם שהולנד היתה עולה לגמר אחרי שני 0 : 0 ואז זוכה בגביע אחרי עוד 0 :0 ופנדלים?
זה הרי נורא ואיום! (ואני עוד אוהד את הולנד…)
החוקים חייבים להשתנות אחרת זה רק יילך ויהיה יותר גרוע.
אגב, אני את המסקנות כבר הסקתי – בשנים האחרונות אני מתעניין ורואה הרבה יותר פוטבול אמריקאי מאשר כדורגל…

איציק אלפסי 11 ביולי 2014

מדויק מאוד (חוץ מהשורה התחתונה – עדיין אין על כדורגל).
ההצעה להפחית את משחקי הנוקאאוט נשמעת לי בהחלט משהו שצריך לחשוב עליו ברצינות לאור מה שראינו בטורניר הנוכחי – שלב בתים נהדר והרבה משחקים בינוניים אח"כ. במונדיאלים שבין 74' ל-82' היו שני שלבי בתים ואולי צריך לחזור לזה (אפשרות: 16 הנבחרות שעולות מהשלב הראשון מחולקות לארבעה בתים, ארבעת מנצחות הבתים עולות לחצי הגמר). לגבי תחליף לפנדלים – חשבו על זה כ"כ הרבה ולא מצאו משהו יותר טוב, אז כנראה שאין.

דור בלוך 10 ביולי 2014

ביטאת בדיוק את הרגשות שלי לגבי הטיקי טאקה.

מצויין.

Rodrik Harlaw 10 ביולי 2014

מסכים עם כל מה שנכתב. איפה ברצלונה של גווארדיולה או ספרד של 6 השנים האחרונות שידעו לשחק כדורגל מדויק ולצרף שחקנים רבים להתקפה מול תצוגות של בונקרים חסרי בושה, ואיפה הכדורגל המזליסטי והמשעמם שראינו מהרבה מהנבחרות בטורניר הזה שמעיפות כדור 50 פעמים במשחק ומקוות ל-2% הצלחה בהתקפה ו-100% הצלחה בהגנה בשביל ה- 1-0 הקטן.

גיל 10 ביולי 2014

אני חושב שצריך להפריד בין הטיקי טאקה הראשוני, לעומת מה שראינו בשנים האחרונות. בהתחלה הטיקי טאקה היה מלהיב כמו שאתה מתאר והיה בעל אוריינטציה התקפית. לעומת זאת בשנתיים האחרונות הוא בעיקר עוסק בהחזקת הכדור לשם החזקת הכדור וזה גם מה שראינו אתמול. שום ניסיונות רציניים ללכת קדימה כקבוצה אלא רק כבודדים עם סיכוי הצלחה נמוך.

באבא ימים 11 ביולי 2014

איציק –

אתה רוצה להגיד לי שבינך לביני לא נאמר כבר הכל (אבל באמת הכל) על הטיקי טאקה?

http://geshemalfasi.com/archives/617#comments

http://debuzzer.com/alfasi/%D7%A0%D7%A4%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%AA%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%94-%D7%95%D7%94%D7%A8%D7%92%D7%A9/

באבא ימים 11 ביולי 2014

איציק –

אתה רוצה להגיד לי שבינך לביני לא נאמר כבר הכל (אבל באמת הכל) על הטיקי טאקה?
כאן צורפו לינקים שלא אושרו…

איציק אלפסי 11 ביולי 2014

בהחלט נאמר… אבל אתה יודע, כמו הסכסוך הישראלי-פלסטיני, גם עליו נאמר כבר הכול ועדיין אי אפשר להפסיק לדבר על זה…

פורנוהוליק 11 ביולי 2014

"כדורגל של הנעת כדור הוא לטעמי הכדורגל הטהור. זה שמשחקים בשכונה או על החוף"

בשכונהחוף אין הנעת כדור. יש 2-3 מסירות -> בעיטהכדרוראיבוד כדורוויכוח

Comments closed